BEHANDELING GEMEENTE- BEGROOTING 1936 LEDERHANDEL A, VERHOOG DINSDAG 11 FEBRUARI 1936 TWEEDE BLAD PAG 6 GEMEENTERAAD VAN LEIDEN Steunverleening B van het Crisis-Comité De heer Schoneveld wil onderbrenging b\j den Socialen Dienst. Langdurig debat over distributie van groenten aan werkloozen Inschakeling van den Leidschen tus- schenhandel B. en W. zeggen ernstige pogingen daartoe toe Gistermiddag vergaderde de Raad dezer gemeente onder voorzitterschap van den burgemeester, Mr. A. v. d. Sande Bakhuy zen. Afwezig met kennisgeving de hecren Schüller en Vos. Over de wijze van behan deling van een adres inzake de opheffing van de werkverschaffing voor blinden zal worden beslist bij de gemecntebegrooting. De Voorzitter doet mcdedeeling van een stroom van voorstellen, die bij dn begroo- ting zullen worden behandeld. De Raad gaat in geheime zitting, maar de deuren worden spoedig weer heropend. In behande- deling komt daarna de gedrukte agenda. Tot leden van de commissie van toezicht op de bewaarscholen worden benoemd dn heer J. M. H. Horikx. mevr. E. J. Bos en mej. D. C_ E. Voltman. Aan Dr. J. J. van Eek en mej. U. S. J. Fuhri Het lage, on derscheidenlijk directeur-scheikundige van en assistente bij den districtskeuringsdienst voor Waren, wordt wegens opheffine van hun betrekkingen eervol ontslag verleend. Rekening, dienst 1934, van het Heilige Geest- of Arme Wees- en Kinderhuis. Goedgekeurd z.h.st. Begrooting, dienst 1936. van het Heilige Geest- of Arme Wees- en Kinderhuls. Goedgekeurd z.h.st Rekening, dienst 1934. van het Gerefor meerde Minne of Ahme Oude Mannen- en Vrouwenhuis. Goedgekeurd z.h.st Voorstel tot verhuring van het perceel Haarlemmerstraat no. 165a aan W. F. Kan bier. Goedgekeurd z.h.st. Voorstel tot verhuring van het winkel huis Hooigracht no. 6 aan L. C Heynen. Goedgekeurd z.h.st Voorstel in zake het. met wijziging van het raadsbesluit van 12 November 1934. aan vaarden van een voorschot uit 's Rijks kas, ten behoeve van het verkrijgen en het houw rijp maken van een terrein voor het 6o bouwplan van de Woningbouwvereeniging „Ons Doel". Goedgekeurd z.h.st Voorstel tot het verleenen van een ver goeding, krachtens art 100 der Imager On derwijswet 1920. over het jaar 1934, aan ae besturen van bijzondere scholen voor lager- en uitgebreid lager onderwijs. Goedgekeurd z.h.st Voorstel inzake de vaststelling en keerintr van de voorschotten op de vergoe ding, bedoeld in art. 101 der Lager Onder wijswet 1920. ten behoeve van bijzondere scholen voor lager en uitgebreid lager on derwijs. over het jaar 1936. Goedgekeurd z.h.st. Bet Crisis-Comité voor de B-steun Voorstel tot intrekking van het aan het Leidsch Crisis-Comité toegekende subsidie, tot het verleenen van een subsidie aan de Commissie voor den aanvullenden steun aan ondersteunde werkloozen en tot vast stelling van de daarmede verband houden de wijziging van de begrooting, dienst 1935. De heer Schoneveld (a.r.) gelooft dat dt commssie voor den aanvullenden steun aan ondersteunde werkloozen overbodig ii De verstrekking van aanvullende steun zou ondergebracht kunnen worden bij den Gem. Dienst voor Sociale Zaken. Spr. dient een voorstel in om met ingang van 1 Mei deze zaak op te dragen aan den Gem. Dienst ivoor Sociale Zaken. De heer Wilbrink (c.h.) heeft aan hetgeen door den heer Schoneveld is gezegd, niet veel toe te voegen. De commissie voor den aanvullenden steun zou volgens 't stel min of meer een permanent karakter krijgen. De dienst van Sociale Zaken kan .deze zaak nu maar beter ovememe De heer Romijn (lib.) wijst er op dat 'de ondergrond van het voorstel-Schoneveld volkomen reëel is en ook wel na te streven, maar alleen eenigszins voorbarig. Met de voorschriften in de hand, die op *t oogen- blik bestaan, gelooft spr. ook niet dat het mogelijk is een verandering als de heer Schoneveld wil, te doen plaats vinden. Weihouder van Stralen (s.d.) strijdt het voorstel-Schoneveld op dezelfde gronden als de heer Romijn. De Minister wenscht van de B-Somité's vaste commis sies te maken en heeft voorschriften ge geven voor de samenstelling. Spr. voelt ook niet voor het denkbeeld van den heer Scho- neveid In de commissie hebben de betrok kenen de noodige invloed. De heer Schoneveld (a.r.) zegt in zijn repliek, dat de Commissie voor de B-steun in 1934 twee maal heeft vergaderd, terwijl er 2400 aanvragen voor B-steun waren. De commissie beslist toch niet over de aan dragen. Practisch berust het beslissings recht toch reeds in handen van den direc teur van Sociale Zaken. De heer Wilbrink (c.h.) zegt ln zijn repliek, dat hij niet begrijpt dat de heer Van Stralen, die vroeger nooit een bezwaar zag om tegen voorschriften van den Mi nister in te gaan, thans het feit, dat de Minister een wensch te kennen geeft als voornaamste grond voor de verdediging van zijn voorstel gebruikt- Na nog eenige bespreking nemen B. en W. het voorstel van den heer Schoneveld in prae-advies. Het voorstel va" B. en W. wordt aangenomen- Distributie van groenten aas ondersteunde werkloozen Voorstel tot beschikbaarstelling van geJ- »3en voor het nemen van een proef met de distributie van goedkoope groenten aan on dersteunde werkloozen en armlastigen. De heer Coster (r.k.) wenscht bij deze 'distributie de tusschenhandel in te scha kelen De heer Beekenkamp (a.r.) zegt, dat het hoofdbezwaar tegen dit voorstel is dat de gemeente als groentedistrihuante optreedt en weigert de tusschenhandel in te scha kelen. De argumenten van B. en W. t.egen deze inschakeling zijn zwak. Ook aan een üichaam als de Leidsche veiling zullen wel de groenten in consignatci worden gegeven. Ook een controle is. als de tusschenhandel wordt ingeschakeld. met een beetje goeden wil mogelijk. Spr. dient een voorstel in om de tusschenhandel in te schakelen, de maxi mum prijs op 3 cent per kg. te brengen en een commissie van toezicht te benoemen. De heer Romijn (lib.) meent dat van een noodzakelijkheid van een groenfendisfri hutie niets gebleken is. Al? die distributie plaats beeft moet echter de kleinhandel in geschakeld worden. Dat Is het standpunt iaat do Raad altijd heeft ingenomen. Er is geen enkele reden om van dit standpunt at te wijken. De heer Wilbrink (c..h.) sluit zich aan bij de heeren Beekenkamp en Romijn. Spr. wijst er op dat de gegevens die den Raad voor deze zaak ter beschikking staan uiterst mager zijn. 'Spr. kan aan dit stel niet medewerken. Onder de groenten- handelaren zijn er vele die tot de groep van de kleine zelfstandigen behooren, die het minder breed hebben dan vele arbeiders Deze kleinhandelaren ondervinden weer nadeel van deze zaak. Controle is door de belanghebbenden zelf onmogelijk. Hartelijk steunt spr. het voorstel-Bee ken kamp. toelichting voor het voorstel is misleidend. Dat eenige weken geleden (in Januari) bloemkool en sla over de werkloozen zou zijn gedistribueerd, zooals in het stuk wordt gezegd, is onzin. De heer Snel (s.d.) verdedigt het voor stel van B. en W. en tracht de tegenwer pingen te bestrijden. De heer D e Vries (nat. herst.) zegt dat de vraag is of B. en W. de juiste weg wen- schcn te bewandelen in deze zaak. Spr. noemt het optreden van den Wethouder van Sociale Zaken typisch dictatoriaal. Het streven van B. en W. is zuivpr staatssocia listisch. De gemeente treedt op als groen- tenhandelaar. Als men deze weg betreedt Is het hek van de dam. Het gaat niet alleen over groenten die worden vernietigd, maar ook over andere, die door de groentencen- trale worden opgekocht. Als er iets gedaan moet worden, dan moet dat geschieden op de wijze als de groentenhandelarên zelf hebben aangegeven. Er worden naar spr. gehoord heeft in onze stad reeds verschil lende groentenhandelaren gesteund. Kan de wethouder zeggen hoeveel en welk per centage? Mevr. BraggaarDe Does (s.d.) merkt op, dat elke medaille zijn keerzijde heeft. Er zal wel eenige schade geleden wor den van deze maatregel, maar deze zinkt in 't niet bij het belang dat de noodlijdenden en bij hebben. De heer Eikerbout (a.r.) wijst erop dat hij deze zaak van de groenlendistributie reeds eerder aan de orde heeft gesteld dan de Leidsche Bestuurdersbond. De heer Snel trapte open deuren in. Van alle zijden is er wil tot medewerking. Het gaat alleen nog inaa? o>et d» iraag ot men de groentenhan- del zal distribueeren. Als men het voorstel- Beekenkamp aanvaardt is men het eens. Ook dhr. Bergers (r.k.) ondersteunt 't voorstel-Beekenkamp en bestrijdt de s.d.a.p., die in den verkiezingstijd zoo voor de mid denstanders beloofde te strijden. De heer v. Eek (s.d.) wenscht eenige mis verstanden uit den weg te ruimen. De s.d.a.p. heeft wel degelijk eerbied voor het vrije bedrijf. De s.d.a.p. ziet ook de belangen van den middenstand niet voorbij. Het is voor spr alleen een zaak van opportuniteit ol de tusschenhandel al of niet moet worden ingeschakeld. Ook de heer v. Wel zen (comm.) be schouwt deze kwestie als een zaak van op portuniteit. Spr. wil nu eerst de proef van drie maanden nemen. Daarna kan gezien worden of de tusschenhandel moet worden ingeschakeld. De heer Manders (r.k.) is voor het voorstel-Beekenkamp. De heer v. d. K w aak (c.h.) maakt uit het ingezonden stuk op dat slechts 4 winkels zullen worden ingericht Dat is te weinig. De financieele opzet lijkt spr. niet erg opti mistisch. Spr. wijst er voorts op dat in ver schillende plaatsen de tusschenhandel wel degelijk is ingeschakeld. Wethouder v. Stralen (s.d.) zegt dat de Rijksregeering de groentendlstributie slerk heeft bevorderd. Leiden is niet vlug geweest maar heeft 120 andere gemeenten laten voorgaan. De vorige wethouder is met deze zaak bezig geweest, maar heeft geen aanlei ding gevonden voorstellen te doen. Deze wet houder heeft blijkbaar aan bepaalde groepen uit de lievolking maar al te graag het oor geleend De heer Romijn: Geen sprake van! Juist de diensten hebben het me afgeraden Wethouder v. Stralen zegt verder dat. het hier geen socialistisch experiment be- betreft In de meeste plaatsen waar de maat regel is ingevoerd, hebben de Christelijke groepen de overhand. Overal heeft de maat. regel nuttig effect gehad. IJit de ondersteu ning van het voorstel-Beekenkamn maakt spr. op, dat verschillende raadsleden zaak niet zelfstandig hebben onderzocht. De ervaring heeft geleerd dat de inschakeling de tusschenhandel bijna overal mis lukt. Met de schade voor de groentenhande laars loopt het wel los. De Groentencentrale schat deze schade op 1 A 2 pet. van het debiet Bonafide groentenhandelaars wor- oen er door M. H. niet ondersteund. De pro paganda voor het meerder gebruik van groente zal op den duur de handel ten goe de komen. Dat de s.d.a.p. zich van de mid denstand niets aantrekt, ontkent spr. Do Voorzitter: U zit hier niet om s.d.a.p. te verdedigen, maar het voor stel van B. en W. Weth. van Stralen: De positie is nog wat ongewoon. Spr. bestrijdt dan het voor- tel-Beekenkamp. Het stelsel der consig natie maakt het onmogelijk dat de handel ingeschakeld wordt, op de wijze zooals daar in wordt voorgesteld. B. rn W. znn niet on genegen de handel terwille te zijn. maar dan op een andere wijze, b.v. door de Leid sche Groen ten handel de groenten te doen 'erkoopen in de gemeentelijke lokalen en dus niet in de eigen winkels. B. en V/. wil len dit wel overwegen. De Voorzitter wijst er op dat het voorstel-Beekenkamp zooals het er ligt on uitvoerbaar is. Spr. zegt toe dat B. en W alles in het werk zullen stellen om fce zoe ken naar wegen die er toe kunnen leiden dat de handel op de een of andere wlizo ingeschakeld wordt De heer Beekenkamp (a.r.) handhaaft zijn voorstel. De bestrijding van den wet houder is niet zeer sterk geweest. De heer Wilbrink heeft eveneens elke argumentatie gemist. Met oen beetje goede wil is het mogelijk de verkoop over de handel te laten loopen. De Voorzitter wijst er op dat als het amendement-Beekenkamp wordt aaneeno- het voorstel zelf ln gevaar wordt ge bracht. De heer W i 1 m e r (r.k.) zegt dat de Raad hliikhaar zeer veel voelt voor de distributie van groenten. De inschakeling van den han del is geen ideale distributie, maar overi gens de beste oplossing om een bepaalde categorie der bevolking niet te schaden Om ongewenschta toestanden te voorkomen wordt in het voorstel-Beekenkamp voorge steld een commissie van toezicht. Laat men nu de proef eens nemen gedurende drie maanden. Als de proef mislukt zal spr. niet langer op inschakeling van den midden stand op deze wijze aandringen Wethouder T e p e zegt flat als de proef mislukt de heele distributie mislukt Spr. wenscht zich niet te binden aan het voor stel-Beekenkamp. maar zal ernstig onder oogen zien in het college of en in hoeverre de middenstand kan worden ingeschakeld. De heer R o m ij n raadt aan dat B. en W. de stemming over het voorstel aanhouden Tijdens de hegrootincshehandeling kan dan misschien medegedeeld worden of en op welke wijze eon oplossing met den midden stand is bereikt De heer Beek en kam p trekt hot voor-1 i-xr- VIIIWETI IA/CCIS el in zooals het er ligt, maar vraagt de Ut. Z.U I V L.L VV U.lLl\ stel ui "tst, concessie dat ln het voorstel van B. en W wordt bepaald, dat zoo eenigszins mogelijk de particuliere handel wordt Ingeschakeld De Voorzitter zegt dat namens het College gaarne toe Het voorstel van B. en W. wordt aange- De punten 12 en 13 van de agenda wor den aangehouden. Naar aanleiding van een adres van ..Be perkt Bezit" vraagt de heer Wilbrink of het de bedoeling is aan den slechten toe stand van de Sumatrastraat fien einde te maken. Wethouder Splinter antwoordt be vestigend. Daarna sluiting. BELANGRIJKE VOORSTELLEN Zoowel van B. en W als van raadsleden Zooals men weet neemt Maandag a.s. het jaarlijksche politieke steekspel in den raad een aanvang. Gisteravond is de agen da voor deze raadsvergadering verschenen, waarop de volgende voorstellen vooi&omen. Ie. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van de bestrating van het open terrein tusschen de Kaasmarkt en de Hooigracht 2e. Voorstel I. tot beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van: a de verbetering van de Haagbrug en c Witte poor tsbrug met bijkomende werken; b. het leggen van een stamriool in den Witesingel en den Zoeterwoudschesingel, tusschen de Witte Rozenstraat en de Jau van Houtbrug, het verbeteren van den Wit- tesingel, tusschen de Witte Rozenstraat en de Koepoortsbrug. en hot verbroeden en verlagen van de Neksluisbrug: c. het leggen van een stamriool in den Haarlemmerweg, tusschen de Musschei i broerstraat en de grens der bebouwing en het verbeteren van het desbetreffend ge deelte van den Haarlemmerweg met bijko mende werken; d. den bouw van een rioolwatemiiverings inrichting aan de Slaach- of Stinksloot: II. tot het aangaan van een overeenkomst met den Staat der Nederlanden, waarbij aan de gemeente ten behoeve van de onder I genoemde werken een geldleening uit het Werkfonds 1934 wordt verstrekt. 3e. a. Begrooting van inkomsten en uit gaven der gemeente voor het jaar 1936. b. Voorstel inzake herziening van de loonen en salarissen van het personeel in dienst der gemeente. c. Praeadvies op het voorstel van de raadsfractie der S D.A.P. inzake uitvoering an een aantal werken in werkverruiming?. d. Voorstel tot het verleenen van eervol ontslag aan A. M. W. Pitlo a's opzichter in tijdelijken dienst bij den Gemeentelijken Rpinigings- en OntsmettingdiensL 4e. Voorstel om de schoolbaden weder iedere week te verstrekken. 5e. Voorstel om de werkloozen en hunne gezinsleden in de gelegenheid te stellen in het gemeentelijk liadhuis stortbaden tegen verminderd tarief te nemen. 6e. Praeadvies op het voorstel van den heer Koole inzake instelling van een school- spreekuur. 7e. Voorstel: a. tot intrekking, met in gang van een nader door B. en W. te hi palen datum, van de verordening van 29 April 1909 (Gemeenteblad No. 6) op de brandweer, zooals deze sedert Is gewijzigd; b. tot beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van de uitbreiding van het brand weermateriaal; c. om B. en W. te machtigen aan H. M. de Koningin te verzoeken de jaarwedde van den Commissaris van Politie, in ver band met het onderbrengen van de brand weer bij de politie, te verhoopten met f500 zulks gerekend te zijn ingegaan op 1 Juni 1935; d. om den Burgemeester te machtigen een regeling vasr te steleln, betreffende het toe kennen van belooningen aan het politieper soneel, dat bij brand heeft dienst gedaan. Zooals men ziet, komen op deze agenda verschillende belangrijke voorstellen voor. Plaatsgebrek belet ons vandaag op deze voorstellen uitvoerig in tc gaan. We volstaan, wat de voorstellen van B en W. betreft, vandaag dus met het een en ander over te nemen uit de toelichting op het voorstel inzake de uitbreiding van het brandweer-materiaal en de nieuw vast te stellen regelen ten opzichte van de nieuwe politie-brandweer. Met betrekking tot de outillage van de, brandweer, aldus schrijven B. en W.. zul len belangrijke verbeteringen niet achter wege kunnen blijven. Ook indien niet tot reorganisatie zou zijn overgegaan, had het bluschmateriaal uitbreiding moeten onder gaan. Sedert eenigen tijd vertoonen de twee automobiel-motorspuiten de stoomspuit is al lang voor de blussching van geenerle.i beteekenis meer gebreken, terwijl dc od een der spuiten gemonteerde ladder niet geheel betrouwmaar meer is. zoodat er slechts een beperkt gebruik van kan wor den gemaakt. De commissaris van politie, voorgelicht door den in het bijzonder met de brand weerzaken belasten inspecteur, is van mee ning, welke B. en W. tot de hunne maken, dat dient te worden overgegaan tot aan schaffing van een autospuit met een capa citeit van plm. 2000 L. p. m., een auto- mechanische ladder, een auto-gereedschap wagen. een vrachtauto met een draagbaar motorspuitje en een luchtsehuimkanon. De auto-spuit zal. hoewel van grootere. capaciteit dan de in gebruik zijnde spuiten, toch van de bedoelde lichte constructie kunnen zijn, zoodat daarmede meer wegen en bruggen kunnen worden bereden, dan met de in gebruik zijnde spuiten mogelijk is en mitsdien een sneller hereiken van het terrein van den brand kan plaats heb ben. Is deze spuit aangeschaft, dan kunnen de thans in gebruik zijnde spuiten achter eenvolgens grondig worden nagezien en. ior zooveel noodis. hersteld. De mechanische ladder, gemonteerd o een automobiel, zal door den automobiel motor moeten kunnen worden opgericht. Deze constructie waarborgt een snelle fn- dienststelling van de ladder ter plaatse, waar dat noodig is. De auto-gereedschapwagen zal moeten dienen om personeel en gereedschap grootere branden aan te voeren, terwijl deze auto tevens gebezigd kan worden ten behoeve van hulpverlcening bij ernstige ongevallen in de gomeento. De vrachtauto en het draagbare motor spuitje zullen moeten dienen, om bij brand in het gedeelte der gemeente, gelegen bui ten den overweg bij het station ingeval deze overweg gesloten is. toch onmiddellijk ter hulp te kunnen snellen. De auto en het spuitje, zoomede eenig ander materieel, zullen in een nog te maken bergplaats, middellijk voorbij den overweg, moeten worden ondergebracht. Het luchtscliuimkanon is noodig. benzine- en olie-branden, e.d. te kunnen blusschen. Thans beschikt dc brandweer in het geheel niet over materieel, om danige branden te bestrijden en zij zou bij een dergelijken brand tot machteloosheid zijn gedoemd. Met de aanschaffing inclusief den houw van een bergplaats voor de auto met spuitje nabij den overweg en de aanschaf fing van slangen en andere noodzakelijke hulpstukken, zal een uitgave zijn gemoeid van rond f 21.300. Dit bedrag is te spccificeeren als volgt: autospuit plm. f 6500; auto-ladder plrn. f 8000; auto-gereedschapwagen plm. f 1000; vrachtauto plm. f 1400; draagbaar spuitje plm. f 600: luchtschuimkanon plm. f 300; slangen, straalpijpen e-d. plm. f 1650; go: dels plm. f 240: bouw bergplaats nabij overweg plm. f 1000; te zamen plm. f21.290 of rond f 21.300. Ten einde de kosten zoo laag mogelijk te houden, is aangenomen, dat met aanschaf fing van chassis voor den gereedschapwa- gen en de vrachtauto kan worden volstaan: de opbouw c.a. zal dan in eigen beheer kunnen plaats vinden. Extra vergoedingen Thans rest nog één punt, hetwelk bij de definitieve regeling van de reorganisatie onder oogen dient te worden gezien, ri.l. het toekennen van vergoedingen aan den commissaris van politie en aan het politie personeel. Het is alleszins billijk, dat aan den com missaris een belooning wordt toegekend, wegens de voor hom uit de reorganisatie voortvloeiende vermeerdering van werk zaamheden en toeneming van verantwoor delijkheid. Een bclooning van f 500 per jaar komt B. en W. voldoende voor. Ook aan het politiepersoneel, dat bij brand dienst doet, zouden B. en W. gelijk ook bij andere politiebrandweer-corpsen gebruikelijk is, premies willen zien tocge kend, en wel voornamelijk om de activiteit van dat personeel te prikkelen, .hetgeen de functionneering van de brandweer ten goede zal komen. De belooningen zullen geen groote som behoeven te beloopen. Een bedrag van f500 per jaar in totaal zullen zij, naar het zich laat aanzien en behoudens onvoorziene omstandigheden, niet behoeven te over schrijden. Aan het einde van deze voordracht ne men B. en W. de gelegenheid te haat om aan de vrijwillige brandweer, welke nu den vooravond van haar opheffing staat, enkele woorden van waardeering te wijden. Voorstellen van raadsleden Ook door de raadsleden zijn weer een groot aantal voorstellen ingediend, tot nog toe al niet minder dan 34. Daarvan ziin er 24 door socialisten ingediend en vele daar van zijn goede oude hekenden. Er zijn ech ter ook eenige voorstellen van rcchtsclie raadsleden. Zoo is er een voorstel van de heeren Beekenkamp (a.r.), Wilmer (r.k.) en Wilbrink (c.h.) om B. en W. te verzoeken: a, den Raad in de gelegenheid te stellen zich uit te spreken over de wenschelijk- h.eid c.q. noodzakelijkheid van de vaststel eener verordening, houdende vosti- gings-eischen voor nieuwe winkelbedrijven binnen de gemeente; ter richtige voorbereiding van een en ander reeds nu een commissie ad hoe te willen benoemen, die, in afwach ting van hetgeen overigens door dc Sta- ten-Generaal ter zake zal worden gedaan, zich laat voorlichten door de Kanier van Koophandel en de plaatselijke Midden standsorganisaties. Morgen hopen we nog eenige andere be langrijke voorsteilen van B. en W. en van raadsleden te vermelden. STADSNIEUWS De „Blue Band" advertentie Request van de Leidsche melkcommlssle GEOPEND De voorzitter der K. v. K. leidt de demonstraties in Vorige week hebben we in een artikel reeds uiteengezet, dat de Sleutelstad deze week in het teeken van onze heerlijke zui velproducten zou staan en de officleele ope ning daartoe had gisteravond plaats in de kleine Stadszaal. alwaar een aantal genoo- digden met het Propaganda-Comité van het Crisis Zuivelbureau bijeen was ter officieele opening van do zuiveldomoivstraties, welke daar gedurende de eerste dagen zullen plaats hebben. Onder de aanwezigen merkten we o. m op den voorzitter der K. v. K. voor Rijn land, den heer D. ten Cate Brouwer, zich bereid had verklaard de dejnonstraties officieel te willen openen: den heer D. M. Horst, directeur van den Gem. Geneeskun digen Dienst hier ter stede: Dr. Kramer directeur van het Melkcontrolestation te Den Haag; den heer Van Ooyen. leider van den buitendienst van het Crisis Zuivelbu reau, vertegenwoordigers van verschillendo plaatselijko organisaties, enz. De voorzitter van het propaganda-comité. de heer J. P. v. d. Holst, heette alle aan wezigen hartelijk welkom, om vervolgen» het woord te geven aan den heer D. ten Cate Brouwer Na er op gewezen te hebben, dat wij thans een zeer bijzondere economische cri sis doormaken, zei de spr., dat wij door onze afhankelijkheid in economisch opzicht den toestand niet kunnen forceeren en dat wij dus voorloopig op ons zelf zijn aange wezen. Daarom moeten wij trachten zoo goed mogelijk ons zelf te helpen en elke poging, die gedaan wordt om ons door de economische branding heen te slaan, steu nen. Een dergelijke poging is do propa ganda voor het gebruik van meer melk en zuivelproducten. Gaarne sprak spr. de hoop uit, dat het resultaat van deze propaganda-zuivehveek in het district Rijnland de verwachtingen verre zal overtreffen. Na een dankwoord van den heer v. d. Holst was het woord aan den heer Dr. M. D. Horst, die van geneeskundige zijde een woord van aanbeveling wilde spreken voor het gebruik van zuivelproducten. Eigenlijk was een aanbeveling toch wel overbodig, zeide spr., en ging het meer om een meerder gebruik aan te moedigen, want dat onze nationale zuivelproducten goed zijn, maar bovendien, dat ze ook gebruikt worden, dat weet iedereen. Spr. hoopte, dat de hier ter stede be gonnen campagne in dien geest resultaat moge hebben, dan zal ieder vruchten van dit mooie werk kunnen plukken. Hierna werd den aanwezigen een kopje koffie (natuurlijk met room) gepresenteerd HAARLEMMERSTRAAT 57. Lo. Ros, SCHAATSENMONTUREN SCHAATSENSLIJPEN50 cent. RADIO DISTRIBUTIE DIN8DAG 11 FEBRUARI Programma 3: 8 Brussel VI; 9.2o Keurtnj 11.20 K al u.ld borg: pl.m 12.15 Brussel VI: 11.21 Kalundborg; IE.10 Keulen: 17-20 Brussel VI; 18-50 BruHsol Fr; 19.20 Boromunster; 21.36 nrusuel Fr; 22.20 Brussel VI; 22.35 Weenen o| dl ersen irogiumma 4: 8.05 PaTfla R; 10.35 I.onden li pl.m 12.50 Droltwlcli14.20 Lom'- i Reg; 17.36 Drotlwlch; 18.20 Diversen; 18' 'Voitwic'j; 19.15 Condon Reg; 20.20 DroltwU Con don Reg; 22.20 Droltwlca 11.20 Kalundborg; plm 12.15 Brusael VI; Kalundborg; 14.50 Paröa Radio; 17.20 Keuli 1S-30 FarlJs Radio; 20.05 Rome of dlv.; p! 23.10 (na afloop oper) Weonen of dlv. Programma 4; 8.05 Parüa Radio: 9.20 Gram, mus. GRD: 10.85 Londen Reg: 12.05 Droitwlclï 14.20 Condon Reg;.: 12.05 Droltwlch; 14.20 Co*, don Reg.; 15.10 Droltwith: 18 20 dl Proltwlch; 19-10 Condon Beg.; 19.60 Droltwioj Agenda Woensdag 12 Februari 7.30 uur Restaurant Zomerzorg simultaan-seance dammen chenbach en Springer. APOTHEKEN De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 10 tot en met Zondag 16 Februari a.s. waargenomen door de apolheken: J. C Pelle. Kort Rapen, burg 12. Telef. 594; J. E. M. ten Dijk, Haven 18, Telef. 85: en C. van Zijp, Wïlhélmina- park 8. Oegstgeest, Telef. 274. VOORDRACHTEN, BETREFFENDE MAATSCHAPPELIJKE ZORG Opening door den burgemeester Lezing Ir. R A. Verwey Gisteravond is in de foyer van den Burcht de eerste van de reeks cursorische voor* drachten gehouden betreffende de maat. schappelijke zorg, georganiseerd door en oj initiatief van ambtenaren van den Gem. - - - - Dienst van Sociale Zaken. De directeur van en een proefje gegeven van ^enkele gerecn- ^en van Sociale Zaken, de heer Wijk- jÉfl mans, sprak een kort welkomstwoord, waar*' na de burgemeester, Mr. A. v. d. Sande Bak- huyzen ln een kort openingswoord het ge« nomen initiatief ten zeerste prees. Eenstem mig, aldus spr., heeft het college van B. en W. zijn sympathie met deze plannen betuigd. Het verheugt spr. zeer dat er zoo groote be langstelling voor deze voordrachten bestaat Mogen de lezingen het succes oogsten dat beoogd wordt. Als eerste spreker voor deze cursusavon den trad op Ir. R. A. Verwey, directeur van den Rijksdienst der Werkloosheidsverzeke ring en Arbeidsbemiddeling te 's-Graven- hage, die sprak over „Werkloosheid en V.'el-I vaart". De toestand op het gebied der werkloos-, heid in ons land, aldus spr., is zeer ongun stig. We moeten on6 in dat opzicht geen; illusies maken. In Januari van dit jaar be-( droeg het aantel werklooze leden van gesub sidieerde vakorganisaties 38 pet. Het aantal werkloozen bedroeg op 25 Jan. ruim 453.000, Angstwekkend is dat de toestand steeds ten, welke van zuivelproducten waren ver vaardigd, waarbij de leidster van de kook demonstraties, mej. Van Kuyk, in het bij zonder natuurlijk voor de aanwezige dames een en ander mededeelde over de bereiding van een en ander met melk, boter en kaas. Hiermede kwam het einde van de eerste demonstratie, want reeds stonden vele huis vrouwen voor de deur om de volgende openbare demonstratie bij te wonen. Moge het resultaat van deze zuivelweek den organisatoren datgene brengen wat zij er van verwacht hebben, dan is hun wer ken niet tevergeesch geweest. Kerkherstel en de plaatselijke gemeente Rede van dr. R. B. Evenhnls openbare samenkomst belegd in het ge-1 s.echter schijnt te worden. De toeneming van houw Rehoboth, die o.m. werd bijgewoond de cijfers der arbeidsbeurzen geven niet een door enkele leden van kerkelijke colleges geheel juist beeld, jmdat daarin ook zit cie Ned. Herv. Gemeente. Ds. J. de Wit, sprak een kort inleidend woord en gaf daarna het woord nan Dr. Evenhuis, Herv. pred. te Scheveningen, die sprak over: „Kerkherstel en de plaat selijke gemeente". In het begin van zijn rede zette Spr. uit een. dat Kerkherstel ijvert voor reorgani satie der Kerk. Het gaat om geheel de Kerk. Een punt van ook zeer groot gewicht is de verhouding algemeene Kerk en plaat selijke gemeente. Het recht van de plaatse lijke gemeente is ook door het huidige synodale stelsel sterk beknot De plaatse lijke gemeente is gewichtig doch niet alles. Aan de hand van enkele stellingen wees Spr. er allereerst op, dat in de plaatselijke gemeente het best beseft wordt de nood Kerk. Concreet wordt de nood hier aangevoeld, o.m. in een op den spits gedreven richtingstrijd; ook is vnak de kerkeraad niet wat hij moet zijn. Kerkelijk besef, trouw en offervaardigheid worden maar al te weinig in het midden der ge meenten gevonden. tweede stelling poneerde Spr. de meening, daf juist in de plaatselijke ge meente de beslissing valt en niet op de Synode. Wanneer de geest vaardig wordt in de plaatselijke gemeente dan zal Kerkherstel geen ideaal meer zijn, maar een werkelijk heid, want dan immers komt deze geest door te dringen in de classicale besturen, ja bereikt deze ook het synodale lichaam Als derde stelling bracht Spr. naar vo ren dat het voorbereidend werk in de plaatselijke gemeente moet worden gedaan Ook de predikant zal het werk der reor ganisatie aanvatten. Bovenal is de plaatselijke gemeente van gewicht en dit was Spr.'s vierde stel ling omdat bij haar straks na de reor ganisatie de reformatie zal moeten plaats vinden. Nadat toeneming van de trek naar de beurzen. Niet alleen degenen die in looicuer.si zijn 1 hebben een ongunstigen tijd, ook degenen j die in den handel zijn hebben moeilijke Jaren, zooals blijkt uit de cijfers der fa'Uis- sementen. Maar er zijn ook andere cijfers, cijfers die meer in het bijzonder op de y vaart van ons volk betrekking hebben. Spr. noemt allereerst de (lifers betr étende het j verbruik per hoofd der bevolking. Deze ciifers wijzen in 't algemeen geen noemens- j waardige daling aan. Dit geldt van b.v. tarwe en de aardappelen, waaivau het bruik zoo goed als gelijk gebleven is. 1 gebruik van suiker en boter is geweldig toe- genomen. Er is geen achteruitgang in de j welvaart van ons volk. Ook de productiemiddelen vertoonen een- zelfde beeld. Er is een groote toeneming van het machinevermogen en van het vermogen van de glectriciteitsfabrieken. Hetzelfde geldt van de waarde van de grond. De op- I pervlakte van de gecultiveerde gronden J i neemt geregeld toe. Ook de opbrengst per hectare vertoont een stijgend beeld, evenals de veestapel. Het aantal hoenders is vervijf- voudigd. ji Het aantal motor rij buigen en rijwielen is ook in de crisisjaren nog steeds toegenomen. De opbrengst van de mijnen is zeer gestegen. De vermeerdering van de woningvoorraad was zeer groot. Dit wat de zuiver materieele dingen be treft. Ook wat de meer ideëele betreft mag een opgewekt geluid gehoord worden. De tuberculose-sterfte is zeer afgenomen. Ook de algemeene sterfte nam belangrijk af en de. gemiddelde levensduur is zeer toegenomen. De zuigelingen sterfte vertoont eveneens een dalende lijn. Nog verschillende andere cijfers noemde ir. om bet welvaartsbeeld van ons land te vervolmaken, zooals ten opzichte van de ra tionalisatie. de bevolkingstoename, de ge- boorteafname, enz. De criminaliteit nam tot voor kort niet toe, maar onder de jeu; Spr, ook dit punt „o* eoni^n. uitvoerig lïad besproken, was er gelegen heid om met Dr. Evenhuls van gedachten te wisselen. GOUDEN DOCTORAAT Donderdag 1.3 Febr. zal het 50 iaar gel leden ziin, dat Prof. Dr. R. J. H. Ovink. oud- hoogleeraar te Utrecht, thans woonachtig te Brussel, aan de Leidsche Universiteit Dro- ■eerde tot doctor in Ue letteren en wijs Ffe Leidsche Melkcommissie heeft een reauest gezonden aan den Minister van Landbouw, waarin zij ten sterkste profes tee't tegen de verklaring be.•effende het onderzoek naar het vitamine-gehalte van Ie. Blue Banid"-margarine. afgegeven dcor 1 begeerte, den directeur van het Rijksins'ituut voor I de Volksgezondheid, en verschenen ln ver- - „AAn„ schillende bladen. KAMF.R VAN KOOPHANDEJ Zii betuigt adhaosie aan alle rerpiesfen VAN RIJNLAND van andere Boeren- en Zulvelbonden. welke reeds protesteerden tegen bovengenoemde verklaring en is van oordeel, dat de verkla ring van den directeur van het Rijksinsti tuut voor dp Volksgezondheid de natuur boter schaadt door vergelijking met mar garine en dat genoemde ambtenaar zich hef afgeven van een dergelijke ver klaring in dienst stelt van een bepaalde In dustrie. en daardoor zijn bevoegdheid te buiten gaat Nieuwe 'inschrijving. 1(1 Febr. 6723. Ph. Brobbel, Leiden. Stationsweg 49, sigaren magazijn. E.: Ph. Brobbel, Leiden. Wijziging. 10 Febr. J G Ballego en Zonen. Leiden. Witte Singel 22. kweeken van en handel in blqemisterijgewassen, enz. Ulttr. Venn:. J. G. Ballego en J. Ballego. De zaak wordt voortgezet door A. N. Ballego, als eenig eigenaar, onder den ouden naam. Op het gebied der geestelijke volksgezond heid bestaat geen materiaal dat een zuiver beeld van den toestand geeft. De zorg voor onvolwaardigen ls zeer ver beterd. Spr. geeft tenslotte nog enkele lijnen aan voor verbetering van de werkloosheidszorg. In de eerste plaats verdient de organisatie verbeterd te worden. We kunnen het aantal buitenlandsche dienstboden schatten op 35000. Dat is een ongewenschte toestand. Het ligt in de bedoeling maatregelen te treffen om de jonge meisjes van 14, 15 jaar in plaats van naar de fabriek naar de huiselijke be roepen om te buigen. Zonder pijnlijkheid wil de regeering hier ingrijpen. Spr. gelooft dat ln de toskemst de rilkdom tn mechanische hutomiddelen uitgebuit moet worden. Ongekende hoeveelheden ener- vie livsren ook in de groote werkloosheid braak. We heben de eeuw van de techniek gehad. We moeten nu de eeuw der organi satie krUsen. Als de kern van al deze vraagstukken ziet spr. de woorden van Paulus: .Verblijdt U, wederom, zeg ik U verbindt U." We moeten ons ontwikke'en tot een vol komen man, naar de mate van de volheid Christus.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 6