€H E LM Nieuw! Een heerlijke sigaret! 10 stuks - 10 cents WOENSDAG 12 FEBRUARI 1936 EERSTE BLAD PAG. 2 PILLEN 19 IDEAAL pijnloos laxeermiddel, het welk tevens verstopping GENEEST I Recept van Prof. Dr. med. MUCH. Buitenland DE FRANSCH-RUSSISCHE VRIENDSCHAP Flandin, Frankrijks nieuwe man op den post aan de Quai d'Orsay, laat er geen gras over groeien; hij is, reeds vanaf den eersten dag van zijn bewind, druk doende de spo ren uit te wisschen die zijn ambtsvoorgan ger Laval in Europa nagelaten heeft. Deze Zuid-Franschman moge ietwat impulsief en tevens in zekere mate wat idealistisch geweest zijn. hij had er toch hard aan ge werkt oude tegenstellingen tusschen de Europeesche hoofdsteden te verzoenen, en tevens was het zijn oogwit, voor het net van afspraken en verdragen. bet bewind van Barthou in het leven ge roepen, een nieuwe geest vau algemeene samenwerking in de verschillende naties te voorschijn te roepen. Daardoor leek het er wellicht op, dat Parijs op zijn oude vriendschappen ln Balkan en Donaubekken niet langer prijs stelde, en dat het met name Italië boven alle anderen voortrok; in wezen echter ging zijn politiek uit naar een evenwicht, dat niet zooals in de plan nen van Barthou uit talrijke kleine facto ren was samengesteld, doch dat Europa ii groote lijnen zag, vertegenwoordigd door belangen van allereerste grootte. Laval heeft de erfenis van zijn voorgan ger, het nog niet geratificeerde verdrag vtur wederzijdschen bijstand met Sovjet-Rus land, langen tijd terzijde laten liggen. Ilij „lustte" het blijkbaar niet, omdat er conse- k wen ties aan vast zaten, die niet met zijn politieke wensehen en inzichten strookten. Flandin toont thans duidelijk, dat hij er anders over denkt. Na het consult met do leidende Europeesche staatslieden, vooral met hen die uit den stormhoek van Donau en Balkan stammen, heeft hij nu de rati ficatie van het verdrag met Moskou in de Fransche Kamer aanhangig gemaakt. Terwijl wij dit schrijven, is het lot van 'dit verdrag nog niet beslist, maar naar het zich laat aanzien, zal het ongetwijfeld door de Kamer worden bekrachtigd. In de stijl, waarmee de Quiai d'Orsay thans de Euro peesche problemen aanpakt, past dit ver bond met de Sovjets volkomen. De bezwa ren, overigens van typisch Franschen aard, die een der eerste bestrijders daartegen heeft aangevoerd, zullen in dit opzicht niet den minsten invloed kunnen uitoefenen. De afgevaardigde, waarop wij het oog heb ben, wenschte de overeenkomst met Mos kou voornamelijk te bezien met hot oog van den Franschen spaarder, die terecht ruggegraat van de Derde Republiek is ge noemd. De oude Russische schulden, datee rend uit den tsarentijd, zoo argumenteerde deze spreker, vertegenwoordigen een waar de van 25 millioen francs. Zouden wij er niet eerst eens over gaan spreken, wan neer deze uitstaande schulden mogen wor den binnen verwacht, alvorens wij met de communistische heeren nieuwe overeen komsten aangaan? Dit woord zal een echo hebben gevonden fai heel wat Fransche huiskamers. Jammer, dat de „groote" politiek in dit geval heel wat minder nuchterheid dan de gemiddel de middenstander aan den dag legt Irreeële dingen, als die nog maar steeds niet te bannen vrees voor het schrikbeeld Duitschland, verlokken met kracht tot het aangaan van nieuwe combinaties met een macht wier wezen destructie is. Een andere woordvoerder, die heftig „pro" was, heeft daarop betoogd, dat een aispraak met Rusland geenszins behoefde te beteekenen een wijdere kloof tusschen Parijs en Berlijn. Al gaat het onderhavige verdrag uit van de veronderstelling van een Dultschen aanval, waartegen Rusland en Frankrijk elkander wederkeerig veiligheid willen waarborgen, daarom wil dit nog niet zeggen, dat Duitschland geen derde in den bond zou kunnen worden! Deze socialistische spreker, die tevens een bekend advocaat is, scheen niet in het minst te beseffen, welk een psychologisch onverantwoorde dingen hij uitte. Blijkbaar werd hij meer geleid door sympathieën dan door verstand, een eigenaardigheid, die hij echter bij de Duitsche „tegenstanders" niet schijnt te kunnen veronderstellen. ïntusschen houdt men zich elders fn de Wereld bezig met de vraag, wat de uitwer king van de ratificatie van dit verdrag zal zijn. Zal Duitschland ervan gebruik ma ken, om zijn ontmantelde Rijnzónes als mi litair gebied te hernemen? Zal het betoo gen, dat het verdrag van Locarno nutte loos en krachteloos geworden is? Londen beziet deze kwesties met een fustigen en zakelijken blik. Duitschland, zoo antwoordt men, viert thans zijn Olym piade; het land is er vol van. Het zal der halve voorloopig niet overgaan tot het doen van stappen, welke deze Olympische rust zouden moeten verstoren. Het zal willen afwachten. Inderdaad lijkt deze beschouwing nog zoo ongefundeerd niet Echter, hoe rustig Berlijn zich mogelijk houden mag, het zal niet uit het oog verliezen, geen oogenhlik, dat Parijs met minder sympathieke bedoe lingen aan Stalin en Litwinof de hand ge reikt heeftl De oorlog in O.ost-Afrika EEN ABESSIJNSCHE OVERWINNING IN HET ZUIDEN Hawariate bevelhebber van nieuw legercorps? Volgens een officieel bericht uit Har- rar zouden de Abessiniërs er na een hevig gevecht in geslaagd zijn de Ita lianen te verdrijven uit Curati op 80 K.M. van Sassa Baneh. Beide partijen moeten groote verliezen hebben ge leden. Hawariate naar het Zuiderfront? Do vroegere Abessijnsche gedelegeerde bij den Volkenbond, Teclo Hawariate, heeft het bevel over een Abessijnsch legerkorps op zich genomen. Hij is reeds in Asba ra- tijdens i fari in de provincie Sjersjer aangekomen waar zijn legergroep haar garnizoen hcoft. De manschappen van het korps hebben bevel ontvangen, zich voor den tijd van voertien dagen van voedingsmiddelen te voorzien, hetgeen er op wijst„ dat Hawa riate zich met zijn leger in ijl-tempo naar het zuidelijk front zal begeven, teneinde do Italiaansche divisies, die momenteel haar posities bij Negelli consol idee ren, te ontrusten en den verderen opmarsch der Italianen in dit gebied tegen te houden. De troepen van Hawariate vormen slechts een klein deel van de Abessijnsche leger groepen, die zich sedert weken in opmarsch naar het Zuiden bevinden, om voor het nieuwe offensief van Graziani goed be schermde stellingen aan den rand van het hoog-platcau in te nernen. Volgons één vast plan marcheeren uit de centrale pro vincies Abessijnsche legerl roepen onder aanvoering van haar plaatselijke Ras, als mede een deel der Abessijnsche zuidelijke armee onder opperbevel van Ras Nasiboe. door Oguden naar de Sidoma-provincie. Militaire waarnemers concludeeren uil het feit, dat Hawariate, diG voor een be kwaam strateeg doorgaat, tot opperbevel hebber van een Abessijnsche legergroep benoemd, dat nog voor het begin van d grooten regenval nieuwe gevechten op hel zuidelijk front zullen plaats hebben. De Italianen bereiden zich voor! Volgens berichten uit Addis Abeba schij nen de Italianen tegen het einde van Fe bruari groote aanvalsplannen aan het zui delijk front ten uitvoer te willen leggen. Oorlogsmateriaal, tanks, vrachtwagens met levensmiddelen, voorts sterke afdeelingen Askaris worden aan dp Ganale Dona en ir het gebied van Neghel li in gereedheid ge bracht, evenals op de basis Gerlo—Goebi-- GoraheiWarandab. Duidelijke teekenen wijzen op een dubbel offensief. Het eene offensief zal waarschijn lijk in de richting van Alatta geschieden, teneinde het merenplateau te bereiken. De aanval zal dan gericht worden te gen Harrar, met het doel. de Abessijnsche legers in het Zuiden op twee fronten tege lijk bezig te houden. De Abessiniërs treffen van hun kant alle mogelijke tegenmaatregelen. Vooral in de provincie Bali worden groote hoeveelheden troepen geconcentreerd, teneinde tegenover een ïtaliaansch offensief de noodige krach ten in het veld te kunnen brengen. Al het voor Abessinië aankomende oorlogsmate riaal, vooral luchtafweergeschut en anti- tankgeschut, wordt bijna zonder uitzonde ring naar het zuidelijk front gezonden. Er bestaat verder de mogelijkheid, dat de Abessiniërs in Bali een Ifaliaansch offen sief willen vóór zijn en het eerst tot deD aanval zullen overgaan. Geen Engelsche adviseur? Het in Italiaansche bladen gepubliceerde bericht, dal kolonel Holt, de Britsche mili taire attaché in Addis Abeba, de militaire raadgever is van den negus en in deze eigenschap de Abessijnsche operaties tegen Italië leidt, wordt in Londen officieel te gengesproken. wordt op gewezen, dat kolonel Holt den keizer uiteraard naar zijn hoofdkwar tier in Dessie heeft begeleid. Hetzelfde is echter waar voor den Franschen en Ame- rikaanschen militairen attaché. Holt is alleen in zijn eigenschap van waarnemer in Dessie geweest en heeft na tuurlijk op geenerlei wijze medegewerkt in de leiding der operaties. Bommen bij ambulance Volgens een heden hij het Britsche Roodo Kruis te Londen ontvangen telegram zijn Maandag bij Kobbo in Abessinië bommen neergeworpen in de nabijheid van de Brit sche Roode Kruis transportafdeeling; «Ie bommen hebben echter geen schade aange richt. Malcolm Mao Donald weer in het Lagerhuis Het resultaat van de tusechenfijdsche verkiezing voor het Lagerhuisdistrict Ross en Cromarty, welke noodzakelijk was ge worden door het aftreden van Sir Tan Macpherson, die het district sedert 1911 heeft vertegenwoordigd en onlangs als Lord Strathcarron naar het Hoogerhuis is huisd. is thans bekend gemaakt Malcolm Mac Donald, de minister voor de Dominions e.n candidaat van de Nationale Regeering. is gekozen met 8949 stemmen. De candlrlaat de.r Labourpartlj Mc Neill he haalde 5967 stemmen; de conservatief Ran dolpb Churchill 2427 stemmen, terwijl de Liberaal Thomas 738 stemmen heeft ver worven. 3 Kaas is voedzaam. „Kruiwagen" kaas is bovendien smakelijk, vil FrTco" Leeuwarden e resultaten verkregen, te weten een gemiddelde oogst van 22 quintalon katoen H.A., met een rendermnt van acht quintalen vlokken, die zelfs nog een bete vezel hadden dan de Amcrikaansche katoen en die ook, wat vezel betreft, de Egyptische katoen overtroffen. De corporatie voor den landbouw organi seert nu een uitgebreide katoenaanplant m alle beschikbare streken. Amerika en het olie-embargo De correspondent van de „Daily Herald" te New-York schrijft, dat op grond van het verloop der behandeling van de neutrali- tcitswet en de plannen tot verlenging van de bestaande wet mag worden geconclu deerd, dut president Roosevelt en zijn raacis lieden met het definitief bepalen van hun standpunt ten aanzien van bun eventueele pelroleum-niaatregelen wachten op de be slissing van den Volkenbond. De suggestie, dat de regeenng der Ver- eenigde Staten eventueel zou kunnen over gaan tot het afkondigen van een embargo op den pctroleum-uitvoer naar Italië, beeft aldus de correspondent zooveel verschil van meening doen ontstaan, dat liet treffen van een dergelijke» maatregel onder de be staande omstandigheden nauwelijks te ver wachten is. Er zou echter een snelle ver andering in den toestand kunnen komen, indien de Volkenbond zou besluiten tot het toepassen van petroleumsancties, zonder rekening te houden met de politiek der Ver eenigde Staten De correspondent weet verder te melden, dat er in alle deelcn der Verecnigde Sta ten een groeiend verzet tegen het maken van oorlogswinst valt waar te nemen. De Italiaansche corporaties bijeen Nationale vergadering op 29 Febr. a-s. De groote nationale vergadering van cor poraties, die 29 Februari bijeen zal komen, wordt te Rome als zeer belangrijk bo sehouwd met het oog op de functionnee- ring van den corporatieven fascistische» staat, aldus seint het agentschap Stefani. De vergadering zal zich bezig houden met het besturieeren van het werk, dat ver richt is door de raden der 22 corporaties in de 15 maanden van haar bestaan. Rij hun werkzaamheden, gewijd aan verschil lende problemen, zooals ruilhandel, kost prijzen, transporten, douanerechten, ver koop etc. moesten de raden zich met deze problemen bezig houden, niet alleen met betrekking tot bun intrinsieke waarde van directe betrekkingen, maar ook in verband met de noodzakelijke opvoering van de ontwikkeling der productie in de nationale huishouding, teneinde te strijden tegen de economische belegering, die Italië tot icdo ren prijs definitief wil verbreken. Daarom zal dan ook, zoo besluit Sfpfani, de 29ste Februari een datum vormen In de geschiedenis van den strijd tegen de sanc ties. Katoenaanplant in Italië? In het Italiaansche plan van actie, dat zich ten doel stelt een grootere ontwikke ling van de nationale productie tot stand te brengen, zijn ook studiën en proeven ge nomen met den aanplant van katoen in de Zuidelijke streken van Italië, die daarbij gebleken zijn zeer geschikt te zijn voor het verplanten van dit gewas. Door verbeteringen in het systeem van aanplant heeft men den laatsten tijd zeer De nieuwe Britsche defensie-uitgaven Critiek ln het Hoogerhuis In het Britsche Hoogerhuis hebben debat ten plaats gehad over een door Lord S tra- fa o li ingediend voorstel tot instelling van een commissie voor onderzoek van ie orga nisatie en uitrusting van het leger, de vlooi en de luchtstrijdkrachten, vooral met hei oog op de voorgenomen verhooging van uitgaven. De voorsteller verdedigde het standpunt, dat de ontwikkeling van de collectiave vei ligheid alle tot dusverre opgestelde strategi sche plannen heeft gewijzigd. Het Britsche Rijk is thans geallieerd met 59 naties. Bij een overal op Engeland in de .Middel landsche Zee zouden bijvoorbeeld Frankrijk. Turkije. Griekenland. Zmd-Slaviè en andere staten Engeland te hulp snellen Engeland behoeft zich daarom niet mee.» als een „eenheid" te beschouwen, die in staat moet zijn zich zelf tegen lederen mo- gelijken aanval te verdedigen. Wanneer men werkelijk het voornemen heeft oen bedrag van 300 millioen pond bin nen drie jaren voor defensiedoelei-irien uit te geven, is het een nationaal ongeluk, wanneer men moet constaleeren. dat een deel van dit geld voor andere doeleinden >u kunnen worden uitgegeven. Voor de regeering antwoordde de eerste lord der admiraliteit, lord M on se II, du allereerst op wees. dat de door Straholgi voorgestelde commissie twee of drie jaar noodig zou hebben voor zij het kabinet rap port zou kunnen uitbrengen. Engeland kan niet wachten met het goedmaken van de gebreken in zijn de fensie, waarvan het uitstellen naar de meening van 't Hoogerhuis waarschijn lijk reeds te lang geduurd had. Engeland heeft tot dusverre gewacht, in de hoop, dat andere landen het voor beeld van Engeland zouden volgen. Dat is echter niet gebeurd. Den laatsten tijd hebben vloot en luchtstrijdkrachten :i grooten omvang proeven genomen, die zoo wel betrekking hebben op het luchtafweer geschut als op de bepantsering van de groo te slagschepen. De admiraliteit weet thans op grond van de resultaten dezer proeven, hoe een mo dern slagschip gebouwd moet worden. Hoare opnieuw Britsch minister? Een onderhoud met Baldwin De eenige dagen geleden van zijn vacanMe in Zwitserland te Londen teruggekeerd, oud-minister van buitenlandsche zHken Si. Samuel Hoare heeft een onderhouJ gehad met ministerpresident Baldwin dat ongeveer 3 kwartier duurde. De „Manchester Guardian" meldt, dat d> Britsche regeeringschef het denkhec! 1 koes tert. Sir Samuel tot minister voor de coör dinatie der verdediging (niet te verwarren met de functie van minister van defensie te benoemen, en hem op deze wijze weder lid van het kabinet te maken. Het echter de vraag, of hij den titel „minis ter voor de coördinatie der verdediging' zal dragen, daar de repeerlng den schijn wil vermijden, dat de leiding over alle dri- dp ministeries van verdediging in zijn han den berust. Hij zou derhalve in het kahlnet wor den opgenomen al* minister zonder porte feuille. en in het legerbuis alle vrngei beantwoorden krijgen. die betr-kklng hebben op de landsverdediging, een taak die tot nu toe de minister-president als voorzitter van de commissie voor de verde diging van bet rijk had. Daarnnast zou dan Sir Samuel Hoa-i volgen? de thans in studie zijnde olanner nog voorzitter worden van een permanent verdedigingscommissie, die uit de minister en leiders der ministeries van defensie zoi bestaan. Uit deze verdedigingscommissie zou in. geval van oorlog de Opperste Krijgsraad worden gevormd. Na den moord op Gustloff Een officieel Zwitsexsch communiqué De Zwitsersche Bondsraad heeft zich gis termiddag bezig gehouden met den moord op den Duitschen nazi-leider Gustloff, en aan het eind der zitting het volgende com muniqué uitgegeven: „De Bondsraad heeft zijn aandacht ge geven aan de aanvallen, die in verband met den moord op Guslloff door het dagblad „Volksrecht" op 7 Februari jl. gericht zijn op den Duitschen gezant, vrijheer Von Welzsaecker. Op even ontoelaatbare als onjuiste wijze wordt daarin de diplomatieke vertegenwoor diger van het Duitsche rijk beschuldigd zich te mengen in de binnenlandsche aangelegen heden van Zwitserland. De bondsraad keurt de bij deze gelegenheid gebruikte uitdruk kingen af, die een ernstig exces vormen en in 6taat zijn de correcte betrekkingen tus schen Zwitserland en Duitschland Ln gevaar te brengen. In zakelijk opzicht constateert hij, dat do Duitsche gezant geenszins de Zwitsersche pers beticht van intellectueele verantwoor delijkheid voor den moord op Gustloff, maar alleen naar voreD gebracht hooft, dat de door zekere Maden tegen den gestorvene ge richte teugellooze. persoonlijke aanvallen er toe hebben kunnen bijdragen de psycho logische voorwaarden te scheppen voor een daad, gelijk door David Frankfurter is ge pleegd. De chef van het Zwitsersche politieke de partement heeft van deze verklaring kennis genomen, maar er tegelijkertijd geen twijfel aan laten bestaan, dat de Zwitsersche over heid ieder causaal verband tusschen de houding van de Zwitsersche pers en den moord van een buitenlandscnen fanaticus als onsteekhoudend van de hand moet wij- n. Bij deze gelegenheid is vastgesteld, dat de voorgenomen strengere handhaving der persverordening door den bondsraad in 6trijd met de beweringen van het blad „Volksrecht" reeds voor den aanslag op Gustloff onder oog en was gezien." NIEUWE BINNENWEG 260 Tel. 37033 ZWAANSHALS 374 TeL 41378 ROTTERDAM ERNSTIG ONGELUK TE PARIJS Te Parijs worden op het oogenhlik werk zaamheden uitgevoerd ter verbreeding vat een der Seine-bruggrn. de zgn. Pont du Ca- roussel. Gisteren is daarbij een ongeluk ge beurd. dat drie arbeiders het leven heeft gekost Toen drie monteurs met een kahMfaaa een proeftocht maakten, brak bij den oever epn der kranen, waaraan dp kaïe' bevestigd was. In her ui I' m \en d1 S'-in»- stortte de wagen neer. en verdween In de diept- Tengevolge van den krachtigen stroom konden de reddingspogingen niet met de noodige kracht worden ter hand genome» daar het onmogelijk was een duiker naai beneden te sturen. De drie inzittende monteurs zijn dan ook jammerlijk om het leven gekomen. Nieuwe betoogingen tegen prol. Jèze De Parijsche studenten hebben opnieuw betoogd tegen de hervatting van de colleges door prof. Jèza Toon de colleges waren af- geloopeu, verzamelden zich eenige honder den studenten iD de wandelgangen en in de vestibule van het faculteitsgebouw. Toen ongeveer 200 studenten te verstaan gaven den geheelen nacht in het gebouw te willen doorbrengen, riep de deken van de faculteit de bemiddeling van de politie in. Eenige minuten later verscheen een groote afdeeling politiebeambten. De deken pro beerde te bemiddelen, doch de meeste stu denten weigerden het gebouw te verlaten. De politie bracht de studenten vervolgens met kleine groepjes naar buiten en arres teerde ze- Tegen negen uur was het gebouw ont ruimd. In het geheel zijn ongeveer 80 per sonen gearresteerd. Het lot der christelijke Assyriërs Er zal voor hen gecollecteerd worden! Gisteren is in het Britsche Hoogerhuis dc kwestie van de vestiging van Assyriërs ui het Ghab-district in Syrië ter 9prako ge bracht door den aartsbisschop van Canter bury, die er op wees. dat in totaal nog 180.000 bijeengebracht moe; worden vuu; dit doel. De kerkvorst gaf te kennen berei-l te zijn een beroep te doen op het Dublin en reeds een sterke commissie te dien eind* te hebben gevormd, wanneet" de regeenus er haar goedkeuring aai hechtte. De ondersecretaris van huitenlandschr zaken zeide, dat al was de regeenng van meening geen directe verplichtingen te her- hen ten opzichte van het koloniseeren deze1- Assyriërs. zij toch besloten had den Vo'ken- bond 250.000 aan te bieden op voorwaarde dat de regeering van Irak een zelfde hijdra- ge schonk, waarin Irak had toeges'emd. Er blijft thans nog een lacune in de totale kos ten van 180.000, die alleen door particuliere liefdadigheid kan worden opgevuld. De re geering zou steun verleenen aan een oproep tot het publiek en hoopte, dat deze een suc ces zou worden. Fransch verkeersvliegtuig vermist Door schepen van de „Air France'' wordt op het oogenhlik in het zuidelijk deel van den Atlan'ischen Oceaan ge zocht naar het Fransche watervliegtuig van den Trans-Atlantisehen dienst „Ville de Buenos Aires", waarvan men sedert geruimen tijd niets gehoord heeft. Het blad ..Pari? Soir" meldt, dat de ver miste vlieghoot „Ville de Buenos Aires" vloog in den geregeiden postdienst Krank- riik Amerika De bemanning bestaat ud vijf personen. Toen het toestel uit Nata! vertrok, waren de weersomstandigheden buitengewoon slecht. De machine had benzine aan boord voor 27 vlieguren. Het proces tegen de Konings-moordenaars In het proces tegen het drietal leden van den geheimen bond dor Zuidslavische Oostadji, die er van verdacht worden mede plichtig te ?ijn aan den moord, op koning Alexander van Zuid-Slaviê te Marseille ge pleegd, heeft, de procureur tegen allen de doodstraf geëischt. Heden zullen de pleidooien worden gehou den: de uitspraak zal waarschijnlijk mor- bekend worden. Ernstige onlusten in Nicaragua In de hoofdstad van Nicaragua, Managua, zijn ernstige onlusten uitgebroken, m ver band met een staking van taxi-chauffeurs. De inleiding tot de handtastelijkheden vormde een heftig dispuut tusschen de sta kende taxi-chauffeurs en een bankier, Char les Wheelock. Toen de bankier zich door de opgewonden menigte bedreigd voelde, trok hij zijn revolver en begon in het wilde weg op de hem omringende taxi-chauffeurs te vuren, tengevolge waarvap één hunne.r werd gedood. De bankier slaagde erin aan de wraak van de woedende menigte te ontkomen. Zij wierp zich evenwel op de auto van den bankier en sloeg deze letterlijk tot gruzele menten. Daarna formeerden de stakers een protest-op'ocht. waarbij zij het lijk van hun vermoorden kameraad met zich voerden. De oproerstemming heeft zich momenteel over de geheele stad uitgebreid. De stakers hebben zelfs kans gezien, een kathedraal te l»ezetten en daar de klokken te luiien, ten teeken, dat alle arbeiders zich bij de sta king moeten aansluiten. Het huis van ban kier Wheelock wordt door een zwaar bewa pende afdeeling nationale garde bewaakt Op alle punten van de stad zijn gewapen de nat ionaal-gardisten gestationneerd. hebben echter opdracht gekregen, alleen in geval van nood van do vuurwapenen ge bruik te maken. De burgemeester is door de Joelende me nigte, die voor het stadhuis demonstreerde, op de vlucht gedreven. Hij, evenals de leden van zijn gezin, werden gedwongen over de daken van de aangrenzende huizen te vluchten. Communistenonrust in Chili De communisten, die in Zuid-Amerfka een levendige actie ontwikkelen en er in geslaagd waren in Chili een staking te ont ketenen onder de spoorwegarbeiders, heb ben voorloopig aldaar het onderspit i ten delven. De Chileensche regeering verklaart dien aangaande het volgende: „De regeering had sedert eenige maanden Kennis van het feit. dat in Chili van buiten af met de hulp van Chileensche elementen communistische aanslagen werden voorbe reid. Het uitbreken der spoorwegstaking diende slechts als dekmantel voor het be gin der rommunlstische actie. De staking verloor aan beteekenls. toen de communisten haar wilden uitbreiden tol andere bedrijven. Vele communistische leiders, welker ac tiviteit de regeering hekend is, zullen afgelegen oorden worden verbannen. De spoorwegen hebben de regelmatige diensten hervat. Tn het geheele land zijn de arbeider aan het werk en het economische en han delsleven gaat zijn gewonen gang. De regee ring is de situatie meester en waarborgt de openbare orde". De groote bladen elschen met nadruk maatregelen tegen de communistische agi tatoren. Zestien menschen verbrand Tusschen Kobe en Osaka (Jap.) heeft een ernstig verkeersongeluk plaats gehad. Een brandweerwagen kwam in botsing met eon tramwagen, met zooveel geweld, dat de tank van de brandweerwagen in de lucht vloog en de 16 inzittenden allen levend verbrandden. Een reusachtige steekvlam maakte iedere poging om hulp to verleenen onmogelijk. Kort Nieuws Binnenkort za! een aanvang wordon ge maakt met den bouw van de vierde stad in de drooggelegde Fontijnsche moerassen, Ajirilia, die nog dit jaar zal wordon iage» wijd. Tn den loop dezer week zullen met de machines van de „Queen Mary" geheime proeven worden genomen. Na deze proeven, waarbij de reusachige p-opellers niet inge schakeld staan, zullen de deskundigen zich, dank zij speciale meetinstrumenten. een vrij nauwkeurig beeld kunnen vormen ven d» snelheid, die het schip zal kunnen bereiken Men verwacht op het oogenhlik dat da .Queen Mary" het dok op 25 Maart zal kun nen verlaten. In Griekenland hebben ernstige onlus* ten plaats gehad, doordat duizenden uitge hongerde werkloozen van het land naar d< steden trokken en daar de bakkerswinkels en andere levensmiddelpnzaken plunderden Politie en militairen, die nog ernstiger o! geregeldheden vreesden, vuurden in da lucht. Na het uitdeden van levensmiddeleu is de rust weergekeerd. Hevige treinbotsing in Bulgarije Vijf dooden Dinsdagavond tegen acht uur zijn dicht bij het station Asparuchowo (Buig.) twee z.g. gemengde treinen, d.z. treinen, die be staan uit personen en goederenwagens, in de dikke sneeuw met elkander in botsing gekomen. Naar tot nu toe is komen vast te staan zijn vijf versonen bij dit onge.luk om het leven gekomen. Zes personen werden ten deele ernstig gewond, terwijl drie personen worden ver- Hoewel nadere bijzonderheden ontbreken, wordt omtrent de oorzaak slechts medege deeld. dat een der treinen in een hevigen sneeuwstorm het stationnetje van Asparu chowo was gepasseerd en op den van den tegenovergestelden kant komenden trein is gebotst LITAUEN LEGT VLIEGVELDEN AAN In Litaucn is men bezig met het aanleg gen van een reeks vliegvelden, hetgeen men in politieke kringen in Tsjeeho Slowakije met voldoening heeft geconstateerd, in Praag is men namelijk van roeoning, dat het aan leggen van de nieuwe Litaiisrhe vliegvelden in nauw verband staat met de as. ratifi catie van het Fransch-Russische pact De genoemde vliegvelden zouden nl moe ten dienen tot steunpunten voor de Russi sche luchtvloot ingeval van een eventuecle actie. DUITSCHE COMMUNISTEN VEROORDEELD. De eerste senaat van het Duitsche volks gerechtshof heeft twee communisten ver oordeeld tot levenslange tuchthuisstraf et levenslang verlies van eererechten. Het ba- treft hier den 25-jarigen Erich Q'iade er den 27-iarigen Hans Mickinn. die een lei dende functie hadden bekleed in de ille gale „strijdgemeenschap voor de roode een heid!" Er was nog overwogen de beide beklaag den ter dood te veroordef len. maar hiervan werd afgezien in verband met de ieugd de» beklaagden en het feit, dat zij voordien noo nooit met den rechter In aanraking waren gekomen. Twee medewerkers der bovengenoemde» kregen 15 jaar tuchth"isstraf en 10 laar eerverlies en 13 jaar tuchthuisstraf en 10 iaar eerverlies. Zij worden bovendien nndar toezicht van de politie geplaatst. Vier an dere medehek iwagden kragen gevangenis- straffen van een tot drie jaar. De veroordeelden hebhen vooral ln Ber lijn. Leipzig en Hal Ie getracht onder den dekmantel van sport het -organIsatie-appa raat der communistische partij te vernieu- GEMENGD NIEUWS IJsongelukken Men meldt ons uit Amsterdam; Naar het Wilhelmina-Gasthuis is een 15- jarig meisje vervoerd, dat ln Sloten op het ijs was gevallen en daarbij met het hoofd zoodanig neerkwam, dat zij bewusteloos bleef liggen. In het ziekenhuis werd hersenschudding geconstateerd. Een zesjarige jongen, die zich na school tijd op het wegens onbetrouwbaarheid ver« boden ijs van een vijver in het Florapark had begeven, is op een gegeven oogenhlik door het ijs gezakt en kopje onder gegaaa Een schipper, die het ongluk zag gebeuren sprong den jongen gekleed na en wist met gevaar voor eigen leven en na groote moeite den knaap op het droge te brengen. Motorboot in vlammen Men meldt ons uit Klund ertt Dinsdagmiddag is brand uitgebroken in het m.s. „Maria Albertina" groot 100 ton, van 3chipper J. v. d. Veeken te Made. dat in de haven van Noordschans lag. Het vuur ontstond in de machinekamer, waar even tevoren de voorverwarrner van den motor was aangestoken en greep zeer snel om zich heen. Door onmiddellijk ingrij pen van den havenmeester kon voorkomen worden dat het vuur zich voortplantte naar het ruim. Met een aantal stralen op de waterleiding wist men na eenigen tijd hel vuur meester te worden. De machinekamer de roef en de stuurhut brandden echter ge heel uit. De schade wordt door verzekering gedekt. Daar de lading tarwe verzegeld was, kon nog niet nagegaan worden of deze ook schade had opgeloopen. Bij het blusfichings- werk heeft de schipper brandwonden aan gelaat en handen opgeloopen. DE PALEIS ZAAK Naar wij vernemen, zal de bekende Pa> leis-zaak in Maart a.s. voor het gerechts hof te Amsterdam worden behandeld. Zooals men zich herinnert, heeft de recht bank deze strafzaak tegen den ex-direeteui en een ex commissaris van het Paleis vool Volksvlijt zeer uitvoerig behandeld, beide personen wegens malversaties tot vangenisstraffen veroordeeld. Op den Buiksloterweg nabij de brug het Noord-Hollandsch Kanaal is een 14- iarige jongen door het breken van den vork van zijn rijwiel komen te vallen. Men trof hem in bewusteloozen toestand aan. Een dokter van den Geneeskundigen Dienst heeft het slachtoffer ter plaatse onderzocht, waar na de jongen naar zijn woning in de Azalea straat is vervoerd. In de Van Baerlestraat te Amsterd bü bet Concertgebouw heeft een aanrijdini plaats gehad tusschen een auto, die bestuur; werd door den zoon van Dr. Feitkamp en een tram. Vermoedelijk heeft de jonge man in de auto een oogenblik niet goed opgelet HU werd ln bewusteloozen toestand binnen gebracht ln het gebouw van de Amst. IJs club. Vandaar werd hi.i per ziekenauto voerd naar het Luth. Diaconessenhuis. Hij had een hersenschudding en een gebroken been. BRANDEN Te Naardea brak In de deurenfabrtek .-Aristos" aan den Rijksweg brand uit in de z.g. motteren, waarin houtafval wordt nietigd. Een groot deel van de opslagplaatsen is door het vuur aangetast: een vrachtauto, die juist gereed 'tond om met houtafval te vertrekken, een groote voorraad hout werden door het vuur verteerd. Dank zij het snel en krachtig optreden de brandweer kon een groot deel van fabriek benevens het kantoorgebouw ge spaard blijven. De schade wordt door verze kering gedekt. Te Winschoten brak 's nachts brand uit in het drie verdiepingen hooge meubel magazijn van L. Simons te Winschoten. De brandweer bestreed het vuur met drie stralen i de motorspuit. Het vuur vond gretig dsel in den voorraad meubelen, enz., en ondanks energieke blusschtngspogingen kon niet verhinderd worden, dat een groot deel ervan verbrandde. De rest bekwam aanzien lijke waterschade. Na een arbeid van drie uur was de brandweer het vuur meester# Verzekering dekt de schade.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2