CHILISALPETER! GLAS fimcrtwudfc Huisbrand- en Industriekolen GEEN GEVAAR ZUURZIEKTE IN GRANEN VERMINDERT ZUURHEID VAN DEN GROND AANGEWEZEN STIKSTOFMESTSTOF GRANEN! FEBRUARI 1936 No. 325 Een Nationale zaak Echt Nederlandsch Zaad Van de Koninklijke Beetwortelzaad-Cui- tuur Kuhn Co. N.V. ontvingen wij een keurig ui'ge voerden folder, waarin ondet bovenstaanden titel wederom wordt ge tracht de Nederlandsche suikerbietenver bouwers. voorzoover dat nog noodig is en dat schijnt nog bij velen het geval te zijn ervan te overtuigen, dat het in tij den als deze eigenlijk vanzelfsprekend is, dat de met Nederlandsch geld gesteunde suikerbieten worden geteeld uit zaad, af komstig van het eenige hier te lande be staande bedrijf, dat zich al bijna 50 jaai bezighoudt met de veredeling van de sui kerbiet. De voorziening in de behoefte van den landbouw aan het bedrijfsmiddel suiker- bietenijaad is voor een bedrijf als dat van Kuhn Co. op het oogenblik inderdaad een even natuurlijke functie als het dat was in de oorlogsjaren. Dank zij datzelfdi bedrijf was er toen voldoende zaad van goede kwaliteit beschikbaar voor de teelt van de toen onmisbare suikerbieten, waar van de economische betcekenis, al was dir toen van een ander karakter, zeker niet boven die van tegenwoordig uitging. Wanneer buitenlandsche veredehngsbe- drijven, die hier te lande hun product la- -211 vermeerderen, om het hier verkregen handelszaad. evenals Kuhn Co., te plaatsen op de zg. internationale markt, een zeker moreel recht meenen te kunnen laten gelden voor gebruik van di'zelfde zaad voor de teelt van suikerbieten in Ne derland zelf, dan moet dat zeker worden afgewezen. De landbouwers, die voor deze bedrijven het zaad vermeerderen, profitee- ren daarvan en daarom is het zeker toe te juichen, wanneer uitheemsche bedrijven om commercieels redenen ons land uitkie zen voor hot laten verbouwen van hun handelszaad. Ontoelaatbaar moet het echter worden geacht, wan neer door de vertegenwoordi gers van deze bnitenlandsche bedrijven de voorstelling wordt gewekt ala zou dit product mo gen doorgaan als Nederlandsch zaad. Men schroomt zelfs niet om daarvan te spreken als van 100 Nederlandsch zaad Het belang van den Nederlandschen landbouw is hier alleen betrokken bij het Vermeerderen zonder meer, want het is Voor ieder duidelijk, dat elke kg. zaad van litheemsche soorten, die in Nederland yorden gebruikt, voor de teelt van suiker- lieten, automatisch ten koste gaat van on-* .^gen Nederlandsch veredelingsbedrijf LandUvuwers, die voor buitenlandsche iedrijven en op grond daarvan soms eer iterke aandrang uitoefenen dat dit zaad van uitheemsche variëteiten ook in Neder land zal worden gezaaid, begrijpen niet. dat het zuiver Nederlandsch belang op houdt na het vermeerderen en in het tegen overgestelde gaat veranderen, wanneer ur het handelszaad van buitenlandsche varië teiten in Nederland zelf suikerbieten wor den geteeld, want het totaalgebruik van suikerbietenzaad in Nederland wordt er niet door'vergroot. Op de juist ontvangen folder van Kuhn Co. is aan de keerzijde afgedrukt ecu Kamerplanten GROEIEN EN BLOEIEN VOLOP 8IJ EEN VERZORGING volgens de aan wringen 001/0^ en het gebruik van I UFvUll 40 ct.per tlesch bij de Bloem- en ZaadwiRkels Vraagt echter niet naar Kunstmest, doch naar POKON kaart van Nederland, waarmede zee demonstratief en op een wijze als bij ons weten nog nooit is gebeurd, de verspreiding van de suikerbietenteelt in ons vaderland is aangegeven. Geïnte resseerden zullen daar zeker belangstelling voor hebben, evenals voor de onder die kaart nog afgedrukte grafiek, waarin de grootte van den verbouw, verdeeld over de afzonderlijke provincies, sedert 1866 in beeld is gebracht, zoomede voor de grafi sche voorstelling van het verloop van de gemiddelde opbrengst per ha. sedert 1900. De folder is op aanvrage gratis verkrijg baar bij de Afdeeling Publiciteit van de Koninklijke Beetwortelzaad-Cultuur Kuhn cn Co. N.V., Noorder-Stal ions weg 15, Bloe- mendaal. NaCoVo-pnoeven- 1936 I. Binnenkort zullen de belangstellenden worden opgeroepen tot het doen van ver schillende interprovinciale groenvoederproe- ven met groenvoedermengsels en verdere voorjaarsgewassen, met zomergewassen enz Er blijven echter een groot aantal proef nemingen over, die zich minder goed leenen voor schematische behandeling, maar waar- speciale liefhebbers moeten worden ge vonden, met wie wij gaarne willen samen werken. Het zijn proeven, probeersels en waarne mingen van zeer verschillenden aard waar aan behoefte bestaat Sommige vereisehen zeer weinig moeite, andere wat meer, maar wie over een flinke tuin of een lapje grond de noodige ambitie beschikt, kan cr zeker wel een of twee voor zijn rekening nemen. In het bijzonder wil ik eens een beroep doen op de leerlingen van verschil lende soorten landbouwscholen, die de proe ven zouden kunnen doen onder leiding van de daaraan verbonden leerkrachten In Amerika, waar men het er steeds op toelegt (en er ook in slaagt!) practischp menschen te vormen, is het zeer algemeen gebruikelijk (zelfs op lagere scholen), dat leerlingen thuis dieren of planten te verzor gen krijgen en hun waarnemingen opteeke- nen. Mij lijkt dit een uitmuntend systeem: men leert daar iets dieper in te gaan op verschijnselen (wonderen vaak!) waar men In het dagelijksrh leven maar al te licht overheen loopt. Eenige oefening in het waar nemen van verschijnselen en het trachten te begrijpen, maakt in vele opzichten het leven rijker en den jongen,man bekwa mer voor het boerenvak. Om eens een voorbeeld te noemen: van de opbrengst van kunstweiden is hier te lande weinig bekend, ook over den aanleg (keuze van het mengsel, inzaai en verdere behan deling) bestaat nog niet veel meer dan the oretische kennis. De heer M. van der Broek verrijkte ons met een zeer aardige verhan deling over dit onderwerp (NaCoVo-boekje No. 3). Zouden de leerlingen van een school, gelegen in een streek waar de aanleg van kunstweiden niet znder belang is, dit boekje niet eens in studie kunnen nemen en toet sen aan do ervaringen die in hun kring bestaan? Zouden ze, hetgeen de practijk op levert, niet eens kunnen aanvullen met een voudige experimenten, de adviezen van den heer Van den Broek tot uitgangspunt ne mende? Ik meen van wel. Mocht er eeu school zijn waar men onder goede lei'mg een dergelijk studieclubje wenscht te vor men, dan stelt het NaCoVo een aantal exem plaren van het bedoelde boekje ter hunner beschikking. Ander voorbeeld: vaste planten, als: topi- nambour, smeerwortel, galega, rhabarber, stekkool, polygonum sacchalinense, alle be stemd om verloren hoeken productief te ma ken. L)eze planten zijn in het algemeen nog veel te weinig bekend. Ze zouden zich van uit schooltuinen zeer goed kunnen verbrei den, en voorzoover noodig stelt het NaVoCo gaarne eenig materiaal beschikbaar. Wie het eerst komt, wie het eerst maaltl Nafuur lijk zal men zoowel over de groei als over ue bruikbaarheid voor voeding de noodige waarnemingen moeten doen en die ter ken nis van het NaCoVo brengen. Iets dergelijks is te doen met de minder bekende voedingsgewassen, als zoete lupi nen, spaansche esparcette, soyaboonen, tar- taarsche boekwei, waaraan misschien als minder bekend nog kunnen worden toege voegd mosterd, chineesche radijs, boterzaad. koolzaad, kanariezaad, lucerne, hopperups- kiaver, Zweedsche (bastaard) klaver, mell otus, blauwe en witte lupinen (in afwach ting van de bitterstof-arme vormen daar van, die weleer te verwachten zijn), gierst, mais. wikken, voedererwten en diverse voe dergewassen. M.L behoort een collectie van dergelijke gewassen iD iedere schooltuin thuis. Zoo noodig zaï het NaCoVo behulp zaam zijn door het verstrekken van zaad. en ook zullen, voorzoover de proeven goed genomen zijn en daaraan eenige algemeone waarde kan worden toegekend, gratis ana lyses worden verricht. Een andere kwestie, vatbaar voor geza menlijke studie door toekomstige of Jonge boeren in onze zandstreken, schijnt mij de mogelijkheid van verbouw van klaverach tige gewassen, te beginnen met roode kla ver, doch evenzeer bastaardklaver en hop perups, lucerne, serradella en incarnaaf Vanouds heeten verschillende klavers op zand „niet te willen" De plant heeft ech ter geen eigen wil. het zijn de omstandighe den die bepalen of ze al of niet zal groei en. En nu zijn, door regeling van de kalk toestand en verbetering van structuur heel wet gronden, die vroeger geen verbouw van klavers toelieten, aanzienlijk beter. Men wij- te mislukking niet te spoedig aan den grond, maar trachte den grond in zoodanige conditie te brengen dat ze verbouw van vlinderbloemigen wel toelaat T.b.c.-bestnijding bij het rundvee De Nederl. Zuiveloentrale deelt het vol gende mede: Aan de veehouders, die melk leveren op Regeeringscontract, is onlangs door de Ne derlandsche Zuiveicentrale een circulaire verzonden, inlichtingen bevattende over de beschikbaarstelling van premies voor hen die zich toeleggen op de bestrijding van de Lb.c. onder hun rundvee. Gebleken is, dat deze circulaire niet door ieder goed is begrepen. Dit geldt met name voor de verplichtingen van de z.g. B.-leden der bestrijdingsorganisaties. Niet begrepen namelijk is de nadrukkelij ke bedoeling van de Ned. Zuiveicentrale, dat deze B.-leden alleen dan voor. een premie in aanmerking kunnen komen, wanneer zij de tb.c. onder hun vee bestrijden overeen komstig de Rijksvoorschriften, Deze voor schriften bepalen o.a., dat reageerende die ren gemerkt moeten worden met een gat in het linkeroor. Ook de B.-leden hebben dus dit voorschrift na te leven willen zij eventueel voor een premie in aanmerking komen. Er wordt verder nogmaals op gewezen dat evenals verleden jaar alle onderzoch te dieren bij het berekenen van een premie bedrag in aanmerking zullen worden geno men. Verder spreekt het in verband met den aanhef van bovenbedoelde circulaire wel haast van zelf. dat de zelfslijtende veehou ders in het wettelijk aangewezen consump- tiemelkgehied in het Westen 'de-s lands in de premieregeling kunnen worden opgeno men. Daar sommigen hieromtrent echter niet geheel zeker schijnen te zijn. wordt ten overvloede nog eens nadrukkelijk mede gedeeld, dat de „zelfventers" geheel op de zelfde voorwaarden als de overige veehou ders aan de tuberculose-bestrijding kunnen deelnamen. Natuurlijk geldt dit echter al leen voor zoover zij zich vóór 15 December j I. als lid van een Lb.c. bestrijdingsvereen. hebben aangemeld. Tenslotte wordt er nog de aandacht op gevestigd, dat ook de z.g. wintercontract- boeren in de aan de tuberculose bestrij ding verbonden premieregeling kunnen \vorden ogenomen. Daarbij wordt echter als eiech gesteld, dat de door hy'i afgesloten I Itcgeeringscontracten uiterlijk *p 1 Novem ber 1935 zijn ingedaan, ?n minstens vijf maanden van Kracht blijven. Het Duitsche „Westland" Levert goede kwaliteit, zoodat het reeds kan exporteeren tuitschland heeft ook een Westland. Sedert ïkele jaren is in Oost-Friesland, tusschen mden en Wilhelmshaven, langs de Olden- burgsche grens, een vlakte in cultuur ge bracht, die omstreeks 1910 nog woest en ledig was. Het was een veengebied. Ten deele be stond het uit moeras. Maar de Duitscher, na ijverig op ons Westland met zijn groote glas cultures, wilde ook zijn Westland in een groote moestuin omtooveren. Er werd voor afwatering gezorgd. Het veen werd afgegra ven. De laatste laag werd verbrand en met het zand vermengd. En thans ligt daar een gebied, waar de warmoezerij bloeit. Dit deel van Duitschland staat als „Wies- moor" bekend. Voor 20 jaar werd er de eerste spa in den grond gezet. Men begon met het in cultuur brengen van een terrein van 2000 H A Men bouwde er een electrische centrale, de Nordwestdoutsche Kraftwerke, die met turf gestookt zou worden. Zij eet thans jaarlijks 100.000 ton turf. En Noord-Wcst- Duitschland heeft zijn electriciteit. Daar, op dit afgegraven gebied, ontwikkel de zich een tuinderskolonisatie, die er wezen mag. Weldra zullen reeds 12000 H.A. woeste grond in warmoezerijen herschapen zijn. Eerst was de veenderij in Wiesmoor onren dabel. Men wist niet, wat Uien met de turf moest beginnen. De eerste proef, om in de Nordwestdeutsche Kraftwerke turf te stoken bleek ook niet te gelukken. In den eersten tijd moesten er steenkolen bij worden ge stookt. Maar thans is de steenkool geheel uit Wiesmoor verbannen. Men stookt er nu turf en niets anders. Ook in de broeikassen, die allerwegen ge bouwd werden, werd eerst turf gestookt. Op het oogenblik hebben de meeste kassen elec trische verwarming. Men volgde trouw het Nederlandsche voorbeeld: de tomaten, de komkommers en de druiven groeien er niet slechter dan in de Nederlandsche kassen. Waar voor enkele jaren de heide bloeide is thans de tuinstad Wiesmoor ontstaan met haar mooie, witgekalkte huisjes. Het klein bedrijf heeft er de overhand. Men werkt er. gelijk in het Westland en in de Nederland sche veenkolonies, van 's morgens vroeg tot 's avonds laat Kilometers ver strekken zich thans de kas sen uit. De druivencultuur speelt er evenwel nog niet een rol als in Nederland. Wat de tomaten- en komkommerteelt betreft, doet Wiesmoor voor het Westland, in kwaliteit weinig onder. De hoeveelheid van het Neder landsche Westland wordt nog niet gehaald. De productie van komkommers overschrijdt een millioen stuks per jaar .terwijl er 250.000 kg, tomaten worden geoogst. Verder levert YViesmoor jaarlijks 100.000 stuks koolrabi. De spereie-, snijboon en- en meloenencultunr is betrekkelijk nog onbeteekenend en bedraagt tot nu toe niet meer dan 5000 kg. per product per jaar. Op Nederland heeft men voor, dat men door hooge tolmuren beschermd Is. Het nadeel Is natuurlijk, dat men niet de waar naar Engeland kan zenden. De producten van Wiesmoor gaan hoofdzakelijk naar Bre men, Hamburg en Berlijn, maar ook te Leip zig en te Keulen komen reeds artikelen van Wiesmoor aan de markt. Het eenige product, dat reeds geëxporteerd werd, zijn tomaten, die naar Zweden werden gestuurd. Marktoverzicht (Medegedeeld door het C&ntr. Bur.) Voerartikelen De voedergranen blijven onveranderd op eenzelfde prijspeil en zelfs de nog laat in gevallen vorst is niet in staat eenige ver andering van beteekenis im de markt te brengen. Er waa de laatste dagen hier en daar iets meer vraag naar mais en soms ook naar gerst, teneinde nog een schuitje binnen te krijgen, alvorens de vaart ge stremd zou zijn, doch deze betere vraag veroorzaakte voor de aangekomen partijen nog niet één gulden per last verhooging. Een ieder weet, dat «r mais genoeg is en ook genoeg komen blijft Met gerst zijn de Russen wel van de markt weggebleven, doch er was nog heel wat In de tweede hand en verder beijveren èn Polen èn La Plata zich, om hier voor genoegzamen aan voer te zorgen. Inlandsche rogge wordt schaarsch aangeboden en kan daardoor wat beteren prijs maken. De pariteit lag ook nog steeds iets onder diie van de mais. De overige voedergranen bleven vrijwel on veranderd. Voor kradhtvoederartikelen blijft de markt in 't algemeen vaaL terwijl de echaarschte voor spoedig léVfrbare grond- noten- en palmpitkoek en ook voor soya- schroot nog blijft aanhouden. Behoudens grondmotenschiifers die 10 oents verhoogd zijn, ondergingen de prijzen geen verdere wijzigingen. Meststoffen Stikstofmeststoffem. Het adhijnt een hopeloos geval Sinds, enkele weiben vertellen we 'aan onze leden, dat we prac- tisch geen chilisalpeter meer hebben en dat we ook niet ruim Ln de kalkstikstof zitten. En wat doen ze nu? Ze vragen de heele veek ongeveer alleen naar kalkstikstof en naar chilisalpeter. Dat is nu tocih werkelijk de verkeerde wereld. Het is heel best, dat men voor onkruid- bestrijding graag kalkstikstof koopt en de Nederlandsche produoenten rijn ons dan ook ter wille geweest met ons te helpen aan extra-consenten, doch er zijn grenzen aan die dingen en het zal toch wel niet zoo rij r., dat nu plotseling in het afgeloopen Jaar lu-t onkruid in zoo onmogelijk veel grootere hoeveelheid ln Nederlandsche akkers over woekerd zal hebben. Zoodat we dus aanne men, dat aan die groote kalkstikstof vraag toch wel spoedig een natuurlijk einde zal komen, waartoe wellicht het wintertje der laatste dagen heeft meegeholpen. Met de chilisalpeter is het nu definitief róó, dat die practisch op is bij ons en wij verwijzen daarvoor nogmaals naar de on uitputtelijke voorraden kalkammonsalpeter. kalksalpeter, om de Ammonsalpeter S.M. niet te vergeten, die wij toch ook ndet ge- Kocht hebben om ze in de magazijnen nog eenmaal te laten overwinteren. We hebben m°t het oog op het feit, dat sommige van die meststoffen wel eens wat hard willen a orden, den expediteurs nogmaals de be sliste instructies gegeven, dat ze de waar etrooibaar moeten afleveren. Langzamer hand zijn al onze magazijnen van kunst- mestbrekers voorzien en we zijn nu begon nen aan het plaatsen van zakkennaaima- chines om de waar zoo best mogelijk te kun nen afleveren. Thomasmefll. Er ls in de afgeloopen week een flinke vraag geweest naar dispo nibel thomasmeel, zoodat de betrekkelijk geringe voorraden danig werden aangespro ken. Met de Februari-levi ringen worden nog sttede moeilijkheden ondervonden; met den aanvoer in België per schip en ook met het afh veren van fabrieken en malerijen is men nog steeds in hchterstand. De markt blijft dan ook vast met weinig aanbod voor spoedige waar. Superfosfaat Er is eenige meerdere vraag naar super gekomen, zoodat de regel matige Nereohepin^cn qj beginnen. P. DE VOGEL Pzn. TELEF. 53 BERKELZ. H. meer voor de bij gebruik van Immers CHILISALPETER snel en sterk de en is daarom de in het voorjaar voor de Neemt het zekere voor hef onzekere en koopt BIJ ONS UW GLAS in de betere kwaliteit! pei Kist 54 ruften 51.5X38 cm. 4.50 36 ruiten 59.5 X 48.5 cm. 4.50 47 ruiten 59.5X38 cm 4.50 94 ruiten 38 X29.5 cm 4.50 120 ruiten 32.5X27 cm f 4.50 21 ruiten 141 X73 cm. f 13.— Dubbeldik plaa - K laten gratia - Ntet franco v. d. BURGH's Glashandel Tel 15 Maasland (Z.-H.) 0N.V.AM5TER&&MSCHE SUPERFOSFMTFABR1EK.UTRECHT 9 314 Zoo! dat begint er dus leelijk voor de men schen uit te zien. Tja! wat ziet er tegenwoordig niet leelijk uit? mag ik wel vragen. Dat mag gevraagd worden. Maar toch als men in Italië, want daar had ik het zoopas over, door de gevolgen van de oorlog en de daaruit voortvloeiende sancties, als men in Italië nu al last krijgt met de graanvoor- ziening, dan lijkt dat zeer bedenkelijk. Degenen, die de oorlogsjaren mee hebben gemaakt weten alles van die narigheid af. Broodkaarten, meelbonnen, vervoerverbo- den en alles wat meer is te noemen van die dkelige tijd. Nu krijgen ze in Italië al last met de graan- voorziening. De regeering heeft bepaald, dat opgave moet worden verstrekt van alle in Italië aanwezige graanvoorraden. Landbou wers. molenaars en handelaren, die onjuiste opgaven verstrekken, zullen streng gestraft worden. Het gebruik van hard graan zal verminderd worden door het verbod het voor brood te vermalen en door verlaging van het percen tage hard graan voor meel, dat gebruikt wordt voor de vervaardiging van marcaroni Nu kunnen ze om mij en vele anderen die blibberigc ruoson- of wormenkost wel hou den, doch rle Italiaan is verzot op dat slob berig goedje. En hij zit er leelijk mee. Hij zal misschien evenveel op 't surrogaat, dat nu wel zal kon. ii, foeteren als wij indertijd de Wat ik hoorde en zag, las en dacht, op reis en thuis den op de eenheidsworst (zeg, weet je dat nog?!). Dat lust me niet gaarne, om daar- aan te denken. Daarom keer ik me om vaD het Zuiden naar het Noorden. Dan zit men natuurlijk zoo in DENEMARKEN, WAAR DE LANDBOUW EXPORT, VOORAL NAAR DUITSCHLAND TOENEEMT De Deensche boter-uitvoer naar Duitschland '9 in de laatste weken aanzienlijk grooter geworden. Van 27 Januari tot 2 Februari steeg hij van 378.700 K.G. tot 603.100 K.G. De kaasuitvoer liep op van 25.200 tot 34.200 K.G., terwijl de bacon-cxport naar Duitsch land steeg van 11.200 K.G. tot 30.500 K.G. De uitvoer van levend en geslacht vee, die eerst gedaald was, wordt thans eveneens weer grooter. Op de veemarkt te Aalhorg werden tegen goede prijzen voor Duitsche rekening veel meer vee gekocht dan in den taatsten tijd het geval was. Doch nu wordt sinds eenige weken echter aan de Joodsche veehandelaren in Duitschland geen valuta meer verschaft voor den invoer van slacht vee. Dat zal wel weer invloed hebben. De kinderen Israëls weten in den regel meer le vendigheid in den handel te brengen, als er maar eenige reden voor is, dan anderen. Nu kan de eene boer ook meer dan de an dere. Sommigen lukt alles. Anderen loopt alles tegen, 'k Bedoel natuurlijk in normale om standigheden Maar men kan zelf ook werwat meewerken om uit de boerderij te halen wat er uit te halen is. ZOO KAN DE KWALITEIT VAN DE MELK NOG WEL VERBETEREN. Dat zegt de heer Keestra ook in 't Officieel Orgaan van de FN.Z. Hij wijst er op, dat het geheele stelsel voor kwaliteitsverbetering moet omvatten: 1. Uitbetaling van de melk naar kwaliteit 2. Geregelde controle op de kwaliteit van de melk; indeeling van de melk ln klassen, op grond waarvan de kwaliteitsbetaling kan plaats vinden. 3. Registratie van de uitkomsten van de kwa liteitscontrole, in verband met deze uitkom sten hulp verstrekken aan veehouders bij hetopsporen van melkgebreken, waarbij melk- en stalcontroleurs en voor zoover noo dig de meer wetenschappelijke laboratoria (van Zuivelbonden en Gezondheidsdiensten) een belangrijke rol kunnen vervullen. 4. Krachtige bevordering van melkcursua sen; op deze cursussen dient veel aandacht geschonken te worden aan het melkgereed- schap (soort en reiniging). 5. Bevordering van het toepassen van an dere middelen (aansluiting bij den Gezond heidsdienst, dito bij een waterleidingmaat schappij, stalwedstrijden, en dergelijke) .Ta, ja wij zijn nog niet op het toppunt van volmaaktheid in onze bedrijven. De een is er nog verder af dan de ander. En al hebben wij een goede naam als landbouwnatle. we moeten oppassen niet op onze lauweren te gaan rusten en anderen ons vooruit te la ten streven, 't Kan soms gauw verkeeren. Zooals in AMERIKA, DAT NA DRIE EEUWEN VOOR HET EERST WEER VLEESCH MOET INVOEREN. Dat hadden we nooit durven en kunnen den ken. En toch is het zoo. Meer dan driehon derd" jaar konden ze niet alleen zichzelf red den, doch ook anderen voorzien van vleesch Amerikal dat was het vleeschland. Wie las nooit van de lugubere verhalen van de groo te slachterijen in Chicago en elders? En nunu moet het vleesch invoeren. De groote droogte van 1934 had een zeer slechte oogst tengevolge, alsmede een hier mede in verband staande schaarschte aan vee. Daar de regeering eveneens de varkens teelt onder controle genomen heeft, is het vleesch van deze viervoeters in de Vereenig de Staten een luxe geworden, zoodat de con sumenten over 't algemeen de hooge prijzen niet betalen kunnen. Terwijl de ensumptie van varkensvleesch in de Vereenigde Staten in 1933 nog 2.820 000 kilogram bedroeg, heeft de Amenkaansche bevolking gedurende het afgeloopen jaar nauwelijks twee milliard kilogram ver bruikt. In 1933 exporteerden de Vereenigde Staten nog ruim honderdvijfendertig mil lioen kilogram varkensvleesch, terwijl zij in 1935 gedwongen waren bijna drie millioen kilogram in te voeren. Wat reuzel betreft, bestaat dezelfde verhou ding. In 1933 voerden de Vereenigde Staten ruim driehonderd millioen kilogram uit, ter wijl gedurende he afgeloopen jaar ruim vijf- eneenhalf millioen kilogram ingevoerd wer den tot dekking der binnenlandsche behoef te, ofschoon deze met ongeveer negentig mil lioen kilogram verminderd was. Verminderde consumptie dus en toch nog een tekort. Zoo gaat het met onze melk niet. DE MELKPRIJZEN IN ONS LAND LOOPEN ZEER STERK UITEEN. En het is te begrijpen dat waar deze hoog i3 de consumptie zal dalen, 't Verschil in prijs Is dan ook wel wat groot. Opvallend groot. Zóó opvallend, dat iemand mij erover schreef. Die iemand is niet gewoon als praatvaer op te treden, tenminste niet in zoo uitpebreiden kring als ik, al zal hij in eigen kring geloof ik wel aardig veel praats pra ten, dat brengt zijn levenstaak zoo mee. Hij had op die reis opgemerkL dat ln vele plaatsen in het Oosten en Zuiden van ons land de melk aan de particulieren gegeven werd voor 8 ct. per liter. (Ik weet zel'j yan nog lager prijs; baas boven baas dus). En in de plaats zijner inwoning moet hij 12 ct. be talen en voor flesschen melk 14 ct. Dat ver schilt 4 cL En nu vraagt hij zeer ter snede: waarom moet nu een gezin, dat per dag 3 liter gebruikt in zijn woonplaats 42 gulden per jaar meer betalen dan in andere plaat sen. 'k Kan die vraag begrijpen. Hij hoorde wat, hij zag wat, hij dacht wat. Maar kwam er niet uit En toen schreef hij wat en vroeg wat, nl. zeg, praatjesmaker! misschien kunt gij de oplossing geven. Het feit zelf kan ik wel verklaren. Het waar om niet. Helaas niet. Mijn briefschrijver woont in een plaats, die ligt in het consumptiecnelkgebied. Daar is geen maximumprijs, zooals de schrijver voor stelde. dat moest komen. Integendeel, daar is van regeeringswege een minimumprijs vastgesteld. En in elke paats, die nu met zoo'n consumptiemelkregeling is gezegend mag men de melk duur betalen. Maar de boer krijgt niet meer, vaak nog minder. Waarom dat moet? A, la, la! Daar vraag je zoo wat Ik heb altijd gezegd: laat de melk vrij! Maar ik praat maar wat, weet ge. Ik denk ook wel eens. Doch dit is niet veel bij zondere, zullen (sommigen) zeggen. Ik zeg echter nu nog eens: had de melk vrijgelaten. Maar het nu nog te doen nu de handel zoo lang gebonden is geweest, zou aanleiding ge ven tot losbandigheid. Mijn briefschrijver i9 natuurlijk niet veel wijzer geworden. Misschien ook wel. Hij zal althans nu een staaltje meer weten van de dwaasheden, waartoe het regeeringsingrij- pen van een bedrijf leidt. Dit wil natuurlijk niet zeggen, dat alle ingrijpen nagelaten moet worden. Maar het voert, zooals in dit geval, tot ongerijmdheid Tot een onprettige stemming. Omdat er ZOOVELEN ZIJN, DIE GEEN OF NIET GENOEG MELK KUNNEN KOOPEN. Dat schrijnt. Zooals het mij schrijnde, wat ik las vain een andere brief schrijver, die ook geloofde, dat er te veel melk was (ik had me immers verbaasd over de bewering van iemand, die dit ook beweerde). Deze brief schrijver wees erop wal in ons Vrouwenblad gestaan had, dat voor een goede voeding per dag en per gezin Vfe L. melk noodig was. Maar dat is voor de meesten niet te betalen. Vooral voor het leger der steuntrekkers, zoo als hij mij voorrekende. Dat is zoo. Volkomen gelijk, goede vriend! Ook onderstreep ik graag wat hij verder schreef: als straks t busvleesch op is laat de regeering de steun trekkers dan bons geven om melk voor b.v. vijf ent. te koopen. En boter in plaats van margarine. Dat laatste heb ik al heel vaak voorgesteld, uit den treure. Al vóór dat de margarine verstrekt werd. Door het melkgebruik te bevorderen en ook de boterafname in ons eigen land, meent hij, dat het teveel aan melk wel weggewerkt kan worden. Dit geldt volgens hem ook voor andere overschotten: eieren enz. Zeker! alsalsalsGe weet zeker wel wat we als schooljongens onder elkaar zeiden als iemand van: as., as... as...? O, zoo! En toch als dit „als" er nu eens niet was dan nog hebben we te veel. Ons land is eel uitvoerend land, een land dat een over I compleet aan land- en tuinbouwproduct*! I heeft. Nu het buitenland niet meer zooveel i neemt houden we een teveel over, al stop pen we ook nog zooveel in onze eigeil I maag. Het vraagstuk is moeilijk en ook de finail j cieele kant. Deze, werklooze, schrijver ein digt zeer terecht met de opmerking: maar het is met de regeering al net als met de vrouw van een werklooze; waar moet het geld vandaan komen. 't Is heel moeilijk, ook voor de regeering. Dat moet niet vergeten worden. Al is het ook waar, dat billijke critiek, indien noodig nooit achterwege mag blijven. Mijn dank aan de schrijvers der brieven Andere worden rechtstreeks beantwoord Ik stel het altijd zeer op prijs Ie vernemen wat mijn lezers zipn en hooren en deuken Schrijf dus gerust. Dit in antwoord op wat iemand opmerkte. Maar voor vanavond is het genoeg, niet waar? Tot de volgende we<

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 12