llirttitrr geitectfe (Courant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken PROF. OVER DIEPENHORST ,HET PLAN" VAANDELS-VLAGGEN HET JUISTE MOMENT SCHEELT HONDERD PROCENT gbomununtsprijg: Pei kwartaal in Leiden en in plaatsen waai een agenlschap gevesligd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor hel Buitenland bij wekelijksche zending430 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 d. met Zondagsblad T[» ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (ia 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 abbertentitprijjrn: Van 1 tot 5 regelt1.17'/» Elke regel meer0.22'/» Dtgezonden Mededeel inget» van 1-5 regels 230 EJke regel meer 0.45 Voor tiet bevragen aan 1 bureau V wordt berekend 0.10 N°. 5699 VRIJDAG 7 FEBRUARI 1936 15e Jaargang SOHIJNVERTOON. MAAR AL TE DOORZICHTIG. Met speciaal verzoek er over te schrijven, werd ons toegezonden het jongste nummer van „De Storuimeeuw", tot heden orgaan van de „Nationale Jeugdstorm", voorlaan gewoon U daagsch blad om de jeugd zoo genaamd een nationale opvoeding te geven, in werkelijkheid om ze op te leiden tot leden der N.S.B. De onwaarachtigheid, welke zich In de opgeschroefde verontwaardiging over het ontbindingsbesluit van de Hooge Raad openbaart, noopt ons er eenige aandacht aan te schenken, vooral ook, omdat het laatste nummer van Vova dezelfde mislei dende methode toepaste en er altijd nog eenvoudige, oprechte burgers zijn, die het yaische spel der N.S.B. niet doorzien. Men werkt aan die zijde gaarne met schreeuwende symboliek en opgedirk-c tooneelkleeding en daarom verscheen de Stormmeeuw geheel in rouwrand, uit gevoerd ongeveer als een plechtig over lijdensbericht; want rouw heerscht er in dit N.S.B.-sche katnp, omdat bij arrest van de Hooge Raad de „Nationale Jeugdstorm" is ontbonden en het dragen van de daarbij passende uniform is verboden. Wie zou niet weenen over zoo'n boosaardige aanval (vooral geleid door den anti-rev. raadsheer Mr. J. Donner) op een onschuldig lam als de „Nat. Jeugdstorm"? Welnu, de redactie van de Storm meeuw weent niet, noch in het plech tige overlijdensbericht, noch in de grafrede. Integendeel, bij haar speelt geen „innige glimlach van ongerepte gelukzaligheid om de lippen"; „van doffe berusting is geen sprake"; „maar van binnen kookt en laait het in ziedende gloed". Wie zuó bij een graf staat, kan de rouw band wei van hoed en jasmouw scheuren... Dit alles is echter slechts entourage, too- peelaankleeding, valsche vorm. Érge* is de z a k e 1 ij k e misleiding. Met groot vertoon wordt de beginsel ver klaring van de „Nat Jeugdstorm" geci ieerd, waarin toch eigenlijk niets anders staat, dan dat men God wil vreezen e.o den Koning eeren en dat de enkeling of oen groep van het Nederlandsche volk eigen belangen ondergeschikt heeft te stel len aan het algemeen belang en dat daar om de Hooge Raad schromelijk ongelijk had toen hij uitsprak, dat in die beginsel verklaring „een bepaald staatkundig stre ven" is vertolkt Om dan zijn eerbied voor den Koning en de Regeoring te toonen schampert de schrij ver dat de Storniers dit wel evenmin zul len begrijpen als hij; maar „Wij zijn dan ook geen leden van de Hooge Raad en vreemdelingen op de duistere paden van de ingewikkelde rechtspraktijk". Eenvoudige leeken als de schrijver en zijn vrienden zouden zeggen, dat ieder Nederlander deze beginselverklaring zou kunnen onderschrijven, maar de Hooge Raad en in 't bizonder de rapporteur Mr. Donner (anti-revolutionair!!) stelt vast, dat alleen de nationaal socialisten dit erken ncn. Dat zijn dus de eenige Nederlanders, die eerbied hebben voor godsdienst, vader landsliefde, tucht, offervaardigheid etc. En deswege wordt de Nat. Jeugdstorm ontbon den. Nu rijst als vanzelf de vraag, waarom men een aparte organisatie vormt en een opzichtige uniform draagt, wanneer men slechts een algemeen nationale deugd pastreeft; doch ook dat is het voornaam ste niet Het ergerlijkste in deze heele schijnver tooning is voor ons, dat men opzettelijk de onnoozele lezers een rad voor de oogon draait door in het commentaar op het von nis heen te glijden over twee verklarende en beslissende tusschenzinnen in het arrest Wij onderstrepen ze: „dat uit de gebezigde formule beschouwd in hei licht van de uitdrukkingen, welke plegen gebruikt te worden ter kenschetsing van het naai socialistisch strev gereedelijk kon worden besloten, dat de opvattingen, welke een bepaald standpunt vertegenwoordigen omtrent staalkundige verhoudingen, ten grondslag liggen aan en de verwezenlijking daarvan in een bepaald kader het doel vormt van de werkzaamheid van de onderhavige or ganisatie". De llooge Raad doet gelukkig niet aan Jetterkncehterij", dat laat hij over aan de leiders der N.S.B., die deze kunst uitne mend verstaan, als ze politieke munt wil len slaan uit een beslissing, welke tot de kern der zaak doordringt Want de Hooge Raad wil de beginsel verklaring zien in het licht dat men er zelf telkens over werpt. Voor wie even doordenkt is heel het la- Waai hij liet graf van de „Nat. Jeugdstorm slechts doorzichtig schijnvertoon. Ja, het moet nog blijken of liet geen schijnbegrafe- nis is geweest. De uitgave van de „Storm meeuw" wordt immers doorgezet en men kan toch elke veertien dagen niet over denzelfden dierbaren doode een „gcdach tenisrede" houden? Overzicht Eerste Kamer DE GRONDSLAGEN ONBETROUWBAAR Men gaat zich aan lichtvaardig optimisme te buiten Holle phraseologie van de N.S.B. Een uur lang heeft Prof. Diepenhorst op :er boeiende wijze over het plan van den arbeid gesproken. Tot in details kon hij onmogelijk gaan: de gerantsoeneerde spreek tijd liet dat niet toe. Daarom sloot hij zich b.v. ten aanzien van de befaamde koop- krachl theorie aan bij de rede van Prof. van Embden van den vorigen dag, om voor namelijk zijn cardinale bezwaren van meer principieclen aard te kunnen concentreeren. Allereerst werd er op gewezen, dat de S.D A.P. met het plan van den arbeid een streep schijnt te halen door haar verleden. Immers het plan gaat uit van opvattingen, die niet in overeenstemming zijn met de leer van den klassenstrijd. Zelfs de eer tijds zoo gevreesde kapitalisten worden op geroepen om er hun schouders onder te zetten in het belang van „ons volk". Dit den rug toekeeren aan het Duitsche dogmatische Marxisme en het oor neigen naar de ook weer van buitenlanders af komstige z.g. constructieve politiek, is dus niet zeer in overeenstemming met het ver leden en ook niet met het program der soc.-dem. partij. Voorzichtigheid is daarom geboden, ook ten opzichte van hun roepen voor de democratie. Nog slechts enkele jaren is het geleden, dat in dn S.D.A.P. de wijsheid werd gedoceerd: democratie is mooi; maar kunnen we zonder haar ons noel bereiken, dan doen we dat zonder eenig gewetensbezwaar, dan jagen we des noods de democratie weg. Op een drietal punten werd voorts cr« tiek geoefend. De onbetrouwbare grondslag van het „plan" werd aangetoond (koop kracht), het lichtvaardig optimisme, waar aan de planmaknra zich te buiten gaan, werd in fel licht geplaatst en ten slotte werd het in wezen staatssocialistische ka rakter blootgelegd. Tientallen malen heet het: de staat moetDe einduitkomst is dat de staat zijn verstarronde bureaucrati sche macht doet gelden over heel het eco nomisch leven, terwijl de beloofdé welda den slechts in de verbeelding bestaan. De heer Mendels bleef ditmaal met zijn rede zeer aan den kleinen kant. Ze was brokkelig en zonder eenigen stijl. Had hij zich op het laatst nog niet wat opgewon den over het „plan", dan ware na enkele vergissingen ook alle kleur afwezig geweest. Zijn partijgenoot De la Bella heeft In den middag eveneens het beschermende schild over het „plan" uitgestrekt Diens „Spie lerei" met cijfers was weinig overtuigend: voor ons land bewezen ze niets. Dichter bij de R'egeering stelde zich do liberale heer Gelderman. Zijn waarschu wing tegen verkeerde ordening en devalua tie die eiken weg terug afsnijdt; België is er w-eer een rampzalig voorbeeld van legt zeker zooveel gewicht in de schaal al« het pleidooi van oud-Minister Steenbergho voor devaluatie. Dit voormalig lid van het kabinet-Colijn dat geen hand uitgestoken heeft naar het zware werk, waaronder thans Minister Gp- lissen ten bate onzer industrie zijn stoere schouders gezet heeft, werd door den R.K heer De Bruyn naar voren geschoven als de belichaming van het verzet tegen df politiek van deze Regeering. We achten dat niet zeer verstandig; het optreden van dezer oud-Minister op den R.K. landdag met zijn weinig succesvolle rede was dat evenmin De heer De Bruyn stelde een aantal rhe- torische vragen en somde een aantal lan den en landjes op, waar het beter gaat dan bij ons. Chili b.v. schijnt reeds een dorado ie zijn. Het waren altemaal gedevalueerde landen en dusdevaluatie ook voor ons Het is de redeneering der oppervlakkig heid. Wie zonder meer zegt: wij moeten op een peil komen dat we kunnen concur reeren met alle gedevalueerde landen, maakt zich op een gemakkelijke wijze van moeilijke en ingewikkelde problemen af niet alleen, maar speelt o.L ook een niet ge heel eerlijk spel. Wie verklaart, dat we b.v. met België op gelijk concurrentieniveau behoaren staan, doet eerlijk, wanneer hij er tevens bij zegt, dat hij eigenlijk voorstander van een loonsverlaging voor de arbeiders van zeg 40 of 50 pet., maar deze bij voor keur met een blinddoek voor doet onder gaan In België verdient een werkende arbeider per week evenveel vaak minder als aan onze werkloozen wordt uitgekeerd. So-J ciaal en cultureel zal er ook heel wat moe- ten worden afgebroken, eer we op Belgisch fniveau zijn en met onze crisismaatregelen 'zouden we belangrijk kunnen inperken. Im- itners België besteedde met zijn plan van den arbeid in 5 jaar slechts 170 millloen, belang rijk minder dan wij nu reeds uitgeven. Op deze wijze kunnen vaste lasten en' be lastingen omlaag en komen we op heit peil van dit gedevalueerde land. Dit eene voorbeeld zou met vele andere kunnen worden vermeerderd. Wil de heer De Bruyn dit? Dan is hij met zijn medestanders de opper-propagandist voor een loonsverlaging zoo radicaal, als in het hart van den meest verstarden economi- schen liberaai vermoedelijk nog nimmer is opgekomen. Want met een devalueeren van de munt van zeg 20 pcL zouden we zeker niet uit de misère zijn; er zou nog veel meer moeion gebeuren aan bezuinigen en afbre ken. Waarom zeggen de R.K. arbeidersleiders deze gevolgen van hun drijven naar deva luatie niet eerlijk aan hun volgelingen? Het zou flink zijn; nu maakt hun optreden op ons den indruk van een zand in de oogen strooien. Men wil wat anders, maar is er één, die in geweten overtuigd is, dat het dan beter zal gaan? We kunnen het niet gelooven. Vinden we dan den toestand van nu zoo mooi? Allerminst. Het leed der honderddui zenden werkloozen weegt ons niet minder zwaar dan wien ook. Mag er dan niets veranderen? Onzentwcge morgen aan den dag als het maar gegaran deerd beter is. Wil men b.v. de zakelijke lasten op het bedrijfsleven sterk verlichlen maar zonder de thans bestaande steunuitgaven en tekor ten te verhoogen, ons best. Dan kan men zien of bij meer concurrentiecapaciteit het bedrijfsleven opleeft. Gebeurt dat inderdaad dan zou daarin een bepaalde aanwijzing ge zien kunnen worden. Maar men moet niet doen hetgeen waartegen vreemdelingen die ons land bezochten ons steeds waarschuwen: doen alsof hetgeen voor het vreemde land goed is, ook ons haat zal brengen. Economi sche structuur en positie in het wereldver keer kunnen zoover uiteenloopen, dat elke navolging zonder meer dwaasheid mag heeten en op het tegendeel van het beoogde resultaat zou uitloopen. We zijn dan ook van oordeel, dat we met de critiek van den heer De Bruyn met zijn cijfers, waarmede alles en niets te bewijzen is, geen streep opschieten. Wat hij wil is een geweldige en gevaarlijke speculatie, een experiment, waaraan ons volk niet mag worden onderworpen, indien de redelijke zekerheid voor welslagen ontbreekt. En die zekerheid kan noch de heer De Bruyn, noch de heer v. Poll, noch de heer Goseüng, noch oud-minister Steenberghe geven. Tenslotte moeten we nog melding maken van het desillusioneerend optreden van de N.S.B. bij dit begrootingsdebat. Dikke woor den en holle phraseologie kregen we volop, maar op concrete vragen, die gesteld waren, bleef elk antwoord achterwege. De rood zwarte heeren varen liever In de mist. Of was het antwoord voor den graaf nog niet opgeschreven door den man, bij wiens gratie hij thans op het Binnenhof zetelt? Heden komt de minister-president aan het woord. DE AMBTSPERIODE VAN DEN GOUVERNEUR-GENERAAL Waarschijnlijk geen verlenging Medici ontraden langer tropenverblijf Aneta meldt uit Batavia: Het „Bat. Nieuwsblad" betreurt het, dat de Gouverneur-Generaal niet bereid is zijn ambtstermijn tc verlengen, doch het blad constateert, dat gelukkig de tijd voor een afscheids-artikel nog niet is aangebroken, zoodat thans volstaan kan worden met de verzekering dat de zakelijke en rustige Het monopolierecht voor versche peren De Ned. Groenten- en Froitcentrale is ge machtigd ontheffing te verleenen ten aan- zin van het monopolierecht voor versche peren tot een bedrag van 2 cent per kg. bruto, ingevoerd in het tijdvak 1 Februari 30 Juni 1936 voor die versche ppren. die zijn voortgebracht in de V. S. of in die landen, die recht hebben op behandeling als meest begunstigde natie. Een en ander is echter gebonden aan een maximum-hoeveelheid en wel voor elk land een kwantum, dat gelijk is aan de in het jaar 1934 in dat land voortgebrachte en in ons land ingevoerde hoeveelheid versche peren. Uit het bovenstaande volgt, dat deze ver- fieuur van" <lezen Landvoogd in da gegeven laging. behalve op den uitvoer uit J. V. S. omstandigheden Indië diensten heeft be- mede van toepassing aal zijn op dien uit wezen van niet te schatten beleekenis, waarom hij noode zal worden gemist. Het blad onthult, dat een medisch onderzoek het resultaat opleverde, dat verlenging van den ambtstermijn van den Gouverneur-Generaal met één jaar Jhr de Jonge moet worden ontraden. Het blad voegt hieraan om alle misverstand te vermijden toe, dat de gemelde lichte ongesteldheid hier geheel buiten staat en Jhr de Jonge zich overigens in den besten wel stand verheugt. Het blad schrijft verder: „Zoo zullen wij dus in September den Gouverneur-Generaal zien gaan en daarmede wordt thans stellig een periode afgesloten, waarin in lndië een catastrophe optrad, welke geslachtenlang in herinnering zal blijven, maar die Indië mede dank zij het nuchter inzicht en de vaste hand van zijn Gouverneur-Generaal zal overleven". Ook de lava-Bode" bevestigt, dat een langer verbijf in de tropen voor den Gou verneur-Generaal medisch niet raadzaam wordt coacht. Het blad vestigt de aandacht op het op merkelijk feit, dat dit het eenig geval is van een landvoogd wiens aanblijven over dp geheele linie wordt gowenscht. De schrij ver van het artikel maakte acht landvoogden mede, die steeds scherpe critiek aan het einde van hun loopbaan ondervonden. Zelfs c-en Van Heutsz is daaraan niet ontsnapt. Vooral in de laatste twee jaren van de vijf, waarin de Gouverneur-Generaal aan het bewind was, ging de lijn sterk omhoog. De schrijver van he*. artikel wil thans zijn meening nog ni't uitspreken over de carrière van den Gouverneur Generaal, doch slechts memoreeren, dat spvntaan uit alle kringen der samenleving, zoowel van Europeesche ais van Inland«che zijde, stemmen zijn op gegaan. om uiting te geven aan de hoop. dat de regeorings-tormijn van den huidigen landvoogd nog een poos zou worden ver lengd. Een kring is in Indiè nog niet gehoord. Australië. België, Canada, Chili, Tluitsch- land. Frankrijk, Groo'-Brittannlö. Italië, Luxemburg. Nieuw-Zeeland. Polen. Spani Tsjecho-Slowakije en de Unie van Zuid- Afrika. De verlaging is met ingang van 1 dezer van kracht geworden. De reorganisatie van de R.T.M. Vragen aan den Minister van Waterstaat De heer Van Braambeek heeft aan den Minister van Waterstaat de volgende vragen gesteld: Kan de Minister nog geen gevolg geven aan de toezegging gedaan op 27 Mei van het vorige jaar betreffende het doen van mede- deelingen aan de Kamer inzake het onder zoek naar de toestanden bij de Rotterdam- sche Tramweg Maatschappij? Zoo neen, wanneer denkt de Minister dan het resultaat van dit onderzoek te kunnen overleggen? Spoorbrug bij Dordrecht Gedeeltelijke stremming In verband met het bouwen van een brug voor gewoon verkeer over de Oude Maas te Dordrecht zullen van 17 Februari 1936 des morgens 6 uur af tot nadere aankondiging de noordwestelijke doorvaartopening van de groote draaibrug en de zuidoostelijke door vaartopening van de kleine draaibrug in de spoorwegbrug over de Oude Maas te Dor drecht zijn gestremd en zal de doorvaart- wijdte onder de beide vaste overspanningen zijn beperkt. PROTESTEN TEGEN „LA KERMESSE HEROIQUE" De politie verricht vele arrestaties Hevig tumult in Amsterdamsche bioscoop en ,£chande"-geroep Credietverleening aan exporteurs In de Staatscourant van gisteravond is opgenomen de „Exporteurscrediet-beschik- king 1936 (pekel- en steurharing)". De Minister heeft bepaald, dat uit het Landbouw-crisisfonds voor credietverleening aan exporteurs van pekel- en steurharing een crediet beschikbaar wordt gesteld van ten hoogste ƒ250.000. Crediet wordt slechts verleend op grond van een daartoe strekkend schriftelijk ver zoek, tot ten hoogste 75 van het bedrag der vorderingen uit hoofde van na 30 Sep tember 1935 plaats gehad hebbenden ver koop naar Duitschland van pekel- en steur haring, waarvan de uitbetaling door het Ned. Ciearinginstituut krachtens de desbe treffende bepalingen kan geschieden en na dat van dit Instituut advies is ontvangen van de betrekkelijke storting bij de Deut sche Verrechni'n?-a'isse. Te Amsterdam is tumult ontstaan naar aanleiding van de vertooning van de film „La Kerm es se héroique", welke in België een hoon voor het Vlaamsche volk wordt genoemd. Reeds voor de voorstelling een aan vang nam begon het; een auto hield stil, waaruit drie personen uitstapten. Eenige rechercheurs, die een scherpe neus hadden voor a.s. ordeverstoorders, vonden aanleiding om de heeren eens wat nader te bekijken en weldra bleek, dat zij in het bezit van stinkbommen waren. Het politieposthuis is dicht bij en de heeren zaten weldra in de Halve maansteeg. Ze zouden spoedig gezel schap krijgen. In de hall werden nog vier mannen aangehouden, die in het bezit waren van buisjes met scherp riekende vloeistof fen, die bedoeld waren om als stink bommen te worden gebruikt. Een bommetje In de parterre Tegen de tijd, waarop het journaal begon te draaien, had de politie reeds zeven man aangehouden en naar het posthuis getrans porteerd. Toen de film begon, werd het ook In de zaal direct onrustig; iemand had een stink- bommetje stukgetrapt in de parterre; specteur Heyink en zijn mannetjes zijn direct bij. In minder dan geen tijd is hil verdwenen: het publiek gaat weer zitten om verder van de film te „genieten". Een mi nuut of wat is 't rustig en dan roept iemand bij een vroolijk scènetje op het doek, dat niet erg vleiend is vanwege het minder hel 1- haftige gedrag van onze voorvaderen ..schande". In minder dan geen tijd was ook hij op weg naar het politieposthuis. De scène, die aangeeft, hoe de Spanjaar den die eigenlijk vijanden zijn. maar die door de burgerij van het stadje Boom (en meer in het bijzonder door het vrouwelijk gedeelte) als vrienden worden ontvangen, ontlokt weer eenige kreten van afschuw; weer verdwijnen enkele lieden in gezelschap van rechercheurs. De heer ln smoking Het grootse deel van het tumult speelde zich buiten de zaal af; een inspecteur nam een heer in smoking, die zich verzette in de kraag en de man rolde weldra de trap af. Dank zij de zachte tapijten bleef de schale beperkt tot een overhemd, dat „uit de plooi" raakte. Toen de dames van het aloude 17e eeuw- sche stadje Boom een ecreboog opstelden met het opschrift „Welkom aan onze gas ten", riep een bezoeker: „schande, dat zijn onze voorouders niet; ik protesteer!" Ook hem wordt maar weinig tijd gegeven om te, protesteeren. Hij verdwijnt, evenals een da- de, die met een hooge stem gilt: „ik pro testeer óók!" Een oogenblik gaat" het licht op; uit de bovenste rangen worden strooi biljetten geworpen, waarin wordt aange spoord om te protesteeren tegen „de geschie- denisvervalsching" en tegen de „aanranding van de heldenmoed onzer voorouders". In totaal bevonden zich 19 personen op 't posthuis Halvemaansteeg. Dank zij de uit gebreide politiemaatregelen is het niet tot ernstige ongeregeldheden gekomen. In totaal C. M. V. DIEMEN DORDRECHT medailles insignes bekers krans! VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen De Geneefsche olie-experts nelgen ertoe het opleggen van een vervoerverbod dooi! petroleum te ontraden. Bij een vliegtuigbotsing boven München heefi een neerstortend toestel eenige voorbij gangers gedood. De Eerste Kamer heeft gister de behan deling van de Begrooting voortgezet. Een Amerikaansch journalist doet mede* deeling over militaire versterkingen dig Duitschland langs onze grens heeft aange legd. Voor credietverleening aan exvorteurs van haring wordt uit het Landbouwcrisisfonds een bedrag van len hoogste 250.000 beschi# baar gesteld. De Botterdamsche Raad heeft besloten het memorandum van B. en W. over de finan cieele toestand der gemeente nog niet in behandeling te nemen. Vergadering van de Nederl Bond van Bouwondernemers. In Amsterdam zijn bij de vertooning van de film „La Kermesse Héroique" ongeregeld* heden ontstaan. Het echtliit de eisch der ttiden I dat lieden met verstand KISK-banden willen rijden. De mica FISK-bougries zön van ezelfde klasee als de beroemde band; men maakt ze niet „en masse". De nieuwe vlootvoogd in Ned. Indië Naar zijn bestemming vertrokken De schout bij nacht H. Fe r werd a de nieuwbenoemde commandant der zee macht in Ned.-Indië. is gistermiddag met de I.loyd-Rapide om 4 uur van het Hol- landsch Spoorstation tp 's-Gravenhage naar zijn bestemming vertrokken. Op 3 Maart a.s. zal. gelijk gemeld, de overdracht van het commando In Ned. Indië plaats vinden. Zeer waarschijnlijk in der Neder- w'orden gera- Reeds enkele keeren hebt ge met hem of haar over de krant ge sproken. Over de „neutrale" krant, jè, maar om die te doen vervangen door het Christelijk dagblad. Dikwijls gaat dat in eens niet. De neutrale injecties werken blijkbaar krachtiger, dan de patient zelf zich bewust is. Maar ge blijft tegen-injecties geven. Overtuigd dat die op den duur het toch zullen winnen. Let goed op, wanneer het zoover Is. Laat dat moment niet voorbij gaan. Want dan moet ge toetasten! Als ge een dag of een uur te laat komt, zljt ge zeker een week oi meer terug. Het juiste moment scheelt honderd procent. Laat dat juiste moment niet voorbijgaan. Vooral niet, nu 15 Febr. nadert, het eind van onze 5000-actie. Voor ieder, die een nieuwe abonné aanbrengt, ligt een mooie ZILVEREN THEELEPEL klaar. Wie de meeste abonné's werft, heeft kans op een van de tien groote prijzen, die zoo nu en dan in ons blad worden gepubliceerd, waarvan de le prijs is een VOLLEDIG AMEUBLEMENT of een PRACHTIG HUISORGEL. waren meer dan dertig inspecteurs en re chercheurs in de zaal aanwezig. Vier personen blijven in arrest Het overgrocte deel der rustverstoorderf behoorde, zooals uit de politieverhooren bleek, tot de N.S.B„ Dinaso's en Zwart- Froniers. Van de 19 gearresteerden zijn er 15 op vrije voeten gesteld, nadat zij verhoord wa ren en hun proces-verbaal wegens ordever storing was aangezegd. Vier gearresteerden, een oud-sergeant, een kruier, een timmer man en een grossier zijn in het bureau- Singel opgesloten. Behalve stinkbommen, waarvan de vloei stofsamenstelling nog niet hekend is, zijn ook doosjes met poeder gevonden. Bij een der gearresteerden werd een lange glazen buis aangetroffen. Deze is naar de politie deskundige, Dr. van Ledden Hulsebos, ge zonden om op den inhoud te worden onder zocht. Bij de verhooren hebben allen opgegeven te hebben gehandeld uit protest tegen een h. 1. onvaderlandslievende film. Tijdens de voorstelling is ook nog een Haagsch ambtenaar gearresteerd,'doch niet wegens ordeverstoring, maar wegens dief stal: men zag nl. dat hij een aschbak weg nam en in zijn zak stak. Wat hij hiermee voor had, is niet gebleken. Het is niet on waarschijnlijk, dat hij de aschbak als pro- pectiel wilde gebruiken. Hij is eveneens opgesloten. Protest tegen margarine-reclame Het Hoofdbestuur van den Bond van Melk veehouders heeft bij den -Minister van So ciale Zaken ernstig geprotesteerd tegen op- ucden Directeur Rijksinstituut Volksgezon- heid inzake afgifte van verklaring vitamine gehalte van Blue Baud, voorkomende in ver schillende bladon. Het verzoekt dringend maatregelen te wil len treffen, waardoor dergelijke oneerlijke concurrentie met behulp van een Rijksamb tenaar verboden wordt Soortgelijk protest is door meerdere orga nisaties verzonden en betreft de opvallende advertentie, die verleden week in verschil lende bladen voorkwam. Het monopolierecht voor Rozijnen De Ned. Groenten- en Fruitcentrale i9 gemachtigd ontheffing te verleenen ten aanzien van het monopolierecht voor rozij nen tot 'n bedrag van 1 ct. per kg. netto/bruto voor die rozijnen, welke zijn voortgebracht in de V. S. of in die landen, die recht ieh- ben op behandeling als meestbegunstigde natie Uit het bovenstaande volgt, dat deze ver laging. behalve op den invoer uit de V S. mede van toepassing zal zijn op dien uit Spanje en Sovjei-Rusland. een en ander, met ingang van 1 dezer.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1