STADSNIEUWS De ALGEMEENE FRIESCHE" ZATERDAG 15 FEBRUARI 1936 TWEEDE BLAD PAG 6 J. Stapelkamp HET PLAN VAN DEN ARBEID Kan verwacht worden dat het werk en brood zat brengen? Rede van den heer A. Stapelkamp In ©en vergadering van de Leidsche Chr. Besturenbond, welke onder leiding stond van den vice-voorzitter, den heer H. van Cittort, heelt gisteravond de voorzitter van het Chr. Nat, Vak verbond, de heer A. Stapelkamp, een rede gehou den over het on derwerp: „Kan verwacht worden dat het plan van den arbeid werk en brood zal bron gen?".Spr. wilde dit plan objec'ief bezien, al is nat voor ons, nuch tere Christen-ar beiders erg moei lijk als men ziet met welk een N. S. B.-achtig© re clame dit plan wordt aangekon digd en gepropa geerd. Het plan van den arbell is vrucht van het partij-congres der S. D A. P. van April 1934, waar een resolutie werd aangenomen, waarin werd besloten tot de instelling van een wetenschappelijk bureau, dat het vraag stuk der ordening zou bestudeeren en een plan zou opstellen waarvoor alle anti kapitalistische krachten de bouwstoffen zou den moeten leveren. Het wetenschappelijk bureau werkte op korten termijn, zoodat het plan in 1935 in Utrecht in een buitenge woon congres kon worden overgedragen, waarbij de reclamezuil was opgericht en de Domtoren socialistische liederen speelde. Hoe veel waarde wordt toegekend aan het plan blijkt wel uit het voorwoord, waarin be loofd wordt niets meer en niets minder dan dat jiet plan zal geven bestaanszekerheid bij een behoorlijk bestaanspeil. Dit wordt be loofd aan arbeiders, middenstanders en in- tellectueolen. Wjj mogen de vraag stellen of het plan inderdaad aan de gewekte verwachtingen voldoet. Om die vraag te beantwoorden gaat snr. het nader bezien. Het plan rust op vier pijlers: le. grootsch opgezette uitvoering van groote werken; 2e. koopkrachtversterking door die uitvoering van groote werken en door vermindering der vaste lasten; 3e. In dustrialisatie; 4e. ordening der producten. Men wil groote werken uit laten voeren tot een bedrag van 617 millioen gulden. Die werken moeten in drie jaar worden uit gevoerd. Er moet elk jaar ongeveer 200 mil lioen voor worden geleend. De arbeiders ontvangen een behoorlijk loon bij een 40-urige werkweek. De arbei ders geven hun geld uit. Er komt geld in de circulatie en daardoor als *t ware een injectie aan het bedrijfsleven, dat opleeft en die opleving geeft weer werkverruiming. Alleen reeds door dat werkverruimingsplan zullen 120.000 arbeiders werk krijgen en dat zal koopkrachtversterking geven. Het plan wil om die koopkrachtver at erking te bereiken ook vermindering van de vaste lasten. De hulzen moeten met 15 4 20 pet. omlaag. Men wil 20 millioen besparen op de pacht Ook de hypotheken moeten worden verlaagd. Men wil in de derde plaats industrialisa tie. Industrie geeft blijvende arbeidsgelegen heid. Die industrie moet worden uitge breid. In de industrie moeten de menschen die uit de werkverruiming van het plan komen, blijvende werkgelegenheid vinden. Over deze industrialisatie is reeds lang na gedacht. Men kan wel fabrieken bouwen, maar men moet afzetgebied hebben. De s.d.a.p. ziet echter wel voor die uitbreiding kans, maar is met het aantoonen daarvan allerminst overtuigend. Daarnaast wil het plan tenslotte ordening, die van bovenaf wordt opgelegd. Er moet komen oen productie naar behoefte. Spr. stelt vast dat op 't oogenblik die ordenings gedachte geen beteekenis heeft Het is een sociale gedachte, maar economisch, voor de huidige werkloosheid, heeft men er niets Spr. komt thans met zijn critiek op de eerste drie pijlers. Men construeert de te genstelling: afbraakpolitiek van de regee ring en opbouw door het plan. Deze tegen stelling is valsch. Want met het werkver ruimingsplan gaat men in tot de tactiek der regeering. Alleen: men wil versnelde uitvoering van een groot aantal werken, die rcgeeringsplannen zijn. Slechts versnel de uitvoering! Dus: geen welvaartspolitiek tegenover afbraakpolitiek. Er is slechts gradueel verschil. S.pr. heeft ook eenige bezorgdheid over de financieele mogelijkheid van het werkver ruimingsplan. De socialist Dr. J. J. v. cL Tempel besrtrijdt dan ook die financieele (mogelijkheid op zeer serieuse gronden. Het geld dat nu schijnbaar aanwezig is in ons land en renteloos ligt, kan, als 't gebruikt is. na de uitvoering der werken niet meer dienen om de koopkracht te versterken. Dat Is dus koopkrachtverschuiving. De enor me leening is economisch niet verantwoord De financieele experts zijn het daarover eens. Het grootste bezwaar van spr. is even wel dat na drie jaar de arbeiders uit de werkverruiming weer op straat komen. Men kan immers niet verwachten, dat na drie Jaar de gezonde ontwikkeling van ons bedrijfsleven zoo ver gevorderd zal zijn, dat de arbeiders in dat bedrijfsleven werk kun nen vinden. De koopkrachtversterking die men denkt te krijgen door de verlaging der vaste las ten is ook al uiterst fictief. Denk maar aan de verlaging der woninghuren. Wat is er niet een vereenigingsvvoningbouw, waarvoor het geld is gekomen uit de vaste fondsen, gevormd uit geld van de weinig draag- krachtigen. Voor de industrialisatie is de Chr. vak beweging vlak voor, maar ook zij moet mo gelijk zijn. Ne"" - "''-n van do« pr^oiq. althans deze drie pijlers, spotten met den nood der arh< Het werkverro 'n-ïsplan geeft werk aan 120 duizend arbeiders, Nog 80 duizend ar beiders denkt men werk te geven door In voering van een verkorte arbeidstijd, de ,40 urige werkweek en door de leerplichtige 'leeftijd te verhoogen van 14 tot 16 jaar, Die -r-.c, -W<v, - jgfcS 40-urige werkweek zal de koopkracht niet kunnen versterken, omdat het uurloon het zelfde zal blijven. Dat wil men dan over bruggen door subsidies enz. Wat moet dat wel kosten en wat moet wel kosten die ver hooging van de lesplichtige leeftijd? Over dit alles loopt men maar luchtig heen. Vliegen heeft onderschreven het woord van De Man: De actie VQor het plan is be langrijker dan het plan zelf. Het plan hoeft zeer groote politieke beteekenis. Dat is e' lijk de eenige beteekenis. Wij behoeven geen weemoed te hebben, dat wij geen plan hebben Laten wij onze eigen arbeid rustig voortzetten. Hoogmoed komt voor de val. Het plan is een Babel sche torenbouw. De monsch neemt zijn lot ln eigen handen. Waar moet dat op uit- loopen? Laten wij ons lot in handen geven van den God van ons heil, die de wereld regeert, en de arbeid, die Hij ons oplegt op sociaal-economisch gebied, met kracht voortzetten. Er volgde op dit zeer. Interessante refe raat een levendige bespreking. te Leeuwarden, ts de grootste Onderlinge Levensverzekering Maatschappij ln Nederland ALLE WINSTEN KOMEN AAN VERZEKERDEN TEN OOEDE Bezoek van de kadetten van de William Booth Kweekschool Naar men ons mededeelt, zal Leiden het voorrecht hebben om gedurende tien dagen een bezoek te krijgen van bovengenoemde kadetten. Het is de bedoeling dat de kadet ten. welke in opleiding zijn voor Heilsoffi cieren, gedurende deze dagen meer practisch werk zullen krijgen te verrichten. Door B en W. is toestemming verleend om enkele dagen in de verschillende volksbuurten kor te samenkomsten te houden. Ook zal aan huisbezoek van huis tot huis door de ka detten worden deelgenomen, en we ziin er van verzekerd dat ze door allen vriendelijk zullen worden ontvangen. Voorts staan er op het program lederen avond openbare samenkomsten in het ge bouw aan de Hooigracht van 15 tut en met 24 Februari, alsook twr/i Zaterdagen een openlucht bijeenkomst aan de Steenstraat. Donderdag 20 Februari zijn de kadetten gasten van de Zendingsschool De werkloosheid De dagstaat vam 13 Fc-bruari van de Ge meentelijke Dienst voor Sociale Zaken luidt als volgt: Bouwvakarbeiders: baggerlieden4, behangers 29, betonvlechters 44, betonwer kers 80, fundeeringswerkers 1, glazenmakers I, glazen wasschers 9, granietwerkers 15, grondwerkers 109, helers 2, metselaars 184, opperlieden 123, schilders 241, sloopers 7, steenbikkers 2, steenh. 3, straatmakers 13, hulpstraalmakers 15, stucadoors, witters 79, timmerlieden 315, uitvoerders 8, "voegers 34, ongesch. bouwarb. 9. Totaal 1327. Fabrieksarbeiders: bleekers 18, lompensorteorders 19, vellenblooters 5, zeep- fabr.arb. 5, steenfabr.arb. 129, ongesch. fabr. arb. 73. Totaal 247. Kantoorpersoneel: kantoorpersoneel 97, reizigers, colp. 40, winkelbedienden 38, incasseerders 13, musici 5. onderwijzers 11, overheidspersoneel 10, verplegers 3: Totaal Hotel-café-pers.: huispersoneel 14, kellners 46, koks 8. Totaal 63. Houtbewerkers: beddenmakers 2, houtbewerkers S9, kistenmakers 8, kuipers 8, lijstenmakers 3, mandenmakers 2, meubel makers 31, meubelstoffeerders 17, politoer- ders 2, ongesch. arbeiders 29. Totaal 191. Kleermakers: kleermakers 78, kap pers 5, schoenmakers 7. Totaal 90. Land- en tuinarb.: bloemisten 51, landarbeiders 28, tuinlieden 31, warmoeziers II, ongesch. landarb. 9. Totaal 130. Metaalbewerkers: bankwerkers 129 blikbewerkers 35, burgersmeden 41, cras- seurs 1. electriciens 57, gasfitters 16, gereed schapsmakers 1, instrumentmakers 5, iso- leerders 5, kernmakers 1, kettingsmeden e.a. 34, kinkers 15, koperslagers 4, lab. bedienden 1, lasschers 12, loodg. 63, machinisten 25, metaal hoorders 6, metaaldraaiers 16, metaal schavers 2, metaalslijpers 3, metaalzagers 1, monteurs 26, pianostemmers 2, polijsters 1, ponsers 6, rijtuigschilders 1, rijwielherstel lers 14. scheepstlmmerl. 8, stokers 24, tegen- houders 18. verw. monteurs 18, voorslaan- ders 9, voonvarmers 4, vulcaniseurs 1, vuur werkers 11, wagenmakers 7, ijzerwerkers 57. zandvormers 5, zilversmeden L ongesch. ar beiders 42. Totaal 728. Sigarenmakers: Sigarenmakers 8, sig. sorteerders 4, strippers 2. Totaal 14. Technici, opzichters: bedrijfslei ders 7, ingenieurs 3, technikers 8. teekenaars opz. 15, werkmeesters 17. Totaal 50. Textielarbeiders: hekelaars 4. ka toendrukkers 27, kluwers e.a. 9, luikers 10, plaatsnijders e.a. 22, schrobbelaars 4, spin ners 43, spoelers 3, sterkers 3, strijkers 13. wevers 110, wolbewerkers 36. ongeschoolde textielarbeiders 62. Totaal 346. Transportarbeiders: chauffeurs 127, emballeurs 3, expeditieknechten 20, koetsiers 15. loopknechten 53, magazij.nknech ten 63, schippers 102, spoor- en tramperso neel 18, wakers 4, transportarbeiders 57. losse arbeiders 468. Totaal 930. Typografen: boekbinders 39, boek drukkers 15, fotografen 2, hulpvakarbeiders 4, letterzetters 28, steendrukkers 2. Totaal 90 Voedingsarbeidefs: bakkers 92, molenaars 1, ovenisten 4, slagers 60, suiker werkers 26, wijnkoopersknechten 9. zoutzie ders 3, zuivelbereiders 4, ongeschoold© voe- dingsmiddclenarbeiders 31. Totaal 230. Vrouwen: breisters 1, bakers 1, naaf sters 18. meesters 1, winkeljuffrouwen 27 kantoorpersoneel 42, kapsters, leerlingen 3. apothekersassistenten 1, meesters in de rechten 1, onderwijzeressen 4, boekblndsters 1, kinderverzorgsters 1, serveersters 1„ strijk sters 2, verpleegsters 14, teekenaressen 1. huiselijke diensten 206, fabrieksarbeiders 56. Totaal 381. Alg- totaal 50-15. 14 Februari 1935 4595. 15 Februari 1934 3609. Ben. 63 ged. werkl. en 10 werkverschaf fing. BURGERLIJKE STAND M Oskamde Brutin z M Sclill- ders—Joaskin* z W Zonneveld—v Don pen z IT M v d MeerZandvliet z AC Mool- hu"sen—Sclielllnp d H J Wiitenburp—v d Lnbbe z H PiuUoervsSchokker d S Ouwe hand—Masurel z OVEKT.TCDENP Jonpc-Jeenv <3 Reek vr., 75 Jr C Lut, man, 77 Jr F J v d Zeeuw man 8l Jr. ONDERTROUWD: C J Cramer 23 Jr en M J Hulis 22 Jr B J v Kampen 22 Jr en G v leeuwen 22 Jx •- yfc&M Van het Stadhuis Museum »,De Lakenhal" De Commissie van het Stedelijk Museum ,J3e Lakenhal" maakt bekend, dat 't museum van 17 Febr. a.s. tot en met 7 Maart d.a.v. wegens het uitvoeren vtan verschillende werkzaamheden, voor hut algemeen bezoek zal zijn gesloten. Mr. A. F. L. M. TEPE, Voorzitter F. G. ROSIER. Secretaris. De Stadhuis-misère Woensdag is d© Stadhuisbrand verjaard. Zeven jaar zijn voorbijgegaan, Jaren van zorgen en moeilijkheden, ln de eerste plaats om te herstellen wat aan innerlijke waarde van het Stadhuis verloren ging. maar ver volgens en in niet mindere mate om te komen tot 'n herstel van het stadhuis zelf Dat die herbouw zoovele moeilijkheden met zich mede zou brengen heeft wel nie mand voldoende voorzien. Men kent de lijdensgeschiedenis, welke de laatste maanden het voorwerp vormt van de verzak kende en scheurende huizen aan Maarsmans steeg en Vischmarkt De fa.'s Zandvoort en Feld hebben daar het volle aandeel in ge had. De heer Feld was ten slotte genoodzaakt zijn pand Vischmarkt te verlaten, om met zijn zaak zijn intrek te nemen in het naast gelegen pand. Het leege winkelhuis Is onmiddellijk daar na vol gezet met steunbalken en alle moge lijke voorzieningen werden getroffen, in- en uitwendig, zoo zelfs dat het deskundigen voorkwam, dat het zoo erg niet noodig was. Eenige weken gingen voorbij en de hei machine dreunde iederen dag opnieuw haar eentonig lied, dat de omliggende hulzen in haar grondslagen doet boven en trillen. Aan vankelijk zonder nadeelige gevolgen tot gis ter in het nieuwe pand van den heer Feld (een huis der gemeente) plotseling opnieuw bedenkelijke scheuren zijn ontstaan van en- kelijke centimeters breedte. En dit is niet op een enkele plaats alleen, doch langs den ge- heelen zuid-oostelijken vleugel. De geheel© zijwand dreigt weer los te schouren en het zelfde liedje, dat ©enige maanden geleden begon kan nu weer herhaald worden. Alleen met dit verschil: de gemeente be hoeft nu geen eigenaren aan te manen voor zieningen te treffen om bedreigde panden voldoende te beveiligen. Nu zal d? gemeen t© zelf de noodlge maatregelen voor eigen be zittingen moeten nemen. Hoe lang nog zal de stadhuis-misère voort duren? Theologisch dispuut C.R.P.V. Het a.s. achtste lustrum Het Leidsche Collegium Theologicum „Con cordia res parva Crescit" zal ae volgende maand, 9 cn 10 Maart, zijn 8ste lustrum gaan vieren. Vele oud-leden zullen die da gen de oude academiestad bezoeken om met de leden dit geboortefeest te vieren. Behalve d© gebruikelijke feestmaaltijden zullen ook belangrijke werkvergaderingen worden ge houden, waaraan vele oud-leden hun mede werking zullen verleenen. Het voorloopig programma vermeldt o.a.: een liturgische dienst onder leiding van Prof. Dr. G. van der Leeuw (Groningen); een lezing over Geloof, geschiedenis en exegese van Prot. Dr. J. de Zwaan (Leiden), waarop Dr. P. D. TJalsma (Rotterdam) de schriftelijke cri tiek verzorgt- Ds. W. F. Zuurdeeg (Gronin gen) houdt een verhandeling, terwijl enkele leoen van 't Collegium andere dispuutwerk zaamheden als spreekschecht en exegese op zich namen, waarop oud-leden de critiek hebben. Ter gelegenheid van het lustrum wordt een gedenkboekje uitgegeven, samen gesteld door oudheden en leden, waarin artikelen o.a. van de hand van Ds. B. Bate laan (Huizen), Ds. D. A. v. d. Bosch ('s-Gra venhage), Dr. A. Dronkers (Hontenisse). Dr. G. P. van Itterzon ('s-Gravenhage), Ds. S. H. J. James (Rotterdam), Ds. G. W. Kore- vaar (Biggekerke), Ds. W. M. A. Odé (Kou dekerk), Ds. R. Riphaagen (Zutphen), Prof. Dr. G. J. Thierry (Leiden) en vele anderen. De lustrum-commissie bestaat uit de hee- ren P. A. H. de Boer, praeses; C. C Pijpers, ab-actis. en H. J. de Wijs, quaestor. Het Collegium kan op een roemrijk ver leden terugzien. Met zekere trots mag Lei den bogen op ook over onze grenzen bekende theologen, die geprezen worden om hun wetenschappelijk werk. Velen van hen von den hun vorming in „Concordia res parva Crescit" en ook de Ned. Herv. Kerk en de Remonstrantsche Broederschap tellen me nig oud-Concordlaan onder haar bekende predikanten. Mogen ook in de toekomst uit Concordia mannen voorkomen, waarop de Leidsche Universiteit trotsch kan zijn. In do afgeloopen vijf jaar zijn door den dood aan het oud-ledental ontvallen: Ds, B. J. Audlor, Ds. D. A. Becht, Prof. Dr. A. Eekhof, Ds. I. G. Knottnerus, Ds. C. Kroon, Prof. Dr. D. Plooy en Dr. E. L. Smit, wier nagedachtenis wordt geëerd door een ln Memoriam in het gedenkboekje. KAMER VAN KOOPHANDEL VAN RIJNLAND Nieuwe inschrijving. 12 Febr. 6724. Li-Po. (Linoleum Liimen Onderhouden). Loiden, Oude Vest 171. Chemische fabrieken; im port en fabricatie E.: Dr. Ir. Neuwahl. Soest. (D.) 12 Febr. 6725. I. J. van Egmond en Zoon. Leiden. Breestraat 173. Bontwerkerij dames- en heerenkleermakerij. Venn.: I. J. van Egmond en S. J. van Egmond. Ijlden Wijziging. 12 Febr. 6501. A. SohnB. Lei den. Breestraat 26. Dameskappersbedrijf enz. De zaak i9 omgezet io een vennootschap onder firma onder den naam: A. en H. Sohns. 6596. Jachtwerf „De Leede", Warmond Uittr. E.: A. H. C van Konijnenburg, dd. 10 Februari 1936 13 Febr. 5190. N.V. Bataafsche Import Maatschappij. Verkoopkantoor van „Konink lijke Shell" Producten. Leiden, H. Morsch- weg 152, hoofdz. 's-Gravcnhage. Uittr. Beh. bijk. Leiden: A. A. J. Canters N. Boh. bijk. Leiden: J. v. d. Brandhof. 5704. Gebroeders van der Plas, Katwijk aan Zee, Mr. Fockstraat 30. TJmroer- en metselaarszaak. Uittr. E.: P. J. van der Plas, KatwijE aan Concert ten bate van het Nederlandsche Roode Kruis Zet, ddi X Maart 1936. W' Het Nederlandsch Roode Kruis, In 1867 opgericht op Initiatief van Koning Willem III, en waarvan thans H. K. H. Prinses Juliana de zeer beminde en actieve presi dente is, heeft zooals men weet een ambu lance naar Ethiopië gezonden, om troost en hulp te brengen aan degenen, die de slacht offers zijn van een misdadigen oorlog. De ambulance kost geld, veel geld en er moeten middelen worden gevonden, dat geld bijeen te brengen, opdat dit werk der barmhartig heid voort zal kunnen worden gezet. En dat laatste is een plicht voor ons volk. God geve ons, dat wij groot zijn in liefde en roede- doogen, groot zijn in de zedelijke krachten, die humaniteit en vrede stimuleeren. Om het werk der Nederlandsche ambu lance te steunen, had de Afd. Leiden van het Nederlandsche Roode Kruis een concert ln den Schouwburg georganiseerd en we hopen van harte, dat de baten van het con cert en de revenuen van diverse aanslagen, die op onze beurzen werden gedaan, een mooi batig saldo hebben opgeleverd. Al da- dellik bij het betreden van den Schouwburg ontmoetten we eenige miniatuur Roode Kruis-zusterkens, die programma's verkoch ten en die later met diverse lekkernijen langs de rijen gingen. Weer andere dames verkochten bouquetjes bloemen, die weldra als een fleurige corsage prijkten op de 'zwarte jasrevers der heeren en de kleurige avondtoiletten der dames. Een afdeeling van de transportcolonne van het R.K. was aan wezig om propagandamateriaal uit te reiken. In de loges merkten we op onzen Burge meester. Mr. A. van de Sande Bakhuyzen en Mevrouw, de Rector-Magnificus der Leid sche Hoogeschool, Prof. De Blécourt, verder de Burgerlijke en Militaire autoriteiten, be nevens eenige leden van het Hoofdbestuur van het Roode Kruis uit Den Haag. Zoo bood de zaal. al was de parterre niet al te sterk bezet, een prettigen en voornamen aanblik. Mevrouw Maartje Offers, die helaas door ziekte was verhinderd, werd vervangen door Mevr. Jo van de MeentWalter. Verder gaf ds heer Jacq. van den Burg een paar nummers op de *ool, Jan Pri;s gaf fluitspel en de drie genoemden werden op de piano begeleid door den heer Hans Franco Mendes. Het waren alzoo allen leer krachten van de Leidsche muziekschool voor Toonkunst, die hun gaven en krachten be langeloos beschikbaar stelden voor het goede doel, en die op alleszins te waardeeren en boeiende wijze ons een paar uren hebben bezig gehouden. Mevr. Van de Meent zong voor de pauze met een fraaie, uitstekend geschoolde mezzo sopraan eenige liederen van Schubert en na de pauze een drietal niet minder mooie lie deren van Duparc. De heer Van den Burg speelde de Sonate in D. gr. t. van Mozart en later de Sonate in c. k3. t. van Max Reger en deed dit tech nisch verzorgd en met muzikaal sentiment. De heer Prins speelde „Jeux", een fraaie Debussyaansch aandoende sonate van J. Ibert, en gaf fraai en geacheveerd spel te genieten. De begeleiding van den heer Franco Mendes van een en ander was fijnzinnig muzikaal. De uitvoerenden werden herhaal delijk warm toegejuicht en ontvingen bloemen. Na de pauze voerde de Onder-Voorzitter van de Leidsche Afdeeling, Prof. Dr. J. van der Hoeven, het woord. Hij herinnerde er aan, dat het Roode Kruis een internationale instelling is, die in ons land een uitgebreid en schoon arbeids veld bezit en reeds in tijden van vrede zegenrijk werkzaam is. Jammer genoeg is het nog niet zoover, dat de oorlog uit onze wereld uitgeschakeld is. En toen dan ook in Abessynië de vijandelijkheden reeds waren begonnen, nog voor de oorlog was verklaard, besloot men in Nederland onmiddellijk een ambulance te zenden. Te meer, daar in Abessynië zelf de middelen tot verzorging van lijdenden en gekwetsten zeer onvoldoen de zijn. Nederland mocht dus niet achter blijven om zijn missie te vervullen. Een eer©- saluut brengt spreker aan de mannen, die in Ethiopië onder zeer ongunstige omstandig heden gevaren trotseeren en onder zeer moeilijke omstandigheden hun taak vol brengen. Voortdurend moet er gefinancierd worden, om onze^mbulanoe tot haar edel werk in staat te kunnen stellen. De Afdeeling Leiden wilde hierin niet achterblijven en is dankbaar voor de mede werking, welke zij van alle zijden mocht en dervinden. Spreker brengt dank aan de vele autoriteiten, die bereid waren, zitting in het eerecomité te nemen; dank aan de l°den van het Hoofdbestuur, die door hun aanwezigheid h;er, blijk geven van hun belangstelling, dank aan het Bestuur van de Leidsche Maat schappij voor Toonkunst, dat zijn volle me dewerking gaf, dank aan de drukkerij „Luctor et Emergo" die het drukwerk vrij wel gratis bezorgde, aan de firma's die bloemen en versnaperingen beschikbaar stel den, aan de solisten voor hun moehe en op offering, aan de transportcolonne, die zorgde voor de propaganda en aan allen, die op een of andere wijze medehielpen tot het gelukkig welslagen van dezen mooien avond. Geveilde perceelen Ten overstaan van notaris Mr. H. M. A. Coebergh te Leiden: Winkelhuis, bergplaats Haarlemmerstraat 105 en Goegerritsteeg 1, in bod f 6000. kooper de heer H. Regeer q.q. te Leiden voor f 7000. Huis Hooglandsche Kerkgraoht 2, In bod f 1160, kooper d© heer W. J. Krett q.q. te Leiden voor f 1230. Huis 4e Binnenvestgracht 31. in bod f 670, kooner de heer D. de Jongh q.q. voor f S70. Winkelhuis enz. Mare 106 is niet gegund. Ten overstaan van notaris H. M. Markuase te Leiden: Huis met afzonderlijke bovenwoning Su- matrastraat 118-118a, in bod f 4600. kooper de heer K. F. W. van Luijken q.q. te Oegst- geest voor f 4650. DE GLADHEID De hevige gladheid van den weg heeft vanmorgen in onze stad ©enige slachtoffers gemaakt. In de eerst© plaats is te 7 uur do 66-jarige fabrieksarbeider W. L.. wonend© in de Raamsteeg. bij het oploopen van de oprit van de Vischbrug gevallen, waarbij hij het linkerdijbeen brak. Hij ia naar het Dia- conessenhuis gebracht Te kwart voor acht kwam een 54-jariee typagraaf, wonende in de JouberLstraat, bij de Morschpoort te vallen en brak zijn lin ker onderbeen, terwijl hij bovendien de rech terpols kneusdo. De E.H.D. bracht hem naar het Aead. Ziekenhuis AANRIJDING Gistermiddag te 12 uur is op de Hooge-- woerd nabij dc- Barbarasteeg de 16-jarige J. R., wonende Haarlemmerweg, aangereden door een onbekend gebleven wielrijder. Dc jongeman brak het linkerdijbeen cn ls door E.H.D. naar het Academisch Ziekenhuis hl De onbekend gebleven wielrijder wordt verzocht zich op het politie.-bureau, afd. r.eoherdhe. melde®, Onderzoek dienstplichtigen Behoudens onvoorziene omstandigheden heeft in Juni as. het jaarlijksch onderzoek plaats van de gewone dienstplichtigen der landmacht van de lichtingen 1924 én 1927. Plaats en tijd van het onderzoek zullen nader worden bekend gemaakt Jeugdluchtvaartorganisatie Het mag een bekend feit worden geacht, dat de belangstelling van de jeugd voor do luchtvaart buitengewoon groot is. I-Iet Hoofdbestuur van de Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart heeft het dan ook noodig geacht een aparte Jeugdorganisatie te voi>nen, die onder leiding staat van een Centrale Jeugd Commissie. Het doel is de belangstelling van de jeugd voor de luchtvaart op te wek ken. aan te wakkeren en in goede banen te lelden. Ter bereiking van dit doel wor de® o.m. de volgende middelen aangewend: a. het bevordereq van het actior deelno men aan de luchtvaart; b. het bouwen, be proeven van en experimenteeren met vlieg tuigmodellen en het organisecren van wed strijden mt proefvliegtuigen en proef-zweef- tuigen; c. het houden en organiseeren van lezingen, film voorstelingen, cursusvergade ringen, excursies en het deelnemen aan ten toonstellingen d. het verspreiden van ludht- vaartlectuur. Deze jeugdluchtvaartbeweging heeft in korten tijd een belangrijke omvang geno men, dusdanig, dat reeds in een dertigtal plaatsen ln ons land Jeugd Luohtvaart Clubs zijn opgericht. Aangezien thans blijkt, dat Leiden ook belangstelling voor de oprichting van een dergelijke Club beslaat, wil bovengenoemde CJ.G gaarne haar medewerking verleenen om hiertoe te geraken. Zij, die hieraan wenschen deel te nemen, worden verzocht zich op te geven bij B. Vriend, de Laat de Kanterstraat 6, alhier. De Leidsche winkelstand Sigarenmagazijn Ph. Brobbel De heer Ph. Brobbel zet het sigarenmaga zijn Stationsweg 49, dat hij gedurende 12 Jaar voor A. Hillen's Sigaren- en Tabaks fabriek te Delft heeft geëxploiteerd, thans voor eigen rekening en onder eigen naam voort. De winkel heeft een grondige restau ratie ondergaan, waardoor, wat betreft practische inrichting, aantrekkelijkheid van het interieur en vooral ook intimiteit, zeer veel gewonnen is. De firma voert alle be kende merken sigaren, sageretten en tabak ken, waarvan een groote sorteering voor radig is en waarvan een goede verzorging door de deskundigheid van den heer Brob bel gewaarborgd wordt. LEIDSCHE DUINWATER MIJ. In een gisteren gehouden buitengewone vergadering van aandeelhouders der Leid sche Duinwatermaatschappij is de heer Th. M. W. Bergers tot commissaris herkozen. UIT DEN OMTREK ALPHEN AAN DEN RIJN MOOIE JAARVERGADERING VAN f SPOOR EN TRAM Als we spoor en tram schrijven bedoelen we daarmede de bekende jaarvergadering van de afd. Alphen a. d. Rijn van de Prot. Ghr. Bond van Spoor- en Trampersoneel. Dit was de 17e jaarvergadering en ook nu wist de heer Van der Helm er weer gang in te brengen. De penningmeester van het hoofd bestuur. de heer Belger, sprak een krachtig woord van opwekking om het Chr. beginsel uit te dragen op alle terrein van het leven. De heer N. van Leeuwen was do voordra ger, terwijl dames van de leden en ook kinderen van de leden voor afwisseling zorg droegen. Namens de afdeeling Leiden sprak de voorzitter en namens de Chr. Besturen bond Alphen de secretaris. Een strijkje onder leiding van den heer Polak speelde verdienstelijk. Tot slot sprak de heer Groeneveld, die met recht gewaag de van een goede avond. AUTO TE WATER Op de Ziendeweg geraakte de vrachtauto van A. uit Bodegraven te water, doordat bij het passeeren deze auto wegzakte in de berm van den weg. Het verkeer was daar door geruimen tijd gestremd. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. WIELRIJDER GEVALLEN Gisteren viel de wielrijder V. over een lijn van een schipper, die deze gespannen over het Jaagpad langs de Gouwe. Het rij wiel werd ernstig beschadigd en V. deed aangifte bij de politie. AANRIJDING ln de Vinkebuurt geraakten gisteren twee auto's met elkaar in botsing. De auto van U. uit Bodegraven was vrijwel onbescha digd, maar de auto van V. alhier was zoo danig beschadigd dat deze moest worden weggesleept. NED. HERV. KERK De heer A. Klink, die benoemd was tot ouderling van de Ned. Herv. Kerk Juliana- straat, heeft als zoodanig bedankt. De heer H. A. v. d. Kemp, die ook door den kerk raad was benoemd tot ouderling, heeft deze benoeming aangenomen. VERKOOP GROND B. en W. stellen den Raad voor aan den heer A. L. Oudones 210 M2., aan den heer heer S. D. van Hamsberg 910 M2. en aan den heer W. van Beijeren 530 M2. grond te verkooDen. ONBETROUWBAAR IJS Het iis is zeer onbetrouwbaar. Vrijdag middag zakte de 18-jarige O. door het ijs van de Wetering achter het station. Met groote moeite konden vrienden hem redden, nadat het ijs verschillende koeren was af gebrokkeld. Ter plaatse is de Wetering breed. Meerdere gevallen van doorzakken zijn ons bekend. Men zij voorzichtig! IJSBAAN OOK BIJ AVOND GEOPEND Gisteravond werd de ijsbaan voor het publiek opengesteld. Anderhalf uur na do openstelling moest de baan gesloten worden, omdat enkele personen door het ijs waren gezakt en de baan over het geheel steeds slechter werd. Men heeft dan toch ook bij avond de baan kunnen openstellen. JAARVERGADERING CHR. MIDDENSTANDSVEREENIGINO De Chr. Middenstandsvereeniging hield haar 2de jaarvergadering onder voorzitter- .denbeer A -Bos, .^a opening RADIO DISTRIBUTIE ZATERDAG 15 FEERUARI Programma 8: 8 BruB3ol VI; 0.20 Keulen: pl.m 18.15 Brussel VI; 1-4.20 Brussel Fr; 16.20 Keulen; 18.20 Beromuns er; 18.80 Weenen ot dlv; 19.30 Keulen; 21.22 Wennen of dlv. Programma 4: 8.05 Pï.rUs Radio; 9 Deutachl- aendor; 10.85 Lonlen Peg: 13.20 Droltwlch: 18.20 Dlve-sen; 18.50 Londen Eeg; 19.50 Wee nen of dlv.; 21 Droltwlch; 21.50 Londen Reg: £2.20 Brussel VI; 22.30 Londen R/?g ZONDAG 16 FEBRUARI Programma 8: 8.35 Keulen; 9.50 Diversen; Brussel Fr; 11.20 Keulen; 20.20 Weenen of diversen Programma 4: 8.30 Brussel VI; 9.20 Brussel Fr: 9.50 Brussel VI; pl.m 14.05 Droltwlch; 16.50 London Ueg; 17.20 Tarlls Radio; 19 29 Beromun MAANDAG 17 FEBRUARI Programma 3: 8 Brussel VI; pl.m 9.20 Keu len; 9.85—19.06 Deutschl-sender; 11.20 Kalund- borg; pl.m 12.15 Brussel VI; 14.20 Parüs Rario 17.20 Keulen; pl.m 19.06 Parös Radio Programma 4: 8.05 ParUs 'Rndlo; 10.35 Lon don Keg; 17.05 Droltwlch: 18.20 Dlve-een: 18.50 Londen Heg; 20.29 Droltwlch; 20.35 Londen R; 22.20 Brussel VI; 22.30 Londen Reg KAS-VEREENIGING N.V. ANNO 1863 AMSTERDAM C„ SPUISTRAAT 172 BEWAREN VAN EFFECTEN MET ADMINISTRATIE Onze nieuwe Brochure Bewind en Executeeie" wordt fufne ojj aanvraag; toegezonden. Agenda De Zondagsdienst der huisartsen wordt morgen waargenomen door de doctoren Blanksma, v. Bockel, Nieuwzwaag, Rassers en Veldhuyzen. De Geneesk. Zondagsdienst te Oegstgeeet wordt waargenomen door Dr. Hugenholtr, telef. 390. APOTHEKEN De avond-, nacht- en Zondagsdienst dep apotheken wordt van Maandag 10 tof en met Zondag 16 Februari a.s. waargenomen door de apotheken: J. C Pelle, Kort Rapen burg 12, Telef. 594; J. E. M. ten Dijk, Haven 18, Telef. 85; en C van Zijp, Wilhelmina- park 8. Oegstgeest. Telef. 274. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 17 tot en met Zondag 23 Februari as. waargenomen door de apotheken: G. H. Blanken, Hooge- woerd 171. telef. 502; D. J. van Driesum, Mare 110, telef. 406; en C. van Zijp, Wllhel- minapark 8, Oegstgeest. telef. 274. las de secretaris, de heer W. van Galen, het jaarverslag. Het ledental is met 19 vooruit gegaan en thans gestegen tot 81. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester bleek dat het afgeloo pen Jaar met ©en nadeelig saldo moest wor den gesloten. Den penningmeester werd on der dank décharge verleend. Bij de bestuursverkiezing werden de hee ren C. A. Bos en P. v. d. Biezen herkozen, terwijl in de vacature, onjstaan door h©t bedanken van den heer Haasbeek, werd be noemd de heer A. Nagtegaal. Door een afgevaardigde van den Chr. Be sturenbond werden de gebruikelijke geluk- wenschen overgebracht, waarna het hoofd bestuurslid, de heer H. Stap, behandelde het onderwerp: „In moeilijke tijden blijmoedig voorwaarts". Spr. besloot zijn rede met er op te wijzen, dat de Chr. middenstand een groote roeping heeft te vervullen. Een zaak van den Chr. middenstand is een zaak des Heeren. De heer Sprang sprak namens den Chr Nat. Werkmansbond. Na rondvraag sloot de heer M. Voskuilen deze gezellige avond. BOSKOOP DIEFSTAL VAN ROZEN Een boomkweeker deed aangifte van dief stal van een partij rozenstruiken, die ge kuild stonden op een kweekerij aan het Rijneveld. De politie wist d© rozen op de markt te Utrecht op te sporen en een twee tal verdachten aan te houden. Tegen hen is proces-verbaal opgemaakt. VERKOOPING Op de gehouden verkooping ten overstaan van notaris Houtzagers alhier zijn de per ceelen van den heer C. H. de Leen als volgt toegewezen: Perceel 1: 3 huizen aan den Goudsche Rijweg, kooper de heer F. J. Colla alhier voor f 2900; perc. 2: weiland, kooner de heer Jac. Bulk Sr. alhier f 640; gerceel 3 weiland, koopster mej. M. Herfst te Zeist voor 5800; perceel 4 en 5: bouwmanswoning met weiland, koo per de heer A. H. de Jong alhier voor f 3251. perc. 6-9: weiland, kooper de heer B. de Jong alhier voor f 1839. GASLEIDING DEFECT De familie de V. in de Julianastraat alhier werd 's morgens te ongeveer half zevon wals ker geschrikt door een hevige knal. De menschen, die haastig het bed verlie ten, namen in de kamer een sterke gas- lucht waar. Ramen en deurenwerden open geworpen en dc directie van de gasfabriek telefonisch met het gebeurde in kennis ge steld Personeel van de fabriek, dat spoe- dig ter plaatse was, constateerde dat de lei ding vóór de gasmeter afgeknapt was. De familie is dus aan een groot gevaar ont komen. ZONDAGSDIENST DOKTOREN Zondag 16 Febr P. du Buy. arts. Telef. 40. JAARVERGADERING COOP. VEREEN. ,»DE BOSKOOPSCHE VEILING" Donderdagavond vond dc 20e jaarvergade ring van bovengenoemde vereen, plaats in het Veilingsgebouw. De voorz., de heer Adr. v. Leeuwen, herin nerd© in zijn mleidond woord aan de omzet van 1929. die toen f 182.000.— bedroeg, en in het afgeloopen jaar als een bewijs van den teruggang slechts f 78.000.—. De notulen van den secr. werden gelezen en goedgekeurd. .De penningm. meldde, dat de ontvangsten bedroegen f 12802.30, de uitgaven f 11958.18, alzoo een saldo van f 844.12. Aan het verslag van den veilingmeester is het volgende ontleend: In 1935 werd ge veild: door 149 leden voor f 60 886 door niet-lcden voer f 8.838 83, Totaal f 78.72-4 S3. Er werden 261 veilingen gehouden, waar van aan bloemen f 72 866 83. 13700 kg bes hulst f 5858—. Totaal f 78 721.83 Gemiddelde prijs van beshulst 43 ct. per ilo. In het jaarverslag van den secr. werd o-m. gereleveerd, _dat .de .opbrengst .van de piojï»

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 6