Jlkttai? $t\hsdjr QTotuiftnt AVANfl mmm Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken SCHOENEN TEKORT AAN POLITIEKE MOED VSAGGENll EOVEN-HME abonnementsprijs- Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevesligd is 235 Franco per post 235 portokosten Per week0.18 Voor hel Buitenland bij wekelijksche zending430 Bij dagetijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cL met Zondagsblad 7'/» et Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (ia 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 DONDERDAG 13 FEBRUARI 1936 15e Jaargang 9fobertentiepriften: Van I tot 5 regelsf.17'/» Elke regel meer 0.227» Ingezonden Mededeellngtt» van 1-5 regels230 Elke regel meer CL45 Voor bet bevragen aan 1 bureau V wordt berekend 0.10 NO. 5704 WAAR DRIJFT MEN HEEN? Onverzoenlijke houding in een deel der R.K. pers Eenige tijd geleden begonnen we met apart to leggen citaten en artikelen uit sommige Roomsch-Kath. dagbladen, waarin op onvriendelijke, schampere, denigreeren- de wijze zelfs werd gesproken over de Roomsch-Kath. ministers in het kabinet- Coljjn. We hebben het niet lang volgehou den, want we gingen spoedig achter de stapel schuil. Vooral twee dingen werden aanvankelijk aan dit driemanschap kwalijk genomen: het aanvaarden van het (opgeschorte) arti kel 12 dor Onderwijsbezuiniging en het rich scharen naast Dr Colijn bij het afleg gen van de bekende verklaring, welke aan de Kabinetscrisis van midden-1935 vooraf ging. Met overdreven duidelijkheid meenden deze bladen aan hun lezers te moeten in scherpen, dat de heeren Deckers, Gelissen en Van Schaik niet krachtens partijbesluit en dus niet namens de R.K. Staats partij deel van het kabinet uitmaken, zoo dat de partij en haar pers niet aansprake lijk zijn voor de gevolgde regeeringspolitiek. Ware het daarbij gebleven, dan zou men misschien aanmerking kunnen maken over de manier van zeggen, maar zeker niet over de inhoud der verklaring. Het kabjnet steunt wel op vijf partijen, maar daarom zijn deze nog niet gebonden aan het kabinet Dat Christelijk-historischen en Anti-revo lutionairen de consekwentie van die „losse verhouding" aanvaarden, bleek nog pas bij de Onderwijsbezuiniging. Echter, zóó staat het niet bij een deel der R.K. pers. Daar erkent men meer of min der duidelijk, dat men vijandig gezind is tegenover de algemeene regeeringspolitiek, waarvoor de geestverwante ministers mede aansprakelijk rijn. Het recht, dit duidelijk te laten blijken, kan ook niemand aan de R.K- pers of haar organisaties betwisten. Men kan hoogstens zeggen, dat men het eens is met de ver dediging, welke deze ministers vinden b.v. in Maasbode en Utrechtsche Crt .Wat ons echter wèl raakt is dit, dat de schampere veroordeeling der eigen minis ters gevolg is van de onverzoenlijke hou ding, welke een deel der R.K. bladen aan neemt en blijft aannemen tegenover de regeering. De wijze, waarop men de regee- nngsdaden en maatregelen becritiseert, ge tuigt maar al te vaak van een vijandige gezindheid. Dit leidt er als vanzelf toe, dat wij ook letten op de hatelijke opmerkingen, welke aan het adres der R.K. ministers gericht worden. Het ergst maakt het daarbij wel het vroeger zoo erentfeste dagblad De T ij d, welke krant we het voortaan maar niet meer kwalijk zullen nemen als ze al te onvriendelijk tegen ons polemiseert, wan neer we bedenken hoe persoonlijk beleedi- gend gesproken wordt over de drie „be vriende" ministers. Men neme maar eens nota van de ma nier, waarop dit blad schreef over „Do Landdag" „en de Katholieke ministers". Het blad is bang, dat er zich legenden zul len vormen over de aanwezigheid van deze drie. Deckers, Gelissen en Van Schaik had den geen uitnoodiging ontvangen, maar toen zij verzochten toegelaten te worden, had men daartegen geen bezwaar gemaakt En ze kwamen. Er werd ook geapplau disseerd op de Landdag. Maar meen niet, dat iets daarvan bestemd was voor de mi nisters, die misschien gehoopt hadden op eenige waardeering voor hun moeilijk werk. De Tijd zal het u wel anders leeren en schrijft daarom: Bij het betreden van de zaal ln de Apollohal zijn de Ministers van Schaik, Deckers en Gelissen door den vice-presi dent ontvangen en naar hun plaatsen op het podium geleid. Een Limburgsche groep hief bij die gelegenheid het Lim burgsche volkslied ter cere van Minis ter Gelissen aan. Evenwel zong de ge- heele zaal dit lied eerst geestdriftig mede, toen de Minister van Staat, jhr. mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck binnen trad. In de door den voorzitter, mr. Gose- ling gehouden rede werd van de aanwe zigheid der Katholieke Ministers geen gewag gemaakt. Intusschen werden ze evenmin van de algemeene begroeting uitgesloten, die ongeveer luidde: „Werkers in onze R.K. Staatspartij, en gij allen zonder eenige afzonderlijke vermelding, maar ook zonder eenige uif zondering die door uw aanwezigheid belangstelling toont in ons werk, ik heet u van harte welkom." Wat een opmerkingsgave heeft de schrij ver. De Ministers kwamen tegelijk binnen, maar men kon duidelijk aan het gezang merken, dat het alleen bestemd was voor den Limburger, en het zwol pas tot een dreunend accoord r toen een ander Lim burger binnenkwam. 1 Laten die ministers zich toch niets ver- DE LANDBOUWCRISISPOLITIEK VAN MINISTER DECKERS GROOT AANTAL PLANNEN IN STUDIE GENOMEN Richtprijzen worden geleidelijk verlaagd Nieuwe vee-afslachting alléén als uiterst redmiddel In de Memorie van Antwoord op het voorloopig verslag van de Tweede Ka mer over de begrooting van het Land bouwcrisisfonds deelt de Minister van Landbouw mede, dat van een minder 9olide financieel beheer bij deze begroo ting geen sprake is. Er is slechts een poging gedaan om de begrooting wat meer conservatief op te zetten dan bij den aanvang geschiedde, om daardoor een aantal millioenen in te haleu, het geen echter vooralsnog niet is gelukt wegens fipancieele tegenvallers. De Minister deelt mede, dat volgens de ramingen in 1936 nog ongeveer f 4.000.000 voor den oogst 1935 zal moeten worden be taald. Het wil den Minister voorkomen, dat niet mag worden geschroomd een geleidelijk-» verlaging van de richtprijzen te bevorderen, wanneer zulks, zonder den landbouw in zijn geheel in gevaar te brengen, mogelijk is. De afzet van onze land- en tuinbouwpro ducten naar gebieden, waarheen nog wei nig wordt uitgevoerd, wordt met alle be schikbare middelen bevorderd. Het streven van den Minister blijft er op gericht het kleine boerenbedrijf hulp te bie den. De vraag of een systeem van garantie of wel een systeem, waarbij een zekere de- gressie ten gunste van het kleine bedrijf wordt toegepast, afdoende verbetering kan brengen, is in studie. Sinds eenigen tijd wordt overlegd of h?t mogelijk is de gelden, wélke thans worden besteed aan werkverschaffing, in de toe- kopast voor het eigen bedrijf der kleine boeren aan te wenden. De Minister hoopt dat dit overleg tot gunstige resultaten za. leiden. Dat hot verstrekken van consenten aan particulieren voor dein invoer van meel een te grooten omvang heeft aan genomen, is den Minister inderdaad gebleken. Hij kan echter medecteelen, dat maatregelen worden getroffen, deze verstrekking zooveel mogelijk te beper ken. Dat de bosdhbouw als vorm van bodem- exploitatie evenzeer aanspraak maakt op de volle aandacht der regeering, wordt door don Minister gaarne erkend. Hij kan dan ook mededeelen, dat de mogelijkheid van steun aan den boschbouw een punt van overwe ging uitmaakt De bescherming van de roggeprijzen De financieele positie van het Landbouw- Crisisfonds maakt het niet mogelijk een richtprijs te garandeeren, die een minimum basis van f 7.50 voor de rogge- en gerstprij- n geeft. Ten aanzien van de denaturatie van rogge kan nog het volgende worden medegedeeld. Van 1 October 1933 tot 1 September 1934 werd 373277.592 kg. binnenlandsche rogge gedenatureerd; van 1 September 1934 tot 1 September 1935 422.052.201 kg. en van 1 Sept. 1935 t/m 15 Jan. 1936: 259.755.301 kg. Vooralsnog bestaat niet de bedoeling beelden, constateert De Tij d en zich ver heugen in het feit, dat ze althans gerekend worden tot hen, die belang stellen in het werk der R.K.S.P. Die ministersdat is Dr Deckers, die zijn sporen dubbel ver diende; Mr Van Schaik, de hooggeprezen Kamerpresident; Ir Gelissen, de groote econoom! Neen, men schrijft niet ernstig critisch over hun werk; maar men beleedigt hen persoonlijk! Enkele dagen te voren schreef de M a a s- bode nog: Wij achten het niet noodig, dat onze excellenties gelegenheid krijgen op de aanstaande Landdag de politiek van de regeering te verdedigen. Daarvoor dien! nu eenmaal onze Landdag niet. Maar wel zou het ons verheugen, als op die Landdag zou blijken, dat de ka tholicke kiezers van deze katholieke ministers niet zijn „vervreemd". Indien dat laatste niet voldoende geble ken is, dan heeft De Tij d althans een krachtige poging gedaan om zijn lezers van bun geestverwante ministers te ver vreemden. Maar dan vraagt ge ook: waar d r ij f t men heen? Wat willen deze bla den? Waarom worden meeningsverschillen verscherpt? Waarom verschijnen er b.v. tendentieuze berichten over de staatscom missie inzake paragraaf 12? Blijkbaar, wij kunnen er niets anders in zien, drijft men opzettelijk en hartstochte lijk op een conflict met de regeering of op losweeking der R.K. ministers aan. Het zij zoo; maar dan rijst de vraag: waar is uw regeeringsprogram dn waar is de politieke mogelijkheid om het uit te voeren? Zoolang men op deze vragen geen klaar antwoord kan geven ware bezadigder hou ding aanbevelenswaardig. de richtprijs voor peulvruchten te ver lagen. Voor de kleine aardappelverbouwers wordt wordt 1936 een ruimere regeling van vrij stelling van teeltheffing beoogd. De Minis ter acht daarom geen aanleiding aanwezig voor deze groep tot restitutie van geheven gelden over te gaan. De Minister zal voldoen aan het verzoek de vlascultuur uit te breiden. LTitbreiding van de suikerfahricage hier te lande is niet, mogelijk. Spoedig hoopt de Minister een beslissing te nemen inzake maatregelen welke er toe zullen leiden, dat de in Nederland te importeeren suiker zoo veel mogelijk .van Ned.-Ind. ooi-sprong zal zijn. De richtprijs van tarwe De Minister is van meening, dat de prijs van de tarwe, bezien in het geheel van de prijzen der landbouwproducten, voor de ver bouwers het meest voordeelig mag worden genoemd. In dit verband beeft hij dan ook gemeend, den richtprijs van de tarwe met gulden te mogen verlagen. De op zich zelf verantwoorde verlaging van den richtprijs der tarwe leverde de middelen, noodig tot het geven van hulp aan kleine boeren en noodlijdende tuinders. Daar deze hulp volstrekt noodig was, kon de verlaging van dien richtprijs niet leiden tot verlaging van den prijs der Vita-tarwe De Minister heefi ir. studie genomen de vraag of een gedeelte van het gevormde surplus aardappelmeel ln het veevoeder kan worden verwerkt. Er is geen aanleiding de veehouders vrij te stellen van de betaling van oormerken en schetsen. De steun aan de schapenhou derij heeft de voortdurende a<andacht van den Minister. De Minister heeft besloten om veel meer dan in het verleden is geschied, in de toe komst de spekprijzen, door de Ned. Veehou derijcentrale te betalen, te doen aansluiten bij de mogelijkheid van afzet Met de belangen van de spekexporteurs zal in de toekomst zooveel mogelijk rekening worden gehouden. Over de vraag hoe In de toekomst de bacon export, zal plaats vinden, wordt nog beraadslaagd. Getracht wordt het huidige stelsel te vereenvoudigen en minder kost baar te maken. Aan een nieuwe afslachting van vee zijn ernstige bezwaren verbonden. Deze wegen voor den Minister zóó zwaar, dat hij afslachting slechts als uiterste red middel zou kunnen aanvaarden. Al is het onaangenaam, dat boter geëxpor teerd wordt voor lagere prijzen dan waar voor margarine verkrijgbaar is, uit een na tionaal oogpunt bekeken ia het economisch voordeeliger boter te exporteeren en in plaats daarvan margarine te produceeren. Een diepgaand onderzoek naar de kos ten van voortbrenging der verschillende gewassen van den tuinbouw is nogmaals ter hand genomen. De nood der Noord-Hollandsche tuinders VOORJAAR 1936 Nieuwe modellen UITSTEKENDE KWALITEIT, PASVORM en APWEP^TNO tengevolge van misoogst heeft de volle aan dacht van den Minister. Hij zal trachten de zen nood zooveel mogelijk te lenigen. Moeilijk kan worden beoordeeld of en zoo ja in hoeverre de export terugslag onder vindt van cultuuruitbreiding in het buiten land. Met liet crediet verleenen aan de boomkweekerij wordt voortgegaan. "Wat de bloemisterij betreft, is de moge lijkheid van greotere steunvcrleening mo menteel in studie. Met ernst wordt er bij voortduring naar gestreefd de kosten van algemeen beheer van de Visscherij centrale tot het strikt noo- dige te beperken. Maatregelen zijn getroffen in het belang van de irawlvisscherij, om te geraken tot beperking van het productie-apparaat. De Commissie voor de Zoetwatervisscheri) in de Visscherij centrale heeft enkele steun maatregelen ontworpen, die op hun practi- sche uitvoerbaarheid woulen onderzocht. De Minister heeft ruimschoots gelegen heid gehad den opzet der teeltregling in de Pluimveehouderij en haar uitvoerbaarheid ouder de oogen te zien. Bepaalde overwegingen hebben den mi nister er toe geleid het percentage broed- eieren, dat door de kuikenbroeders extra in hun broedmachines mag worden ingelegd, wanneer zij eieren van fok- en vermeerde- ringsbedrijven betrekken, voor 1936 te ver- hoogen. Met de bestaande regeling wordt de ver hooging der productiekosten tengevolge van de heffingen volledig vergoed. Chr. werkgevers en groothandelaren in Nederland In verband met de toenemende werkzaam heden van bovengenoemde Vereeniging na de overplaatsing van haar bureau naar 's-Gravenhage, aan de Dr. Kuyperstraat 3, heeft het bestuur dier Vereeniging met in gang van 15 Februari a.s. benoemd tot haar tweeden secretaris den heer Mr. G. van Herk te 's-Gravenhage. De heer van Herk is tevens secretaris van den Ned. Bond van Prot. Chr. Werkgevers in de Voedingsbedrijven, den Ned. Bond van Prot. Chr. Waschindustrieelen en zal zich in de toekomst voor het meerendeel belasten met de secretariaten der overige Prot.-Chr. werkgevers-vakorganisaties, die zich bij de Chr. Werkgevers Vereeniging als centrale organisatie zullen aansluiten. N.C.R.V. KOOPT EEN STUDIO VOOR 43.000 Hilversum, definitief gekozen In de nieuwe omroepgids van de N.C.R.V. wordt medegedeeld, dat de vereeniging thans is overgegaan tot aankoop van een nieuwe studio. Er is lang gezocht naar een goed terrein. Aanvankelijk had men, gelijk wü des tijds meldden, het oog op bet Gebonw voor K. en W. te Utrecht, maar later moest men deze plannen laten varen. Thans is aangekocht de mooie villa Roemah Oedjoeg met het bijbehoorend groote terrein, gelegen aan het Sn- zannapark en den Schnttersweg te Hilversum. Het gehecle terrein, door de N.C.R.V. gekocht, is bijna lJ-j H.A. groot. Het terrein is zeer rustig gelegen. Het is vol doende groot, zoodat er ten allen tijde gelegen heid is voor eventueel noodige uitbreidingen. Ook wanneer een voortschrijding der tech niek een nieuw gebouw of nieuwe gebouwen noodzakelijk zou maken (gedacht wordt b.v. aan de televisie) dan is daar voldoende ruimte voor. De groote villa is zeer solide en royaal gebouwd. De benedenverdieping is met be trekkelijk weinig moeite geschikt te maken voor den technischen dienst, terwijl de andere etages zich uitnemend leenen om ingericht te worden voor kantoren, vergader ruimte en sprekersstudio's. Er zal een groote muziekstudio bijgebouwd moeten worden, hetgeen zonder bezwaar mogelijk is. Ook wat de prijs betreft, meent het bestuur dat het goed geslaagd is. De villa met het park is gekocht voor den prijs van 43000. Om zeker te zijn, dat de noodzakelijke rustige sfeer behouden zal blijven, heeft de N.C.R.V. ook nog een gedeelte van het te genoverliggend terrein verworven, waarop een groote garage staat met twee bovenwo ningen. Een garage is toch noodig, terwijl ook de bovenwoningen uitnemend gebruikt kunnen worden en o.a. heel goed in te rich ten zijn voor kantoren. De tegenwoordige secretaris, Mr. A. Hoe- kema, treedt na genoemden datum op als al gemeen secretaris der. Chr. Werkgevers Ver eeniging en' zal zich vnl. belasten met het propagandistisch en representatief gedeelte der vereenigingswerkzaamheden. Belgische kotter gezonken Bemanning gered Te IJrauiden !s binnen gekomen tie logger K.W. 153 met aan boord vier opva renden van de Belgische motorkotler A 4, thuis behoorende te Antwerpen. Het vaartuig werd door den logger in zinkenden toestand bij Terschelling opge pikt en op sleeptouw genomen. Tijdens het sleepen is het scheepje ge zonken. De bemanning was inmiddels op de logger overgegaan. Overzicht Tweede Kamer De fractie van den heer Albarda zal tegen het Weerfonds stemmen „DE WARE PACIFIST" Vroomheid zonder persoonlijke verantwoordelijkheid We kunnen kort zijn. De e-ierendans is verricht. De heer Albarda heeft het zich daarbij echter niet al te moeilijk gemaakt. Logica en consekwentie werden in den steek geiaten, zoodat het vonnis: lafheid en half heid hem door een deel zijner partijgenoo- ten, de jongere socialisten, zeker niet zal worden onthouden. Erkend werd, dat het standpunt der een zijdige nationale ontwapening niet houdbaar is bij het ontbreken van internationale ver mindering van bewapening. Nationale ont wapening zou dan zelfs een gevaar kunnen zijn. Dat alsdan echter de toerusting van het defensie apparaat, behoorlijk moet zijn naar de mate onzer krachten, werd rustigjes gene geerd, ondanks het vooropgestelde feit, dat we leven te midden van vergroot oorlogs gevaar. Wil de heer Albarda dan niets? Dat ook weer niet. Hij wil. dat we het doen met wat we heb ben. We kunnen maatregelen nemen binnen het bestaande defensiebudget denken de heeren over voorstemmen? en overigens moeten we maar vertrouwen op den Volken bond. Een pracht-dooddoener dat laatste; het eerste is eenflauwiteit, omdat we niet willen spreken van een dwaasheid. In feite, practisch is de heer Albarda nog net zoo ver als in 1924, toen hij de nationale ontwapening verdedigde, omdat de internationale arbeidsklasse ons wel voor den oorlog zou behoeden. Thans wil'hij hoogstens den pas markeeren en ons, bij zeer toegenomen gevaren, in een toestand van onvoldoende technische toerusting la ten ten aanzien van onze defensieve weer baarheid. We moeten dan maar hopen, dat de Volkenbond ons met sancties helpen zal. Het is fraai. Heeft dan Abessinië niets ge leerd? Zeer terecht konden de heeren Van Dijk en anderen er immers op wijzen, dat het rechlsorgaau van den Volkenbond zeer langzaam en ook onvolledig werkt en het zeer zeker noodig is zelf den eersten stoot te kunnen opvangen. De heer Albarda waagt er zijn land maar aan, evenals de vier vrijz. dem., die nog steeds het standpunt van hun fractieleider niet deeten. Hier is een tekort aan politieleen moed, dat in geen land ter wereld meer wordt aangetroffen. In Zweden willen de soc. dem. voor verbetering der defensie 118 millioen kronen toestaan en misschien zelfs wel 148. In Denemarken is het niet anders en in België worden de nieuwe millioenen voor de landsverdediging bij vele tientallen aanvaard. Natuurlijk kwam de heer Albarda met de valsohe tegenstelling voor den dag, waarop de heer v. Poll reeds Dinsdagmiddag critiek had geoefend. Dat verzet tegen uitgaven van een primair staatsdoel kunnen we niet waardeeren. Het is laf en onwaar. Niet productief noemde de heer Albarda voorts de defensie-uitgaven. Ze zijn echter niets minder productief dan allerlei werken, die in een zeker plan voorkomen en waar mee de nu vergeten koopkracht dan in ver band wordt gebracht En bedacht mag ook wel eens, dat het weermachtsapparaat een element in het sociale leven is, dat niet zonder beteekenis blijkt indien het wegvalt of sterk inkrimpt. Wat weer niet zeggen wil, dat we hier geen grenzen zien. „De ware pacifist" kwam in de pensoon van den heer v. Houten aan het woord. Hij vonniste allen, die 's lands veiligheid als elementaire en hooge factor voor welvaarl beschouwen en het christenplicht achten om voor het behoud van onzen historischen bodem en onze burgervrijheden offers over te hebben. Dat de „vroegere ontwapenaars" hem ook niet meer zuiver op de graat wa ren, begrijpt men. De hoogste wijsheid van dezen politicus komt hierop neer: zet hel land maar open, wie het nemen wil, neme het. Maar in geen geval u verdedigen, want dat is zonde; laat het vorder maar aan God over. Dat is vroomheid zonder persoonlijke verantwoordelijkheid, die ontaard is in grof onvaderlandslievend defaitisme, dat zich bo vendien tooit met een valschen socialen schijn. Terecht kon de hoer Wendelaar er op wijzen, dat als de heer v. Houten zijn zin had, we volkomen weerloos zouden zijn, maar dan ook den ondergang nabij. Nie mand zou meer respect voor ons hebben en in geen tijd zouden anderen zich over ons begeerlijk koloniaal bezit ontfermen. En Indië verloren rampspoed geboren! Ziedaar de heer v. Houten in werkelijk heid, ontdaan van alle schijn-vrome en so ciale vijgebladeren! Bezwaren tegen de fondsvorming had de heer Joekes, die er niet en eveneens de heer Sohaepman, die er wel overheen kon stappen Ook de heer Tilanus voelde niet veel voor deze financierings-methode, terwijl de heer v. Dijk de bijdragen te klein achtte en over te langen tijd verdeeld. Practisch zullen toch tot hooger uitgaven komen. De heeren Wendelaar en Tilanus hadden samen nog een bedenking gemeen. Beiden wilden namelijk alles wat schepenbouw be treft thans uit het fonds verwijderen, om dat de organisatie van de marine nog nader aan de orde moet komen en beslist worden. Bij zijn bestrijding van fondsvorming had Mr. Joekes zich o.a- beroepen op de houding van Mr. v. Schaik bij de Vlootwet-1923. We gelooven met den heer Tilanus, dat dit beroep onjuist is, want het verzet van den heer v. Schaik gold destijds niet de fondsvorming, maar hij wilde zich niet voor 12 jaar vastleggen op de toen voorgestelde samenstelling der vloot. Daar gaat het hier echter heelemaal niet om. De heer De Visser,die den lof zong van de groote vredcsburcht Rusland met 4300 ge vechtsvliegtuigen, kon zich met de voorstel len der Regeering niet vereenigen. Z.i. zitten daar de fascisten achter. In het licht van wat zijn partijgenooten in Frankrijk doen, is dat een zonderlinge beschouwing. Maar ook zonder dat is het pure dwaashheid ii dergelijks te beweren. Het omgekeerde van ligt eigenlijk veel meer in de lijn van den heer De Visser, wien blijkbaar neg niets te krom of te dol is. Dat bleek ook uit zijn advies: omdat de internationale toestand voor ons land met zijn koloniën gevaarlijk is, is het maar het beste Indië zelfstandigheid te geven en ons overigens zeer nauw aan te sluiten bij Sovjet-Rusland als grootste vredesmacht ter wereld. En deze man meent dan heusch zich nog Nederlandsch volksvertegenwoordiger te kunnen noemen. Ten slotte kwam nog de heer Arts, de katholieke democraat, cp zijn bekende be scheiden wijze enkele malen herhaalde hij zelfs zeer kort te zullen zijn vertellen, dat hij er tegen was. Wat we reeds wisten. Vandaag vermoedelijk nog een drietal sprekers: daarna komt minister Colijn aan het woord. De Kamer heeft besloten tot de toelating van Mr. G. v. Baren, die de plaats van Prof. Visscher zai innemen. De beide communistische interpellaties zijn toegestaan. Die over Rotterdam zal reeds Dinsdag aan de orde komen. Of de Maasstad er erg mee gebaat zal zijn. zou den we echter bijna willen betwijfelen. MtDAIULS 131'"'Ni 'kransen TAKKEN BEKERS VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen Verschenen is de Memorie van Antwoord op het Voorloopio Verslag der Tweede Ka* met over de Begrooting van het Landbouw ciisisfonds. In de Nieuwe Kerk te Amsterdam is gis* teravond, de Doleantie herdacht van Her vormde zijde. De bankier Schaap te Wormerveer is verp oordeeld tot Wi jaar gevangenisstraf. De drie Oestadjis, verdacht van mede plichtigheid aan den moord op Alexander van Zuid-Slavië, zijn tot levenslange dwang* arbeid veroordeeld. PALTHE TREKT, DE MASSA TIJDELIJK CHEMISCH REINIGEN JAPONNEN (Tarief A) f .50 netto OVERIGENS 20 pCt. KORTING OP DE PRIJZEN VAN CHEM. REINIGEN. VERVEN, ONTVLEKXEN en OPPERSEN, PALTHE DE BANKKRACH TE WORMERVEER Bankier Schaap tot 4V2 jaar veroordeeld De rechtbank te Haarlem heeft J. Schaap Lz. uit Wormerveer, veroordeeld tot jaar gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis tot en met 27 Februari 1936, daar volgens de rechtbank bewezen is, dat ver dachte door middel van valsche sleutels op verschillende tijdstippen effecten heeft ge stolen ter waarde van ongeveer 770.000 uit de loketten der diverse safehouders. Tevens achtte de rechtbank bewezen dat verd. ef fecten heeft verduisterd, die hij als penning meester van de Wormerveersche vereeniging Wilhelminapark onder zich had. Tevens gelastte de rechtbank de teruggave aan de safehouders van de effecten die als stukken van overtuiging hebben gediend en wel acht dagen nadat het vonnis in kracht van gewijsde is gegaan. Het O.M. had 14 dagen geleden 6 jaar geëischt met teruggave der effecten. De werkloosheid stijgt Hoogere cijfers voor (le tweede helft van Januari De Directeur van den Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbemid deling deelt mede, dat in de week 20 fat en met 25 Januari 1936 het aantal leden van ingevolge het Werkloosheidsbesluit 1917 ge subsidieerde vereenigingen bedroeg 538200 (waarvan 74.300 landarbeiders). Bij 1001 (1064) organen der openbare ar beidsbemiddeling stonden op 25 Jau. 1936 (11 Jan. 1936) in totaal 494.609 werkzoeken den ingeschreven (491.198), onder wie 467.900 mannen (464.936). Van deze werkzoekenden waren er 475.004 werkloos (471.348), onder wie 453.900 manen (450.792). JEUGDIGE KERKDIEVEN Op heeterdaad betrapt De politie te N jj m e g e n is op het spoor fekomen van een bende jeugdige dieven die or ier werk van maakten offerbussen in kerken ra lichten en andere diefstallen te plegen. Gistermiddag werden drie jongens in de Bominicanerkerk aan de Broersstraat aldaar op heterdaad door den koster betrapt, die hen mot behulp van eenige burgers aan de politie overleverde. Tegelijkertijd werd door de politie zekere H. de L. aangehouden, die de gestolen goederen van de jongens opkocht. DOODELIJK AUTO-ONGELlTK Te F n a a r t is een vier-jarig meisje door ?n pereonen-auto uit Bergen op Zoom aan^e- er enkel» ooTenbUk^en l-»-r aa-> de -re- volg?n van de bekomen verwondingen ovei le den. Den bestuurder van dei auto treft, zooals het ingestelde onderzoek uitwees, geen schuld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1