Hllïti-tlfi De -ALGEMEENE FRIESGHE" ZATERDAG 8 FEBRUARI 1936 TWEEDE BLAD PAG. 6 STADSNIEUWS Gemeenteraad Behalve de reeds gegeven agenda voor 10 Februari is alsnog te behandelen: Een worstel tot het verleenenvan eervol ontslag aan Dr. J. J. van Eek en mej. H. S. J. Fuhri Sue th la ge, onderscheidenlijk als directeur-scheikundige van en assistente bij Oen districts-keuringsdienst van waren, we gens opheffing van hun betrekkingen Wanneer de begrooting behandeld wordt Ter kennis van do leden van den Gemeen teraad wordt gebracht, dat de vergadering van den Raad, waarin o.a. de begrooting voor het jaar 1936 aan dc orde zal worden gesteld, zal aanvangen op Maandag 17 Fe bruari a.s., des namiddags te twee uur, in de benedenzaal van het gobouw „Tot Nut van 't Algemeen", Steenschuur 21, en, zoo noodig zal worden voortgezet: op Maandag 17 Februari, des avonds te S uur; op Dins dag IS Februari, des namiddags te 2 uur en des avonds te 8 uur; op Woensdag 19 Februari, des namiddags te 2 uur; op Don derdag 20 Februari, des namiddags te 2 uur en des avonds te 8 uur; op Vrijdag 21 Februari, des namiddags te 2 uur en des avonds te 8 uur. De 361ste geboortedag van de Leidsche Universiteit Ter gelegenheid van de 361ste dies na- talis van de Leidsche Universiteit heeft hedenmiddag de recior-magnificus, Prol. Mr. A. S. de Blécourt, in het groot-Auditorium, iu tegenwoordigheid van een groot aantal autoriteiten uit de Academische wereld, een rede gehouden over het onderwerp: „His torisch en juridisch bewijs". Spr. ving zijn rede aan met een aan haling uit de rectorale oratie van Fruin op 8 Februari 1S7S, waarin deze zegt: „Zoo lang onze hoogeschool bestaan heeit, placht op dezen gedenkdag van haar stichting de rector-magnificus het spreekgestoelte te be stijgen, om 11a het uitspreken eener plech tige rede, de waardigheid, waarmee hij een jaar was bekleed geweest, over te dragen aan zijn opvolger". Fruin was de eerste die van deze gewoonte aiweek. Hij beklom op 8 Februari dit spreekgestoelte niet weer om de rectorale waardigheid over te dra gen, „uit eerbied voor het loffelijk gebruik, uit gehechtheid aan de oude inzettingen, uit. liefde tot het roemrijk verleden Hieraan schijnt de wetgever aldus Fruin niet „gedacht te hebben, toen hij den Ssten Fe bruari van zijn verkregen rechten ontzette, om die toe te wijzen aan ik weet niet welken Dinsdag in de maand September". Fruin merkt dan verder op, dat 8 Febr. ►.onafscheidelijk aan den 3en October ver bonden", bij „de burgers van Leiden de her innering verlevendigt aan geheel eenige gebeurtenissen. Zulke herinneringen zijn heilig en verdienen met eerbied bejegend en met zorg gekweekt te worden". Het woord van Fruin is ingeslagen: nog steeds wordt de herinnering „met eerbied bejegend en met zorg gekweekt", ai wordt het rectoraat sinds 1S7S niet meer op S Fe bruari overgedragen, maar op den darden Maandag in September, die Fruin in onbe kenden Dinsdag heeft vervangen. Komende tot zijn eigenlijke onderwerp reide spr., dat hij de stelling, dat er ver schil is tusschen het historisch en juridisch bewijs van feiten, wil bestrijden voor zoo ver het betreft die feiten, die de veroor deeling meebrengen van een persoon. Voor al wil spr. bestrijden, dat de historicus in zoodanig geval met minder bewijs toe kan dan de rechter. Deze teer is gevaarlijk. Geen onwrikbaar logische, maar een vol doende bewijs wordt vereiacht om te geraken tot vaststelling van de juistheid der go- stclde feiten. De historicus behoort de kracht van het bewijsmateriaal te kunnen beoordeeien. Elk historicus behoort min of meer juist te zijn. Bij zijn bewijsvoering behoort het be hoeft nauwelijks gezegd de historicus evenzeer als de rechter onpartijdigheid te betrachten. Voor de betrouwbaarheid van het bewijs materiaal is het niet onverschillig op wel ke wijze het is verkregen. In dit verband wijst spr. op de waardeloosheid van de pijn bank, op de onvoldoendheid van den unus testis. Eén getuige, geen getuige, Spr. wijd de uitvoerig over de kwestie van den eenen getuige uit en wees er daarna op, dat het zoowel den historicus als den rechter kan overkomen, dat hij voor de hand liggend bewijsmateriaal over het hoofd ziet, om ver vólgens bet een en ander te berde te bren gen over het bewijs op vermoedens. Een vermoeden kan soms genoeg zijn om iets bewezen te achten, maar in den regel heeft men voor het bewijs van het to bewijzen feit een samenstel van concordeerende vit ïnoedens noodig. Dit toonde spr. uitvoerig aan met tal van voorbeelden uit d« ge schiedenis. Het is onjuist te veronderstellen, dat het wettig bewijs alleen geleverd kan worden met behulp van direct bewijs. Dagelijks wor den verdachten ter zake van misdrijven tot soms zeer zware straffen veroordeeld, uit sluitend op grond van indirect bewijs. De historicus heeft ook nog een andere taak dan bewijs te leveren van concrete feiten of aan te toonen, dat zulk bewijs niet geleverd is. Ook bij de vervulling van deze Laak kan de historicus concrete feilen en ook schuld of onschuld van een persoon daaraan te beoordeeien krijgen. Dan geldt onverzwakt het hieromtrent opgemerkte. Maar als het niet zoozeer over concrete fei ten gaat. dan wel over algemeene verschijn selen van politiek of religie of wetenschap, hebben inzicht en overtuiging vrijer spel met betrekking tot beoordeeling van de feiten. Bet bestier Gods in de geschiedenle Spr. zeide verder, dat er een terrein van onderzoek is, dat een iegelijk, den geschied kundigen in de allereerste plaats, verboden is te betreden. Elke poging, om tot eenig bewijs te komen, moet hier bij voorbaat onvruchtbaar worden geacht. Spr. heeft hier het oog op ljet naspeuren van Gods bestier in de geschiedenis. Vooral om in een bepaalde gebeurtenis de wrake Gods te zien over een volk, een vorst of een gewoon sterveling. In zijn jeugd las spr. een popu lair boekje over den Tachtigjarigen oorlog. Misschien wekt het noemen van schrijver en titel van dat boekje herinneringen bij dezen en genen: P. Vergers, Gods vinger in de geschiedenis van den SA-jarigen oorlog. Deze brave vaderlander wist te veel van don célesten achtergrond der gebeurtenissen aldus spr. Vindt men ook nu nog wel eens verlangen van schrijvers, die zich zelf „vour wijs genoeg houden, om de gangen van God te l>ospieaen", men kan toch met voldoe- niug constaieeren, dat geschiedkundigen van naam zich niet meer op dit verboden erf begeven. Laat het ons, kortzichtige men sclicn, genoeg zijn te weten, dat God het het al regeert en dat Hij Zijn zon uoet op gaan over boozen en goeden. Spr. wees er voorts op. dat op een dag als dezo goed is met dankbaarheid te geden ken, dut Nederland onkreukbare rechters en onpartijdige geschiedschrijvers heeft Maar niet alleen onpartijdigheid, meer nog heeft de geschiedschrijver voorzichtigheid te betrachten. De historicus moet, evenzeer als de rechter, vóór alles doordrongen zijn van de verantwoordelijkheid van zijn taak Na dezo rede recipieerde de rector-mag nificus in huize Bruvns. Hedenavoud ver eenigen zich de hoogleeraren aan een maal tijd in huize Bruyns. De studenten vieren den verjaardag der Hoogeschool een mtie- men kring. In verband niet het overlijden van Prof. Krabbe is noch de voorjool ge houden, noch de serenade aan het hoog- lcerurenkorps gebracht Teraardebestelling Prof. Mr. H. Krabbe Overeenkomstig den wenscli van de.n ont slapene is gistermiddag in allen eenvoud op de begraaf plaats „Rhijnhof het stoffelijk overschot ter aarde besteld van wijlen Prof. Mr. Hugo Krabbe, in leven oud-hoogleeraar in het staats- en administratief recht aan •ie Leidsche Universiteit, die dezer dagen na een langdurig ziekbed in den ouderdom van 79 jaar overleed. Behalve de familie kwamen in den stoel mode tie rector-magnificus. Prof. Mr. A. S. dé Blécourt en de decaan van de faculteit der rechtsgeleerdheid. Prof. Mr. R. Kra nenburg. Onder de vele belangstellenden op de be graafplaats merkten wij o.a. op den presi dent-curator Mr. A. van de Sande Bakhuy- zen, Mr. P. J. Idenburg, secretaris van bet college van curatoren, Prof. Dr. J. van der Hoeve, secretaris en Prof. Dr. N. J. Krom. pro-secretaris van den Academischen Se- naat. Mr. J. Donncr, oud-Minister van Justitie. Mr. A. L. Scholtens, secr.-generaat aan het Dept van Sociale Zaken, Mr. H. J. Smidt. referendaris aan het Dept van Onder wijs, Mr. J. H. Scholten, referendaris bij den Raad van State, Mr. R. Bijlsnia, alg. rijksarchivaris. Dr. J. H. Carp, namens de Ver. voor do Wijsbegeerte des Rechts. Prof. Mr. van der Pot uit Groningen, oud-wetliou- der van Leiden, gen.-majoor b.d. A. B Cremer, Jhr. Mr. de Villeneuve, Mr. van Vrijberghe de Coningh, rechter te Haarlem, Jhr. Mr. W. J. M. van Eysinga, rechter in het Permanente Hof van Intern. Justitie, Prof. Mr. A. S. Oppenheim en Prof. Koch. beiden uit Den Haag, Jhr. Mr. H. Feith, vice-president van de Haagsche Rechtbank, Jhr. Mr. Dr. A. J. C. Rethaan Macaré, lid van den Octrooiraad, den heer Wouters Nijhoft, uitgever te Den Haag en voorts vele hoog- leeraren, vertegenwoordigers van faculteits besturen, studentencorpora, benevens vele oud-leerlingen van den ontslapen hoog leeraar. In verband met de koude temperatuur werd gesproken in de rouwkamer. Hier werd liet eerst het woord gevoerd door Prof. Mr. A. S. de Blécourt. die onge veer als volgt sprak: Op verzoek v*n de familie zullen alleen collega Kranenburg en ik spreken. Wij, fa milieleden en vrienden, zijn bedroefd, maar niet verslagen; immers dankbaar, dat Krab bc utt zijn lijden is verlost. De laatste S jaar had zich in zijn geestelijk bestaan een slooping voltrokken, waaronder hij zelf zeer heeft geleden, omdat hij bijna ten einde toe er besef van had. Toch zal de familie, zijn levensbaan overziende, dankbaar erkennen, dat ziin leven rijk en gelukkig is geweest Hoe hij stond tegenover den godsdienst, weet ik niet, maar wel weet ik. dat, als alle Christenen handelden als hij deed. de we reld er anders en beter zou uitzien. En dit was het beminnelijke in zijn karakter, dat hii volkomen objectief stond tegenover degenen, wier opvattingen van de zijne ver schilden. Hij kon ironisch zijn. bits en bit ter was hij nimmer; nooit hoorde ik hem een medemenseh veroordeelen. Want hij van een matelooze goedheid en zacht moedigheid. Zoo is hij velen een zegen ge weest en heeft hij niet tevergeefs geleefd en een lichtend spoor achtergelaten. Als strak? de wonde, die geslagen is, niet meer schrijnt, blijft de herinnering, een kostbaar en onverwoestbaar bezit. Beste vriend, wij nemen afscheid, maar wij vergeten u niet! Daarna werd nog het woord gevoerd door Prof. Mr. H. Kranenburg, aan wiens toe spraak wij het volgende ontleenen: Dat het ook mij vergund is bij dwe uit vaart een woord van afscheid te spieken, stemt mij dankbaar. Een kort. woord, het woord van 'n vriend, zoo was zijn wensch Hot toekent den man, aan wiens baar wij thans staan. Wars van alle uiterlijk ver toon, wars van allen schijn, zoekend de waarheid, de echtheid, bet wezenlijke der dingen. Zoekende die op het gebied van zijn wetenschap, die hem lief was en die hij ge diend heeft rnet volledige toewijding, d« wetenschap van het recht van den staat; zoekende met al de groote kracht en de gaven, die hein geschonken waren, het scherpzinnige doordringende verstand, do sterke wil, de taaie vasthoudendheid, de scheppende intuïtie. Zoo was zijn leven vol spanning; die naar het hoogste en diepste grijpt, hem wachten teleurstellingen en rij zijn Krabbp niet gespaard gebleven. Wij nemen hier afscheid van een man, dien gekend te hebben een voorrecht is en dien te mogen noemen ambtgenoot en vriend, een der edelste gaven, die ons in dit leven geschonken kunnen worden Wij nemen afscheid, maar zijn werk blijft; zijn naam staat gegrift in de ge schiedenis onzer wetenschap. Nadat het stoffelijk overschot grafwaarts was gedragen en bloemen in de groeve wa ren gestrooid, dankte een zoon van den overledene. Mr. J. Krabbe, voor de betoon de belangstelling. Opheffing Keuringsdienst Ontslag aan personeel Bij K B. van 24 Januari wordt met in gang van 1 Maart het Keuringsdistrict Lei den bij andere gebieden getrokken en mits dien houdt de Leidsche keuringsdienst op te bestaan. B. en W. hebben daarom aan den Raad in oierweging gegeven, met in gang van 1 Maart 1936, wegens opheffing van hun betrekking, eervol ontslag te ver- lrenen aan: Dr. J. J. van Eek, als directeur- scheikundige van den Districtskeurings- dienst van waren en mej. H. J. Fuhri Snethlage als assistente bij dien dienst. Voor het overige personeel, voor zoover niet op arbeidsovereenkomst werkzaam zijn reeds de noodige maatregelen getroffen, om aanspraak te kunnen maken op wachtgeld. te Leeuwarden, fs de grootste Onderlinge Levensverzekering Maatschappij In Nederland Gereformeerde Oudervereen. Gisteravond was bovengenoemde vereeni- ging in jaarvergadering bijeen in de boven zaal van gebouw Patrimonium. De waarnemend voorzitter, de heer A. van Wceren, opende do bijeenkomst met het laten zingen van Psalm 13S 1, schriftlezing en gebed. In een kort openingswoord schetste de heer van Weercn de dringende behoefte die er vooral in dezen ernstigen tijd be staat aan onze jougdvereenigingen, waar toch onze jonge menschen worden voorbe reid voor den grooten strijd die aan staande is. Als u straks naar huis gaat, aldus spre ker, hoop ik dat het besef u allen leven diger zal rijn, dat gij. als ouders, u nlot kunt en moogt onttrekken aan den duren plicht, dit werk onder de jeugd te steunen en te bevorderen. Hierop volgden de jaarverslagen, resi>. door den secretaris den heer Van Weercn, en den penningmeester, den heer Valient goed, uitgebracht Wat uit deze verslagen wel sterk naar voren kwam, is dit dat de Oudervereeni- ging sterk vooruitgaande is. Zij kwam ineen betrekkelijk kort tijdsverloop van on«e- vc.er 60 leden op tham. ruim 160. Hiertoe medegewerkt hebben wel vooral, alles ouder Gods oivmisbaren zegon. een tweetal grootse h opgezette propaganda vergaderingen, waarin optraden de heer Ds. A. de Bondt van Den Haag en de heer Joh. Francken. van Utrecht Hierna kregen we muziek van eenige veelbelovende jongelui, te weten mej. Dien van Woeien en de hoeren Jan de Jong en Jan van Weerem De dames van der Bere en Njjboer la zen voor, de heer de Koning declameerde Tot slot sprak Ds. Wiersinga over het on derwerp: „Hoe behandelen wij onze jeugd". Hoe beschouwen wij onze kinderen? zoo vroeg spreker. Zien wij ze wel als het eigendom des Hecren, onzes Gods? Zoo dat we slechts met onze kinderen mogen doen datgene wat God te dien opzichte van ons vraagt! Achten vele ouders een andere vraag niet veel belangrijker, nl. deze: „wat zul len mijn kinderen worden? I-Ioe zullen ze een zoo hoog mogelijke functie in dit leven kunnen gaan bek locden? Voor ons, ouders, die God vreezen. blii- ve vraag nummer één: „Zal de toekomst van onze kinderen zijn. rlat zij wassen o.a toe nemen in den Ileere Jezus Christus!" Een gevaarlijke en goddelooze hr.tiding is wel die van het „half om half". Allereerst do vorming voor deze wereld, en daarbij clan natuurlijk, daarvoor zijn we toch Ge reformeerd. ook nog de dienst des Hoeren. Spreker wekte de ouders op om toch vooral (ook tesamen in de Oudervereeni- ging) den kinderen als a'lerhpógste c:i al lereerste, en allernoodzakelijkste te leeren en doen leeren de kennis van Hem, Wiehs eigendom ze zijn- Ds Thomas sloot tenslotte deze geani meerde vergadering met dankgebed. Werkloosheid De dagstaat van 6 Februari van de Ge meentelijke Dienst voor Sociale Zaken luidt als volgt: bouwvakarbeiders: baggerlieden 4, behangers 35, betonwerkers en belonvlcch- iers 42. fundeeringswerkers 1, glazenmakers 1. glazenw'asschers 9, granieiwerkers 12, grondwerkers 107. hciers 2. metselaars 173, opperlieden 125, schilders 246, sloopers 7, steenbikkers 2. steenhouwers 5. straatmnkers 7, hulp-straatmakers 13, stucadoors, witters 73, timmerlieden 303, uitvoerders 8, voegers 2L ongesch. bouwarb. 10; totaal 1282. Fa brieksarbeiders: bleekers 16, lompensorteer ders 20, vellenblooters 3, zeopfabr. arb. 5. steenfabr. arb. 133, ongesch. fabr. arb. /o; to taal 252.-Kantoorpersoneel: kantoorpersoneel 98, reizigers, colp. 44, winkelbedienden 38, incasseerders 11. musici 6. onderwijzers 11. overheidspersoneel 11, verplegers 2, totaal 221. Hotel-café pers.: huispersoneel 15. kell- ners 45, koks 10; totaal 70. Houtbewerkers: beddenmakers 2, houtbewerkers S6, kisten makers 8. kuipers 9, lijstenmakers 4. man denmakers 2, meubelmakers 35. meubelstof- terders 20, poliloerders 2, ongesch. arbeiders 30; totaal 198. Kleermakers: kleermakers 73. kappers 6, schoenmakers 6; totaal 85. Land en tuinarb.: bloemisten 49, landarbeiders 28, tuinlieden 30, warmoeziers 10, ongesch. land- arb. 8, to:aal 125. Metaalbewerkers: bank werkers 139, blikbewerkers 33. burgersmeden 40, crasseurs 1, electricians 55, gasfitters 16, gereedschapmakers 2, instrumentmakers 5, isoleerders 6, kemmakers t, ketlingsmcden e.d. 34, klinkers 14, koperslagers 4, lab. be dienden 1, lasschers 12, loodgieters 57. ma chinisten 25, met aal hoorders 6, metaal draaiers 15, metaalschavers 12, metaalslii- pers 4, metaalzagers 1, monteurs 25, piano stemmers 2, polijsters 1, ponsers 7, rijtuig schilders 1, rijwielherstellers 14, scheepstim- rnerl. 9. stokers 25, tegenhouders 17, verw. monteurs 17, voorslaanders 9, voorwarmers 3, vulcaniseurs 1, vuurwerkers 11, wagenma kers 7, ijzerwerkers 47, zandvormers 5, zil versmeden 1, ongesch.arbeiders 43; totaal ?28. Sigarenmakers: sigarenmakers 9, sig. sorteerders 4, strippers 2; totaal 15. Techni ci, opzichters: bedrijfsleiders 7, technikers 10, teekenaars, opz. 16, werkmeesters 15, to taal 48. Textielarbeiders: hekelaars 4, katoen drukkers 29, kluivers o.a. 9, luikers 11, plaat snijders e.a. 22. schrobbelaars 4, spinners 41, spoolers 3, sterkers 3, strijkers 13, wevers 111, wolbewerkers 36; ongesch. textielarb. 63; totaal 349. transportarbeiders: chauffeurs 12S, cmbalieurs 4, cxp. knechten 20, koetsiers 18, loopknechten 56, magazijnkn. 64, schip pers 105, spoor- en tram pers. 17, wakers 3, transportarb. 66, losse arbeiders 449; totaal 955. typografen: boekbinders, boekdrukkers, fotografen, hulp-vakarb., letterzetters, steen drukkers. totaal 88; Voedingsmiddelenarb.: bakkers 94, molenaars 1, ovenisten 4, sla gers 63, suikerwerkers 25, wijnkooperskn. 8. zoutzieders 3, zuivelberciders 4, ongesch. voed. arb. 37, totaal 239. Vrouwen: breisters 1, bakers 1, borduursters 1, naaisters 15. maasters 1. winkeljuffrouwen 32. kantoorper soneel 35, lecrl. kapsters 5, apothekersass. 1, Meersters inde R. 1, onderwijzeressen boekbindsters 1, kinderverzorgsters 3. ser veersters 1, strijksters 3. verpleegsters 1" teckonaressen 1, hu'scl, diensten 170, fal arbeidsters 52; totaal 332. Alg. totaal 4984. 7 Febr. 1935 4601. 8 Febr. 1934 3666. Ren. ged. werkloozen eri 3 werkverschaffing. HET SALDO De Tooneelopvoeringen der „Vadertje Langbeen Club" op 3 en 24 Januari jl. ten bate van de Chr. Wijkvereenlging „Staal- wijk" hebben opgebracht totaal 416.7DA (t.w. 3 Jan. f 136.49'A en 24 Jan. I 280.25.) KAMER VAN KOOPHANDEL De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland le .Leiuen richtte net vojgeiiuc adres aan den Raad tier Gemeente Leiden. Hel voorstel van B. en YV. d.d. 30 Januari löoti Uwen üuao gedaan, om een bedrag van j 500,— op de bogrootiug le brengen, ten einde geuurende drie maanden een proei te nemen met het van Gemeentewege verstrek ken van goedkoopo groenten aan onder steunde werkloozen en armlastigen, heelt d* Kamer aanleiding gegeven zien le dezer zake mot het navolgende tot Uwen Raad te wen den. Voor de goede orde merkt de Kamer, om misverstand te voorkomen, op, dat het voor stel van B. en W. niet alleen betreft de dis tributie van z.g. doorgedraaide groente. d.w.z. groenten tiic aan de veilingen niet den door de regeering vastgestelden mini mum-prijs konden opbrengen en daarom vernietigd moeten worden. Het berteft hier disetributie van goedkoo po groenten in het algemeen. Aan de Kamer is zelfs medegedeeld, dat een zeer groot ge deelte van de groenten welke de Nederland- sche Groenten- en Früit-Centralc ter beschik king stelt, nimmer op een veiling is geweest maar ondershands is opgekocht. 'len tweede dient er de aandacht op te orden gevestigd, dat het voorstel van B. en W. zich niet beperkt tot distributie aan do genen die anders niet, of lang niet genoeg zaam, groenten nuttigen, maar dat deze goedkoope groenten ook gedistribueerd zou moeten worden aan degenen, die thans nog regelmatig groenten betrekken, yan bevoeg de zijde is n.l. aan de Kamer verzekerd, dat in het algemeen door gesteunde werkloozen en armlastigen nog zeer wel doorgedraaide en daarmede gelijk te stellen groenten, in voldoende mate bij den particulieren handel worden gekoent. De Gemeente wordt derhalve een groenten distribuant naast de veie bestaande parti culiere distribuantcn en zal voor een groot deel dezelfde categorie van personen gaan bedienen. Tegen dit voorstel van B. en W. meent de Kamer een zeer ernstig protest te moe ten laten hooren. De Kamer is ten deze van oordeel, dat het principieel onjuist moet worden geacht van gemeentewege tot distributie over te caai.. zoolang niet is vastgesteld, dat de particu liere handel niet in staat zou zijn het distri butieprobleem op bevredigende wijze op te lossen. Zoolang elk bewijs te dezer zake ont breekt, is het h. i. niet geoorloofd de parti culiere handelaren, ook maar gedeeltelijk, uit te schakelen. Indien er gezinnen zijn, waar met genoeg zaam geld voor groenten beschikbaar is, dan is het te overwegen of hier Maatschappelijk Hulpbetoon geen taak te vervullen heeft. Als men ten deze het principieel juiste standpunt verlaat.. Is er groot gevaar, dat ook andere artikelen in de gemeentelijke distributie worden betrokken en andere groepen neringdoenden met behulp van ge meentegeld worden beconcurreerd. De Kamer komt derhalve tot de slotsom. le. dat niet is gebleken, dat bij onder steunde werkloozen en armlastigen de voor ziening met groenten door den particulieren handel in het algemeen to wenachen over laat; 2e. dat het ten aanzien van do Gemeente principieel onjuist zou zijn om tegenover den particulieren handel met behulp van gemeentegeld als concurrent ód te treden; 3e. dat deze concurrentie temeer als on geoorloofd moet worden beschouwd omdat ook gedistribueerd zullen worden vele groen ten. die anders nimmer voor vernietiging in aanmerking zouden zijn gekomen en die nu beneden den normalen prijs aan de klanten van den particulieren handel worden gele verd. Op grond van het bovenstaande veroor looft de Kamer van Koophandel én Fabrie ken voor Rijnland zich Uwen Raad' drfn gend te verzoeken, het betreffende- voorstel van B. en W. niet aan te nemen. RADIO DISTRIBUTIE KAMER VAN KOOPHANDEL VAN RIJNLAND HANDELSREGISTER Wijziging. 5 Februari. Naamlooze Vennoot schap Bloembollenkweeke.rij en -Handel voorheen Beerhorst en Zoon, ln liquidatie, Sassenhelm, Hoogstraat 76. N. Comm.: J. W. de Raad, Hilversum en D. Chr. Jansen, Am sterdam. 6 Febr. N.V. Algemeeno Boek- en Han delsdrukkerij voorheen Battel jee en Terp stra, Leiden, Oude Rija 39. Oph. bijk.; Lel den, Breestraat 41 d.d. 31 Juli 1935). 6 Febr. Naamlooze Vennootschap V Cleefs Manufacturen-, Bedden- en Tapijten handel. Leiden, Haarlemmerstraat 172—174. Oph. fil.: Amsterdam, De la Reystraat L Vest fit: Overveen. Ramplaan 48; Leiden. Haarlemmerstraat 179. Opheffing. 5 Febr. H. A. Visser, slagerij, Leiden, Morschstraat 50. 7 Febr. P. J. Lugtigheid en Zonen, o.lectr. timmerfabriek, zagerij en schaverij. Leiden, Oude Vest 89. Nieuwe inschrijving. 7 Febr. J. van Leeu wen Lzn. (John, van I eeuwen), bloem hollen- kweekerij en -handel. Sassenheim. Hoofdstr. 314. E.: J. van Leeuwen, Sassenhelm. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD- C Boot 27 Jr sn M H v d Wot-Tlng- 23 Jr BEVALLEN': E P B"akoIdo Romtln d A M StevensCfirletlaan* a J A C Meurls—vd Bopch z j v HoutenV Diggele 2 C Spaan derm ande Giaaf d A GAnlba—Haverkamp Z°OVERLEDEN: J A So'ta.. man, SQ Jr we. redden ons best Zuinig ben ik altijd ge weest, wij wonen nu ook wat goedkooper en de wasch doe ik ook altijd zelf. Natuur lijk met Edelweiss, die is goed en billijk. M.f .Zeeofabriek v/h. De Haas v.Brero. Apeldoorn ZATERDAG 8 FEBRUARI Programma 3: 8 Brussel VL. 9.20 Keuion, plm. 13.05 Bru=sel V].. 13.30 Keulen, 18 20 Baroruuu- ster, 18.30 Weenen of dlv.. 21 Droltwtch. 21-60 Boedapest of dlv. 22 BerlUa- igram.ua 4: 8.05 Parits R-. R.. 13.20 1 roltw 18,20 dlv 8.05 Parjjs R-. 10.86 Londen oh. 14.20 Londen R., 14.55 Droit rson. 18.50 Lond Rog:. pl.m. 12.16 Bri 11.20 Keuli 13.30 Keulen: 15.20, Brussel VL; 16.20 Ki 17.20 Parijs Rad.o: 19.20 Keulen; 21.40 Boeda- istof dlv.; 21.40 Berlijn. Programma IV; 8.30 Bn Ich16.50 Londe: pl.m. 23.15 Wei iel VL: pl.m. 12.30 Reg.; 19.40; Drolt- 20 Droltwlch; 21.50 len; 9.36 D« Radio; 17.20 Keuli Berlfl: "jWS 21.25 Paris Poste Pax. of dlv. 23.20 Weenen of dlv. S.Oë ParUs Radio: London R 18.50 Dro Droltwlch VI.; 22.30 Londen Reg. .05 Droit' 19.10 Londen Rog.; 30.20 20.55 Londen Reg.; 22.20 Brussel Agenda Wat is de Kerk? Lezing van Dr. de Wilde voor „Protestantsch Nederland" Voor de aftL Leiden van „Protestantsch Nederland" sprak gisteravond in het wijk- gebouw „Rehoboth" Dr. W. J. de Wilcie. Iierv. predikant te Den Haag, over: „Wat s de Kerk"? De samenkomst, die goed bezocht verd door Ds. J. de W it an een gedeelte uit Eieze 4 geopend, waar na hij een kort inleidend woord verbond. Dr. de Wilde, die hierna het woord ver kreeg, zeide te willen spreken over de Kerk in het algemeen en over de Kerk als een bepaald instituut en alzoo bespreken de ver houding van een groote Katholieke Kerk en het instituut als openbaring van de Ka tholieke Kerk in deze wereld. Het lichaam van Christus zal zich moeten openbaren in deze wereld. De Kerk open baart zich in haar ambten, sacrament en. Woord en het geloof van haar leden. Bij de verdere uitwerking van zijn onder werp stond spr. achtereenvolgens stil bij de eenheid, de heiligheid, de katholiciteit en de praktijk der kerk, die de moeder der geloovigen, de draagster van het. Woord is. Wie dus de kerk veracht, veracht ook het Woord. Wij, als protestanten stellen ons ver trouwen niet op de kerk. maar op Christus, dit in tegenstelling met de Roomschen, die het voor willen laten komen, dat z ij alleen recht hebben om te spreken van een ka tholieke kerk. Katholiek (algemeen), aldus spr., komt ook zeker ons als protestanten toe. Dit woord zullen wij bij lezing der ge loofsbelijdenis dan ook steeds bezigen. Te genover dit woordgebruik staan wij als protestanten nog veel te onwennig. Het ideaal van ons zal blijven de eenheid aller geloovigen in het eene instituut: de Kérk. Een afwijking van dit ideaal is een gevolg der zonde. Geen vrede zullen wij dan ook mogen hebben met de pluriformi teit der Kerk. In verband met de eenheid staat ook de heiligheid der Kerk. welke heiligheid wij belijden, omdat de Kerk het lichaam van Christus is. De Kerk is een Kerk des Ver- bonds. omdat God Zich richt in den weg des Verbouds tot het volk. Een duidelijk onderscheid zullen wij maken tusschen de ware en valsche Kerk. De ware Kerk. die het Evangelie van Jezus Christus predikt en de Sacramenten bedient Sprekende over de kerkelijke tucht zeide spr.. dat deze tucht niet meer tot zijn rech komt Wij hebben meer een groeps-, dus eigenlijk een willekeurige tucht Abnor maal is in dit opzicht de toestand in Pro testantsch Nederland Alle kerk-instituten zitten heïrmede. Na het zingen van Gez. 692—5 en 6 sprak Ds. De Wilde over de katholiciteit der Kerk. De Kerk, die algemeen zal zijn, brengt, bewaart en oefent invloed door het Woord. In en door het Woord zal zij op bouwen en bewaren en door inwendige kracht van het Woord de wereld over- heerschen. Christus zal daarbij middel- en uitgangspunt en doel. De heer schappij des Woords, niet der Kerk, zij de katholiciteit der Kerk. Dit Woord, de kennis des Hoeren, zal de wateren bedekken en alom he-erschen. Dan is dit niet een alge meenheid als bij Rome, waar alles over de geheele wereld onderworpen moet zijn aan de hiërarchie en aan den paus. Bij de praktijk der Kérk, het ambt en de ambtsdragers besprekend, wees Dr. do Wilde er op, dat hot ambt in de Kerk een bedienende en niet een heerschende macht is. De ambtsdragers zijn vertegenwoordi gers van Christus op aarde, zij zullen de gemeente dienen. Ernstig zullen wij waken voor amhtsaan- bidding en -vergoding, want anders worden wij de valsche kerk. Voorts ook voor ombts- verwerping, want dan krijgen wij de sec ten-kerk. Wij zullen ons, aldus eindigde spr.. daar om beramen op onze Protestantsch e roe ping en zoo komen tot Protest an tsch kork- besef. Dr. de Wilde eindigde met dankzegging, waarna nog gezongen werd Gez. 156 1. Schaken De opkomst der deelnemers voor de vier de voorronde was verre van voltallig. Door verschillende omstandigheden waren een aantal spelers verhinderd, zoodat de wed strijdleider hun partijen heeft uitgesteld. Hierdoor was het dan ook niet mogelijk om meerdere klaarheid in den stand te krijgen en dus over de kansen van de spelers in den eindwedstrijd te komen valt nog niets te zeggen. De volgende partijen werden gespeeld: SegaarSanik.a!den Een dame gambiet waarin niets bijzonders voorviel. Blonk paste tegen Geyer de Philidor-ver- dediging toe, maar kwam slecht te staan en verloor. Slagmolen—Van Gelder y2. Admiraal—De Bruyn afgebroken partij. De Bruyn staat beter en zal vermoedelijk winnen. Rutten won vlug van Neuteboom. terwijl Zitman in slechts 12 zetten Bloem versloeg. Een eigenaardig verloop had dc partij Woensdag 12 Februari 7.30 uur Restaurant Zomerzorg simultaan-seance dammen Rai- chenbach en Springer. APOTHEKEN De Zondagsdienst der doktoren wordt morgen waargenomen door de doktoren Bruins Slot. De Bruyne, P. van Es, Nie- mcr en Starck. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 10 tot en met Zondag 16 Februari a.s. waargenomen door de apotheken: J. C. Pcllc, Kort Rapen burg 12. Telef. 594; J. E. M. ten Dijk, Haven Schr..„""f 1S* Te,ef- en c van z'iP- Wilhelmina- park 8. Oegstgeest, Telef. 274. Lipsv. d. Broek. Lips kwam beter, zelfs gewonnen te staan, deed echter niet de beste zetten en zijn voordeel ging verloren. Ieder dacht nu, dat het eindspel remise zou den, doch v. d. Broek kreeg zelfs winst kansen. Nu was het de beurt aan v Broek om slecht te spelen, met ^Ls gevolg dat ten slotte Lips won. De stand is thans: Groep I: Samkelden 2y2 (3), v. d. Valk "2 (3), Segaar 2J/o (3), Bosscha 2 (3). Geijyer 1 (4), Blonk O' (4). Groep II: Van Veen 4 (4), Koet y% (S), Goudsmit y<L (3). Deumendal 3 (4), Slag- molen y2 (4). Van Gelder y2 (4). Groep III: De Blécourt 1 x (3), Admiraal 1 xx (4), De Bruyn \'2 xx (4), Van der Nat y> xx (3), Lips 1 x x (4), Van den Broek 2 x (41 Groep TV: Rotten SVfc, (4), Zitman 3]/2 (4), Bloem 2y2 (5), Van Hoek 2 y2 (3), Nou te- boom 1 (5), Razenberg 0 (5). DE VERVOERSOPBRENGST DER N.Z.H.T.M. Vergeleken met Januari 1935 rijn de ver- voersopbrengsten in Januari van dit jaar nog gedaald met f 1270 van f 241.288 op f 243.017. TERAARDEBESTELLING VAN WIJLEN DEN HEER BOTS Om elf uur werd in de kapel van het St Elizabethsgesticht een Mis opgedragen door rector J Bots, uit A dam, in tegenwoordig heid van weth. Splinter en referendaris d. Stak, namens het gemeentebestuur, bij verhindering van den burgemeester. Verder waren aanwezig oud-burgemeester, jhr rtfl Gijselaar, oud-weth Sanders, weth. Tepq de Regenten van R K. Wees- en Oudelieden huis, de heer Wilmer, namens de R R Raadsfractie, ir Driessén, oud-directeur Gemeentewerken, mej. Coebergh namens d< St Elisabethsvereeniging. Hierna werd het stoffelijk overschot ver voerd naar de beeraafplaats Zijlpoort, al waar dc teraardebestelling plaats vond. INSLUIPERS WEGGESLOPEN Gisteravond omstreeks kwart over negen, toen de zoon van den heer P. in de Moa manssteeg het licht wilde, dooven in I winkelpand tegenover de zaak, bemeikte hij dnt de knip op de deur zat. Nadat hij teruggegaan was naar zijn der, vonden beiden de deur weer open degenen die de deur dicht hadden gehouden gevlogen. Er wordt pl.m. f 5 aan kleingeld vermist, terwijl eenige koffertjes, met handtaschjes gevuld, waren gereedgezet, doch niet mee genomen. De politie stelt een onderzoek ia UIT DEN OMTREK ALKEMADE HULDIGING WETHOUDER DE JONG Na afloop van gisteravond gehouden raads vergadering heeft de huldiging van Wethou der De Jong plaats gevonden, wegens zijn 25-jarig lidmaatschap van den Raad. Zooall bekend is de viering van dit Jubileun enkele maanden verschoven moeten worden, omdat de heer De Jong wegens een operatia ln het St Elizabsth-Ziekenhuis te Leiden moest worden opgenomen. Te ongeveer acht uur werd de jubilarll met zijn echtgenoote door den Burgemaestei en de heeren J. N. Los en J. Verwey in d« eenvoudige, doch zeer smaakvol versierd<|| Raadszaal binnengeleid. Nadat allen in de gelegenheid waren ge steld den jubileerenden Wethouder de hani701 te drukken, nam Burgemeester Peek het woord. De burgem. schetste hoe de heer De Jonj op allerlei wijze gepoogd had, zich aan huldiging te onttrekken. We mogen echter gelukkig prijzen, aldus spr., dat w« U nu weer gezond en wel in ons middel hebben. Spr. herinnerde voorts aan de eenigs- zins bijzondere omstandigheden, waaronde de jubilaris destijds zijn intrede ln den Raai heeft gedaan en hii in dat College al spoedil een vooraanstaande plaats •innam, noemde in dit verband het trio De Jonij, Bonda en Van Dooren. Weinigen zijn zoo bekend met het wel wee van de gemeente Alkemade gedurend] de laatste kwarteeuw, zooals gij, zoo ver volgde de burgemeester. Hoezeer Uw werk zaamheden als raadslid op prijs warden ge steld bleek wel in 1921 toen gij tot wethou der der gemeente werd gekozen, welk eervfl ambt gij tot den dag van vandaag onafge broken hebt vervuld. Gij zijn altijd iemain geweest, die door Uw soepo1e. doch noodig vastberaden houding een vooraan staande plaats in het College van Burg#

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 6