Uiritttit jCeiïtsdjf (Courant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken RAKE ROODE CRITIEK OP HET ROODE PLAN VREESELIJK BRANDDRAMA IN OUD-AMSTERDAM BOUWWERKEN abonnementsprijs: Pet kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agenlschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Builenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/> ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (ia 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 atibtrtentitprijjen: Vin I tol 5 regelt1.17V. Elke regel meer 0.22'/( Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 230 Elke regel meer 0.45 Voor bet bevragen aan 't bureau A wordt berekend0.10 No. 5700 ZATERDAG 8 FEBRUARI 1936 15e Jaargang Dr. VAN DEN TEMPFT. VONNIST IV (Slot.) We willen aan onze vorige artikelen over de critiek, welke van roode zijde op het roode plan werd geoefend, nog één toevoegen. De heer v. d. Tempel voelt er voor uit de lijst der werken een grootsche greep te doen. Geen bezwaar, maar mits vooraf getoetst naar den door hem zelf aangegeven maatstaf, ten einde „juiste proporties en grenzen" niet uit het oog te verliezen. "Dat het sociale belang in dit verband ook een woord mee mag spreken, achten we vanzelf sprekend. Maar zoo gesteld zijn we toch onge twijfeld reeds op den goeden weg, vooral als men de technische mogelijk heden ook niet geheel uit het oog ver liest en de niet eenvoudige vraag mede in zijn overwegingen betrekt, welke invloed de uitvoering der werken in het algemeen zal hebben op de renta biliteit van het Nederlandsche bedrijfs leven, zoowel wat betreft den afzet binnenslands als wat den export aan gaat. Ons laatste moet niet erger wor den dan ons eerste. Op papier laat zicli dat alles eenvoudiger oplossen dan in de werkelijkheid en de theorie valt nog wel eens anders uit dan de practyk aan mogelijkheden opent. Tevens zal dan moeten worden er kend, dat onze Regeering allerminst passief staat tegenover het groote kwaad, dat om krachtdadige bestrij ding roept. We doen reeds een en ander ter be strijding van de crisis en haar gevol gen. Het kan bekend zijn, maar we willen er nog eens even aan herinne ren. Gesteund worden landbouw, in dustrie, handel, tuinbouw, scheepvaart, middenstand, ja wat wordt er niet gesteund Onze landbouw wordt gesteund met ongeveer 200 millioen per jaar; de in dustrie wordt geholpen door contingen- teeringen, een indirecte steun, waar van de financieele beteekenis te stellen is op 140 a 150 millioen. De steunregeling voor werkloozen en de kosten der werkverschaffing vragen van de publieke kassen 128 millioen per jaar; neemt men er de uitgaven voor armenzorg bij, dan komt men tot 220 millioen. Aan openbare werken heeft het Rijk in 15 jaar 1500 millioen uitgegeven. Daarnaast hebben provinciën en ge meenten voor overeenkomstige doelein den groote uitgaven gedaan. Het Werk fonds stelde 60 millioen beschikbaar, die op geen stukken na zoo snel ver werkt kunnen worden als ze aan aan vragers worden toegestaan. Voor de bouw van een tweede Statendam is 13 millioen gereserveerd. Met de verdere inpoldering der Zuiderzee zal worden voortgegaan; de kosten zullen 120 a 130- millioen bedragen, te verdeelen over 15 jaar. In onze werkverschaf fingen, waardoor de laatste jaren ze ker 300 millioen aan de arbeidsmarkt is ten goede gekomen, werken 50 a 60.000 menschen; enkele duizenden ar beiders profiteeren van loonbeslagen en ter bestrijding van de jeugdwerk loosheid wordt veel gedaan door kerk, particulieren en overheid. Voor ontgin ningen zijn belangrijke bedragen uit gegeven. We mogen zeggen: nergens ter we reld zal men ons evenaren. Wie het niet alleen om politieke pro paganda te doen is, maar om verlich ting in de groote sociale nood onzer dagen, zou met het oog op het vele, dat in ons land reeds gedaan is en nog dagelijks geschiedt gemakkelijk kun nen zoeken naar een platform, waarop in billijkheid en redelijkheid over deze moeilijke vraagstukken kan worden gesproken. Onwaarachtige, volks vergif tigende critiek kan dan achterwege blijven, ook ter wille van zuivere poli tieke verhoudingen. Dat het hier om uiterst moeilijke Vragen van principieele, financieele, economische, monetaire, sociale, tech nische en organisatorische aard gaat, is door de beide artikelen van Dr. v. d. Tempel zoo overtuigend aangetoond, dat toegepast politiek fatsoen de soc- democraten zal behooren te nopen we zullen ons gematigd uitdrukken een toontje lager te gaan zingen in mo hun pian-actie. Het vorig" artikel stond in ons blad Van Zat ei dag 1 Februari l.L Dat „plan" is eigenlijk een mager beestje, een scharminkeltje geworden. Een tweede veel verbeterde editie zal dit is ons na het betoog van den heer v. d. Tempel duidelijker geworden dan ooit na veel voorafgaande stu die noodig zijn, zal het reëele waarde kunnen verkrijgen. Thans is die waar de in hooge mate twijfelachtig. De heer v. d. Tempel heeft dat in ieder geval buiten twijfel gesteld. Z. i. ont breekt er aan de degelijkheid van dit stuk werk heel wat en in ieder geval zooveel, dat de politieke waarde er van geen gewicht in de schaal kan leggen. We hopen, dat vele onvoorzichtigen en onkundigen zich door zijn bezonnen woord zullen laten gezeggen. De analyse van het plan, waarop we in November hebben aangedrongen, is thans gekomen, zij het van een zijde, waarvan men het misschien niet in de eerste plaats verwacht had. Zij is er echter te waardevoller om en bevestigt veel van onze aanvanke lijk geoefende critiek, waarin we waar schuwden tegen zeepbellen en gevaren. Daar was reden toe. „Het plan" sprak niet voor, maar tegen zich zelf. Er is dubbele reden om die waar schuwing te herhalen na de inderdaad vernietigende critiek al het water van de zee en duizend planmeetings wasschen dat niet af waarmee Dr. v. d. Tempel de plan-literatuur heeft verrijkt. Het was een gedegen en eerlijk woord, dat niet nalaten zal zijn invloed te doen gelden daar, waar men de reëele beteekenis van „het plan" met zijn entourage nog in onvoldoende mate had bestudeerd en doorzien. Aller oogen kunnen nu open zijn! Hier is inderdaad ,,'n keerpunt". „HELDENKERMIS" Ditmaal heeft de film weer eens ecnige beroering gebracht in Amsterdam. Het is uit _ië hierheen overgewaaid. In Brussel, in Antwerpen, in Gent, werd „La Kermesse Héroique" „Heldenkermis" vertoond; de Vlamingen stootten zich aan de wijze, waarop hun voorvaderen werden voorge steld. Deze film speelt in de Spaansche tijd van het begin der zeventiende eeuw in wat nu België heet De Vlamingen die erin op treden, hebben de inferieure rollen, d.w.z. de mannen zijn lafaards of dronkaards en de vrouwen zijn van losse zeden. Daartegen rees in België protest. Men voelt daar vaak heel scherp, dat het Fransch sprekende deel het Nederlandsch sprekende deel der bevolking voor minderwaardig aan ziet De Vlamingen zijn vele jaren lang iu hun levensuitingen stelselmatig onderdrukt of tegengewerkt en voor de vrijheid en ge lijkwaardigheid van de eigen taal moet men ook thans nog voortdurend opkomen. Ge lukkig komt. er verbetering, vooral sedert de ervlaamsching van de Universiteit van Gent Was het nu noodig deze film in ons land te importeeren? De verhouding tusscheu Ne derland en België is in de laatste jaren heel wat verbeterd. Wij zullen wel niet ver \au waarheid af zijn, als wij beweren, dat zulks in België vooral aan het Vlaarnsche deel der bevolking te danken is. En Jan nog vooral aan de sympathie der Vlaarnsche intellectueelen. Het is jammer, dat de uitvindingen onzer moderne beschaving altijd weer misbruikt worden door exploitanten. Dat is hier nu weer het geval met de film. In plaats van beschavingsfactor van hooge waarde wordt zij amusement „Pfui für don Vogel de>* sein eigen Nest beschmutzt" zeggen onze Ooster buren. Wij hadden ook nog wel zooveel ge voel van eigenwaarde bij de Nederlanaschc bioscoop directeuren verwacht, dat zij ervan zouden hebben afgezien een film te iu»nor- teeren, die blijkbaar door aan de groot- Nederlandsche beschaving vijandige en van de achtergrond onzer historie onkundige Franschgezinde regisseurs met luchthartig heid is ineengezet Helaas, welk een teleur stelling! BURGERHOUT'S WERF WEER OPEN? Men meldt ons uit Rotterdam: Naar wij vernemen bestaan er plan nen om de werf Van Burgerhout, die sedert jaren is gesloten weer open te stellen. Een nieuwe N. V. is in oprich ting, waarvan de houders van aandee- len zullen zijn de Rotterdamsche Droog dok Mij., Wilton-Fijenoord en v. d. Gies- sen .terwijl ook Burgerhout zelf als schadeloosstelling aandee'.en zal ver krijgen. De nieuwe N.V. wordt gesticht om het Krotwoningen aan de O.Z. Achterburgwal in vlammen opgegaan Drie volwassenen en vijf kinderen om het leven gekomen Bovendien vier zwaar gewonden Ontzettende tooneelen In de afgeloopen nacht heeft zich te Amsterdam een drama afgespeeld, zooals in geen jaren in de hoofdstad des lands is voor gekomen. Omstreeks twee uur is een zware brand uitgebroken in de perceelen O.Z. Achterburgwal 9 en Zeedijk 88. De vlammen grepen met zoo angstwekkende snelheid om zich heen, dat het huis binnen een minimum van tijd brandde als een fakkel. Vier per sonen, een man, een vrouw en twee kinderen hebben zich uit het perceel weten te redden. Zij wer den alle min of meer ernstig ge wond. Behalve deze vier gewonden zijn echter bij dezen vreeselijken brand acht doóden te betreuren, waaronder vier kinderen. De lijken zijn onherkenbaar verminkt en totaal verkoold. De brandweer heeft het vuur met 12 stralen bestreden en na een paar uur hard werken ge- bluscht» Het was in hét holst van den nacht, toen brand uitbrak in het oude drie verdiepingen hooge perceel Oudezijdsch Achterburgwal 9, doordat door tot nog toe onopgehelderde oorzaak een petroleumkachel is omgeval l°n In zeer korten tijd brandde het geheele huis van onder tot boven en deelde het vuur zich ook mede aan de. tweede en derde ver dieping. Vlak daarna sloegen de vlainm?n uit alle vensters aan de voorzijde en uit het dak. Op het laatste nippertje hebben vier per sonen, een man, een vrouw en twee kinderen zich uit het perceel weten te redden. De vrouw en een der kinde ren liepen zware verwon din gen op, daar zij op de vlucht door een licht lantaarn zijn gevallen. De namen van de vier gewonden zijn de 44-jarige Albert Post em a. zijn 7-jarig zoontje en het echtpaar Eggermonü. De beide eerstgenoemden hebben ernstige kwetsuren aan armen, beenen en hoofd op- geloopen. De beide laatsten hebben brandwonden aan armen en beenen bekomen. De gewonden zijn opgenomen in het Bin nengasihuis. Vreeselijke oogenblikken Terwijl men druk bezig was do gewonden te verzorgen en weg te brengen, speelden zich in het brandende huis vreeselijke too neelen rf. Een aantal bewoners werd In de slaap door het razende vuur volkomen verrast «n kon zich langs de trappen niet meer veiligheid stellen. In doodsangst snelden zij naar boven, waar buren op de hoogere ver diepingen plotseling drie volwassen perso nen en vier kinderen voor de ramen zag verschijnen, «lie hevig gilden. De zware rookwolken en de woedende vuurzee deden hen echter steeds hooger vluchten, totdatzij op de vliering ge vangen zaten en er geen uilkomst moer voor hen overbleef. Daar vonden zij een vreeselijken dood. Tegen vier uur was de brandweer, die met z.g. kleine werk niet voor de Rotter damsche schepsbouwnijverheid te mis sen. De genoemde werven hebben alle orders loopen, waardoor zij gemiddeld een jaar werk hebben. Het aannemen van kleinere orders zou in de gegeven omstandigheden een te onzekere factor in hun bedrijven brengen. Daarom wil men gemeenschappelijk trachten dit werk toch voor Rotterdam te behouden door de werf van Burgerhout weer op gang te brengen. Volgende week zou een vergadering worden gehouden met de voormannen van het personeel van Burgerhout om de mogelijkheden ook van die zijde te overwegen. groot en veel materieel ter plaatse was, zoo ver met de blusschingswerkzaamheden ge vorderd. dat zij het huis kon binnen gaan. Toen de brandweer op de beide bovenste verdiepingen kwam, deed zij een afgrijselijke vondst. Het waren de verkoolde lijken van twee volwassenen en vier kinderen. Onherken baar, voor het overgroote deel verbrande lichamen van menschen die door het vuur waren overvallen en die daar in de boven woning van het oude grachthuis hun doods strijd hadden gestreden. Het was een vreeselijk gezicht. In een hoek van een kamer lagen op en over elkaar de lichamen van drie menschen, vlak bij het raam, waar nog even te voren de vlammen uitsloegen. Maar hooger op de vliering wachtte een nog afschuwelijker schouwspel. Over de verkoolde resten van balken hingen de lichamen van nog drie per sonen. Vlug verspreidde de vreeselijke mare zich door de schare wachtenden, die in adem- looze stilte het resultaat v?" het onderzoek afwachtte. Schokkende tooneelen De ontsteltenis in de buurt bij het verne men van de vreeselijke bevestiging van de geruchten laat zich moeilijk beschrijven. Vrouwen barstten in tranen uit, mannen waren hun ontroering nauwelijks meester. Een oogenblik heerschte een doffe stilte onder 'het publiek, dat bestónd "uit honder den buurtgenooten die twee uur lang de zware strijd tegen de vuurzee hadden gade geslagen. Doch behalve deze zes slachtoffers ontdekte het personeel van de G. G. D. en de brandweer ongeveer een half uur later, tegen half zes. nog een zevende slachtoffer, eveneens onherkenbaar verkoold. Een ooggetuige vertelt Een der ooggetuigen, een brigadier, heeft het volgende over de ramp verteld. Hij hoorde tegen twee uur glasgerinkel. De eerste gedachte was een vechtpartij, doch naderbij gekomen kwam hij tot de ontstel lende ontdekking dat een hevige brand in het perceel was uitgebroken. Samen met een burger rende hij de trap op doch het vuur in het gebouw was zoo hevig, dat het tweetal onmiddellijk terug móest keeren. Zij gaven hun reddingspogin gen echter niet op. Zij forceerde de deur van het naastgelegen perceel, dat leeg staat, renden de trappen op en wisten zich door een tuimelraam toegang tot het dak te ver schaffen. Op deze wijze hoopten zij een uitgang te kunnen maken voor de menschen, die nog in het huis waren. Wat zij zagen was vree selijk. Aan de achterzijde van het brandende gebouw bevindt zich een soort timmer- olaatsje dat echter later gelijkstraats is over- bouwd met een dak waarin zich een groot raam van gewapend glas bevindt. Daaronder 'igt de huiskamer van perceel Zeedijk bewoond door den messenhandelaar G. v a n Wijk. Dc laatste kans Mevr. Eggermond. die op de tweede etage van het brandende perceel woonde, stond voor het raam. dat zij reeds had geslagen. Voor haar was er nog slechts één uitweg, n.l. een spron® op het bovenlicht. De agent kon haar niet bereiken en tot zijn ontzetting dat de vrouw naar be neden sprong. Haar kleeren brandden reeds. Met een hevige slag kwam zij op het bo venlicht terecht dat onder haar gewicht be zweek. ZU viel op de steenen vloer van de ach terkamer van de woning van den heer Van Wjjk. Een zevenjarig jongetje volgde den zelfden weg. De heer Van Wijk en zijn vrouw die juist door het geknetter van de vlammen waren gewekt snelden op het geluid van den slag naar hun achterkamer waar zij de beide deerniswaardige slachtoffers hevig bloedend vonden. De vrouw had behalve zeer ernstige brandwonden ook snijwonden aan het ge zicht en aan de handen en voeten gekregen. Ook het jongetje was op vreeselijke wijze gewond. Hij had brandwonden over het ge heele lichaam en bloedde hevig. Met zachte hand werd het eerste noodver band bij beide zwaar gewonden gelegd. Zij werden onmiddellijk naar het Binnengast huis vervoerd. Een onderhoud met den heer van Wijk Wij spraken den heer van Wijk "kort het gebeurde. Hij was nog sterk onder den indruk. Het was een vreeselijk gezicht, zoo zeide hij, die twee menschen hier zwaar gewond en hevig bloedend te zien liggen. De kleeren van de vrouw smeulden nog. We heben onmiddellijk gedaan wat we konden maar ik geloof, dat ze er slecht aan toe zijn. Ze konden niets zeggen en k' den slechts. De brandweer had aan de achterzijde dus op de Zeedijk de Magirusladder uitgedraaid. Een brandwacht kroop naar boven en wist op deze wijze de heer Eggermond, die op de tweede verdieping van het brandende per ceel woonde, te redden. Ook hij had z brandwonden opgeloopen. De -W-jarige Albert Postema kon eveneen* in veiligheid worden gebracht, n.l. door den agent die via het belendende perceel op het dak was geklommen. Postema had ernstige brandwonden opgeloopen. Zijn aruien ren zoodanig door de vlammen aangetast, dat de stukken vel er af vielen. Op de vraag van een brigadier van politie kreeg deze van Postema ten ant woord dat hij een vrouw en vier kinde ren had. Hij wist niet waar ze waren. Deze tragische tijding maakte een ont stellenden indruk. Hoog laaiden Immers de vlammen aan alle kanten uit het perceel. Uit de vensters loeiden de vurige tongen van het vertee- rende vuur. dat zich ook reeds had meege deeld aan den winkel, gelegen aan den Zee dijk 88 en dat aan de achterzijde van het brandende perceel grenst. Ook van dit huis. waarvan de tweede ver dieping als opslaghuis en pakhuisruimte wordt gebruikt, stonden weldra de etages in lichterlaaie. Het gelijkstraatsche gedeelte bleef, evenals dat van perceel Oude Zijds Achterburgwal 9 gespaard. Gelukkig woonde in dit oude smalle Zeedijk perceel geen men schen. In het huls Is de heerenkleedingwlnkei van den heer H. van Dam gevestigd en op de tweede etage en op den zolder heet hij zijn opslagplaats. Deze beide etages, bene ens de zolder, zijn geheel uitgebrand. Aangrijpende oogenblikken Het was duidelijk, dat er geen sprake van as dat uit het brandende pecreel nog iemand gered kon worden. De brandweer was intusschen met zeer veel materiaal ter plaatse. In totaal werkte de brandweer met 12 slangen. Even vooi vier uur was de strijd beslist en kon hel nderzoek beginnen. Het onderzopk, waar van we de noodlottige resultaten reeds meldden. Na het tragische oogenblik van het vin den van de lijken brak een der akeligste momenten aan. De lichamen moesten wor den vervoerd. Brancards werden aangevoerd en met lange lijnen door de brandweer naar boven geheschen. Het duurde ecnigen tijd. Dan viel bulten een stilte over de wachtenden. Het eerste lijk werd voorzichtig op dc brancard neergelaten. Tegen vijf uur warei, de lijken van vier kinderen, twee meisjes en twee jongens, en dat van een vrouw langs de lijnen naar beneden gelaten. De lichamen zullen in het Binnengast huis worden opgebaard. De slachtoffers De eerste etage van het noodlottig perceel werd bewoond door een bekend type van ds Achterburgwal, Sax van der Weyden. in da wandeling „Zwarte Fons" genaamd. Op de tweede etage woont de familie Eggermond. Het is niet bekend of in dit gezin kindereD waren. Op de derde etage woonde Postema mei een vrouw en vier kinderen. De namen van de slachtoffers waren in den vroegen ochtend nog niet bekend. Er zal een uitgebreid onderzoek worden ingesteld naar de oorzaak van dezen brand en naar de gebeurtenissen die er zich voor het uitbreken hebben afgespeeld. Als ratten in de val In den vroegen morgen toen de brandweer opnieuw een slang had uitgelegd, om in het perceel Oude Zijdsachterburgwal 9 waarin zich het vreeselijk drama had afgespeeld, smeulend houtwerk dat weer aan het bran den was gegaan te blusschen, spraken wij nog een bewoner uit de omgeving .die ons uit 20-jarige ervaring vertelde dat van de huizen op de Oude Zijdsachterburgwal het bewuste perceel reeds een reeks van jaren een der meest bevolkte is geweest. Ik heb het gekend zei hij, dat er 45 menschen in oonden. Ik en ook andere buurtbewoners hebben dikwijls dé opmerking gemaakt, dat in geval van brand voor de bewoners alleen een kans tot ontsnappen zou zijn als het trappenhuis gespaard zou blijven. De verdiepingen, aldus de zegsman, zijn ware hokken boven elkaar waarin men bij de minste paniek als ratten in een val zit opgesloten. Nog een slachtoffer gevonden Hedenmorgen omstreeks 10 nnr heeft de brandweer bil het nablusschings- en sloo- pingswerk in perceel Oudcztfdsachterburg- wal 9 op de zolderverdieping nog een achtste slachtoffer van den brand gevonden. Het was een zevenjarig jongetje wiens lijk eveneens op gruwelijke wijze door het vuur was verminkt. vanBOMMEL VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen en het ZONDAGSBLAD VANNACHT HEEFT TE AMSTERDAM EEN VREESELIJKE BRAND GEWOED. ER ZIJN ACHT DOODEN TE BETREUREN EN VIER ZWAARGEWONDEN. Verschenen zijn de Memorie van Ant* woord aan de Eerste Kamer over de begroo tingen van Onderwijs en Buitenlandschê Zaken. De herdenking van het tienjarig bestaan van het Verbond van Nederlandsche Werk gevers. Ook gisteravond zijn er bij de opvoering van de film „La Kermesse Héroique" ongê» regeldheden voorgevallen. N.V. AANN. MIJ. J. P. v. EESTEREN BOTTERDAM Stormschadeverzekering Een specialiteit op het gebied van STORMSCHADE VERZEKERING t Algemeen Onderling Waarborg Genootschap ..RENOVATÜM" te Amsterdam Spuistraat 219/21. Tel. 35623 Vraagt eens een prospectus aanl De brandweer heeft van deze ontstellende ontdekking onmiddellijk mededeeling ge daan aan den G. D., die het lijkje naar het Binnengasthuis heeft vervoerd, waar even eens de stoffelijke resten van de zeven an dere slachtoffers zijn opgbaard. Wat de vier gewonden betreft, die in het Binnengasthuis worden verpleegd, verne men we, dat deze zijn het echtpaar Egger mond. van wie de man er zeer ernstig'aan toe is. alsmede twee leden der familie Pos tema, vader en kind. Werk voor Avlolanda Opdracht van de Bataafsche Petr.-MIJ. De vliegtuigenfabriek Aviolanda te Pa- pendrecht heeft behalve de opdrachten van Soe-stcrberg. waarvan we reeds melding maakten, ook een opdracht ontvanzen van de Bataafsche Petroleum Maatschappij, be treffende nader onderzoek en eventueel om bouwen van een drie-motorig Ford-vlieg tuig. dat is bestemd geweest voor kai leering van Nieuw-Guinea, maar daarvoor onge schikt bleek. NOG ENKELE DAGEN duurt onze 5000-actie, die volgens afspraak, vanaf 1 Oct. 1935, 5000 nieuwe abonné's zou aanbrengen. Op 15 Febr. wordt ze afgesloten. Dan worden de prijzen verdeeld. NOG ENKELE DAGEN hebt U kans in het bezit te komen van een van die fraaie prijzen, van ameublement tot vulpenhouder. U kent het lijstje wel. NOG ENKELE DAGEN resten U om hier of daar het laatste beslissende stootje te geven in de richting van de Christelijke krant. Stel dat dus niet meer uit, doe het liefst vanavond nog! NOG ENKELE DAGEN moeten gij en wij doorbrengen in spannend afwachten van het eindresultaat. En dan Nog slechts enkele dagen!

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1