OPTIHUS war® WERK Ruwe handen DE PERS VAN HET DERDE RIJK ZATERDAG 15 FEBRUARI 1936 EERSTE BLAD PAG. 2 DE CO-ORDINATIE DER BRITSCHE REGEERING CHAMBERLAIN KRAAKT HARDE NOTEN! Admiraal Sucterl trekt zijn voorstellen in Gisteren is in het Britsche Lagerhuis het door vice-admiraal Sueter inge diende wetsontwerp inzake de coördi natie der defensiemiddelen een onder werp van levendige discussie geweest, Aan het slot der discussie trok de admiraal zijn plannen in. In een uitvoerige toelichtende rede op zijn voorstellen betuigde Sueter, dat het beheer van luchtmacht, leger en marine meer doel treffend zou wezen, indien het in handen van één imperiale defensiecommissie zou worden gelegd. De labourleider, A111 e e, zeide zich wel met de grondgedachte van het wetsontwerp van Sueter te kunnen vereenigen, doch niet met de details. Ausien Chamberlain trekt van leer! Austen Chamberlain verklaarde, dat het naar zijn meening niet noodig is, een ministerie van defensie in te stellen. Hij acht het veel beter, de bestaande instellingen verder te ontwikkelen en indien noodig te wijzigen, om ze aan de toenemende behoef ten aan te passen, dan iets heel nieuws in het leven te roepen. Chamberlain sprak zich niettemin uit voor de schepping van een coördinatieve instantie, welke tot taak zou hebben, de resultaten, welke in iederen werkkring door den recht streeks verantwoordelijken minister zijn bereikt, tot een stevig geheel samen te voegen. De jongste vergissingen, waarvoor de minister-president aan de kamer zijn ver ontschuldiging moest aanbieden, zouden aldus vermeden worden. Het was een bekentenis zonder precedent in mijn veertigjarig parlementaire leven, zoo betuigde Chamberlain, dat de minister-presi dent op 22 Mei van het vorig jaar moest ver klaren, dat hij zich tijdens het vorig debat op 30 November 1934 totaal vergist had in zijn vooruitzichten omtrent de toekomst der Duitsche luchtvaart. Met nog grooter nadruk sprak Chamberlain verder over de tweede bekentenis, welke Baldwin in December van het vorig jaar moest doen na de bekendmaking van de plannen LavalHoare, toen hij zich ertoe beperkt had. te verklaren, dat een vergissing was begaan, terwijl hij eenige dagen te voren beweerd had. dat hij, als zijn lippen niet ver zegeld waren, argumenten naar voren kon brengen, die al zijn collega's ertoe zouden bewegen, met de voorstellen in te stemmen. De redevoeringen van den premier, waarop ik hier zinspeelde, zeide Chamberlain, rechtvaardigen mijn ver zoek, dat er grondige veranderingen worden aangebracht en vereischen, dat alles zal gedaan worden, om een voortzetting of herhaling van vergis singen als die, waarvoor de minister president tot twee maal toe in den loop van de laatste jaren aan deze verga dering excuus gevraagd heeft, te ver- - mijden". Chamberlain gaf als zijn meening te ken nen, dat de minister-president te veel te doen heeft, om op krachtdadige wijze de coördi natie van de drie defensiediensten te leiden. De regeering heeft een denk machine noodig, zeide hij, en geen mi nisterie van defensie. Zij heeft behoefte aan een instelling, die de defensie-vraagstukken kan bestudeeren niet alleen van militair maar eveneens van civiel, financieel of eco- nisch standpunt. Een moderne oorlog, zoo besloot Chamber lain, is ee.i nationale zaak. Men moet niet alleen alle strijdkrachten coördineeren, doch ook alle vormen van activiteit der burger bevolking. Vice-admiraal Sueter trok ten slotte het door hem ingediende wetsontwerp in. Van Zeelands Fransche reis De Belgische premier Van Zeeland heeft tijdens zijn verblijf in de Fransche hoofd stad besprekingen gevoerd met Flandin. den Franschen minister-president Sarraut en met Bonnet, den Franschen minister van handel. Alle kwesties van economisch en politiek belang, die beide landen interessee ren, passeerden de revue. Flandin heeft Van Zeeland op de hoogte gesteld van de resultaten der Parijsche be sprekingen met souvereinen en staatslieden van centraal- en Oost-Europa. Vervolgens bespraken beide ministers het probleem van de Rijnland-zone, die hen bijzonder interesseert en speciaal het Ix>car- no-pact. De Ameriaansche luchtstrij dkrachten Het sedert weken voorbereide wetsontwerp inzake de luchtstrijdkrachten van het Ame- rikaansche bondsleger, welke voorziet in de schepping van een luchtwapen van uitein delijk 4000 vliegtuigen, is Donderdag door den voorzitter van de commissie van defen sie, Mc Swain, in het huis van afgevaardig den ingediend. Het doel, dat men zich met dit wets ontwerp voor oogen stelt, zal binnen 2V2 jaar zijn bereikt, door 't tegenwoor dig aantal vliegtuigen van 1S00 jaarlijks met 800 machines uit te breiden, waar mede een bedrag van 70 millioen dollar zal zijn gemoeid. In de motiveering van het ontwerp waar schuwt Mc. Swain voor een onderschatting van het gevaar van luchtaanvallen in do Ver. Staten. In eerste instantie ligt de ver dediging van het land in de lucht. In een toekomstigen oorlog zal uit de lucht de be slissende slag worden geleverd. De aanneming van het legerbudget ten bedrage van 534 millioen dollar door het huis van afgevaardigden is vrijwel zeker. De oorlog in OosUAfrika NIEUWE LUCHTACTIE BOVEN DESSIE Ascari's worden minder betrouwbaar Makallé geheel ingesloten Opnieuw zijn Italiaansche vliegtui gen boven Dessié verschenen, waar zij met een spervuur werden ontvangen. Een van de toestellen moest halver wege terugkeeren, hetzij dat het door afweergeschut was getroffen, hetzij dat het op andere wijze in het onge- reede geraakte. Het vliegtuig ontdeed zich boven de omgeving van de stad van zijn bommen. Alvorens boven Dessié te verschij nen bombardeerden de vliegtuigen de dorpen in het gebied Mephtoyesoe, waar volgens berichten van Abessijn- sche zijde twee boeren en drie kinde ren werden gedood. Volgens berichten van dezelfde zijde bombardeeren de Italianen dagelijks de dorpen in dit gebied, waardoor vele slachtoffers vallen. Het belegerde Makallé Van Abessijnsche zijde wordt medege deeld, dat Makallé geheel door Abessijnsche troepen is ingesloten. Onder bescherming van het geaccidenteerde terrein zijn de Ahessijnen tot ongeveer vier kilometer Makalé opgerukt en hebben zij een ring rond de stad gesloten. Aangezien de AbessUnen niet over vèrdragend geschut beschikken, ver wacht men, dat de Italianen eerst over eenigen tijd door gebrek aan levens middelen gedwongen zullen worden de stad op te geven Van Abessijnsche zijde wordt verder me degedeeld, dat het bezoek van maarschalk Badoglio aan Makallé In een vliegtuig heeft plaats gehad. Verder wordt medegedeeld, dat een kara vaan van het front bij Makallé, via Dessié naar Addis Abeba 22 dagen noodig heeft gehad, aangezien de wegen tengevolge van den regen bijna met begaanbaar zijn, waarbij nog komt, dat de materieel-trans- porten naar het Noorden de wegen sterk be lasten. Hierom wordt het verkeer tusschen Addis Abeba en Dessié met vliegtuigen ge handhaafd Inboorlingen veebtensmoe Volgens Abessijnsche berichten schijnt de discipline onder een deel der Italiaansche inboorlingentroepen toch aanzienlijk meer te verzwakken, dan de Italiaansche bevel hebbers over het algemeen toegeven. Van het Zuidfront is in de hoofdstad bericht ont angen, dat drie honderd man Italiaansche inboorlingetroepen uit de Italiaansche po sities aan het Ogadenfront zijn gedeser teerd en naar do Abessijnsche troepen in Noordelijk Sidatno zijn overgeloopen. De deserturs verschenen in volle krijgs- uitrusting, voorzien vaó moderne geweren en een groote hoeveelheid munitie, voor den Abessijnschen bevelhebber, die op den Noordwestelijken oever der Dawa-rivier zijn garnizoen heeft ingericht Zij vertelden, dat men hen had gedwon gen Eritrea te verlaten, om naar het Somali front te worden getransporteerd. Omdat ze niet langer meer voor de Italianen wilden vechten hadden zij besloten, ondanks de scherpe bewaking, uit de Italiaansche ge lederen te vluchten Naar hun uitgeputten toestand te oor- deelen hebben de Askari's langen tijd moe ten marcheeren, alvorens Abessijnsche troe pen te ontmoeten. Volgens hun zeggen, zullen voortaan on der dc Italiaansche mboorlingentroepen der Zuidelijke armee groote afdeelingen blan ken worden gemengd, ten einde op die wijze de discipline onder de inboorlingen beter handhaven en daardoor verdere deser ties te voorkomen. Italiaansche mutaties Een officieel bulletin van het Italiaansche ministerie van oorlog maakt melding van verschillende belangrijke mutaties en pro moties in net opperbevel in Oost Afrika. Prins Philibert van Savoye is tot divisie- generaal* benoemd en aan het hoofd van n divisie infanterie gesteld, genaamd „Grand Sassa". Divisie-generaal Ettore Bastlco is be noemd tot korpsgeneraal en geplaatst aan het hoofd van het derde legerkorps in Oost- Afrika. Generaal Pavone neemt ontslag als com mandant van de infanterie-devisie „Pelori- tana" en wordt ter beschikking gesteld, daar zijn gezondheidsredenen in den dienst geleden heeft Pelroleumgasslraal kachels H. J; REESINK Co, ZUTPHEN Het Fransche koningsmoordproces De wegens medeplichtigheid aan den moord op koning Alexander van Zuid-Sla- vië tot levenslnnsen dwangarbeid veroor deelde drie Oestndsjis hebben verklaard, dat zij niet voornemens zijn beroep aan te tee kenen. De „Action Frangaise" teekent beroep aan Toestand der slachtoffers De rechter van instructie, Linais, heeft de huiszoeking in de lokalen van de „Action Frangaise" voortgezet. in de omgeving van het gebouw in de Rue Boccador was wedérom een aanzienlijke po litiemacht geconcentreerd. Léon Daudet, Charles Maurres en Pujo aren tegenwoordig bij de inspectie van de archieven in hun respectievelijke bureaux. De commissaris van politie, Guillaume, verzegelde alle documenten. Met kracht heeft Maurras geprotesteerd tegen den aanval op de vrijheid van mee ning, waaraan zijns inziens de „Action Fran- caise" bloot stond, en legde den nadruk op het feit, dat degenen, die een onderzoek in stellen, niet het bewijs kunnen leveren, dat de „Action Frangaise" betrokken is bij den aanval tegen Blum. Het royalistische directeuren-comité sloot zich bij het protest van Maurras aan. Om half twaalf werd de huiszoeking be ëindigd, zonder dat zich eemge incidenten voordeden. Bevestigd wordt, dat de „Action „Francaise" bij den staatsraad beroep heeft aangeteekend tegen de maatre gelen, dié haar treffen, en om annu leering van het ontbindings-decreet heeft verzocht. De slachtoffers De gerechtelijke arts, dr. Paul, heeft Mon- net onderzocht, die naast Leon Blum zat toen deze werd aangevallen. Hij constateerde lichte kneuzingen aan den linker slaap en aan het rechter oogbeen. Mevrouw Monnet liep een lichte kneuzing aan den neuswortel op en een verrekking van het kraakbeen, alsmede een kneuzing boven de rechter wenkbrauw, terwijl oi haar rechterbeen sporen van een trap wer den aangetroffen. Dr. Paul stelde bij Leon Blum een ver hooging van temperatuur vast. De „Evening News" maakt melding van het opzienbarende succes van een bommen werper, de „Britain First", die gebouwd is op instigatie van Lord Rothermere. De ma chine heeft met volledige lading een snel heid van 400 K.M. per uur en is op grond van de laatste ervaringen gebouwd. He' succes van de machine is zoo groot, aldtu meldt het blad. dat het ministerie vai luchtvaart 200 dergelijke toestellen be steld heeft MISDAAD IN INTERNATIONALE TREIN Een Hongaarsch zakenman, Gerendai ge naamd, is in den nachttrein Warschau- Praag gechloroformeerd en bestolen van zeven millioen Tsjechische kronen. De dief heeft door een gat in de afschei ding van het compartiment den zakenman met chloroform verdoofd en heeft vervolgens zijn slachtoffer beroofd, waarna hij aan een klein station uitstapte en verdween. I Onlusten in Venezuela In Caracas is het gopenpel de baas In Caracas, de hoofdstad van Venezuela, heerscht een nlgemecne staking, welke af gekondigd is als verweermiddel tegen het decreet tot invoering van perseensuur. Den gehéclen dag trokken onafgebroken demonstreerende stakers door de straten Overal zag men vrachtauto's rijden, waarop bewapende manschappen hadden postgevat, teneinde bij eventueele incidenten onmid dellijk te kunnen ingrijpen. Voor het paleis van den gouverneur wa ren soldaten geposteerd, wijl men vreesde, dat diens woonhuis juist het voorwerp vaD de baldadigheid der massa zou worden Bij botsingen op het Bolivar-plein scho ten de soldaten van de balcons der depar tementen op de joelende menigto. Alle openbare diensten zijn stilgelegd,o.a. telefoon en tram. De bladen verschijnen niet meer en in de handelshuizen is het werk gestaakt. Het volk is meester van de stad Óp zijn eisch heeft de president de stads- gouverneur afgezet. De bondspresident heeft den president van den staat Lara en dien yan den staat Zulia afgezet. Talrijke huizen, waaronder die van be ambten der vroegere regeering. zijn geplun derd en het meubilair is op straat verbrand Er zijn reeds verscheiden dooden gevallen. HARD WERKEN VOOR DE TOEKOMST Ter gelegenheid van de opening van de kamer van industrie te Bremen heeft dr. Schacht, rijksminister van economische zaken en president van de rijksbank, een redevoering uitgesproken, waarin hij zeide: Op het oogenblik zijn de wil tot uit voer en de verhooging van den uitvoer be- belangrijker dan ooit. Uitvoer verschaft .ons grondstoffen en werkplaatsen. Alleen ver meerderde prestatie en vermeerderde uitvoer brengen aanvullende grondstoffen in het land. Men moet niet lichtvaardig denken over geld- en valutaproblemen. Met gedevalueer de markenbiljetten kunnen wij geen vet, geen katoen en geen metalen op de wereld markt koopen. Uitdrukkelijk alle valuta-experimenten af wijzende, legde Schacht er den nadruk op, dat men niet voor een geld- maar voor een goederenprobleem staat. Alleen door hard te werken, zuinig te leven en niets te verkwisten, kan de weg gevonden worden naar een betere toekomst. Italië's petroleumvoorraad Zonder nauwkeurige cijfers te noemen, wordt in officieuse Italiaansche kringen ver klaard, dat de petroleum voorraden van Italië op het oogenblik aanzienlijk hooger zijn. dan de schattingen van de commissie te Genève. Anderzijds acht men het feit, dat de commissie zoo snel tot een conclusie is ge komen. eigenaardig, en men vermoedt, dat deze haast ten doel had de commissie van buitenlandsche zaken der Ver. Staten te be- loeden, door liet rapport van Genève te zijner beschikking te stellen, alvorens de commissie bijeenkomt. SNEEUWSTORMEN IN TURKIJE In totaal zijn in Turkije tijdens de jong ste sneeuwstormen 48 personen tengevolge vnn de koude overleden, terwijl 22 personen zijn verdronken en 8 door andere ongeluk ken het leven hebben verloren. De aangerichte schade bedraagt ongeveer twee millioen Turksche ponden. ALEXANDER GOETSJKOF t Te Parijs is op 74-jarigen leeftijd r leden Alexander Goetsjkof, oud-president, ven de Russische doema onder bewind den tsaar. In 1917, bij het uitbreken van de revo lutie. maakte Goetsjkof deel uit van de delegatie, welke tsaar Nikolaas II verzocht af te treden in het belang van het land. In de voorloopige regeering van 1917 ac cepteerde hij de portefeuille van oorlog. DE RE1SBELASTING Een bezadigd oordeel van de N.C.R.V. Opbouwende critiek Dat een reisvereeniging qua organisatie ilberhaupt niet veel voelt voor een reis belasting is duidelijk. Dat men nochtans de Regeering steunen en opbouwende cri tiek kan leveren, bewijst een artikel ir. het jongste R e i s b 1 a d van de Ned. Chr. Reisvereeniging van J. C R Terecht maakt de schrijver, evenals wij deden, aanmerking op het feit, dat de Regeering wèl advies inwon bij de N.R.V doch niet bij de Christelijke en de R.R. organisatie. Het Bestuur had nog wel een welwil lend schrijven gericht tot de rogeering. waarin tevens werd aangeboden, dat over de uitvoering der heffing, speciaal voor reisvereenigingen, gaarne advies zou wor den verstrekL Maar een antwoord werd niet ontvangen. Zit op dat bureau mis schien nog een vorige-eeuwsch ambtenaar, dip alleen „neutrale" organisatie* kent? Er mag wel eens naar geïnformeerd worden. Ondanks deze bejegening blijft het be stuur der N.C.R.V. er bij, „dat de regee ring het recht heeft, in deze crisistijd "en belasting te heffen op buitenlandsche rei zen". Maar dan moet het hoofddoel nok blijven: belastingopbrengst „Voor het vreemdelingenverkeer in ons land hebben onze hoteliers een anderen regeeringssteun noodig. Men denke slecht aan de reducties van 60 op de spoor- tarieven bij een verblijf van minstens 6 dagen, zooals Duitschland die geeft." De techniek van de wet is él te om slachtig. Daarom doet de N.C.R.V. een veel eenvoudiger middel om de belasting te in nen aan de hand. Een uitnemend advies De reizigers naar het buitenland zouden in twee groepen zijn onder te brengen: on georganiseerde en georganiseerde toeristen. Tot de laatste groep behooren wij, leden eener reisvereeniging. De Tsjecho-Slowaaksche premier, Hodza heeft legenover een vertegenwoordiger van de „Temps" een uiteenzetting gegeven van zijn opvattingen over de organisatie van Midden-Europa. Hij verklaarde, vastbesloten te zijn tot het doel te komen en Oostenrijk te l>etrek- ken in den kring der kleine entente. Spr wenscht te Fariji eii te Londen zoo spoe dig mogelijk te kunnen zeggen: hie*- ia de Oostenrijksohe kwestie, zij is bijna op gelost. Op de vraag van den verslaggcvr wan neer dit het geval zou kunnen zijn, ant woordde Hodza: over een maand. Doos 30 -60d Bij Apotlien Drogisten Het geheim van kamer 39 De toekomst van den Duitschen journalist (Van onzen Duitschen correspondent; Het Ministerie van Propaganda, waar dr Goebbels zijn hoofdkwartier heeft opgesla gen voor de langdurige en moeilijke strijd om de ziel van het Duitsche volk, is een doolhof met vele, lange gangen. Eén van die gangen loopt langs een ruime en zeer hooge veranda, welke kennelijk eens heel mooi geweest moet zijn, ook al wordt ze nu klaarolijkelijk slecht onderhouden. Door de niet al te heldere ruiten er van ziet men uit op een tuin, welke eventueel een gun stig werkobject voor de arbeidsdienst zou kunnen wezen. In deze gang ligt kamer 39, waarvoor elke morgen de Duitsche journalisten om elf uur samenkomen. Wat er dan verder gebeurt L een geheim. Maar een feit is het. dat, zoo dra de bijeenkomst in kamer 39 te"n einde is, alle Duitsche kranten, welke in het ver der verloop van de dag verschijnen, over de zelfde dingen erg blij of erg boos zijn. En het is ook een feit, dat, toen enkele weken geloden tijdens zijn geruchtmakend proces de bisschop van Meissen geheel onverwacht een kort, doch hartstochtelijk pleidooi hield waarin hij zijn onschuld bezwoer, er nog in de late Zaterdagavond een bijzondere bijeen komst werd georganiseerd in kamer 39, ge heel en uitsluitend ter eere der verslag gevers van de „Nachtausgabe" en de „Deut sche Allgemeine Zeitung', die in hun ver slagen de woorden van mgr Legge hadden opgenomen. Iets over waschlijstjes Met een Duitschen collega spraken wij onlangs over de vooruitzichten van den jour. nalist in het Derde Rijk. De man was zoo pessimistisch, dat hij er ironisch van werd. Journalisten? Niets zoo overbodig als journalisten. Het eenige, wat een Duitsche krant noodig heeft, is een stel vlugge loop jongens en iemand, die kans ziet om staatsalmanak uit zijn hoofd te leeren. Precies wat ik zeg. De loopjongens zijn noodig om de vele waschlijstjes op tijd af te halen en de man, die een staatsalmanak uit zijn hoofd kent, moet uitmaken, wat voor de zetterij bestemd is en wat er de prulle- mand in kan. Waschlijstjes! Het is de naam, welke mer gegeven heeft aan de copie, welke de redac tie-tafels overstroomt en welke klakkeloos, kritiekloos, onverkort en onveranderd dient opgenomen te worden De grootste leveran cier van waschlijstjes is natunrlijk 't Deut sche Nachrichten Btïro. ook bij ons welbe kend als D. N. B. Intusschen zou men een pronte vergissing begaan, wanneer men, dacht, dat D N B. aan de Duitsche bladen precie* hetzelfde leverde als aan de Neder landsche. Het lijkt er niet op. Ook al zijn de berichten aan elkaar gelijk de redactie er van verschilt in de regel heel wat Het D. N. B. levert echter niet alleen de waschlijstjes. Integendeel. Ontelbaar zijn de instantis, welke het recht hebben om wasch lijstjes te leveren of trachten zich dit recht aan te matigen. Aanhoudend rinkelt de telefoon en eindeloos is het gevraag of men iemand sturen wil om al maar meer wasch lijstjes af te halen. En ook de post brengt heele stapels waschlijstjes. Vervolgens is het de taak van den man, die een staats almanak uit zijn hoofd heeft geleerd, om uit te maken, wie degenen zijn, die hun wasch lijstjes naar de redactie sturen. Ze allemaal op te nemen, ware ondoenlijk. Maar wan neer ze gezonden worden door iemand, die op een of andere manier, wat te vertellen heeft, dan hoede men zich voor de prul Ie mand. want er zouden morgen ongelukken kunnen gebeuren! De Duitsche journalist raakt er langzaan» aan gewoon dat zijn krant een ding is het welk een ieder het recht heeft om vol te schrijven, maar waarin hij zelf eenvoudig niet meer aan het woord komt De vreemde bladen Dr Goebbels vertelde al meermalen, dat hij, zooal niet heelemaa] voldaan, toch in het algemeen wel tevreden is over de pers van het Derde Rijk. Dat het Duitsche volk er ook zoo over denkt, kan men echter moei lijk beweren. Dit blijkt vooral uit de groote vraag naar buitenlandsche kranten, welke op het oogenblik in Duitschland bestaat. In dit verband dienen vooral de „Neue Basler Zeitung" en het „Berner Tagblatt' genoemd te worden, van wie het ons niet verwonderen zou, wanneer zij in Duitsch land beduidend meer exemplaren aan den man brachten dan in hun eigen versprei dingsgebied Dit weerhoudt echter de Ba- zelsche en Berner-redacties niet om hun goede Duitsche klant eigenlijk een beetje voor het lapje te houden. Regelmatig bren gen zij artikelen en beschouwingen, welke in onverschillig welke nationaal-socialisti- sche krant een uitstekend figuur zouder slaan en die klaarblijkelijk alleen maar be doe ld zijn om bij de autoriteiten, wier taak het is om een wakend oog te houden op de buitenlandsche pers. in het gevlei te komen Want een wakend oog wordt er gehouden op de invoer van vreemde bladen! Bij dozij nen zijn ze tijdelijk en ook voor onbeperk te tijd verboden. Voor de krantenverkoopers is dit pracht van een buitenkansje. Tenminste voor zoo ver ze handle zijn en hun vak ver staan. Znodra de politie verschijnt en zegt wat ze komt doen, moffelt de man of de vrouw van de kiosk zoo veel mogelijk van de verboden vruchten weg. om later aan al de vertrouwde klanten het proces-verhaal te toonon. dat het verbod der versnreidine- van een bepaalt blad hewiist. en daaraan fluisterend toe te voegen, dat er noe een nummer van die krant hetwelk de agenten over het hoofd hehhen gezien, te kriieen is En wie leest niet graag, wat hij van de Regeering niet lezen mag? En wie heefl daar niet vijf of tien Pfennig extra voor over? De Duitscher wil weten, wat hij niet weten mag en gelooft niet, wat dr Goeb bels wil. dat hij gelooft Dat is 't groote vraagstuk der pers van het Derde Rijk. Op ons bureau berust, na afloop van het seizoen, ccn lijst van alle leden, die op reis gaan, met vermelding van adres, reis doel, reisduur en reissom. Wat is eenvou diger, dun dat deze liist van regeerings- wege aan het eind van het jaar wordt gecontroleerd en de reisbelasting, die door de leden gelijk met hun reissom is gestort de rekening der organisatie, aan den fiscus wordt afgedragen? Zoo voldoet onze organisatie ook de ver zekeringskosten aan de assurantie-maat schappijen, en dat levert nooit moeilijkhe den op. Het werk der regeeringsambtcna- er aanzienlijk door worden ver licht Dit systeem biedt voor onze leden nog eon ander groot voordeel. Voor tal van rei zen naar het buitenland kan worden vol staan met een collectief paspoort, dat zeer goedkoop ie. Bij de door de reegering voor gestelde wijze van heffing zal ieder voor zien moeten zijn van het vooral voor be scheiden beurzen dure officieele paspoort. Ten slotte maakt de schrijver bezwaar tegen de minder gelukkige sociale inslag van het ontwerp: „Wie zich de weelde kan veroorloven een paar maanden in het Zuiden van Frankrijk te vertoeven en in hetzelfde jaar nog een luxe reis te ondernemen, draagt slechts ƒ25 bij in de belasting, misschien 1 van zijn reisuitgaven. Jeugdige toeristen, van 18 tot 25 jaar, die pp de fiets naar België trekken en daar kampeeren, hebben daar hoogstens 1 per dag noodig voor hun onderhoud. Zij beta len 50 —75 van hun reissom aan de voor genomen belasting!" Eenvoud Is hier het kenmerk der onbil lijkheid. Met ons en andere binden is het bestuur van de N.C.R.V. van oordeel, dat uitstap- les niet een Nederlandsch schip buiten do belasting behooren te vallen- „Reeds meermalen charterde de N.C.R.V, een N'ederlandsch schip, hoewel een Duit sche boot b.v. tegen veel voordeeliger voor» waarden te krijgen zou zijn. Zij deed dit echter, omdat de reissom in dit geval ge heel ten goede komt aan het eigen land". Wij hopen, dat de reisbelasting nog voor bet reissevzoen van dit jaar tot stand komt, we hopen echter evenzeer, dat met werkelijke bezwaren rekening zal wor den gehouden. Het moet zooveel mogelijk een belasting op de luxe blijven. KEMA BLIJFT TE ARNHEM De Regceringsvoorstellen aanvaard. In October 1931 besloot de ministeraad at te zien van het voornemen om de de E. M. A., (N.V. tot keuring van electro- technische materialen) van Arnhem nair Delft over te plaatsen, mits aan bepaRld» •oorwaarden werd voldaan. Over deze voorwaarden zijn in de afgeloopen maan den onderhandelingen gevoerd met het re sultaat dat overeenstemming wordt be reikt In een gisteren gehouden algemeene ver gadering van aandeelhouders van de K.E M.A. is besloten, om de regeeringsvoorstel- len te aanvaarden. Er zal thans ten spoe digste met den verderen afbouw van de ge bouwen worden voortgegaan. Donderdag jl. is door den ingenieur van de mie te Nijmegen aanbesteed het mak^n van vier kazematten van gewapend beton ter bescherming van de rivierovergangen te Rnvenstein en te Grave. De laagste inschrijvers waren Gebrs Smits te Nijmegen voor f 44.800 en de hoog- inschrijver P. Broeken te Breda voor f 65.500. In totaal waren er 34 inschrijvingen. DE WEG BAKKUM—CASTRICUM Ged. Staten van Noord-Holland hebben aanbesteed het verbeteren van de klinker- bestrating in de tijbaan, benevens het aan brengen van een nieuwe gewalste fundee- ring en een deklaag van teersteenslag of een ar-Ier gelijkwaardig materiaal in den provincialen weg Rakkum—Castricum aan Zee. tusschen den Bakkumerweg en 't café restaurant Armeria te Castricum aan zee. met bijbehoorende werken in de gemeentp Castricum. Laagste inschrijfster: N.V. Ge- ruischlooze weg te Heemstede voor f 58.810 DE RIJKSWEG ASSEN—MEPPEL Ten provinciehuize te Assen had doe- den rijkswaterstaat de aanbesteding plaats van de verbetering van een deel van den rijksweg Assen-Meppel, liggende tusschen Assen en de Veenhoopsburg, ter lengte van 10V2 K.M. Aan den linkerkant van den weg wordt een tegelrijwielpad tpr breedte van 2.10 M achter de boomenrij aangelegd, eenige hoe* ten worden verruimd en de bestrating wordt verbeterd. Laagste inschriifster N.V P. C. Zanen te Haarlem, voor f 37.863 RIOLEER3NG TE MIDDELBURG en W. van Middelburg hebben aanbe steed het leggen van eer rioleering en het maken van een pomngebouw voor het Zuid-Westelijk rioleeringsplan aldaar. Laagste inschrijver T. Haringman te Co- üjnsplaat voor f 36.000. RIOLEERINGSWERKEN TE GRONINGEN Te Groningen zal op Vrijdag 21 Februari worden aanbesteed door den directeur van Gemeentewerkfn: n Aanleg rioleerings- werken in de De Ranltzstraat (3e ged b. Aanleg van bestratingswerk in de Savor- nin Lohmanlann en van rioleenngs- en be- stratingswerken In het Noordelijk verlengde van de Hondsruglaan. Voorts zal dien dag te Groningen worden aanbesteed het bouwen van een hout- draaierij en houtpakhuis en 3 bovenwonin gen in de Pelsterstrnat omvattendp afbraak en den geheelen bouw, voor den heer ,T G Folkers. Arch. J. G. Jansen. Grachtstr. 42. GEMEENTEARCHIEF TE HAARLEM Te Haarlem zal op Maandag 24 Februari worden aanbesteed het inrichten van een gedeelte van de voormnliee .Tanskerk te Haarlem tot Gemeentearchief. Op Donderdag 27 Februari zal te Bredn worden aanbesteed namens het bestuur van het Hoogheemraadschap van de „Mark en DinicI". het uitvoeren van vernieuwin gen en herstellingen aan kunstwerken en gebouwen te Dinteleas en Nollekenssas en verder langs het jaagpad van de rivier de „Mark en Dintel". Bestek 2, dienst 1936'37, Uitvoeren bagger- en perswerken in en langs de rivier de „Mark en Dlnte!", te baggeren en op te persen hoeveelheid 16500 M3, Bestek 3, dienst 1936—1937. Binnen- verfwerk gehouwen te Dintelsas en Nolle kenssas en verven ijzeren hekwerken en lich'masten t< Dintelsas. hehoorende tot het Heemraadschap van de „Mark en Dintel" AANBESTEDINGEN VAN DE SPOORWEGEN De Ned. Spoorwegen zullen op Woensdag i Maart a.s. aanbesteden te Rotterdam des iddags om half drie (Stationsplein 21). Bestek D. Onderhoudswerken 1936 wegens het uitvoeren van onderhoudswerken aan gebouwen, kunstwerken, remmingswerken, enz., gelegen in de gemeente Rotterdam, in den spoorweg van LeidenAlphen aan den Rijn, Haarlem tot Dordrecht, van Dordrecht tot Willemsdorp en van Gorincbem tot Dordrecht. Verhindingsbaan om Rotterdam, Verbindingshaan naar de Waalhaven to Cbar'ois Rotterdam MaasMoordrecht aan- s'uiting. SchiedamHoek van Holland. Rot terdam Hofplein—Den Haag—Scheveningen Kurhaus, in 10 perceelen. Wegens het uitvoeren van verf- en be- hnngwerken aan gebouwen enz., gelegen iu de Gemeente Rotterdam, in den spoorweg leiden—Alphen a/d Rijn. Haarlem—Dor drecht Dordrecht—Willemsdorp, Gorlnchem —Dordrecht Verbindingsliaan om Rotter dam. Verhindingsbaan naar de Waalhaven te Charlois, Rotterdam Maas—Moordrecht aansluiting, SchiedamHoek van Holland, Rotterdam HofpleinDen HaagSchevenin gen Kurhaus, in 9 perceelen. Wegens het uitvoeren van lood- en zin- werken aan gebouwen enz., gelegen in de epmeonte Rotterdam, in den spoorweg leiden- Alphen a/d Rijn, Haarlem—Dor drecht, Dordrecht—Willemsdorp. Gorinchera Dordrpcht. Verhindingsbaan om Rotter dam Rotterdam Maas Moordrecht aanslul. ting SchiedamHoek van Holland. Rotter dam Hofplein—Den Haag—Scheveningen Kurhaus in één perceel. Te Amsterdam werd aanbesteed het bou wen van een onders'ation voor de gemeente- plectricheitswerken met bijbehoorende wer ken on een terrein aan de Marnixstraat Laagste inschrijver C. van Diepen, Sant poort voor a. f 43S00.b f 42900.—. TELEFOONGEBOUW TE LOCHEM De Rijksgebouwendienst heeft aanbesteed in een der lokalen van het departement van Financiën te 's-Gravenhage: het hou wen van een telefoongebouw te Lochem. Laagste inschrijver was: G. Renskers te Winterswijk voor f8890. Het leveren en plaatsen van drie brug gen voor gewoon verkeer over het Amster dam--Rijnkanaal hij Weesperkarspel. in den Vleutenscheweg en in den wee Utrecht Harmelen is bij onderh. overeenkomst gegund aan de NV. De Vries Rohhé en Co te Gorinchem voor f150 375, waarbij als onderaannemers optreden: 1 de NV. C. Swarttouws Constructiewerkpl en Machinefahr. te Schiedam voor het vervaar, digpn en leveren van de hoofd ligger® van de mid lenoverspanningen voor f29720 i de NV. Ned. F.lectrolnsch Mij te leiden voor het vprvaardieen en leveren vnn de hovenwindverhanden en de kobeibnkken. voor f7262 3 de N V Kon Ned Machine fahr vh E H Reeeman Helmond voor bet vervaardigen en leveren van de dwnrs- draeers, troftoirconso'es. laneriiegers van rijvloer en troittoirs. leunincen onderwind." verhanden, verfwagenhanen. eindhnrren. broekbalken en troittoirovereaneen. voor f51211: 4. de NV Machinefahr. en Ijzergie terij Holland". Bergen op Zoom. voor het verveardieen en leveren vnn opleeeineen, voor f5140: 5 de N V Utrerhtsrhe Machine fahr. o. d Fr- Smulders te Utrecht, voor vervaardiging en leveren van de rij-ijzen*, voor f4210.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2