ZATERDAG 1 FEBRUARI 1936 TWEEDE BLAD PAG 7 woords. Verkeerd is ook de ontevredenheid des volks aan het adres dor volksvertegen woordiging. Ook deze taak is moeilijk. Deze mensohon blijven, gelijk ieder schepsel, be neden den eisch, welke God aan elk menseh gestold heeft Alleen dan is er vruchtbare samenwer king te venvachten als beiden, én overheid èn volk, steeds Gods wil bovenal erkennen. Hierna volgde nog eenige bespreking op het onderwerp, waarna de spreker met dankgebed sloot. JAARVERGADERING „ONDERLING HULPBETOON" De jaarlijksehe ledenvergadering van de vereeniging „Onderling Hulpbetoon" werd Donderdagavond gehouden in het lokaal Salvatori, bijgewoond door 69 leden. De voor zitter, de heer W. Slootweg, opende de ver gadering met een welkomstwoord tol de vele aanwezigen, en sprak er zijn voldoe ning over uit dat zoo velen waren opgeko men en hiermede blijk gaven mede te leven mot den arbeid der vereeniging. Spr. wierp daarop een blik op den toestand in het economisch leven, waar alles bijna nog donker is en in liet teckeri van de crisis staat Wat de vereeniging „Onderling Hulp betoon" betreft, dan is te constateeren dat deze een kalm verloop heeft gehad in het jaar dat heenging en zich geen bijzonder heden voordeuen, zoodat de kas van den penningmeester in zeer goede conditie ver keert, en de toestand gunstig kan worden genoemd. Een tweetal leden zijn in 1935 door den dood aan de vereeniging ontval len. De voorzitter besloot met de wensch dat Gods zegen in rijke mate mag rusten od den arbeid der vereeniging cn het pas ingetreden jaar voor elk der leden geze gend mag zijn. De secretaris, de heer W. J. Dekker, las de notulen der ledenvergadering, die werden goedgekeurd en vastgesteld. De penningmeester, de heer Jac. van Pijlen deed rekening en verantwoording van gehouden beheer. De ontvangsten, met in begrip van het saldo der vorige rekening, zijnde f 2086.90, bedroegen f 3299.53, de uit gaven f 1094.471/2, alzoo een batig saldo van f 2205.05%. Aan"ziekengeld was uitgegeven een bedmg van f 922. De commissie, be noemd tot het nazien der rekening, bracht bij monde van den ihcer S. Cok rapport uit. waarbij bleek dut boeken en bescheiden zeer accuraat in orde waren bevonden. De voor zitter bracht penningmeester en commissie een woord van dank voor hun arbeid. Tot lid der commissie voor onderzoek voor het jaar 1936 waren aangewezen de hoeren L. de Vogel en J. Brugman, terwijl nu als plaatsvervangers werden gekozen de heeren A. van Staveren en Nic. van Rijssel. Op voorstel van het bestuur werd be sloten voor het jaar 1936 de uitkeering bij ziekte voor hen die 15 cent per week pre mie per week betalen te stellen op f 7.50 en voor hen die 10 cent betalen per week op f 5. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren G. de Vogel en W. J. Dekker, die beiden zich weer bereid verklaarden Bij de gehouden rondvraag werden enkele vragen gedaan, die door den voorzitter wer den beantwoord. De voorzitter bracht aan het einde van de vergadering, die een zeer gezellig ka rakter had, een woord van dank tot de aanwezigen voor de betoonde belangstel lmg, wekte op tot propaganda door elk der leaen van de vereeniging en sloot daarop de vergadering. We wekken allen inzonderheid onze jonge menschen, op lid van „Onderling Hulpbe toon te worden, daar deze vereeniging in geval van ziekte een krachtige steun geeft en de premie in verband daarmede ze©- laag is gesteld. UITVOERING „EXCELSIOR" Woensdagavond gaf het Ghr. Mannenkoor „Excelsior" in de Geref. kerk haar 4e open bare uitvoering, onder leiding van den di recteur, den heer P, H. Jansen van Gouda, met medewerking van enkele solisten en van mej. L. Oudshoorn (piano). De eere voorzitter, burgemeester A. Warnaar, open de met te laten zingen Ps. 95 1, ging voor in gebed en las Psalm 147. Hierop heette hij allen welkom, in 't bijzonder de direc teur en medewerkenden voor dezen avond en sprak een openingswoord. De directeur verkreeg daarop gelegenheid om met het koor het programma, dat uit 18 nummers bestond, af te werken, waarbij ©en 3-tal solo-mummers, gezongen door de heeren A. Bol, C. Goedegeburen en C Groen Het koor verschafte aan de vele aanwezi gen een avond van kunstgenot, waarbij mej. L. Oudshoorn met piano-begeleiding zich op zeer verdienstelijke wijze kweet van haar taak, waarvoor haar door den eere- vnorzltter bloemen werden aangeboden. Aan het einde van deze goed geslaagde avond bracht de eere-voorzitter een woord vau dank aan den directeur voor zijn uitne- menae leiding en aan het koor voor het geen dezen avond werd geboden. Nadat gezongen was Gez. ISO 1 ging Ds. Heuzeveldt voor in adnkgebed. HILLEGOM PATRIMONIUM De plaatselijke afdeeling houdt Maandag 3 Februari a.s., des avonds half aoRt, in het gebouw aan de v. d. Endelaan haar jaarvergadering. Als spreker zal dien avond optreden Ds. P. D. Kuiper, van Sassenheim, met het onderwerp: „De Christen in dezen tijd". Niet alleen de leden, maar ook belang stellende geestverwanten zijn welkom. Komt dus allen. STRENGE MAATREGELEN Door de NecL Sierteeltcentrale worden thans strenge maatregelen toegepast op de onwillige bloembollenkweekers, die nog steeds in gebreke zijn gebleven om aan hun verplichtingen te voldoen. Reeds eenige dagen is men bezig om bij sommige kwee kers de beplante oppervlakte op te meten en Vrijdagmorgen werd de fa. v. H. in do Zilk vereerd met een beeoek van een 6-fal rijksveldwachters met een 30 werkloozen, die in naam der wet de geplante bloem bollen gingen rooien. Het is voorwaar een onaangename gewaarwording, maar eigen schuld plaagt nu eenmaal het meest. GEM. ARBEIDSBEURS Bij de Gem, Arbeidsbeurs stonden per 31 Januari 765 werkloozen ingeschreven tegen 806 op clezellfde datum vat het vorige jaar ZONDAGSDIENST DOKTOREN Deze dienst wordt Zondag a.s. waargeno men door Dr. J. J. Versluys, Tel. 5121 UITVOERING CHR. GYMNASTIEK- VEREENIGING „JAHN" Donderdagavond hield de Chr. Gymnas- tiekvereen. „Jahn" haar jaarlijksehe uitvoe ring in de zaal van café „Flora". Omstreeks half acht werden de deuren gesloten en vond de opmarsoh plaats. Hier na werd het woord gegeven aan den eere- .voorzitter Ds. Eerhard. Spr. heette alle aan Xvezigen hartelijk welkom en hoopte dut allen een genoeglijke avond mochten heb ben. Tevens hoopte spr. dat de Chr. Gym nastiek in Hillegom goede opgang mocht maken, daar het toch zoo*») mooie en ge zonde sport is. Ook uitte spr. zijn eigen sympathie voor de vereeniging en hij hoon te dan ook, dat de Ghr. gymnastiek nog vele jaren van groei en bloei mocht mee maken. (Applaus.). Vervolgens werd de leiding aan de leid ster en leider gegeven om liet programma af te werken. Dg nummers werden alle'uitstekend uit gevoerd. Vooral de vloeiesde oefening van de dames en de. staafoefening met muziek begeleiding van de heeren waren de mooi ste nummers van de avond, welke num mers dan ook een hartelijk applaus van de aanwezigen verkregen. Aan het einde van de. avond sprak de voorzitter een woord van dank aan de leid ster en leider van deze uilvoering en als blijk van waardeering werd hun een bloem stuk aangeboden. Ook de pianiste, die ver schillende stukjes begeleid had, had eer, bloemstuk in ontvangst te nemen. Tevens dankte de voorzitter alle aanwezigen vóór hun 'belangstellng en hij hoopte dat door deze uitvoering zich velen als lid zouden opgeven. Allen keerden hierna hoogst vol daan huiswaarts. De zaal was geheel uit verkooht. KATWIJK AAN DEN RIJN LEDENVERGADERING A. R. PROPAGANDACLUB Gisteravond kwam de A. R. Propaganda- club „Groen van Prinsterer" voor de derde maal in dit winterseizoen in ledenvergade ring bijeen. Nadat gezongen was Ps. 99 1 opende de voorzitter, de heer J. de Kreek, op de ge bruikelijke wijze. In zijn openingswoord heette hij de aanwezigen hartelijk welkom en wees hij op de noodzakelijkheid en de bet.eekenis van de begiaselstudic. Vervolgens las de secretaris, de heer P. v. d. Gugten Czn., de notulen van de vorige vergadering, welke werden vastgesteld en geteekend. De heer C. Zuyderduyn Jr. -hield een in leiding over „De Staatsvorm en de Grond wet", naar aanleiding van de artikelen 6 en 7 van het Program van beginselen der A.H. Partij. Na het begrip „Staal"' uiteengezet te hebben, behandelde inleider verschillende staatsvormen, als monarchier, republiek en democratie. Spr. kwam tot de conclusie dar, gerekend met de vrijmacht Gods en met cie historie van ons volk, voor ons land do beste regeeringsvorm is de constitutioneel© monarchie: de monarchie erfelijk in hef. Huis van Oranje. Bij de 1 «schouwing van de Grondwet zette inleider nader uiteen het Revolutionaire en het Antirevolutionaire begrip van de Grondwet. Achtereenvolgens ging spr. na de Grond wet van 1798. van 1814 en 1848. om ten slotte over grondwetsherziening te spreken. Op deze uitnenuf.ide inleiding ontspon zich een geanimeerde bespreking. Door één der leden werd nog het vraagstuk der orde ning naar voren gebracht, waarover nog kort van gedachten werd gewisseld. Na behandeling van enkele huishoud© lijlke zaken dankte de voorzitter in het bij zonder den inleider en allen die aan het slagen van dezen avond hadden medege werkt. Met dankgebed werd de geslaagd© vergadering besloten. DAMWEDSTRIJDEN Deze weck werden door K.D.C. twee com petitiewedstrijden voor de H.D.D.B. ge speeld, nl. te Leiderdorp K.D.C. II tegen Leiderdorp II en thuis K.D.C. III tegen Rijnsburg II. De uitslag was; L.D.C. II—K.D.C II M. de Koning-—C. van Rossum 02 J. Smit—J. Touw 0—2 J. A. RamakerJ. Schoneveld (res.) 0-2 J. Sandü-kJ. Korpelshnek 02 C. Teijlingen—G. Varkevisser 0—2 L. RosserA. Vooiis 02 K. SpekH. Slingerland 0—2 W. OverdobestYV. Böttcher 20 J. BosmanA. Bamhoqrn (res.) 02 C. de Koning—R. Haasnoot 2—0 Totaal 1—16 K.D.C. IIIRijnsburg II J. van Elk—C Jungerius 0—2 J. Schoneveld—F. A. Verkuil 0-2 A. VooijsA. v. d. Brink 11 D. Nasveld (res.)W. Schoneveld 11 A. Barnhoorn H. J. Raven^bergen 02 A. Schouten—C. Schoneveld 2—0 C. Durieux—P. Schoneveld 20 J. v. d. Meij (res.)C. Kromhout (res.) 0-2 J. Stabij—Alb. Heemskerk 2—0 J. Korpelshook—A. Ravensbergen 11 Totaal 911 K.D.C II behaalde te Leiderdorp een schitterende overwinning en gezien de uit slag tegen het sterke Rijnsburg II heeft K.D.C. III zich ook best geweerd. Volgende week Donderdag 6 Februari 1936 spelen alle tientallen thuis, nil. K.D.C. I tegen K.W.Z. I; K.D.C II tegen K.W.Z. II en K.D.C III tegen Leiderdorp II. OUDERAVOND Donderdag werd door de O. B. v. W. v. C School alhier de jaarlijksehe Ouderavond gehouden. Evenals andere jaren was de eigenlijke samenkomst belegd in de zaal op het Kerkplein, terwijl het gemaakte werk der leerlingen te voren in de school te bezichtigen was. De resultaten van hand werkonderwijs, handenarbeid en teekenen, speciaal van de leerlingen der 7e klasse, vormden samen een keurige tentoonstelling, die groote bewondering wekte. Te 8 uur opende Ds. E. Warmolts. voor zitter van het bestuur het tweede deel van den avond. Hierna gaf hij het woord aar- het hoofd dor school, den heer D. Blansjaar. die de ouders bepaalde bij „De toenemen de tuchteloosheid der jeugd". Vervolgens reciteerden d© leerling der hoogste klasse een tiental prozastukjes en gedichten. Na de pauze, volgde nog een referaat van den heer H. N. de Nie over „Snoepen en rooken" en enkele stukjes van den heer F,, van Wensveen uit „Kinderen uit mijn klas". Ds. Warmolts sloot dezen geslaagden avond na het doen zingen van Gez. 96. KATWIJK AAN ZEE AFSCHEID VAN MEJ. N. A. DE VOOGD Gister heeft mej. N. A. de Voogd, na een diensttijd van 28 jaren, de eerste Herv. school met pensioen verlaten. Ds. R. P. A Rutgers, voorzitter van het Schoolbestuur, zeide dat het bestuur steeds tevreden is ge weest over de wijze waarop mej. De Voogd haar taak heeft vervuld, Namens het be stuur werd haar een boekwerk aangeboden. Vervolgens voerden nog het woord de hee ren J. Baak. inspecteur van het L. O. en d© heer D. N. Malssen, inspecteur voor C. V. O Het hoofd der school, de heer C. v. d. Rhoe, gewaagde van de prettige samenwerking, welke er steeds werd gevonden. Namens hoi gezamenlijk personeel w» rd haar 't dagboek van Ds. Helders aangeboden. Namens het pei-soneel werd het woord gevoerd door den heer C. Kwakernaak, die de scheidende on derwijzeres een schemerlamp en een leven de plant namens de kinderen aanbood. Ds P. Pras sprak een slotwoord, waarna mei. De Voogd diep geroerd dankte voor de haar toegebrac.h te hu 1de. LEDENVERGADERING VAN DE CHR. MUZIEKVEREEN. U. N. I. Gisteravond vond in één der bovenzalen van het Jeugdhuis de 35ste jaarvergadering plaats van U. N. I. De voorzitter A. v. cL Plas sprak een openingswoord, waarna hij een overzicht gaf van 35-jarige vercenigings- arbeid. De secretaris las vervolgens de notulen en het jaarverslag voor, waarin hij gewaag de van een opgewekt vereen igingsleven. De vereenighig telt nu pl.m. 40 leden. De kascommissie deed bij monde van den heer A, v. Dijk Jr. de medodeeliing, da'l boe ken en bescheiden in orde waren bevonden. Bestuursverkiezing volgde. De aftredende heeren A. v. d. Plas, C Langmuur, J. van Dijk en P. Langmuur werden herkozen Hierna volgde bespreking voor een even tueel tc houden concours. Aangezien de bond nog geen defvitieve beslissing geno men heeft, kon dit punt nog niet worden afgehandeld. Na de rondvraag sloot de voorzitter d« vergadering met dankgebed. ONTVREEMD J. S., uit Valkenburg, deed bij de politie aangifte van verdwijning van een houtvlot in den Rijn. STAND DER WERKLOOSHEID Bij het bureau voor arbeidsbemiddeling stonden heden 1122 jjersonen als werkloos ingeschreven. LEIDSCHENDAM DE JEUGD EN DE CRISIS Gisteravond hield de Chr. Nat. Werk mansbond een goed geslaagde vergade ring. Nadat de voorzitter, de lieer Van Oost wou de, de bijeenkomst op gebrui kelijke wijze had geopend, sprak de heer C 0 m p a g n e, evangelist te Schevcningen. een vlotte en boeiende rede uit over „Jeugd en Crisis"' Spr. teekende eerst in groote trekken hel geweldige van deze crisis, welke de wereld 111 al haar geledingen heeft aangetast, en zette daarna uiteen hoe de jeugd daarbij be trokken is en er het zwaarkt van allen onder lijdt Als vanzelf volgde daaruit, welke taak ouders, organisaties en kerk heb ben om de jeugd zooveel doenlijk voor ver wildering cn geloofsverzaking te bewaren. De kerken laten zich gelukkig niet on betuigd en in het bijzonder stond spr. stil bij de zegenrijke arbeid van de Centrale voor Wcrkloozcnzorg, vooral ook een daad der Kerken, waarop met dankbaarheid ge wezen mag worden. Dit werk ^jscht echter nog aanzienlijke uitbreiding en spr. wekte tot gebed en offer op. Hoe zwaar ook de tijden zijn, de Christen mag niet wanhopen; voor hem geldt steeds: biddend voorwaarts, want God laat Zijn werk niet los. De lange rede was met onverdeelde aan dacht aangehoord. Een korte bespreking volgde, waaraan de heeren R o m ij n en Z ij 1 s t r a deelnamen. De laatste zei, dat tot zijn spijt de spreker gezwegen had over de beteckenis der Christelijke pers. De heer Compagne antwoorde, dat deze rede een vervolg was op een andere, waarin de crisis in 't algemeen was besproken en daarin had hij uitvoerig de Christelijke pers aan bevolen. Ieder kon en moest dat Ln eigen omgeving doen, want het is een dom praatje dat met name in Den Haag de Christelijke pers niet kan concurreeren met de zg. neu trale. Doch sommigen schijnen liever een vrijz. blad te lezen, zelfs ontmoette spr. bij huisbezoek een enkele maal de roode pers in de gezinnen, dan een Christelijk dagblad, waarin wel eens wat staat, waar mee men het niet ten volle eens is. Dat kwaad moet bestreden worden. Nadat de heer Vink nog een slotwoord gesproken had, vooral om zijn vreugde te zeggen over het feit, dat een evangelist met zooveel kennis van zaken de Christelijk So ciale actie verdedigde, werd de geanimeer de vergadering met dankgebed gesloten. COÖPERATIEVE TUINBOUWVEILING „VEUR EN OMSTREKEN" De Coöp. Tuinbouwveiling te Veur hiela haar jaarvergadering, welke zeer goed be zocht was. De opening geschiedde door den voorzitter, den heer L. C. de Koning te Veur, die een overzicht gaf van de voor naamste gebeurtenissen in 1935. Het jaarverslag van den secetaris-pen ningmeester, de heer T. Borst te Veur, geeft aan, dat in 1935 de omzet wederom is gedaald met f 175.000, en thans bedraagt f 530.000, dat is in 4 jaar een vermindering van 7 ton. Wel werd een grootere uitkeering verkregen uit 'het Landbouwcrisisfonds, doch dit kan de snelle daling niet opvan gen. Dank werd uitgesproken aan de Regee ring, dat de waardeering voor ons vak stijgt De reserve werd aangewend tot afschrijving op gebouwen, deze daalden in 5 jaar var f 80.000 tot f 23.000. De emballagerekening vertoonde een gun stig beeld. De winst bedroeg f 516.76. wil statistiek van aanvoeren, prijzen en door gedraaide groenten werd voorgelezen, een woord van aanmoediging om te volharden gesproken. Na een financieel rapport door het col lege van commissarissen, wordt de balans en veilingrekemng met algemeene stemmen goedgekeurd. Bij de bestuursverkiezing wordt de heer heer T. Borst met bijna algemeene stemmen herkozen tot secretaris-penningmeester en in de plaats van het bestuurslid de heer A. W. Hendriks, die niet herkiesbaar is, wordt gekozen de heer Jac. J. van Veen. Als commissaris wordt gekozen in plaats van den aftredenden heer G Kranenburg de heer S. P. Visser te Veur. De vergoedingen voor het bestuur worden geregeld op dezelfde voet als in 1935. De veilingprovisie voor 1936 wordt gestold on 4 pet en de kistenhuur op 1 cent per ge bruik. De entreegelden worden vorlaagd tot op f 15 Een commissie werd benoemd ter bestudeering van de mogelijkheid tot tomatenverkoop en bloc. Besloten wordt d© provisieheffing voor de teeltcredieten onge wijzigd voort te zetten. Na een bescheiden rondvraag sluit do voorzitter de vergadering, met een woord van dank voor de zakelijke en aangename toon, die in de vergadering heeft ge heerscht, ondanks de tallooze moeiten waar mede onze tuinders hebben te worstelen. LISSE INGEBRUIKNEMING NIEUWE KERK GEREF. GEMEENTE Wij kunnen thans mededeelen dat hett nieuwe kerkgebouw der Geref. Gemeente met enkele dagen gereed zal komen. Offi- De „ALGEMEENE FR1ESCHE" te Leeuwarden, is de grootste Onderlinge Levensverzekering-Maatschappij in Neder land. Zij verlaagt bij tariefsverlaging ook de premiën welke reeds verzekerden betalen, terwijl premieverhoging voor hen door de Statuten en Verzekeringsvoor- waarden uitgesloten is. cieel is nu vastgesteld, dat de kerk in ge bruik zal worden eenomen op Vrijdag 7 Februari. Bij deze gelegenheid zal de pastor loci, Ds. II. Ligtenborg, in den dienst den Woords voorgaan. De dienst zal dien avond om 7 uur aanvangen. JAARVERGADERING E.H.B.O. Vrijdagavond werd in de kileine zaal van hotel „De Witte Zwaan" de jaarvergadering gehouden van de afdeeling Lisse van de Ned Vereenigiug F..H.B.O- De voorzitter, do heer G. Buurman, ver welkomde de aanwezigen, die in flinke ge tale opgekomen waren. In zi>n openings woord wijst de voorzitter op het groote nut van de E.H.B.O.. hetgeen Vrijdagmorgen nog weer bleek bij het groote auto-ongeluk te Hillegom, waar ook door de E.H.B.O. uit Lisse diensten werden verricht. Do secretaris, de heer Hooyer, las dc notulen der vorige vergadering en 't jaar verslag over 1935 In het jaarverslag werd in den breede uileengezet wat het, afgeloopen jaar in het vereenigingsleven is gepasseerd. Duidelijk kwam hierbij naar voren dat de afdeeling Lisse zeer actief ig en zich in een gestadigen bloei mag verheugen. De voorzitter dankt den heer Hooier voor zijn schitterend verslag dat hij gegeven heett van welk verslag op de a.s. te houden open hare vergadering aan het publiek meerdere bekendheid zal worden gegeven. De heer K. Tromp deed niededeeling van den stand der financiën. In 1935 werd ont vangen f 530.25 en uitgegeven f 419.07. zoo dut er een voordoelig cal do was van f 80.04. Het kassaldo op 1 Januari 1935 bedroeg f 80.04, zoodat op 31 December 1035 in kas was f 191.22 De heeren K. Tatis en W. Faas hadden de bescheiden reeds gecontroleerd en brachten omtrent dit onderzoek een guu stig rapport uit, waarop de penniiigmeestor gedechargeerd werd. Op voorstel van het bestuur wordt art. 13 der statuten gewijzigd, waardoor de af treding der bestuursleden zoodanig is ge regeld, dat het in de praktijk niet voor zal komen dat de ls 42 en 2de .secretaris tege lijk zouden aftreden, hetgeen niet wcnsch© lijk is voor de vereeniging. De aft.V-dende bestuursleden, de heeren G. Tromp on J- Pollé. werden met nagenoeg algemeene stemmen herkozen. Besloten werd tot afvaardiging naar de algemeene vergadering, waarin t bestuur vrij mandaat heeft Na de rondvraag werd de vergadering door den voorzitter onder dank gesloten. POGING TOT DIEFSTAL De werklooze landarbeider J. H. M. al hier kwam tot de onaangename ontdekking dat zijn aardappelenput, gelegen op den tuin Zandvliet onder deze gemeente, geheel was ontdaan van zijn bedekking. Vermoedelijk hebben onrechtmatige be zoekers dit feit gedaan met de bedoeling om de inhoud van deze aardappelenput in te pikken. In dit bedrijf zijn zij waarschijn lijk gestoord geworden. Het is wat men noemt een laffe daad om een werkloos huis vader te willen berooven van zijn winter voorraad. BEGIN VAN BRAND Bij den heer M. aan de Crocusscnstraat ontstond een begin van brand, doordat d© gasvlam in de vetpan sloeg. De brand kon met eigen bluschmiddelen gesmoord wor den. NIEUWE WETERING AUTO-ONGELUK Gisteren kwam hier uit de richting Aals meer een autobus van Maarse en Kroon en uit de richting Leiden een groote vracht wagen. De weg is daar tamelijk smal; tevens staan de telefoonpalen heel dicht bij het harde wegdek, zoodat ze de autobestuurders dikwijls veel last verschaffen. Juist bij zoo'n telefoonpaal ontmoetten de hvee auto's elkaar. De vrachtwagen reed aan de kant van de telefoonpaal en had dus de bus de voorrang moeten verleenen. Dit ge beurde niet. De chauffeur van de bus ging toen naast het harde wegdek rijden, wat tot gevolg had, dat de bus geheel verzakte in de zachte berm. De passagiers van de bus kwamen met de schrik vrij en spoedig waren er luxe wagens aanwezig om de passagiers naar Leiden te brengen. Politie was spoedig ter plaatse en regelde alles. Ruim 3 uur na het gebeurde was de bus weer opgetrokken en kon naar Leimui- den gebracht worden. Een en ander had veel bekijks. NOORDWIJK AAN ZEE GOED AFGELOOPEN Gistermorgen waren eenige kinderen aan het spelen in het zand bij de Julianaweg. Een der kinderen was in een gegraven gat gegaan waar de anderen spelenderwijs zand ingooiden. 'tWas zoover gekomen dat alleen het hoofd van het kind er nog uitkwam toen er hulp kwam, juist nog vroeg genoeg om een geneesheer te halen, daar, toen het kind bevrijd was, het bewusteloos was. Het kind kon weer spoedig worden bijgebracht. Een ernstige waarschuwing voor velen. RIJNSBURG A. R. PROP. CLUB Onder leiding van haar Voorz. den heer W. Star, heeft de Prop. Club weer verga derd. Door den heer L. J. de Rover werd ingeleid het onderwerp: „Politieke stroo mingen in verband met het klassenonder scheid". Spr. staat stil bij: 1. De S.D.A.P. en 't Communisme en de Klassenstrijd; 2. De N. S. B. en het opheffen van de klassen strijd in de Nat. eenheid. 3. De A. R. en de klassenharmonie. Niet alleen het communis me, maar ook de S.D.A.P. predikt nog al tijd de klassenstrijd, wat blijkt uit socia listische uitspraken van recenton datum. Vrijheid, gelijkheid, broederschap is de leus. Die moeten hcerschen en de mensoh met zijn „Rede" is hiertoe in staat en zal het verwerkelijken. Deze leer van de klasse- strijd, is gegrond op het historisch materia lisme. Niet alleen het materieole bestaan maar ook het geestelijk leven is volgens deze leer afhankelijk van de economische toestand. Zoo wo,-den Godsdienst, Ethiek en Recht herleid tot stoffelijke goederen. Door de klassenstrijd tot de harmonie, tot de heilstaat. Deze loer is van Christelijk standnunt te verwerpen omdat ze geen rekening houdt met God, den Almachtigen Schepper en Onderhouder van alle dingen. Haar materialistisch karakter vloekt met de Christelijke levensbeschouwing. Ook bij wetenschappelijk objectieve beschouwing der geschiedenis is ze niet vol te houden. Terwijl ook haar voorstelling, dat de klassenver schillen zich hoe langer hoe meer zullen gaan toespitsen, geen grond meer vjndt in de werkelijkheid. Vervolgens wordt nagegaan wat de N. S. B. wil. Spr. wijst er op „dat de uitdrukking „corporatieve Staat" een contradictio in ter minis is. Door de voorgestane staalsdwang zal de eenheid nooit verkregen worden. Dit zal steeds afstuiten op het egoisme van den mensoh. Een eenheid niet gegrond op Gods Woord is een sehijneenheid. Deze eenheid die gegrond is op de wereldbeschouwing van Hegel is onverzoenlijke tegenstelling van de levens, en wereldbeschouwing van het Calvinisme. Wij A. R. streven naar klassenharmonie. De ongolijkheid is in de Scliepjiing gegrond. Rijken en armen zullen er altijd zijn. Dit mag geen oorzaak zijn van strijd. Noodig is: bekeering der harten. Eerst moet ge zocht worden het Koninkrijk Gods en Zijn gerechtigheid en alle dingen zullen ons toe geworpen worden. Door gerechtigheid kan de oplossing der sociale kwestie komen c-n komt er de klassenharmonie. Óp de basis van Gods Wot zal het maatschappelijk leven geordend moeten worden, doortrokken van de geest der Liefde. Op dit onderwerp volgde een dusdanige besjireking, dat ze om des tijds wille afge broken moest worden. REDE Dr. J. B. EVENHUIS Donderdagavond trad irn cle Ned. Herv. Kerk alhier op Dr. J. B. Evenhuis, van Scheveningen, met het onderwerp: „Kerk- herstel naar de eisch van Gods Woord". Het is niet mogelijk, zeide Spr. o.m., om al de feiten van kerkherstcl, die in de historie hebben plaats gehad, te illustreercn Daarom wil spr. alleen stilstaan bij de Re formatie. Spreker wijst dan eei>* op don geloofsstrijd van Luther en concludeert dat eerst in het hart van het individu ïejs ge beurt, waarna het zich dan uitstrekt tot meerderen. Nu is voor ons allen dé vraag of we ons rijk weten in het feit dat de Re formatie er is geweest en welke vruchten zii heeft gehad met betrekking tot het ker kelijk leven. We moeten ons dan bewust, weten dat het gaat om de Kerk, het eigendom das Heeren. God sprak tot Israël: „Ik hen de Heere uw God", en dit woord komt ook tot ons en omvat de geheele Kerk des Heeren. als Zijn eigendom. Men mcune niet, dat de spreker od het oog heeft de onzichtbare Kerk. Daaimee ko men wij in het kader van dit onderwerp niet in aanraking. Het gaat hier om de zichtbaar geïnstitueerde Kerk de-s Heeren od aarde. Als preker komt tot de vraag, wie eigenlijk de oorzaak van de inzinking der Kerk is. zegt hij, dat het o zoo gemakkelijk is om de schuld te schuiven od een svnode of kerkeraad. die een communistische do- miné laten preken. Maar wij moeten komen tot de ootmoedige schuldbelijdenis, dat het de schuld van een ieder onzer persoonlij! is. Dan zal kerkherstel in den waren zin des woords alleen mogelijk zijn. Geen kerk herstel door ons van de Herv. Kerk af tc scheiden. Dan doen we hetzelf. Maar dar. moet niet. Die kerkherstelling is het werk Gods. En we moeten dan werken aan kerk herstel naar de eisch van Gods Woord. Sur verdedigt dit aan de hand van Luthers da den. Luther, die volgens spreker niet uit de R. K. Kerk is gegaan, maar die Kerk 10 haar ware wezen heeft voortgezet. Men moge jubelen en juichen bij de her denking der Doleantie, wij waarachtige Do- leerenden in de Herv. Kerk, zullen blijven in ootmoed het hoofd buigend, wachtend op Gods tijd. En dan zal ook kerkherstel op Gods tijd zeker komen, want: „Het Woord onzer Gods blijft in eeuwigheid". Rede C. B. v. iL WAL Gisteravond trad voor de A. R. Kies ver Ned. en Oranje op de heor C. B. v. d. Wal. van 's-Hertogenbosch, met het onderwerp- „Drieërlei crisiswee". Spr. handelde over: 1. Maatschappelijke crisis; 2. Staatkundige crisis; 3. Geestelijk godsdienstige crisis. In dezen tijd moeten we vooral letten od de vele geestelijke gevaren. De diepste oor s^ak van het geestelijk conflict vinden we in het paradijs. De oorlogsverklaring van Satan gegoten in de vorm van liet Evange lie. Onze taak is om liet Evangelie van Christus op alle terrein te verbreiden. De s'rijd om het Evangelie, aangevangen 111 het paradijs, moet worden voortgezet, ook door de eenvoudigste belijder van Christus. Spr. eindigt zijn rede met een gedicht van Dr. A. Kuyper, SASSENHEIM PROTESTANTSCHE ZIEKENVERPLEGING „Verhoog uw bijdrage", dat was het mot to dat in vele toonaarden vernomen werd op de algemeene vergadering die gisteren avond in het Vereenigingsgebouw werd gehouden van bovengenoemde vereeniging. Zoowel het openingswoord van den voor zitter den heer J. van Leeuwen, als de ver slagen van secretaris en penningmeester deden dit geluid hooren en toonden de nood zakelijkheid daarvan overtuigend aan. Wel iswaar, aldus de voorzitter in zijn openings woord was het afgeloopen jaar niet onbe vredigend. Is er een jaar geweest dat de contributies op eenmaal terugliepen met f 600, het afgeloopen jaar was dit f150, en de hoop werd uitgesproken dat nu „het diepste punt" bereikt zou zijn. Een bijzonder woord van dank uitte de voorzitter aan het adres van het Dames- handwerkcomité, dat ook thans weer voor de bazar werkte en een netto-opbrengst aan den penningmeester kon ter hand stellen van f 1.50. Zonder de steun* van dit bedrag zou de vereeniging voor een hopeloos tekort komen te staan. Hoewel de inkomsten in totaal minder waren werd toch een bovre- digond resultaat bereikt, daar door een economisch bestuur nog weer op de uitgra ven kon worden bezuinigd. De ontvangen verpleeggelden overtreffen die van het vo rig jaar terwijl daarentegen de uitgaven voor salarissen en huishouding daalden. De Penningmeester lichtto het financieele overzicht toe en wees er op dat aan liet eind van het boekjaar sinds langen tijd iets kon worden afgeschreven n.l. f250 op inventaris polikliniek en f250 op inventaris gebouw. Na deze afschrijving resteert een klein verlies. Afschrijving op het gebouw is evenwel evenzeer noodzakelijk en de !>onningmeester hoopte dan ook dat de con tribuanten van de noodzakelijkheid over tuigd zouden zijn om trouw to blijven en zich een offer voor dit mooie werk te ge troosten. De heer A. den Haan bracht als secreta ris een keurig overzichtelijk verslag uit over de werkzaamheden van Bestuur en personeel, waarin hij aantoonde dat van de bestuursleden de heeren Dijkstra en Van der Voet, als penningmeester en incasseer der .zeker wel het moeilijkste werk voor de vereeniging verrichten. Het voorstel van verleden j^ar van den heer van Ginhoven om de bijdragen in kleine termijnen te in nen voldoet uitstekend doch is zeer bewer kelijk. Tenslotte hracht de seer, in zijn ver slag hulde aan de zusters voor hun onver moeide werk en hun toewijding die zij bij haar veelzijdig bezig-zijn betoonen. I Zr. Pijpers gaf een beknopte en heldere uiteenzetting van de aard der werkzaam heden. Het doel van de wijkverpleging is om bij ernstige ziekten de familieleden in de verpleging te vervangen. Hoewel deze in de eerste plaats daartoe aangewezen zijn, daar zij het beste met de eigenaardigheden der patiënten békend zijn cn er een natuur lijke band bestaat, kan de hulp van vreem den toch noodzakelijk zijn en de praktijk heeft gelee>rd, aldus spr., dat in deze ge meente over het algemeen deze hulp gaar ne wordt aanvaard en aan de zusters wel willend de plaats wordt ingeruimd. Verder zijn de zusters werkzaam ln den dienst van de t.b.c.-bestrijding en de zuige lingenzorg. Ter verkrijging van noode te missen subsidies is het noodzakelijk dat deze takken van arbeid alle gezindten om vatten en daartoe wordt dit werk verricht in dienst van de plaatselijke afdeeling van het Groene Kruis, evenwei met behoud van eigen zelfstandigheid. Hiertoe is ook aan het Groene Kruis in huur gegeven de aan Bethesda aangebouwde serre. Zoowel de zuigelingenzorg en de t.b.c.-be- strijding staan nder Rijks toezicht. Vooral de t.b.c.-bestrijding, waarvoor noodig is het verblijf in de serre of de uitzending naar een sanatorium vraagt veel geld en wan neer het patiënten betreft uit minder goed eresitueerdp kring dan eischt het heel wat zorg voor de gelden bijeenzijn voor het ver- plceggeld of de uitzending naar het sana torium. De vruchten zoowel van "de t.b.c.-bestrij ding als van de zuigelingenzorg zijn aan de hand van de cijfers vergassend. Dertig jaar geleden stierven van de 100 zuigelingen er 20, thans is dit slechts 4, terwijl in dien zelfden tijd op 10.000 inwoners 20 menschen stierven aan t.b.c. en thans is dit 6. De Voorzitter bracht Zr. Pijpers dank voor haa- inleiding en beval het „kwartjes-fonds" waaruit Zr. Pijpers hoofdzakelijk de finan cieele hulp put voor verpleeggeld etc. aan. In de jiermanente commissie voor het boekenonderzoek werden benoemd dc heeren J. van Hoorn en C. van der Heijden. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren J. van Leeuwen (aftr.), L. van der Voet (aftr.) en Jac. van Nieuwkoop. De heer H. v. Renen had zich niet her kiesbaar kunnen stellen. Hem werd dank gebracht voor zijn vele werk verricht in al de jaren dat hij de vereeniging ais be stuurslid diende. Bij de rondvraag stelde de heer Barn hoorn de vraag of het gevaar niet dreigde dat de bijdragen van de arbeiders voor de vereeniging zouden verminderen nu zij verplicht werden van het doktersfonds over te gaan naar het (duurdere) Centraal Zie kenfonds. Dr. P. Ie Grand toonde overtuigend aan dat in dit opzicht de doktoren geen verwijt treft. In de afgeloopen 30 jaar hebben de inwoners dezer Gemeente een bevoorrechte positie gehad ten aanzien van de zeer billij ke tarieven van de dpktersfondsen. Deze staken gunstig af bij de omliggende ge meenten en waren in vele gevallen de helft minder. Dit was mogelijk doordat alles eenvoudig en zonder veel administratieve omslag werd verricht. De nieuwe „Zieken fondswet", hoewel nog niet in werking, maakte het noodzakelijk de eigen fondsen op te heffen en aansluiting bij het Centraal Ziekenfonds 'kan niet uitblijven. PATRIMONIUM Maandagavond spreekt de heer P. J. Ver- couteren voor „Patrimonium" over het on derwerp „Crisis en Jeugdv. De vergadering wordt gehouden in de Cath. kamer van de Geref. Kerk en vangt aan om 8 uur. PROCESVERBAAL Tegen een werklooze, die zijn huurkaart had vervalsoht om op deze wijze meer huur- toeslag te verkrijgen is proces-verbaal op gemaakt. BLOEMLUST Voor de speciale Narcissententoonstelling die op 18 Febr. a.s. des middags officieel zal worden geoj>end, hestaat veel belang stelling. Er wordt verwacht dat er een grooter aantal inzendingen zal zijn dan ver leden jaar, zoodat de beschikbare ruimte geheel bezet zal zijn. CROCUSSEN Verschillende kweekers stellen pogingen ln het werk om de teelt van Crocussen ook onder de saneringsmaatregelen te doen vallen. A.s. Maandag zal te Haarlem een vergadering van belanghebbenden worden gehouden. De Alg. Ver. voor Bloemliollen- cultuur zal van de op deze vergadering te voeren bespreking kennis nemen en over. wegen wat haar daarna te doen staat MANNENVEREENIGING De vergadering van de Geref. Mannenver- eeniging, welke stond gehouden te wordpn op a.s. Maandag en waai" do heer D. Buis liet onderwerp zou inleiden „Oorlog eu Vrede", kan niet doorgaan en is verschoven tot Maandag 10 Februari. „OBADJA". De Jongelingsvereen. „Ohadja" vierde on der leiding van haar voorzitter den heer J. Wiepkema haar jaarfeest ln de eersle plaats kwam op liet programma voor een inleiding van W. Houders over Ester. Ver volgens werden verschillende wedstrijden gehouden welke zeer in den smaak vie-, len. Bij de eerste wedstrijd, een z.g. steden- prijs-vraag, waarbij de verschillende na men in voorwerpen waren afgelieeld, vielen de prijzen ten duel aan J. Keizer, D.. Nagte- gaal en A van Leeuwen, terwijl B. Have- laar. D. van Leeuwen cn G. Wijntjes de prijzen verwierven van de spreekwoorden wedstrijd. Ook bij de pantomime een samenspraak en verschillende vordrachten hebben, de le den zich kostelijk geamuseerd. Bestuur en leden mogen weer op een prettige en wel geslaagde avond terugzien. DE MISHANDELING VAN EEN BOLLENKWEEKER De pl.v.-jiolitierechter te Den Haag, prof. mr. van Bemmclen, heeft in dc zaak tegen de gebroeders J. P. N„ bliembollenkweekcr te l.immen, en C J. N., bloombollenkweeker te Heilo on C J. O., aannemer te Haarlem, schorsing van behandeling bevolen, teneinde de op deze zaak betrekking hebbende stuk ken in handen van don rechtercommissaris te stellen. Deze drie verdachten zouden op 10 Mei 1935 den heer A. Berg bloembollen- kweeker te Sassenheim mishandeld hebben en toen zij op 24 Januari voor den politie rechter terecht stonden, eischte de officier van Justitie tegen ieder 150 subs. 25 dagen. VALKENBURG AR. PROPAGANDACLUB Woensdagavond vergaderde de AR. Pro- pagandaclub „Groen van Prinsterer". De ver gadering werd door den voorz.. den heer K. Binnenkade op gebruikelijke wijze geopend. Nadat de secretaris de notulen had gele zen, werd het woord gegeven aan den heer (Zie vei-volg llz. 8

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 5