TUNGSRAM* 5 ZATERDAG 1 FEBRUARI 1936 DERDE BLAD PAG. 9 DE CHRISTELIJKE STAAT Al meer komt de gedachte van den Christelijken Staat in de politieke bespre kingen op den voorgrond te staan. En dat terecht. Daarvoor zijn we immers als Antirevolutionairen uitgetogen, dat we In het staatkundige de rechten Gods tot uiting zouden doen komen. Dat we de eischcn van Z ij n Woord daar toepas sen zouden. Dat we Z ij n eer ook op staatkundig terrein zouden zoeken. In één woord, dat we niet den mensch maar God voorop stellen zouden. Het eerste doet het liberalisme en socialisme en bolsjewisme. Daar is in onderscheiden sphakeeringen maar één beginsel: d e mensch voorop! Des menschen wijs heid. des menschen rechten, des menschen wil. En daartegenover zijn wij als Anti revolutionairen uitgetogen om God voorop te stellen. Ook in het staatkundig leven Zijn Woord, Zijn wil, Zijn eer! De strijd waarin wij zijn is als do jeug dige, te vroeg gestorven beschrijver van Groen van Prinsterers politiek het uit drukte „de crisis van het geheele men- schelijke geslacht" (Mr. Koorders. „De Anti-rev. Staatsleer van Mr. Groen van Prinsterer" p. 40). Terecht noemt hij het een „godsdienst-oorlog" waarin wij gewik keld zijn. En even schoon als kort en juist beschrijft hij heel het karakter der Anti-rev. partij in de woorden „De eigen aardigheid der anti-rev. partij is de erken tenis van de heerschappij van Gods wetten (Zijn Woord) ook in de staatkunde." (a.w. p. 36). En dit is een strijd die zich thans al meer toespitst. De revolutie-beginselen, de Jacobijnsche beginselen, spreken zich al brutaler uit. En daartegenover heeft Gods volk in eenparige vereeniging al beslister de banier van Gods rechten, de eischen van Zijn Woord ook voor het staatkundige, op te heffen. Dat is de worsteling voor den Christe lijken Staat Want wat is de Christelijke Staat? Dat is de Staat die zich laat beïnvloeden door de beginselen van Gods Woord. De Staat waar de Overheid haar gebonden heid aan Gods Woord erkent. De Staat komt, evenals het gezin, op uit het natuur- lijke leven. Maar zooals nu in een gezin, waar de ouders Christenen zijn, zij het ge zinsleven zullen laten beïnvloeden door Gods Woord en er zóó een Christelijk gezin ontsaat, zóó bij den Staat Zoover maar immer mogelijk is. Zoo ontstaat er Christelijke Staat Zeker, we weten: niet alles kan ten allen tijde, of bij elk volk, en we weten ook, dat de taak der Over heid beperkt is, maar toch waar een Staat erkent de plicht om zich te laten be invloeden door Gods Woord en waar dat ook praktisch min of meer geschiedt, daar hebben we den Christelijken Staat En dat dit meer cn meer geschiede Is nu onze taak. De taak van het Christelijk deel der natie. Dat meer het Christelijk beginsel in het staatkundig leven doorwerke. Nog zijn we in de meerderheid. Voorts ligt aan heel ons bestaan als Staat het Christen dom ten grondslag. Veel is in ons staat kundig leven van het Christendom door trokken. Dat moet bewaard en uitgebreid Worden. Dat is onze schoone roeping. Te strijden voor de rechten Gods in ons staatkundig leven. Geen „ètat athée". Geen „neutrale Staat". De C h r i s t e- lijke Staat Meer en meer. Dat zij ons doel! Juist in dezen tijd. Dr. J. VAN LONKHUYZEN. Officieele Berichten ONDERSCHEIDINGEN Dö zllv. eeremedalllo verbonden wn de Orde van Oranje-Nassau Is toegekend an.n H. Slero U Voorburg (gem. Ommen): idem ln goud aan ïnej. P. Posthumus te Harllngen; in brons aan A H Mulder te Soerabaja. De zilveren eere-medallle, verbonden aan de orde van Oranje Naeaa-u, is toegeloend aan H. Siero," te Ommen. RECHTERLIJKE MACHT Herbenoemd zijn tot kantonroohter-plaatsver vanger ln het kan'ton Amsterdam, mr D K G de Jong; in het kanton Oud-BeUerland. G J Beijerle; in het kanton Zutfen. leusde: In het kanton Almelo, i JAC r G D B W Westra van Holthe: ln kanton Roermond, mr R G A Höppener; in het kanton Ntii Benoemd zijn tot kantoi het kanton Arnhem: te Arnhem plaataverv. In H J W van der Poel. A A H M Plochg, te Arnhem. SCHEEPVAARTINSPECTIE Benoemd is tot adjunct-expert bö de Scheep vaartinspectie W J de Haan, te Den Haag. SIERTEELTCENTRALE Benoemd is tot lid van het bestuur der Stich ting Ned. Sierteeltcentrale, dr A J Verhage Haarlem. WIJZIGING VAN DE HINDERWET Uitbreiding van het aantal vereischte vergunningen Waar de wet niet toepasselijk is Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging van de Hinderwet. De bedoeling hier- an is allereerst dat vergunningplichtig ordt de inrichting, waar een krachtwerk tuig gebezigd wordt. Vaar- en voertuigen zullen onder de uitzonderingsbepaling val- Een andere bepaling beoogt te voorkomen, dat ook voor bewaring van zeer kleine hoe veelheden buskruit enz. een speciale vergun ning moet worden gevraagd. Zulke berg plaatsjes vindt men o.a. in den kleinhandel en bij jagers. Onder de wet worden ook gebracht de in richtingen tot het verkrijgen of verwerken van reukstoffen, evenals die tot het zuiveren riool- of afvalwater, koffie- en koffie- stroop brander ij en, pindabranderijen, zout ziederijen, poelierswerkplaatsen, metaalslij perijen en constructiewerkplaatsen, inrichtin- waar motorrijwielen of automobielen worden hersteld of gereinigd, drukkerijen en letterzetter ij en, inrichtingen, voorzien van moffeloven; autogene lasch- en snij- inrichtingen, kapokklopperijen, borstel- en kwastenmakerijen, inrichtingen tot het be- n of verwerken van kapok, ruwe katoen of papierafval; kunstzijdefabrieken, steen- slijperijen, desinfectie-»inrichtingen, alle in richtingen tot het bouwen, herstellen of sloopen van vaartuigen, en die tot het stuk slaan van metalen voorwerpen (zg. beule- rijen). De wet zal niet toepasselijk zijn op bak kerijen waaronder ook de visch-, wafel-, poffertjes -en oliekoekbakkerijen zijn begre pen voorzoover zij gedurende niet te lan gen tijd bijv. op tentoonstellingen of bij fees telijkheden zijn opgesteld. Uit de wet zijn vervallen de molenmake rijen, daar deze met timmermanswerkplaat- plegen te zijn gecombineerd. De opheffing der Gezondheidscommissies Het Tweede Kamerlid de heer Van der Heide heeft den Minister van Sociale Za ken schriftelijk de vraag voorgelegd, of het is, dat althans eenige gewezen secreta rissen van de opgeheven gezondheidscom missies, die aanspraak kunnen maken op wachtgeld, dit nog niet hebben ontvangen. Verder vraagt hij of de rechthebbenden spoedig uitbetaling van de hun toekomende wachtgelden kunnen tegemoet zien. SOESTERBERG WORDT GEDECENTRALISEERD Jonge vliegers gaan naar de Kooy Naar het „Vad." verneemt, la een plan tot decentralisatie van de Luchtvaartafdeeling te Soesterberg in een vergevorderd stadium van voorbereiding. De aanleiding tot deze reorganisatie is het feit, dat het luchtruim boven Soesterberg zeker te klein zal worden, wanneer straks de afdeeling zal worden uit gebreid. Om leerlingvliegers los te laten tus- schen oefenende verkenners, bommen werpers en jagers wordt terecht te riskant geacht en daarom is het plan, de eerste oefening van de nieu we jaargangen-vliegers over te bren gen naar 't marinevliegveld de Kooy bij den Helder. De scholen van de ma rine en van het leger komen dus in nauw contact. In dit verband vernam het blad, dat voor het einde van dit jaar alleen al voor de ma rine 25 jongelui zullen worden toegelaten tot de opleiding. Als commandant van de opleiding op de Kooy wordt genoemd majoor J. H. Sax. De voortgezette oefening met de overgangstypen zou te Soesterberg blijven en vandaar uit zouden de gebrevetteerden dan verdeeld worden over de afdeelingen, als de bomvlieg tuigafdeeling, kortweg Bomva genoemd, de artillerievliegtuigafdeeling Arva en de jacht- vliegtuigafdeeling Java geheeten. Zoo zou o.m. de Bomva onder com mando van kapitein H. K. Steup naar het vliegveld Eelde in Groningen gaan en de Java, onder kapitein H. van Weerden Poelman op Ypenburg, het particuliere vliegveld onder Den Haag, komen. Bovenstaande gegevens zijn onderdeelen van een plan, waarop binnenkort de mi- nisterieele goedkeuring kan worden ver- De bouw van de Prinsendambij de R.D.M. tc Rot terdam is zoover gevorderd, een deel van den dubbelen bodem (in het midden), welke a.h.w. de ruggegraat van het schip vormt, zichtbaar is. PRO JUVENTUTE VEERTIG JAAR Zegenrijke arbeid op het gebied der kinder bescherming Stichting van een jabilenmfonds Op 16 Maart a.s. is hel 40 jaar geleden dat in de hoofdstad des lands de Ver eeniging „Pro Juventute" het levens licht aanschouwde, zulks op aansporing van den Amsterdamschen hoogleeraar in het strafrecht Prof. Mr. G. A. van Hamel, die haar, tot zijn overlijden in 1917, met liefde en toewijding heeft geleid, gestuwd cn bezield. Het werk van „Pro Juventute" is van de oprichting van de Vereeniging af tot op heden in wezen gelijk gebleven: Pro Ju ventute tracht kinderen die dreigen on maatschappelijk te worden of daar van reeds teekenen hebben gegeven, terecht te brengen door paedagogische persoonlijke leiding, door maatschappelijke bemoeiing met het kind en door beïnvloeding van het gezinsverband. In den loop der jaren heeft Pro Juven tute veel zegenrijk werk verricht. Herhaal delijk ontvangt het bestuur dan ook brie ven van verpleegde kinderen, waarin zij him dankbaarheid jegens Pro Juventute betoonen voor wat voor hen werd gedaan. Echter de nood der tijden heeft niet nagelaten zijn invloed op de Vereengilng fe doen gelden en zij staat er in financieel op zicht allerminst rooskleurig voor. Het ka pitaal liep in dien loop dèr jaren terug van f43.100 tot f29.952. Het tekorf voor 1936 wordt op f3000 geschat. Het is begrijpelijk, dat het a.s. jubileum een dankbare gelegenheid vormt om te trachten de kasmiddelen der Vereeniging te versterken. Onder eere-voorzitterrschap van Mr. J. R H. van Schaik, minister van Justitie, heeft zich een jubileum-commissie gevormd welke zal trachten een jubileumfonds in het leven te roepen. Men gaat uit van de ge dachte. dat door de stichting van een dgl. fonds .Pro Juventute" in staat zal zijn in komende jaren de gezinsverpleging te be kostigen van een aantal kinderen, die noodzakelijk aan hun omgeving moeten worden onttrokken, doch voor welke ver pleging de benoodigde geldmiddelen ont breken. Tevens is dit fonds bedoeld als een eerbiedige hulde aan de nagedachtenis van Prof. Mr. G. A van Hamel, wiens levens draad weliswaar werd afgesneden, doch wiens levenswerk in Pro Juventute voort leeft De eigenlijke herdenking van het jubi leum zal geschieden op de bijeenkomst op Maandag 16 Maart in de aula der Uni versiteit, waar het woord zal worden ge voerd door Mr. G. L. de Vries Feyens, kan tonrechter te Amsterdam, en oud-voorzit ter van „Pro Juventute" on Prof. J. H. Gunning, beiden over het werk der ver eeniging. Invoer van witte kool Gevolg van misoogst Op het oogenblik wordt witte kool, die geproduceerd wordt om te dienen als grond stof voor de zuurkool, ook uit Denemarken ingevoerd. Dit houdt verband met een oogst, die heeft plaats gehad, waardoor de hoeveelheid witte kool niet toereikend was De invoer is echter niet van groote betee- De oestercultuur dreigt onder te gaan De productie teruggeloopen met 75 De burgemeester van Ierseke heeft in den Gemeenteraad gewezen op de dreigende vernietiging van de oester- cultuur. In 1933 bedroeg de toen reeds met 50 gedaalde verzending van oes ters nog 18 millioen stuks, in 1934 12 mi.'lioen en in 1935 slechts 9 millioen De Engelsche markt, tot voor kort ons beste afzetgebied, ging totaal verloren. De handel op Londen ligt nagenoeg geheel stil. De oorzaak hiervan is, dat op de Engelsche banken thans niet succes Fransche oesters worden gezaaid en de eigen cultuur Engelsche oesters bezig is zich te herstel len, terwijl Frankrijk zijn overvloed van gaafschelpige oesters naar Engeland loost. Ook onze tweede afnemer, België, voor zag zich voor een belangrijk deel met eigen en Fransche oesters. De cijfers over de laat ste 3 jaren zijn 7.6 en 4 millioen. Is de oester-productie van 19301935 te- ruggloopen met 75 de opbrengst in geld over dezelfde periode verminderde met 9U En tevens moet geconstatejrd worden dat de voorraad oesters uitgeput is en dat de oesterbanken zijn geruïneerd. We zijn aldus de burgemeester dankbaar wat de regeering doet, maar dit is slechts een druppel in een ledigen emmer. Regionale pers Een organisatie opgericht Een aantal uitgevers van regionale bladen hebben deze week in een vergadering te Arnhem besloten tot oprichting van een or ganisatie. De bedoeling is door onderlinge samenwerking in organisatorisch verband de belangen van de regionale pers in zoo uitgebreid mogelijken zin te behartigen. Tot leden van het voorloopig bestuur wer den aangewezen de heeren: A T. Verschoor, (Culemborgsche Courant), Culemborg, voor zitter; G. de Bree, van Galenstraat 27, Den Haag, secretaris. A. G. H. van Woerden, Citroenstraat 13, Den Haag, H. Germs (Does- burgsche Courant), Doesburg, J. Somer, (Brummensche courfint), Brummen. WEERMACHT H. J. Fruin it daartoe door hem gedaan verzoek, met ingang van 1 Mei 1936 een eervol ontalag uit de militaire dieus verleend. Bij Kon. Besluit van 30 Jan. 1936 zijn mc ingang van 1 Maart 1936 benoemd en aar gesteld: 1. bij het dienstvak der Mil. ad-mlnistratl. a tot luitenant-kolonel de majoor J. F. H. Israël, van dat dienstvak; b. tot majoor bij zijn tegenwoordig regiment, de kapitein D. S. Kluit van het reg. Genietroepen; c. tot kapi- teln, onderscheidenlijk bij zijn teg< regiment en bij het 10e reg. Infanterie, de eerste luitenants E. Stein Pinto en G. D. Frij. link, resp. van het le reg. hi 4e reg. infanterie; 2. bij het reserve-personeel der landmacht, bö het dienstvak der Mil. Administratie, tot reserve-kapitein bij hun tegenwoordig giirtent of korps, de reserve-le luitenants i Mil. Administratie J. F. C, Oudt van het r Motor-artillerie. S. Gruppelaar van het 2e r inf.. J E v d Broek van hot 3e reg. inf.: A Spierings van het reg. wlelröders; J G v Gin] van het 5e reg. inf.; P J v d Maat van i korps motordienat L D de Jonge van het reg. inf.; J C Isselmann van het reg. grer diers; J P H Bessema van het reg. grenadue Wijziging van de Pensioenwet Enkele verruimingen voorgesteld Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging an enkele artikelen der Pensioenwet. In de eerste plaats wordt voorgesteld om, vanneer de wedde of de som der wedden op of beneden 400 is gedaald, het ambtenaar schap in den zin der Pensioenwet alleen ver loren te doen gaan wanneer de belangheb bende zulks uitdrukkelijk verlangt. Voorts worden ook pensioengerechtigd ge maakt personen, die als directeur, leeraar of in eenige andere betrekking in vasten dienst zijn verbonden aan bijzondere mid delbare scholen voor meisjes. Ten aanzien van art. 69 is een aanvulling oorgesteld,, volgens welke bij de beperking an pensioenen, wanneer het gezamenlijk be drag dier pensioenen 4000 en voor zoover gewezen ministers betreft, 6000 over schrijdt, rekening kan worden gehouden, wanneer een tijdelijke korting op een dier pensioenen is verleend. Voor bijzonder leeraren en onderwijzers, die het ambtenaarschap verliezen op grond an een der redenen vermeld in de artikelen 8 en 89 der Pensioenwet, zal volgens een nieuw voorgesteld lid van art. 95 ook be houd van uitzicht op gezinspensioen kun- en worden verzekerd. Verder wordt een verlaging voorgesteld van de jaarlijksche bijdrage van het Rijk het Pensioenfonds in dier voege, dat die bijdrage is bepaald op 31.500.000 over de jaren 1929 tot en met 1932, op 28.400.000 over de jaren 1933 en 1934 en op 25.400.000 over 1935 en volgende jaren. het van het korps RUBRIEK DE NIEUWE HOORN SC HE VAART en W. van Alkmaar zijn voornemens aan te besteden op Maandag 10 Februari 1936, het maken van een vaargeul met bij komende werken vanaf Rijksbrug No. 3! 'i de Nieuwe Hoornsche vaart, in twee perceelen. RIOLEERING TE MIDDELBURG en W. van Middelburg zijn voornemens op Dinsdag 11 Februari a.s. te besteden: het leggen van een rioleering en het maken ;an een pompgebouw voor het Zuid-Weste lijk rjpleeringsplan te Middelburg. WONINGBOUW TE AALSMEER en W. van Aalsmeer zullen op Donder dag 13 Februari 1936 in het openbaar aan besteden: a. den bouw van een blok van 5 woningen op een terrein aan den Bilderdam- merweg te Aalsmeer, b. het schilder- en be- liangwerk aan deze woningen. DE WEG BAKKUM-CASTRICUM Ged. Staten van Noord-Holland maken bekend, dat op Donderdag 13 Februari 193( te Haarlem in het openbaar zal worden aan besteed: het verbeteren van de klinkerbe strating in de rijbaan, benevens het aanbren gen yan een nieuwe gewalste fundeering en deklaag van teersteenslag of een ander gelijkwaardig materiaal voor 't rijwielpad in den provincialen weg BakkumCastricum Zee, tusschen den Bakkummerweg en het café-restaurant Armeria te Castricum a. Zee, met bijkomende werken, in de gemeente Castricum. (Bestek no. 170). RIOLEERING TE GOUDA B. en W. van Gouda zullen op Dinsdag 18 Februari 1936, des namiddags 2 uur, ten Stadhuize in het openbaar trachten aan te besteden: het rioleeren van het noordelijk stadsdeel (de z.g. Derde Zone Algemeen Plan) te Gouda. DE ROTTERDAMSCHE WATERWEG Op Woensdag 26 Februari zal door den Waterstaat te 's-Gravenhage worden aanbe steed de uitvoering van het baggerwerk in de haven voor Rijksvaartuigen te Hoek van Holland en in het Scheur vóór den haven mond te Maassluis, behoorende tot de ken van den Rott. Waterweg gedurende 1936. TUNNEL TE AMSTERDAM De Ned. Spoorwegen zullen op 25 Febr. a.s. te Utrecht aanbesteden Bestek no. 1532 H.S. Raming f 106.000. Het maken van een onderdoorgang tegenover de Javastraat in den spoorweg AmsterdamAmersfoort te Amsterdam met bijbehoorende werken. NIEUWE KERK TE LOOSDRECHT In den loop van Februari zal de Geref. Kerk te Nieuw-Loosdrecht worden vervan gen door een nieuw gebouw, waarvoor arch. Plooy uit Amersfoort het ontwerp heeft ge maakt. Het oude gebouw wordt grootendeels gesloopt. Het bouwwerk zal 3 a 4 maanden in beslag nemen. GUNNINGEN Grondwerken te Voorburg Het uitgraven en ophoogen van een ge deelte van de Da Costa- en Rozenboomlaan ZONDAG 2 FEBRUARI BLOEMEND AAL 245.9 DL Radio-Kerkdienst uitzending uit de Geref. Kerk. Voorgan ger: Ds. Joh. C. Brussaard.10.00 v.m. Tekst Lucas 13 1416. 5.00 n.m. Heidelb. Catech. Zondag 25 (De oorsprong en versterking van 't ge loof). De overige programma's voor Zondag vindt men in het blad van Vrijdag. MAANDAG 3 FEBRUARI HILVERSUM I 1875 M. Algem. Programma, verzorgd door de VARA. 8.00 Gram.pl. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Voor-, dracht. 10.35 De Flierefluiters. 12.00 De Zonnekloppers. 12.45 Gram.pL 1.001.45 Orvitropia. 3.00 Voor de vrouwen. 3.30 Pianorecital en gram.pl. 4.30 Voor de kinderen. 5.00 Orvitropia 6.20 Muzikale lezing. 7.00 Lezing over Suriname. 7.30 Pianorecital. 8.00 Berichten. 8.10 Gevar. programma. 9.30 De Stem des Volks, Utr. Sted. Orkest en solisten. 10.30 Nieuwsber. HILVERSUM n 301 M. NCRV.-Uitzending. 8.00 Schriftlezing. 8.159.30 Gram.pl. 10.30 Morgendienst door Ds. A. Meyers, Ned. Herv. Pred. te Utrecht. 11.00 Chr.; Lectuur. 12.30 Orgelconcert. 2.00 Voor de scholen. 2.35 Causerie. 4.00 Bijbellezing. 4.45 Bas en piano. 6.30 Vragenuur. 7.00 Berichten. 7.15 Reportage. 7.30 Vragen uur. 8.00 Berichten. 8.05 Arnhemsdie Or- kestvereen. 9.00 Lezing. 9.30 Vervolg concert (Om 10.00 Berichten). 10.35— 11.30 Gram.pl. DROITWICH 1500 RL 12.20 Relig. causerie. 12.45 Trioconcert. 1.352.20 Orgelcon cert. 4.20 Cello en piano. 4.50 Blaascon- eert. 5.35 Vocaal en instrumentaal con cert. 6.50 Pianorecital. 8.20 Orchestra Raymond. 10.20 Kamermuziek. RADIO PARIS 1648 RL 11.20 Orkestconcert, 2.50 Zang. 4.20 Orkestconcert. 8.20 Zang. 9.05 Calvet-kwartet. KEULEN 456 RL 11.20 Omroeporkest. 12.35 Nedersaks. Symphonie-orkest. 1.35 Orgel concert. 7.30 Weragkamerorkest. 9.50— 11.20 Keulsch Strijkkwartet, klarinet en piano. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.: 12.50 Om roeporkest. 8.20 Klein-orkest en radio- tooneel. 484 M.: 12.50 Zigeunermuziek. 5.20 Klein- orkest. 6.50 Zigeunermuziek. 8.20 Om roeporkest. Ne»m Tungsram. Wan» U kun» niet zonder. Heusch, -lampen ZIJN een wonder. f.PI te Voorburg, met het maken van eerige wapend betonduiker en bijbehoorende wer ken, onder werkverschaffingsvoorwaarden, is door het gemeentebestuur gegund aan F. H. de B ru ij n, Columbusstraat 244, Den Haag, volgens perc. 1, voor f 96.100. Stoomweverij te Winterswijk Het vergrooten der fabriek van de stoom weverij vJi. J. H. Meijerink en Zonen te Winterswijk, is onderh. gegund als volgt: bouwwerk G. te Brummelstoete te Winters wijk. Glas- en schilderwerk aan J. A. Onge- na, Winterswijk. Betonwerken aan H. vaa Haarst, Enschedé. Woningbouw te Arnhem Het bouwen van 129 woningen en 2 schu ren met bijk. werken voor het bestuur van de Centrale Woningslichting te Arnhem, namens de Vereen. „Volkshuisvesting", is ge gund aan C. R. M. van Drenth, Dieren, voor f 237780. Politiebureau te Bloemendaal B. en W. van Bloemendaal hebben aan H. W. van Kempen, archit., aldaar, op dracht gegeven voor den bouw van een. nieuw politiebureeau. Op de plaats van de voormalige o. 1. school op den hoek van de* Tetterodeweg-Bloemendaalscheweg, met cen trale verwarmingsinstallatie. De gevels zui len in lichtkleurige steen of in gekeimd weffe worden uitgevoerd met donker plint en met stalen ramen en deuren. Dakbedekking: zwartgeglazuurde pannen. Een tweede ont werp is variant. Verkoudheid van Neus, Hoofd, L/ 3 Hl p O Keel en Borst 1 Doos 30 cent „WAT MIJNHABDT MA. KT IS GOED" Feuilleton „DE LIEFDE IS DE MEESTE" kaar het engelsoh (7 ,Js het oom Gwendolen meegedeeld, dat haar oom gisteren Tennist werd?" „Dat weet ik niet, sir. Als de jongedame hier gisteren geweest is, dan moet de zaakwaarnemer haar wel gezegd hebben, dat mijn heer niet thuis was en dat hij ook den heel-en nacht niet thuis was geweest. Dat wil zeggen: als de keukenmeid haar gezien heeft, toen zij kwam." „Hoe bedoel je dat? Zij moest toch zeker open doen» terwijl jij weg was?" „Ja, maar Miss Gwendolen niet; die had den huissleutel, ioodat ze ten allen tijde kon binnenkomen. Soms was mijn heer uit, als zij en Mr. Miles kwamen, want hij had ook een huis sleutel; net of ze eigen kinderen waren van Mr. Hippsley." „Geef mij maar eens het adres van de jongedame, want de familie moet toch niet uit de bladen te hooren krijgen, wat Mr. Hippsley overkomen is. En waar is de keukenmeid? Ik heb haar niet gezien, sinds ik hier in huis was." „Neen, sir. Toen zij vanochtend kwam en zag, dat mijn heer heer er niet was, schrikte ze erg. Ze zei, dat ze bang was, om te blijven, en ging naar huis. We hebben wel woorden gehad, want ik zei haar, dat ze mij had moeten telegrafeeren, toen ze tot de ontdekking kwam, dat mijn heer Maandagavond niet in zijn bed geslapen had Ze sliep nu wel niet in huis, zult u misschien zeggen, maar ze wist toch even goed als ik, dat mijn heer, al dier. tijd, dat wij nu bij hem zijn, nog nooit een nacht weg geweest is en dus had ze mij per telegram moeten waar schuwen." De detective luisterde met een aandacht, die dien man aan moedigde, om voort te gaan, en toen hij even ophield, vroeg Carey: „Was Mr. Mostyn de eenige intieme vriend van je heer?- „Neen, da* kan ik niet precies zeggen. Mijn heer had vele vrienden op zijn club; maar Mr. Mostyn kwam meer bij hem dan de anderen, omdat ze nog oude schoolkameraden waren en Mr. Mostyn zich dus vrij voelde, om te komen, of mijn heer dit nu graag had of niet. Maar ik kon ze soms heel boos tegen elkaar hooren spreken. Er zijn dagen geweest, dat Mr. Mostyn het huis verliet, zonder mijn heer zelfs goeden-dag gezegd te hebben!" „Dat ze zoo verdeeld waren, zal dan zeker zijn geweest naar aanleiding van de verloving van den zoon van Mr. Mostyn met het nichtje van Mr. Hippsley tegen den zin van haar familie." „Neen, sir, dat was het niet", antwoordde Rodd en er kwam weer Iets aarzelends en iets onwilligs in den toon van zijn stem, wat Carey al meer opgemerkt had. De zaken van Mr. Hippsley ga<an mij niet aan, maar er waren gelegenheden, dat ik wel hooren moest, wat ze hier in deze kamer zeiden. De heeren badden beiden een luide stem en zoo kon het mij niet ontgaan, dat ze meestal over geld kibbelden." „Stond Mr. Hippsley er dan niet zoo goed voor, als het wel leek?" „Neen, het was juist andersom, geloof ik: Mr. Mostyn was mijn heer geld schuldig. Niet dat ik dit ooit zoo precies heb gehoord, maar nu en dan eens een woordje. Mr. Mostyn schold mijn heer voor een vrek; iemand, bij wien een oude vriendschap in het geheel niet telde, als er maar kwestie was van geld. Zoo iets heb ik hem eens hooren zeggen. En een andere keer weer: „Je hoeft er niet langer op aan te dringen, dat ik je betalen zou, want ik hèb 't eenvoudig niet; dus laat mij nu verder met rust!"" „En wat zei Mr. Hippsley hierop?" „Dat heb ik niet verstaan. Ik ging enkel maar even in de hall voorbij en hoorde die luide stem; maar ik achtte het mijn plicht om niet te luisteren.'' „Neen, neen, natuurlijk nietl- Op dit oogenblik werd er gebeld; Rodd ging opendoen en lief den dokter binnen. Dokter Standard, een grijze, al wat oudere heer keek Ver wonderd naar den detective, dien hij wel kende. „Goeden-morgen, Mr. Carey", begon hij. „Wat brengt u hier? Toch niets onaangenaams, naar ik hoop? Mr. Hippsley heeft mij zeker laten roepen?" Rodd scheen niet bij machte, om te antwoorden, maar liet het aan den detective over, om toe te lichten, waarom de hulp van den dokter was ingeroepen. „Er is hier in huis een misdaad gepleegd, dokter," zei Carey. „Mr. Hippsley is op snoode wijze vermoord gevonden. Ik heb u verzocht, hier te komen, eer wij onzen eigen dokter er bij halen, omdat ik begrijp, dat u zoowel een oud-vriend als een medisch adviseur was van Mr. Hippsley. Wilt u naar boven gaan?" De dokter volgde den detective zwijgend naar de slaapkamer van zijn patiënt en hield daar een korte lijkschouwing. „Kunt u zich eenig idéé vormen van het wapen, dat gebruikt werd?" vroeg de dietective, toen de dokter opkeek en zijn blik ontmoette. „Waar werd hij gevonden?" luidde de wedervraag. „Was hij op zijn kamer of beneden?" „Wij vonden het lijk", zei de detective met grooten nadruk, „achter in den kelder, in een kast verborgen. Er was niets, waaruit bleek, waar de misdaad kon bedreven zijn." „Eer ik u antwoord geef, Mr. Carey", vroeg de dokter, „moet ik u verzoeken, mij alle mogelijke bijzonderheden mee te deelen U zult opgemerkt hebben, dat de wond aan het hoofd werd toe gebracht, zeker door een ongewoon wapen." „En waarmee de getroffene in den rug werd aangevallen?" opperde de detective. „Denkt u?" „Hebt u een idéc?" yroeg de "detective nu weer, f „Vertelt u mij, al wat u weet Dit zal tijd besparen. Zooals t er nu toe staat weet ik niet anders, dan dat mij oude vriend vermoord is; vermoedelijk vennoord." „Vermoedelijk?" herhaalde de detective. „Maar als dit „ver moedelijk" was, waarom zou het lijk dan in dien kelder ver borgen zijn?" „Juist", beaamde de dokter. Daarop gaf Carey een heel objectief verslag van al wat hij tot nog toe gezien en gehoord had van dit geval. „U hebt natuurlijk naar het wapen gezocht?" vroeg de dokter. „We hebben nog geen systematisch onderzoek gedaan. Wel hebben we in den kelder rondgekeken, maar het eenige. dat wij daar vonden, was de kolenhamer, dien wij gebruikten om er de kastdeur mee te openen. En dit is geen wond, die met een hamer kan zijn toegebrachtI" „N e e n", herhaalde de dokter, „dit is geen wond, door een hamer toegebracht. Ik denk, dat de dood op Maandagavond is ingetreden, zoo bij dit vluchtig onderzoek; maar precies zou ik het nu nog niet kunnen zeggen." De detective knikte: „Dit klopt met wat de bedienden zeggen, dat hij dien nacht niet in zijn bed geslapen heeft" „Waar waren de bedienden?" vroeg de dokter. Carey lichtte dit toe. „Ik geloof niet, dat hij ter wereld een vijand had", zei de dokter weer. „Hij was er de man niet naar, om innige vriend schap of heftige vijandschap te wekken. Heeft u eenige reden, om te vermoeden, dat roof de drijfveer was?" „Ik heb geen reden, om iéts te vermoeden", antwoordde de detective beslist „We staaai pas aan het begin van het onder zoek. Ik heb u alles verteld, wat ik weet. Is u in staat, zi. ii eenig idéé te vormen van dien aard van het wapen, waarmee de noodlottige slag werd toegebracht, nu u al de bijzonderhedc n - heeft gehoord?" (Wordt vervolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 7