DE BLOEDDAAD VAN DA VOS DINSDAG 11 FEBRUARI 1936 EERSTE BLAD PAG. Buitenland DE PETROLEUM- KWESTIE Het heeft er veel van, of Genève en Was hington zich bezig houden met krijgertje spe len, ten opzichte van de voor het verloop van den Oost-Afrikaanschen oorlog zoo be langrijke kwestie van een eventueel olie embargo. Als het erop gelijkt, dat Genève er toe zal overgaan, dc zaak maar verder op haar beloop te laten, omdat de vrees, dut de Italiaansche represaillemaatregelen Europa in een oorlog zullen storten, even de overhand verkrijgt, komen er uit de Ame- rikansche Congress tad verwarde, doch zeer verontwaardigd klinkende geluiden; zinspe lingen op de verhouding van Groot-Brittari- niè ten opzichte van Japan, en dergelijke onaangename dingen moer. Begint daarente gen de sanctieconferentie wat stoutmoedigei te worden, en doet zij slappen in de rich ting van een eindelijk ten volle tuchtigen van de aanvallende macht van het Romein- sche fascisme, dan valt de Amerikaansche barometer en wijst hij met de stilzwijgende hardnekkigheid van de sfinx opnieuw onbe stendig aau. Bij dit alles is het uiterst moeilijk, vast te stellen of deze wisselwerking inderdaad bestaat, of dat andere, minder in het oog springende factoren daarbij een rol vervul len. Het hachelijke van heel het olie-vraag stuk is, dat dit slechts dan met kans op suc ces kan worden opgelost zoo Volkenbond en Vereenigde Staten, welke laatste immers de grootste petroleum-levcranclers ter we reld zijn, ten nauwste zouden kunnen sa menwerken, hetgeen echter zou ingaan te gen de heerschende openbare meening in Noord-Amerika, welke na het tragische cn bloedige avontuur van den Wereldoorlog het ïich mengen in Europeesche aangelegenhe den ten zeerste schuwt. Men wenscht niet een tweede maal de hand te steken in dit wes pennest Ook Roosevelt heeft in heel de-ze kwestie een dubbelzinnige houding aangenomen, en meer den zedenmeester gespeeld, dan dat hij met practische voorstellen gepoogd heeft, klaarheid in den wereldtoestand te brengen. He huidige neutraliteitswet der Vereenigde Staten, die sinds eenigen tij zou moeten worden herzien, blijft tenslotte de as, waar om heen de heele embargo-geschiedenis draalt, en langen tijd heeft de vraag, in wel ken geest de nieuwe versie van deze wet zich zou uitspreken, de aandacht der Geneefsche heeren gespannen. Thans schijnt aan deze onzekerheid een einde te zijn gekomen; men heeft zich in Washington ervoor uitgespro ken, de neutraliteitswetgeving op de belang rijke punten niet ingrijpend te herzien, doch daarmee te wachten, totdat de hangende kwesteis uit de wereld zijn geraakt Hierme de is tevens gezegd, dat Genève niet op steun van beteekenis van de zijde van den Ameri kaansche regeering behoeft te rekenen. Ame xika is dus weer eens opnieuw „neutraal". De petroleum-deskundigen hebben in Ge nève inmiddels hun rapport gereed gekregen. Wellicht zijn zij bij het bepalen van hun standpunt, dat nu heel onomwonden wordt omschreven, moreel gesteund door de ge dachte, dat er nu toch geen kogel voor het kruit zit? De petroleum-embargo-kwestie is vanuit twee gezichtspunten door hen aan een on derzoek onderworpen. Allereerst heeft men de vraag bekeken, welk een invloed er zou uitgaan van een algeheel verbod van uitvoer van olie naar Italië. Deze vraag is beantwoord in dezen zin, dat Italië bij zijn oorlogsvoering van zulk een maatregel heel spoedig de knellen de uitwerking zou gaan gevoelen, zoodat het het zwaard in de schee zou moeten ste ken. Wat het namelijk aan surrogaten ten behoeve van zijn gemechaniseerde legeraf- deelingen zou kunnen voortbrengen zou niet effectief en niet toereikend zijn. De andere zijde van de kwestie was het verbieden van olieverschepingon met tank booten van Volkenbondsstaten. Naar ver luidt zou deze maatregel niet een afdoend succes waarborgen, daar Italië desondanks nog in staat zou zijn, zich in vrij behoorlijke mate te blijven bevoorraden. 'Wij weten dus nu zoo ongeveer, hoe de Geneefsche deskundigen over een en ander ©ordeelen, een kennis, die waarschijnlijk niet anders dan een theoretische waarde ver tegenwoordigt, omdat men voor eiken maat regel, die effectief zou wezen, op den steun der Vereenigde Staten zou moeten terug .vallen. Officieel zal Washington vermoedelijk eerst tegen het einde van deze maand tot beslissing inzake haar neutraliteitawet-her- ziening geraken. Genéve zal dan in het be gin van Maart een uitspraak kunnen doen, waarbij het zich op deze Amerikaansche ge gevens baseert. De oorlog kan intusschen verder worden gevoerd; blijkbaar laat deze kwade geest zich toch minder gemakkelijk banen, dan het optimisme der menschheid had gehoopt Spanning tusschen Rusland en Mandsjoekwo Uit Hsinking, de hoofdstad van Mand sjoekwo wordt gemeld, dat de Mand- ejoekwosche regeering de Russische consu laten zal sluiten, zoo de Sovjets afwijzend blijven staan tegenover de benoeming van Mandsjoerijsche consuls op Sovjet-grond gebied. Sjasi, de onderminister van buitenland sche zaken van Mandsjoekwo, is naar Charbin vertrokken, waar hij besprekingen zal voeren met den sovjet-Russischen con eul-generaal. Slawoetski. Er gaan geruchten over het samentrek ken van Japansche troepen aan de grens van de Sovjets en Mandsjoekwo, welke ech ter te Tokio officieel worden tegengespro ken. Een geval van zelfmoord? De „Bremen", welke gisteren de haven van New-York binnenliep, dpelde radiogra fisch mede. dat de 25-jarige Amerikaansche student Adolph Cotlon van boord is verdwe nen. Cotton ging te Southampton aan boord en sedert Donderdag is hij spoorloos ver dwenen. Het schip is enkele malen geheel doorzocht, doch zonder resultaat. Volgens mededeeling van den kapitein van de „Bremen" is het uitgesloten, dat de Amerikaansche student Cotton bij een storm over boord is geslagen. Het meest waarschijnlijke is, dat hij zelf moord heeft gepleegd. De oorlog in Oosl-Afrika HET BOMBARDEMENT VAN DESSiE De Italiaansche verliescijfers Hot Italiaansche ministerie van oorlog maakt thans officieel bekend de Italiaan sche verliezen, vanaf het begin van de veld tocht in Oost-Afnka. Voor hei zgn. thuisleger bedragen deze verliezen 844, waarvan 427 in de strijd ge vallen zijn. 596 stierven in diensl of door ziekte, 4 tengevolge van verwondingen en 17 worden er vermist Ruim de helft van dit aantal doodon is gevallen in de maand Januari; hiervan vielen 341 in de strijd, 4 stierven door ver wondingen en 92 kwamen aan ziekten om het leven. Aan het Somalifront vielen de laatste maand 3 officieren en 10 onder-officieren, soldaten en zwartliemden. Aan het Ervthrea-front 24 officieren. 2-4 onderofficieren, 30 soldaten en 250 zwart- hemden. De verschepingen De verschepingen van troepen en arbei ders naar Oost-Afrika, schijnen volgens be richten in de Italiaansche bladen, de laat ste dagien weer grootere omvang aan te Uit Napels, Bari, Palermo en Messina worden berichten gepubliceerd over vertrek van transportschepen. Het grootste troepentransport is met het s.s. „Cnnte Rosso", dat 170 officieren en on derofficieren en 1700 man aan boord had, vanavond van Messina naar Massaoea uit gevaren. Met een ander stoomschip hebben 600 Zuid-ltaliaansche arbeiders uit Bari zee ge kozen naar Oost-Afrika. Het s.s. „Calabria" is met 2000 arbeiders en een groep officieren vandaag in Napels aangekomen. Leidt Britsch kolonel de oorlog? Het Italiaansche nieuwsagentschap Sto- fani heeft uit goede bron mededeelinaen ontvangen, afkomstig van het Abessijnsche hoofdkwartier te Dessie, waarin verzekerd wordt, dat de voornaamste militaire advi seur van den Negus de Engelsche kolonel Holt is. Hij zou het zijn, die feitelijk de mililnire operatics leidt. Voorts zou vo'gens genoemd nieuwsbureau vast staan, dat Abessinië alle munitie uit Engeland ontvangt. Hawariate aan 't boeren Naar te Addis Abeba verluidt zou Hawa riate, die het commando voert over een van de sterkste Abessijnsche legercorpsen aan het Noordelijk front, van den Negus verlof hebben gekregen zich voor onbepaalde tijd van het front te verwijderen en naar zijn landbouwbedrijf te Harrar te gaan, tencin de aldaar de werken des vredes uit te oefenen. In de Abessijnsche hoofdstad concludeert men uit dit nog niet officieel bevestigde be richt, dat hoogstwaarschijnlijk aan 't Noor delijk front voor geruime tijd een periode van rust zal aanbreken. Het bombardement van Dessïé Het bombardement van Dessie wordt te Addis Abeba in verband gebracht met het feit. dat reeds eenige malen van officieeic zijde te kennen was gegeven, dat de ke'zer voornemens had alle fronten persoonlijk te inspecteeren. De Italianen, die klaarblijkelijk zeer goed geïnformeerd zijn, hebben onmiddellijk na dat dit bekend werd, uitgebreide verken ningstochten met vliegtuigen langs de fron ten in de afgelooj)en dagen uitgevoerd, klaarblijkelijk met de bedoeling, Haile Se lassie tijdens een bombardement te dooden. in de hoop. dat daardoor een zoodanige ver warring in het Abessijnsche kamp zou wor den veroorzaakt, dat de Italianen daardoor gemakkelijk spel zouden krijgen met een verdere opmarsch. Intusschen doet men In de Abessijnsche hoofdstad opmerken, dat een dergelijke hoop overdreven geacht moet worden, aan gezien men wel kan nagaan, dat de Negus alle maatregelen genomen heeft voor de voortzetting .Ier regeeringsleiding voor het geval hem iets mocht overkomen. Engeland en Egypte Er arrlveeren nog steeds Britsche tmo pencontingenten in Egypte. Deze afdeelin gen bezetten stuk voor stuk alle sfrategi sche punten in de omgeving van Alexan dria. Zekere politieke kringen beginnen we derom critiek te oefenon op deze Britsche bezetting en wijzen orop, dat de aanwezig heid in Egypte van een zoo groot aantal Engelsche soldaten een weinig gunstigen factor vormt voor het sluiten van een Britsch-Egyptisch verdrag, dat de onafhan kelijkheid van het land zou moeten ver zekeren. In Egyptische diplomatieke kringen wordt intusschen verklaard, dat zonder twijfel in geval van een Italiaansche drei ging, Egyptenaren, do Wafd-leden niet uit gezonderd. zich aan de zijde van Engeland zouden scharen, zelfs indien de a.s. verkie zingen geen opheldering zouden brengen in de politieke verhoudingen. Wijzigingen in het Britsche Kabinet? De „Morning Post" deelt mede, dat ver- inoodelljk begin Maart een wijziging zal worden gebracht in de Britsche regeering. De voornaamste reden hiervan Is de nood zakelijkheid den minister van marine, Lord Monsell te vervangen, die reeds herhaalde lijk te kennen heeft gegeven, dat hij zich uit het actieve politieke leven wil terug trekken en slechts tot bet einde van d« vloctconferentie in zijn ambt wil blijven. Aangezien men nu aanneemt, dat deze ccifTcntie einde dezer maand haar werk zal beëindigen, acht men het .\aarschljn lijk. dat reeds de opvolger van Lord Mon- sell in Maart de begrooring voor Marine zal indienen Het blad herinnert er aan. dat indertijd Wii.ston Churchill is genoemd als opvolger van Lord Monsell, terwijl ook de vroegere minister van buitenlandsche zaken. Sir Samuel Hoare, wordt genoemd. In welinge lichte kringen wordt gezegd, dat Baldwin Hoare weer zoo spoedig mogelijk een lei dende plaats in de regeering wil geven: men acht het onwaarschijnlijk, dat Sir Sa muel Hoare zal worden belast met een gee -mbineerd ministerie van d-fensie. Het kabinet schijnt tot de conclusie te zijn ge kon.en, dat het voorstel om een enkel defensie-ministerie, dat oorlog vloot en luchtvaart omvat, nM doirvoerba-ir is. Ttgolijk met Lord Monsril za; verir. >*dr lijk ook de huidige minister van luchtvaart Lord Swinton aftreden. In verband met den omvang van de Brilsche bewapenings-procramma's is iede re wisseling in een van de leger-ministeries van groote beteekenis. Min neemt aan. dat ook bi andere mi nisteries wijzigingen zullen komen. Adrnirual Sueter zal Vrijdag as. een voor stel in het Lagerhuis indienen tot vorming van een defensie-ministerie. Blind door mosterdgas Nog een slachtoffer van 1914—1918! In het Londensehe tehuis voor blindge worden soldaten is tijdens het weekend een man opgenomen, die tijdens den veld slag van Atrecht in 1917 gegast was, en die eerst nu daardoor blind is geworden. Dit is het vijftiende geval in de laatste twee jaar, dat iemand in het hlindénhuis is opgenomen, die het gezichtsvermogen heeft verloren tengevolge van „vertraagde uitwerking" van mosterdgas. De Londensehe abattoirstaking Volgens een officieeic mededeeling zal dp staking der Londensehe abattoirworkers eerst Woensdagmorgen worden heëindlgn. De werknemers hadden voor de hervat ting van het werk de volgende eischen ge steld: 1. Alle arbeiders moeten weer worden aangesteld. 2. Binnen drie dagen na de hervatting van het werk moet de arbitragecommissie bijeenkomen, om de eischen der werkne mers met betrekking tot de loonen en de overige arbeidsvoorwaarden te regelen. Aan deze eischen is voldaan. De vakvereenigingsvertcgenwoordigers hebben verklaard, dat het dagelijksch be stuur verplicht is een officieele staking af te kondigen ingeval het niet mocht geluk ken een bevredigende regeling tot stand te brengen. BEWAPENINGSBUDGET DER VEREEN. STATEN Door de begrotings commissie aangenomen Het grootste, ooit in vredestijd opgesteld Gistermiddag ls door de begrootlngs- commissie van het Amerikaansche Huis van Afgevaardigden het groot ste bewapeningsbudget aangenomen, dat ooit in de Vereenigde Staten ln vredestijd is opgesteld. Het budget voorziet in "n bedrag van 543.341.000 dollar voor de bewapening te land en in de lncht alsmede voor de kustverdediging gedurende het begroo- tingsjaar 1936—1937. Het vorig jaar bedroeg het bewape ningsbudget 422^97.000 dollar. De commissie heeft de verhooging met 12fl.444.000 dollar eerst goedgekeurd, nadat hooge ambtenaren van het ministerie van oorlog verklaard hadden, dat de Vereenigde Staten ingeval van eeu oorlog zich i n een zeer gevaarlijke en onvei lige positie zouden bevinden. Het toegestane bedrag zou evenwel grooten deels worden aangewend voor doeleinden, welke geen zuiver militair karakter hebben. Zoo zou o.a. een bedrag van 168.359.985 dol lar worden besteed voor de uitbreiding van havens en verschillende rivierwerken. Het budget voorziet in de volgende ver sterking van de Amerikaansche strijdkrach ten: Ten eerste, het staande leger zal van 140 000 tot 150.000 manschappen worden uit gebreid. Ten tweede, er zullen 565 nieuwe vliegtui gen worden gebouwd. Ten derde, voor de kustverdediging zal een bedrag van 8.5 miilioen dollar worden be schikbaar gesteld. Ten vierde, het aantal officieren en man schappen van de nationale garde zal van 105.000 tot 200.000 worden verhoogd. Men vermoedt, dat voor den bouw van nieuwe oorlogs-schepen een bedrag van 45.540.177 dollar zal worden besteed, d.i. 16.038000 dollar meer dan het vorig jaar. De leider van de Amerikaansche militaire luchtvaart, generaal-majoor Oscar Westover, heeft in de commissie verklaard, dat sedert 1931 de Amerikaansche luchtvloot voortdu rend in sterkte is afgenomen en dat naar zijn schatting, de Vereenigde Staten op 30 Juni a.s. nog slechts de beschikking zou heb ben ov~r 777 bruikbare vliegtuigen, terwijl dit getal aan het einde van 1931 nog 1477 be droeg. In het Amerikaansche Congres heeft de Chef van den generalen staf in verband met de militaire begrooting een rapport uitge bracht, waarin als minimum-sterkte van het staande leger geêischt wordt 14.000 officie ren en 165.000 onder-officieren en manschap pen. De minimum-sterkte van de nationale garde moet volgens dit rapport 210.000 i bedragen. DE BRITSCHE VLOOTMANOEUVRES Te Gibraltar zullen van 20 tot 22 dezer de jaarlijksche gecombineerde oefeningen plaats vinden van het Britsche leger, de vloot en de luchtmacht. Deze oefeningen maken deel uit van de kruistocht. d»e elk jaar door de Britsche vloot ter hoogte van Gibraltar wordt gemaakt De flottilleleider „Campbell" en de 41e divisie torpedojagers zijn naar Spanje en Portugal vertrokken. Zij zullen een bezoek brengen aan Lissabon en Huelva, en 22 dezer weder te Gibraltar terug zijn. TREIN VERPLETTERT TRAM IN VALENCIA In Valencia Is op een spoorwegoverweg een ernstig ongeluk gebeurd. Een volle tram reed daar ten gevolge van het weigeren der remmen door de spoorboomen en werd door een electrischen trein gegrepen. De tram werd een eindweegs meegesleurd vernield. Uit de puinen heeft men 4 lijken en 15 zwaargewonden geborgen De conducteur van de tram is Ln arrest gesteld. GROOTE BEROERING IN HET DERDE RIJK Duitschers eischen strenge straf (Van onzen Duitschen correspondent) Het revolverschot, waarmee de Joe goslavische jood, David Frankfurter te Davos den Landesgruppenleiter Gustloff vermoordde, heeft in Duitsch- land een enorme echo verwekt. Men betreurt bij dezen laffen moord niet alleen het verlies van een uiterst ge matigden leider der nat ionaal-socialis tische partij, doch vraagt zich, vooral In officieele kringen, af, welke inter- nationaal-politieke verwikkelingen er het gevolg van zullen zijn, juist, terwijl het Derde Rijk met 't oog op de aan staande Olympiade naar niets anders streeft dan naar vrede en rust Dat Gustloffs moordenaar een jood was, heeft op de openbare meening een enormen indruk gemaakt In verliand hiermede mag men gerust denken aan een offer aan den volkswil, wanneer de Berlijnsche bladen uitvoerig melding maken van een jood, die wegens zwendel met eieren, waar aan op 't oogenblik een groote behoefte be staat. in de gevangenis is geworpen. Ook het feit, dat minister Goebbels a! de concerten, opera's, toon eel voorste Hingen en andere ar tistieke ondernemingen der Joodsche orga nisaties voorloopig heeft verboden, hoeft niet in de eerste plaats te worden uitgelegd als een maatregel van weerwraak. Wanneer de officieele motiveering van dit verbod zegt dat men eventueele incidenten wil vermij den, dan klinkt dit uiterst aannemelijk. Zon der eenigen twijfel bestaat er onder een goed deel dpr nationaal-socialisten en vooral onder de jeugd een uitgesproken neiging, om den moord op een kameraad te wreken. Het half mlllloen broedere In den geloove, dat David Frankfurter in Duitschland telt, zal 't ea- in overgroote meerderheid zeer zeker over eens zijn, dat de jeugdige, ge- exalteerde student In de medicijnen hen geen slechteren dienst had kunnen bewijzen. In Joodsche kringen heeft de moord van Davos een nog veel verpletterender indruk gemaakt dan by de felste nazi's. De toch al zoo moeilijke positie der Duitsche Joden im mers zal er stellig niet beter op worden. Men zou haast kunnen zeggen, dat zij op t oogenblik verkeeren in een angstpsychose, welke vergeleken kan worden met die van de eerste dagen der nationaal-socialistische revolutie. Ten onrechte waarschijnlijk. Door toevallige omstandigheden waren wij tijdens een officieele ontvangst in staat, om. juist terwijl de eerste berichten uit Zwitser land binnenkwamen, aan eenige vooraan staande persoonlijkheden uit 't Derde Rijk te vragen, wat naar hun meening de gevol gen van dezen moord zouden wezen. Een stemmig verklaarde men ons, dat Duitsch land niet verder zal gaan dan een uiterst strenge bestraffing van den moordonaai t eischen en daarbij al de aanvallen van bui- tenlandsche anti-nationalistische stroomin- gen zoo krachtig mogelijk af te slaan. Dat Frankfurters bloedige daad ook nog invloed zou uitoefenen op de posith der Joden in Duitschland. achtte men uitgesloten, wijl niet zij, maar de internationale marxistiscb- liberale pers in laatste instantie verantwoor delijk moet worden gesteld. De Duitsche gezant te Bern, die met ver lof te Berliin vertoefde, is oogenblik kelijk na het bekend worden van den moord naar de Zwitsersche hoofdstad vertrokken, waar hij 'n onderhoud had met den Zwitserschen minister van buitenlandsche zaken, honds- raad Motta, wien hij in persoonlijke op dracht van Hitier mededeelde, dat Duitsch land een uiterst gestreng onderzoek ver wacht. De „Fi>hrcr", de ministers, de leiders der beweging en ontelbare naL socialis- tische vereenigingen en organisaties hehbori in uitvoerige telegrammen aan Gustloffs weduwe tot uitdrukking gebracht, hoe fel Duitschland door dezen moord getroffen is en hoe dat door middel van een onverbid delijk vonnis satisfactie eischt Dat Duitschland weinig geneigd is, om zich tevreden te stellen met een paar jaar gevangenisstraf voor David Frankfurter, blijkt o.a. wel hieruit. dat het orgaan van dr. Goebbel», de „Angrif", reeds een artikel bevat, waarin wordt betoogd, dat de kan tonale wet volgens welke de moord op Gustloff zal worden berecht, nog al tijd een paragraaf teil, die de dood straf stelt op een dergelijk misdrijf. Dat deze paragraaf sinds zeer langen tijd niet meer werd toegepast, acht ge noemd blad in de verste verte geen reden, om haar ook in dit geval een doode letter te laten blijven. Men kan er zeker van zijn, dat de bloed dand van Davos nog meerdere maanden 'n rol zal spelen in de Europeesche politiek ln buitenlandsche anti-fascisfische kringen zal men ook thans niet nalaten, om een groot- sche actie op touw te zetten ten gunste van den moordenaar. Persartikelen, die Frank furters misdaad zooal niet zoeken te recht vaardigen dan toch trachten begrijpelijk en menschelijk voor te stellen, zijn reeds nu verschonen. Massavergarieringen en betoo gingen zullen zich wel niet lang laten wach ten. Hel proces krijgt vervolgens het décor en de atmosfeer, welke uit zoovele vooraf gaande politieke processen bekend zijn. Duitschland zal zeer zeker niet nalaten, om 'n krachtig antwoord te geven op alles, wat in het buitenland tegen het nationaal-socia- lisme gezegd en ;;edaan wordt. Ofschoon er tot op het oogenblik nog niets met zekerheid bekend is omtrent de plech tigheid. waarmee Gustloff in zijn vaderland ter aarde zal wordeD besteld, weet men reeds, dat het nationaal-soclalisme er geweldige betooging van zal maken tegen de anti nationaal-socialistische hetze aan gene zijde van de grenzen. Intusschen is deze kwestie nog wel het pijnlijkst voor het kleine Zwitserland, dat reeds zoovee! moeilijkheden doormaakte niet allerlei politieke bannelingen uit Joego slavië, Italië en Duitschland. De regeering te Bern heeft nog maar enkele maanden ge leden, naar aanleiding der klachten van een linkschen afgevaardigde in den Natlonalen Raad over Gustloffs politieke activiteit, offi cieel verklaard, dat de houding van deze hooge autoriteit der Duitsche nationnal- socallstische partij niet de minstp aanleiding gaf tot kritiek Duitschland baseert op deze uitspraak thans de onaantastbaarheid zijner rechten op genoegdoening. ANTI-JAPANSCH ALARM IN AMERIKA Senator houdt felle philippica „Ondiplomatiek, arrogant en onbeschaamd!" .Japan is voornemens China voor Amerika te sluiten, zelfs indien hier voor een oorlog noodig zou zijn", ver klaarde senator Pittman, voorzitter van de senaatscommissie van buiten landsche zaken, in een gisteren in den senaat uitgesproken opmerkelijke rede voering. Pit'man eischte een marine en lucht macht van voldoende sterkte, om de rechten van de Vereenigde Staten te beschermen. Wegens de gezaghebbende positie van don spreker, verwacht men dat zijn redevoering een zeer grooten weerklank zal vinden. „Ik doe een beroep op het Congres ken nis te willen ni-men van Japans polb'ek ten opzichte van China en de bedoeld- uitwer king hiervan op de Vereenigde Staten Nog is China een onafhankelijke, souve- reine staat, welke in vrede leeft met de we reld en met ons wenscht handel te drijve Ge>en enkel juist argument kan worden aan gevoerd om zulk een handel tegen te wer ken" De Japansche „bedreigingen, propaganda en arrogantie" hekelend, verklaarde cenafot Pittman. d3t Japan openlijk en zonder eenic respect het paot van den Volkenbond, hel Kellogg- en het Negen-mogendheden-pact had geschonden. Japansche schrijvers clteerend. die zeggen dat de Vereen. Staten willen afstappen van de vrijheid ter zee. verklaarde senator Pit' man. dat de thans in behandeling zijnd* neutraliteitswet nadrukkelijk de Ame.ri- kaansche rechten onder een internationale we'geving, zelfs in oorlogstijd, vaststelt opnieuw bevestigt. „Buitenlandsche regeeringen mogen ge waarschuwd zijn, dat elke restrictie welke de Vereenigde Staten geschikt achten on* aan burgers op 'e leggen in tijd van oorlog, geen reden zal wezen voor de onwettige behandeling van onze burgers door buiten landsche regeeringen en onze regeering niet het recht ontneemt om vrijwillig elke nut tig geachte actie ten behoeve harer burgers tp ondernemen". Zijn verbazing te kennen gevende, dat Saito, de Japansche air.basadeur te Wash ington. den indruk trachtte te verwekken, dat de Japansche leerstellingen ten >pzichte van China gelijk zijn aan de Amerikaansche Monroe-leer, voegde senator Pit'man hier aan toe. dat dergelijke doctrines een-ge ge lijkenis kunnen vertoonen ten aan/Jen van de bedreiging tegen een buitenlandsche verovering, maar dat Amerika zich onder de Monroe-Jper niet het recht heeft aanp- matigd. om in de Amerikaansche landen op verovering uit te gaan. „Wij hebben ernaar gestreefd de republio- ken van Latijnsch-Amerika te bewaren eu ze niet te vernietigen". Senator Pittman citeerde varvo'gen» admiraal Takahashi, den bevelhebber van de Japansche vloot, die verklaard heeft, dat, tenzij de Vereen. Staten hun politiek van uitbreiding en bescherming van den Amerikaanschen handel laten varen, Japan genoodzaakt zou zijn den actieradius van zijn vloot uit te breiden tot Nieuw-Guinea. Celebes en Borneo. „Nooit ln de geschiedenis der modern- tijden". aldus de senator. ..heeft iemand met een dergelijke positie zulk een ondiploma tieke, arrogante en onbeschaamde verkla ring afgelegd. Het spreekt vanzelf, dat hett Congres niets zal nalaten om onze nationale verdediging op peil te houdpn en onzen wettigen han del met China te beschermen" Staat van beleg in Syrië? De toestand in Syrië heeft zich toege spitst en men venvacht, dat de staat van beleg voor het geheele eiland zal worden afgekondigd. Het Britsche consulaat wordt door mili tairen bewaakt, aangezien de bevolking verbolgen is over de berichten van den Britschen radiodienst, waarin werd gezegd, dat de stakers voornemens zijn te plunderen Te Damascus hebben wederom ernstige botsingen plaats gehad, aan beide zijden vielen talrijke gewonden en 12 personen wer- den gearresteerd ook te Tripolis werd gis teren gestaakt. De voorzitter van de Syrische Kamer heeft een protest-telegram gezonden aan den Volkenbond en aan het Fransche mi nisterie van buitenlandsche zaken inzake het bloedvergieten te llama en lloms. Eveneens hebben 50 leden van het parle ment van Irak een protest gezonden aan de mandaats-eommissle van den Volkenbond, waarbij zij verklaarden, dat de Franscht politiek in Syrië schuld is aan de huidige onlusten. Naar verluidt, zal generaal Weygand, die momenteel in Egypte vertoeft, naar Syrië gaaa. Betoogingen in Damascus In Damascus Is het gisteren herhaalde lijk tot demonstratie pogingen gekomen, welke echter telkens door de politie konden worden verhinderd. In Deibezer aan den Euphraat kregen de hetoopingen echter een ernstig karakter De politie maakte van de vuurwapenen ge hniik. waarbij vijf betoogers werden ge dood. Een inspecteur van politie werd zwaar gewond. De Duitsche werkloosheid De toename van het aantal Duitsche workloozcn in verband met het wintersei zoen is als gevolg van het zachte weer ge durende de maand Januari bijna geheel tot stilstand gekomen Terwijl het anntal werkloozen In Decern her niet 524.000 was gestegen, is hei in Ja nuari 1936 slechts met 12,000 of Vi percent toegenomen. Eind Januari wprden 2.520.000 werklonzen dat is ongeveer 453.000 minder dan midden in den winter van het vorig jaar, geteld. Voorkomt verkoudheid en keelpijn Ivorol-gebrulkers zijn zelden verkouden en hebben zelden keelpijn, omdat deze tandpasta den mond dagelijks grondig desinfecteert. DE KOUDE HOUDT AAN! Stijgend doodental in de VereenStaten Storm woedt over Engeland De ontzettende koude in de staten van het Midden-Westen van Amerika houdt aan. Het koudegebied strekt zich uit va Rocky Mountains tot de Atlantische kust; alleen in het oosten van Ohio en ten zui den van St Louis is de temperatuur iets milder. Ook de sneeuwstormen duren voorL Ge zegd wordt, dat men in dvze eeuw nooit een heviger sneeuwstorm heeft meegemaakt Opnieuw zijn 20 personen doodgevroren, waardoor het aantal slachtoffers, met in* begrip van hen, die bij ongelukken ten ge volge der gladheid om het leven zijn komen, is gestegen tot 250. Bij Kaap Cod zijn zeveD arbeiders op een Ijsschots afgedreven. In Illinois, Iowa en Michigan zijn twaalf treinen ingesneeuwd. Hier en daar ligt het treinverkeer geheel stil. In Minnesota en N'oord-Dakota daalde de temperatuur tol 45 graden Celsius onder nu!; Dawson in Alaska mpldt 56 graden vorst. Overal zijn steenkolen en petroleum schaarsch. Bovendien zijn op vele plaatsen de buizen der waterleiding bevroren zoodat ook gebrek aan water zijn intrede heeft gedaan. Vinnige koude in Groot-Brittannië Gisteren heeft een stormwind, die bij vlagen een snelheid bereikte van zeventig mijl per uur het land geteisterd. De buiten- gewocm vinnige koude blijft aanhouden en de weerberichten voorspellen, dat de kou nog verscheidene dagen zal blijven voort* duren. In het Kanaal stonden hooge zeeën. Twe« zeelieden hebben het leven verloren, toen de sloep, waarin zij gesleept werden, los sloeg nabli Plymou'li en zonk. De diensten tusschen Wight en het vasteland zijn onder broken. De nachtdienst van Folkestone en Duin kerken over het Kanaal is stopgezet. De luchtlijnen ondervinden groote vei» traging. Verscheiden groote stoomschepen die op weg naar huis waren, hebben ooi groote vertraging gekregen. Uiteraard heeft de storm ook schade gericht, terwijl over het geheele land min der ernstige ongelukken in grooten getali zijn voorgekomen. In Weenen „leven" 8o „doode mannen" Wrakken uit den wereldoorlog Een van de afgrijselijkste nalatenschap pen van den wereldoorlog bevindt zich ofl de terreinen van het groote Fransz Joseph ziekenhuis te Weenen. Op een afgelegen gedeelte van die tèrref nen staat een klein gebouw. Vreemdelïn gen mogen het niet naderen, oud verpleeg den van het ziekenhuis dio het geheim w» ten. blijven vrijwillig uit de buurt. De eeni gen, wien de toegang niet geweigerd wordt zijn een zestal niet zorg uitgekozen don» z ren en ongeveer 25 verpleegsters. In dit ge- I bouw „leven" tachtig „doode mannen"] slachtoffers van den wereldoorlog. De wereld gelooft, dat zij dood zijn. Zelfi hun familieleden is officieel meegedeeld^ dat zij gevallen zijn: op de officieele do» G denlijsten komen zij voor onder de naniea 11 van hen, die „gevallen zijn op het veil van eer". Maar zij leven nog steeds. De reden van hun geheime afzonderini is hun afgrijselijk uiterlijk en hun vermin kingen veroorzaakt door bommen en gil gassen. Ieder van deze tachtig wrakken die eens krachtige jonge mannen waren, thans geheel verblind, doof en stom. Het eenige, dat zij volgens hun verzot gers kunnen doen, is ademhalen en eten. Niemand weet en niemand zal ooit we ten, wat zij denken indien zij nlthan nog in staat zijn te denken en folteringen zij doorstaan, want geen klan! ontsnapt ooit aan hun lippen. Zij liggen in bedden, die den vorm l»en van waschmandon, waarin zij gemak keiijker verpleegd kunnen worden dan gewone bedden. Sommigen waren hiina nn jongens, toen de oorlog uitbrak, die he misvormde tot wezens, hulpeloozer dan ee kind. Al deze 18 jaren hebben 7.ij geleden Ij*®' hun „waschmanden" als stomme gptnf van den wereldoorlog. F.en staf «.-perisii opgeleide doctoren waakt over hen. alle in het werk stellende om hun folteringe^l zooveel mogelijk te verzachten. Kort Nieuws De rust od Zanzibar is na de onluste weder hersteld. D». oproerm-'kprs hebbf 4 dooden en twee gewonden: onder dna ambtenaren zijn 2 dooden en 13 gewonde! Ev ni Een Sovjet-Russisch verkeersvliegtuig dat op weg was naa Alesandrov, j.s tl'dert0,u een hevigen sneeuw ctorm neereesfort <lyjn verpletterd op het Ijs van een kanaal it^j Tartarije. De piloot en drie passagiers wef den gedood. Twee skiloopers, deel uitmakende ;-en reddine-*expedillp, zijn ten gevolg van de koude, eveneens om het leven I komen. Naar verluidt za! generaal-majajfer Tetsoezo Makajima. aidt de camn va keizer, binnenkort. d.w.z. op 1 Maart, nani Noord-China vertrekken, teneinde aan, troepen van het Japansche garnizoen vriendelijke groeten van den keizer over I brengen en geschenken van den keizer an de te bieden, bestaande uit Japanschen rijfsch wijn en sigaretten. De regeering van Griekenland hee aan de Rritach» rogeering een memorandui gezonden Inzake ue schade die ten gi volge van de toepassing der sancties voc Griekenland Ls ontstaan 15,

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2