Jlkttttr? £ViJlsil)r (ütturaitf Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken LANDDAG R.K. STAATSPARTIJ abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per weekO.Tf Voor het Buitenland bij wekelijkscbe zending4.50 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/» et Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 5695 MAANDAG 3 FEBRUARI 1936 15e Jaargang S3ïfoertcntieprtj?tn: Van I tot 5 regels 1-17*/* Elke regel meer 022'h Ingezonden Mededeel inger» van 1—5 regels2.30 Elke regel meer0.45 Handelsadverlentiën per regel 0.17'/i Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau v. wordt berekend 0.10 BETER GEZWEGEN Van Mr. Marchant hoort en leest men tegenwoordig niet zoo heel veel. Dat is verstandig. Wie een stap doet als de oud- minister handelt wijs voorloopig op de achtergrond des publieken levens te blij ven. Immers, het gevaar is groot, dat men poogt zijn vroeger optreden mooier voor te stellen, dan het in werkelijkheid was. Ook Mr. Marchant ontkomt daar niet aan. Zoo sprak hij de^er dagen in Eind hoven over het amendement-Kersten, waar door het kabinet-Colijn in 1925 viel. Toen het amendement was ingediend Dr. Schokking was er niet vlug genoeg bij heeft Dr. Nolens ernstig gewaarschuwd: „Als dit amendement wordt aangenomen, zal 't voorgoed gedaan zijn met de Coali tie." Ook Mr. Marchant hoorde dit. Hij had heel zijn leven geijverd tegen de coalitie en voor een samenwerking tusschen de demo craten en verklaarde dat het gezantschap bij den Paus voor hem niet van principi- eele beteekenis was. Als de Regeering dit noodig vond, goed, dan zou hij haar dit geld niet willen onthouden. Maar hij zag er een politieke tendenz in, en wilde nu bewijzen zijn theorie waar te maken; aldus deelde hij aan de vergadering in Eindhoven mee. En onder hilariteit zijner hoorders verklaarde hij: „Minister Heemskerk zei destijds van mij: vertrouw hem niet, het is hem alleen te doen om aan de Christelijke politiek een einde te maken. Dat is in poli tiek Nederland steeds mijn lot geweest. Men heeft mij steeds voor veel gemeener gehouden dan ik was." Zoo'n geestigheid is bizonder geschikt om de lachlust op te wekken, maar waarde heeft ze voor ons niet. Want Mr. Heems kerk zag het blijkbaar goed in. Mr. Mar chant heeft het te Eindhoven opnieuw be wezen. Immers, de Regeering verklaarde, dat het ^gezant schap te Rome noodzakelijk was. En niet zij maar Mr. Marchant, in navol ging van den heer Kersten, legde er een politieke tendenz in; d.w.z. hij zag de kans schoon om aan de Christelijke politiek een einde te maken. Daarom,-en niet on zaak zelf stemde hij tegen de begrootings- posL Het zij roo, wij zouden er niet aan her innerd hebben. Maar Mr- Marchant had beter gedaan er over te zwijgen als hij thans nog geen „peccavi" kan stamelen. schappelijke orde, die gansch berekend is op de oorlog. De schepping van een maatschappelijke rechtsorde des oorlogs is dan ook de specifieke taak van onze tijd." Helaas, de millioenen, die als beesten de wereldoorlog zijn ingejaagd, stierven niet een betere toekomst! inneer de geesten der volken zóó ver giftigd worden, kan men dan iets anders achten dan dat het treurspel van Juli '14 zich binnen afzienbare tijd zal herhalen? VREDESWIL? „Er is geen enkele Duitscher die den Oorlog wil." Aldus sprak de Fijhrer thans. Het is van het hoogste belang, deze uit spraak te confronteeren met de werkelijk heid. Wij willen aannemen, 'dat bij Hitier zelf het klare inzicht aanwezig is: Duitschland kan van een nieuwe oorlog nooit beter worden maar er alleen op achteruitgaan. Trouwens 't geheele interview met Titayna legt getuigenis af van Hitiers bezadigdheid als internationaal staatsman en een nuch tere kijk op de wereldverhoudingen. De uitspraak echter, dat er geen enkele Duitscher zou zijn, die oorlog zou willen, is geheel met de waarheid in strijd. Hitier heeft het Duitsche volk weten te krijgen in zijn macht, door het weer een levensdoel te geven, door het te herinneren aan de glorierijke dagen van voorheen. Duitschland moest weer terug komen op de plaats en rang, die 't vroeger in Europa heeft bezeten. Van een machteloos, ontwapend volk moest het weer worden een sterke natie, die zich met iederen vijand meten kon. De herbewapening, de militairiseering Van Duitschland is en wordt echter gefor ceerd. En maar al te veel wordt het eerste doel vergeten (Duitschland op te heffen uit de staat van weerloosheid) om naar het volgende te grijpen (revanche over Ver sailles). Er is in het Duitsche volk een verderfe lijke geest van oorlogsverheerlijking het opkomen, welke zéér snel om zich heengrijpt en de gemoederen aansteekt. Gelijk in Italië, waar vele kunstenaars lof liederen zingen op de oorlog, prijzen ook vele Duitschers de oorlog als noodig en nuttig. Indien het Hitier inderdaad ernst is met zijn meening, „dat de menschelijke 'logica tegen territoriale oorlogen is", dan wordt het hoog tijd, dat hij afdoende maat regelen treft tegen het stelselmatig opzwee- pen tot oorlogsstemming, dat men in zijn land vindt. De Brusselsche Standaard vertaalt uit 'de Deutsche W e h r een staal van dit misdadig proza, gelijk dat onder de Hitier Jeugd wordt verspreid; „Een nieuwe wereld is geboren, een tegenwereld, waarin de oorlog de grond slag en maatstaf van de dingen is en waar de militair, zijn vertegenwoordiger, de meester en de wetgever is. Deze ontketening van de oorlog, die de voornaamste gebeurtenis en de grondeigenschap van ons tijdvak is go- worden, vergt, om tot zijn volledige uit werking te komen, een laatste en beslis sende gebeurtenis: de vervanging een op de vredesgedachte gevestigde paaatschappelijke orde, door een maat- VREDE NOCH VRIJHEID Soms zou men willen erkennen, dat de oude psychologen en paedagogen gelijk hadden, die beweerden, dat vrouwen niet logisch redeneeren kunnen en louter het onberedeneerde gevoel en sentiment laten spreken. 't Is nog maar kort geleden, dat vrouwen pleitten tegen voorzorgsmaatregelen om in geval van nood de burgerij tegen luchtaan- 'allen en gasbommen te beschermen. Im mers, zoo heette het, wanneer men de be- olking leert, hoe zij zich kan in acht ne- dan maakt men de menschen ook vertrouwd met deze gruwelijke verdel gingsmiddelen. Wij hebben toen gevraagd of men de brandweerlieden, die zich oefenen in het blusschen van vuur ook voor brandstich ters houdt? Waarin de logica schuilt, dat een gevaar geringer wordt, wanneer men zich aan stelt, alsof het niet aanwezig is, bleef ons een raadsel. Thans is er weer zoo iets aan de hand. De Nederlandsche afdeeling van de Inter nationale Vrouwenbond voor vrede en vrij heid, die in 26 landen afdeelingen en in 21 andere correspondentschappen heeft, be zweert in een adres de Nederlandsche Re- geering om de voorstellen inzake het Weer- fonds terug te nemen, want het geld kan beter gebruikt worden en „de Bond vreest voor een verwarrende uitwerking op de „openbare meening", die rich plotseling haar juist weer opgebouwd vertrouwen op de Volkenbond, aanmerkelijk geschokt zal voelen." Ook hier is de logica weer ver te zoeken. Feitelijk redeneert men zóó: weerloosheid der samenwerkende landen verhoogt de kracht van de Volkenbond, maar een ster ke weermacht ondermijnt het vertrouwen. Echter geldt veeleer het omgekeerde: het geschokt vertrouwen in de capaciteiten van de Volkenbond drijft naar versterking an de weermacht. Deze vrouwen, en rij niet alleen, verwar ren eenvoudig oorzaak en gevolg; mis plaatst vertrouwen sterkt de Volkenbond niet; wie de oogen voor de werkelijkheid sluit dient noch de vrede noch de vrijheid, doch brengt beide in gevaar. Crisisinkomstenbelasting Minister Oud trekt het ontwerp in De Minister van Financiën heeft medegedeeld, dat hij het wetsontwerp Heffing van een crisisinkomstenbelas ting intrekt. Burgemeestersaf scheid van Eethen Een hartelijke huldiging Na een ambtsperiode van ruim dertig jaar nam burgemeester D. F. Brune afsóheid als burgemeester van de ge meente Eethen. In de raadsvergadering, die daarvoor spe ciaal was belegd, werd de scheidende bur gemeester toegesproken door de beide wet houders en namens den Gemeenteraad door den heer G- van der Beek L.G.zn. Verder werd het woord gevoerd door den gemeente-secretaris, door ds. Kuiper namens de predikanten, door J. K. Haase namens hot onderwijzend personeel, door mr. C van Ommeren als oud-kantonrechter, door bur gemeester Snijders uit Dussen namens de burgemeesters uit het Land van Ileusden en Altena, door A. D. van dor Schans, bur gemeester to Andel, als collega, door M. J. van der Beek als bestuurslid van de school met den Bijbel te Genderen, door J. S. Dcur- loo te Weesp namens oud-ambtenaren, door J. W. van der Meijden, namens het huidige personeel. In warme en sympathieke bewoordingen bracht men den scheidenden burgemeester hulde voor alles wat hij voor Eethen heeft gedaan. Als blijk van waardeering werd een veren sigarenkistje aangeboden, alsmede een album'met een aantal foto's der gemeente en de handleekemingen der ingezetenen, die hebben bijgedragen aan de huldiging vaü den scheidenden burgemeester. - t 1936 Is benoemd gelijktijdige toeken- Lith, met ingang 1 April 193C. eci ontslag verleend als burgemeester der mcente VeghcL ONDERSCHEIDINGEN Benoemd tot Ridder in dd Orde Oranje Nassau J. Huykman. RECHTERLIJKE MACHT Benoemd Is tot rechter tn de arrondii mentsreohtbank te Botterdam mr, G. R. W. Kymmell. KONINKLIJKE FAMILIE IN TIROL Haar intrek genomen in Hotel ïglerhof Een kwakkelwlnter van groote zeldzaamheid Zaterdagmiddag te 13.30 uur plaatse lijke tijd, zijn H.M. de Koningin en H.K.H. Prinses Juliana, vergezeld door den adjudant van H.M. de Koningin, kapitein-luitenant ter zee N. A. Rost van Tonningen en eenige dames en hee- ren van de Hofhouding te Innsbruck aangekomen. Het hooge gezelschap, dat Vrijdag avond te München was gearriveerd, bracht daar in de koninklijke trein de nacht door en zette de reis van Mün chen tot Innsbruck de volgende morgen voort. Terstond na aankomst te Innsbrudk begaf het gezelschap zich in auto's r^aar het einddoel Igls. In hotel ïglerhof, waarin H.M. dfe Ko ningin en H.K.H. Prinses Juliana hun in trek hebben genomen, zijn eenige afzonder lijk gelegen vertrekken in het gelijkvloer- sche gedeelte gereserveerd, benevens eenige vertrekken op de eerste verdieping. De ka- zien uit op de Series, welke berg ge flankeerd wordt door de Habicht en de Stubai. Deze bergen liggen aan de overzijde van het diepe Wipptal, dat van de Bren- nerpas af naar het Inndal afdaalt. Een aardige bijzonderheid is, dat H.M. de Koningin reeds vroeger éénmaal in het hotel ïglerhof heeft gelogeerd, nl. toen zij in de zomer van 1895 met Haar Moeder, wijlen Koningin Emma, hier Haar vacantia doorbracht. De begroeting te Innsbruck De koninklijke trein arriveerde 20 minu ten later dan vastgesteld was op het sta tion te Innsbrudk. Hier waren ter begroe ting aanwezig de Landeshauptmann van Tirol, dr. Schumacher, de Landesvegierungs. direktor, dr Bundsmann. en Bezirkshaupt- mann Attlmayer. Deze boden de Koningin en de Prinses boeketten aan van roode en witte rozen, de Oostenrijksche kleuren. Namens de Bondsregeering was de kabi- nets-vice-direktor dr Schmidt en namens het land Tirol de Sicherheitsdirektor Tirol dr Mörl, do Koninklijke Bezoeksters tegemoet gereisd tot Kufstein aan de Oos tenrijksche grens. Onmiddellijk na aankomst te Innsbruck werd naar Igls gereden. Hier vonden H.M. Koningin en H.K.H. Prinses Juliana bloe men, welke gezonden waren door den Bonds, president van Oostenrijk, dr Miklas. Do Koninklijke Familie stelde deze attentie op hooge prijs. Ook de in het hotel,aanwezige Neder landers het zijn er velen hebben van hun aanhankelijkheid voor ons Vor stenhuis doen blijken door H.M. een bloemstuk te doen toekomen. Een kwakkelwlnter Het weer te Igls is op het oogenblik zeer zacht, de lucht is betrokken en de berg toppen verdwijnen voor e?n deel in de wol ken. Igls is thans wintersportplaats zonder winter. De weinig sneeuw, die op beschutte plaatsen nog was overgebleven, is gister door een hevige regen weggespoeld. Men heeft hier sedert vele jaren niet zoo'n kwalk- kelwinter gekend. Ofschoon Igls een bekende bobbaan bezit, waarop oorspronkelijk het Oostenrijksche Olympische team zou trainen, is deze heb baan thans niet meer dan een doellooze aarde greppel. Waar het skiterrein van Igls moest zijn en de sneeuw in deze tijd een meter dik behoorde te liggen, riet men thans groene bergweiden- Voor de beoefening der wintersport is de Koninklijke Familie dan ook aangewezen op het- skiterrein Seefeld, dat per auto drie kwartier van Igls verwijderd ligt Met een dag kan echter dit onnatuurlijk zachte weer zijn verdwenen en de hoog vlakte van Igls weer in een wit winterkleed zijn gehuld. H.M. de Koningin heeft de Zondag in het hotel doorgebracht H.K.H. Prinses Juliana maakte een uitstapje in de omgeving. In een schrijven heeft H.M. de aanwezige Nederlanders bedankt voor de bloemen van de vorige avond. In de loop van de avond hebben H.M. de Koningin en H.K.H. Prinses Juliana de in het hotel aanwezige Nederlanders aan zich doen voorstellen en zich gedurende eenige tijd met hen onderhouden. Vlassteunregeling Ten vervolge op het d.d. 20 Januari jl. ge publiceerde bericht inzake de vlassteunrege ling voor oogst 1936 wordt ons medegedeeld dat de Landbouwcrisisorganisaties aan de bij haar bekende vlasbouwers een aan vraagformulier voor het telen van vlas zul len toezenden,, welk formulier uiterlijk 15 Februari ingevuld aan de organisaties moet zijn teruggezonden. Degenen die vlas willen telen en op 6 Februari nog geen aanvraagformulier heb ben ontvangen .wordt aangeraden zich ter zake te wenden tot de Landbouwcrisisorga nisaties binnen welker werkgebied hun be drijf is gelegen. NATIONALE RECLASSEERINGSDAG Naar wij vernemen zal de Nationale Reclasseeringsdag wederom in de maand Mei gehouden worden, en is als definitieve datum Zaterdag 9 Mei vastgesteld. UIT HET SOCIALE LEVEN Ontslag in het taxibedrijf Naar wij vernemen, hebben de onderne mers, georganiseerd in den Ned. Bond van Luxe Verhuur- en Taxi-ondernemers te Am sterdam aan ongeveer 200 chauffeurs ont slag aangezegd tegen 15 Februari as. Men heeft gemeend tot deze maatregel, waartoe reeds eerder was besloten, thans te moeten overgaan naar aanleiding van de onbevre digende wijze van behandeling van het voor stel tot ordening van het garage-bedrijf in den gemeenteraad. Men vreest, gezien de be sprekingen in den Raad, aanneming van veranderingen in het voorstel, die practisch de beteekenis hebben, dat de chaotische toe stand van thans in de verordening wordt vastgelegd. Ook de werkgevers in het sta- tionneerbedrijf overwegen ernstig tot in krimping van het bedrijf over te gaan. Men wil dit doen door op de zoogenaamde stille uren minder wagens te laten rijden. Hier door wordt een dienstregeling mogelijk, die een belangrijke vermindering van het aan tal chauffeurs bij de gezamenlijke bedrij ven werkzaam, toelaat VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen Oud-Minister Steenberghe pleit voor devaluatie Wat mr. Goseling er van zei Te Amsterdam ls een landdag gehou den van de R.-K. Staatspartij, welke door eenige duizenden belangstellenden werd bezocht. De Voorzitter van de R.-K. Staatspartij. Mr. C. M. J. F. G o s e li n g, sprak pen ope ningswoord, waarin hij wees op de taak der partij. Van een onfeilbaar onveranderlijk plan kan geen verstandig mensch uitkomst venvachten en slechts een wanhopige en staatkundige analphabeet stelt vertrouwen in de almacht van een leider, die het wel eens anders zal doen. De R.-K. Staatspartij il haar werk verrichten in gezonden na- tionalen zin, niet in doodelijke gelijkscha keling; maar in levende drang naar samen werking, waarin ieder het beste geeft, voor al van zijn geestelijk bezit. Mr. M. P. L. Steenberghe, oud-Mi nister van Economische ZaLen, heeft ge sproken over „Arbeid voor ons volk" Spr. betoogde dat een verder voortschrij den van de werkloosheid ons volk niet dra gen kan. Primair is thans herstel van de rentabiliteit van ons bedrijsleven en wel door het brengen van onze productiekosten op het peil van het met ons concurreerend buitenland. Dit is alleen mogelijk door de flatie of devaluatie. De oplossing langs den weg der deflatie is practisch niet mogelijk gebleken. Ons land heeft volgens spr. geen tijd te verliezen. Er moet definitief een an dere politiek worden gevolgd. Wij zullen bij devaluatie niet alle moei lijkheden overwonnen hebben, bezuinigin gen zullen noodig blijven, maar zij legt het noodzakelijk fundament voor een actieve economische politiek. De „secundaire mid delen die slechts met succes toegepast kun nen worden, na herstel van dc rentabiliteit door munt aan passing zijn: landbouwpoli tiek en landbouwsteun, handelspolitiek, in dustrialisatie en financiering der iudustrie. verbetering van de voorlichting in bin.ne.n- en buitenland en ordening, hetgeen door spr. nader wordt toegelicht* „Ons werk" De voorzitter van de R.-K. Staatspartij. Mr. Goseling, sprak tenslotte over „Ons Werk", waarin hij nader ter sprake bracht de door oud-minister Steenberghe aangege ven weg der devaluatie. Het program van economische maat regelen van Mr. Steenberghe zal onder ons, aldus spr., en ook buiten onzen kring, weinig bestrijding vinden. Ik doel, zei spr., op de secundaire middelen. Het primaire middel door hem aangeprezen, herstel van de renta biliteit door maatregelen op monetair gebied betreft geen vraagstuk dat zoo maar hier of waar ook bij stemming uit te maken is, want men moet alles ver mijden, wat de moeilijkheden van den overgangstijd vergrooten kan. Maar die de eerlijke overtuiging heeft en bereid zou zijn de verantwoordelijkheid daarvan te aanvaarden, die moet hel wel zeggen tegenover de zwarte schaduw van de stijgende werkloosheid, en wie er dan bij zegt, dat die maatregel niet het herstel be- teekent, evenmin als een operatie op zich zelf de gezondheid, maar dat het een onaf wendbare voorwaarde is voor begin van op leving en dat ook daarna nog vele aanpas singsmaatregelen noodig zijn, die kiest ze ker niet den weg van den minsten weer- Het is niet voor tegenspraak vatbaar, dat wij ook in Nederland op geen van beide we gen zijn, noch óp dien der deflatie, noch op dien der devaluatie. Weinigen zullen gelooven, dat de weg van werkelijke deflatie begaanbaar zou rijn. Wij zijn niet op den goeden weg, die leidt naar meer arbeid voor ons volk, den weg dien we alleen hebben te volgen. Oud-minister Ruys de Beercn- b r o u c k sprak nog over „Vaderlandsliefde" en mgr. H. A. Po e 1 s over „Christendom en Politiek". Met het zingen van het „Wilhelmus" werd de landdag beëindigd, waarna de landdag gesloten werd. De heer Nahuisen ernstig ongesteld De voorzitter van den Chr. Nat. Werk mansbond, de heer P. J. Nahuisen, heeft zich heden in het St Antonius-ziekenhuis te Utrecht laten opnemen voor het onder gaan van een buikoperatie. De heer Nahuisen, die ook lid van den gemeenteraad te Utrecht is, is 72 jaar en werd eenigen tijd geleden ook reeds geope reerd, terwijl hij voor kort nog geruimen tijd onder doktersbehandeling was als ge volg van een lichte aanrijding De Iandarbeidersloonen en de tarweprij sverlaging Zaterdagmiddag vergaderden te Goes onder voorzitterschap van den heer P Luikenaar uit Wolfaartsdijk de afgevaar digden van den Ned. Chr. Landbarbeiders- bond op Zuid-Beveland. Uit het jaarverslag van den secretaris, den heer J. v. d. Weele, uit Nieuwdorp bleek, dat op 1 Januari 1935 het ledental der Zuid-Bevelandsche afdeelingen 1115 bedroeg en op 31 ec. 1087. De penningmees ter, de heer J. de Groot te Hoedekenskerke, meldde een batig saldo van 200,De af tredende bestuursleden de heer P. Luike naar en Chr. Maas werden herkozen. De hoofdbestuurder, de heer A. Vinger ling, deelde mede, dat de contracten, die met 1 Jan. j.L konden worden opgezegd, niet zijn opgezegd. Hoe dit op 1 Febr. zal zijn is nog niet bekend. Door den Ned. Chr. Landarbeidersbond worden geen con tracten opgezegd, daar hij den bedrijfs- vrede wil handhaven. Enkele contracten op Zuid-Beveland loopen automatisch af. Hier zal dus moeten worden onderhandeld. Aan verlaging van loonen aldus spr. kunnen we echter niet denken. Van de reeds lage loonen der landarbeiders kan niets meer af. Wij betreuren de verlaging van den tarweprijs, maar dit mag in geën geval tot gevolg hebben, dat de Iandarbei dersloonen zullen worden verlaagd. Trouwens de Minister van Landbouw staat blijkens het antwoord op de vragen van den heer Van den Heuvel ook op dit standpunt En bij een onderhoud op zijn Departement heeft de Minister gezegd, dat als er landboiiwers mochten zijn, die de vermindering van den tarweprijs zouden willen verhalen op de loonen der land arbeiders, ze zouden ondervinden, dat iemand in en Haag is die voor de belan gen der arbeiders waakt Hierna hield de voorzitter een inleiding over „Het recht van meespreken over onze loonen en arbeidsvoorwaarden". De klasse-indeeling in de bouwbedrijven In onderling overleg en overeenstemming hebben de drie samenwerkende bouwarbei dersbonden aan de werkgevers een brief ge zonden, waarin zij melden, dat zij accoord gaan met de door de werkgevers voorgestel de wijze van verdere ontwikkeling der be sprekingen over de vernieuwing van landelijke collectieve overeenkomst werkgevers stelden voor de kwestie van klasse-indeeling commissoriaal te maken - Ie laten bespreken met. de verschillende in stanties in de betrokken plaatsen. De hoof J- besturen stellen voor, dat ook de wenschen die de arbeiders inzake de klasse-indeeling hebben, door de commissie worden behan deld, opdat ook daarover een advies a-in de hoofdbesturen kan worden uitgebracht. De bouwarbeidersbonden stellen voor: Delft en Groningen te brengen van de. tweede naar de eerste klasse, Middelburg en Vlissingen van 4b naar 4a en Drachten van 3c naar 4b Verder zijn in de hoofdklasse te plaatsten: Rijswijk, in de eerste klasse Diemen, in klas se 3b Akersloot, Beek bij Nijmegen en Hoog land; in klasse 3c Heerenveen en Oss; in 4a Goes. Bergen op Zoom, Sliedrecht. Wierden en Meppel; in 4b Anna Paulovna, Dieven. Haskerland, Idaarderadeel. Lochem, Opstcr- 'and, Utingeradeel en Wolvega en in de van enkele locaalspoonoegen- door het Rijk. i De R.A.I.-tentoonstelling te 'Amsterdam. Te Leeuwarden zijn bij een zeer ernstig auto-ongeluk een voetganger gedood en een ander levensgevaarlijk gewond. Door de Italianen worden de Abessijnsclie overwinningsberichten teruggebracht tot wat Badogiio reeds in het I06e communiqué - publiceerde. rijfde klasse Anloo, Borsulo en Zuidlaren. Tevens zouden in onderling overleg in de klasselijst opgenomen dienen te worden: Asten, Beek en Donk, Rergeyrk, Berlicum Best, Beugen, Bladel, Boek el.'Boxmeer. Ca- pelle (N.B.), Capelle a. d. IJssel, Cuvck a d. Maas, Deure, Gilze, Rven, Goud .rak. Groesbeek, II cos wijk, Heze, Heze Leendcrt. Hoeve, Lekkerkerk. Liesbout, Luikgestel. Maarssen, Made, Malden Moordrecht, Nieu wer Am stel, Nieuwerkerk, Nuland, Oorschot. Oosterhout, Oudenbos. Oud-Gastel pernis Poortugaal, Raamsdonk. Rucphen. Sam beek SchijndeL St. Anthonis, St. Oedenrode St Willebord, Someren, Spnmdel. Steenwijk Steenwijkerwoud, Terheiden. VaJkenswaard Veghel. Vierlingsbeek, Waspik. Westerho- ven, Weurt-Beimingen, Wicringermeerpol- der en Zevenbergen. Niet alleen deProL Chr. Bond en „St. Raphael", doch ook de hoofdbesturen van de Ned. Vereen, van Spoor- en Tramweg personeel, Centrale Bond van Spoor-, Team en A.T.O. Van Gend en Loos-personeol en Bond van Ambtenaren in dienst bij de Ned. Spoorwegen nemen tegenover het voorstel van de directie der Ned. Spoorwegen, als gedaan aan den Persoueelraad, tot toeken ning aan haar van de bevoegdheid tot pen sionneering op 55-jarigen leeftijd van pe soneel. in welke functie het ook geplaat: mocht zijn, een afwijkend standpunt In. De vakhonden wenschen een algemeene pen- iionueeiiiifc op 60-jarigpn leeftijd. Ernstig nachtelijk auto-ongeluk Een voetganger gedood; zijn viouw zwaar gewond Te Leeuwarden heeft in den afge- loopen nacht in de St. Jacobastraat een ern stig verkeersongeval plaats gehad, dat aan een persoon het leven heeft gekost, terwijl twee anderen werden gewond. Een auto uit Holwerd reed met zeer groote snelheid door genoemde straat, raakte een passeerende auto en vloog daarna het trot toir op, waar twee voorbijgangers werden gegrepen. Een van hen, de ongeveer 26-jarige B. Hol- tring uit Leeuwarden werd zwaar verminkt en was opslag dood. Zijn echtgenoote kreeg zware inwendige kneuzingen. Een meisje, dat in de auto was gezeten werd door glasscherven gewond. Nadat eerste geneeskundige hulp was ver leend werden de slachtoffers naar het zieken huis overgebracht. De toestand van mevr. Holtring is zorg wekkend, terwijl het meisje na te zijn ver bonden naar huis kon worden vervoerd. Doodelijke auto-ongelukken De 55-jarige mijnwerker H. Huppertz uit Kerkrade, die zich per rijwiel in de rich ting Heerlen begaf, is in den Kerkrader Steenweg door een vrachtauto, komen de uit de richting Heerlen en bestuurd door V. uit Heerlen, aangereden. De man kreeg een schedelbreuk. Hij is na enkele minuten overleden. De politie nam het lijk dat naar het R.K. ziekenhuis te Kerkrade is overgebracht, benevens de vrachtauto, in Te Eindhoven is op den Blaarthem- cheweg, de aldaar wonende 76-jarige A. P. Renders door een auto, komende uit Meerveldhoven en bestuurd door deu heer e Groof, aangereden en zwaar gewond. De oude heer kwam plotseling van achter een melkauto te voorschijn en stak den weg over. Bewusteloos en in zorgwekkende toestand werd hij naar het R.K. Binnen gasthuis overgebracht, waar hij des avonds, is overleden. Ernstig auto-ongeluk Eén doode; zes gewonden Men meldt ons uit Almelo: Vermoedelijk doordat de chauffeur heeft geslapen is een personenauto, waarin zich zeven personen bevonden, allen afkomstig uit Almelo, en terugkeerende van een reis lar Duitschland, tegen een boom gereden. Het ongeluk had plaats op de Bornsche- straat ter hoogte van het Heracles-torrein. De botsing was zeer hevig en de 57-jaripe II. de Haer werd op slag gedood. Zijn echt genoote liep ernstige verwondingen op. Zij bekwam een hersenschudding. De andere vijf inzittenden, waaronder de 21-jarige chauffeur J. H. en twee kinderen, liepen meerendeels lichte verwondingen op. Nadat ter plaatse de eerste geneeskun dige hulp was verleend, werd mevr. Dc Haer naar het Algem. Ziekenhuis ver voerd, terwijl de overigen hun weg kon den vervolgen. Londen zonder vleesch Staking uitgebroken ln de abattoirs De vleeschvoorziening van Groot Londen en de Londensche Graafschappen lag heden morgen naar het D.N.B. meldt tengevolge van de staking van 8000 employe's en arbei ders van de Londensche abattoirs volkomen stil. Even na middernacht besloten 3000 marktbedienden in staking te gaan. 1000 vleeschdragers en 4000 andere arbei ders werden in deze staking betrokken. Voor den ingang der markthallen ston den stakers die iedere verdere vleeschaa;j- voer verhinderden. Een sterke "olitiemacht zorgde voor de handhaving van de orde. Honderden voertuigen konden in dc stra ten die naar de markt leiden, niet verder en er ontstond een ernslige verkeersstagnatie De werkgevers zijn in de vroege ochtend uren bijeengekomen om bijlegging van de staking te overwegen. De stakers publiceeren een manifest, waar in zij een minimumloon van 4 pond p. week voorts een 40-urige werkweek en één weck vacant ie met behoud van loon verlangen. Naar Reuter tenslotte nog meldt, heeft een vertegenwoordiger der transportarbeiders aan de stakers medegedeeld dat de werk gevers bereid zijn den toestand te besproken indien de arbeiders het werk hervatten. Twee Britsche sportvliegers verdronken Een sportvliegtuig is in de rivier Mersey terecht gekomen en hoewel spoedig hulp ter plaatse was bleken do beide vliegers die niet uit het toestel konden komen tg zijn verdronken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1