ECONOMIE EN FINANCIEN WOENSDAG 12 FEBRUARI 1936 DERDE BLAD PAG. 101 De Koningin weer naar Schotland? Bet Jongste bezoek heeft haar gexondhoid goed gedaan. De „Observer** deelt mede, dat de Ko ningin en Prinses Juliana waarschijn lijk in Augustus weer naar St Filans in Perthshire zullen gaan- De Ko ningin heeft namelijk bevonden, dat haar jongste bezoek haar gezondheid goed heeft gedaan- Er Is gezorgd, dat de last van sight- seeërs en fotografen, welken de Koningin en de Prinses vorige maal de eerste dar gen hebben gehad, uitblijft en ze een rustig verblijf in de Schotsche Hooglan den zullen hebben. TOEKOMST ACADEMISCHE GEGRADUEERDEN Weinig rooskleurige vooruitzichten Gistermiddag werd aan den Minis ter van Onderwijs aangeboden het rapport van de commissie tot bestu deering van de toenemende bevolking van universiteiten en hoogescholen en de werkgelegenheid voor academisch gegradueerden. De heer Mr. J. Limburg, lid van den Raad van State, voorzitter van de commissie, ves tigde er de aandacht op, dat de toekomst der academisch gegradueerden er allerminst rooskleurig uitziet In het algemeen blijkt de verhouding op de arbeidsmarkt der acade misch gevormden, zooals deze zich vermoe delijk in de eerstvolgende vijf jaren zal ont wikkelen, van d'en aard, dat het aanbod van afgestudeerden bijna twee maal zoo groot is als de behoefte der maatschappij aan universi tair geschoolde arbeidskrach ten. Spr. verzocht den Minister daarom wel zijn bijzondere aandacht aan het in dit rap port vervatte materiaal te willen schenken, doch ontveinsde zich intusschen niet, dat het moeilijkste gedeelte van het werk nl. het ne men van een beslissing inzake mogelijke maatregelen, thans aan de Regeering is. De Minister sprak een woord van erkente lijkheid voor den omvangrijken arbeid, die verricht Is en zeide dat hij spoedig zou over wegen of en zoo ja tot welke stappen van de Regeering het rapport aanleiding zou geven. De inhoud van het rapport Het rapport der commissie geeft een over zicht van de beroepsuitoefening en toe komstmogelijkheden der academisch gegra dueerden. Afzonderlijke hoofdstukken zijn gewijd aan: de theologen, juristen, medici, tandartsen, physici, chemici, biologen, apo thekers, leeraaren, bibliothecarissen en ar chivarissen, veeartsen, economen, Delftsche Ingenieurs en landbouwkundige ingenieurs. Vooraf gaat een uiteenzetting be teffende de oorzaken van de toene ming van het aantal academisch ge- vormden. waarbij in het bijzonder ook aan den invloed van het beurzenstelsel en van de studie en beroepsuitoefening der vrouwelijk gegradueerden aan dacht is geschonken. Het rapport wordt besloten met een op somming van maatregelen, welke kunnen lei den tot verruiming van het arbeidsveld en tot beperking van het aantal der academisch gevormden. Dit werk, dat ruim 600 bladzijden druks emvat, verschijnt dezer dagen, onder den ti tel „De toekomst der Academisch gegra dueerden" bij de firma J. B. Wolters te Gro ningen. ZUIVEL INPLAATS VAN VLEESCH IN BLIK? Pleidooi van personeel in voedingsbedrijven De Neutrale Bond van Personeel in de Voedingsbedrijven heeft zich met een schrij ven tot den Minister van Landbouw en Vi&- aeherij gewend betreffende de zuivelpositie, zulks in verband met het feit, dat thans een behoefte is ontstaan aan aanvullenden steun, nu de voorraad vleesch in blik bin nenkort verbruikt zal zijn. De Bond adviseert den Minister, niet tot verdere afslachting over te gaan, en- zoo mocht worden overgegaan tot afslachting van 100.000 melkkoeien, het vleesch in elk geval niet meer in te blikken- In de plaats van de vlee8chverstrekking wil de Neutrale Bond melk- en zuivelproducten stel len, hetgeen tevens aan de te groote melkproductie ten goede zal komen. Toelichting Naar aanleiding van dit schrijven aan den Minister vernamen wij van den voorzitter van het hoofdbestuur van den Neutralen Bond, den hee- B. Holtrop, dat de Bond om tweeërlei redenen voor het hier beoogde doel zuivelproducten in de plaats zou willen stellen van vleesch. Aan melk moet boven vleesch de voorkeur worden gegeven in ver band met haar hoogere voedingswaarde. De vleeschverstrekking aan werkloozen heeft plaats om het vleesch op de juiste manier te venverken. Het deel van de afslachting lag op een ander terrein. De heer Holtrop zou 2 liter melk per koe willen bestemmen om aan ondersteunden te worden verstrekt Het gevolg daarvan zoii zijn, dat er meer stabiliteit in de melkprijzen zou komen, ter- Wijl met de melkverstrekking tevens een Volksbelang wordt gediend. Tenslotte, zoo dee'de de heer Holtrop me de, zal de consumptie van vleesch In ons land moeten worden verhoogd Nederland, dat een vooraanstaande plaats in Europa inneemt in de zuivel en vleeschproductie, neemt pas de 16e plaats in voor wat het vleesch verbruik betreft. Burgemeester Schwartz Heeft nog geen beslissing genomen Mr. P. A. Schwartz, burgemeester van Maassluis, die gisteren benoemd is verklaard tot lid der Tweede Kamer in de vacature- Kutgers, verzoekt ons in tegenspraak met gelanceerde persberichten te melden, dat hij nog ge^ri beslissing heeft genomen over tkè vraag of hij de benoeming zal aanvaarden Mr. E. O. J. M. Baron van Hövell tot Westerflier In den afgeloopen nacht, tegen vier uur. Is te Boschvoorde nabij Brussel op 58-jarigen leeftijd overleden de Commissaris der Ko ningin in de provincie Limburg, Mr. E. O. J. M. baron van Hövell tot Wester flier. De Commissaris der Koningin vertoefde aldaar met zijn echtgenoote op advies van den geneesheer, nadat hij reeds enkele maanden te Maastricht met ziekteverlof was. Mr. baron van Hövell tot Westerflier werd op 31 Maart 1879 te Twello, gemeente Voorst, geboren- Hij bezocht het gymnasium te Maastricht en studeerde in de rechtswetenschappen aan de Rijksuniversiteit te Utrecht waar hij in 1904 promoveerde. Na eenigen tijd als ad vocaat-procureur, te Utrecht te zijn werk zaam geweest werd hij burgemeester van Culemborg en later van de gemeente Breda. In 1918 werd hij benoemd tot commissaris der Koningin in de provincie Limburg. De overledene was voorts nog curator der RJL Handelshoogeschool te Tilburg. De overledene was onderscheiden met het grootkruis van de orde van den Nederland- schen Leeuw, Grootofficier in de Orde van Oranje Nassau, Groot Officier in de Ordp van de Kroon van België, Ridder in de Orde van Malta (H. Stoel! De overledene heeft met zeldzame energie en volharding steeds de ontwikkeling van zijn gewest bevorderd. Het stoffelijk overschot van den ontsla pene zal naar Maastricht worden overge bracht om daar aan de schoot der aarde te worden toevertrouwd. Burgemeester Snel t Hedenmorgen is in het ziekenhuis Eudo- kia te Rotterdam op 56-jarigen leeftijd over leden de heer J. J. Snel, in léven Burge meester van de gemeente Moordrecht. Op 1 November 1906 deed Burgemeester Snel zijn intrede in deze gemeente, zoodat hij gedurende bijna 30 jaren het Burge meestersambt bekleedde. Al dien tijd nam hij ook het secretariaat "van de Gemeenfé waar. De reorganisatie van de R.T.M. In antwoord op de vragen van het Tweede Kamerlid Van Braambeek deelt de Mi nister van Waterstaat mede, dat hij nog geen gevolg kan geven aan de toezegging betref fende het doen van mededeelingen aan de Kamer inzake de reorganisatie van de R.T.M. Mede naar aanleiding van het rap port, uitgebracht door een Rijksac countant, werden in October 1935 grondslagen voor reorganisatie aan bo vengenoemde maatschappij voorge legd, waarop dezer dagen haar ant woord is ingekomen. Eerst na het daaromtrent te plegen nader overleg en na raadpleging van de gewestelijke autoriteiten kan de Minister de Kamer omtrent het resul taat van bedoeld onderzoek inlichten. De landarbeiderswet MOELIJKHEDEN BIJ DE UITVOERING In Zuid-Bevelamd is op tal van dorpen een vereeniging gevestigd tot uitvoering van de landarbeiderswet. Dezer dagen hield de afd. te Krabbendijke haar aJgemeene vergadering, waar aan het licht kwam hoezeer thans deze vereenigira- gen in de moeilijkheden zitten. Herhaalde malen is èn door de vereeniging èn door het gemeentebestuur getracht den minister te bewegen om door verlenging van den af lossingstermijn of door verlaging van het rentetype te komen lot vermindering vai: de jaarlijksch eannuïteit, welke thans te de jaarlijksohe annuïteit, welke thans te en niet meer in verhouding staat tot het loon dat thans door de bewoners der plaats jes wordt verdiend. Helaas werd ook op deze verzoeken steeds een afwijzend ant woord ontvangen. Aan 8 van de 19 bewo ners dér plaatsjes moest dam ook de hypo theek worden opgezegd. Gelukkig konden zich deze mensehen van eenige hulp voor zien, maar dit was slechts voor éénmaal. Te verwachten is, dat de achterstand dit jaar weer even groot zal zijn, zoodat als de regeering niet ingrijpt en doeltreffende hulp verleent, ten slotte toch tot executie zal moeten worden overgegaan. De „Kwak" in de hangar te Bari De heer L A. Aler, chef van den vlieg-tech- nischen dienst op Schiphol, heeft gisteren ge sproken met de bemanning van de „Kwak", welk toestel nog steeds te Bari wordt opgehou den. Wij vernemen dienaangaande dat Smirnoff de zijnen ook gisteren niet hebben kunnen vertrekken. De Douglas staat thans in den hangar van dit militaire vliegveld. Het weer zal 24 uur achtereen droog moeten zijn om het terrein geschikt te doen zijn voor den start. Gisterenmorgen regende het echter, zoodat het veld nog steeds doorweekt is. ZEEMACHT De vol Rende plaatsingen ztJn gelast: de lult. ter zee Se kl- J- P. Korthals Altes bfl de mari nekazerne te Amsterdam: de luit. ter zee 2e kl- F. v den Blink bü de Rflkawerf te Willemsoord WEERBERICHT BAROMETERSTAND Hoogste stand te Janmayen 768.9, I®a,este stand te Vardö 7+4.2. Stand vanmorgen halftwaalf 765.8, WEERVERWACHTING Zwakke tot matige wind uit TV. tot N. richtingen, gedeeltelijk bewolkt, in het N. waanschijnlijk eenige neerslag, met geringe kans op ij zei, temperatuur om het vriespunt tot lichte dooi, in het Z. weinig of geen neerslag, lichte vorst tot om het vriespunt. ALGEMEEN WEEKOVERZICHT De depressie, over Scandinavië betoonde zich zeer actief. Gisteravond stegen de ba rometers over Zweden en Noorwegen doch hedenmorgen bevond zich daar weer een nieuw daalgebied dat ZO. waarts trekt. Over Spitsbergen stijgt de luchtdruk thans weer. terwijl aan do Noorsche kust geen dalingen van beteekenis meer voor komen. De koudeinval aan de achterzijde van deze depressie deed de temperatuur door Scandinavië over het algemeen dalen. Vooral over Engeland komt zeer strenge vorst \oor. Het hooge drukgebied over Doitschland en onze omgeving nam in beteekenis af. De vorst in Central Europa, langs de Oostzee, in Frankrijk en het Noorden van ons land wat minder geworden. Over de Britsche eilanden werd het échter kouder. De depressie in het Z.W. van het waar nemingsgebied vulde verder sterk op. De vorst zal ten onzent aanvankelijk afnemen; in het Noorden van ons land bestaat zelfs kans op regen en sneeuw. Ook is toenemen de bewolking te wachten. In verband echter met de te verwachten ontwikkeling van de hooge druk over Scan dinavië lijkt ons. nog geenszins het einde van de vorstperiode in zicht. TFERMOMETERSTAVD Stand vanmorgen halftwaalf 1.0 G. De laagste temperatuur kwam hedennacht tot 5 gr. onder nul. 13 FEBRUARI Zonsopgang 7i24 uur, zonsondergang 5.06 uur Maan op nam. uur, onder van. 8.41 uur VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HERREN 13 FEBRUARI Van *s avonds 5.36 uur tot 's morgens 6.52 uur UIT OOST INDIE De Zondagsrust in Ned. Indië Een ontwerp ordonnantie Ingediend BATAVIA, 11 Febr. (Aneta). Bü den Volksraad is een ontwerp-ordonnantie inge diend tot wyziging en aanvulling van het B. W. op het punt van de regeling der vrije dagen van werknemers. Hierby wordt bepaald dat aan werknemers twee vrije Zondagen per maand en minstens 52 vrije dagen per jaar moeten worden gegeven. Voor eiken niet-genoten vrijen Zondag of ande ren vrijen dag heeft de arbeider het recht éen schadeloossteling te vorde ren van tweemaal het dagloon. In de Memorie van Toelichting wordt er op gewezen dat, aangezien een algemeen pu bliek -rechtelüke regeling van Zondagsrust en Zondagsarbeid vooralsnog niet uitvoer baar is, de voorgestelde regeling als de beste oplosisng voor dit, reeds lang hangende, vraagstuk wordt beschouwd, om de voor schriften van bedoeld wetsartikel te verscher pen. Dit kan worden bereikt, eenerzyds door aan het dwingend karakter der bepalingen, speciaal ter bevordering van de Zondags rust, uitbreiding te geven anderzijds door middel van civiel-rechtelijke sanctie een betere naleving van de bepalingen te bewerk stëlligen. De Nieuw-Guinee-Expeditie Contact met Dwergstammcn Een uitgebreid centrum van dc Pygmeeën in een groot keteldal AMBOINA, 11 Febr. (Aneta). De expedi tie, welke onder leiding van Dr. Bylmer een onderzoek instelde in Nieuw-Guinee, is gis termiddag uit Mimika te Ambon terugge keerd. Heden vertrekt het gezelschap naar Java. waarna men met de „Marnix" naar Holland vertrekt De expeditie verrichtte een geslaagde ex ploratie van den bovenloop van Porongo. waarna een onderzoek werd ingesteld naar den bovenloop van de Jera-rivier. In het bergland ontmoette men een dwerg- stam, waarvan de leden een gemiddelde lengte hadden van 1 meter 52 c.M.; allen waren gezeten landbouwers. Vervolgens volgde men gedurende zeven dagen, onder zeer moeilijke weersomstan digheden een bergkam, ter hoogte van 3200 meter, in welke kam zich op 1500 meter noogte een groot keteldal bevond, dat een uitgebreid centrum voor de Pygmeeën bleek te zijn. Men verkreeg hier met die bewoners een zeer vriendschappelijk contact Hier verbleef de expeditie 13 dagen in bivak, waar zich de in de buurt wonende stammen verzamelden. Driehonderd menschen werden gemeten, met bovenstaand resultaat; bovendien wer den vele ethnografische gegevens verzameld. Het merkwaardige was dat temidden van de üwergstaramen een origineele bergstam werd aangetroffen, waarvan de leden van forsche gestalte waren. Onder de leden van de expeditie kwamen geen gevallen van ziekte voor. De bestuurshervormïng BATAVIA, 11 Febr. (Aneta). Hedenmor gen ving de Volksraad de behandeling in tweeden termijn aan van het ontwerp-Be- stuurshervorming. Dezelfde sprekers, die in eersten termijn het woord voerden, maakten ook thans op merkingen over het ontwerp. Allen zeiden erkentelijk te zün vo.or het uitvoerig antwoord der Regeering en voor de toezeggingen daarin gedaan. De Inheemsche woordvoerders drongen echter allen aan op onmiddellijke doorvoe ring van de Staatkundige hervorming en de instelling van gemeenschapsraden. Tezamen met het lid Mohamad Noor vroeg Dr. Ratu Langi dat de Regeeringstoezegging. inzake de instelling van Raden, ook zal wor den uitgebreid, tot dat gebied in Borneo waar de Banjareezen woonachtig zyn. De heer Beets wees er op dat een der te benoemen gouverneurs stellig in de huidige Regeeringscommiss'e voor de Bestuursher- vorming zitting zal moeten nemen. My In de kurkenfabriek van de firma L. v. d. Toorn le Schiedam is gisteren brand uitge broken, welke zich aanvankelijk ernstig liet aanzienIs echter nog meegevallen; er was meer waler- dan brandschade. GEMENGD NIEUWS Een roofoverval op de heide Een verbitterd gevecht Gisteravond te omstreeks half negen kwam de heer van S. per fiets van Laren over de fietspaden van de heide naar Hilversum. In de omgeving van Anna's hoeve geko men hoorde de heer S. fluiten. Hij sloeg hierop geen acht, denkende dat iemand hem acherop kwam fietsen. Eenige oogenblikken later begreep hij evenwel dat het fluiten een waarschuwings- sein voor iemand moest hebban beduid. Want plotseling voelde van S. zich zoodanig tegen de beenen geschopt dat hij de macht over het stuur verloor en viel. Er ontstond een vechtpartij, waarbij de heer van S. er juist in was geslaagd den aanrander er onder te krijgen, toen een tweede persoon den aanvaller te hulp snel de. Deze schopte den heer S. tegen 't hoofd, zoodat deze den aanrander numiuer een moest loslaten. Op dit moment evenwel men de aanvallers, die blijkbaar hevig van iets schrokken, de vlucht De heer van, S. heeft zich zoo spoedig hi] kon naar Hilversum begeven, waar hij di rect telefonisch de politie van het gebeurde In kennis stelde. Deze heeft ter plaatse een onderzoek In gesteld. De heer van S. heeft meermalen hij is o.a. verzekeringsagent groote bedragen Dij zich. Juist gisteravond had hij niet zooveel geld bij zich. De heer van S., die niets miste, heeft eenige ontvellingen opgeloopen, terwijl hij, zooals begrijpelijk, nogal van streek w.as. Auto te water gereden .Een broer gered; de ander verdronk Hedenmorgen te negen uur is een zes- "wielige trailer van de Gebr. Groenewold te Bedum, welke in de richting Bedum reed ter hoogte van Ellerhuizen even voor de scherpe bocht bij de brug over het Boterdiep'aldaar, vermoedelijk door te hard rijden, in het Boterdiep gereden. In de cabine bevonden zich de gebroe ders Jan en Egge GroenewoucL De 30-jarige gehuwde Jan Groenewold wist zich over het ijs te redden. Zijn broer, de ongehuwde 24-jarige Egge verdween met de auto in de diepte. Het lijk is nog niet opgehaald. Ernstig auto-ongeluk Vaders en kinderen zwaar gewond Op het kruispunt Oldenzaalschestraat Lasondersingel te Enschedé heeft een aanrijding plaats gehad tusschen een per sonenauto uit Medemblik en een auto uit Enschedé, bestuurd door H. De gladheid van den wag was mede schuldig aan het ern stig karakter van de botsing. Een kindje van H., zes maanden oud, werd uit den wagen geslingerd en kwarn met hel hoofdje op de s'raat terecht. De kleine bleek ernstig gewond te zijn en werd door Dr. van Rhijn behandeld. H. had een lichte hersenschud ding opgeloopen. Een tweede aanrijding had plaats aan den Hengeloschen weg. De land bouwer R. uit Twekkelo wilde met zijn 5-jarig zoontje per rijwiel den weg over steken om zich via de Bruggemorsweg naar huis te begeven. Blijkbaar hebben zij niet bemerkt, dat op dit oogenblik een Duitsche auto, bestuurd door G. uit Ahaus, uit de richting Hengelo naderde. R. en zijn zoontje werden aangereden. De kleine werd 30 M. meegesleurd en liep 'n hersenschudding op. R. werd vrij ernstig aan het hoofd gewond Dr. Wefcrs Bettink verleende de eerste hulp. De gewonden zijn per taxi naar hun wo ning vervoerd. De doodelijke damp Op een kleermakersatelier in de Halver st raat te Amsterdam zijn een viertal meisjes dpor ontsnapping van kolendamp uit een kachel onwel geworden. Twee van deze meisjes zijn door den Geneeskundigen Dienst naur huis gebracht; de twee ande ren hebben te voet haar woning opgezocht Kind levend verbrand Te Hoornsterzwaag (Fr.) werd door kinderen een vuurtje gestookt Een schuur geraakte in brand en het 3-jarig dochtertje van den arbeider S. de Vries liep zulke ern stige brandwonden op, dat het op weg naar het ziekenhuis is overleden. Uit het tehuis gevlucht Vastgevroren in het ijs Gistel-middag vond een werkman het lijk van een, persoon vastgevroren in het ijsvar» het kanaal van Sluis naar Bruggen, nabij de aanlegplaats van de boot Bij het onderzoek dat de politie instelde bleek het ontzielde lichaam te zijn van een man uit het Protestantsch tehuis voor ouden van dagen „Rozenoord". zekere G. uit Schoondijke. die den laatsten tijd niet meer wel bij het hoofd was. Reeds eenige malen had de 85-Jarigeman het plan opgevat uit het gesticht te ont vluchten. doch steeds had men hem kunnen weerhouden. Toen hij gistermorgen spoor loos uit he» gesticht was verdwenen, ver- mopdde men terstond een ongeluk, doch h<u onderzoek door de marechaussee leverde geen resultaat op. WEEKSTAAT NEDERLANDSCHE BANK De goudvoorraad ongewijzigd gebleven Positie van de schatkist zeer ruim De joaigste weekstaat van 'dé Nederlandsoho Bank vertoont geen vermeerdering van den goudvoorraad. Dit is voor het eerst sinds 18 weken. Toch zijn er belangrijke goudvcrsahc- pingen onderweg, nl. uit de V. S. Deze zijn echter nog niet in oas land aangekomen, zoodat deze pas op de volgende weekstaat kunnen worden verantwoord. De totale edelmetaal voorraad bedraagt thans ƒ691.7 millioen (v. w. ƒ691.9 millioen). Deze geringe teruggang is een gevolg van een vermindering van den zilverToorraad. De binnenlandsche credielverleening geeft na de ultimo een niet onaanzienlijke ont spanning te zien. Binnenlandsche wissels daaldlen met 3 ton tot ƒ29.4 millioen en de beleeningen on vooischotten in rekening- courant met ƒ7 millioen bot ƒ130.2 mJHioen. Het RUk beschikt thans over een zeer ruime kaspositie. He» rekening-oourant-saldo is opgeloopen van 56.3 tot 68.4 millioen. Bovendien werd voor ƒ17 millioen aan call geld uitgezet, zoodat het Rijk de beschik king heeft over ƒ85 millioen. De rekeniing-couraut-salciii van anderen namen met ƒ2.4 millioen toe en bedragen thans 45.2 millioen. La verband met deze mutaties daalde de bankbiljettencirculatie met ƒ22 millioen tot ƒ755 millioen De direct opeischbare verplichtingen be- loopen thans ƒ869.1 millioen (v. w. ƒ876.6 millioen). ZU zijn voor 77.2 (v. w. 76.5 door goud en voor 79.6 (v. w. 78.9 door goud en zilver gedekt. Van Vlissingens Katoenfahrieken Afstempeling wan het aandoelen» kapitaal met 51 Uitgifte van nieuwe obligaties De N.V. P. F. van Vlissingen en Co's Ka toenfahrieken stellen een reorganisatie van het bedrijf voor, welke neerkomt op een afstempeling van de gewone aandeelen mot 50 en de uitgifte van ƒ200.000 5 obli- gaies (2000 stuks van ƒ100). Deze obligaties zullen worden uitgereikt aan houders van 6 cum. pref. aand., \v tegen het achterstallig dividend van 21 zal vervallen. De pref. aand. zullen voor 5 preferent wórdien en tot ten hoogste 3 winstdeelend. Het recht op cumulatie zal vervallen. De oprichtersbewijzen zullen in pla* van met ƒ2000 met ƒ750 kunnen worden ingetrokken. De verlaging van het uit staande gewone kapitaal, waardoor ƒ1.000.000 vrij komt, wordt bestemd tot: afboeking op de uit te geven obligatie.' ƒ200.000. afschrijving op gebouwén en ma chines 600.000 en vorming eener nieuwe reserve ƒ200.000. Na de kapitaalsreductie zal het uitstaan de kaiptaal nog ƒ1.000.000 bedragen. De reorganisatie zal reeds in de eerst volgende balans tot uitdrukking komen. N.V. Alphensche Bank Winstsaldo 1935 ƒ44.085 (v. ƒ45.202). Voorgesteld dividend 8 (onv.). Aan het jaarverslag van de N.V. AlpTien* sche Bank te Alphen a. d. Rij® over 1935 ontleenen we het volgende: Het afgeloopen jaar geeft weinig oor tot bijzondere bemerkingen. De resultaten zijn vrijwel gelijk aan die van het vooraf, gaande jaar. Dc eerste maanden waren bijzonder stil; do laatste maanden van het jaar gaven oen verlevendiging in zaken to zien, die tot heden aanhield. De veehouders profiteerden in den na* zomer van een verhooging der prijzen zuivelproducten, veroorzaakt door een 'hoogde vraag uit het buitenland. Ook de varkensaneaterij werd weder meer nend. Helaas moet hier weer een inzinking geconstateerd worden. Een gedeelte van onze liquide middelei hebben wij belegd in ter beurze genoteerd* obligaties. Berekend tegen de koersen pei 31 Dec. 1.1., vinden wij hierop een koers verlies van ƒ8183.14, welk bedrag wij heb ben onttrokken aan het Fonds voor Bijzon derv Belangen. Van de winst ad 44.085.59% (vorig 45.202) stellen wij voor: ƒ8183.14 te voe gén bij het Fonds voor Bijzondere Belangen ƒ2500 bij het Ondersteuningsfonds voor he Personeel (onv.) en ƒ2500 bij dc Extra Reserve, dde daardoor stijgt tót ƒ45.000. Het resteerende bedrag laat dan een uit kéeiing toe van 8 evenals het vorig jaar, Van nabij en ver De Ver. v. <k Effectenhandel roept een vergadering bijeen van houders van 5 en 4'/, obligaties der Kon. Ned- Stoom boot-Mij op 26 dezer ter bespreking van hun belangen en eventueel tot het benoe men Van een beschenningscomité. Het uitvoerrecht voor bevolkingsrnbbai is met ingang van 12 Febr. verhoogd vai I ƒ29 tot ƒ32 per 100 kg. droog. Naar uit Bazel wordt geseind, »oor*.i men, dat het boekjaar per 31 blaart dei Bask voor Internationale Betalingen gun stiger zal zijn dan het boekjaar 1934/35. Ii 01 elk geval wordt een dividend van 6 2 geacht. Vorig jaar werd eveneens 6 uit] re De verkoopen der Montgomery Wan bedroegen in Jan. 1936 18.50 millioen, zijn d'e $1.08 millioen of 6.3 meer dan in Jan. 1935. In het per 31 Jan. 1936 geëindigd! jaar bedroegen tie verkoopen $306.10 mil lioen, zijnde $44.68 millioen of 17.1 hoo ger dan in het voorafgaande jaar. De Bank van Spanje zal een orediet transactie afsluiten van ƒ70 millioen me' de firma Mendelssohn en Co te Amsterdam De wissels met drie maanden looptijd vai de Bank van Spanje, die zullen worden af gegeven tegen diit orediet, zullen door dei Spaanschen staat gegarandeerd worden. Ii deze wissels zou de goudclausule op soort gelijke wijze worden opgenomen als hi d< bekende crediettransactie, welke is afgeslo ten met België. De Ba®que de Paris et Pays-Bas, de firma I.azard Frères et Cie de firma Louis Dreyfus et Cie nemen aa: de transactie deeL De Frlesch-Gronlngsche Hypotheekbank stelt de uitkeering van een dividend vt van 34 (v. j. 40) per aandeel. De afleveringen va® de U. S. Steel Corp bedroegen in Januari jl. 721.000 ton (v. 534.000; v. m. 662.000 ton). Een ziekenhuis ontvlucht Kind hall bevroren Het 7-jarig zoontje van den fabrieksarbei der H. v. d. B., dat in het ziekenhuis te Weert wegens roodvonk werd verpleegd is er in geslaagd die inrichting ongemerkt te. verlaten. Het kind kon zün kleeren niet vinden en is bijna geheel ontkleed naar de ouderlijke woning geloopen, die ongeveer een kilometer van het ziekenhuis ligt. Het kind vond de deur gesloten en op zijn hulp geschrei ontwaakte niemand van de huis- genooten. Teneinde raad is het kind in een nabij gelegen schapenschuur gekropen, waar het den nacht heeft doorgebracht Den volgen den morgen ontdekte de eigenaar van de schuur het kind, dat meer dood dan levend in halfbevroren toestand naar het zieken huis werd gebracht Het kind is dadelijk onder geneeskundige behandeling gesteld, doch zijn toestand is van dien aard, dat men voor zijn leven vreest. Hofstede in de asch gelegd Te E 1 d e n gemeente Eist is door onbe kende oorzaak afgebrand de hofstede ge legen aan de Kwakstraat, eigendom en be woond door den heer Pauwel. Het pand brandde tot den grond toe af. De inboedel kon gedeeltelijk worden gered. Verzekering dekt de schade. De belendende perceelen vatten mede vlam, doch door het energiek optreden van de brandweer uit Eist kon uitbreiding wor den voorkomen. Nadat Dinsdagmiddag een drietal jongens zich op het ijs van de sloten nabij den Mid- delhoefschen weg op de grens Amers- foortSoest hadden vermaakt, wilden ze aldaar den onbewaakten overweg oversteken. Op dat oogenblik naderde juist een goede rentrein. Twee der jongens wisten het veege lijf te reden; de derde, de 9-jarige H. R., werd echter door den locomotief gegrepen en overreden. Het ventj 2, dat een der beenen werd afgereden en tevens een groote hoofd wonde had bekomen, was zoo goed als op slag dood. De vriendjes van het slachtoffer waren door dit ongeval geheel overstuur geraakt. De machinist had van het ongeval niets bemerkt. VERDUISTERING VAN 15.000 Men meldt uit Heerlen aan de N-C.R.: De Heerlensche politie heeft Maandag avond gearresteerd den administrateur van de Mijnschool en de M.T.S. te Heerlen, G. Omtrent deze arrestatie bewaart de politie het diepste stilzwijgen. Zij wilde zelfs niet bevestigen, dat de arrestatie inderdaad heeft plaats gehad. Te Heerlen loopt evenwel het gerucht dat een belangrijk bedrag zou zijn verduist°;d. Men spreekt over een bedrag van- 15.000. DE OLYMPISCHE WINTERSPELEN Schaatsenrijden begonnen Van der Scheer snelste Hollander Gisteren om 10 uur zijn de wedstrij den in het schaatsenrijden begonnen met de 500 meter, waarvoor in Hol- landsche kringen groote belangstelling bestond, omdat verschillende Hollanders hieraan deelnamen. Al mocht niet ver wacht worden dat onze landgenooien tot de eerstaankomenden zouden belioo- ren, toch hoopte men dfit zij een rede lijk figuur zouden maken. Het weer was zeer geschikt voor schaat senrijden: geen wind, geen sneeuw en eei stralende zon. Van onze landgenooteii heeft Van der Scheer de beste prestati» geleverd. Zijn tijd bleef ruim 1 sec., boven die van de andere Hollanders maar wa: overigens niet zoo heel bost te noemen, evenals trouwens alle andere tijden. Waar schijnlijk was dit een gevolg van het zeel harde ijs. Zeer verrassend was dat de Noor Ballani grud het kampioenschap won. Deze rijder, die op de 1500 en 5000 meter ongenaakbaar is, staat er voor bekend dat hij op do 50C meter nu niet bepaald uithlinkt Ondank het feit dat hij ee® zwakketegenstandei had reed hij de baan in 43.4 sec. Voorts werd' eeh aanvang gemaakt mei bet kunstrijden voor dames, waarbij voor al Sonja Henie en Cecilia Colledge zich onderscheidden. Men mag dan ook veron derstellen dat zij met een flinke voorsprong aan het hoofd van het klassement staan. De wedstrijden met vierpersoons-bob» vingen eveneens aan. De deelnemers moes ten twee van do vier voorgeschreven ritten maken. Zwitserland II heeft momenteel dc leiding. De ij sh ock ev-we d st ri j d en werden voort ge zet met de wedstrijden voor de demi-finale en hadden, zooals uit de uitslagen blijkt een spannend verloop. Heden worden de wedstrijden in het' schaatsenrijden voortgezet met de 5000 M. DE UITSLAGEN Scli(iat«enrijdcn, 500 meter: I. «sn Olympie Kampioen Ivar Ballangrud (Noorwegen), t| 4c.-4 sec2. Georgr Krog (Voorwegen) 43.5'se 3 Frelslnger (Amerika) 44 sec.: 4. Ishiha (Japan) 44.X sec.; 5. Lamb (Amorlka) 44.2 see., 6 en 7. Potts Amerika) en Leban (Oostenrijk) ","V 00 I0' OJal, en R„l, salo (allen Finland) 44.9 sec.; 11 en 12 Naki. 7!,Ur?L0apan) en p«te™en (Amerika) 45 sec.; 13. Waznlek (Oostenrijk) 45.1 sec.; 14. Nande (Japan) 4o.6 sec.: 15 Van der Sch (Nederland) 45.7 sec.; 25 en 26. D Hk s t r La n gr e dijk (Nederland) 46.7 sec- Blaisse (Nederlaaid) 46.9 sec. riahoekeT. demi-finale: Groep I. Dultachlan4 Hongarije 21 (00. 10. 11). Engeland— Canada 2—1 (1—1. 0—0. 1—0). Groep II. Ame- mka—Talecho-Slowaklje 2—0 (0—0. 2—0, 00). ZwedenOostenrijk 1—0 .(10, 00,

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 10