KERK EN ZENDING HET GOUDEN JUBILEUM VAN S.S.R. waar WERK WOENSDAG 12 FEBRUARI 1936 EERSTE BLAD PAG. 3 GEREF. KERKEN Tweetal: Te Haarlem (4e pred. plaats), E. Nawijn te Bergum en C. Veenhof te Hark stede. NED. HERV. KERK Bedankt: Voor Middelharnls, H. A. de Geus te De Bilt (U.). GEREF. GEM. Bedankt: Voor Benthuizen, A. Verha gen te Middelburg. Ds. M. VAN DUK Naar wij vernemen, heeft Ds. M. van Dijk, predikant der Geref. Kerk van Nieuwer- oord (Dr.) Zaterdagavond j.l. een hevigen griepaanval in het hoofd gehad, welke Zondag voor zijn leven deed vreezen. Thans is echter eenige verbetering ingetreden, zoo dat de hoop op herstel herleefd is. Ds. van Dijk is 42 jaar oud en staat sedert 1 Dec. 1929 te Nieuweroord. AFSCHEID. BEVESTIGING, INTREDE Cand. J. T. Doornenbal, van Doorn, doet 8 Maart zijn intrede bij de Ned. Herv. Kerk te Wou brugge. Hij wordt bevestigd door Ds. Jï J. Poldervaart, van Nigtevecht Zondag j.l. heeft cand. J. H. Kuijpers van Rotterdam het ambt als prediker der Ned. Herv Kerk van Wanswerd en Jislum (Fr.) aanvaard, nadat hij beves tigd was door ds F. H. van Oosten van Feyenoord Rotterdam, die sprak naar aan leiding van Handel 20 28 Aan de handop legging namen deel de consulent, Ds. B. Scholtens van Foudgum c.a. en Ds. H. Strijd van Bliia. Zijn intrede deed de jonge leeraar met een preek over 1 Tim 1 13. Hij werd daarna toegesproken door den oudsten ouderling, br Koopmans. Ds. G. Veldhuizen van Hantum en Ds. SehoJlens In beide diensten was de kerk geheel vol. Het was sedert 100 jaren de eerste keer. dat de ge mecnte van Wanswerd een candidaat ont ving; tevoren had zij steeds prodikanten ge had WEST-LJSSELMONDE De classis Barendrecht der Geref. Kerken heeft in haar zitting van 5 Februari j.l. in principe besloten tot kerk-institueering te West-IJsselmonde. De verdere afwikkeling van deze zaak werd in handen gesteld van een commissie, welke in Mei haar rapport zal uitbrengen. INDISCHE GEREFORMEERDE KERK Ds. J. H. Sillevls Smitt deelt in het Kerk blad der Gereformeerde Kerken van Neder- landsch-Indië mede dat de Gereformeerde Kerken in Indië per 1 Januari j.L totaal 4651 zielen telde, 2287 belijdenden, 94 inwonende leden en 2270 doopleden, tegen verleden jaar 4398 zielen. Bedoeld zijn hier uitsluitend de Europee- sche kerken. DOLEANTIE-HERDENKING De tentoonstelling De kleine tentoonstelling van Doleantie- litteratuur, die in het Bilderdijk-museum te Amsterdam (gebouw Vrije Universiteit) zal worden gehouden, zal worden geopend Donderdag 13 Febr. des middags om 3 u'ir en voorts geopend zijn 15, 17, 18 en 19 Fcbr. telkens van 1012 en van 24 uur. De toe gang is kosteloos. DE LUTHERKAPEL TE UTRECHT De Lutherkapel aan de Van Egmondkade te Utrecht wijkgebouw van de Evange lisch Luthersche gemeente voor het no'-raeo der stad is Zondagavond met eenige pljch tigheid officieel in gebruik genomen. Ds. J. Stellwag en Dr. J. A. Rust, de beide predi kanten der Luthersche gemeente, hebben daarbij het woord gevoerd. In een uit de British Weekly In het Alg. WeekbL vertaald artikel van Stanley Jones over de door hem begeerde eenheid „allor Christenen op aarde" is in de oproep om te worden leden van de Engelsche Kerk van Christus het woord Engelsch vervan gen door Nederlandsch. Hij, die dit godaan heeft, moet wel een vreemdeling zijn in het kerkelijk Jeruzalem van onzen tijd. Want wat wil Stanley Jones? Dit: „Wij laten alle etiketten, die ons scheiden, weg en worden leden van de „Nederlandsche Kerk van Christus". Omdat we allen leden zijn van Christus, moeten we ook allen behooren tot de kerk van Christus. Op deze wijze zjjn we innerlijk en uiterlijk één. „Maar onder deze eenheid blijft een ge lijkheid en een verscheidenheid. Hierin wordt voorzien door het hebben van ver schil lende Afdeelingen of Takken, bijvoor beeld de Afdeeling Hervormden, de Afdee- ling Gereformeerden, de Afdeeling Leger- dcs-Hcils enzoovoort. Elke groep geeft den haam „Kerk" op en daarmee haar recht op superioriteit; wij zien onszelf en ande ren als takken van den boom, die de Kerk is. Dat geeft ons gelijkheid. Maar het geeft ons ook verscheidenheid. Want elke Afdee ling behoudt datgene wat ze oordeelde dat noodzakelijk was om te behouden." Ook al kan men gelijk wij met ver langen uitzien naar den dag. waarop kork- groepen, die bij eikander behooren, elkander zullen gevonden hebben, de een heidsidealen van Stanley Jones liggen toch wej hpel ver verwijderd van de grens der mogelijkheden. STIJGENDE ZORGEN Het Zendingsbureau te Oegstgeest (postre kening no. 6074) vraagt ons plaats voor het volgende. Wat gevreesd werd is werkelijkheid ge worden. De inkomsten der Samenwerkende Zendingscorporaties gedurende d.o maand Januari bedroegen slechts. 28.000. "Als men bedenkt, .dat het jaar 1935 sloot et een geraamd tekort van f 73.000 en dat voor de maand Januari ruim f 50.000 te wei nig werd ontvangen, dan begrijpt men hoe de financieele zorgen weer stijgen. Het wordt weer de vraag, hoe het voor Indië benoodig- de geld op tijd kan worden uitgezonden, REKKENSCHE INRICHTINGEN De directeur van de Rekkensche Inrichtin gen, Dr. W. L. Slot, heeft zich ora gezond heidsredenen genoodzaakt gezien een be langrijk gedeelte van zijn werk in andere handen over te geven. ZENDINGS-WEEKEND Voor ontwikkelde jonge vrouwen Van 14—16 Maart zal op het kasteel Hemmen een weekend belegd worden vóór leden van de Vereen- voor Academisch gevomde Christenvrouwwen, het jonge Vrouwengilde, de Jonge vrouwen-organisa tie; leerlingen en oud-leerlingen van de C. I.C.S.A., en verder voor allen, die zich wat ontwikkeling en leeftijd betreft op deze Con ferentie thuis zulleo voelen. Als voorzitter treedt op: Ds. Joh. Rauws, Sprekers zullen zijn-, dr H. Kraemer: „Wat iê Zending?" Mej. H. C Gunning: ..Werk on der vrouwen en meisjes in Indië"; Ds. S. A. van Hoogstraten: „Onder de jongeren op Kerk en Staat in Duitschland Arrestaties van R. K. Jeugdleiders Het vredespad, door Minister Kerrl met goe den moed betreden, blijkt niet naar zóó grazige weiden te loopen, als hij zich voorgesteld had. Niet alleen blijft hjj, gelijk al z\jn \oorgangers tevergeefs kloppen aan de poort van het meest onverzettelijke deel der Belydeniskerken, maar nu heeft ook de R. K. geestelijkheid ae hakken in den wal gezet en laten merken, dat de Staat wel machtig, maar niet almachtig mag zyn. De reeds vermelde houding der R. K. bis schoppen ta.v. de greep, welke Kerrl op de R. K. jeugd-organisatles wilde doen, heeft niet alleen geleid tot afbreking der besprekingen, maar ook tot arrestaties op groote schaal Reuter spreekt zelfs van 150 geestelijken en leeken, die in het Rynland zijn gearresteerd door de geheime staatspolitie. Zy worden beschuldigd van samenzwering te gen de veiligheid van den staat. Mgr. Hendrik Wolker ie gearresteerd als de verantwoordelijke superieur van vicaris Rosser. Hem wordt ten laste gelegd kennis te hebben gedragen van de actie van den De arrestaties hebben in r.k. kringen groote beroering gewekt. Kardinaal Schulte de aartsbisschop van Keulen, heeft aan Hitier een proteettelegram gezonden. Van andere zy'de wordt het getal R. K jeugd leiders, die in het Rijnland zijn gearresteerd op twee dozijn geschat. Een aantal jeugdver- eerdgingen te Dusseldorp, te Keulen en in an dere plaatsen aan den Rijn is als staatsgevaar lijk ontbonden. Een predikant veroordeeld. Een bijzonder gerechtshof heeft den predi kant Fritz Tielker veroordeeld tot een boete van 100 mark, daar hij in een preek verklaard had dat de tempel der militaire overwinningen te Mtinchen geen geischikte plaats is ora te bidden. Voorts werd hem ten laste gelegd er op te hebben gewezen dat het christendom de nationaal-scialistische leuze onvereenigbaar OPVOEDING EN ONDERWIJS Prof. Dr. P. C. A. GEYL Prof. dr. P. C. A. Geyl, benoemd tot ge woon hoogleeraar in dc algemeene geschie denis en de vaderlandsche geschiedenis van den nieuwen tijd aan de Universiteit te Utrecht, zal op Maandag 17 dezer des namiddags te 2 uur, in de Senaatszaal zijn ambt aanvaarden met het houden van een redevoering. ONDERWIJSBENOEMTNGEN Den Ham. Chr. School. Tot tijdel. on derwijzeres: Mej. M. Oldenhof te Apel- UNIE VAN CHR. ONDERWIJZERS De Unie van Chr. Onderwijzers zal op 26 Mei a-s. 40 jaren bestaan hebben. Het ledental is na de inzinking tot 735 van 1920—1927 weer gestegen tot 1578 in 1935. Het jaarboekje bevat de gebruikelijke in lichtingen en bijdragen, ook het jaarver- CHR. FRÖBELSCHOOL Te Maarssen is (lezer dagen geopend het nieuwe eigen gebouw der in 1933 on gerichte Chr Fröbelschool. De nieuwe school bevat twee lokalen en een ruime speelplaats. WAT ééN VROUW VERMAG In de Vlaamsche Torenwachter schrijft iemand die de school te Ronse heeft bezocht. Er z\jn daar 15 leerlingen, gerangschikt in zes groepen. De leeftijd der kinderen va rieert van vier tot dertien jaar. De kinderen weten, wat zelfstandig wer ken is. Vijf klassen zijn aan het rekenen, terwijl de juffrouw met één klas leest, en ondertusschen de zwakken helpt. Achterlijke kinderen zitten er te midden der normale. Hier zijn haast onoverkomen- lijke moeilijkheden, en toch werkt de onder wijzeres hier nu al vijf jaar met succes. Dat bewees wel het dictee in de tweede klas, haast zonder fouten Dat werk is in vijf uren per dag niet te doen; een groot deel van den avond moet er aan opgeofferd worden. Bovendien hoort een oude. 70-jarige vrouw de juffrouw thuis nog zoo graag uit den Bijbel voorlezen; de ouders moeten bezocht, en des Zondags is de juffrouw organiste en houdt Zondags- schooL Dat ie het werk van een Christelijke on derwijzeres in Vlaanderen, zegt de bezoek ster. En zij ontvangt de helft van het sala ris, dat ze in Holland zou krijgen. Examens AcariemJocbe Examen*. Amsterdam. Vrl3* Universiteit. (real.: Theologie: doet. ex., de heer N. H". Ridderbos te Kampen (cum laud Lelden. GesL: Geneeskunde»! doot ex. mej. M. E. G. BuerB en de heer P. Lopea Cardozo. Wasenlngeri. LandlWuwhoog&sohooL tnpvinioursexamen Kolon. landbouw, de heeren J. de BrelJ. geb. te den Haag; W. van Domp- seler. geb. te Bandoeng: M. M. H. Evers, gob te Schiedam: J. C. Gerlach. greb. te Semarang: J. G. de Geus. geb. te Bruchem: G. A. W. van de Goor. geb. te Wijk bij Duurstede: G. b' Haraer. geb. te Weenen: A. \V. Keijzer. geb. te Parnmaribo: G W. vsji der L».an. geb. te Groningen: A. L. W. Seyffardt. geb. te 's-Qra- venhn.ge: W. M. G. Pietera, geb. te Batavia; W. J. Weber. geb. te Padang; a van der Wijk geb. te Batavia. diploma A: de heeren J. H. van Engeisho' Utrecht J C Veldhoen. Nleuwealuls; J. C. de Groot Dordrecht en a C Swagera, Lelden. l.lrhnm. Opvoeding. A m s t e r d am. Acade mie voor llch. opvoeding. Tbeor. ex. lich- opv. Officieele herdenkings samenkomst in het Koloniaal Instituut te Amsterdam Tal van autoriteiten onder de aanwezigen Huishoudelijke vergadering Gisteren heeft de S.S.R. in Krasnaposky een huishoudelijke jaarvergadering gehou den onder eiding van den Unie-praeses den hoer H. van der Riessea Hij heette de reOnisten hartelijk welkom en hield hierna zijn jaarrede. Hierop had een radio telefonisch kruls- gesprek paats tusschen Unie-eden en reünisten te Amsterdam en de reünisten in Ned.-Indië, die te Djokjakarta bij een waren om het lustrum van S.S.R. te vieren. Woordvoerder der Unieleden en reünisten was Dr. J d e Lange en voor Indië sprak Dr. J. C F lach. Het slotwoord van den dag werd gespro ken door Prof. Dr. A. Noordtzij. 's Avonds vercenigden reünisten en Unie leden zich aan een gemeenschappelijke maaltijd in Kras-napolski. Onder luid applaus is aangenomen een voorstel dal was ingediend door het Unie bestuur, om aan dr Rijk Kramer, een der oudste reünisten, die na beëindiging van zijn studie zich voor de Unie. de Ara- sterdamsche afdeeling en de reünisten-orga nisatie, van welker moderarnen hij lid is. steeds is blijven interesseeren, het eereliJ maatschap van S S R. aan te bieden. De officieele herdenking Hedenmiddag is in het Koloniaal Instituut te Amsterdam een officoiele opon- bare herdenkingssamenkomst gehouden, waarin vele autoriteiten van hun belang stelling hebben blijk gegeven. De groote zaal van de aula was geheel bezet. Onder de sorekers waren Hunne Excellenties mr J. A. de Wilde en prof. dr J. R. Slotemaker de Bruïne. Rede Dr. C. Tazelaar Als eerste spreker trafi op Dr. C. T a z e- laar te Amsmterdam, die een rede hield over „Historie en beteekenis. van de S.S.R." Na een korte inleiding over de bakermat der S.S.R. (waarover ook mr Bouman eer gisteren gesproken heeft), wees spr. op de moeilijke en gevaarlijke positie van belij dende studenten aan Openbare Universitei ten in de dagen rond 1S86, Dr C. Tazelaar Moeilijk allereerst, omdat in de tachti ger jaren der vorige eeuw allerlei verande ring zich opdeed in wetenschap en kunst, in wijsgeeng en godsdienstig denken. Hef tige beroering bracht deze verandering te weeg in het intellectueele leven. Ik herinner II slechts aan de strijd om de vragen, van teleologie en causaliteit, om het al of niet bestaan van een mechanische wetmatigheid, nan het ponceren eonerzijds van individual [isme en verstandelijk optimisme, ander zijds van geestelijk pessimisme en determi nistische levenvisie. En temlJden van die bewogenheid, waar mee zelfs wetenschappelijke reputaties ge moeid waren en die op het gebied van lite ratuur en kunst leidde tot een gewelddadi ge afbraak van het oude, moesten deze jongemenschen hun koers vinden, overge laten aan zichzelf. Dat maakte hun positie moeilijk. Maar behalve moeilijk ook gevaarlijk. Want wat als nieuw en beter werd ver kondigd beteckende de scherpe scheiding tusschen geloof en wetenschap. Het plaatste hen, die bij de christelijke beginselen waren opgevoed voor een beslissing, die bijkans een dilemma heeten mocht Het is daarom geen wonder, dat in de kring, uit welke zij voortkwamen, het studeeren aan een Openbare Universi teit een weinig minder dan roekelooze onderneming geacht werd en dat men niet dan met de grootste zorg de zonen der Chr. Gereformeerde gezinnen naar de collegezalen zag vertrokken. Er zijn zelfs voorbeelden van, dat ouders des wege kerkelijk werden vermaand.- Onder al die moeilijke en gevaarlijke situatie nu waren de vijf Leidsche studen ten op elkaar aangewezen en zoo kwamen ze tot de stichting van hun club. Spr. gine dan na de uithouw der jonge organisatie, gelijk men die ook In de rede van mr P. B. Bouman, gisteren geplaatst, kan lezen. De beteekenis der S.S.R. Wat nu de beteekenis der jubilaresse be treft, merkt spr op. dat zij bouwend èn be warend werk heeft geleverd Daardoor heb ben de SS R. en de organisatie van Retlnis ten groote beteekenis gehad voor de ont wikkeling van het Gereformeerde leven. En dat is het. wat we als de kern van de histo rie. als de beteekenis der SS.R in dit mo ment op de voorgrond wilden brengen. S.SR. is geweest en is altijd nog de Vereeniging, waarin zeer velen van hen die in dat Goreformeerde leven een plaats en een taak vervullen, tijdens hun studie-jaren mot geestelijke winst voor zichzelf en anderen hebben ver keerd en verkeeren. Met de gewaardeerde hulp van den Reü nist ir B. W. Kok, hebben we eenige be trouwbare gegevens kunnen verzamelen, die dat, wat ik noemde als de kern van histo rie en beteekenis der S.S.R. met bewijzen staven. Uit de vijftig jaren, welke verliepen zijn de namen van 2125 leden bekend; van dezen zijn momenteel 535 ingeschreven als stu dent en 508 als lid van de Reünisten-organi satie. Sprekends cijfers Van de Christelijke art,sen in Neder land zijn 490 S S.R lid geweest, van de ingenieurs 130, van de advocaten 110 En ook in de gelederen der Ned. Herv. Predikanten, leeraren, tandartsen, vee artsen zijn de oud-leden van S.S.R in vele tientallen aanwezig. Van het Bestuursambtenarencorps in de koloniën hebben er 102 in hun stu dententijd het S.S R.-lint gedragen, van de 47 zendingsartsen, die de geheele Protestantsche zending in Ned.-lDdië telt, zijn er veertig lid van S.S.R. ge- Naast deze groofere getallen staan enkele kleinere, maa>- die in den gouden glans van ons Jubileum in 't bijzonder ons oog boelen, Twee oud-leden zijn tot de hoogste waardig heid in den lande geroepen, tot het Minis terambt. In den Hoogen Rand zoowel al9 in den Raad van State heeft op 't oogenblik eo:i Reünist van S.S.R. zitting; in de hoogcre functies van marine, militaire geneeskun dise dienst en onderwijsinspectie samen een een 6-tal. terwijl 10 Professoren bij de Orga nisatie zijn aangesloten. Voor deze allen heeft de S S.R beteekenis gehad, juist in de jaren van hun vorming en zoer velen van hen doelen thans als lid of bestuurslid in hot werk der Organisatie. Daarom mogen we bet zeggen, dat SS.R. een belangrijk element is geweest in de ontwikkeling van hot Gereformeerde leven, daarin danken de gunst Gods. die, ondanks tekortkoming aan S S R is verleend. En. in die bewustheid van genoten rijK zegeningen is er de plicht tot een dankend gedenken, als waartoe we thans zijn sa: gekomen. Want het is Gods goedheid, die in ons Gouden festijn schittert Rede minister De Wilde Na de rede van dr G Tazelaar hield de Minister van Binneniandsche Zaken mr J. A. de Wilde, oen rede over „De be teekenis van het Gereformeerd beginsel in verhand met studie en tijdstroomingon". Aanstonds bij de aanvang van mijn rede aldus spr. moge i.k een tweetal opmer kingen op de voorgrond schuiven. De eerste is deze, dat ik deze middag niet spreek als Minister. Ik voel mij hier uit sluitend reünist van N D.D.D. Ik heb dan ook de tot mij gerichte ultnoodieing begre pen als de uitnoodiging aan een oud-student die misschien een enkele gedachte aan zijn geestverwante commilitones ten beste zou bunnen geven. De tweede opmerking is, dat het niet in mijn bedoeling ligt, een wetenschappelijke verhandeling te geven over de vraag, wat men onder „het. gereformeerd beginsel" ver staan moet: noch U bezig te houden met een analyse van de tijdstroomingen. Het werken en kampen In het drukke en telkens varieerend gewoel van het practi- sche leven heeft mij steeds meer het oog geopend voor de allesheheerschende betee kenis van het Gereformeerd beginsel. Ik heb niet alleen gezien, dat het deel van ons volk, dat oprecht uit dat be ginsel leeft, in kracht, in invloed, in be slistheid, in constructief vermogen voor geen ander volksdeel behoeft onder te doen, maar door Gods genade heb ik zelf bij herhaling mogen ervaren, dat een in eenvoud aanvaarden van dat beginsel voor eigen levenshouding, voor oriëntee ring temidden van de problemen, die land en volk beroeren, voor volharding in soms bange strijd, voor het vinden van de rechte weg, voor bet kiezen tus schen een lafhartig j a en een eerlijk Minister de Wilde neen van onberekenbare waarde en nuttigheid is. Het Gerei, beginsel Wie spreekt van het „Gereformeerd be ginsel" duidt daarmede aan een historisch vaststaand begrip. De term: „Chr. beginsel" zegt niet genoeg. Dat moest wel zoo zijn maar het is zoo niet. Er zijn er die zeggen van het Chr. be ginsel uit te gaan, en niettemin de Chris tus als de Zoon van God en de Verlosser der wereld loochenen; niot de ganschn Schrift in Oud en Nieuw Testament als t onfeilbare Woord Gods aanvaarden endoor ongeloof tot leerineen komen, die feitelijk dwars tegen de goddelijke openbaring in Wie daarentegen zegt zijn ultgangsnun» te nemen in het Geref beginsel, gppft daar mede te kennen, dat hl| de autoriteit der H. Schrift aanvaardt en dat bil zich een voorstelling maakt omtrent den mensch. de natuur en de wereld, die uit de Schrift L gepuf en waarin God de Souverein is, de alles beheerschende en alles leidende Schep. per en Onderhouder. Maar er ligt nog meer in. Voor ons land is bet Geref. beginsel van nationale invloed geweest. Die er uit leven, zoo zeide dr Kuypor, „vormen in bun eigen leven een voortzetting van het leven hun ner vaderen, sluiten zich in hun belijdenis aan de eigenaardige karaktertrekken van hun volk aan en geraken zoodoende tot een voorstelling omtrent de heilige dingen, die aangepast is aan hun nationale existentie". Op de grondslag van dat beginsel staat ook Uw societas. In artikel 3 van Uw statuten wordt het in deze woorden vermeld: „De grondslag der vereeniging is de Bijbel, opgevat over eenkomstig dc drie formulieren van eenig- heid". Het Geref. beginsel is de samenvatting van de erkentenis van Gods souvereiniteit, die in al'es uitkomt, in Zijn recht, maar niet minder in Zijn genade. Daardoor vordert de aanvaarding van dat beginsel de erkentenis, dat leven moet zijn: God dienen. Daarop is geen exceptie toelaatbaar Wat nu deze wereld noodig heeft, dat is de maatstaf, die in staat stelt te beoordee- len, wat goed is en wat kwaad. Wat deze wereld van leugen en bedrog, van valsche schijn en klatergoud, van ellende en wan hoop, noodig heeft, dat is genade en waarheid, dat is een toetssteen ter o n- derscheiding, dat is het aflaten van mensch. en Staatsvergoding. dat is het kin derlijk en eenvoudig aanvaarden van de geopenbaarde waarheid Gods. Het Geref. beginsel biedt een maatstaf, die geijkt is. Ik zeg niet, dat er ook geen andere zijn. die God in Zijn genade ga'. Maar wie uit een Geref. gezin komt en zijn belijdenis kent en lief heeft, die heeft een maatstaf meeeekregen, om daarnaar te oor- deelcn, wat hij in zijn particulier leven. In zijn studie, in zijn omgeving, op zijn weg tegenkomt De toekomst van het Geref. beginsel Wat is nu de beteekenis van het Geref. beginsel in verband met de tijdstroomin gen? Wat moeten wij onder tijdstroomingen verstaan? Dat zijn de stroomingen, die het leven van de tijd beheerschen, en die zich open baren in wat Christus noemde d e teeke- nen der t ij don (Matth. 16 3). Hier ligt voor wie uit het Geref. beginsal leeft een taak. Wij moeten de tijdstroomin gen onderkennen. God heeft ons midden in deze wereld, in de wereld van deze tijd ge plaatst En z"ker, on9 leven is. individueel genomen, om met Bunyan te spreken, voor ieder onzer een reis naar de eeuwigheid. Maar op die reis ontmoeten we heel veel, dat op onze weg geplaatst is, heel veel. waar we op te letten hebben. En zoo zien wij dan ook de stroomingen, die het volks leven beroeren, en die ons de teekenen der tijden kunnen doen verstaan. Dc kracht van het Geref. beginsel Daartegenover kunnen en mogen wij geen neutraal standpunt innemen. Als we dat doen zijn we reeds half verloren. We moe ten er in volle activiteit tegenover staan Het is onze roepincr de geesten te beproe ven. of ze uit God zijn. Tegenover de teekenen der tilden, die zoo geheel andere zijn dan in 1886. heeft het Geref. beginsel een niet l eng genoeg te waardeeren beteekenis. Vooreerst, omdat het ons van meet af aan plaatst op het vaste fundament van het Woord dei Hee ren.-dat de eeuwen door heeft stand g( houden. Maar ook. omdat het op Staatkundig gebied de dag van het heden ziet in het licht van het verleden en daarom aan sluit aan ons nationaal bestaan. Daar door kon het, al vormen de belijders van dit beginsel nog geen zesde deel der bevolking, een Staatkundige richting in bet leven roepen, die de grondtoon van ons volkskarakter vertegenwoordigt Door dat deel der waarheid, waardoor duizenden zich op een doolweg laten leiden, laat, wie uit het Geref. beginsel leeft, zich niet van het spoor brengen. Ook op maatschappelijk gebied is er een groot verschil tusschen 18S6 en 1936. De liberale economische school was toen nog oppermachtig. Het was Kuvper. die toen krachtig gepleit heeft voor nieuwe vormen in het sociale leven, die op 9 Nov. 1891 ter opening van het Sociaal Congres zijn rede hield over: „Het Sociale vraagstuk en de Christelijke religie" en kort daarop een brochure deed verschijnen onder de titel: De Christus en de sociale nooden. En bij zijn pleiten voor hreedere volksinvloed kwam hij niet op het revolutionaire spoor, maar waarschuwde hij tegen de „democratische klippen". De waarde van het Geref. beginsel Zoo mag dan gezegd worden, dat de' de van het Gereformeerde beginsel tegen over dit alles uitkomt Het eischt voor nu en altijd volkomen onderwerping aan Gods Woord. Het verwerpt alle humanistische ge dachte en elke humanistische waan. 't Doet mensch en wereld zien in het ware licht. Daarom staat het Gereformeerde volk als het trouw blijft en in gehoorzaam heid aan God zijn weg vervolgt, posi tief en negatief zoo sterk. Positief in t medehelpen bouwen op religieus, staat kundig en maatschappelijk gebied. Ne gatief in zijn critiek op de hedendaag- sche stroomingon, die zich openbaren als teekenen der tijden in de dialecti sche theologie, in het fascisme en het communisme. Student en beginsel Als het, naar Gereformeerde opvatting zoo staat met de wetenschap, zou dan hc' Gereformeerde beginsel, waarin gij reed als kind door uw vader en moeder zijt on denvezen, niet van allesbeheerschende be teekenis zijn in verband met uw studie Dat principe moet gij laten heerschen ii. ai uw werk en het moet zelf bil de voort- duur een voorwerp van uw studie zijn. student, die uit het Gereformeerde heginsei loeft. is niet enghartig. Hij sluit zleh niet op in een broeikas. Onkundigen hebben ons dat wel eens venveten Er is niets van aan Om op mijn eigen terrein te blijven, durf ik op grond van ervaring volhnudon, dat de Gereformeerde student in doorenee veel meer weet van de Ideeën van Thorhecke. Buys en TroPlstra, dan de liberale of soein- Hstlsche student van de ideeën van Groen. Knyper en De Savornin Lohman. Maar dc Gereformeerde student staat critisch tegen over alles wat met zijn beginsel in strijd is. Dienen van God en volk In onze studententijd moeten ons altijd twee dingen voor oogen staan: Ie. dat wij God moeten dienen; 2. dat wij het volk moeten dienen. Ook het laatste. Dat ons volk universiteiten en hoogescho- len bekostigt, doet het niet uit weelde. Maar als volk van hoogere cultuur beseft het. die Instituten voor zijn bestaan en voortbestaan noodig te hebben. Dat gij studeeren kunt aan goed ge outilleerde hoogescholen, dat gij de we tenschap beoefenen moogt, onder veels zins voortreffelijke leiding, dat gij al is het op nog zoo bescheiden voet de edele staat van student kunt voeren, dat dankt gij aan het Nederlandsche Daarom heeft dat volk er recht op, 'dat gij reeds in uw studententijd u bewust zijt uw roeping tegenover de volksgemeen schap. Geldt dit voor ons volk in het alge- i, In bijzondero zin hebt gij e e n plicht tegenover het Gerefor meerde volk, dat met u uit hetzelfde principe leeft Laat daarom in de jaren van uw acade mische studie de band, die u aan uw volk verbindt, nooit los en zie vooral op dat volk nooit uit de hoogte neer, maar richt u er naar. Door de arbeid van uw volksgenoo- ten kunt gij leven en studeeren. Zij hebben het voor u over, omdat zé van u verwachten, dat gij straks de fak kel der wetenschap zult dragen om land en volk te dienen. Vergeet dat nooit Ook hierin moet voor u de betee kenis van het Gereformeerde beginsel uitkomen. In de halve eeuw. die achter "ons ligt heeft de Societas Studiosorum Reformatorum het hare gedaan om het Gereformeerde begin sel ook in het studentenleven tot gelding, te brengen S S R. heeft een werk verricht, dat in waardij niet licht te hoog kan wor den aangeslagen Dankbaarheid vervult ons hart. Maar de toekomst wenkt. De toekomst met haar wol ken en donkerheid, met haar moeiten en problemen. Zwaar zullen de eischen zijn, die aan u gesteld worden. Maar versaagt Diet Houdt moedig vol. Leeft uw studen tenleven Geniet ervan, maar toont ook als studenten, dat gij kracht put uit het begin sel uwer vaderen. De spoorwegplannen Gistermiddag vond in het hoofd-admini- stratiegebouw der Ned. Spoorwegen te Utrecht de aanbesteding plaats van: het ver- hoogen van een gedeelte spoorweg Utrecht Arnhem's-Hertogenbosch en aansluitend gedeelte emplacement Utrecht C. S.. Raming f 234.000. Laagste Inschrijver was de fa. J. G. Steen- sma te Lemmer met f 182.800 en f 185.200. Station Muiderpoort Vervolgens had de aanbesteding plaats van het maken tweede gedeelte van den onderdoorgang ter verbinding van het voorplein voor het toekomsti ge station Muiderpoort met de Ponta- nustraat L o. de Donselaarstraat te Amsterdam met bijbehoorendé wer ken. Raming f 52.000. Er waren 25 biljetten Ingekomen. De vervoersclausule is vervallen. Onderbouw viaduct Tenslotte werd aanbesteed het maken on derbouw voor viaduct Rotterdam naar Bode graven over de spoorwegen GoudaDen Haag en GoudaAlphen a. d. Rijn nabij km. 0.870 van den spoorweg GoudaDen Haag. Raming f 39.000. Er waren 56 biljetten. Laagste inschrijver was de Holl. Beton Mij. te 's-Gravenhage a. f 31.900 en b. f 31.700. Met schokbetonpalen f 30.900; met vleugelpalen f 30.400: met schokbetonpalen en schokbeton-vleugelpalen f 29.300. RAADHUIS TE BOXTEL Na gehouden aanbesteding van bet bouwen van een raadhuis voor rekening van de ge meente Boxtel, waren laagste inschrijvers de gebr. Struycken, aannemers te Tilburg- Utrecht, aan wie het werk is gegund. BRANDWEERKAZERNE TE LEIDEN B. en W. van Lelden hebben aanbesteed den bouw van een brandweerkazerne op bet terrein van de voormalige Sint Petruskerk. Van de 37 inschrijvingen was de laagste die van den heer F. J. de Vries le Bilthoven met f 33.275. Op Woensdag 11 Maart zal door de Rijks waterstaat te Maastricht worden aanbesteed het onderhoud van het kanaal van Luik naar Maastricht, voor zoover dit op Neder landsch grondgebied is gelegen, gedurende De Indische bedrijven en de contingenteering Blijkens het verslag van de Commissie voor Indische Zaken uit de Tweede Kamer .s de invloed, die ie verschillende contin genten-! ngen op de Indische bedrijven uit oefenen, in het algemeen gunstig. l>e Indische regeering gaat ti.ans nauw keurig na, welke de weerslag is van de contingonteeringen in de inheemsche maat schappij. Omtrent de kolonisatie op Nieuw-Gulnea •vrrdt medegedeeld, dat het totaal aantal zielen van de kolonisatie der africhting Immigratie en Kolonisalie Nieuw-Guine» ongeveer 300 bedraagt Afgescheidcu van individueele gevallen zijn de resultaten tot dusver niet zeer gunstig. Tot nog toe kun. nen slechts enkele kolonisten gpldelijkea steun of werkverschaffing ontberen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 3