|liruu"r £c\ted)c Courant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken IJS... OP DE WEGEN Let op pagina 3 Abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 lies bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cl. met Zondagsblad 7 et Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 fis 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 5893S ZATERDAG 15 FEBRUARI 1936 15e Jaargana gjbbertmtieprtjjtn: Van I tot 5 regels f.171/» Elke regel meer' 0.22'/» Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels2.30 Elke regel meer0.45 Voor Tiet bevragen aan 't bureau V wordt berekend0.10 NO. 5706 PARTIEELE GRONDWETSHERZIENING Vrij omvangrijk en op korte termijn De vorige week heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken de Staats commissie geïnstalleerd, welke herzie ning der Grondwet zal voorbereiden. Wetswijziging is onophoudelijk aan de orde. D'e Staten-Generaal zijn er bijkans permanent mee bezig. Maar dan geldt het de organieke wetten; dat zijn die, welke op de Grondwet berus ten en daaruit voortvloeien. Met de fundamenteele staatswet gaat men voorzichtiger om. De wijziging daar van vereischt reeds een omslachtiger procedure om alle overhaasting en par lementaire roekeloosheid te voorkomen. Maar ook de Grondwet is menschen- werk en dus niet onveranderlijk. Daar om zweren overheidspersonen wel trouw aan de Grondwet, maar dat be- teekent niet, dat zij op wettige wijze nimmer mogen pogen wijzigingen in die Grondwet aan te brengen* Het is geen wet van Meden en Perzen, welke nooit veranderd zou mogen worden al zou het volk te gronde gaan. Integendeel, zouden we haast willen zeggen: het is ieders plicht om voort durend na te gaan of de landswetten, ook de Grondwet, nog wel „beantwoor den aan de behoeften van het voort schrijdend volksleven". „Elke geschreven constitutie, aldus merkte Minister de Wilde op, moet verandering ondergaan, als nieuwe staatkundige denkbeelden, die in het volk ontkiemen, tot rijpheid zijn geko- nién en gewijzigde verhoudingen voor ziening noodzakelijk maken." In deze omschrijving is zoowel de noodzakelijkheid, als de begrenzing en het tempo der herziening aangegeven. Een volk leeft en is onophoudelijk aan zijn staatkundige opvoeding bezig. Vandaar onze roeping om onvermoeid door pers en organisatie propaganda te voeren- voor de beginselen, welke wij belijden. Zullen er zegenrijke staat- kupdige denkbeelden in het volk ont kiemen en tot rijpheid komen, dan moet er gezaaid en gewied worden; dan be- hopren we de vragen des levens te stellen onder het licht van de Zon der Gerechtigheid. Laat toch niemand meenen, dat de Minister hier een vertolking gaf van de revolutionaire staatsidee en dat de Overheid geroepen kan zijn om met dwingende, dictatoriale macht de wet Gods in de rijkswetten te schrijven. Wanneer de wet niet steunt en geen vat heeft op de volksconsciëntie, dan blijft ze een doode letter. Daarom is onophoudelijk en krachtig getuigen aller dure plicht. Natuurlijk kan een Grondwet opge legd worden; het gebeurt zelfs in onze dagen. Maar dan is de mate der onder werping van het volk recht evenredig aan de kracht en het getal der bajo netten; d. w. z. de geestelijke vrijheid wordt gedood, het geestelijk leven ver sterft. En het uiteindelijke resultaat zal chaos of andere dwingelandij zijn. Wil dit nu zeggen, dat elke wet een spontane en ongecorrigeerde reactie op <Je volksgezindheid behoort te zijn? Geen sprake van natuurlijk. Denkbeel den groeien en ontwikkelen. Zullen ze stevig en wel gefundeerd zijn, dan moet de vorst er eens overgaan. Vooral in de wetgevende hof mogen alleen rijpe vruchten geplukt worden; alle andere zijn hoogst gevaarlijk voor de volks gezondheid. Twee voorbeelden uit de laatste jaren kunnen dat duidelijk maken. In 1918 was er een sterke strooming onder ons volk om de Eerste Kamer af te schaffen. Die was maar een sta in de weg voor en een blok aan het been van de democratische Tweede Kamer om hervormingen in te voeren. Indien toentertijd de regeering in overijling een voorstel tot afschaffing had ge daan, dan zouden naar een gevleu geld woord van een oud-liberaal slechts de boden der Kamer getreurd hebben. Er verliepen echter slechts weinige jaren of „conservatieven" en „demo craten" juichten de Eerste Kamer toe, die het verdrag met België onmogelijk maakte. liet tweede voorbeeld bewijst hoe haastige spoed gauw berouwen kan. In een tijd toen het geld geen rol scheen te spelen, werd de schadever goeding voor de leden der Tweede Ka mer op hooger en beter peil gebracht. Waartegen geen enkel bezwaar was. Maar men bleef het geldbedrag vast leggen in de Grondwet en zag daarbij dus over het hoofd, dat 't getal slechts één der factoren is, waardoor de wer kelijke vergoeding wordt bepaald. De ronde som van ^O00 kan nu eens te •laag en dan weer te hoog blijken. Thans lijkt het gezien de algemeene salarisdaling, te hoog en de massa der Kamerleden beaamt dat. Maar wanneer zij zich niet vrijwillig een korting op leggen, kan niemand hen daartoe dwingen. De Grondwet beschermt de onwilligen. Een der onderwerpen, welke de Staatscommissie onder de oogen moet zien, is de schadeloosstelling en het pensioen van de leden der Tweede Ka mer. We kennen het schema niet, dat de Ministers van Binnenlandsche Za ken en Justitie aan de Commissie heb ben overgelegd, maar we kunnen wel op de vingers uitrekenen, dat men de fout van vroeger herstellen will. Over het bedrag der vergoeding zal de Commissie zich waarschijnlijk niet uitlaten; maar zij zal voorstellen om dit voortaan niet bii de Grondwet, maar bij de gewone wet te bepalen. Zoo zien wij dus, dat slechts gerijpte denkbeelden bij de herziening betrok ken mogen worden en dat alle over ijling contrabande is. Herhaalde Grona wetswijziging brengt onrust. Dat ech ter in deze tijd iets moest gebeuren zat vrijwel iedereen toegeven: we leven tegenwoordig ongewoon snel. Of de omvang en de aard der wijzigingen allen zal bevredigen, durven we niet hopen; doch dat komt nader aan de orde. Waarschijnlijk gaat deze par- tieele (gedeeltelijke) herziening velen te ver. Dit eohter staat vast, dat de Commissie groote haast moet maken. Een Grondwetswijziging komt niet zoo gemakkelijk tot stand. De Regeering rekent er op, dat nog deze zomer regeeringsvoorstellen bij de Tweede Kamer ingediend zullen worden, aangezien er anders geen re delijke kans bestaat, dat zij in het voorjaar van 1937 in eerste lezing zul len zijn aangenomen. Als 't moet, zal dat wel gaan. De groote vraag is maar: wat wordt voor gesteld en in welk teeken zal de stem busstrijd van 1937 staan? Moge de groote onzekerheid op poli tiek terrein onze actie voor de goede beginselen stimuleeren en verdiepen. Koninklijke Familie uit Igls vertrokken De Koningin en de Prinses naar Waldenburg: (Silezië) vertrokken Na een verblijf van veertien dagen in het Hotel Igler Hof te Igls (Tirol) is de Koninklijke Familie gister uit Oostenrijk vertrokken om zich via München naar Waldenburg (Silezië) te begeven, waar H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana eveneens ongeveer veertien dagen zullen ver blijven. Het verblijf te Igls schijnt de Koninklijke Familie uitstekend te zijn bevallen, waartoe vooral de bescheiden houding der bevolking, die het incognito streng heeft geëerbiedigd, heeft bijgedragen. Anderzijds heeft debe volking de aangenaamste herinneringen aan de vriendelijke Hooge Nederlandsche bezoek sters en algemeen sprak men de hoop uit dat men de Koningin en de Prinses nog meermalen als gast te Igls zal mogen be groeten. De Prinses vertrok reeds vroeg per auto uit Igls, om zich via GarmischPartenkir- chen, waar zij voor de derde maal een be zoek bracht aan de Olympische winterspelen, naar München te begeven, waar zij 's avonds haar Moeder ontmoette. van Hardenbroek en baronesse Van Heemstra. De Koningin is pas in dén namiddag uit Igls vertrokken naar Insbrueck, om zich met den trein, die te 16.05 uur vandaar vertrekt naar München te begeven. j was vergezeld door haar adjudant, den kapitein-luitenant ter zee. N. A. Rost van Tonningen, baronnesse van Asbeck en den heer Egter van Wissekerke. In het hotel „Continental" aan de Otto- strasse te München werd het diner gebruikt Niemand wist welk hoog gezelschap in een gereserveerd gedeelte van het restau rant rond de kleine tafel bijeenzat. Alleen directie bleek, waarschijnlijk noodge dwongen, van de aanwezigheid van de hooge gasten op de hoogte zijn, want toen het ge zelschap te ruim negen uur het hotel verliet, werden H. M. namens de directie van hoteJ ..Continental" bloemen aangeboden, welke attentie door de Koningin zichtbaar op prijs werd gesteld. Te ruim half tien was men aan het statioD te München, waar een gereserveerd rijtuig gereed stond in den gewonen trein, die te 21.45 uur via Hof-Regensburg naar Silezië vertrekt. De komende reisbelasting Wie teleurgesteld zijn Te 's-Gravenhage hebben vergaderd een aantal vertegenwoordigers van de Arbeiders Reisvereeniging. de Chr. Reisvereeniging. de R.-K. Reisvereeniging en de Algemeene Reisvereeniging. Betreurd werd. dat de Re geering de'vereenigingen niet geraadpleegd heeft hij het opstellen van een ontwerp reis belasting. Besloten werd, dat uit genoemde vereenï- gingen een comité zal w-.rden samengesteld, dat zich namens die v ereenigingen tot de -al wendem HET POSTCHEQUE EN GIROWEZEN Voortaan een vergunning noodig voor gemeentelijke diensten Wetsontwerp Ingediend Een wetsontwerp is ingediend hou dende regelen betreffende de taak der openbare lichamen met betrekking tot het betalingsverkeer zonder gereed geld, met inbegrip van de daarmede verband houdende werkzaamheden. In de toelichting wordt o.i dat de laateste jaren in de ontwikke ling van het verkeer hier te lande een tegenstrijdigheid valt waar te nemen, hetgeen o.m. en gevolg is van het ont staan van plaatselijke giro-kantoren. In 193? werd van Regeeringswege een com missie benoemd, die het vraagstuk van alle zijden onderzocht en haar voorstellen ten slotte belichaamde in een wetsontwerp, waarin uitgegaan wordt van de gedachte, dat het openbare girowezen als één geheel moet worden gezien, hetwelk zijn grondslag in een wettelijke regeling behoort te vinden. De Regeering deelt deze zienswijze en kan zich in hoofdzaak met de voorstellen van de commissie vereenigen. Het thans gediende ontwerp van wet is goeddeels aan het rapport ontleend. Verbod van ren te-vergoeding In art 1 is de wettelijke grondslag vat den postcheque- en girodienst, welke than: in art. 22 van de Post wet is gelegen, opgè- nomen. Dit artikel behelst tevens het verbod van rentevergoeding Voor de instelling, oprichting of aanwij zing van een gemeentelijken girodienst is volgens art. 2 een vergunning noodig, wel ke ook moet worden gevraagd, wanneer beoogd wordt een reeds bestaan den tak van dienst als girodienst werkzaam doen ziin. Het ligt in het voornemen na het tot .stand komen van de thans voorgestelde wet bij de dan voor de gemeentelijke diensten te verlecnen vergunningen de voorwaarden en bepalingen in den geest van de voorstel len van de meergenoemde commissie op te leggen. De te stellen voorwaarden zullen zooveel mogelijk moeten leiden tot gelijkluidende Het moet onjuist worden geacht, dat de meeste van deze diensten thans ge woonlijk een voorsprong hebben uit hoofde van faciliteiten, welke niet op het gebied van het eigenlijke betalings verkeer liggen. Teneinde een harmonische ontwikkeling van dit verkeer te bevorderen, zal zooveel mogelijk naar gelijkstelling van de voor waarden van de gemeentelijke diensten en van den post-chèque- en girodienst worden gestreefd. Hef is daarbij onvermijdelijk, dat in sommige opzichten meer of minder in grijpende veranderingen in de tegenwoor dige werking van de gemeentelijke diensten worden gebracht. Het baanvak HaarlemAalsmeer Naar wij vernemen bestaat kans op weder in dienst stelling van het baan vak Haarlem—Aalsmeer en Uithoorn— Alphen aan den Rijn voor reizigers- en goederenvervoer. Kort nadat de Ned. Spoorwegen het ver voer staakten, zijn onderhandelingen aange vangen met een groote tramwegmaatschap pij over het in exploitatie nemen van dit baanvak. Er zal, als de plannen doorgaan, een proef genomen worden voor ten hoogste 5 jaar. Gedurende dien tijd verbindt de be trokken streek zich jaarlijks een bedrag van f 3Q.000 in het mogelijk exploitatietekort bij te dragen. Voor het reizigersvervoer worden nieuwe eenklassige motorwagens aangeschaft, ter wijl een één uurs dienstregeling zal worden ingevoerd. Mogelijk zal zelfs op het gedeelte Haarleip—Aalsmeer een halfuur dienst wor den verreden. In elk geval zal gezorgd wor den voor goede aansluiting naar de groote plaatsen in de omgeving. Luchtvaartpersbureau opgericht Te 's-Gravenhage gevestigd Te 's-Gravenhage is opgericht het Lucht- •aartpersbureau International Aero Press Dit bureau staat onder leiding van Mr. E. Rusman, perschef van de K.L.M., L. J. G Simmers, chef afd. Statistiek K.L.M. en L. Breen. letterkundige en redacteur van de luchtvaartalmanak. Het doel van het bureau is het publiek op de hoogte te houden van den groei en de economische ontwikkeling an het luchtverkeer en de vorderingen der luchtvaarttechniek. Het adres luidt: Moer- weg 198, Den Haag. HAVENGELDEN TE DORDRECHT Verlaging me» een derde B. en W. van Dordrecht hebben bij den gemeenteraad een voorstel mgediend om de havengelden voor zeeschepen 'erug te hrengen van 3,6 cent per M3. inhoud oo 2,4 cent. Dit teteekent dus een verlaging van 33 pCt. Het. voorstel wordt door B. en W. gemotiveerd door de geweldige concurren tie die de havens van Antwerpen en Gent met hun lage loonen, hun Rijnvaartpremie en hun gedevalueerden 'ranc de DordtscL i haven, aandoen* - ONVERWACHT EINDE VAN DE VORSTPERIODE Gladheid in den vroegen morgen „Droog weer. matige tot lichte vorst des ochtends, later om het vriespunt", zoo voorspelde onder andere het laatste weerbericht. Hedenmorgen is wel dui delijk gebleken dat onze Biltsche weer- profeten het weer eens niet bij het rechte eind gehad hebben. Natuurlijk valt ze dat niet kwalijk te nemen. Een weer voorspelling is gebaseerd op veronder stellingen, dus kan men er nooit te vast op rekenen. Maar toch hebben we vanmorgen wel heel verwonderd gekeken, toen we een dichtgrijze lucht, waaruit- fijne regen druppeltjes sijpelden, aanschouwden. Dat hadden we toch niet verwacht. Het gevolg van deze neerslag was wel van zeer onaangenamen aard: we kregen zoo'n beetje een omgekeerde wereld. Op het ijs verscheen een laag dooiwater, terwijl de straten en wegen herschapen werden in ijsbanen, tengevolge van de koude, die nog „in den grond zat". De winter toonde zich weer eens in zijn grilligste gedaante. Juist dachten we een prachige ijs- Zaterdag tegemoet te gaan. We kregen echter eeji Zaterdag met ij zei, die zeer velen groot ongerief bezorgd zal hebben. De oorzaken van de verandering Vanwaar deze onverwachte verandering in de weerstoestand? Het weerbericht van gisteren luidde toch nog gunstig voor vorst, terwijl nu de dooi is ingevallen. Hoofdzakelijk is dit te wijten aan de de pressie over Het Kanaal, die bij ons in de hoogere luchtlagen de wind wat deed ruimen. Hierdoor botste warme lucht tegen de kou- dfere en een lichte neerslag was het gevolg. Vroor het vannacht overal in ons land nog licht, thans is de thermometer boven het nulpunt gekomen, waardoor de lichte dooi algemeen werd. In Scandinavië en Zuid-Duitschland is de vorst nog streng. De verdere vooruitzichten zijn zeer on zeker. Dank zij de lage depressie over Frankrijk bleef de wind nog een Oostelijke richting behouden, terwijl de vorst in Duitschland de temperatuur 's nacht nog be neden. het vriespunt zal doen dalen. Overdag kan lichte dooi verwacht worden. Voorloopig is het dus uit met de schaats pret! Het verkeer ontwricht De gevolgen van deze onverwachte ijslaag op de wegen in verschillende deelen van ons land waren van zeer onprettigen aard. Het auto-verkeer, vooral op de buitenwegen, werd zwaar gestagneerd. Vele automobilisten zijn natuurlijk niet eens uitgereden. Wie echter vanmorgen omstreeks half zeven al op weg was, kon al spoedig niet verder en gleed naar de kant van den weg om er voorloopig niet meer vandaan te komen. Autobusdiensten moesten tijdelijk worden stopgezet, waardoor velen laat hun werk bereik ten. Fietsen was zoo goed als onmo gelijk en heel wat waaghalzen hebben hun moed met kapotte rijwielen en pijnlijke ledematen moeten bekoopen. In de steden was het leed uiteraard gauw geleden, daar door het zware verkeer de ijslaag spoedig ontdooide, terwijl anders zand en salpeter uit komst brachten. (Jtt? De gladheid in de residentie Heel in de vroegte was het vanmorgen ook in de residentie heel glad, doch dank zij het feit dat de reinigingsdienst onmiddellijk op volle kracht begon te werken waren de voor naamste verkeerswegen om een uur of acht reeds voldoende onderhanden genomen om ze zonder al te veel gevaar te kunnen De- Het is dan ook hieraan te danken dat hst aantal ongevallen beperkt is gebleven tot 7 of 8. Meest waren het wielrijders die een leelijke smak maakten en daar o eer. arm of een been braken. In een geval moest een ,:elrijder met een licht.* hersenschudding naar het ziekenhuis worden vervoerd. Het eenige auto-ongeval d u ons ter kennis kwam had plaats op de Haringkade te Schevaningen, tegenover de Vijzel straat. Aldaar reed een groote wagen van de melkinriat ting „De Sieikan" te water, doch persoonlijke ongelukken deden zich ge lukkig niet vooi daar de chauffeur nog op he4 juiste oogen Tik er af wist te springen. De groote kraanwagen van de politie die assistentie kwam ve-iTjneru onderging bijna hetzelfde lot. De wagen kwam dwars op den weg te staan en kor. vcurioopig geen dienst een uur of tier waren ook de klei nere straten vo'd* end? met zand en asch bestrooid, ie'wi'1 de miezerige regen, de rest ceed om meer ongelukken te voorkomen. Rotterdam aan het glijden Het hierboven omtrent de residentie ver- me'de kan men gevoeglijk ook op Rotterdam vai» toepassing brengen. Ook h er ging de &ngsdienst met man en macht aan het om de ijsvlakte te vernietigen, daarbij |geaolpen door de aanhoudende motregen. Het aantal ongevallen bedroeg volgens de Geneeskundige Dienst slechts acht, alle van minder ernstige aard. Ijsvermaak van gisteren Veel ijsvermaak is er gisteren niet ge weest. Daar bleef de temperatuur nog steeds te hoog voer. Toch bereikten ons uit enkele plaatsen nog berichten omtrent geopende banen en zelfs van een enkele wedstrijd. Zoo moet er in Waddinxveen, Alphen aan den Rijn en Gameren volop gereden zijn. terwijl in laatstgenoemde plaats wedstrijden in het hardrijden gehouden zijn. Maar vandaag is het uit met de pret. Overal is het ijs, dat toch al niet sterk was, dermate verzwakt dat men er zich niet zonder gevaar op kan wagen. In verband hiermede meldt de Zuid-Hollandsche Ijsbond dat de op heden vastgestelde onderlinge wedstrijd tusschen leden der afdeeling van den Z.H.IJ. op de baan der IJsvereeniging Kaagermeer", is afgelast. Te Oosterhorselen zijn gisteren wedstrij den voor amateurs gehouden om het kam pioenschap van de provincie Drente. Het ijs was van een slechte soort en na de ritten over 5000 meter moesten de wedstrijden ge staakt worden. De gesteldheid van de baan beheerschte de tijden, die weinig fraai De uitslag was: 1. J. Roos, Amsterdam, 9 min. 48 sec.; 2. IJ. v. d. Heijde, Leeuwarden in 9 min. 48 2/5 sec.; 3. j. Havekotte uit Diemen in 10 minuten 23 sec. Slachtoffers van onbetrouwbaar ijs Verschillende menschen heeft de onbe trouwbaarheid van het ijs het leven gekost. Bij het uitgaan van de r.k. lagere school waagden zich twee kinderen op het ijs van de Groote Gracht te Schoonhoven. De 11-jarige Ch. Murk, uit de Havenstraatsche- wal, zakte erdoor en verdronk. Pogingen om de levensgeesten op te wekken, mochten niet meer baten. Onder Nieuwkoop Is het 9-jarig zoontje van den heer C. Simmerman, dat achter de ouderlijke woning op het- ijs liep, in een wak terecht gekomen. Eerst eenigen tijd later werd het ongeluk bemerkt. Toen men het ventje op het droge had gebracht, bleken de levensgeesten reeds geweken te zijn. Een achtjarig knaapje geraakte te Wad dinxveen in een wak. De 13-jarige H. Hagendoorn, een goed zwemmer, bedacht zich geen oogenblik en wist het ventje, dat al bewusteloos was, van een wissen dood te redden. In een sloot langs de Weth. Ventoweg te Gouda zakte een 9-jarige jongen door het ijs. Daar men den drenkeling over het wrakke ijs niet kon bereiken begaf de heer Straver zich zonder bedenken te water en bracht den jongen met groote inspanning weder op 't droge. Voorwaar een kordate daad. De schippers en het ijs De scheepvaart heeft ook reeds eenige hinder van het ijs gehad. Zoo is gistermor gen te omstreeks acht uur het roer van de Stanfriesboot „Leeuwarden II", tengevolge van het zware drijfijs, defect geraakt. De „Leeuwarden II" is nabij Pampus in het ijs blijven steken. Door het schip „De Vereeniging" van den Enkhuizer Stoomboot- dienst, is de „Leeuwarden II" des middags naar het dok van de firma Verschure te Amsterdam gebracht, waar een onderzoek zal worden ingesteld. Doordat de haven en het Meer Flevo gis teren voor Lemmer ijsvrij waren, zijn eenige visschers uitgevaren. Wegens het keeren van den wind kwam het ijs terug en de in zee zijnde visschers konden de haven niet meer bereiken. Ze lagen op eenigen afstand voor en in het ijs verspreid. De reddingboot „Hilda" en een sleepboot" zijn uitgévaren om de visschersschepen binnen te halen. iVflRni 1 Kood N«d9r,»ndsch8 waar, I V Dan h81pan wIJ e kMr tandpasta Amsterdam-Batavia in twee dagen Voor de afdeeling Vorkeer en Verkeers techniek van het Kon. Instituut van In genieurs heeft gister ie 's-Gravenhage de heer A. Plesman, Directeur van de K LM., gesproken over: „De exploitatie van vlieg tuigen in het lange afstandsverkeer". Spr. verklaarde n m. dat binnen korten tijd de grootste afstand op aarde 20 000 K.M. binnen 3 dagen zal kunnen worden Wat door de lucht te bereiken valt, bewijst de Amsterdam—Batavia-route. Met een belegging van anderhalf mil- lioen gulden is men in steat twee maal per week deze route te vliegen in by2 dag. Geleidelijk aan zal dit verbeterd worden tot 2 dagen Wanneer dit zoo ver zal zijn, is nog niét te zeggen. Over de resultaten van de F 36 zeide spr„ dat dit vliegtuig zeer goed voldoet Voor de Indië-route is het echter minder geschikr. omdat het hefalend laadvermogen te gering is. Wanneer met de F 36 no? eens een proef vlucht naar Indiè zal worden gemaakt, kan nog niet worden gezegd. Te.Liessel (N.Br.) is de landbouwers- knecht M. van H„ in dienst bij den land houwer J. G. onder de wielen van een mei sfroo geladen kar gevallen. De wielen gin gen den jongeman over het onderlijf. In le vensgevaarlijken toestand werd hij overge bracht naar het ziekenhuis te Helmond waar hij korten tijd later Is overleden. De uitslag van de Vijf« duizend-Actie treffen de lezers aan op pagina 3 van dit nummer. VOORNAAMSTE NIEUWS Dit nummer bestaat uit VIER bladen, en het ZONDAGSBLAD De Eerste Kamer heeft het wetsontwerp tot verlaging van de openbare uitgaven voor het onderwijs met 24 tegen 11 stemmen aan vaard. De minister heeft geantwoord o-p de vra gen van den heer de la Bella over de Ziek tewet. In het Britsche Lagerhuis heeft vice- admiraal Sucter z\jn coördinatievoorstellen inzake de defensie ingetrokken. Auto- en motorongelukken Bq Mui d-e r b e r g had by de Hakkelaar»» brug een aanrijding plaats tusschen twee per sonenauto's. Een auto bestuurd door H. J. Scholten wonende te Hilversum, kwam van Amsterdam en reed in de richting Bussum. Op ongeveer 100 meter voorbij het café Wegman zag de bestuurder plotseling voor zich een vrachtauto zonder achterlicht. Daar de afctand te kort was om te stoppen, wilde hy den vrachtauto links passeeren. Echter op hetzelf de oogenblik naderde een auto uit Bussum, be stuurd door den chauffeur H. Riemsdijk uit Amsterdam. De botsing was zeer hevig. De laatste auto sloeg over de kop en kwam op de trambaan terecht. Beide auto's werden zwaar beschadigd. De bestuurders van beide auto's liepen enkele lichte verwondingen op en kon den na vprbonden.te zyn naar hun woonplaats vertrekken. De vrachtauto, die zonder achterlicht reed, is doorgereden. De gemeentepolitie uit Muiden maakte proces-verbaal op Bij Roosendaal (N. Br.) is een perso nenauto, vermoedelijk tengevolge van een de fect aan het stuur tegen een boom gereden. D<» auto had een zeer groote vaart en werd door de botsing totaal vernield. De twee inzittenden, de bestuurder Veraart en P. Raaymakers, beiden uit Roosendaal wer den op den weg geslingerd en zwaar gewond. Eerstgenoemde had een dubbele beenbreuk, de andere liep een bekkenfractuur op. Beiden zijn naar het R.K. ziekenhuis Charitas te Roosen daal gebracht. DOODELIJK AUTO-ONGELUK Vrijdagmorgen te omstreeks elf-uur is de heer J. Diepstraten, toen hij per fiets de Nieuwstraat te G i 1 z e vilde oversteken, aan gereden door een -rachtanto komende uit de richting Dongen. Diepstrarer. werd van ce fiets geslingerd. Hij bekwam cui schedel fractuur tn een bloeduitstorting. In bewusteloozen toe stand i6 ie man in een nabijgelegen oafc hn- nengedragen, waar hy des middags is overle den. Hij laat een vrouw ec zes jeugdige kinde ren achter. FELLE Bit AND IN LEN KAPPERSZA AK Moeilijke redding In de kapperszaak van den heer Geels aan het Verdronken Oord te Alkmaar, heeft Vrijdagmiddag een felle brand gewoed, die het geheele perceel in de asch heeft gelegd. Terwijl de familie aan tafel zat voor het middageten, ontstond in de heerensalon brand. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat de bewoners niet meer langs de trap de 6traat konden bereiken. Buren plaatsten ladders te gen den gevel en langs dezen weg konden alle negen bewoners het huis verlaten. De redding was moeilyk, vooral doordat er vier kinderen waren van anderhalf tot 4y2 jaar en de vrouw des huizes, die herstellende "was van een lang durige ziekte. Hoewel de brandweer met al het beschikbare materiaal ter plaatse was, brandde het drie verdiepingen hooge pand geheel af. De belan dende percee'.en konden worden behoeden De geheele inboedel ging verloren. De «Ie wordt door verzekering gedekt,. Te Apeldoorn is 's nachts, vermoedelijk door het spatten van vonken uit een fornuis, brand ontstaan in het woonhuis bewoond dood de familie Kwakkel aan de Hoenderparkweg 131. De bewoners konden zich tijdig in veilig heid stellen. Het huis brandde geheel uit. Van den inboedel kon slechts weinig worden gerod. Huis en inboedel waren verzekerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1