KERK EN ZENDING OPVOEDING EN ONDERWIJS binnenland waar WERK MAANDAG 3 FEBRUARI 1936 EERSTE BLAD PAG. 3 EEN PARTIJ DÉS GELOOFS Wij zullen nooit vergeten dat wij als anti- rev. een partij des geloofs zijn. Wij zijn uitgetogen niet om baantjes en buit te behalen, maar om in het geloof in God voor Zijn Naam en zaak op staatkundig gebied te strijden. Wij zijn, ziende hoe Gods rech ten op staatkundig gebied vertreden werden, en naar Zijn Woord en Zijn eer niet ge vraagd werd, uitgetogen om de afgoden van het liberalisme en modernisme, waarbij niet God maar de mensch en zijn wijsheid en zijn wil op den voorgrond gesteld werden, te verslaan, en de rechten Gods te doen gelden- Om God en Zijn Woord en Zijn eer weer voorop te stellen in het staatkundig loven. Als we dat vergeten dan zien we onze roeping voorbij. Dan zijn we als het zout dat smakeloos is geworden. Dan hebben we geen reden van bestaan meer als politieke partij. We zijn, als Groen het uitdrukte: „de partij van den levenden God". Aan Zijn kant staan we. Hem dienen we. Ook in het staatkundige En Hem alleen. Het geloof is dan ook bij ons geen bijzaak, maar hoof dzaak. Als het wel is moet ieder anti-revolutionair een geloovige zijn. Die uit persoonlijk ge loof in zijn Heiland ook op staatkundig ter rein daar zijn God in Christus zoekt te die nen. Als we die toets eens aanlegden en die moet aangelegd dan zouden er mis schien heel wat afvallen, we laten het oor deel daarover aan den Kenner der harten, maar dit is zeker: Zóó moet het wezen. En een ieder sta er naar, dat het bij hem ook zóó zij. Want in dat geloof ligt onze kracht. Dat is de zenuw van onzen strijd. Onze politieke strijd is een stuk van onzen godsdienst. Onze politieke strijd is een godsdiensti ge strijd. Ten tweede spreken we uit met den term dat we een partij des geloofs zijn, dit, dat we strikten voor de rechten van God en voor Zijn Woord in het staatkundige. We aanvaarden in geloof Zijn Woord, ook wat dat Woord zegt voor het staatkundige, voor de taak der Overheid, voor haar gebonden heid aan Zijn Woord. Anti-revolutionair wil zeggen tegen de beginselen, uitgekomen en tot heerschend beginsel in de geschiedenis der wereld ge worden door de Fransche revolutie, de be ginselen van de souvereaniteit van den mcnsch, en van des menschen rede, de be ginselen van het ongeloof, daar tegen die van de souvereiniteit Gods en die van zijn geopenbaarde waar heid. Die geopenbaarde Waarheid is de ken- bron onzer Christelijke staatkundige begin selen. Daarom stelde Groen van Prinsterer bij de zuilen van het Anti-Rev. Staatsrecht .voorop het „Er staat geschreven" en ten tweede en daarachter het: „Er is ge schied". De beginselen der H. Schrift toege past in den Chr. Historischen weg. Zoo is de Anti-rev. Partij een partij des geloofs. Daarom kon Groen zeggen: „De anti-rev. richting dagteekent van het verloren para dijs, het Anti-rev. beginsel is niet anders dan het Christelijk beginsel, het beginsel ivan de Reformatie, is niet anders dan het geloof in den levenden God", Dr. J. v. LONKHUYZEN NED. HERV. KERK Drietal: Te Zierikzee, L. A. F. Reddin- gius te Hauwert, P. Prins van Wijngaarden te Terwolde en G. Oldeman te Hoogezand. Beroepen: Te Terwolde G. Oldeman, te Hoogezand. Bedankt: Voor Ridderkerk, W. Rijns burger te Oud-Beyerland. GEREF. KERKEN Beroepen: Te Poortugaal, E. Masselink te Eibergen-Rekken. GEREF. GEM. Beroepen: Te Rijssen (Walstraat), R. Kok te Veenendaal. BEROEPBAAR De heer A. F. N. Lekkerkerker te de Meern (U.), cand. aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, slaagde aan deze hoogeschool cum laude voor zijn doctoraal examen. De heer Lekkerkerker stelt zich direct be roepbaar en is ook genegen een benoeming als hulpprediker te aanvaarden. AFSCHEID. BEVESTIGING, INTREDE De heer F. C. Kleiman, cand. te Am sterdam hoopt 9 Februari 1936 intrede te doen bij de N. H. Kerk te Herwen en d t na bevestigd te zijn door Ds. W. F. H. ter Braak te Lobith. Ds. A. RINGNALDA Ds. A. Ringnalda, geestelijk verzorger van de stichting V e 1 d w ij k kan na een onge steldheid van vele weken weer éénmaal per Zondag optreden. Ds. H. MAKKINK f In den ouderdom van 53 jaar is te Alk maar gistermorgen plotseling in het Centraal-ziekenhuis overleden Ds. H. Mak kink, predikant der Ev. Luth. Kerk aldaar. Ds. Makkink, van wiens overgang van de vrijzinnige naar de rechtzinnige richting on langs melding is gemaakt, is in 1905 propo nent geworden en heeft ook de gemeenten au Den Bosch en Breda gediend. Sedert 21 '.pril 19i2 was nij te Alkmaar. De overledene was lid van het college van curatoren van het gymnasium en verschei dene jaren adjunct-archivaris van Alkmaar. PART. SYNODE GEREF. GEMEENTEN Te Krabbendijke werd vorige week de Synode van het Zuiden der Geref. Gemeen ten gehouden. Aan de Synode ging een bid- stond vooraf die geleid werd door Ds. A. Verhagen van Middelburg. Op de Synode, gepresideerd door Ds. M Hofman van Krabbendijke, kwam o.m. aar de orde het rapport van deputaten voor de Inwendige Zending, waaraan we ontlee- nen dat in het Zuiden met name onder R.K. landgenooten een groot aantal Bijbels verspreid werden. De Synode besloot om meer contact te zoeken met de Free Presbyterian Church of Scotland. CHR. HIST. GEMEENTEBESTUURDERS De invloed van de structuur van een volk op de staatsvorm Rede van mr dr P. H. W. G. v. den Helm De afd. Zuid-Holland en Noord-Brabant Üer Vereen, van Christel.-Historische leden .van gemeentebesturen, heeft Zaterdagmid dag in het gebouw „De Eendracht" een ver gadering gehouden onder leiding van den heer H. van Boe yen. Na de gebruikelijke opening, sprak de voorzitter een woord van welkom, waarna enkele huishoudelijke aangelegenheden wer den afgehandeld. De aftredende bestuursleden, de heeren T Slavenburg en G. Dane werden herkozen. Vervolgens heeft mr. dr. P. H. W. G. van e n Helm, burgemeester van Pijnacker. een inleiding gehouden over het onderwerp Spr. neemt tot uitgangspunt de stelling, 'dat elk bijzonder leven zijn eigen vormen heeft en dat ook een bepaald volksleven eijn eigen bijbehoorend kleed heeft Elk volk heeft zijn eigen staatsvorm en Wanneer door geweld of andere bijzondere omstandigheden de overeenstemming tus schen die beide is verbroken, ziet men aan de reactie daarop hoe de normatieve ver houding zich tracht te herstellen. De structuur van een volk is de wijze, Waarop het maatschappelijk leven is geor ganiseerd en wel: natuurlijk in gezinnen, godsdienstig in kerken en andere groepee ringen; cultureel in standen, economisch in klassen naar bezit (rijk en arm), naar ar- beidsverdeeling, naar bestaansbronnen. Ach. ter deze maatschappelijke vormen klopt weer het eigenlijke leven, dat het volks karakter uitmaakt en beheerscht wordt door de aangeboren aanleg der volksg?-- nooten, door de historisch verworven gees telijke en cultureele goederen en door het feitelijk geestelijk peil. Besproken wordt dan de invloed van hot gezinsleven op de staatsvorm. Het jndividueele godsdienstige leven en de kerkorganisatie heeft eveneens groote invloed op de inrichting van het staatsbe stuur. Spr. werkt een en ander breedvoerig uit, waarna hij, resumeerende, tot de vol gende stellingen komt: elk volk moet de hem eigene staatsvorm hebben; het overheidsgezag moet zijn basis vinden Jn de hoogste geestelijke waarden, welke onder het volk leven; een staatsregeling moet zoo ruim en veel- aijdig zijn, dat de geledingen der volks structuur daarin haar uitdrukking kunnen vinden; voor Nederland is onze historisch ge groeide constitutioneel e monarchie wel de meest geëigende. Zij is een combinatie van monarchie, oligarchie en democratie, met glegenheid tot verschuiving der accenten: tot elke prijs moet worden voorkomen.dat economische belangengroepen de staat gaan boheerschern iets anders is het. dat in de staatsinrichting met de economische belan genorganisaties wordt rekening gehouden, L Een breedvoerige discussie volgde. EERSTE ORTHODOXE THEOLOGENCONGRES In den loop van dit jaar, vermoedelijk in October, zal te A t h e n e het „Eerste Ortho doxe Theologencongree" bijeenkomen. Het initiatief hiertoe ging uit van Prof. Dr. Ali- visatos te Athene, een voorman der oecume nische beweging. Voor de Orthodoxe Ooster- sche wereld is dit iets nieuws. Men moet vele eeuwen teruggaan om een dergelijk congres vermeld te, vinden. Tc Ghamby in Zwitser land op de conferentie van den Wereldbond der Kerken in Augustus 1935 werd het voor nemen opgevat tot het samenroepen van zulk een congres thans over te gaan. De Atheen- sche faculteit heeft de leiding. Het congres heeft niet rcchtstreoks een oecumenische bedoeling, veeleer een Oostersch-orthodoxe kerkelijke bedoeling, maar van het samenko men der theologen in congres en bespreking der oecumenische problemen verwacht men tooh resultaten in die richting. HERDENKING DOLEANTIE Het Comité ter herdenking van de Dolean tie in 1886, verzocht ons mede te willen deelen aan cxnze lezers, dat het getal aange vraagde Toegangskaarten, zoowel voor den Bidstond in de Keizersgrachtkerk, als samenkomsten in het Concertgebouw zoo groot is, dat het Comité heeft moeten beslui ten naast de Keizersgrachtkerk, ook in de Funenkerk te Amsterdam den Dank- en Bidstond te houden. De naam van den voor ganger die in deze laatste kerk voorgaat zal spoedig mogelijk worden bekend ge maakt. En voorts zal op 14 Februari behalve het Concer gebouw, ook de Keizersgracht kerk worden opengesteld op dezelfde uren met dezelfde sprekers (zij het ook in na tuurlijk andere volgorde) en met dezelfde onderwerpen. Deze sprekers hebben zich bereid verklaard hun rede tweemaal te hou den. Op deze wijze hoopt het Comité zooveel slechts doenlijk is de aangevraagde Toegangs kaarten te kunnen zenden aan de aanvragers Maar men gelieve er wel goede nota van nemen dat aan meerdere aanvragen thans niet meer zal kunnen worden voldaan. De fusie aanbevolen Destijds hebben wij melding gemaakt van een mogelijke fusie tusschen de drie vrije fcerkgrocpen in Frankrijk. De Parijsche vrije faculteit voor Protes- tantsche theologie heeft nu aan de desbetref" fende commissies van de Evangelische Ge reformeerde (Hervormde) kerk, de Gerefor meerde (Hervormde) kerk en de vrije ker ken in Frankrijk het volgende schrijven ge- „Bij den aanvang van een jaar dat In Frankrijk beslissend zal zijn voor de toe komst der kerken, die zich op Johannes Calvijn en de Hugenootsche traditie beroe pen, beschouwen de ondergeteekenden, Ge- reformeorde (Hervormde) hoogleeraren en docenten aan de vrije faculteit voor Protes- tantsche theologie te Parijs het als ecu plicht um één van zin te betuigen niette- gestaande zekere kerkelijke en dogmatische verschillen dat zij zonder aarzelen het idee der eenheid dat op basis van practische formuloeringeii thans aan al de kerken die uit de reformatie in ons vaderland herkom stig zijn werd voorgesteld, ondersteunen. Mogen onze synodes bij het licht en in de kracht van het Evangelie zelve het begon nen werk voltooien. Dit werk beantwoordt aan de omstandigheden van onzen dogma- tischen tijd, aan de vurige wenschen van een jeugd die bidt, aan de smartelijke er varingen welke de leiders van het Fransche Protestantisme opdeden, ten slotte aan de roeping welke de Heilige Geest in ons legt. en, ongetwijfeld, ook aan de vruchten voor welke Hij de getuigen van Jezus Chris tus reeds voorbereidt. l)at Uw genade, o Eeuwige, .over ons zij. gelijk wij op U hopen". Het stuk draagt de onderteekening van de profossoren en docenten Hcnri Monnier, Philippe de Félice, Auguste Lpcerf, Wilfred Monod, Alfred Wautier d'Ayalliers. De presbyteriaansc-he raad van de Evan gelische Gereformeerde (Hervormde) kerk heeft nog juist dezer dagen een procla matie uitgegeven, waarin deze raad zijn leedwezen erover uitdrukt dat de ter zake donr de kerk gecommitteerden blijkbaar aar zelen om voort te gaan op den weg naar de eenheid en hen publiek oproept om in 1936 de eenheid te helpen verwezenlijken. G. VAN LEEUWEN ZONEN LEIDERDORP Ke rkorge I bouwers STEMMEN RESTAUREEREN ELECTRISCHE WINDMACHINES GENERAAL EVELINE BOOTH IN ONS LAND Indrukwekkende samenkomst in het Concertgebouw te Amsterdam Gistermiddag heeft de generalissima van het Leger des Heils, Evangeline Booth in de overvolle groote zaal van het Concertgebouw te Amsterdam haar eerste lezing gehouden. De sa menkomst werd door tal van autoritei ten en bekende figuren op het gebied der Chr. philantropie bijgewoond; on der hen was Dr. W. de Vlugt en Dr. J. H. Gunning J.Hzn. Oud-minister Jhr. Mr. D. J. de Geer heeft, nadat met zang en gebed geopend was en Commandant Bouwe Vlas een inlei dend woord gesproken had, de Generaal toe gesproken en eraan herinnerd, hoe hij jaren geleden miss Eva Booth, zooals zij toen werd genoemd, had ontmoet. Reeds toen ging een groote geestelijke kracht van haar uit. La ter leidde zij bezielend het Heilslegerwerk in Canada en in Noord-Amerika. Haar eenvoud en nuchterheid van geest zijn haar tot een grooten steun geweest bij haar werk. In 1934 werd zij tot generaal gekozen; een halve eeuw van zwaren strijd had zij toen achter den rug en zij was op een leeftijd gekomen, waarop menigeen naar rust verlangt. God deed haar de zware taak aanvaarden. Zij moest zoo voelde zij het haar le ven omschakelen op een nieuw en nog hoo- ger plan. Spr. wendde zich vervolgens in het Engelsch tot generaal Booth om zijn bes te wenschen uit te spreken voor haar werk tot heil van de menschheid. De zangbrigade zong nu een lied „Heel d'aarde voor God", waarna Ev. Booth het woord had; haar rede werd vertolkt, woorden van grooten dank aan Jhr. de Geer en de aanwezigen te hebben gebracht, sprak de Generaal over „Het machtigste stuk romantiek ter wereld" In eenvoudige woorden vertelde zij van de wordingsgeschiedenis van het Leger des Heils, van het kleine groepje jonge manoen, dat in Londen het moeilijke werk heeft aan gevat. Een groepje mannen, waarvan de lei der de kracht had de organisatie uit te bou wen tot een vereeniging, die thans een be roep kan doen op de geheele wereld. Al heel gauw ontdekte mijn vader, hoe groot de aan trekkingskracht van muziek was; de muziek korpsen van het Leger des Heils ontston denBij die eerste muziekkorpsen vond ik aanvankelijk mijn werk. De eerste Zondag, waarop wij speel den, werd het geheele corps gear resteerd. Ik ging naar een advocaat, vertelde hem alleshoe ons corps mishandeld was door het gepeupel, hoe de politie ze had aangemoe digdalles! „Wanneer u op de rechtbank half zooveel indruk kunt maken als op mij. verdedig dan zelf uw zaak", zeide hij mij tenslotte met tranen in de oogen Wij hebben ons proces gewonnen, we mochten op straat muziek maken. Zoo hebben wij over heel de wereld strijd moeten voeren. In iedere taal brengen thans de muzikan- •n en zangers de liederen van Christus Een andere kant van romantiek levert de Leger des Heils-pers, die meer dan 138 uit gaven verzorgt met een oplage van 2.000.000 exemplaren per week. Zoo wordt het Evan gelieverhaal tot allen gebracht in een tijd, waarin van alle zijden aanslagen op het Kruis van Christus worden gepleegd. Dat is de romantiek van de Leger des Heils-strijd- kreet: Gij zult ze vinden in de paleizen, in de huizen van de rijken en in de hutten van de armen. Op haar vroolijke, dikwijls humoristische wijze vertelde Ev. Booth over het zegen- brengende werk van haar troepen, over de moeilijkheden, over tegenslagen en succes bij het verleenen van hulp en steun aan duizenden, bij het brengen van de boodschap des geloofs. Met een dichterlijke geloofsbelijdenis be ëindigde generaal Booth haar rede, welke door een daverend applaus werd gevolgd. Na een slotzang wordt de bijeenkomst met dankgebed gesloten. Een samenzijn met de pers Zaterdagmorgen heeft Generaal Ev. Booth de persvertegenwoordigers ontvangen in het gebouw van de Kweekschool van het Leger des Heils, waar zij logeert. Al dadelijk deed zij zich door haar geestige opmerkingen en haar innemende slagvaardigheid kennen als i leidster, waar groote kracht van uitgaat die volkomen in staat kan worden geacht de voetsporen van haar onvergetelijken vader William Booth „the grand old man" te drukken. Met groote dankbaarheid gewaagde zij van de grootsche ontvangst, welke haar op haar sinds kort aangevangen wereldreis ten deel gevallen was. Wat zij echter Vrijdagavond bij haar aankomst te Amsterdam ervaren had, heeft wel een hoogtepunt gevormd, dat haar recht in het hart had gegrepen. Zij droeg de wetenschap bij zich hoe zeer haar vader het volk van Nederland liefhad or medewerking en de waardeering voor zijn werk en zijn gedachten, welke hij er alom had aangetroffen .Met dat al is het dan ook begrijpelijk, dat zij van hem dit zwak Nederland heeft geërfd. Met groote waardeering en bewondering uitte zij zich over den arbeid van de leiding van het Leger in ons land en de geestdriftige toewijding, waarmede deze de Legergedachte hier ingang doet vinden. Ik geloof trouwens zeide zij dat op de wereld geen organisatie bestaat, allerwege zooveel sympathie en steun ont moet in alle klassen der samenleving als de Ook onder de vorsten vindt zij toe gewijde aanhangers; dit laatste was haar weer treffend gebleken, toen zij verleden week te Londen van Koning Edward en Koningin Mary een per soonlijke uitnoodiging mocht ontvan gen voor de plechtige bijzetting van het stoffelijk overschot van Koning George. De kracht, waarmede de Legerleiding ons land den veldtocht „De wereld vo God" heeft geopend, deed haar de beste ver wachtingen voor het welslagen ervan koes- HOOGERE THEOLOGISCHE SCHOOL Van Buitenzorg naar Batavia De Locomotief van 23 Januari j.l. deelt mede, dat de Hoogere Theologische School te Buitenzorg, daar zoowel internaat als leslo kalen bij het begin van het nieuwe leerjaar onvoldoende bleken te zijn, en zoodoende toch voorziening moest worden getroffen, deze gelegenheid gebruikt heeft om de school naar Batavia te verplaatsen. Den len Augustus a.s .vindt de overbrenging plaats. Men ziet in dezen maatregel ook anderszins nut, daar de biblotheken te Batavia, de hulp andere docenten aldaar en de omgang der studenten met andere studenten te Ba tavia, op prijs te stellen voordeelen der hoofdstad zijn. VIJFDE LUSTRUM VAN DE U. S. A. Vrijdag 21 Februari a.Sv viert de Unitas Studiosorum Amstelodamensium haar 25sten verjaardag met vijf dagen van plechtigheden en festiviteiten. Het programma kondigt o.m. aan een historische tentoonstelling, een ge- costumeerd ijsfeest, receptie, maaltijd, con cert en een rede van den rector-magnificus der Amsterdamsche Universiteit Prof. Dr. W. P. C. Zeeman. IIET BARLAEUSGYMNASIUM Op Donderdag 27 Februari a.s. zal het 600 jaren geleden zijn, dat het Barleausgym- ium (Latijnsche school) te Amster- m geopend werd. ONDERWIJSBENOEMINGEN Rotterdam. Chr. School 's-Gravenweg Tot hoofd: de heer D. de Boer, hoofd der Chr. School te Uithuizermeeden. t e r. School m. d. Bijbel. Tot tijdel. onderwijzer: de heer Hageman, wachtgelder te Musselkanaal. L. BOUTER Als leeraar in wiskunde en handelsweten schappen aan de R.H.B.S. te Zierikzee heeft na 31-jarigen dienst afscheid genomen de heer L. Bouter. Landbouwonderricht op Soemba Toegepast Christendom Een onzer lezers zond ons een brief van :n heer T. v a n ij k, die te Lewa oj Soemba onlangs een school voor landbouw onderricht heeft geopend. Wij nemen er eer ander uit over om te doen zien uit hoe groote geestelijke en cultureele armoede de bevolking van het Indische platteland moet ïaar gelukkig ook kan opgericht worden. Vooraf wijzende op de groote beteeken is de sterkende kracht van het gebed, dat het moederland wordt opgezonden voor hen, die in verre landen het Evangelie pre diken in woord en daad, deelt de heer var Dijk mede, dat hij in Februari 1935 te Lewa gaan wonen. Zijn vrouw was een klein jaar naar Holland gegaan, waar hun drie kinderen zijn. Begin Maart kon aangevangen worden met het landbouwonderwijs, waartoe een landbouwkundige was overgeko- De leerlingen zijn 12 k 14 jaar oud dat wil zeggen vermoedelijk, want nie mand daar weet precies hoe oud hij is. Bur gerlijke stand is een luxe, die men er oj Soemba nog niet op nahoudt. Jaar is het heel erg geweest, zoodat zelfs scholen moesten gesloten worden, omdat de kinderen het bosch ingestuurd werden voor het zoeken van voedsel. De dagverdeeling Wat nu de school betreft, vertelt de heer van Dijk, dat 's morgens om half zes de jongens al naar het veld gaan. Daar werken zij onder leiding van den landbouwkundige, Ambonees, tot elf uur, met één uur pauze voor de morgengodsdienstoefening en het ontbijt. Van twee tot drie zijn ze dan weer op 't veld. Vervolgens krijgen ze les tot 5 uur, eveneens 's avonds van 7half 9. De twaalf jongens zijn onderdak in twee oudige woningen, elk voor 6 jongens. Iedere groep heeft haar eigen huishouding. Twee jongens zijn eiken dag vrijgesteld van den landarbeid; zij zorgen voor de huishou ding en koken het eten, een en ander onder toezicht van mevrouw van Dijk. De dag is dus wèl gevuld maar, heeft 'n resultaten. De als miezerige, magere we zentjes gekomen jongens zien er nu gezond flink uit, zijn opgewekt en levenslustig. ervaren den zegen van een naar Gods ordinantiën geregeld leven van arbeid en kennis vergaderen. Zoo zijn 3 H.A. grond Bewerkt, beploegd i geëgd wat nieuws voor hen, want de Soembanees kent geen ploeg en geen eg, die doet alles met een soort licht houweel. i nu is het wachten op den oogst. De heer Van Dijk tracht zijn jongens ervan te doordringen, dat die oogst een zegen des Heeren is, dat zij dien biddend en vertrou wend en eenswillend hebben af te wachten. Wat het doel dezer landbouwschool is? Wel, men hoopt, dat de jongens, als ze na 3 jaren weer in hun eigen milieu zijn terug gekeerd, zich daar als landbouwer zullen estigen. Dan kunnen ze voorbeelden worden 'oor hun volk. En dusdoende, werkt het Evangelie niet alleen geestelijk, maar ook materieel in op een gansche volksgroep, die de beloften der Godzaligheid voor het toe komende èn voor d i t leven ontvangen heeft door middel van een eenvoudig opgezette landbouwschool. Examens Hiliegersberg G. P. H. Locher. •geleerdheid: dec ontwikkeling te versnellen en waardeering te wekken voor dit streven. Dat er actie zit in liet Zuiden hebben we de laatste paar jaren ondervonden. Lim burg gaf de stoot tot oprichting van de economisch-tech-nologjsche instituten, met behulp waarvan men de methodes wil ver nieuwen voor het vinden van nieuwe af zetgebieden en voor fabricage etc. Dat pogen heeft succes gehad en zelfs hebben we in ons kabinet thans een Minis ter, die uit Limburg komt Maar.Limburg is er nog niet! De provincie is er van overtuigd, dat alleen volhardende cn stelselmatige propa- ganda-cumpagne blijvende resultaten zal af- verpen. Daarom is het een loffelijke gedachte ge roest van de Redactie van do „Zaken wereld" een extra-uitgave aan Limburg (e wijden, waarin door vooraanstaande des kundigen wordt verhaald, wat in Limburg in wordt en gedaan kan worden. Dit extra-nummer is een fraai album gewor- verlucht met talrijke prachtige illu straties. Het bevat rijke, informatie over ons Limburgsche land, zijn activiteit en zijn producten, zijn schoonheid en- aantrekke lijkheid voor vreemdelingen en voor Neder landers. Het ligt voor de hand, dat Prof. Dr. Ir. H. C. J. H. Gelissen. de onvermoeide oorvechter voor het Limburgsche land, en woord „Ter inleiding" schreef, en Mr. E. O. J. M. Baron van Hövell tot \V e s t e r f 1 i e r, Commissaris der Ko ningin in Limburg, die met nimmer ver flauwende activiteit en bekwaamheid de ontwikkeling van zijn gewest bevordert, ■n „Woord vooraf". De uitgave is gesplitst in een algemeen en een bijzonder gedeelte. In het algemeen gedeelte wordt aan dacht gewijd aan: het industrieele leven in Limburg, de Limburgsche landbouw, de sociale verhoudingen, de beteekenis van het Juiianakanaal. verkeersvraagstukken, en electriciteits en gasvoorziening in Lim burg. Het bijzondere gedeelte is gewijd aan •Zuid-, Midden- en Noord-Limburg. Zeer interessante artikelen worden o. m. gegeven over de Limburgsche Mijnindus trie, de Maastrichtsche Keramische indus trie, de zinkwit-industrie, de Maastricht sche overlaadliaven en het vreemdelingen verkeer. Midden-Limburg vraagt aandacht voor Roermond als industriecentrum, de chemi sche industrie, de Roermondsche eiermijn, de tarwebloomfabricage en de houtbewer- kingsindustric. Ook Noord-Limburg mag er zijn. Venlo er het centrum van handel en industrie. De tuinbouw, de dakpannen- en gresbuizen- industrie, handel, verkeer en nijverheid, ze zijn alle niet zonder beteekenis. Ook dit deel van de uitgave is zeer lezenswaardig en kan er toe medwerken veel verkeerde begrippen omtrent Limburg de wereld uit te helpen. Van de voornaamste medewerkers noe men wij Mr. R. A. H. M. G i e 1 e n. Direc teur van het Econ. Techn. Instituut in Limburg, Dr. ir. W. J. Droesen. lid van de Tweede Kamer, J o s. H. M a e-n e n, lid an God. Staten van Limburg, ir. M. C. E. ongaerts, lid van de Tweede Kamer, H. C. A. Kort landt, Mr. Dr. ir. W. A. J. M. van Waterschoot van der icht, hoofdingenieur der mijnen, Mr. B. M. Berger, Burgemeester van Venlo a i vele anderen. De uitvoering van deze schitterende al- hum is boven alle lof verheven. Ongetwij feld zal deze uitgave er in belangrijke mate toe medewerken de kennis omtrent de groote beteekenis van onze zuidelijkste provincie voor Nederland te vermeerderen. oorb. ex.. de he«i Rechten: ca.nd.e-v Delft Ge.?1 M ide Blank, L. K. ix, de heer Djokomai "*1 telt. Ce.=l.Rechten G-esL^ Theologie: kerk el de heer R. H. XV. Kooy ijrung-.: inaren.ex.. de heercr d. Hartog, C. J. Pickée Gesl Koloniale Land '"eeren J C Broekhuizen }lKK EtI™ Cierntckl, H C Nlenhu Teeellng, j a Voormo De school tevens tehuis De opzet der school is, dat de jongens er intern zullen zijn; men moet ze den geheelen dag onder bereik hebben, zal de invloed van verkeer in een Christelijke sfeer niet telkens weer teloor gaan, als zij thuis zijn. Het onderwijs in zulk een bijna nog geheel heidensche landstreek is feitelijk een dage- lijksche Evangelieprediking. Het komt er tan, de jongens te leeren beseffen, dat zij Gods wil én naar Zijn bevel, een gere geld, arbeidzaam leven hebben te volgen; voorts, dat zij hun lichaam en geest zóó be- hooren te verzorgen, dat het niet in ellende verwaarloovlng omkomt. Hier moet geploegd worden; het heiden kind groeit op onder het régime van luiheid en ledigheid. Zijn ouderlijk huis is uiterst poover; e. is een klein stukje grond bij, dat bewerkt moet worden, doch het is op geen stukken na voldoende, om in zijn levensbe hoeften te voorzien. Bovendien weet de in lander daar van geen bodemcultuur, haalt er dus lang niet uit, wat erin zit. Gevolg is, dat hij 3, 4 maanden na den oogst zoowat genoeg heeft, maar dan gebrek gaat lijden. Dan trekt hij het bosch in om wortels te graven en vruchten te zoeken. Tusschen October en i Januari wordt er veelal honger geledaü, pjt Limburg Een extra-nummer van „De Zakenwereld" Met ongeëvenaarde energie en activiteit voert de provincie Limburg den strijd ra, liet bestaan in ons Ncderlandsche volks, geheel. Er was een tijd, dat men dit stroven niet waardeerde. De dagen liggen nog niet zoo ver achter ons, dat de zuidelijke prn- meres, en met name Limburg min of meer werden beschouwd als aanhangsels van het Koninkrijk der Nederlanden en dat hun beteekenis werd miskend. Daarin is verandering gekomen.Vooral in de naoorlogse lie jaren. Er ontstond groo- tere economische en nationale saamhoorig- neid en al was het ideaal nog verre var bereikt, een gunstige kentering was te be speuren. Het proces is thans in vollen gang. Steed- meer oriënteert Limburg zich naar he Noorden, meer en meer slaagt onzz «tide 'T"-- - -~ ïxs, teniet, T-JJ-, jCZ( WONINGBOUW TE ROTTERDAM De Mij voor Volkswoningen te Rotterdam wil 128 woningen bouwen op een terrein in de Turwcbuurt op den Linker Maas oever. Zij meent voor deze woaingien, welke o.a. een woon-slaapkamer met tw ee opklap- bedden krijgen, een sluitende exploitatie rekening te kunnen verkrijgen bij huren van 4.45 per week. Dit laatste heeft bij het gemeentebestuur den doorslag gegeven, om voor te stellen voorschotten van ƒ275.000 voor den bouw en ƒ104.000 \oor den grond toe te zeggen. AANBESTEDING De bovenbouw van het electrisch gemaal it gebouwd wordt aan de Vyfsluizen te Schiedam is opgedragen aan den heer F. Pijl, aannemer te Kethei voor een bedrag van land>'4^ ^°°r **00£heemraadschap Delf- DE WAGNERKADE TE HEEMSTEDE Het voorstel van B en W. van Heem stede om het graven van een vaart langs de Wagnerkade in werkverschaffing te doen uitvoeren, is aangenomen. HET T.T. CIRCUIT IN DRENTE Het circuit bij Assen, dat 's zomers ge- blinkt wordt voor de T.T.-races, zal wor den verbeterd. De weg zat tot acht meter worden verbreed, de tribunes zullen wor- ?e?n,ïï,reSt?Ur'',!''<1 ClC- Ee" e" ""J" 21' J öO.OOO,— kosten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 3