VERBOND VAN WERKGEVERS NEDERL. ZATERDAG 8 FEBRUARI 1936 EERSTE BLAD PAG. 3 Buitenland DUITSCHLANDS WAPENING Het feit, dat onze Duitsche oosterburen het in do periode 1914-191S tegen een ■wereld van vijanden zoo onvermoed b>ng konden volhouden, heeft in niet onaanzien lijke mate den vrede beïnvloed, dien men hun sindsdien toestond, en ook than.-, bijna twintig jaren na dato. is tnen in Frankrijk, Groot-Brittannië en elders zijn vrees nog niet te boven gekomen, dat hei bloedige drama van destijds zich eensklaps zou kun nen herhalen. Dat vrees een slechte raadgeefster is ■wordt bevestigd door hetgeen men in de wereld om zich ziet gebeuren; de «ces» van wantrouwen, die er op uit is, cóterietjes te ■vormen en onderlinge afspraakje, is de laatste weken weder in bedenkelijke ciate versterkt, en heeft tot eerste gevolg gehad, dat men zich allerwegen niet bedenkelijke!) ijver op defensieplannen is gaan toeleggen, onvervaard voor de mogelijkheid, dat te-e opeenhooping van explosies! of fen '.alt aan leiding tot een ramp zal kunnen zijn. ïn een kruithuis doet één vonk meer uitwerking, dan elders oen oplaaiende vlam. Eon zeer bekend Amerikaanse!) journalist, opmerkzaam geworden op de millioenen, die ook Nederland thans aan zijn Inndsver ledi ging gaat ton koste leggen, heeft veronder steld, dat de aanleiding daartoe wel in de naaste omgeving van onze grenzen te vin den zou zijn, en daar België klaarblijkelijk voor agressieve plannen ten opzichte van ons land niet in aanmerking kwam. heeft deze persman een zwerftocht lanirs onze oostgrenzen aangevangen, op zoek naar cnp> Wat zijn de dingen, die hij daarbij heeft opgemerkt? Allereerst dit: binnen P>0 ik SO K. M. van de Nederlandsche grens bezitten de Dultschers op zijn minst 15 officieele vlieg- centra, die als een soort van ketting daar aan evenwijdig loopen. Maar buiten deze erkende centra trof hij nog twee dozijn andere vliegvelden aan, officieel bestemd voor de sportvliegerij, die gelijk men weet vanuit Berlijn zeer sterk aangemoedigd wordt, voorzeker niet alleen uit een oog punt van louter sportiviteit Behalve derze dicht aaneengesloten reeks van officieele en officieuss luchthav heeft 't de aandacht van dezen Amerikaan ge trokken dat sinds het leger in Duitschland weder is hersteld, dit zijn gamizoensteden fcooc-er betrekt dan onder het oude regiem, en wel eveneens binnen de Nederlandsche grenssfeer, namelijk te Lingen, Rheine Lipp- etadt Hamm, Iserlohn en Osnabruck, ter wijl de garnizoenen van Paderborn en Mun ster extra werden versterkt Voegt men daaraan toe dat het aan tav Duitsche werkkampen langs onze grenzen zeer aanzienlijk ia, en dat men heeft opge merkt dat zich op verschillende punten luisterposten voor vliegtuigen, betonnen plat forms, enz. enz. bevinden, dan ziet een en ander er inderdaad niet zeer plezierig uit Wie de conclusie zou willen trekken, dat al doze preparatieven in het bijzonder tegen Nederland zouden gericht zijn, en dat der halve de stemming aan den overkant der grens ten opzichte van ons land onrustba rend zou wezen, geeft echter blijk van merk waardige naïviteit Reeds lang was ons uit zeer vertrouwde bron bekend, dat maatrege len als hierboven gesignaleerd evenzeer aan de Lotharingsche grens hadden plaats ge vonden, o.a. in de Rijnpalts, waar van over heidswege de jongelui in grooten getale geanimeerd worden, zich via de sportvlie gerij voor militair vlieger te bekwamen, en waar men u vertellen kan van ondergrond- eche vllegtuighavens, die zorgvuldig zijD gemaskeerd. De wegenaanleg, waardoor het Derde Rijk zichzelf een monument schept, heeft hier evenzeer een militair karakter als elders in Duitschland; alles draagt het merkteeken van een volkskracht, die erop bereid is, zich naar buiten te richten, toodra de omstan digheden daartoe opnieuw mochten nopen. Het is aan overig Europa, hiermede reke ning te houden: soepelheid en overleg moe ten in staat zijn het vormen van spannin gen te voorkomen. Intusschen moge niet uit 't oog worden ver loren, dat sinds 1914 de tijden veranderd rijn, en met hen de militaire methoden. Bel gië, het historische slagveld van Europa, heeft zich vooral aan zijn tegen Duitschland gekeerde grens zoo sterk gefortificeerd, da? mocht het ooit weder tot een geweldig con flict in ons werelddeel geraken, niet deze fcrheidwand het eerste zal worden ingedrukt; ide Nederlandsche oostgrens, die niet zulk oen taaien weerstand zal kunnen bieden, zal feet eerder moeten begeven. Nederland komt, naar het zich laat aan- Kien, meer en meer op de draaischijf te lig gen, waarlangs de groote internationale krachten worden gerangeerd, voorloopig ge hikkig nog slechts in gedachten. Wie zich hiervan rekenschap geeft, zal lot de conclusie komen dat wij meer dan ooit paraat moeten wezen naar twee zijden: verstovigfng van het beginsel der collectieve fveiligheid, dat schoon het ook reeds meer malen in het gedrang is geweest, toch ten zeerste verdient met man en macht te wor- Jden gehandhaafd. En daarnaast? Daarnaast past het beramen en uitvoeren van alle denkbare middelen, die dienstig kunnen zijn om ons territoir, zoowel in Europa als elders, voor het opdringen van vreemden invloed te behoeden. De Engelsch-Iersche handelsbesprekingen De .Daily Herald" meldt, dat sinds eenigen tijd handelsonderhandelingen tusschen ver tegenwoordigers van Engeland en Ierland worden gevoerd. Op grond van de eerste overeenkomst, die tot stand is gekomen, zal de ïerste Vrijstaat vrijwel alle steenkolen, die hij noodig heeft, uit Engeland betrekken, waartegenover Engeland een groote hoeveel heid vee in Ierland zal koopen. Waarschijnlijk zal een nieuwe overeen komst volgen, waarbij de Vrijstaat zich ver plicht, ijzer, staal, cement en landbouwma chines af te nemen, terwijl Engeland, eieren, boter, kaas en spek uit Ierland zou gaan be trekken. In de zitting van den Ierschen Landdag is inedegedeekl, dat de besprekingen voortdu- ten. DE OORLOG IN OOST-AFRIKA Regen belemmert de krijgsverrichtingen Volgons Abessijnsche berichten maakt de aanhoudende regen, die slechts nu en dan enkele uren uitblijft, iedere omvangrijke krijgsverrichting onmogelijk, zoowel in noord als zuid. In de uren. dat het niet regent, stijgen Italiaansehe eskadrons boni m envv er pers op. die van groote hoogte bommen werpen en dientengevolge slechts zeer geringe succes sen hoeken. Aan het zuidelijk front doen de troepen van Dedjasmatsj Raven aanvallen op de Ita liaansehe verbindingen tusschen Dolo en Neghelli. Zij zouden reeds 65 machinegewe ren en 10 stukken geschut van de berg artillerie, die voor Neghelli bestemd waren, veroverd hebben. Ook in dit gebied zijn de Italiaansehe vliegers uiterst actief. Magalo is reeds twee jmaal gebombardeerd. De Britsche dum-dum-kogels Stefant seint: Met betrekking tot de Engel solie nota aan den Volkenbond aangaande de dumdumkogels. constateert men hi»*r heel eenvoudig, dot Abessinië rijkelijk gebruik maakt van deze kogels eri dat men er tijdens <1en opmarsch van generaal Graziani een groote hoeveelheid van heeft gevonden, die zoowel voor geweren als voor mitrailleurs konden dienen. Zij waren alle uit Engeland afkomstig. Doze constateering heeft Italië aan den Volkenbond medegedeeld. Hoe Neghelli bezet werd Uit Dolo worden de volgende cijfers ge- j geven over de ravitailleering van de gemofo I nseerde colonne, die Neghelli heeft bezet. Den twintigsten Januari, na een marsch van 9 dagen, brachten 60 tankauto's 75.0M) liter water aan. dat ralson van een liter per man en per dag werd verdeeld. De colonne bestond uit 1100 vrachtauto's, waarmede alle nationale troepen werden ver voerd. De doebats en andere inboorlingen gingen te voet De vrachtauto's kwamen slechts moeilijk vooruit, en den meesten tijd reden zij slechts op de eerste versnelling. Het benzinever bruik was dan ook het dubbele van hetgeen men verwacht had. In totaal verbruikten oe wagens 250.000 kg. benzine. De mannen ze'.f gebruikten 500.000 kg. levensmiddelen. Het gewicht der medegevoerde munitie was 150.000 kg. De voorraad levensmiddelen en water was berekend op 15 dagen. Bij aankomst te Neghelli, waar putten ge legen zijn, beschikte de colonne nog over 10.000 liter water. De Zweedsche ambulance Prins. Karei van Zweden heeft in zijn eigenschap van voorzitter van het Zweed sche Roodé Kruis in een zeer uitvoerig rap port een standpunt bepaald ten opzichte van het lot van de Zweedsche Roode Kruii ambulance aan het Zuidelijke Abessijnsche front. In dit rapport wijst hij o.m. met beslist heid de Italiaansehe beweringen van de hand, volgens welke de ambulance in strijd met de Geneefsche conventie en tot schade van de Italiaansehe oorlogsvoering mis bruikt is. Eveneens wascht hij den leider van hel Roode Kruisstation schoon van de togen hem gerichte bèschuldigingen, volgens welke hij; zijn plichten verzuimd zou hebben Voorts tracht prins Karei aan te toonen, da? de ligging der ambulance zoodanig is geweest, dat een beschieting geenszins be schouwd kan worden ais een gewoon ge beuren. Daarom kan er alleen de verklaring voor gegeven worden, dat de Italiaansehe overval in verband staat met vergeldings maatregelen, die berust hebben op de onge gronde veronderstelling, dat hooggeplaatste Abessijnsche militairen in de nabijheid van het Roode Kruisstation bescherming hadden gezocht De auto's van de ambulance waren eerst achtergelaten, toen iedere poging ze mee te nemen, mislukt was. Naar het front De secretaris van de fascistische partij en de minister van pers en propaganda, graaf Ciano, zijn naar Oost-Afrika vertrokken aan boord van het mailschip „Leonards da Vinei". Met hetzelfde schip zijn afgevaardigde Farinacci, lid van den Grooten Fascistischen Raad en andere hooggeplaatste fascistische persoonlijkheden benevens een groep go- schoolde arbeiders naar Oost-Afrika vertrok ken. Oorlogsgift uit Engeland De Duce heeft den ambassadeur te Londen Grandi, ontvangen, die hem verslag uit bracht over den politleken toestand, en over zijn werkzaamheden. Bij deze gelegenheid bood de ambassadeur Mussolini een bedrag aan \ran 1.150.000 lire, zijnde de opbrengst van de onder de in Engeland wonende Italianen gehouden in zameling. Tunnels te Rome Binnenkort zal worden begonnen met den bouw van een aantal tunnels, welke ver scheiden wijken van Rome zullen verbin den. Tevens zullen deze kunnen dienen als schuilplaats bij luchtaanvallen. Ook van commercieel oogpunt zijn deze tunnels van belang, aangezien hierin ver scheidene zeer moderne zaken zullen wor den gevestigd. Hij wilde tot geen prijs „Heil Hitier" zeggen l (Van i Dultschen correspondent) ROOSEVELTS BELASTINGPLANNEN Verschillende vooraanstaande leden van het Congres hebben een bezoek gebracht aan het Witte Huis, waar zij een conferentie met president Roosevelt hebben gehad. Na af loop verklaarden zij. da' de president in zijn voorstellen tot het heffen van nieuwe belas tingen geen overdreven eischen zal stellen, maar wel zal verlangen, dat de belastingen genoeg opbrengen voor de bestrijding der onkosten van werkverschaffing en werkloo- zensteun. WIE WIL ER NAAR SIBERIE? De Sovjet-Unie heeft aan Tsjecho-Slowa- kije voorgesteld, 50.000 Tsjecho-Slowaaksche arbeiders te zenden, die in Siberië tewerk gesteld zouden kunnen worden. Deze massa emigratie zou dan over een periode van 3 jaar kunnen worden verdeeld. Daarna zou de Sovjet-Unie ook 1 andbouw arbeiders kunnen gebruiken. Dat de Hitier groet, die in ofricieele krin gen nu eenmaal is voorgeschreven, nog al tijd niet zoo ingeburgerd is als men wel zou wenschen, blijkt uit een proces, dat voor het scheidsgerecht te Osnabrtlck tot het ontslag op staanden voet vau een weerspannigen arbeider leidde. De beklaagde zeide nooit „Heil Hitier", ook al trachtten zijn kameraden hem hiertoe over te halen. Toen de bedrijfsleider hem met den Dultschen groet ontving, antwbord- de hij demonstratief met „Guten Morgen". Dat gaf den doorslag. Naar de reden van zijn weerspannigheid gevraagd, verklaarde de man, dat hij onmogelijk „Heil Hitler" kon zeggen. Toen hij 'egen zijn ontslag-op-staan- denvoert protest indiende, werd h'i verhoord, maar de zaak werd er voor hem niet beter op De Hitler-groet behoort volgens den rechter tot de „stilzwijgend aanvaarde ver plichtingen van eiken Duitscher". Geen Middellandsche Zee-pact Naar Reuter verneemt heeft Flandin, io den loop van een onderhoud met Eden. bij gelegenheid van zijn bezoek te Londen voor de begrafenis van koning George, zekere voorstellen gedaan tot het sluiten van een Middellandsche Zee-pact, een soort Middel landsche Zee Locarno. Eden voelde weinig voor de Fransche sug gesties en bepaalde zich tot de bemerking, dat Engeland bezwaarlijk een non-agressie pact kon sluiten met een land. dat te Geneve tot .aanvaller" is gebrandmerkt Men kon evenmin Flandin eenige hoop geven, dat zijn voorstel een gunstiger ont haal zou vinden, als eenmaal de Italiaansch- Abessinische oorlog zou zijn afgeloopen. Ook Italië werd, naar men meent te we ten, van deze Fransche idee in kennis ge steld. Doch ook te Rome werd Flandins pact-plan koel ontvangen. De koude in het buitenland Zeer lage temperaturen geboekt Langs de kust van Nieuw Engeland (Ver. St.) is de temperatuur zóó laag ge daald, dat de havens met een dikke ijskorst zijn bedekt en vele schepen zijn ingevroren Het grootste deel der kustwachten kan den dienst niet meer waarnemen. In Washington is het verkeer stilgelegd, wijl binnen zeer korten tijd zulke geweldige massa's sneeuw waren gevallen, dat dë stra ten niet voldoende snel voor het verkeer konden worden ontruimd. In de Midwest is de tengevolge van de koude ontstane nood nog grooter geworden In vele staten worden temperaturen ge registreerd van meer dan dertig graden onder nuL In den staat Wyoming zijn duizenden schapen bevroren, omdat, de schaapherders zich om hun dieren niet bekommerden en de stallen niet voldoende beschutting boden. Zweden noteert <0 graden Over geheel Zweden is een sneeuwstorm losgebarsten, die groote schade heeft toege bracht aan de verbindingsmiddelen. In het Noorden des lands Is de tempera tuur gedaald tot 40 graden onder nul. Sneeuwval in Griekenland In Griekenland. Macedonië, alsmede den Peloponesos is veel sneeuw gevallen. In eer. sneeuwstorm bij Korfoe is een zeilschip ver gaan. waarbij vier opvarenden om het leven kwamen. BEGRAFENIS ONDERNEMING N. V. BEGRAFENIS - ONDERNEMING van W. J. INNEMEE ZONEN POOLSCHE DAKLOOZEN IN VLAMMEN In een hooischuur ln Oost-Opper-SIlezië (Polen) had een aantal dakloozen nachtver blijf gezocht, waarbij door onvoorzichtig om gaan met lucifers de geheele schuur in brand vloog. De zwervers slaagden er niet in naar buiten te geraken; eerst met behulp van de brandweer werden zes hunner uit hun be narde positie bevrijd. Vier moesten met zwa re brandwonden in het ziekenhuis worden opgenomen. Onder de overblijfselen van de schuur vond men later het geheel verkoolde lijk van nog een zwerver. Men acht het niet uitgesloten, dat men bij het verdere oprui- mingswerk nog een verkoold lijk zal vinden. Kort Nieuws Het Belgische kablne* heeft de nieuwe de fensie-voorstellen van minister Devèze aan vaard. Deze zullen binnenkort bjj de Kamer worden ingediend. Naar uit Zanzibar gemeld wordt ls het daar tijdens een demonstratie tegen de nieu we verordeningen op de vervaardiging van coprah tot botsingen gekomen. Het postkan- foor werd béstormd, waarbij een Indisch ambtenaar van politie werd gedood en drie Europeanen werden gewond. Men acht den toestand ernstig. De winkels zijn gesloten, daar verdere on geregeldheden gevreesd worden. Naar uit Beiroet gemeld wordt Is het ln Hama wederom tot botsingen gekomen, waarbij zeven personen werden gedood. Mi litairen bebben het vuur moeten openen op studenten, die betoogingen tegen de nieuwe verordeningen van de Syrische regeering op tou*" hadden gezet. DE VIERING VAN HET TWEEDE LUSTRUM TE 'S-GRAVENHAGE Minister Gelissen pleit voor internationale vrijhandel Minister Colijn houdt een tafelrede De verhouding tusschen het Verbond en de Regeering Onder zeer vele blijken van belangstelling heeft gister lt Den Haag het Verbond van Nederl. Werkgevers het tienjarig be staan herdacht Reeds vroeg in de ochtend kwamen er verscheidene gelukwenschen en bloemen binnen. In de namiddag werd de algemeene leden vergadering gehouden. Van de openingrede gaven we gister reeds verslag. Op voorstel van den algemeen-voorzitter werd een telegram aan H.M. de Koningin verzonden. Rede van Minister Gelissen Na de openingsrede van den Voorzitter heeft Minister Gelissen een rede uitge sproken over de maatregelen der Regeering tot steun van de industrie fn deze moeilijke tijden. Hierbij heeft hij er. op gewezen dat hier en daar gunstige voorteekenen zijn te constateeren en dat de interna tionale tendens gaat ln de richting: „opleving". Spr. schetste allereerst de wording van de huidige structuurverhoudingen en de positie van Nederland, waarna hij zeide van oordeel te zijn. dat een werkelijke, b I ij v e n d e „nationale" opleving alleen dan kan ontstaan, als de autarkiegedachte internationaal ton grave wordt gedragen. Wordt de economische strijd in Europa verder gestreden op een wijze, zooals thans het geval is, dan kan deze.niet anders ein digen dan in een militaire oorlog, waaruit Europa als geheel niet anders dan nog zieker dan thans te voorschijn kan komen. Terugkeer naar internationale vrijhandel, dèt moet het parool zijn. Een éénzijdige Nederlandsche vrijhandel eenzijdige vrije invoer is hij wel eens genoemd Is echter evenzeer af te wijzen, als naar een veel zijdig vrij internationaal kapitaal- en goe derenverkeer verlangd moet worden. Dit laatste niet alleen ter wille van handel en scheepvaart, maar ook ten behoeve van den industrieel, die van eigen kunnen en ken nen overtuigd Is. Onze Nederlandsche handelspolitiek •ïndië inbegrepen wordt thans echter be paald dooreigen ku nn en en anders mans doen en is.dus opportunis tisch. Wat- kan nu. de .Regeering doen. om den industrieel in de strijd voor het behoud zijner onderneming of bij uitbreiding of nieuw-oprichting van bedrijven te steunen? De Regeerins staat in deze op het stand punt der aanpassing d.w.z. der herwaardee- Hng. Wat Industrie, scheepvaart en handel op dit gebied reeds hebben gedaan, is zoer veel. Deze „aanpassing" is gepaard gegaan met kapitaalreducties, welke vooral door obligatie- en aandeelhouders, daarnaast ook door andere crediteuren of door den ondernemer zelf gedragen zijn. De overheidslagen daarentegen zijn nog niet voldoende verlaagd, evenmin als som mige loonen in enkele beschutte bedrijven. Deze loonsverlaging wordt ten deele ook geremd door de nog niet plaats gehad heb bende verlaging van woninghuren voor ar beiderswoningen. liet buitengewoon Inge wikkelde van deze zijde van het vraagstuk is oorzaak, dat men „hier" niet zoo vlug tot resultaten kan komen als bij de actie, die het bedrijfsleven zelf tot verlaging van eigen lasten voeren kan. Waar het Nederlandsche bevolkingsreces, dat viermaal het Belgische bedraagt, voor een groot gedeelte in de Industrie zal dienen te worden opgenomen, zal de Regeering met alle kracht en alle middelen, waarover zij beschikt er het hare toe bijdragen, om. voor zoover economisch verantwoord, bestaande bedrijven tn stand te houden, reep. uit te breiden of oprichting van nieuwe indus trieën te stimulceren. In dit verband wees spr. op de oprichting der eeonomisch-technologische Instituten. Echter ook de vereenigingen van werk gevers kunnen op dit gebied veel goed werk doen. Waar voor reorganisatie of nleuw-oprich- ting gelden noodig zijn. kan thans via het Werkfonds en straks via de Nederlandsche Maatschappij voor Industrie-financiering een deel van de noodige middelen verstrekt worden. De Regcering hoopt hier stlmuloerend werkzaam te zijn. niet alleen ten opzichte van het bedrijfsleven zelve, maar ook voor wat betreft de nieuwe financieringsmaat schappij zelf. Op deze wijze hoopt de Regeerine de groei van gezonde industrieën te bevor deren. Met behulp van een Vestigingswet hoopt de Regeering den ondernemer te behoeden voor het verspillen van natio naal vermogen, ln de vorm van Indus triekapitaal. Daarnaast uit het vrije bedrijfsleven gegroeide zin voor orde ning, kunnen worden bekrachtigd, waar door ook weer de positie van den on dernemer en den werknemer versterkt wordt Naast deze blijvende hulp wordt aan de Industrie tijdelijk hulp geboden door con- tingenteering. toepassing der tariefmachti gingswet. clearingsverdragen en exportcre diet garanties. Bij dit alles zal bij voortduur naar meer internationale samenwerking moeten wor den gestreefd, samenwerking, die er op ge richt is om bilaterale verdragen te verrui men of zoo mogelijk op de duur tot toluuios te komen. Er zijn hier en daar gunstige voorteek®, nen. De internationale tendens gaat ln de richting „opleving". Zelfs wat de handels belemmeringen betreft, is om te spreken in de taal van hem. wiens eeuwfeest wij dit jaar vieren, in de „lof der zotheid" naar alle waarschijnlijkheid het hoogste lied ge zongen. Amerika gaat hier goed vooraan. Moge Nederland van dit herstel ook zijn deel krijgenI Ik moge eindigen met uw verbond, aldus spr., dat in de loop der jaren in ons land een hooge, maar daardoor een zeer verant woordelijke positie is gaan innemen, van harte geluk te wenschen met dit tweede lustrum en de hoop uitspreken, dat dit tot heil van ons geheele volk. onder Gods zegen, door vele andere moge worden gevolgd. Receptie en diner Na afloop van de ledenvergadering werd een drukbezochte receptie gehouden. 's Avonds vond in Kasteel Oud Wacsenaaj een diner plaats, waaraan 225 potsonen aanzaten. Aanwezig waren de minister-president, Dr. Colijn, de ministers Gelissen, Oud, Slin- genberg en Van Lldth de Jende, de srcre'a- rissen-generaa) Mr. Dr. van Rhijn en Mr. Dr. Scholtens. de directeur-generaal van Han del en Nijverheid Dr. Hirschfeld, de direc teur der Handelsaccoorden de heer l.ampln.g tal van hoofdambtenaren en vele vooraan staande persoonlijkheden uit industrie en handelskringen in den lande. Bij den aanvang van het feestmaal sprak de algemeen voorzitter de heer H. P. Gelder- man CMzn. een hartelijk welkomstwoord Den eersten dronk bracht hij daarna uit op de Koningin, waarna de aanwezigen het Wilhelmus aanhieven. Toespraak minister Colijn Na de visch gaf hij het woord aan den Minister-President Dr. Colijn, die met ap plaus werd begroet. Spr. vestigde de aandacht op de verhou ding van het feestvierend Verhond tot de regeering en omgekeerd en in het algemeen over de verhouding tusschen de verschillende organisaties in 't bedrijfsleven en de reges- ring. Een goed overleg tusschen de nijver heid en de regeering is onmisbaar. Dat overleg moet gevoerd worden met wederzijdsch besef van elkanders moeilijk heden. De regeering moet beseffen wat de moeilijkheden voor 't bedrijfsleven zijn; de vertegenwoordigers van het bedril fslevaa nyieten nu en dan besef toonen van de moei lijkheden van de re-goering (gelach). Da Minister-President wilde echter daarmede niet zeggen, dat dit besef ontbreek», in het Verbond. Over het algemeen is de verhou ding tusschen het Verhond en de Regeering altijd geweest van vriendschappelijken en begrijpenden aard. (Bravo). Spr. uit den wensch. dat niet alleen de toekomst de verhouding tusschen regee ring en Verbond even goed moge blijven ala deze tot nu toe was. maar dat de ontwikke ling van dez.e verhouding ons zal brengen in pen richting die hoe langer hoe meer het besef doet groeien, dat de regeering en het bedrijfsleven steeds meer moeten strevuJ naar bevordering van de algemeene wei vaart. (Applaus). Hierna voelde de heer A. Waller, direc teur van de Amsterdamsche superfosfaat- fabriek het woord, waarna de algemeen! voorzitter, de heer H. P. Geldeman C.Mzn. ten slotte een woord van dank sprak tot al len, die tol hel welslagen van dit feest heu- ben medegewerkt - DE BEZUINIGING OP HET ONDERWIJS MEMORIE VAN ANTWOORD AAN DE EERSTE KAMER Thans geen beschouwingen en discussies over par. 12 In de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer Inzake het ont werp van wet tot verlaging van open bare uitgaven voor het onderwijs spreekt de Begeering de hartelijke wensch nlt, dat de in te stellen com missie erin slagen zal een wettelijke regeling te ontwerpen, die bevredi ging zal geven. Zij meent ook grond te hebben tot het vertrouwen, dat de re- reling van par. 13 van het ontwerp de voorstanders van het bijzonder onder wijs tot een spoorslag zal zijn om door vrijwillige concentratie het ingrijpen der overheid zooveel mogelijk overbo dig te maken. Daartoe is samenwerking van alle groepen van verschillende richting verelscht. Hieruit vloeit voort dat naar do meening der Regeering een debat over de „schuld- raag" ten aanzien van wat bij par. 12 voorgevallen alsmede over de op 20 Dec. 1.1. afgelegde Regeeringsverklaring, thans achterwege moet blijven en dat ont houding ten aanzien van beschouwingen over beperking van het aantal bijzondere scholen voor het «ogenblik wenschelijk is. Desniettemin stelt de Regeering prijs op beantwoording van de volgende vragen, haar gesteld: L Het is juist dat de vorige minister van Onderwijs omstreeks Juli 1934 beslo ten heeft ten aanzien van de verdere con centratie van het openbaar l. o. te „pauzee- ren". totdat gebleken zou zijn, in hoeverre ook bij het bijzonder onderwijs een rede lijke concentratie zou worden verkregen. 2. De verklaring van den Minister-presi dent in de Tweede Kamer van 20 Dec. '35 beteekent, dat op dit oogenblik het Kabi net in zijn geheel van oordeel was, dat ,1p Rijksregeering voorloopig niet zal moeten voortgaan met alleen uit beziuinIgines- noodzaak het initiatief te nemen tot ophef fing van openbare scholen. 3. Er is geen grond om uit de omstandig heid. dat de Rogepring uitsprak, dat Ged Staten in den vervolge met groote behoed zaamheid te werk zullen gaan, af (e lei den. dat zij van oordeel was, dat deze be hoedzaamheid te voren had ontbroken. 4. Tegen het advies der afdeeling van den Raad van State zijnn opgeheven de school te Rha (gem. Steendoren!, te Ga pinge (gom. Vrouwenpolder), te Grave, aan den leekdijk (gem. Bergambacht), te Veen- huizen (gem. Heerhugowaard), te Dussen te Hommerts, Tirna en Woudsend (gem Wijmbritseradeel), in de kom te Bierura, en te Zwang. 5. Tegen het advies der afdeeling van der Raad van State zijn geen scholen gehand haafd. 6 Niet de Regeering heeft de bevoegd heid bepaalde scholen te doen herleven. O.' het nader onderzoek van de onder 4 bedoel de gevallen tot bepaalde maatregelen zal Dat de Regeertng aan de Tweede Ka mer zekere concessies heeft gedaan, waar door de bezuiniging is verminderd, moet verklaard worden uit haar wensch om door wezenlijk oveileg met de Kamer te geraken tot zooveel mogelijk bevredigende oplossin gen, die voor bezuiniging nu eenmaal onver mijdelijk zijn. Het is niet onmogelijk, dat wijziging In 'de verhouding der lasten van het voorberei dend hooger en middelbaar onderwijs tus schen Rijk en gemeenten in het algemeen wenschelijk zal blijken. NEDERLAND EN DE VOLKENBOND Minister De Graeff antwoordt Eerste Kanter We trekken ons nïet terug uit de sanctiepolitiek Ia de Memorie van Antwoord op het VoorlooDig Verslag nopens de betrooting van Buitenlandsche Zaken 1936, deelt Minister De Graeff mede, dat de beschouwingen omtrent een wijziging in de buitenlandsche politiek van Nederland eiken feitelijken grondslag missen. Ook de Minister Is van oordeel, dat on danks het bestaan van den Vol «enhond, z ch voor Nederland nog steeds de moge lijkheid zou kunnen voordoen bij een g« pend conflict tusschen derden een strikte onzijdigheid in acht te nemen; bij alle door de Nederdandsche regeering te treffen maat regelen zal mitsdien met deze mogelijkheid rekening moeten worden gehouden. Maar zulks neemt niet -.veg, dat er evenzeer ge vallen kunnen zijn, waarin afzijdigheid in een conflict met vereer.igbaar iA-J zijn mot Je door de ondf rteekening van het Volken bondsverdrag aanvaarde verplichtingen en lat, althans op economisch gebied, tussch"n de twee oorlogvoerende partijen zal moeten worden gediscrirr !neerd. De Nederlandsche Regeering zal in elk conflict zelfstandig bepalen, welke haar gedrrgslijn ral zijn, maar zif zal daarbij rekening bebben te honden met de plichten, die het lidmaatschap van den Volkenbond oplegt. Ten aanzien van de.houding van de Ne derlandsche Regeering inzake het conflict ItaliëRthiooië ia de Minister an oordeel,, dat het welbegrepen eigenbelang voor de kleine mogendheden deu plicht medebrengt op »e komen .oor de hau-lli iviti>) van het recht en bereid te zijn tot medewerking aan een collect!®ve actie tegen een Staat, die in strijd met zijn Volkenboadsvephch- tingen, tot ^erlog overgaat. Er bestaat momenteel allerminst aanlei- Goed zóó, maak „los" die verkoudheid Dampo dampen diep inademen; neus, keel en borst 's-morgens en 's-avonds Hink diep inwrijven met dampo-bal- sem. Maakt elke verkoudheid „los". Doos 30 cent Pot 50 cent UTLliffi.T\HlWHm JL 21 ding voor de Nederlandsche Regeering om zich terug te trekken uit de sanctiepolitiek., De onderhandelingen met België Nieuwe onderhandelingen over de nog steeds tusschen Nederland en België hangende kwesties zijn niet in voorbereiding. In het afgeloopen Jaar is gebleken, dat een voor beide partijen aanvaardbare grondslag voor hervatting der onderhandelingen vooralsnog niet aanwezig is. Ook de Regeering heeft met voldoening kunnen vaststellen, dat de onderhavige verhouding tusschen beide landen zeer ia 'erbeterd. Onze handclsvoorlichting De Minister is ten slotte overtuigd van de groote diensten, die onze diplomatische en consulaire ambtenaren in den vreemde aan onzen handel kunnen bewijzen. Reeds is hij binnen de grenzen van de hem daartoe schaars toegemeten gelden ertoe overgegaan, e n kele nieuwe put ten door beroepsambtenaren tel' be zetten en een betere outillee- g van de voornaamste consu laire posten, o.a. in het Verre Oosten, voor zoover mogelijk ie bevorderen. De minister is me>de overtuigd, dat de belangen van den Nederlandschcn handel zeer zouden zijn gediend door aan het getal in het buitenland werkzame consulaire ambtenaren nog meer uitbreiding te geven; indien de flnancieele omstandigheden dit ook maar eenigermate zullen toestaan, zal niets hem aangenamer zijn dan orrt in die» richting krachtig voort te gaan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2