$iimw ^ciitsdjc deurnat Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken DE REISBELASTING Is een krant nu zoo belangrijk? BEPERKING VAN ONREDELIJKE EXECUTIES PALTHE abonnementsprijs: Pei kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevesligd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/j cL Zondagsblad niet afzonderlijk Verkrijgbaar NO. 5698 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (ia 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 DONDERDAG 6 FEBRUARI 1936 SQrtttrtnttitprijjrn: Vin I BI 5 regelsM7'/. Elke regel meer 022% Ingezonden Mededeelingen van 1-5 regels220 EJke regel meer0-45 Voor bel bevragen aan '1 bureau V wordt berekend 0.10 15e Jaargang De voordeelen overtreffen de nadeelen „De liefde tot zijn land is ieder aange boren", zoo zong Joost van den Vondel, maar er dient een prozaïsche regel op te volgen: „als het maar geen geld kost". De jn uitzicht gestelde reisbelasling toont dit duidelijk. Van alle kanten komt men met bezwaren aandragen. 't Is een eoht onnederlandsche vrijheids beperking en ze zal niet aan haar doel be antwoorden", zoo heet het Merkwaardig, dat die vrijheidslievende Nederlanders zich gemakkelijk aan alle for maliteiten in den vreemde onderwerpen en daar veel gauwer tevreden zijD met ramme lende trams en minder-comforlabele treinen dan hier. Deze belasting mist haar doel, zegt men voorts. Brengt de belasting een behoorlijk bedrag op, dan blijkt, dat het geld toch in het buitenland verteerd is; blijven de Neder landers hier, dan is de fiscale winst gering. Als dat nu geen oppervlakkige redenee ring is, dan weten we het niet meer. Wie, ondanks de belasting, tooh over de grenzen gaat, draagt althans iets extra's in de alge- raeene lasten bij; wie hier blijft betaalt om zet- en indirecte belastingen en komt zóó zijn plicht na. Dit laatste veriiezc men bij de beoordee ling niet uit het oog. De reisbelasling heeft ook een sociale kant. Het leven is in 't buitenland Zwit serland uitgezonderd vaak heel wat goe-d- kooper dan hier. Wie dus het geld kan mis sen om elders, te verblijven, bezorgt zich aan de andere kant financieele voordeelen en ontloopt verschillende belastingen. Men kan het zóó niet bekijken of de reis- belasting is een voordeel voor het eigen land, hetzij voor de schatkist, hetzij voor de middenstand, hetzij voor beide. Of er dan geen bezwaren aankleven? We ontkennen deze geenszins; we komen slechts op tegen de overdrij ving, waaraan speculanten op onte vredenheid, zich schuldig maken en we noteeren met genoegen, dat leiders van buitenlandsche reizen verklaard hebben: als de rijksfinanciën het noo- dig maken, willen ook wij ons offer brengen. Dat de reisvereen. zich tegen de belasting verzetten, is zno natuur lijk mogelijk. Maar met alle respect voor hun objectiviteit voegen wij er aan toe: hun bezwaren kuuinen de doorslag niet geven, evenmin als elke loonsverlaging achterwege blijft, om dat de werknemers ernstige beden kingen en sterke argumenten aan voeren. Wat ons wèl bevreemdt is dit, dat de Regeering adviezen heeft ingewonnen bij de Ned. Reisvereeniging, de A.N.W.B., de Ver- eeniging van Reisbureaus en de Alg. Ned. Vereenigïng voor Vreemdelingenverkeer, doch niet bij de Ned. Chr. Reisvereeniging en niet bij de Roomsch-Katiholieke. Waarom dit? Met name wat de N.C.R.V. betreft, zijn wij overtuigd, dat deze zij het zakelijk ongaarne bereid is de Regee ring te steunen, maar daarom des te beter waardevolle adviezen kon geven. Ook wij betreuren de noodzakelijkheid dezer belasting; wij zijn groote voorstan ders van buitenlandsche reizen; maar we vergeten geen oogenblik, dat zeer velen er onmogelijk van genieten kunnen en dat men er geen principieel bezwaar tegen kan maken op deze weelde-uitgaven eenige belas ting te leggen. Men zal ons tegenvoeren, dat reizen voor gezondheid of zaken heelemaal geen weel de-uitgaven zijn en we beamen dit ten volle. Maar we vragen iedereen in gemoede, hoe omslachtig en ingewikkeld een rogeling zou moeten zijn om de billijkheid slechts in de verte te benaderen? Het gemakkelijkste zou nog zijn een uitzondering te maken voor zee tochten met Nederlandsche schepen; maar in alle andere gevallen achten wij het vrij wel ondoenlijk. Doktersverklaringen en of ferten van zakenvrienden hebben voor ons weinig waarde. En men moet de „ongcluk- kigen" hooren, die noodgedrongen voor hun gezondheid naar wintersport en zomerver- maak gaan; men zou haast geloovcn, dat niemand voor zijn plezier de frontieren pas seert Verschillende andere bezwaren kunnen we moeilijk ernstig nemen. Dat men in Zwitserland „verontwaardigd" is, doet ons glimlachen. Het lijkt wel, of dit land dienst plicht voor Nederlandsche vacantie-gangers kan opleggen. Dat Frankrijk wederkeerigheid wil be trachten, vinden we uitstekend. Indien daar van in de laatste jaren eenige sprake was geweest, zou óns hotelwezen niet het kind van de (misschien moet men zeggen, zonder) rekening zijn geworden. En dat België er aan denkt om de spoor- tarieven zóó goedkoop te maken, dat dit voordeel voor de passanten opweegt tegen de reisbelasting, is uitnemend. Wie kan zoo iets nu aanvoeren als argument tegen de belasting? 't Zou alleen maar motief kunnen zijn om nog iets verder te gaan. Dergelijke bezwaren" bewijzen over duidelijk hoe vreeselijk men overdrijft, 't Mag verwondering wekken, dat men aan Duitschland niet het voornemen toeschrijft om zijn toeristen te belet ten méér dan één mark mee naar Nederland te nemen. Stel u eens voor, dat onze Regeering maatregelen nam als welke Duitschland doodgewoon vindtdan zou ons land te klein zijn om de betoogers tegen zooveel aan slagen op de burgervrijheid voldoende ruimte te bieden. Kort en goed: een reisbelasting is geen maatregel om over te jubelen, doch veel minder een zaak voor opge schroefde agitatie en demagogische demonstratie, 't Is een crisisverschijn sel, maar niet van het gevaarlijkste soort. Regeering en Kamer Naar een conflict? De rechtsche Kamerfracties blijken wei nig geneigd, aldus de r.k. Tijd, om uit haar midden een leidende figuur en een onderwijs-deskundige aan te wijzen, die Regeering gaarne zitting had doen nemen in de Staatscommissie om een accoord te vinden betreffende de concentratie van het bijzonder onderwijs in verband met de door de Regeering voorloopig teruggeno men bezuinigingsparagraaf 12. Zoowel Je Katholieke als de Anti-revolutionnaire en Christelijk-Historische fractie van de Twee- ke Kamer bleven tot dusver weigerachtig, tc voldoen aan het verlangen van de Re geering. Wordt van beide zijden de toenadering vermeden, dan kan een ernstig conflict tusschen Kamer en Regeering moeilijk uit blijven, daar dr. Colijn zich onder het drei gen met uittreden door de vrijzinnig- democraten en de liberalen uit het Kabinet had laten vinden om na de oppositie van de christelijke fracties tegen par. 12 in dp zitting van 20 Dec. j.l. de bekende verkla ring af te leggen. ONDERSCHEIDINGEN Toegekend is de aan de Orde van Oranje Nassau verbonden eere-medaille, in zilver, aan J. G. Helder, te 's-Gravenhage. Ja, zeggen onze tegenstanders. Is het niet opmerkelijk, dat iedere beweging of actie, die iets wil gaan beteekenen. de allerbeste krachten inspant en het duurste geld er voor over heeft, om een blaadje te kunnen uitgeven, hoe slecht verzorgd soms ook? Ze weten het» Zonder publicatie bereiken we niets. Christelijk Nederland bezit gelukkig een goed ver zorgde dagbladpers. Gelukkig, zeggen we. Dat zult ge nu nog temeer met ons eens zijn. Toon dat, door ons tc helpen de invloed van de Christelijke pers uit te breiden. Steun ons bij het opvoeren van ons abonnementental. Voor ieder, die een nieuwe abonné aanbrengt, ligt een mooie ZILVEREN THEELEPEL klaar. Wie de meeste abonné's werft, heeft kans op een van de tien groote prijzen, die zoo nu en dan in ons blad worden gepubliceerd, waarvan de le prijs is een VOLLEDIG AMEUBLEMENT of een PRACHTIG HUISORGEL. De 5000-actie eindigt 15 Februari Nog enkele dagen dus! Overzicht Eerste Kamer Het wetsontwerp met 38 tegen 5 stemmen aangenomen AANVANG VAN DE BEGROOTINGSDEBATTEN Lichtvaardig spel rondom de devaluatie De Crisishypotheekaflossingswet die sol vabele debiteuren bedoelt te beschermen te gen onredelijke hypotheekgevers heeft ook in de Eerste Kamer een flinke meerderheid gevonden; met 38 tegen 5 stemmen is zij goedgekeurd. Er was wel eenig verzet, maar dat was meer individueel en wortelde grootendéels in een minder juiste opvatting van de bedoe ling der wet. De zonderlingste misvatting kwam echter voor bij den woordvoerder der N.S.B.-,afge zanten". Deze zette eenvoudig den boel op den kop en beweerde dat het ontwerp be- teekende een bescherming van het kapitaal ten koste van de geldnemers. Het omgekeer de is echter waar. Deze man, die blijkbaar Nederlandsche wetten niet kan begrijpen, beging bovendien nog een anderen flater. Ilij verkondigde in het voorbijgaan nl. de stelling, dat renteheffing iets onzedelijks is en dat zou echt nationaal-socialistisch zijn. Dc N.S.B.-er bleek met deze uitspraak nog te staan op het reeds lang verlaten oer- standpunt der Duitschc nationaal-soc. partij en. zich tevens te plaatsen buiten het pro gram van de Nederlandsche N.S.B., dat geen renteverbod kent en juist van tegen overgestelde opvatt ingen uitgaat. Prof. Diepenhorst heeft den graaf op geestige wijze zijn onkunde omtrent eigen beginselen en gebrek aan logica onder het oog gebracht. De Kamer genoot er van. Het was ook kostelijk. Minister v. Schaik kon de. gemaakte be zwaren gemakkelijk weerleggen. Hij her haalde nog eens, dat de Regeering er niet aan denkt hoofdsommen én renten van schulden aan te tasten. Ten slotte liet hij zich zeer gunstig uit over de „Bemiddelings- en contactcommiessies", welke in het leven zijn geroepen door de organisaties van hen, die bij het hypothecair crediet betrokken zijn. Prof. Diepenhorst heeft er een warm. pleidooi voor gehouden en de minister sprak de verwachting uit., dat ze als regel door de kantonrechters zullen worden geraadpleegd als deskundigen, We willen het gaarne hopen. Na de pauze kon een begin worden ge maakt met de Rijksbegrooting. Een drietal sprekers heeft het woord gevoerd. Eenstemmig waren de heeren v. Embden. v. Lanschot en Lohman in hun veroordee ling van het soc. dem. plan van den arbeid. Prof. v. Embden trad in een uitvoerige critiek en vonniste de koopkrachttheorie van liet plan, dat slechts schijnwelvaart belooft en financieel volkomen onverant woord is. De soc. dem. hebben niet aanne melijk gemaakt, dat wat ze zeggen te willen beter is dan wat, reeds geschiedt De R.K. fractieleider Mr. v. Lanschot sprak in gelijken geest, terwijl de heer Lohman terecht den spot dreef met de humbug-re clame voor het plan. Er wordt gewerkt naar nat. socialistisch model en de aandacht wordt daardoor afgeleid van een plan, dat van groote lichtvaardigheid getuigt en over dreven en onvervulbare verwachtingen op wekt. De grootste demagogie ls bij deze actie schering en Inslag. Na de redevoeringen van de heeren v. Embden en v. Lanschot staan de soc- dem. met hun mooi's volkomen geïsoleerd. Kon de heer v. Embden zich in het alge een met het regeeringsbeleid vercenigen, ook met de andere sprekers was dat het geval, zqodat van critiek weinig sprake was. Mr. v. Lanschot en Prof. Lohman hebben voorts bijzonderlijk hun aandacht geschon ken aan de wérking van het parlementaire stelsel. De onvolmaaktheden werden erkend, maar iets beters was er voor ons land toch niet, ook al gaat men gelijk de heer Lohman deed in zijn critiek nog iets ver der dan de heer v. Lanschot. die lichtelijk heenglecd over 't negatieve element, dat er in het beleid van de R.K. Staatspartij met name in de Tweede Kamer valt op te merken. Aan Juni-1935 hebben we geen schuld betoogde hij. Ook niet aan de het./.- campagne tegen het Kabinet, zoo zouden we willen vragen? En stuit niet een ieder tegen de borst de schandelijke wijze, waarop in Katholieke bladen -over de- drie katholieke ministers wordt geschreven? En ergeren ve len zich niet terecht aan het lichtvaardig en gevaarlijk spelletje, dat wordt gespeeld met de devaluatie? Die devaluatie is de achter grond van veler critiek. Neem haar weg en de Roomsche critiek valt grootendeels als bomijs in elkaar. Daarom verheugen we er ons ook over, dat volgens oorgetuigen de rede van oud-minister Steenberghe op den katholieken landdag te Amsterdam zoo koel ontvangen is. De massa voelt instinctief, dat de devaluatie voor haar een gevaar is. Een beroep op de landen met geheel andere economische structuur heeft geen zin. En hoe naar is België er thans niet aan toe. waar de armoede vergroot is en bv. de si- garen industrie, die alle grondstoffen moet invoeren, den ondergang nabij is gebracht? We willen hopen dat de woorden van den heer v. Lanschot ook elders zullen doorwer ken en daar de bezinning, die in een dwazen concurrentiestrijd met de soc. democraten, dreigt verloren te gaan, zal doen terugkeo- ren en men in een eerlijke volksvoorlichting weer z'n sterkte zal gaan zoeken. Aan woor denpraal en begrippen, waaraan geen reëele inhoud is te geven bestaat geen behoefte. Zij vormen democratische uitwassen, waaraan reeds meer dan één volk ten onder is ge gaan. Hun lot zij ons een baken in de kolkende zee van het politieke en economische leven. De ambtsperiode van den Gouverneur Generaal Een onjuist bericht Een van de ochtendbladen meldde heden, dat minister Colijn aan den Gouverneur- Generaal van Ned. Indië de vraag zou heb ben gesteld of hij na afloop van de huidige vijfjarige periode het ambt nog één jaar zou wHlen blijven bekleeden. De Gouverneur op deze vraag bevestigend hebben ge antwoord. Naar wij uit gezaghebbende bron vernemen is dit berioht volkomen uit de lucht gegrepen. Aan den Gouver neur is bovenbedoelde vraag niet ge steld. Het is zelfs nog zeer twijfel achtig, of dit wel ooit zal gebeuren. Salarisverlaging te Voorburg Een aanmaning van de Regeertng Werk voor Aviolanda Belangrijke opdracht van Soesterberg De vliegtuigenfabriek Aviolanda te Papendrecht ontving van „Soester berg" een belangrijke opdracht voor de levering van onderdeden en van parachutes niet harnassementen. Deze opdracht ls van dien omvang dat er in de afdeeling parachutes voor langen tijd werk zal zijn, en dat de heele af deeling lasscherij weer in werking zal worden gesteld. Bovendien zijn er onderhandelingen over nog een belangrijke opdracht in een vergevorderd stadium. De Staatsmijnen Gaat het Fonds voor Sociale Instellingen zijn boekje te buiten? Bij het afdeelingsonderzoek door de Eer ste Kamer van de Begrooting 1936 van de Staatsmijnen in Limburg keurden eenige leden al, dat het bestuur van het fonds voor sociale instellingen bij de Staatsmijnen, welk fonds, naar zij meenden, aanvankelijk bestemd was voor invalide mijnwerkers, al lerlei kleine bedrijven opricht of subsidieert als gevolg waarvan deze laatste in concur rentie treden met reeds bestaande midden stan dsbecLrij ven in Zuid-Limburg. Terecht wordt, dus betoogden bedoelde leden, daarover te Heerlen en in de om streken van die stad ernstig geklaagd. Deze leden verzochten den minister er bij de di rectie van de staatsmijnen op aan te drin gen, dat bedoeld fonds zijn werkzaamheden op het door hen besproken gebied zooveel mogelijk inkrimpe. Het interpellatierecht van den Volksraad De minister van koloniën a.ï. adviseert in een nota aan de Tweede Kamer geen ge volg te geven aan het verzoek van den volksraad van Ned. Indië om het interpella tierecht in omvang en draagwijdte geheel gelijkwaardig te doen zijn aan de bevoegd heid, door art 95 der Grondwet aan de beide Kamers der Staten Genex-aal toege kend. MIDDENSTANDS BOP.GSTELLINGSFONDS VOOR HOLLANDSCH NOORDER KWARTIER Te Alkmaar Is gister besloten tot oprich ting van een middenstands borgstellings fonds voor Hollandsch Noorderkwartier. Een commissie van voorbereiding, en studie wer den benoemd. J. Huizenga Gaat heen als Burgemeester van Terneuzen De heer J. Huizenga zal binnen kort gelijk we reeds eerder meldden heengaan als Burgemeester van Ter- neuzen, welk ambt hij sinds Mei 1912 onafgebroken heeft vervuld. De heer Huizenga werd 2 April 1868 te Huizum geboren en vestigde zich later te Kampen. Op ker kelijk en politiek gebied heeft hij bijzonder veel ar beid verricht Al spoedig werd hij lid van den Ge meenteraad, waar hij de A.R. be ginselen warm verdedigde. In 1905 en ook in 1909 was hij candidaat voor de Tweede Ka mer respect in het district Scho- terland en Ain sterdam III, twee „roode" districten. Als lid van het hoofd bestuur van Patrimonium werd hij in 1906 benoemd tot propagandist van deze ver- eeniging. Hierop volgde in 1908 zijn benoe ming tot burgemeester van Axel door Mi nister Heemskerk, welke plaats hij in 1912 voor Terneuzen verwisselde. In Terneuzen heeft de heer Huizenga als burgemeester een lang niet altijd gemak kelijke taak gehad. De aard van de bevol king, het contact met België, sterker nog dan met Nederland, de stroom van Belgi sche vluchtelingen in den oorlog, die door Terneuzen leidde, do actie van België in dertijd om Zeeuwsch-Vlaanderen over te nemen, 't waren al moeiten, die de heer H. veel beslommeringen gaven, doch al deze moeiten heeft hij het hoofd weten te bie den. Buiten zijn ambtsbezigheden bewoog dc heer Huizenga zich nog op sociaal ter rein, terwijl ook de evangelisatie de liefde van zijn hart heeft. Het politiek terrein heeft hij verlaten. Onze Koningin benoemde hem tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Ook van de Belgische regeering ontving hij een on derscheiding voor het vele werk ten bate der Belgische vluchtelingen verricht. In 1933 heeft hij onder groote belangstel ling van de zijde der Teruenzensche bevol- ging zijn 25-jarig ambtsjubileum gevierd. Doodelijke val in een liftkoker De 15-jarige E. Schuiten, die in de tabaks fabriek „Gruno" aan de Winschoterkade te Groni ngen in een liftkoker is gevallen en met errstige verwondingen wer-1 opge nomen, is in het Academisch Ziekenhuis over1 eden. Voorkomt verkoudheid en keelpijn Ivorol-gebruikers zijn zelden verkouden erf hebben zelden keelpijn, omdat deze tandpasta den mond dagelijks grondig desinfecteert. Naar wij vernemen hebben Burgemeester en Wethouders van de gemeente Voorburg van de Regeering aanzegging gekregen, dat de salarissen van het gemeentepersonccl met 5 pet. moeten worden verlaagd. De komende reisbelasting Scheepvaartmaatschappijen protesteeren De Holland Amerikalijn, de Stoomvaart Maatschappij „Nederland", de Rotterdam- sc'he Lloyd en de Kon. Ned. Stoomboot Mij. hebben den minister van financiën het vol gende telegram doen toekomen: „Ondergeteekenden, die bij de ontwikke ling van het passagiersverkeer op Neder landsche schepen het allergrootste belang hébben, verzoeken U dringend het wetsont werp reisbelasting zoodanig te redigeeren. dat passagiers, varend op Nederlandsche schepen, dus op Nederlandsch grondgebied van de bepalingen dezer wet vrijgesteld worden". VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen Volgens Abessijnsche geruchten zou dt proviandaanvoer van Makdlle reeds acht da* gen afgesneden zijn. De val der stad zou elli oogenblik kunnen ivorden verwacht. In het Britsche lagerhuis heeft Lansburtf voorgesteld, een economische conferentie tft houdenter afwending van een dreigenden oorlog. De Belgische minister Devêze heeft zijn denkbeelden omtrent de versterking der Bel* gische defensie uiteengezet. De Eerste Kamer heeft de Crisis-Hypo theekaflossingwet met 38 tegen 5 stemmt-w aangenomen. Daarna is een aanvang ge* maakt met de algemeens beschouwing?g, over de Rijksbegrooting 1936. Verschenen is de Memorie van Antwoorii aan de Tweede Kamer over de Indischs begrooting. Auto botst tegen een boom Twee gewonden Hedenmorgen is op de provinciale weg te Niéuwe Wetering een vrachtauto, komende uit de richting Leiden, ter hoogte van de Fransche brug, doordat de stuur inrichting niet behoorlijk functioneerde, tegen een boom gebotst. In de cabine van de auto, welke toebe hoorde aan een Kotterdamsche firma, zaten drie personen, de heer J. Ouwerkerk, die chauffeerde, zijn vader G. Ouwerkerk en een meisje, alle drie wonende te Rotterdam. Hoewel de auto slechts met een snelheid van 40 K.M. reed was de schok zóó hevig, dat alle uit de wagen werden geslingerd De voorzijde van de wagen werd totaal vernield. Oogenschijnlijk is het ongeval nog goed afgeloopen. De heer G. Ouwerkerk heeft wondingen aan het gelaat bekomen, de be stuurder kreeg lichte ontvellingen, terwijl het meisje niet werd gewond. Nadat de eerste hulp was verleend is het drietal naar het academisch ziekenhuis te Leiden vervoerd, om daar te worden onder zocht, daar zoowel vader als zoon klaagden over inwendige pijnen. Gebleken is dat de remmen van de wagen niet in orde waren. Oude vrouw aangereden en op slag dood Gisteravond omstreeks 7 uur is te Z w ij n- drecht aan den Rottordamscheweg, ter hoogte van 't Slagveld, de 7i-jarige inej. A. J. Pieterman, bewoonster van het Rustoord der Ned. Herv. Diaconie aldaar, door een vrachtauto van de kallcfabriek Van Dijk en Co. te Dordrecht aangereden, met gevolg dat ze onmiddellijk dood was. Ze had, alvorens over te steken op een auto gewaent, maar het was haar ontgaan dat daarachter een vrachtauto naderde, waardoor ze ineens vlak er voor liep. De chauffeur remde zoo krach tig, dat ze niet onder de auto kwam, maar onder de bumper, waarbij ze echter een doo delijke schedelfractuur opliep. LRott. Ond. Mij v. Levensverz. Diergaardelaan 39 Rotterdam 3 - J aarlijkse winstverdeling AGENTES GEVRAAGD PALTHE WIL DE MASSA TREKKEN TIJDELIJK CHEMISCH REINIGEN JAPONNEN (Tarief A) -| .50 nett® OVERIGENS 20 pCt. KORTING OP DE PRIJZEN VAN CHEM. REINIGEN, VERVEN, ONTVLEKKEN en OPPERSEN. Ernstige auto-ongelukken Twee gewonden Op den Beilerweg tusschen Assen erf Hooghalen had een ernstige aanrijding plaats. De heer S. Hiegentlicli, uit Assen, reed daar met zijn luxe auto. Doordat hij door het licht van een van Assen komenda vrachtatuo werd gehinderd, zag hij niet tij dig dat er twee personen met de fiets aait de hand op den weg stonden. Beiden wer den door hem aangereden. Zijn auto geraak te van den weg af in de sloot. Do heer J. A. bekwam verschillende kneuzingen e-n werd naar het Wilhelmina-ziekenhuis te Asserf overgebracht. Zij toestand was vrij gunstig. Het andere slachtoffer, B. uit Hij ken. be kwam een bloedende hoofdwonde en korf aanvankelijk naar huis worden vervoerd. Later is hij echter ook naar het ziekenhuis overgebracht. Op een gevaarlijk kruispunt Men meldt ons uit Wassenaar: Woensdagmiddag te omstreeks kwart voofl vijf heeft op het gevaarlijke kruispunt Rijks straatweg-Eikenlaan een ernstig ongeluk plaats gehad. De 38-jarige wielrijder Z., uit Den Haag, werkzaam aan de St. Jacobus- stichting aan de Eikenlaan, kwam uit het smalle laantje en wilde den weg overste ken, toen hij werd aangereden door een uit de richting Leiden komende auto. welkg werd bestuurd door den heer K. uit Slie- drecht. De wielrijder werd ernstig gewond opgenomen en naar het ziekenhuis aan het Wesicinde in Den Haag overgebracht. Dg politie heeft de zaak in onderzoek. Oogge tuigen verklaarden, dat de automobilist ta saiel heeft gereden. ONDER EEN BOOMTAK GEDOOD Te Son (X.-B.) is de 25-jarige J. v. tl, bij het rooien van een boom verongelukt. Het slachtoffer werd, toen de boom omslo^s-, door een tak getroffen, welke hem den sche del verbrijzelde. De ongelukkige is aan da bekomeu verwondingen overleden. Van H, was gehuwd en vader van twee kinderen. n» Christelijk Jterrormde School te Klunen herdacht gister haar SS-jario beslaan. Las toto van het bcstuu' met personeel bij de receptie. -J-jang oeslaan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1