BEHANDELING GEMEENTE- BEGROOTING 1936 DOUWE EGBERTS THEE WOENSDAG 12 FEBRUARI 1935 •«WNMBOMC* TWEEDE BLAD PAG 6 BELANGRIJKE VOORSTELLEN Zoowel van B. en W. als van raadsleden II. Op de agenda voor de begrootJngszitting van den Leidschen Raad kooien behalve het voorstel inzake de reorganisatie van de brandweer nog andere belangrijke punten voor. Wij noemen thans in de tweede pluats het voorstel inzake een herziening var algemeene salarisverordening. In Februari van het vorig jaar werd be sloten tot herziening van de salarissen van liet gemeentepersoneel. De Minister van Binnenlandsche Zaken kon zich met de vast gestelde verordeningen niet geheel vereeni gen en B.en W. outwierpen oen voorstel tot herziening, ten einde aan de geopperde bezwaren tegemoet te komen. Dit voorstel is echter niet bij het Georganiseerd Over leg in behandeling gekomen, vermits ook onze gemeente de bekende circulaire %au den Minister van 4 September 1935 ontving inzake een verdere verlaging van de sa! rissen van het gemeentepersoneel. in over eenstemming met het Rijkspersoneel, van 5 pet. B. en W. moesten dus een nadere herziening van de salarisregeling, beant woordende aan de ministerieele circulaire, onder de oogen zien. Een nieuw voorstel, dat bij het G. O. werd ingediend, beoogde, wat de ambtenaren aangaat, een vermin dering van de wedden (zoowel van de vaste wedden, als van de minima, periodieke ver hoogingen en maxima, toelagen, beloonin gen, kortingen, enz.) met 5 pet. Onder ambtenaren zijn o. m. begrepen* het personeel van den Markt- en Haven dienst; het verplegend en huishoudelijk personeel van Endegeest c.a.. ook dat, op ar beidscontract werkzaam; de politie; het personeel van den Keuringsdienst van Wa ren; vakonderwijzers; de bekleeders van nevenbetrekkingen. De in het Augustus-voorstel aangenomen wedde-verlagingen moesten in het nieuwe voorstel gehandhaafd worden, zoodat do loonen van de brugwachters, van de amb tenaren van den Keuringsdienst, van de hoofdagenten enz., eerst met de door den Minister verlangde bedragen behoorden te worden verlaagd om voorts op de aldus ver minderde wedden de korting van 5 pet toe te passen Voor de werklieden moesten ingevolge do ministerieele circulaire van 4 September 1935 de loonen, gelijk boven werd medege deeld. opnieuw aan het plaatselijk loonpeil wordon getoetst, zulks met het oog op een mogelijke daling van het plaatselijk loon sedert de vorige toetsing. De door den Dienst voor Sociale Zaken ■verstrekte nieuwe opgave, leidden tot een gemiddeld loon van f 27.31 voor de vak lieden in het particulier bedrijf; verhoogd met 5 pet werd dit f 28.68. Ten einde uur- loonen van geheele centen te verkrijgen, werd het bedrag van f 28.68 nog verhoogd tót f 2S.80. welk laatste bedrag derhalve het gemiddelde loon voor groep IV der gem.- werklieden voorstelde. Dit gemiddelde was 1.20 lager dan dat, waarop bet vorige voor stel was gebaseerd. De volgende loonschaal werd nu verkre gen (kolom 3): .VI f 23.76f 29.52 f 21.60-f 27.36 f25.20—f30.96 f 23 04—f 28^0 f26.40-f 32.16 f24.48—f30.24 f27.84—f33.60 f 25.92—f 31.68 129.28—f35.04 f 28.80— f 34.56 f 32.16—f 37.92 f 30.72—f 36-48 12.16 f 2.16 f 1.92 f 1.92 f 0.48 11.44 Alvorens het nieuwe voorstel bij het Ge organiseerd Overleg aanhangig te maken, meenden B. en W. dit aan het oordeel van den Minister te moeten onderwerpen. Deze 3ton zich er mee vereenigen. Slechts ten aanzien van het lagere poli tiepersoneel wcnschte de Minister eenige Wijziging. Met inachtneming van een en ander zou den de loonen van het lagere politieperso neel dan worden, als in de laatste kolom van onderstaand overzicht is vermeld, ter wijl op de wedden van de inspecteurs de korting van 5 pet. zou plaats hebben. log voor de agenten van politie besproken, doch het. kon niet de instemming van de organisaties verwerven. fn den wensch om met de organisatie» zoo eenigsins mogelijk tot overeenstemming te komen, hebben B. en W. ernstig nas'1- traan in hoeverre concessies hunnerzijds rouden kunnen worden gedaan, doch het is duidelijk, dat de omvang van deze con- ressies mede afhankelijk is van de begroo- tingspositie. Na verdere onderhandelingen met het Georganiseerd Overleg hebben B. en W. ten slotte de volgende wijzigingen in het voor stel van 5 December 1935 gebracht, in het vertrouwen, dat de Minister van Binnen landsche Zaken daartegen geen bezwaar zal maken I. De loonen van de werklieden worden, voor wat de groepen I tot en met IV betreft, in minimum en maximum met 72 ct ver hoogd, groep IV met 24 cL, terwijl groep V onveranderd bliift. II. De korting op de wedden, loonen, toe lagen, enz. ton aanzien van de ambtenaren wordt bepaald op 4 pet. in plaats van 5 pet (deze vermindering geldt dus niet voor de werklieden en het lagere politiepersoneel, vermits de salarisverlaging voor deze rate- goriën immers afzonderlijk plaats vindt). III. De kindertoeslagregeling wordt in dien zin gewijzigd, dat de rijkskindertoeslag- regeling wordt ingevoerd, echter met dien verstande, dat de toeslag wordt toegekend te beginnen met het derde kind. IV. De voorgestelde verlaging van de wed den van de boden en den huismeester, als mede de wederinvoering van de afronding van de wedden van eenipe groepen van ambt tenaren (een en ander onverminderd de al gemeene korting op do wedden) wordt te ruggenomen. V. De wedde van den hoofdagent van po litie zal niet met f 2 worden verminderd, doch slechts met f 1. De kleedingtoelage voor de agenten van politie, die in den repel in burgerkleeding dienst doen, blijft f 25 hooger dan de toelage voor de agenten in uniform. Een dergelijk resultaat kan evenwel niet worden bereikt met betrekking tot de sala rissen van de ambtenaren en de politie. Hoewel erkentelijk voor onze pogingen om de verschillen te overbruggen, konden de vertegenwoordigers van de ambtenareu-ver- eenigingen ook de gewijzigde voorstellen niet aanvaarden; wel verklaarden thans alle organisaties zich bereid toe te stemmen in een korting van 3 pet., doch verder konden zij niet gaan. De afgevaardigden van de politiebonden bleven ook na de tegemoetkoming en on danks het feit, dat voor het lagere politie personeel de korting verhoudingsgewijs het geringst zal zijn, nl. 2 k 3 pet., op hun alge heel afwijzend standpunt staan, waarhij zich 5 van de 6 vertegenwoordigers van het gemeentebestuur aansloten. en W. hebben ernstig overwogen of na de reeds aangebrachte wijzigingen nog ven dere concessies konden worden gedaan; zij hebben nog vrijheid kunnen vinden om de voorgestelde verlaging van de loonen van de brugwachters met 50 ct (onverminderd de algemeene korting van 4 pet) te laten vallen, doch hiermede is, gelet ook op den financieelen toestand der gemeente, de uiterste grens van de concessies bereikt De lagere opbrengst van de salarisverla ging tengevolge van de wijzigingen moet over een vol jaar worden geraamd op f 50.850. Indien nu de algemeene korting op de wedden van de ambtenaren werd bepaald op 3 pet., zou de opbrengst nogmaals da len met f 20.000 en het verlies over een vol jaar reeds stijgen tot meer dan f 70.000. De begrootingspositie laat de derving van een dergelijk bedrag beslist niet toe. B. en W. stellen voor dit bedrag te vin den voor het grootste gedeelte uit de alge meene Reserve en voorts uit een groot aan tal kleine bezuinigingen. 'Agent 2e kL Agent 2e kL Brigadier Hoofdagent f29.— f S3.— f28.— f34.— f 3750 f33.— f 36.50 f40.— f35.— 14050 f4450 f3850 f32.— f36.50 f38.50 f4250 Een en ander samenvattende, hield bet op 5 December 1935 bij 't Georganiseerd Over leg ingediende nadere voorstel in hoofd zaak het volgende in: a- verlaging van de loonen der werk lieden als in bovenstaand overzicht aan gegeven; b. vermindering van de loonen der brug wachters le en 2e klasse met f 050; c. het ongedaan maken van de afronding op f 25 van de wedden van sommige groe pen van ambtenaren; vermindering van de de wedden van de boden tot f 1400f 1800 en van de wedden van de huismeesters tot f 1900—f 2200; d. verlaging van de wedden van het per soneel der politie als in bovenstaand staatje is aangegeven en het vervallen van de verhooging van het kleedinggeld van 1 25 voor de agenten, die in burgerkleeding dienst doen; e. verlaging van de wedden van het per soneel van den Keuringsdienst, als boven is aangegeven; f. een korting op de wedden en loonen, zooals deze luiden na do wijziging sub b. c en e met 5 pcL (zoowel van de vaste wedden, als van de minima, periodieke vér hoogingen en maxima, toelagen, beloonin gen, kortingen, enz.) Deze korting zou ulter aard niet gelden voor de werklieden en voor het lagere politiepersoneel. Het voorstel werd In een vergadering van 'do Algemeene Ambtenaren- en Werklieden- ccmmissie en van dc Commissie van Over Een derde belangrijk voorstel is dat om een viertal groote werken te doen uitvoeren met medewerking van het Werkfonds, waar mede, zooals wij reeds eerder berichtten, overeenstemming is verkregen. Deze wer ken zijn de volgende: 1. de verbetering van de Haagbrug en de Wittepoortsbrug met bijkomende werken; 2. het leggen van een stamriool .in den Wittesingel en den Zóetèrwoudschesingel, tusschen de Witte Rozenstraat en dc Jan an Houtbrug, het verbeteren van den Witte singel tusschen de Witte Rozenstraat en de Koepoortsbrug en het verbreeden en ver lagen van de Keksluisbrug; 3. het leggen van een stamriool in den Haarlemmerweg tusschen de Musschenbroek straat en de grens der bebouwing en verbeteren van het desbetreffende gedeelte van den Haarlemmerweg, met bijkomende werken; i. de bouw van een rioolwaterzuivering» inrichting aan de Slaagh- of Stinksloot. Voor deze werken zijn plannen opge maakt, welke op de bij dit voorstel overge legde teekeningen zijn aangegeven en waar omtrent wij het volgende mogen opmerken: De verbetering van de Haagbrug c.a. omvat het verbeteren van het gedeelte van den hoofdverkeersweg Leidens-üraven- hage, tusschen het Koordeinde en den spoor weg LeidenWoerden. De in dit gedeelte gelegen bruggen, de Haagbrug, die thans een breedte heeft tusschen de leuningen van 5.57 M. (4.07 M. rijweg en twee trot toirs, elk breed 0.75 M.) en de Wittepooris- brug. thans breed 8.60 M.) (zijnde 550 M. rijweg en 2 X 1-05 M. trottoir), zullen beide worden verbreed tot 15 M., nl. 'n rijweg van 9 M. en twee trottoirs, elk van 3 M.; de aansluitende zijwegen zullen eveneens een breedte van 9 M. verkrijgen, waarnaast trot toirs van voldoende breedte zullen worden gemaakt. De Haagbrug, welke thans een draaibrug is, zal in een vaste brug worden gewijzigd. In verband waarmede zij pl.m. 1.50 M. moet worden verhoogd en opritten verkrijgt met een helling van 1 30 De kosten van dit werk worden ge raamd op f 105.000, van het tweede werk op f 103.000, van het derde op f 48.000 en van het vierde op f 200.000. Het werkvemdmingsplan der s.d.a.p. Tegenover dit plan. dat door de heple s.d. fractie is ondertoekend, staat de meer derheid van B. en W. afwijzend. Ook de Commissie van Fabricage heeft bezwaar tegen aanvaarding. Slechts van een viertal werken zou. naar de meening der commis sie, de voorbereiding kunnen worden ter hand genomen. Deze werken zijn het bouw rijp maken van een terrein nabij de zwem inrichting „De Zijl" en van gronden in don Roomburgerpolder, de verbetering van do Trek vaart brug en de vernieuwing van Sehrijversbnig. Ka een jaar kan dan, naar de commissie meent, opnieuw onder oog-sn worden gezien, Ln hoeverre verdere werkver ruimingsmaat regelen noodig zijn. Met dit advies kan de meerderheid van B. en VV zich wel vereenigen, voorzoover te zijner tijd blijkt, dat de uitvoering van de bedoelde werken financieel mogelijk is; de beide brngverbeteringen zijn inderdaad urgent en tegen het. bouwrijp maken van de bedoelde beperkte terreinou ziet zij geen overwegend bezwaar. De meerderheid van B. en W. meent dat de gemeentefinanciën de uitvoering der werken wol toelaten, en zou de kosten wil len dekken door het sluiten van een lec- ning. Nog enkele voorstellen van raadsleden Ten slotte moeten we nog de volgende voorstellen van raadsleden vermelden: De heeren Schüller, Bergers, Coster, Manders, Vos en Van Weizen dienden oen voorstel m om den voorzitter van den Reiniging» en Ontsmettingsdicnst, don heer Pitlo, niet te ontslaan. De heer Goslinga stelt voor: a. B. en W. uit te noodigen ten spoe digste door het vervullen van de vaca ture van schatter door de gemeente aan te wijzen de taxatie van de in 't Grond bedrijf der gemeente ingebrachte gronden, mogelijk te maken; b. in afwachting van de uitkomsten dezer taxatie het ten laste van de reserve van net Grondbedrijf gebrachte bedrag van f 40.000 voorloopig te putten uit de Alge meene Reserve; c. Tien Raad van de uitkomsten der sub b bedoelde taxatie, zoodra dit mogelijk' is, mededceling te doen c.q. vergezeld van een hernieuwd voorstel tot hei brengen van een gedeelte van het te verwachten nadeelig saldo, ten laste der reserve. Verder stelt de heer Goslinga voor om voor het jaar 1936 de storting in het Ver nieuwingsfonds der Electrische Centrale te verlagen tot 1 pet., in plaats van tot y2 pet., en het daardoor ten bate van de be grooting der Lichtfabrieken c.q. der ge meente te derven bedrag, te putten uit de Algemeene Reserve, Ten slotte stelt de heer Goslinga voor B. en W. te verzoeken aan den Raad de mee ning van het College te willen kenbaar ma ken over liet volgende voorstel: de Raad. overwegende, dat door den nood der tij den in vele gezinnen onder de burgerij het geregeld gebruik van warm voedsel zeer veel te wenschen overlaat, blijkende dit onder meer door de groote toename der schoolkindervoeding, a besluit onder nader te bepalen voor waarden en op nader te bepalen wijze op een niet te klein aantal distributieplaatsen waren voedsel verkrijgbaar te stellen voor een ieder die daarvoor naar het gevoelen van B. en W. in aanmerking komt. elk ge zin naar zijn behoeften. b. tegelijk met het verkrijgbaar stellen van dit warm voedsel, de schoolkindervoe ding te beëindigen, op grond van de over weging, dat bij uitvoering van het sub a bedoelde voorstel de schoolgaande kinderen an behoefiige ouders wederom in de ge- innen kunnen gevoed worden De heer Beekenkamp diende de volgende motie in: De Raad der gemeente Leiden, van oordeel, dat het gewenscht moet wor den geacht ora in dezen tijd van economi- schen nood alle krachten in te spannen ten einde het bedrijfsleven in onze gemeente zooveel mogelijk in stand te houden, verzoekt het College van B. en W. te be vorderen dat de vertegenwoordigers van de daarvoor in aanmerking komende organi saties gezamenlijk overleggen op welke wijze het boven beoogde doel op do meest doel treffende wijze ware te bereiken en van de resultaten dezer besprekingen aan den Raad mededeeling te willen doen. en gaat over tot de orde van den dag. STADSNIEUWS Herdenkingscollege Prof. Mr. H. Krabbe In het Groot Auditorium van de Loidsche Academie heeft Prof. Dr. R. Kranenburg gistermiddag; een herden kingscollege gege- en ter nagedachtenis van zijn ambtsvoor ganger Proi. Mr. H. Krabbe. Aanwezig waren Mr. P. E. Briët, curator der Leidsche Universiteit; Prof. Mr. A. S de Blécourt, rector-magnificus. benevens vrii •el alle hoogleeraren van de juridische fa culteit, Prof. Dr. L. Knappert. Mr. A. R Molenaar, mevr. de wed. Krabbe en eenige familieleden, alsmede een groot aantal studenten. Prof. Kranenburg wees od den arbeid van Prof. Krabbe op het gebied van de al gemeene staatsleer en od de beteekenis van het werk van Buys en Oppenheim, om volgens een uitvoerig overzicht te geven van de Duitsche theorieën der staatssou' reiniteit en de tegenovergestelde theorie can Prof. Krabbe. Spr. eindigde met er op te wiizen, wat Prof. Krabbe beteekende voor de weten schapsbeoefening. Chr. zangvereenigingen ring Leiden en O. In het gebouw „Nathanaël" had de jaar vergadering van bo vengenoemden Ring plaats. Vertegenwoordigd waren 13 afdea- lingen. uitbrengende 21 stemmen In zijn openingswoord constateerde de ring voorzitter, de heer G. Goethart. met blijdschan, dat er meer medewerking was. zich mede uitende in meerdere samenwer king, vooral met het jaarlijksch concours. Hij verwelkomde afgevaardigden van de nieuw toegetreden Leidsche afdeeling „Phi lomela" en den heer Röseke. die zich al hier weder heeft gevestigd. Het concours had een batig saldo van f 3-4. Naar aanlei ding van het verslag van de.n secretaris, den heer C. B. v. d. Zeeuw, was er nog al eenig debat nver de houding van de N, C R. V.. met betrekking tot de uitzending van een zangersavond. Daar deze zaak nog niet afgeloopen is. wordt het oordeel daarover nog niet uitgesproken. De heer G. Zitman bracht financieel verslag uit. waaruit blijkt, dat er dit jaar weder een saldo in kas is van f 72.20 Niet minder dan 101 nummers, d. i. 3730 zangpartijen, werden door den bibliothecaris den heer Waasdorp, aan meestal zwakke ereenigingen uitgereikt De aftredende bestuursleden werden her kozen, nl. de hoeren C. R. v. d. Zeeuw. G Zitman en J. Gressie. Daarna werd de a.s Zangersavond op Donderdag 27 Februari in de Stadsgehoorzaal besproken, benevens het jurs op Hemelvaartsdag a.s. Er zijn al 25 inschrijvingen voor deelneming binnen gekomen. Op de gebruikelijke wijze werd de. verga dering gesloten. j Vereen, tot bevordering der bouwkunst Herdenking van het 40-]arig bestaan De groote Burchtzaal was gisteravond geheel gevuld met belangstellenden, die de herdenking van het 40-jarig bestaan van de Vereeniging tot Bevordering der Bouwkunst wenschten moe te vieren. De voorzitter van Bouwkunst, de heer C. J. Ponsen, sprak een kort woord en herinnerde er aan, dat Bouwkunst 40 jaar oud is als vereeniging, doch dat Bouw kunst reeds 20 jaar langer bestond in de toen landelijke vereeniging. Van degenen, die van de oprichting af lid zijn noemt Spr. de heeren Planjer en Hartevelt, die thans nog aanwezig zijn. Voorts is daax nog de heer Wempe. Hij is als secretaris een unicum in de vereeni ging. Hij was hij de oprichting aanwezig, was de eerste en is nu nog do laatste secretaris, want onafgebroken heeft hij deze functie vervuld. Hem wilde Spr. niet huldigen. Dit liet hij als jongere in do vereeniging gaarne aan ouderen over en wie zou zulks beter kunnen dan do eere-voorzitter Jan de Quack? Nadat een tweetal coupletten van het Verecnigingslied was gezongen, begon men aan de afwerking van het gevarieerde pro gramma Hiervoor zorgden het gezelschap van Beem, do dames-gyninastiekvereon. ..Brunhilde" en het dubbel mannenkwartet „Sempre Avont.i" onder leiding van den heer Joh. v. d. Bmek. Al het gel»odcne viel bij de aanwezigen ten zeerste in den smaak. Na de pauze kwam de eere-voorzitter de heer Jan de Quack voor het voetlicht, om een bijzonder woord te spreken. Dit betrof natuurlijk in de eerste plaats de herdenking van het 40-jarig bestaan van Bouwkunst, maar in niet mindere mate het 40-jarig jubileum van den secre taris. den heer Fred. A. Wempe. Spr. memoreerde verschillende dingen uit het verleden der Vereeniging. Spr. wee? hierbij op, dat do heer Wempe geduren de ai die jaren voor Bouwkunst een man an stavast is geweest en naast hem ston len mannen als voorzitters en andere be stuursleden, die getoond hebben open oog te hebben voor de belangen der Vereen! ging. Die taak is gezien de veelzijdigheid van vereenigingen op het gebied der bouwkunst in den lande geen gemakke lijke geweest Maar Bouwkunst uit Leiden npemt onder dc andere vereenigingen een waardige plaats in. In den jongen voorzitter den heer Pon sen, heeft Bouwkunst een moderne leiding gekregen, een leiding, die den ouden tijd hoopt te verbinden aan den tcgenwoor digen. Een hijzonder woord richt Spr. tot den heer Wempe, in wien Spr. niet alleen ziet den meester-stucadoor, die zich niet ont ziet met zijn vak-ingrediënten door de stad te gaan, doch tevens getoond heeft een uit stekend secretaris te zijn, een man, die tevens literator is en het wel en wee der vereeniging in zoovele toonaarden wist te bezingen, dat zulks slechts bewondering kan wekken. Spr. bood vervolgens den heer Wempe en zijn echtgenoole een fraaie vaas bloe men aan benevens een pendule, waarbij hij de beste wenschen uitte voor Wempe en z'n vrouw, maar ook voor Bouwkunst. Na een ...lang zal hij loven" door de aan wezigen. sprak de heer Wempe een woord van dank. (Applaus). Men was daarna nog geruimen tijd ge zellig bijeen. BEGIN VAN BRAND DOOR DE VORST Hedenmorgen is een begin van brand ontstaan op 't terrein der Stedelijke Licht fabrieken. De afvoerpijp van een watergas- teersoparator was bevroren en om deze to ontdooien had een monteur een vuurtje van houtwol gemaakt Een vonk van dal vuurtje is door een bok waarin de pijp staat in een teermnssa terecht gekomen, waardoor een groote vlam ontstond. Mot behulp van een schuimbluschapparaat is het vuur door personeel van de Lichtfabrie ken gedoofd. De brandweer die uitgerukt was, behoefde geen dienst te doen. BURGERLIJKE STAND OVERLEDEN: W A v NlemVkerk. wedr 77 J W Boezaar-i, dr. 7 mnd G J Futselaar, m 52 Jaren De Leidsche ijsbaan Vandaag gesloten Nadat gisteren de Leidscne usbaan des morgens en des middags voor het publiek was opengesteld moest zij in den namiddag al reeds weder ontruimd worden. Het zeer talrijk opgekomen publiek had haar gron dig vernield. Er ontstonden gaten en er kwam water op de baan. Verschillende per sonen zakten door het ijs en moesten met een nat pak naar huis. Het ijs was op sommige plaatsen slechts vijf centimeter dik en heeft de menschenmassa niet kun nen dragen. Vandaag was de baan niet genoegzaam hersteld om haar voor het publiek te kun nen opensteilen. Om verdere beschadiging te voorkomen meent hot bestuur goed to doen haar thans nog gesloten te houden. Er bestaat goede hoop, dat de ijspret op de Leidsche IJsbaan morgen weer voortgezet kan worden. De baan is hedenmiddag alleen openge steld voor kinderen beneden den leeftijd van 13 jaar. Neerlands zuivel voedt u goed De Zuivelxevue „Van Eigen Land". In de Stadsgehoorzaal, die helaas niet geheel gevuld was, zoodat men hoogstens van „goed bezet" kon spreken, is gister avond ter opluistering en ondersteuning van de Leidsche Zuivehveek vertoond de zuivelrevue „Van Eigen Land", die reeds in verschillende andere steden is opgevoerd en overal veel succes mocht oogsten. Leiden heeft daarop geen uitzondering gemaakt. Men heeft deze revue op een aardige en origineele manier in elkaar gespijkerd. Het valt niet mee om gedurende eenige uren propaganda te maken voor de zuivelpro ducten en dat te doen op een vroolijke en onderhoudende wijze, zóó. dat men het publiek amuseert en het tevens het noodige enthousiasme bijbrengt voor de Hollandsche Zuivelproducten. Het een zoowel als het ander lukt door deze revue wonderwel. On getwijfeld hebben de aanwezigen zich uit stekend treamuseerd. zooals bleek uit het herhaaldelijk opklinkend hartelijk applaus en het is evenmin aan twijfel onderhevig, dat het publiek de zaal heeft verlaten met het vaste voornemen om met de raadge vingen van Jan Welgemoed zijn voordeel te doen Jan Welgemoed, het vitale kereltje met zijn boter- en kaashoofdje, het melkplas schuin op zijn bol en goed voorzien van allerlei zuivelproducten, dook tijdens alle mogelijke en onmogelijke situaties in de revue op om het publiek met zijn enthou siasme voor de zuivel te bombardeeren. In een groot aantal tafreelen, die zeer vlot achter elkander werden afgewerkt, in aar dige dialogen en met pittige liedjes en declamaties werd propaganda gemaakt voor melk. boter, kaas. mclkbrood, roomijs, pap. yoghurt, thuis, op school, in de fabriek, bij de sport, voor jong en oud. Aardige decors, een goede verlichting, vlot en keurig spel, zorgden tezamen voor een mooie avond, waarop de plaatselijke propnganda-commi&- sie met genoegen kan terugzien. De voorzit ter van deze commissie, de heer J v.d. Holst, bood aan het einde aan Jan Welgemoed en eenige hoofdrolspeelsters bloemen aan. RADIO DISTRIBUTIE WOENSDAG 12 FEBRUARI Programma 8: 8.Brussel VI; 9.2o Kaulen; 11.20 Kalundborg; pirn 12.15 Brussel VI; 14.20 Kalundborg; 14.50 Partis Radio; 17.20 Keuion; 18-50 Parijs Radio; 20.05 Rome of dlv.; plm. 23.11 (na afloop oper) Wennen of dlv. Programma 4; 8.05 Parijs Radio: 9.20 Gram. muz. GILD; 10 85 Londen Rog: 12.05 Drottwlch; 14.21 London Reg.; 12.05 Droftwich; 14.20 Los don Reg.; 15.10 Drottwlch; 18 21 diversen: 18.50 Drottwlch; 19.10 London Reg.; 19.50 Droltwich ■HBHL >1 VI; 9.20 Keuion; 11.20 Kalundborg; 12.05 Partis Radio; pl.m J3.D8 Brussel VI; 14.2o Kalundborg; 15 20 Doutjchl- sender; 16 20 Parijs Radio; 17.20 Brussel VI; 19.05 Brussel Fr; 19.20 Leipzig; 21.15 Pu.rOs P, Par. of div.; 21.35 Brussel Fr; 22.20 Berlijn; 23.31 Wennen of dlv. Programma 4: 8.05 Parijs Radio: 1.1.35 Lon den Reg: 12.35 Droltwich: 14.20 Londen R»g; 16.20 Droltwich; 16.10 Louden Reg: 17.06 Drolt wich; 18.20 Plversen: 18.60 Drottwlch: 19.15 Londen Eeg; 19.30 Sportpraatje door don heer J. G. a. Janssen (Journalist): 21 London Heg; 20.30 Droltwich; 22.45 Londen Reg. Agenda Woensdag 12 Februari 7.30 uur Restaurant Zomerzorg simultaan-seance dammen chenbach en Springer. APOTHEKEN De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 10 tot en met Zondag 16 Februari a.s. waargenomen door de apotheken: J. C' Pelle, Kort Rapen burg 12, Telef. 594; J. E. AL ten Dijk, Haven 18, Telef. 85; en C. van Zijp, Wilhelmina- park 8. Oegstgeest, Telef. 274. Kantteekeningen bij het Dierenbescherming Jaarvergadering Gisteravond hield de afd. Leiden van de Nederl. Vereeniging tot Bescherming van Dieren haar jaarvergadering in het Nuts gebouw. Uit het jaarverslag blijkt, dat in 1935 weer met vrucht onder de jeugd propaganda is gemaakt, in overleg met de Commissie van Advies bli het onderwijs. Met animo werden door de kinderen opstellen of werkstukken (naar keuze) gemaakt en ingezonden. Ook op 4 October (wereld dierendag) werd een beroep gedaan op geestelijken, opvoeders en de pers, om aandacht aan den 4 Octoberdag te willen geven. Het maandblad en de ka lenders van Dierenbescherming werden op alle scho'en in Leiden en omstreken bezorgd, evenals aan de secretarieën on de politie posten. De samenwerking met do stedelijke oplitto en met de afd. Leiden van den Bond van PoUfie-armbtennren in Nederland tot Re scheming van Dieren was uitstekend zoodat de klachten, die binnen kwamen, met aan dacht werden behandeld De wekolijksehe veemarkt werd steeds be langeloos gecontroleerd door don afdeelings- inspecteur. den Heer Gordon Hasselbach, Zooals te venvachten was is do Raads vergadering van Maandag voor een groot gedeelte besteed aan een debat over het voorstel van B. en W. om aan werkloozen en armlastigen van gemeentewege goed- koope groenten ter beschikking te stellen. Dit debat nam zelfs zoo veel tijd in beslag, dat de voorstellen inzake de dekking het tekort van de het vorig jaar gehouden vee- en zuiveltentoonstelling en inzake het reglement voor de rechtspositie van het onderwijzend personeel van de agenda moesten worden afgevoerd. Men was het er in den raad vrijwel al gemeen over eens, dat de verstrekking van goedkoope groenten aan de daarvoor m aan merking komende catogorieën van onze be volking toe te juichen was, maar over do wijze waarop dat diende te geschieden liepen de meeningen nogal sterk uiteen. B. en W. stelden voor de verstrekking te doen plaats vinden van gemeentewege rechtstreeks aan de verbruikers met modewerking van groentencenlrale. De sociaal-democraten sloten zich bij dat voorstel aan. De rechter zijde vreesde echter dat op deze wijze scha de zou ontstaan voor de groentenhande- laren, die door deze maatregel hun debiet weer zouden zien ingekrompen, terwijl dio kleinhandel toch al zoo door den nood van den tijd wordt getroffen. Er zijn vele klein handelaren die slechts een zeer schamel be staan hebben en voor wie de geringste da ling van inkomsten funeste beteekenis heeft. De bedoelingen van de rechterzijde waren belichaamd in een voorstel van de heeren Beekenkamp, Wilbrinlk en Wilmer on tusschenhandel in to schakelen en een i missie van toezicht te benoemen die heeft te waken tegen ongewensckle practijken. Met vuur en klem hebben vooral de heeren Beekenkamp en Wilbrink dat voorstel ver dedigd, maar de wethouder van Sociale Za ken bleef star op het standpunt staan dat deze inschakeling ongewenscht was omdat naar zijn meening de controle daardoor on mogelijk gemaakt wordt. Het bleek echter dat andere leden van het college er allen voor voelden om aan het verlangen van dé rechterzijde tegemoet te komen. Zij wensch ten echter niet te bevorderen, dat de groen ten door de winkeliers in hun winkels den worden verkocht, maar wel wilden zij zeer ernstig overwegen of misschien dc mo gelijkheid bestond om de tusschenhandel op andere wijze in te schakelen, b.v. door Je groentenhandelaren te verzoeken de groen ten in de gemeentelijke winkels te verkno pen. De aanneming van het voorstel-Bee kenkamp c.s. zooals het er lag, zou dit werd duidelijk gezegd de heele verstrek king in gevaar brengen en zoo heeft dan holaas de heer Beekenkamp, die vreesde zijn voorstel toch verworpen zou worden, waarna de inschakeling der tusschenhan del heelemaal in de lucht zou hangen, ten slotte het halve ei moeten kiezen voor d« leege dop en genoegen moeten nemen met de pertinente toezegging van het college, dat indien eenigszins mogelijk de kleinhandel bij de verstrekking der groenten betrokken zou worden. Men heeft dus thans maar af te wachten op welke wijze B. en W. deze be lofte zullen inlossen. In het begin der raadsvergadering is nog eenigen tijd gesproken over het. voorstel in- zaJke het verleencn van een subsidie aan de afdeeling B. (voor ondersteuning in natura aan ondersteunde werkloozen) van het. c.ri- siscomité. welke afdeeling als een zelfstan dige commissie, na opheffing van het crisis comité, zal blijven voortbestaan. Een voor- stel-Schoneveld om deze commissie op te heffen en haar werkzaamheden onder te brengen bij de Gem. Dienst voor Sociale: Zaken, ondervond bestrijding van wethou der van Stralen, maar werd tenslotte in prae-advies genomen. met volle medewerking van politie en mankt-autoriteiten. De wintorvoeclering van vogels werd door het secretariaat zorgvuldig behandeld: twee bestuursleden gaven hun volle aandacht en toewijding aan de woonwagen paarden. De polikliniek in het marktgebouwtje bleef geregeld functioneeren onder leiding van de Heeren dierenartsen Commandeur en van Zyverden. Er werden velerlei acties gevoerd om pro paganda en gpld to maken. De mooie bro chure van het Hoofdbestuur: ..Wat wil, wat deed, wat doet de Nederl. Ver. tot Bescher ming van Dieren", werd aan a'le leden van de afdeeling. aan die van het dierenasyl en aan andere belangstellenden toegezonden. Aan hot jaarverslag was toegevoegd een apart verslag van don Heer Komner die bij de politie speciaal met de belangen van die renbescherming is belast. Steeds meerderen paan zich voor de hetere behandeling d<v dieren interesseeren en hoewel het gewone gevolg van een klacht is. dat degene, die mishandeling pleegde, wordt terechtgewezen pn voorgelicht, vallen er ieder jaar nog heel wat processen-ver baal. waarvan c ditmaal 33 in hot verslag worden genoemd. Aan de hoofd vereen'ging viel de proofs eer te beurt, dat II. M. dc Koningin haar Be« schermvrouwo werd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 6