Vijfduizend actie MAANDAG 3 FEBRUARI 1936 TWEEDE BLAD PAG. 6 STADSNIEUWS VAN KLOOSTERKERK TOT ACADEMIE De bouwgeschiedenis van het Academiegebouw Vrijdagavond heeft de heer Ir. Hugo van Oerle op uitnoodiging van de Yereeniging Oud Leiden in het Klein Auditorium der Academie een voordracht gehouden over bovengenoemd onderwerp. Het is voor velen hekend, dat het Aca demiegebouw aan het Rapenburg te Leiden eertijds deel heeft uitgemaakt van het klooster der zusters van de orde van St. Dominicus, dat omstreeks 1447 op deze plaats werd gesticht. Het feit dat dit gebouw na de hervorming tot zetel der universiteit was gekozen, was oorzaak dat ons dit gebouw nog in vrij gave toestand is bewaard gebleven en dat er veel over de bouwgeschiedenis is te vertellen. Om ons te verplaatsen in het milieu en omstandigheden, waarin het gebouw werd gesticht, vertelt spr. iets over de geschiede nis van dit klooster. Omtrent de geschiedenis van het klooster zijn de gegevens schaarsch. 't Archief, dat wel niet zeer groot zal zijn geweest, is zooals bij de meeste kloosters die zoo mid den in het strijdperk der hervorming lagen bijna geheel verloren gegaan. We mogen het een gelukkig toeval noe men, dat nog een belangrijk document ga spaard is gebleven, dat ons in staat stelt van het klooster en zijn bewoners eenigc voorstelling te krijgen en de beschrijvingen der kroniekschrijvers aan te vullen. Het is een oud stuk, dat vroeger aan hei klooster heeft behoord en in originali berust onder de handschriften op de universiteit» bibliotheek tae Gent, welke de kloosteregels bevat en een lijst geeft van de nonnen cn priesters, die er gestorven zijn. Omtrent de aanleidcnde oorzaak van du stichting tasten we in het duister. De vader van Machteld Jansdochter, stich teres en eerste priorin. Jan van de Woude, een rijk en aanzienlijk edelman, die ver schillende kloosters in den omtrek had ge sticht, stond in 1447 een huis af aan „haar en hare zusteren", dat werd toegewijd aan dén martelaar den H. Vincentius van Ferrara. De andere stichteres was Margreta Bou de wynsdoch ter. In 1516 ging men tot den bouw van een groote kerk over, welke wij in haar hoofd vorm nog kennen. Ontrent den bouw is ons niets bekend. Van de kloostergebouwen Is nog alleen de kapel over, welke geheel door de uni versiteit in gebruik is. Het woonklooster, waar de nonnen verblijf hielden, waa gele- ■gen aan de nonnensteeg en heeft aangeslo ten tegen den blinden wand der kerk. De drie overige wanden hebben alle vensters en zijn dus niet aangebouwd geweest. Het lampennisje in de gangwand aan deze zijde, dat bij de laatste restauratie werd ge spaard, doet vermoeden waar men eertijds vanuit het klooster de kerk binnenging. Ol het klooster groot van aanleg is geweest, is moeilijk te beoordeelen. v. H. noemt het dn zijn „Oudheden en gestichten van Rhijn land" „groot en redelijk gegoed". Het Gent- sche handschrift spreekt ovqr de aanwezig heid van een Claustrum, Refter, Oratorium, slaapzaal, kelders, cellen. De kerk is niet georiënteerd en ligt met haar lange hoofdgevel aan het. Rapenburg, van welke zijde zij in hoofdzaak haar licht ontvangt. Zij is opgetrokken van baksteen, afgewisseld door lagen zandsteen op een .voet. van natuurlijke steen. Zij is het type van een twee-beukige hal lenkerk. een met houten kap afgedekte kerkruimte, bestaande uit twee even hoog» •beuken, gescheiden door een spitsboog ar cade, welke rust op zeven natuurstenen kolommen. Heel fcegrij'pelijk" was het, dat de Cura- teurs van de universiteit ende Burgemoes- teren der stadt Leyden „aenmerkende den goeden voortganc ende toeneminge van de voors. universiteyt",de keuze lieten vallen op het Witte Nonnen Convent. Reeds had *t octrooi van 6 Jan. 1875 Burgemeesteren van Leyden gemachtigd „tallentyde te mo- ghen aenvaerden, gebruveken ende eyg* aien alsuloke gemeene ofte private plaatze ende huyzingen als henluyden goedt dunc- ken zal". Deze kloosleikerk", gelegen tegenover de Faliede Bagynkerk „was grooter ende be- quamer" en bood zich mede om haar re presentatieve ligging bijna zelf aan. Door haar bewoonsters verlaten stond het als zoovele kloosters in dien tijd, haar be stemming af te wachten Het was redelijk groot en hood ruimschoots gelegenheid de voor de Hoogeschool benoodigde lokalitei ten onder te brengen. Want al waren de eischen dienaangaande gering en was oe Leidsche Hoogeschool op het eind der 16de eeuw een voorbeeld „van vooruitstrevende en volledige inrichting', het probleem van de huisvesting met haar steeds toenemen de vraag naar ruimte, waarmede de Hoo geschool door alle eeuwen heen zou wor stelen, deed zich reeds toen gevoelen. Leidsch Scherm Comité Sabel kampioenschappen seizoen 1935 De sabelkampioenschappen voor Leiden en Omstreken, uitgeschreven door 't Leidsch Scherm-Camité. zullen worden gehouden op Zaterdag 15 Februari a.s., des namiddags te kwart over twee uur precies in de scherm school Gysberti aan de Langebrug en in de zalen van het Nutsgebouw aan het Steen schuur, alhier. Opgaven tot deelname worden zoo vroeg tijdig mogelijk ingewacht bij den heer Gijs- berti Hodenpijl, schermschool Langebrug of bij den heer L. Ch. Segaar, Formosastraat 14a, Leiden- Daar de heer E. C. de Jager het afgeloo pen seizoen definitief winnaar is geworden van den wisselbeker, is het mogen geluk ken een nieuwe wisselprijs te bekomen, wel willend toegezegd door de N.V. Guldenvlies Sigarenfabrieken v.h. C. S. Majori te Til burg. De wedstrijden om deze beker zullen dan Ook plaats hebben om de sabelkampioen schappen om den Gulden Vlies Wisselbeker. c. g. w. Morgenmiddag 2.30 speelt op het L. F. C.- terrein C. G. W. I tegen het elftal van het Leidsch Studenten Corps om een zilveren beker, beschikbaar gesteld door de studen ten. C. G. W. zal bij dezen wedstrijd haar nieuwe sportcostuum in de kleuren oranje en blauw inwijden. Bond van Leidsche Harmonie- en Fanfarevereenigingen De Jaarvergadering Onder voorzitterschap van den heer D. van der Schee hield de Bond zijn jaarverga dering in café-restaurant „Royaal". Te ongeveer kwart over achten opende de voor zitter deze vergadering en wenschte de aan wezigen voor hun gezin en hun vereeniging een alleszins gunstig 1936. De notulen van de vorige vergadering werden onder dank zegging goedgekeurd. Ook het jaarverslag van den secretaris werd onder dankzegging van de vergadering goedgekeurd. Daar in 1935 het eerste lustrum van den bond werd gevierd werden in dit jaarverslag nog eens in vogelvlucht de werkzaamheden van den bond in de afgeloopen vijf jaar gememoreerd. Er werden genoemd: de behaalde successen met de gegeven plantsoenconcerten, de bouw de fraaie muziektent in „Oud Hortus- zicht", de aankweeking van de goede ver standhouding van de vereenigingen onder ling. Veel is er reeds bereikt maar door een drachtig samenwerken kan er voor de Har monie en Fanfare Vereenigingen in Leiden nog veel en veel meer bereikt worden. De „stoeltjes" in het Plantsoen hebben over het algemeen nog niet veel succes opgeleverd en ze zullen dan ook voor het volgende jaar geheel worden afgeschaft. Tweemaal werd in het afgeloopen jaar de „hulp" van den Bond ingeroepen en het ware te wenschen dat alles nog meer over de schijf van den Bond liep. Het is te betreuren dat er twee ver eenigingen in Leiden zijn welke nog niet of niet meer bij den Bond zijn aangesloten. Het jaarverslag van den penningmeester sloot in ontvang en in uitgaaf met een bedrag van 737,50. Per 1 Januari was er een batig saldo van pl.m. 150.—. De kascommissie bracht bij monde van den heer van Strien islag uit over het gehouden beheer en stelde voor den penningmeester te déchar- geeren. De vergadering mocht verder ver en dat de Vereeniging P. C. L., welke vorige jaar door geringe sterkte niet is kunnen uitkomen, thans weer 26 leden telt. Deze vereeniging werd met dit feit hartelijk gelukgewenscht. De wijziging van art. 20 van het H. R. deed nogal wat stof opwaaien. Na een redactiewijziging werd ook deze ver andering tenslotte goedgekeurd. Na nog enkele vragen bij de rondvraag gesteld, tot genoegen van de leden te hebben beantwoord, sloot de voorzitter onder dankzegging voor de opkomst tegen half twaalf deze vergade ring. De Byzantijnsche mensch Op uitnoodiging van de Leidsche Vereeni ging voor Wetenschappelijke Voordrachten sprak Prof. Dr. Nic. Iorga, oud-minister president van Roemenië, hoogleeraar aan de universiteit te Boekarest, in de Leidsche Universiteit over ,.De Byzantijnsche mensch". Onder het auditorium bevonden zich üe president-curator der Leidsche Universiteit Mr. A. v. d. Sande Bakhuyzen, Prof. Dr. L. van Staller, Prof. Dr. B. van Groningen, Prof. Dr. J. Huizinga. Namens de Vereeni ging voor Wetenschappelijke voordrachten sprak Prof. Huizinga woorden van welkom, waarin hij o.m. zijm spijt erover uitsprak dat Prof. Dr. Bij vanck en Prof. Dr. Anto- niades verhinderd waren op dezen, avond tegenwoordig te zijn. Reeds vele jaren wordt te Leiden de Byzantijnsche studie gedoceerd, thans door Prof. Antoniades, vóór haar ge durende 30 jaar door Prof. Hesseling. Prof. Huizinga schetste de wetenschappelijke be- teekenis van het werk van Prof. Iorga. Deze hield daarna zijn lezing over de Byzantijn sche mensch. Mr. J. H. Kramers sprak een slotwoord. Leidsche Geitenfokvereeniging 20ste Jaarfeestviering Zaterdagavond werd in de groote zaal van Oud-Hortuszicht de 20ste Jaarfeestviering bovengenoemde Vereeniging gehouden. Het programma werd geopend door den pianist, den Heer M. van Wel uit Leiden, waarna de voorzitter der vereeniging, de heer J. Jonk het openingswoord sprak. Deze heette alle aanwezigen welkom, o.a. de af gevaardigden van zustervereenigingen. SDr. releveerde een en ander over het af geloopen jaar. Spr. sprak een woord van dank tot de autoriteiten hier ter stede, die steeds de vereeniging terwille zijn en tot de Vereeniging voor Dierenbescherming. Zich tot den heer J. M. van der Moolen, secretaris der vereeniging richtende, bracht spr. hem namens de vereeniging bijzondere dank voor het vele dat hij voor de vereeniging heeft gedaan. Een luid applaus volgde op deze woorden. Ook den heer Roos uit Leiden, eigenaar in het Veevoederhuis, werd een woord van dank gebracht voor zijn behulpzaamheid. Na dit openingswoord werd door de kin deren van leden der vereeniging een tableau gegeven, voorstellende „Een goede Geiten stal". De secretaris der vereenigiqg, de heer J. v. d. Moolen, hield een feestrede, waarin hij o.a. mededeelde, dat bij de laatste gehouden veetelling bleek dat in ons land aanwezig zijn 31000 stuks geiten. Het minimum aan tal liters melk per laxiperiode bedroeg 15.500.000 Liter melk h 0.10 is 1.550,000. Vervolgens werd door den voorzitter nog medegedeeld, dat de heer J. van Woersum te Noordwijk-Binnen, aan zijn bokken de beste zorgen besteedt en dat ook zijn zoon daarbij veel hulp verleent. Spr. heeft daarom het genoegen namens de vereeniging aan dien zoon een cadeau te overhandigen. Ook de heer C. van Leeuwen uit Leiden, die op even verdienstelijke wijze de vereeniging met raad en daad ter wille is, werd potlood ter hand gesteld. Op beide toespraken volgde een langdurig applaus. De secretaris der vereeniging mocht na mens de familie Bekooy een bloemstuk in ontvangst nemen. Ook de heer C. van Leeuwen ontving een bloemstuk. De humorist de heer C. Spaanderman ver leende als steeds op verdienstelijke wijze voor deze avond zijn medewerking. Voor de muziek zorgde de Micky Mouse Band. AFSCHEID BIJ DE POLITIE Morgenmiddag te 2.45 uur zal de briga dier van politie J. de Haas, die den poli tiedienst met pensioen gaat verlaten, af scheid nemen van het corps in de thcorie- zaal van het politie-bureau. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: W de Wit 2l }r en M v Duuren 18 jr H J Ticheloven 25 jr en A Naber 23 Jr. J Phillppo 22 jr. er. J M v Iter son 20 ir P E J Rosbergen 25 j- en C Kroe: meöer 21 jr GEBOREN: Bob z v J Oudshoorn en J v Burg OVERLEDEN; C J. Chriatlaauee, man, 72 Jr. Onderscheiding Luit. P. H. Steenhauer Uitreiking „Kruis van Verdienste" der Burgerwacht Zaterdagmiddag werd aan don eersten luitenant an liet ie regiment infanterie, P. H. Steenhauer, het „Kruis van Ver dienste" uitgereikt, toegekend door den Nederlandsehen Bond 5 an Vrijwillige Bur gerwachten. Deze plechtigheid had plaats op het hes- pitaalveld bij het garnizoensbureau aan den commandant der Lei sche Burger wacht, overste M. van Mens. Onder de aanwezigen, die deze plechtig heid met hun tegenwoordigheid vereerden, merkten ve o.m. op den burgemeester, mr. an de Sande Bakhuyzen, overste Phaff, secretaris van den Ned. Bond van Vrijwillige Burgerwachten in Nederland, don garnizoenscommandant van Leiden, •ste Koningsfeld en zijn adjudant-kapi tein Arentz, den heer R. Mever. comn.issa- can politie te Leiden, dr. E. Renaud, leider van het Roode Kruis bij de Leidsche Burgerwacht; verschillende officieren en onder-officieren, alsmede reserve-hoofd- en ubalterne officieren van het 4e regiment infanterie met dames. Voorts waren nog aanwezig de bestuursleden, de ve del en I h rouillecommandanten d<-r LB.W. ba nis verschillende leden. De mobiele colonne der Leidsche Bur gerwacht. bestaande uit twee secties, on der commando van den heer D. Gijsberti Hodenpijl, was mede in uniform aanwezig. Nadat de secretaris der Leidsche Burger wacht, de heer D. Blotkamp, de oorkonde had voorgelezen, waarbij vermeld werd, dat het bestuur \an den Aond van rij illige Burgenvachten had goedgevonden luitenant Steenhauer het „Kruis van Ver dienste" toe te kennen, sprak majoor Van Mens een bijzonder hartelijk woord van gelukwcnseh tot luitenant Steenhauer, hem dank zeggend voor het vele, dat hij voor dc Vrijw. Burgenvacht gedurende vijftien jaar heeft verricht. Spr. roemde den geest in de Burgenvacht namens wel ke het spr. een voorrecht was luitenant Steenhauer geluk te wenschen. Majoor Van Mens spelde hem vervolgens het Kruis op de borst, feliciteerde hem en alle aanwezigen volgden zijn voorbeeld. Dp plechtigheid werd besloten met een défilé. KAMER VAN KOOPHANDEL VAN RIJNLAND HANDELSREGISTER Wijziging. 1 Febr. Maatschappij tot Ex ploitatie van Onroerende Goederen „Be perkt Bezit" in liq., Leiden, Rijnsburgere weg 31 E. Overl. Comm.-liq.: B. S. Eders- heim, d.d. 17 Dec. 1935. N. Comm.: J. ae Cler, 's-Gravenhage. N. Liq.: J. J. G. de Cler, Leiden. 1 Febr. N.V. Maatschappij tot Exploi tatie van Onroerende Goederen „Hou Vast", Leiden, Rijnsburgerweg 31 E. OverJ. comm.: B. S. Edersheim, d.d. 17 Dcc. 1935. N. Comm.: J. de Cler, 's-Gravenhage en J. J. G. de Cler. Leiden. 1 Febr. Naamlooze Vennootschap van Cranenburgh en Heringa's Sajetfabriek, Leiden. Vliet 15. N. Comm.: J. H. Heringa. Leiden. Harmoniekapel „T. en D." Uitvoering in de Stadsgehoorzaal De Harmoniekapel „T. en D." heeft Zater dagavond in de Stadsgehoorzaal een wel geslaagde uitvoering gegeven, die o. m. werd bijgewoond door de directie van de conservcnfabriek „Tieleman en Dros", door vertegenwoordigers der 3-October-verceni- ging en van verschillende zuster-vereeni gingen. Deze werden door den voorzitter in 't bijzonder hartelijk welkom geheeten. De voorzitter bracht ook hartelijk dank aan de directie van T. en D. voor de fin- cieele en moreele steun steeds van ham ondervonden. Daarna werd het programma afgewerkt onder leiding van den directeur der harmonie-kapel, den heer J. Noordanus Sr., die een goede en correcte leiding heeft en met zijn corps goede resultaten weet te bereiken. Zoo ook weer dezen avond. De aanwezigen hebben genoten van een uit stekend stukje muziek en toonden zich ;er dankbaar. Na de pauze werd door „Entre Nous een blijspel opgevoerd. TASCHJE MET TACHTIG GULDEN ONTVREEMD Ten nadeele van mevr. H. gob. M. is een taschje inhoudende zeven of acht bankbil jetten van 10.— oitxrem-d Dit taschje is gestolen uit de tasch van een rijwiel, dat mevr. H. onbeheerd in de v. Slingeland- laan had laten staan. UIT DEN OMTREK AARLANDERVEEN „DORCAS" Door de Chr. Jongedochtersvereeniging „Dorcas" zijn in dit seizoen 82 kleedingstuk- ken vervaardigd, welke aan daarvoor in aanmerking komende personen zijn uitge reikt. RESULTATEN WINKELWEEK Door de 32 deelnemers aan de winkel week zijn in totaal 28.000 bonnen uitge reikt. In de gehouden vergadering van de commissie, waarin de laatste zaken werden afgedaan, werd o. m. besloten een boek- houdcursus te beginnen, waarvoor zicb staande de vergadering elf deelnemers op gaven. „NEDERLAND EN ORANJE" Onder leiding van Ds. Moolliuizen ver gaderde de A. R. Kiesvereen. ..Nederland en Oranje". De heer C. B. v. d. Wal van 's-Her- togenbosch sprak over: Drieërlei Crisiswee. Stilgestaan werd bij de oorzaken en het ge volg. Ook werd behandeld het Plan van d« Arbeid, ordeningsvraagstuk en de vele klei ne partijtjes. Tot slot wees spr. op de gees telijke crisis. Eerste eisch is ons volk te wijzen op God en Zijn Woord. Men moet het gescheurde fundament herstellen. Er zij beginselstudie en vertrouwen in de regee ring die we hebben te steunen, niet het minst door ons gebed. Deze goed bezochte vergadering werd op gebruikelijke wijze gesloten, nadat de spr. verschillende vragen tot tervredenheid had beantwoord. ALPHEN a.d. RIJN HET VERKEER WEER VRIJGEGEVEN Hedenmorgen is het verkeer over de Gouwsluische brug vrijgegeven. De omleg ging over de Lage zijde, waardoor Zater dag en Zondag nog enkele ongelukken zijn voorgevallen behoort dus tot het ver leden. Eerste lustrum-vergadering In Coucordia waren vrijwel alle leden cn onderscheidene genoodigden aanwezig toon de voorzitter van de Qhr. Jonge Boeren- on Tuindersvereeniging „Eendracht maakt Macht" de lste lustrum-vergadering reiende. Inzonderheid werden verwelkomd cie hoe- .„n W. F. Cnossen te Woerden, voorzitter prov. afd. Utrecht, J. H. Belgraver, advi- seerend lid en algevaardigde Chr. Lagere Landbouwschool, en de Chr. Boeren- en Tuindcrsvercen. Alphen a. d. Rijn. De heer C. Voets, die evenals de voor zitter, de heer G. de Kruijf, alle vijf jaren lid van het bestuur is geweest, gaf een overzicht „Van vijf jaren". Enkele zaken uit dit uitgebreid overzicht stippen we aan. 14 April werd de vereeni ging opgericht met 7 leden en telt nu 40 leden, Geregeld werd in de wintermaanden vergaderd. Onderwerpen van allerlei aard stonden op de agenda's, zoowel principiecle. economische als technische. Excursies wer den gemaakt naar de Wieringerineorpolder en Arnhem. Voor den melkcursus bestond veel belangstelling. De propaganda-toespraak van den heer Cnossen stond in het teeken van opwekking, ook van dank, want „Eendracht maakt Macht" heeft o. m. de stoot gegeven voor de vereeniging in Zegveld. Hier worden leden voor den Chr. Bocren- en Tuindersbond gevormd en daarbij is merkbaar de arbeid van de Chr. Lagere Landbouwschool. Spr. besloot zijn toespraak met de opwek king om het Chr. beginsel te beleven op alle terrein van het leven. De heeren J. Voets en G. v. d. Dorp spra ken als afgevaardigden van den CB.T.B. en Chr. Lagere Landbouwschool Ook werd het. woord gevoerd door afgevaardigden van Koudekerk en Leiderdorp. De heer J.. P. Voorbij, penningmeester, gaf een overzicht van dc financiën in deze vijf jaar, waarna een improvisatie-wedstrijd werd gehouden. Voordrachten, samenspra ken, leeswedstrijd etc. wisselden het ge heel af. De heer J. H. Belgraver sprak het slot woord van deze mooie herdenkingsavond. CHR. HIST. JONGERENGROEP Donderdag a.s. hoopt de Chr. Hist. Jon gerengroep een groote propaganda-avond te houden in het Nutseebouw. Uit het keurige programma vermelden we het optreden van Mr. J. J. Schokking, die spreken zal over: „Wat is nationaal"?; zang en spel. terwijl een muziekensemble haar medewerking leent. Ds. J. Schoneveld hoopt het slot woord te spreken. JUBILEUM-UITVOERING VAN „HOSANNA" Gaarne maken we onze lezers attent op de jubileum-uitvoering van „Hosanna" op Woensdag a.s., des avonds acht uur, in de Ned. Herv. Kerk, Julianastraat. „Hosanna" is in de 20 jaar van haar bestaan gewor den een vereeniging, die „naam" heeft in de Rijnstreek. Op veelvuldig verzoek zal weer worden uitgevoerd 't bekende oratorium van Haydn „Die Jahreszeiten". Bekende solisten uit ons land verleenen hun medewerking. Al leen de namen van To v. d. Sluis en Louis van Tulder zeggen voldoende. We ons niet te vergissen als we zeggen: Woens dagavond zal een avond worden van hoog kunstgenotl GEREF. BOND Voor de afd. Alphen a. d. Rijn van den Geref. Bond hoopt Donderdag 6 Februari a.s. in het Vereenigingsgebouw Julianastraat te spreken Ds. Vroegindeweij van Zegveld over: „Een voorbede", CHR. HIST. KIESVEREENIGING Morgenavond half acht komt de C- H. Kiesvereendging in jaarvergadering bijeen, Aftredende bestuursleden zijn de heeren C Koren, Ph. Boot en C Verhorst. DAMMEN Kampioenschap Alphen Na de derde ronde is de stand: M. Krum- pelman, J. Godthelp, J. v. d. Horst, J. van Oeveren, Th. A. v.-Ai Leeuwen, E. C. van Oordt, K. van Leeuwen, J. D. van Berkel en P. Verkade. HET VERKEER LANGS DE LAGE ZIJDE Was het Vrijdag somtijds een verkeers- strekking van bcteekenis, ook Zaterdag her haalde dit zich enkele keeren. Zaterdag avond ontstond door te weinig ruimte een aanrijding tussohen een groote vrachtauto en een luxe auto van den 'boekhandelaar N. uit Leiden. Van de laatste auto geraalitede stuurinrichting onklaar, waardoor de atito moest worden weggesleept door een kraan wagen. De toestand wordt steeds slechter weg wordt, althans wat de zijkanten Ee- treft, geheel stuk gereden. Gelukkig dat over enkele dagen de b'rug bij Gouwsluis weer voor het verkeer zal •erden opengesteld. Nogmaals willen we er up wijzen dat groote voorzichtigheid voor be stuurdors van motorrijtuigen aldaar eerste eisch is. HAZERSWOUDR DE WERKLOOSHEID Bij het correspondentschap voor Arbeids bemiddeling staan alhier als werkloos in geschreven 221 personen, waarvan 60 steun trekkend. DIENSTPLICHT Het aantal ingeschrevenen voor de Nat. Militie lichting 1937 bedraagt voor deze ge meente 40, waarvan door 19 vrijstelling is aangevraagd wegens broederdienst. KATWIJK AAN ZEE ZATERDAGMIDDAGVOETBAL Katwijk ITer Leede I (11) Deze wedstrijd is op een puntenverdee- ling uitgeloopen, alhoewel Katwijk na de rust het beste van het spel had. Scheids rechter was de heer De Haas. COLLECTE De extra-collecte voor de Chr. Jeugdorga nisatie j.l. Zondag gehouden, heeft opge bracht de som van 150, JAARVERGADERING C.J.M.V. „AMOS 5:6a" In 't Jeugdhuis hield bovengenoemde afdeeling van de Chr. Jeugdorganisatii onder leiding van haar voorzitter, don lieer A. Haasnoot, haar jaarvergadering. De. jaarverslagen werden uitgebracht en uit voerig besproken. Bij de bestuursverkie zing werden de aftredende heeren A. Ouwehand en Jb. van Duijn met bijna al- gemeene stemmen herkozen, terwijl in een vacature voorzien werd door het kiezen van den heer F. Haas. Verder werden nog in den breede de belangen der vereeniging besproken. GEREF. BOND Voor den Geref. Bond hoopt Donderdag avond om half acht in de Gemeentezaal voor te gaan ds. Vroegindewei. van Wad- dinxveen. SCHAKEN Op Woensdag 5 Febr. geeft de heer Bos scha een simultaan-seance voor de schaak club te Katwijk aan Zee in het Jeugdhuis. Aanvang iy2 uur. Deelnemers kunnen zich opgeven bij H. de Wit, Voorstraat. RADIO DISTRIBUTIE MAANDAG 3 FEBRUARI Programma 3. 8 B-uïsel VI: 9.20 Kouten; .35 Oeutsclil-sender: 10.05 Keulen; 11.20 K«- undborg; pl..n 1215 Brussel VI; 11.20 ParUs R 17.20 Keulen: 19.05 Brussel Fr 19.20 Weenen; 10 Berlijn. 21.20 Weenen of div; 22.50 Boeda pest of dlv.; 23 25 Weenen of div. ogramma 4: 8.05 Parijs Radio: 10.35 Lon- R.-«; 17.05 Droitwich: 18.20 Diversen: 18.50 Droitwich: 19.10 Londen Keg; 21.05 Droitwich; 21.60 Brussel Fr; 22.20 Brussel VI; 22.30 Lon don Reg. DINSDAG 4 FEBRUARI •gramma 3: 8 Brussel VI.. 9 20 Keulen, 19.05—10.35 Deutschl.s.. 11.20 Kalundborg. pim. 13.13 Brussel VI.. 13.50 Brussel Fr.. 14.20 Ka lundborg, 15.20 Keulen. 17.20 Brussel VI.. 19.05 iel Fr.. 19 20 Keulen, 21.25 Parnis P.P. of dlv.. 22 50 Boedapest of dlv., 23.29 Weenen of diversen. Programma 4; 8.05 Pa~t1s R.. 10.35 Londen R.. 12.10 Droltwieh. 14.20 Londen Reg., 12.35 Drolt- vich, 18 20 diversen, 18.50 Londen Rtg., 19 Tuin raatje door den heer J. Jonker, chef afd. Gem. 'lantaoenen. 19-30 Londen Reg., 19.50 Weenen •f dlv.. 20.20 Droitwich, 21.50 Berlijn, 23.20 Lon den Rog. KOUDEKERK CHR. NAT. WERKMANSBOND De afd. van dc Chr. Nat. Werkmansbond alhier, hield Vrijdagavond haar twaalfde jaarvergadering in het Koor der Ned. Herv. Kerk. Wegens ongesteld van den voorzitter berustte de leiding bij den twee den voorzitter, den heer P. Plomp. Na een welkomstwoord tot de leden en hun vrouwen, begunstigers en een i vaardigde van den Kerkeraad, alsmede tot den eere-voorzitter, ds. Odé, te hebben ge richt, las de voorzitter Lukas 12 3S—48, waarna ds. Odé voorging in gebed en een inleidend woord sprak naar aanleiding van het voorgelezen Schriftgedeelte. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat de afdeeling een-en-twintig leden telt en dat er in het afgeloopen jaar negen tien keer vergaderd is. Het verslag van den penningmeester sloot met een nadeelig saldo van 0.18. Door den heer Th. de Vries werd Zondag I van den Catechismus behandeld, terwijl de heer G. van Ommering een onderwerp leverde over: „Roeping tegenover de Kerk". Enkele voordrachten werden ten beste geven. De afgevaardigde van den Kerkeraad, de heer J. van der Sterre, richtte zich in har telijke bewoordingen tot de afdeeling. Na afloop dankte de tweede voorzitter allen voor hun medewerking, waarna ds. Odé nog een slotwoord sprak en eindigde met dankgebed. De collecte voor de restauratie van kerk bracht op 4.81. JAARVERGADERING „HELPT ELKANDER" Vrijdagavond hield de Vereen. „Helpt Elkander", bedoelende uitkeering bij ziek te voor Koudekerk en Hazerswoude-Rijn- dijk haar 27ste jaarvergadering op de bo venzaal van Hotel de Bruin alhier. Aanwezig waren 33 leden, terwijl Bur gemeester Kwint bericht had gezonden verhindering. De voorzitter, de heer N. P. Slegtenhorst, opende de vergadering met een woord van welkom tot de aanwezigen en gaf een vluchtig overzicht over de bijzonder heden van het afgeloopen jaar, waarbij hij constateerde het verlies van enkele leden, doch tevens ook gewaagde van financieele vooruitgang. De secretaris, de heer P. de Jong, las de notulen, welke werden goedgekeurd. De penningmeester, den lieer P. Boers, gaf i financieel overzicht, waaruit blek, dat de ontvangsten hadden bedragen met inbe grip van het vorige saldo, 2563,72 en de uitgaven 1059.17. Batig saldo 1504.55. Een commissie bestaande uit de heeren P. J. Schoondcrwocrd, D. Nagtegaal cn N. de Jong, onderzocht de rekening cn rap porteerde bij monde van den heer D. Nag tegaal tot goedkeuring. De voorzitter dankte daarop de coramis- e voor de werkzaamheden en den pen ningmeester voor zijn accuraat beheer. Tot bestuursleden werden bij acclamatie herkozen de hoeren M. van der Bijl, G. P. de Jong, Jac. Verbree Sr. De secretaris gaf een overzicht van het i den loop der jaren gewijzigd reglement, hetwelk eerlang opnieuw wordt herdrukt. Tenslotte dankte de voorzitter de leden oor hun trouwe opkomst, ondanks den stortregen, en verblijdde zich over de pret tige toon bij de besprekingen, terwijl hij dr. Vlaanderen (alhoewel afwezig) in het bijzonder dankte voor zijn talloos vele diensten geheel belangloos de vereeniging bewezen. Hij sprak de beste wenschen uit voor den groei der Vereeniging en het welzijn der leden in deze veelszins donke re tijden en sloot de vergadering. LEZING MEJ. I. H. HASPERS Donderdagavond hield de Geref. Jeugd- centrale een vergadering, waarin als spreek ster optrad mej. I. H. Haspers alhier, welke in hei vorige jaar teruggekeerd is, na een aantal jaren het werk der Zending gediend te hebben als apotheker-assistente in Indiè. Na opening door den voorzitter, Ds. H. Haspers, ontving spreekster het woord, na dat eerst enkele jongelui als Indiërs gekleed en gekleurd, enkele liederen hadden gezon- gen. Op onderhoudende wijze werd ons gé- schetst de reis naar Indië, vanaf Den Haag per trein naar Genua, en vervolgens de zee reis van drie weken, de wispelturigheid van de zee, de ondervindingen in de plaatsen waar werd aangelegd en niet te vergeten het leven aan boord. Voorts werd allerlei verteld van de plaats van bestemming Poerewedjo, aangaande de bevolking en haar gewoonten, de inrichting van de Medische Zending, zoowel in het zie kenhuis als de arbeid tot hulp der ellendl- gen naar buiten. Dit alles wordt aangewend om de zieken, zwakken en ellendigen en al len die hulp geboden wordt, tevens bekend te maken met den grooten Medicijnmeester Jezus, Wiens bloed wascht en reinigt van alle zonden. Veel teleurstelling wordt ook op dit ter rein ondervonden, maar dank zij Gods goed heid, mag van rijken zegen worden ge waagd. Aan de jeugd wordt in het bijzonder dooi onderwijs krachtig gewerkt. Ook van de terugreis werd nog het een en ander meegedeeld, o.a. een begrafenis op zee, met alle formaliteiten daaraan verbon den. Dr. Vlaanderen alhier gaf nog enkele filmpjes, waarmede een en ander werd ver duidelijkt. Enkele aanwazigen stelden vragen, welke werden beantwoord. De tweede voorzitter, de heer Molemai vertolkte aan de spreekster en Dr. Vlaande ren, den dank der vergadering, waarna deze welgeslaagde vergadering met dank. zegging werd gesloten. LEIDSCHENDAM UITVOERING ZANOLUST De Chr. Gem. Zanffver. „Zanglust" heeft m.m.v. haar jeugdkoor in het dienstgebouw der Herv. Kerk een uitvoering gegeven. Na opening door Ds. Vermet lieten beide koren zicb in verschillende nummers hoo- ren, gedirigeerd door den heer Teljeur. Tus- schentijds werden tableaux vertoond, die evenals de zang zeer in den smaak vielen. Na een verloting werd de geslaagde avond met den Avondzang en dankgebed gesloten. 5000 nieuw! abonné's voor 15 Februari as) Zeno deze coupon Aan het Bureau van de Nieuwe Leidsche Courant, Breestraat 123, Leiden Hiermedo rerzoek Os U In te schrijven als abonné op ons blad voor minstens één )aar NAAM: ADRES: week*) kwartaal week kwartaal De aanbrenger (ster) week ADRES: Doorhalen wil niet verlangd wordt NA Da wervers kannen echtereen volgens ban nie a wordt naawkearlg alles r«noteerd. abonnó's aan ons opzenden. Op ona bureau

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 6