NAPOLEON IN RUSLAND VAN Het vreeselijke drama, dat aan de macht den dwingeland een einde maakte Bfapoleon bestudeert het plan voor een veldtocht |Wat heeft de wereld voor Napoleon gesidderd! Hij was men weet het hoewel klein van •tuk, 1.6 meter lang in haast elk opzicht een ïeus. Een haast onbeperkte invloed oefende zijn persoon op de menschen uit. Toch heeft deze steeds in felleren gloed stralen de zou niet lang geblonken. Op de glorieuze schittering, tenslotte verblindend voor hem zelf, trad na enkele sterke opvlnmmingen, een vulo donkerheid in. In den tocht naar Rusland, op de sneeuwvelden en het ijs van het uitgestrekte Czarenrijk vernam men liet eerste vervaarlijke kraken van Napoleons macht. Stond hij in 't begin van 1812 op het toppunt .van zijn macht" (zijn rijk strekte zich toen uit van de oevers van de Tiber tot de monden van de Elbe), dacht hij reeds eerder het gansche wereldtooneel te heheerschen, met den zomer .van dat jaar vangt het verbleeken van zijn glorie aan. Zwaar had tot. dusver do BChepter des dwingo- lands op vele Europeesche volken gedrukt. Het juk van den geweldenaar, den oorlogsman zon der genade, die alleen met zichzelf rekende, deed de menschen zuchten. In het overgroot© deel van Europa: Spanje, Duitschland, Zwitserland, Hol land, Italiëwerd de jongelingschap opgeroe pen, om de wapenen aan te gorden en mee te strijden op het slagveld. Een nameloos groot leger, meer dan 6(10.000 man, waartoe ons land een aantal van 15000 had moeten leveren, wist hij op de been te brengen. Niet de minste consideratie werd hierbij ge bruikt en van wet of recht geen notie genomen; ook lotelingen, die eerst twee jaar later in de conscriptie moesten vallen, worden opgeroepen. Is het wonder, dat deze vun zooveel wreedheid getuigende lichting een stemming van verbol genheid, van bitteren wrevel in talloozo gezin nen teweeg bracht? Er heerschte ten aanzien vnn de troepensterkte, .waarmede Napoleon het Czarenrijk binnentrok geen eenstemmigheid. Noemt Thiers (Histoire du Consulat et de l'Empire) een aantal van 600.000 man, Von Pflugh-Harttung (Weltgc- van ichichte) geeft 450.000 plus 140.000 aan verster kingen. Zoo zijn er meer uiteenloopende opga ven, doch als de meest betrouwbare merkt men die aan, welke te vinden is in Lavisse et Rani- baud (Histoire générale (deel 9, blz. 779). Als het totaal der troepen wordt daar het cijfer 678.000 genoemd. Stellig wordt de geloofwaardig heid van deze opgave ten zeerste verhoogd, door dat zij ontleend is aan een uitstekende bron, n.l. aan baron Dennióe, inspecteur aux revues. En over heel wat troepen meer kon Napoleon op dat oogenblik nog beschikken: Frankrijk had er nog 150.000, Italië 50.000, Spanje zelfs 300.000 man. Met vorsten en volken werd door den despoot naar willekeur omgesprongen. Elke zekerheid omtrent hun toekomst was bij de overweldigde naties uitgesloten. Zijn broeders werden aan 't hoofd van verschillende landstreken gezet. Jozef werd in 1805 koning van Napels, Lodewijk in 't volgend jaar koning van Holland, zijn stiefzoon Eugenius werd tot onderkoning van Italië be noemd, zijn zwager Murnt verhief hij tot groot hertog van Kleef en Berg, en ook zijn zusters werden hoogc, vorstelijke zetels toegewezen. Er treedt hieruit een sterke familiezin bij Napo leon aan het licht. Dank voor zijn protectie heeft de keizer van zijn verwanten allerminst genoten. De openbaring van dezen familiezin heeft zelfs niet weinig tot den ondergang van Napoieon bijgedragen. Miste Lodewijk b.v. geheel het karakter van een heerschar en vatte Jerome het koningschap van zijn vroolijksten kant op, zijn zusters gedroegen zich hij lange na niet altijd overeenkomstig de hooge positie, welke Napoleon haar had toevertrouwd. Vol bittere verwijten waren dan ook de brieven Napoleon heeft er in totaal vele duizenden geschreven die hij aan zijn broeders en zusters richtte. Er is stellig geen heerscher aan te wijzen, die zoo'n onvermoeide, rustelooze werkkracht aan den dag heeft gelegd als Napoleon. Heeft hij niet het eerste decennium der 19de eeuw in Europa tot een periode gemaakt vun doorloopenden strijd, waarin het oene land na het andere on- derworpen werd, de Franscho legers steeds ver der voortrukten en zege na zege behaalden! Ook Rusland zou moeten bukken. En leek deze onderneming van geweldigen omvang de plannen, die zijn geest bezig hielden, waren van veel grootscher allure. „Wel overwogen, mijn waarde", aldus liet hij zich tegenover Narbonno uit, die den tocht naar Moskou meemaakte, „is deze lange weg de weg naar Indië". Als volko men wereldbciieerscher, zoo stelde hij zich voor 't was eenige maanden vóór hij Rusland bin nentrok zal hij den scherpter zwaaien. „Bin nen vijf jaar" met deze woorden richtte hij zich tot De Pradt, die door Napoleon in ver schillende posten als aalmoezenier en aartsbis schop benoemd werd „binnen vijf jaar zal ik meester der wereld zijn; alleen Rusland staat nog, maar ik zal het verpletteren". IIoc heeft de hand des Almachtigen deze snoode plannen van den dwingeland verijdeld. Al werd er met leeuwenmoed door z'n troepen gevochten, er deden zich, nog buiten den vijand, die steeds verder terugtrok zooveel hinderpalen voor, hevi ge plasregens, ondraaglijke hitte, het onoplos bare probleem der voeding enz., dat weldra ziekte en dood in zijn legerkamp rondwaarden en na drie maanden het enorme legerkorps tot op veel minder dan een derde versmolten was. Ook de taktiek der Russen, die hun dorpen ont vluchtten, hun voorraden grootendcels verniel den, en dit gevoegd bij het steeds verder terug trekken van het Russische leger, waarbij steden en dorpen aan de vlammen werden prijsgegeven, werd een middel in Gods hand, om Napoleons macht te ontzenuwen en op to lossen. Na den veldslag bij Borodino (7 Sept.), waar de zege praal ten koste van onnoemelijke offers behaald werd, bereikte, 13 Sept., de Fransche armee do hoofdstad Moskou. In een zijner brieven, geda teerd 9 Sept., schatte Napoleon het verlies van den vijand in genoemden veldslag op 40- 50 000 man, zijn eigen het cijfer zul zeker wel aan den lagen kant zijn op 8- tot 10.000. Aan al zijn berekeningen bleek te Moskou, dat weldra aan alle zijden in brand stond, de bodem inge slagen. Nog èen maand bracht hij radeloos en geheel De üollandsche pontonniers aan de fierezina 78 Napoleon in het Kremlin tijdens den brand van Moskou. (Naarschilderij van M. Wereschtschagln). ontnuchterd, tusschen de puinhoopen der stad door. Begin November 't was tusschen den 5den en den 7den, eerstgenoemden datum vol gens Napoleon nog het mooist denkbare weer begin November trad nog een nieuwe bondge noot voor de Russen op: in alle felheid zette de Russische winter in. Hoe vreeselijk het lijden der soldaten op den terugtocht geweest Is, waar bij alle tucht verdwenen was, en de achtervol ging der Kozakken steeds voortduurde, laat zich' begrijpen. In een zijner brieven, gedateerd 18 Nov. 1812, schreef Napoleon o.m.: „Sinds den laatsten brief, u geschreven (den minister van buitenlandsche zaken) deugt er van onze stel ling niet het allerminste meer. Bijna at onze paarden, en dat wil zeggen een getal van 30.009, vielen aan de vorst en een verschrikkelijke koude ,van 26 graden ten offer. Wij waren genoodzaakt Ie trekkracht ontbrak nu immers meer dan 800 stukken geschut, en een groot aantal munitie wagens te verbranden. Vele soldaten zijn door de koude achtergebleven. De Kozakken hebben zich dit volslagen onbeteokenend zijn onzer cava lerie en artillerie van allo paarden ontbloot ten nutte gemaakt en ons de verbindingen afgesneden, zoodat ik uitermate bezorgd ben over maarschalk Ney, die met 3000 man achtergeble ven is, om Smolensk in do lucht te laten sprin gen". Was de Russische winter voor Napoleons troe pen een overweldigend bezwaar en een moor dende invloed, dit alles gold voor de Russen in geenen decle. De wegen waren met een dikke laag gladde ijzel bedekt. Was hierbij voor de Russen van hinder geen sprake, een geweldige handicap vormde het echter voor do Fransche krijgers. Geen munitiewagen of kanon moest de kleinste helling worden opgewerkt of er gingen twaalf tot vijftien paarden verloren. Hoe gun stig stonden do Russen hier tegenover. Met be hulp van ijssporen en andere opzettelijk daar voor vervaardigde gereedschappen, ging het transport zelfs sneller dan bij een onbevroren bodem het geval ware geweest. Deze wegtoe- ftand dwong met ijzeren noodzakelijkheid hij Napoleons troepen tot het achterlaten van veel materieel. Met welke bezwaren de marsch naar Smolensk gepaard ging Napoleon bekent dit zelf in een zijner brieven blijkt uit het groote verlies unn trek- en rijpaarden, 't waren er 4- 5000. Het catasfrophnle van den toestand van hef Fran- eche legerkorps kom; in de brieven van Napoleon slechts in enkele passages even aan het licht. „Do koude is zeer groot", schrijft hij den 27slen Nov., „en het leger buitengewoon uitgeput". „Het leger is talrijk", schrijft hij den 29sten Nov. nog, ter wijl den 26sten en de twee volgende dagen de Berezina, die vol ijsschotsen dreef, het massa graf werd van vele duizenden krijgers, „het leger is talrijk", zoo heet het, „doch op een verschrikke lijke wijze opgelost". „Hoe de arme vluchtelingen, ongerekend de Berezina, door honger dorst, vermoeienis en koude overweldigd, omkwamen bij duizenden wij voelen daar iets van, als Napoleon in ge noemd schrijven tot driemaal toe den hartstoch telijken schreeuw herhaald: Levensmiddelen levensmiddelen! levensmiddelen! Anders zal dezo ongedisciplineerde massa alle denkbare gruwelen in de stad begaan." Veel sterker dan Napoleons brieven doen ver moeden, is zijn troepenmacht op de Russische sneeuwvelden versmolten, telde zij reeds, den 15den Oct., toen de terugtocht werd aanvaard, niet meer dan 100.000 man. Met 40.000 soldaten en weinig geschut werd daarop Smolensk be reikt, terwijl de armee, die eenmaal het half mil- lioen met meer dan 100.000 had overschreden, tot niet meer dan 30.000 man was geslonken, toen men tot Wilna was genaderd. Na den zoo rampzaligen overtocht over de Berezina was er van eenige do minste orde onder de soldaten geen sprake meer. Een ferme, doch weinig benijdenswaardige rol hebben Nederlandsche soldalen bij dien overtocht gespeeld. Twee bruggen werden 'nameiijk door Hollandsc'ne pontonniers onder kapitein Sent- hien over de rivier geslagen. Een uiterst koud bad moest hierbij worden doorgestaan: tot de borst moesten de soldaten het ijzig koude water in, om het karwei te kunnen uitvoeren. Na al de doorgestane ontberingen moest /.oo'n arbeid wel de aller-noodlottigste gevolgen hebben. Slechts veertig pontonniers overleefden dan ook dit werk, terwijl het slechts zeven gegeven was, den vadcrlandschen bodem weer te betreden. Drie dagen lang, onder 't bombardement en den voortdurenden aanval der Russische strijdkrach ten, vijfmaal grooter dan de achterhoede van Maarschalk Victor, die de bruggen verdedigen moest, duurde de overtocht, terwijl nog duizen den zieken en gewonden aan den linkeroever achterbleven. Het totale aantal krijgers, bij den overtocht omgekomen, wordt op 30.000 geschat. Overtocht over de Berezina, 28 Nov. 1812. Het vreeselijke Russische drama, dat terecht als een Godsgericht over Napoleon werd aange merkt, heeft ook van de Nederlandsche jonge lingschap talrijke offers gevergd. Zoo keerden van een gansch Hollandsch regiment slechts veertig man naar Holland terug. Van vier Hol- landsche korpsen, bij het hoofdleger ingedeeld, vonden er drie hun graf en het vierde een voor treffelijk ruiterregiment, kon, toen Napoleon te Wilna monstering hield, slechts een enkele pcle- ton (20 tot 40 man) met een luitenant leveren. De lauwerkrans van Napoleons roem als ver overaar was plotseling verwelkt en verbleekt, had geweldig veel van z'n schittering verloren. Het volslagen wanhopige van zijn toestand in ziende, ijlde hij het vluchtende, armzalige over schot vooruit naar Parijs. Den 14den December kwam hij des nachts om twee uur in een slede bij zijn gezant te Dresden aan. Nog was de reus niet verpletterd. Nadat hij een bad genomen en wat gegeten had, ontving hij, te bed liggend, den Koning van Saksen en dicteerde vervolgens twee brieven. Reeds om zeven uur des morgens werd de reis naar Parijs aanvaard. Een rijtuig van de (Naar een plaat vun i. Belten koningin van Saksen was voor dit doel in een slede herschapen. Den 18den arriveerde hij, nuuwelijks door iemand herkend, aan de poort van zijn paleis in de Fransche hoofdstad. Afgesloten is hiermede een spannend bedrijf in Napoleons leven en daarmede tevens in dat der Europeesche naties. Al openbaart zich bij Napo leon na dit verpletterend gebeuren nog een weergaloos doorzettingsvermogen, al weet hij, ii verbittering van heel Europa trotseerend, opnipuw een troepenmacht te formeeren en den kamp tegen zijn vijanden weer te aanvaarden, het gebouw van zijn macht was te zeer in zijn fun damenten geschokt en geschud, een vastberaden wil kwam in forsche daadkracht tot uiting, om zich van de heerschappij van den dwingeland te ontdoen, van hoog belang was mede de vurigo geestdrift, die bij de Duitschers was opgelaaid. Na een bloedige worsteling was eindelijk liet pleit beslist en op Elba zou St. Helena volgen, waar hij, als eenzaam en verstooten balling, lijdend aan maagkanker, zijn leven moest ein digen. K. E. O, SLAVEN DER MODE Dikwijls vraag ik me wel eens af: „Zijn wo toch Hu maar altijd verplicht om als een slaaf de mode en de hcerschende gebruiken, al zijn die nu nóg zoo dwaas en onpractisch, te volgen? F.n dat alles op straffe van niet voor „vol" te wor den aangezien d.w.z. dan niet te behooren tot ©cn standing, waartoe wij krachtens ontwikkeling, opvoeding en beschaving het recht bezitten. Ik zal zoo eens eenige voorbeelden uit het dage- ïijkflch leven aanhalen. Onze rechterhand is nu eenmaal veel geoefender dan de linker. Waarom moeten we nu aan tafel eten met de vork in de linkerhand? Waar is nu die gekke mode voor noodig? Het dwaze daarbij is, dat als men aan tafel zich daartegen op boven genoemde gronden zou verzetten, men ver schrikkelijk zijn buurvrouw zou hinderen, die wel de „modo" volgt. Onze gewone soeplepel is geheel gebouwd naar den vorm van onzen mond, dus met de punt vooruit. De mode decreteert echter, dat men zóó niet mag eten, nioar dat men zijn soep overdwars in den mond moet gieten. Op grond van welk juist, onbetwistbaar en practisch inzicht is dit geschied? Onze heerenkleoding is met ©en boord, jas en vest in de snik-heote dagen nu eenmaal een crime voor den drager. Wanneer ge echter zourit wagen in damesgezelschap in een onberispelijk overhemd te verschijnen, als ge niet meer tol den Bportieven jongenslreftijd behoort, dan ziet men u eenvoudig aan voor eenkaffer, die zijn fatsoen niet kent 'Al die futiliteiten worden verzonnen in zich sterk op afstand houdende kringen, die zich daaraoor een zeker cachet trachten te geven, dat ze tot een andere standing behooren dande zoo maar gewone menschen niet wie men zich nu een maal niet in kan laten. Ze geven zich beslist een cachet nl. dat zo niet het minste benul hebben van ernstigen arbeid, van de diep-ingrij pende pro blemen ji dezo zoo ernsligc tijden, die wij toch ieder naar de kracht ons geschonken tot oplossing moeten zien te brengen. Dat zijn menschen, die „in stede van een hart een paddestoel onder hun vestje dragen", dat zijn menschen, die niet weten, dat men zijn talenten (en daar ze in den regel meer geld dan talenten bezitten) of zijn rijkdom dan, moet ten dienste stellen tot heil der mensch- heid, tot wederopbouw der ineengestorte wereld. Ze doen echter niet andere dan de gouden appel tjes trekken, ill. do renten binnenhalen van door anderen verdiend kapitaal. Ik Denk hier weer aan onze tocht met de „Veen- dam". Wat een jolijt! Die vroolijke ommegangen met den potsierlijk gekleeden hofmeester voorop, gevolgd door de muziek en daarachter, in rijen van drie of vier gearmd, het overgroote deel der meer jeugdige passagiers. Ook de liefdepijl van Amor vloog hier en daar over het dek. Als men vóór bedtijd zoo nog eens een ommetje maakte, dan gebeurde het wel, dat men in de weinig be gane gangen en gedeelten van het schip plotseling stuitte op een paartje, dat eerst hevig schrok en dan zich dadelijk een houding trachtte te geven door een vrij luid gevoerd, diepzinnig gesprek. Om elf uur 's morgens, 's middags om vier en 's avonds om acht uur was er onder de bevolking een lichte opwinding te bespeuren. Dan ging nl. de bouillon- of koffie-, resp. de thee au/o rond over de dekken (maximum snelheid 1 K.M. per uur), beladen met honderden koppen en schotels, groole kannen en een ruime voorraad crackers, fcisquits enz. Daarmee werd de schare gelaafd en ver kwikt. Op don laten avond werden ook nog sand wiches gepresenteerd, die niettegenstaande het vcel-gangigc diner nog aardig aftrek vonden. Wanneer men op gewone reizen in hotel of pen sion eens optelt, wat al die consumptie thee, kof fie enz. u kost, dan zult u een weinig schrikken en dan schrikt u nog eens, als ik u vertel, nat al die heerlijkheden u aan boord om niet werden aangeboden. De excursies naar de glctchcrs b.v. waren niet goedkoop, wat ook onmogelijk andere kon, zoodat he treisgezelschap dan ook vaak een keuze deed en zij, die d>en dag aan boord bleven dan meestal een dankbaar gebruik maakten van de stoom- barcas, die hen bereidwillig van de ree aan land bracht om in do winkeltjes dier dorpen en kleine stadjes wat souvenirs te koopen voor hun familie en vrienden. G. K. A. NONITEBEL. Uw belangstelling waard) Vlekken op witte bloemen Molliard heeft waargenomen, dat,, wanneer nieu. de witte bloemen van papaver somniferum van hun kelkbladen ontdoet of de knoppen te vroeg opent, zij violetroode vlekken op hun witte blaad jes kregen. Hij schrijft dit verschijnsel toe aan de werking van het licht, want het gebeurde niet, als men de bloemen in een zwarten zak bo-» waarde tijdens <ie behandeling. Kleuren als signaal-thermometers Bij machines komt het herhaaldelijk voor, dat onderdeelen warm loopen, wat dikwijls eerst be merkt worot, als groote schade ontstaan is. Dit kan voorkomen worden door het gebruik van voor temperatuur gevoelige verf. Er bes aan be paalde verfstoffen, die bij hooge temperatuur een andere kleur aanwijzen. Bij kamerwarmte is kwikzilver-koper'jodide rood, daarentegen bij 80 gr. Celsius zwart. Kwikzilver-zilverjodide wordt van helgeel bij 45 gr. oranje. De machine- deelen met deze kleurstoffen geschilderd, toonei» door hun kleursverandering, oat de temneraluur te hoog wordt. <5* Gebit- en kropgezwellen Bij een Amerikaanschen tandarts was een 2.2- jarig jongmensch in behandeling, wiens recliter- verstandskies niet doorgebroken was. Deze man had een vergrooting van ac schildklier aan den rechterkant zonder kenmerken van een ontste king. Na de verwijdering van de nog niet door7 gebroken verstandskies verminderde het gezwel en was veertien maanden later weg. Er schijnt dus samenhang te beslaan tusschen de schild* klier en het gebit. 79

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 18