KERK EN ZENDING DE VORDERINGEN ONZER STUDENTEN ZATERDAG 1 FEBRUARI 1936 GEREF. KERKEN Aangenomen: Naar Groningen, (vac.- Miedema), P. van Strien te Haarlemmer meer O.Z.; (vac.-Gispen), M. B. van 'tVeer te Zevenbergen. Naar Siegerswoude (Fr.). M. Hamming, cand. te Oostwold (W.). NED. HERV. KERK Beroepen: Te Breskens, G. C. Postma te Oudenbosch. Bedankt: Voor Nieuwe Tonge, W. L. Mulder te Hoevelaken. hulpprediker Cand. W. J. Meister, wonende te Overveen, is door den kerkeraad der Geret. Kerk te Laren (N.H.) benoemd tot hulpprediker. afscheed, bevestiging, intrede Ds. J. L. G. Gregory hoopt Zondag 15 Maart afscheid te nemen van de Ned. Herv. Kerk te Wageningen. Bevestiging en intrede te A m s t er dam zijn, gelijk we reeds gemeld hebben, bepaald resp. op 22 en 25 Maart. Cand. J. H. van Grieken van Rotterdam hoopt Zondag 29 Maart zijn in trede te doen bij de Ned. Herv. Kerk van Puttershoek, waar zijn vader, Ds. M. van Grieken te Rotterdam, hem zal beves tigen. J. A. Peters, cand. t. d- H. D., te Tiel hoopt Zondag 1 Maart a.s. zijn intrede te doen bij de Ned. Herv. Kerk te C o t h e n (Utr.), na bevestigd te zijn door r»s. M. Haveman van Tiel. Dr. J. g. geelkerken In verband met het 25-jarig ambtsjubileum van Dr. Geelkerken, zal Woensdag 5 Fe bruari in de Parkkerk te Amsterdam- Zuid een samenkomst met de gemeente worden gehouden, terwijl de jubilaris op Zondag 9 Februari des morgens in de Park- kerk een herdenkingswoord zal spreken. Ds. J. M. LINDEIJER Ds. J. M. Lindeijer, Ev. Luth. predikant te Batavia, hoopt 17 Juli met verlof in Nederland te vertoeven' tot half Januari 1937. Dr. W. MEINDERTSMA Dr. W. Meindertsma, de nestor der Ned. Herv. predikanten te 's-H ertogenbosch, herdenkt as. Zondag zijn 40-jarige ambts bediening. Dr. Meindertsma behoort tot de voorman nen der Vrijz. Hervormden. De. A. F. P. POP Naar we vernemen is Ds. Pop, Ned. Herv. predikant te Monster, die geruimen tijd vrij ernstig ziek is geweest thans weer zoo danig hersteld, dat hij zeer waarschijnlijk op Zondag 16 Februari in den ochtenddienst weer voor het eerst zal kunnen optreden, GEREF. KERKEN IN H. V. De kerkeraad der Geref. Kerk ln Hersteld Verband te Lelden heeft ln principe be sloten voor de godsdienstoefeningen te N o o r d wij k aan Zee een nieuwe kerk- zaal aan de Egbert de Grootstraat Ln gebruik te nemen. Daardoor zal het mogelijk zijn een langgekoesterde wensch om in Noordwijk ook 's morgens Godsdienstoefeningen te hou den in vervulling te doen gaan. PART. SYNODE DER GEREF. GEMEENTEN De Part. Synode van het Noorden der Geref. Gemeenten kwam gisteren te R o 11 e r- dam in vergadering bijeen. Aan de Synode ging een bidstond vooraf die geleid werd door het 2e Kamerlid, Ds. G. H. Kersten van Rotterdam-C. De Synode besloot nauwer contact te zoeken met de Free Presbyterian Church of Scotland. Voorts benoemde de Synode een commis sie teneinde te trachten een oplossing te verkrijgen van de bezwaren die bij de vis- schers bestaan tegen den Zondagsar- beid. Ook benoemde de Synode een commissie die haar van rapport dienen zal over het lidmaatschap van de Geref. Gemeenten en van de N. S. B. en de vereenigbaarheid daar van. FEDERATIE VAN DIACONIE6N De Zomerconferentie der Federatie van Diaconieën in de Ned. Herv. Kerk is bepaald op 20, 21 en 22 Juli te Lunteren. GODSDIENSTONDERWIJZER De heer H. Groenendijk Jr., Gods dienstonderwijzer te Boskoop, is als zoo danig door den kerkeraad der Ned. Herv. Gem. aldaar benoemd. AFVAARDIGING CHINEESCHE ZENDELING-ARTS De eerste met een Ned. Artsdlploma Op Vrijdag 14 Februari des avonds 8 uur hoopt de Ned. Zendings Vereeni- ging in de Prinsenkerk te Rotter dam af te vaardigen de heer L i m T o a n H i n, als zendeling-arts, be stemd voor de Medische Zending op West-Java. Dit zal voor de eerste maal zijn in de geschiedenis der Nederland- sche Zending, dat een Chineesche Christen met het Nederlandsche arts- diploma als zendeling-arts naar het zendingsveld wordt afgevaardigd. De heer Lim is geboren te Batavia, waar hy ook het lager onderwijs genoot en met het Christendom in aanraking kwam. Later heeft hij te Amsterdam gestudeerd, waar hij in 1935 het artsdiploma verwierf. Thans zal een van zijn liefste wenschen worden ver vuld om als zendeling-arts te kunnen uitgaan en zich dienstbaar te stellen aan zijn volks- genooten op West-Java. De afvaardiging zal geschieden door den voorzitter der Vereeni- ging, Ds. P. G. de Vey Mestdagh, predikant te Rotterdam. De zendingsrede zal worden gehouden door Ds. Joh. Rauws, zendings-director te Oegstgeest. Vermoedelijk zal de jonge arts ook een kort woord spreken. Na afloop van den af- vaardigingsdienst zal naar oud gebruik van de Ned. Zend. Ver. een Avondmaalsviering niet den uitgaanden zendeling-arts plaats hebben. Ditmaal echter onder goedkeuring en medewerking van den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente te Rotterdam. Het Avondmaal zal worden bediend door Ds. P. G. de Vey Mestdagh. Vereeniging van Kerkvoogdijen Onder leiding van den heer J. Bakker van MenaJdum. voorzitter der Vereen, van Kerkvoogdijen in Nederland, is te A m s t e r tl a m een streekvergadering gehouden. Na meegedeeld te hebben, dat ook Amsterdam thans is toegetreden tot de Vereeniging, be antwoordde de heer D. Bloemers, lid an den Raad van Beheer, enkele vragen betreffende de regeling der predikantstrac- tementen. Zoo werd de rechtsgrond van 't regle ment op die tractementen besproken en o.a. rezer. naar een vonnis van de Haagsche Rechtbank en het Haagsche Hof, waarin deze rechtsgrond erkend wordt. Ook in het wezen der Ned. Herv. Kerk vindt spr. bewijzen voor de rechtsgrond. Rechtsgrond erkend Het reglement van 1816. door Koning Wil lem I voor de Ned. Herv. Kerk in het Ko ninkrijk ontworpen is, hoe men ook over de bevoegdheid van den Koning moge denken, door de Hooge Raad als geldend verklaard, omdat het door alle gemeen ten tot die Kerk behóorende, is aanvaard. Het latere reglement is op dezelfde gron den erkend. De Rechtbank, later het Hof te Den Haag. heeft de bevoegdheid der Synode erkend om de regeling van de prcdikantstracte- menten aan zich te trekken. Het reglement op de p'edikantstractomenten tast al dus eveneens een vonnis van de Rechtbank, de bevoegdheid van de Kerkvoog- dij en niet aan. Onwillige kerkvoogdijen Fen tweede vraag was, of de Raad van Beheer maatregelen zal nemen tegen onwil lige Kerkvoogdijen. Zoo bv. ten aanzien van het weigeren om een vacante predikants- plaats te bezetten. Spr zeide. dat maatregelen, hier bedoeld, langs de weg van een proces zullen moeten worden genomen. Noch de Synode, noch de Baad van Beheer zullen die processen uitlokken, omdat zij processen een tragisch ver schijnsel achten in de Ned. Herv. Kerk. Zij wachten liever een veranderde houding van die protestcercnde kerk voogdijen af. Als tweede spreker trad op ir C W. E. van Voorst van Beest, lid van de Raad van Beheer. Hij sprak uit, dat verhoo ging of verlaging van de klasse, waarin de gemeente is geplaatst afhankelijk is van het aantal zielen. Op grond van dat aantal wordt het tractement van den predikant bepaald. Het verhoogen of verlagen van de klasse heeft niets te maken met. de verhoo ging of verlaging van den aanslag. In het algemeen constateerde deze spr. een onvoldoende offervaardigheid en noem de hij als een der oorzaken: de verhouding van predikant tot gemeente. Ernsi bij het beroepen Bij het beroepen van een predikant wordt niet altijd de noodige ernst be tracht. Tal van voorbeelden zijn bekend dat men alleen afgaat op zijn preek. Men krijgt dan een predikant, die met de Gemeente niet kan opschieten of andersom. De heer H. Eisma, Dd van de Raad van Boheer. zeide nog, dat het reglement op de predikantstractementen gemaakt is. om een einde te maken aan misstanden in de vorm van ellende en gebrek in menige pastorie. Erkennende de moeilijkheden, die mo menteel bij vele Kerkvoogdijen heerschen. zei :1e spr., dat een loslaten van de bestaande reglementen een terugvallen in die oude toestand zou zijn Als wij eens kijken bij andere kerkge nootschappen, hoe bij de Roomsch-Katholie ken de gemeenteleden van groot tot klein bijdragen moet opbrengen, hoeveel bij de Gereformeerde Kerken van hoog tot laag wordt opgebracht dan is er rede tot schaam te. Na beantwoording van nog enkele vragen werd de vergadering gesloten. Kerk en Staat in Duitschland De dankdienst in den Berlijnschen Dom Over den gisteren vermelden dankdienst ter herdenking van den derden verjaardag van het Derde Rijk deelt het N. C. P. nog mede, dat een Oud-Testamentische psalm (psalm 33) gelezen werd en ook de tekst van den grijzen kerkelijken voorman (ds. Zoellner werd dien dag juist 76 jaar) uit het oude Testament genomen was, n.L Jeremia 22 29 „Land, land, land! Hoor des Heeren Woord!" De prediking was „een beslist or thodoxe Belijdenisprediking". Volksliederen werden bij dezen dienst niet gezongen; ook vlaggen waren in de kerk niet aangebracht. EVANGELINE BOOTH IN NEDERLAND Grootsche ontvangst te Amsterdam De eerste vrouwelijke generaal van het Leger des Heils, de 70-jarige Evangeline Booth, dochter van den stichter van deze wereldorganisa tie, wijlen William Booth, is gister avond uit Engeland komende, in 's lands hoofdstad gearriveerd. Deputaties uit verschillende korpsen had den haar aan de verschilende stations, welke zij met den boottrein uit Vlisjingen op haar reis naar Amsterdam passeerde, begroet; doch deze huldebetuigingen konden uiter aard niet het grootsche karakter hebben var de ontvangst, dil haar in de hoofdstad, waar aan de Prins Hendrikkade net hoofdkwartier van het Leger des Heils is gevestigd, is beieid. Precies op tijd, te zeven minuten over negen, rolde de Vlissingsche trein 't Centraal Station binnen. Op het door de politie vrij gehouden gedeelte van het eerste perron waren ter ontvangst van de voorname be zoekster o.m. aanwezig de chef-secretaris van het Leger, kolonel Nielsen en echtgenoote Hier bevonden zich ook de stationschef, de heer E. Haak, en de heer Bouwman, inspecteur der Nederlandsche Spoorwegen. De leider van het Leger des Heils in Neder land, commandant Bouwe Vlas, had de reis van Vlissingen af medegemaakt; in het gezelschap van de generale bevonden zich voorts lieutenant-commissioner R. Griffith en majoor Mackness, die haar op haar tournee vergezellen. Na de hartelijke be groeting op het perron begaf het gezelschap zich via de Westelijke afrit naar het Stations plein. Padvinders en padvindsters hadden, in twee rijen pp deze afrit staande, met vaan dels en vlaggen een eereboog gevormd en zij hieven met hun jonge stemmen een,daverend gejuich aan, toen de generale, wie men haar 70 jaar allerminst aanziet, hen vriendelijk lachend en groetend, voorbijschreed. De muziek, die de wachtenden met het spelen van marschliederen had bezig gehou den, zette het „Dat 's Heeren zegen op U daal" in, toen de generale met de haar be geleidende officieren naar het kleine podium dat op een vrachtauto was geïmproviseerd, geleid werd en het was van deze plaats dat commandant Bouwe Vlas de voorname be zoekster toesprak. Luidsprekers maakten het gesproken woord tot in verren omtrek ver staanbaar. Een langdurig gejuich volgde op de woor den van den heer Vlas en nadat dit ver stomd was, nam de generale, die ondanks den neerstroomenden regen de haar aange boden bescherming van een paraplu met een lcort handgebaar weigerde, zelf met krach tige stem het woord, om te danken voor dit zeer schoone welkom, dat haar, naar zij zeide, tot in het diepst van haar hart had geroerd. In herinnering brengend het zegenrijke werk haar onvergetelijken vader, zeide zij, dat ook haar gebed en ambitie er op gericht is, het Koninkrijk Gods de eerste plaats te ïven, gelijk hij heeft gedaan. Nu speelden de muziekkorpsen het door de generale zelf gecomponeerde lied „Heel de aard voor God", waarmede de ontvangst werd beëindigd. Vergezeld door lieutenant-commissioner Griffith, majoor Mackness en commandant Vlas, begaf de generale zich hierna per auto, ia de brug voor de Martelaarsgracht, waar de menigte haar hartelijk toejuichte, naar haar apartementen in het gebouw van de Kweekschool van het Leger te Amstelveen, waar haar, na de doorstane vermoeienissen, een welkome rust wachtte. Dt Sint Maartenskerk te Zalt-Bommel, waarvan de prachtige toren den ganschen omtrek siert, is na de restauratie van den toren (1908—1917) nog geheel in ouden, dat is in ver van goeden doen gebleven. Het streven is nu, ook de kerk te restaureeren. Het interessante Gothische gebouw vertoont tcekenen van ernstig verval, sommige man kementen aan daken en goten vragen zelfs zeer spoedige voorziening. Er is een restau ratieplan goedgekeurd, waarvoor ook het Rijk en de provincie subsidieeren. Draagt de Gemeente Zalt-Bommel eveneens bij. dan moet de Ned. Herv. Gemeente nog f33.450 inzamelen. Om dit te helpen bereiken, is een circu laire onder aanbeveling van een Eere- Coinité uitgegaan; wie mee het behoud der in de middeleeuwen gebouwde kerk wil mogelijk maken, vindt op giro nr. 268081 van den Penningmeester der Restauratie- Commissie te Zalt-Bommel gelegenheid. In ons Zondagsblad van 8 Februari a.s. hopen wij foto's van kerk en toren te geven. OPVOEDING EN ONDERWIJS Prof. P. meijer Vandaag viert Prof. P. Meijer, hoogteetaai aan de Technische Hoogeschool te Delft, tot betrokken, waarschijnlijk regenbuien, zijn zilveren ambtsjubileum. weinig verandering in temperatuur. WETENSCHAP PROF. DR. H. LOGEMAN f Op de begraafplaats te Sint Amands- berg bij Gent in België is ter aarde besteld het stoffelijk overschot van Prof. Dr. Henri Logeman, in leven hoogleeraar in de Engelsche en moderne Skandina- vische philologie aan de Rijksuniversi teit te Gent Prof. H. Logeman werd in 1862 te Haar lem geboren. Hij studeerde achtereenvol gens aan de Universiteiten te Utrecht, Glas gow, Kristiania en Kopenhagen. In 1888 promoveerde hij te Utrecht in de Neder landsche letteren. Reeds kort daarna werd hij als hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Gent verbonden. Hij was belast met het volledig onderwijs in de Engelsche taal- en letterkunde en was er de grondlegger van de Anglistiek. Zijn voornaamste werk is „Elckerlyc, A fifteenth century Dutch Morality (Presum ably by Petrus Dorlandus) and Everyman, a nearly contempary translation. Gent 1892". Prof. Logeman kenmerkte zich door buiten gewone veelzijdigheid en scherpzinnigheid. Zijn werken en bijdragen voor verschillende tijdschriften zijn van hoogst wetenschappe lijke beteekenis. De Nederlandsche cultuur in Vlaanderen lijdt door zijn heengaan een groot verlies. Interessante nieuwe gegevens uit de dezer dagen verschenen Hooger-onderwij s-statistiek Welke kansen zijn er om de studie met succes te beëindigen Het ls in het algemeen met de statistische voorlichting omtrent ons Nederlandsche on derwijs uitnemend gesteld. Op gezette tijden publiceert de afdeeling Onderwijsstatistiek hetzij in volledige statistieken, hetzij in de beknopte Mededeelingen zeer veel van wat ons omtrent een juiste en volledige ken nis der diverse takken van onderwijs kan te stade komen. Inmiddels geeft men zich er op het Cen traal Bureau voor de Statistiek zeer goed rekenschap van dat stilstand achteruitgang beteekent en men streeft er dan ook naar telkens nieuwe onderwerpen in stuiie te nemen en door exact materiaal toe te lienten. Konden wij enkele maanden geleden mel ding maken van belangwekkend ni»w materiaal omtrent de vorderingen vau de leerlingen der scholen voor voorberei-iend hooger en middelbaar onderwijs opgeno men in de Statistiek van het V.H.M.O. 1931/ 32 t/m 1933/34 thans blijkt de dezer dagen verschenen nieuwe editie van de Statistiek van het Hooger On der w ij s, welke materiaal bevat over de studiejaren 1932/33 t/m 1933/34 en is uitge geven bij de Algemeene Landsdrukkerij te 's-Gravenhage, soortgelijke gegevens te be vatten ten aanzien van onze studenten. Wij leven in een tijd van bezuiniging. Efficiency is een woord, dat zich in een on gekende belangstelling verheugt. Wat is na tuurlijker dan dat men ook bij het onder wijs in de laatste jaren, meer dan ooit, zich er rekenschap van gaat geven, of het vele geld, dat tot ontwikkeling van de jeugd besteed wordt, wel op de juiste wijze wordt benut, en, zoo dit het geval is, of het wel een maximum aan effect sorteert. Er zijn veel studenten, zeer veel zelfs. Zóó veel, dat men ze in ons goede land nog wèl kan laten leeren, doch nadat ze hun studiën voltooid hebben, ze niet of nauwelijks kan ge bruiken. De talloos vele afgestudeer den met een academische opleiding vormen zoowel in het buitenland als hier te lande, een probleem, dat men wel als „de overvulling der maat schappij met intellectueel gevormden" pleegt aan te duiden. Hebben ouders, die hun kinderen laten studeeren aan universiteit of hoogeschool, omdat zij meenen, dat zij het nu eenmaal aan hun stand ver plicht zijn hun kinderen een academi sche opleiding te schenken, wel ooit ernstig overwogen, wat er met die kinderen moet gebeuren als zij straks afgestudeerd zijn? Hebben zij en hier keeren wij tot het strikt zakelijke gebied van de statistiek, welke wij zooeven citeerden, terug er zich een voorstelling van gevormd, welke kansen een pas afgestu- eerde gymnasiast of h.b.s.-er heeft om de voor hem liggende hoogeronderwijs-studie met suc ces te beëindigen, of, anders gezegd, weten zij welk rendement de universitaire studie oplevert. Zeer waarschijnlijk niet. Exact cijfermateriaal is omtrent dit punt voor ons geheele land nimmer verzameld. Hier en daar zijn weieens in beperkten kring becijferingen of schattingen gemaakt percentages genoemd, doch dit materiaal van groote bewijskracht gebleken. In de nieuwe Hoogeronderwijs-statistiek is aan dit punt volle aandacht besteed. Nauw keurig is van eiken student nagegaan door middel van een nominatief kaartsy steem hoe de vorderingen van iederen student sedert zijn eerste inschrijving aan een Nederlandsche universiteit of hooge school zijn geweest; welke examens hij heeft afgelegd en welke tijd hij daarvoor heeft noodig gehad. De onderzoekingen van het Centraal Bureau voor de Statistiek beginnen met de studenten, die zich in het academisch jaar 1930/31 voor het eerst lieten inschrij ven (de zgn. generatie 1930). Het be werkte materiaal loopt tot en met he.t stu diejaar 1933/34, zoodat van de generatie 1930 de vorderingen gedurende vier achter eenvolgende jaren bekend zijn. Het mate riaal is afzonderlijk bewerkt voor de facul teiten resp. hoogescholen, voor mannelijke en vrouwelijke studenten en belangrijk punt voor de beoordeeling van de vooroplei ding onzer studenten afzonderlijk voor de diverse diploma's en bevoegdheden (of groe pen daarvan), waaraan de studenten de be voegdheid ontleenen tot het doen van aca demische examens. Wij ontleenen enkele gegevens aan de sta tistiek omtrent de generatie 1930. Van de 100 studenten, die in 1930/31 een begin maakten met de studie in de faculteit der godgeleerdheid had na vier jaar 85 pet. het propaedeutisch en 36 pet. het candidaats- examen achter dr rug. In de faculteit der rechtsgeleerdheid be droeg het percentage vo.or het candldaats- examen na 4 jaar 81 pet. en voor het docto raal examen 7 pet. Voor de studie in de medicijnen (zonder tandheelkunde) vinden wij bij het candi- daatsexamen na 4-jarige studie een percen tage van 63 pet., voor het doctoraal examen nog niet 1 pet. Van de generatie 1930 in de wis- en na tuurkundige faculteit had in het meerge noemde tijdvak nog niet de helft (49 pet.) het candidaatsexamen achter den rug. In de faculteit der letteren en wijsbegeer te vinden wij voor het candidaatsexamen 35 pet. genoteerd, in die der handelswetenschap pen 37,5 pet. Voor de beide Handelshoogescholen te Rot terdam en Tilburg zien wij respectievelijk 54 pet. en 52 pet. der eerstejaars na 4 jaar als geslaagd voor het candidaatsexamen ge noteerd. Met betrekicing tot de vooropleiding der studenten merken wij enkele belangrijke feiten op. Zoo blijken, met betrekking tot de theologische faculteit, de vorderingen hen, die een vooropleiding hadden, welke loopt over het eindexamen-a van het gym nasium of lyceum of het overeenkomstige staatsexamen, steeds belangrijk beter te zijn dan die van hen, die deze opleiding niet ge noten. Ten aanzien van de juridische faculteit Is komen vast te staan, dat de studenten met het einddiploma-a van het gymnasium of het lyceum en dat van met goed gevolg af gelegd staatsexamen-a betere resultaten be reiken dan zij, die een b-diploma hebben. Over het algemeen hebben de personen met een „andere" examenbevoegdheid minder succes dan de hiervoor genoemden. In de wis- en natuurkundige faculteit blijkt de gymnasiale b-oplelding tot gunsti ger uitkomsten te leiden dan die der hoogere burgerschool. De literaire studenten met een gymnasiale a-opleiding hadden grooter succes dan zij, die de examenbevoegdheid uit anderen hoof de bezaten. Bij deze enkele citaten moeten wij het la ten. Het zal zonder meer duidelijk zijn, dat gegevens als de hierboven vermelde groote beteekenis zijn voor de Juiste kennis van ons hooger onderwijs. Men mag dan ook verwachten, dat de nieuw verschenen sta tistiek zeer de aandacht zal trekken van hen, die zich met het hooger onderwijs be zig houden of er zich voor interesseeren. De publicatie verdient ten volle een aandachti ge bestudeering. Het in dit artikel behandel de onderwerp is in de inleiding tot de sta tistiek uitvoerig besproken en door een serie aardige grafiekjes toegelicht, waardoor het materiaal ook voor den statistisch niet-ge- schoolden belangstellende gemakkelijk te begrijpen is. WEERBERICHT BAROMETERSTAND Hoogste stand te Isafjord 759.6. Langste stand te Lerwick 737.S. Stand vanmorgen halftwaalf 743.9. Matige Z. tot Z.W. wind. zwaar bewolkt LEERAREN CHR. M. O. Het ontwerp-Reglement voor het Steunfonds. Een van de onderwerpen, die op de komende jaarvergadering der Ver. van leeraren bij het Ghr. Middelbaar Onder wijs ter sprake zullen komen, is de op richting van een steunfonds, waartoe in beginsel op de in 1935 gehouden vergade ring werd besloten. Aan het bestuur werd toen opgedragen, een reglement voor dit fonds te ontwerpen. Het con cept is tihans gereed en afgedrukt in het orgaan der vereeniging van 30 Jan. jl. onderwljsbenoemingen 's-Gravenzande. School m. d. Bijbel (hoofd de heer A. J. Wz. van Oosten). Tot onderwijzeres: M e j. H. C. Deur, onderw. de Prins Willemschool te Rotterdam. UIT DE TIJDSCHRIFTEN In een vervolgartikel over de afschaffing van het mondelinge eind-examen in de moderne talen bestrijdt H. Mulder in het orgaan der Ver. van leeraren bij het Chr. M.O. „de paradox, dat alle Nederlanders de drie moderne talen moeten kennen." Hij betwijfelt, of het voor meer dan één pro cent der bevolking geldt „Het Ulo-onderwijs ju veel meer dienstbaar gemaakt kunnen ■orden aan vermeerdering van de volks kracht dan thans het geval is, als men zich tot één moderne taal beperkte en het onderwijs zooveel mogelijk toespitste op het practische leven. De practische rde van het vreemde-taalondcrwijs op de middelbare school bestaat voornamelijk daarin dat het onze toekomstige mannen •an wetenschap in staat stelle zich op de hoogte te houden van wat er op vakgebied bij onze buurvolken gepresteerd wordt. Hun vreemde taal te leeren schrijven, was allang een utopie gebleken toen men het opstel afschafte als eisch voor het eind examen. Men late nu ook het mondelinge eind-examen los. Het zal den leeraar be lijden van de pijnlijke noodzaak om met excerpten te gaan werken. Het zal hem be vrijden van de onaangename taak om er „een handjevol" idioom in te dresseeren. Dat men dit oude punt van het programma heeft doen herleven stemt inderdaad tot droefenis. Want ook hier is het vrijwel alles kunst- en vliegwerk. En als er niet voor gewaakt wordt, zal deze eisch naast die van het „spreken" over literatuur, on verbiddelijk leiden tot mechanisatie van het onderwijs." Examens d „The Influence of Hydrogen Sulphide i'th and metabolism of green Algrea", de L J J Pop, geboren te Maastricht; op Drion. geb. te Arnhem; op proefschrift geti teld „Orlënteerend onderzoek naar de oorzaak van het gedrag van Anoheles Macullpennla Meigen b(J de voedselkeuze". de heer J Reuter, geb. te Padang; op proefschrift getiteld „Oi derzoekingen aan Phosphatld-systemen nai aanleiding van eonlge biologische problemen", de heer J G Wakkle, geb. te Rotterdam. te Den Haag. Lelden. Doet Ind. recht de heer G J Eb- bink. Propaed. Godgeleerdheid, de heer H G v Duyl. Artsex.. Ie ged., de heer K E H P Keering. Bevorderd tot arts, de heeren W A Ouda- hoorn en R Frant Cand.-ex. Indisch recht, de heer J E M C Taalk. doet Indologie. Cand.-ex. theologie, de Utrecht Cand. rechten, de heer F Hoebbens Doet rechtswetenschappen, do heer R v Heyst Doet klassieke lotteren, de heer J J Putman. Doet physlsche aardrijkskunde, roej. M Visser Cand. sociale aardr|1kskunde. mej. H. Hamra Doet. wis- en natuurkunde, hoofdvak plant kunde, de heer E T Nannenga. Seml-arts, mevr. F H Stolp-Wlerenga en de ALGEMEEN WEEROVERZICHT Steeds verder breidt de depressie haar in vloed O.-waarts uit. terwijl in het N.W. de barometer belangrijk steeg. In Scandinavië is de vorst slechts weinig, Finland meer afgenomen, maar nog streng. Op IJsland verscheen matige vordt met N.O. sneeuwstorm. Op de Britsche eilanden is de wind afge nomen en in het Noorden de lucht opge klaard, waarbij de temperatuur tot dicht bij het vriespunt daalde. In het Zuiden valt nog De toestand van somber weer met veel regen duurt in Frankrijk voort en thans zijn ook in Z. Duitschland zware regens gevallen, terwijl de temperatuur in Zuid- Duitschland sterk steeg. Voorloopig is nog weinig verandering in ït weer te wachten. Verdere ontwikkeling in de hooge drukking in het N.W. kan op de duur tot afkoeling leiden. Geseind van de Bilt hedenmorgen aan alle posten: Attentiesein neer. THERMOMETERSTAND Stand vanmorgen halftwaalf 7.6 G 2 FEBRUARI Zonsopgang 7.43 uur, zonsondergang 4.44 uur Maan op v.m. 11.37 uur, onder vjn. 4.09 uur 3 FEBRUARI Zonsopgang 7.41 uur, zonsondergang 4.46 uur Maan op nam. 0.35 uur, onder v.m. 5.09 uur VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 2 FEBRUARI Van 's avonls 5.14 uur tot 's morgens 7.11 uur 3 FEBRUARI Van 's avonds 5.1 6uur tot 's morgens 7.10 uur C M Campagroe. J A R'el. .chtsseleerdheld, mej. GEMENGD NIEUWS De autobotsing te Hillegom Nader» bijzonderheden Omtrent het ernstige auto-ongeval, dat Vrijdagmorgen op de Leidschestraat onder Hillegom is geschied, vernemen wij nader, dat de botsing tusschen heide auto's plaats had tegenover de bloembollenschuur van den heer Hulsebosch. De aanrijding wer-i veroorzaakt door do uit de richting Haar lem komende personenauto, waarin zich al leen de chauffeur bevond. Deze had aanvan kelijk rechts van den weg gereden, doch was, kort voor de ontmoeting met de andere auto een taxi, van een onderneming, wel ke een geregelden passagiersdienst tusschen Den Haag en Amsterdam onderhoudt gaan slingeren. Beide auto's werden door de botsing zeer zwaar beschadigd; de bestuur der van de auto, die het ongeluk heeft ver oorzaakt, de heer Schut, wonende aan ie Keizersgracht te Amsterdam, is naar het Diaconessenhuis te Haarlem overgebracht. Van de andere auto werd de ongeveer 40-ja- rige mej. Lammere, te Den Haag woonach tig, zwaar gekwetst. Zij is naar het Acade misch Ziekenhuis te Leiden vervoerd. Van de audere inzittenden liepen mevr. Lubbers, sinds kort te Amsterdam woonachtig, als mede haar beide dochters van ongeveer 16 en 17 jaar. verwondingen op. Mevr. Lubbers was er het ergst aan 'oe; de meisjes wer den lichter gewond. Alle drie zijn na.tr de Maria-stichting te Haarlem vervoerd. De chauffeur van de taxi, de heer Koreneef, uit Den Haag, kreeg verschillende hoofdwonden, welke in de Marlastichting te Haarlem ver bonden zijn. De beide auto's zijn eenigen tijd na het ongeval met behulp van een kraanwagen weggesleept en door de politie in beslag genomen. Het eerste onderzoek werd geleid door Rijkspolitic uit Amster dam, welke toevallig met een auto op eeni gen afstand achter de taxi reed, toen het ongeval plaats had. AUTODIEVEN GESNAPT Men meldt ons uit Nieuwkoop: Eenige maanden geleden werd uit een auto, van den heer B. uit Amsterdam, die onbeheerd stond, een koffer met sigaren ontvreemd. Thans kreeg de politie tegen een viertal jongelui uit deze gemeente zoodanige aan- wij^-gen in handen, dat tot aanhouding van dit viertal kon worden overgegaan. Een hefkraan in de Gouwe gegleden Vrijdagmiddag is een hefkraan, die ge bruikt werd bij de provinciale werken onder Boskoop, ten gevolge van verzakking van den grond, waarop de kraan was gesteld, weggegleden en in de Goude gevallen. Hoe wel het ongeluk zonder persoonlijke ongeval len afliep, werd de kraan zwaar beschadigd. Als gevolg hiervan zal de voortgang van de werkzaamheden aan de Gouwe-verruiming belangrijke stagnatie ondervinden. De diefstal bij 's Rijksmunt Omtrent de diefstal van de 1600 gouden tientjes bij 's Rijks Munt te Utrecht, welke thans is opgehelderd, vernemen wij nog, dat de dader het geld niet recht streeks heeft uitgegeven, doch het telken* in gedeelten bij wisselkantoren hier te lande heeft ingewisseld. Het onderzoek is nog in vollen gang. BRANDEN Te Haarlem brak brand uit in een woning aan de Lange Wijngaardstraat. De bewoners waren afwezig. Twee benedenka mers brandden geheel uit. Van den inboedel kon niets gered worden. De oorzaak is onbekend. Het gerucht ging, dat nog een kind zich in de brandende vertrekken be vond, doch gelukkig bleek dit niet waar te zijn. EEN INBRAAK OPGEHELDERD Bij een inbraak welke verleden jaar bij notaris Reynes aan den Brediusweg te Bussum gepleegd werd, werden zilveren voorwerpen gestolen. De Haarlemsche politie heeft thans een 38-jarlgen zwerver T., recidivist, gearresteerd, die verdacht werd de inbraak te hebben gepleegd. De Bussumsche recherche heeft hem een verhoor afgenomen. De man heeft bekend de zilveren voorwerpen te Amster dam te hebben verkocht. Men meldt ons uit Zevenbergen: Vrijdagmorgen circa V/i uur ontstond een begin van brand in de kapokfabriek van de firma A. Hartman en Zonen aan de Doel- straat alhier. Met veel moeite kon het vuur, dat zeer gretig voedsel vond in het brandbare materiaal met een achttal bluschapparaten, die in de fabriek aanwezig waren, gebluscht worden. Ware dit niet het geval geweest, dan zou een groote brand ontstaan zijn, daar een beddenfabriek van dezelfde firma, een groote landbouwschuur en eenige woningen aan dit pand grenzen. Een en ander bracht nogal veel volk op de been. De oorzaak is onbekend. Felle boerderijbrand Vee in vlammen Door onbekende oorzaak is de groote boerderij van den heer N. Kraak te Echten (Fr.) tot den grond toe afgebrand. Vijftig stuks vee wist men met groote moeite naar buiten te brengen, waarbij eenige dieren brandwonden opliepen. Twee paarden en één koe kwamen ln de vlammen om. De in boedel, en de wintervoorraden verbrandden, geheel. De schade wordt door verzekering gedekt. SCHAKEN J. W. te Kolsté t Gistermiddag omstreeks vier uur werd in de Frangois Maelsonstraat te Den Haag. in de nabijheid van zijn woning, de bekende schaakspeler J. VV. te Kolsté plotseling door een duizeling overvallen. Doordat hij met het hoofd op straat terecht kwam, liep hij een hersenschudding op. In bewusteloozcn toestand werd de heer Te Kolsté naar het Koode Kruisziekenhuis» vervoerd, waar hij gisteravond is overleden. Vroeger een der sterkste Nederlandsche schaakspelers, bewoog hij zich de laatste jaren meer op schaakjournalistiek gebiel en was o.a. schaakredacteur van de Nieuwe Rotterdamsche Courant. Een ijverig propagandist voor het schaak spel is met hc-m heen gegaan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 3