OPTIMUS Slaap! U slecht? ZATERDAG 1 FEBRUARI 1936 EERSTE BLAD PAG. 2 Generaal Kondylis t Buitenland DE OORLOG IN OOST-AFRIKA Tenvijl men in Athene, nu de uitslag der parlementsverkiezingen bekend is, zijn uiterste best doet om uit de heerschendc politieke verdeeldheid de elementen voor een nieuw kabinet te vormen, dat liefst als een coalitie een zoo breed mogelijke 6feer moet overspannen, is plotseling daar- tusschen het bericht gevallen: Kondylis is overleden! Dit heengaan komt wel zeer onverwacht; de staatsman-generaal eerst 57 jaar oud, en derhalve in de kracht van zijn leven. Bovendien had hij, nog tij dens den Venizelisten-opstand, er de bc wijzen van gegeven, een sterke en zeer doortastende persoonlijkheid te zijn. Wij lezen, dat de dood hem overviel, juist op het oogenblik, dat hij met een der afge vaardigden zich in de huidige binnenland- sche toestand van Griekenland verdiept tot op het laatste levensmoment heeft d« de idee van het vaderland dezen Griek, die een zeer militante figuur doch bove dien een groot patriot was, bezig ge houden. Hij heeft de uiteindelijke resultaten van zijn initiatief niet meer mogen belev Nog eer een nieuwe, ditmaal werkelij kc volksverteenwoordiging bijeen komt, heeft hij de oogen gesloten. Wellicht is dit ook heter zoo; George Kondylis heeft de zaken een keer zien nemen, dien hij niet heeft ge- wenscht, en waartegen hij zich te\ergeefs heeft trachten te verzetten. De teruggekeerde koning bleek opvattingen van democratie te hebben, zoo breed en zoo ruim, dat hij zijn regeering niet anders wilde beginnen dan met een algemeene amnestie en verkiezin gen, die met voldoende waarborgen waren omgeven om zelfs in een land als het derne Hellas, dat op het punt van politieke listigheden het tamelijk ver heeft gebracht, een eerlijken uitslag te verzekeren. Ongetwijfeld heeft Kondylis, door dit ge baar van den nieuwen heerscher, hetwelk hem als rechterhand naast de troon terzijde schoof en van de verharde republikeinen, die de Venizelisten waren, nieuwbakken roya listen maakte, zich verbitterd gevoeld. Hij plaatste zich aan het hoofd van de onver zoenlijke anti-Venizelisten, wier gangmaker hij werd. In dit opzicht kan er van zijn sterven wellicht een gunstigen invloed uit gaan in de richting van verdere binnen- landsche politieke pacificatie. Kondylis was voor alles patriot. Reeds In Ï896, onmiddellijk na het verlaten van het gymnasium, nam hij deel aan den Kreten zer opstand, en in de jaren van 19051908 aan Je gevechten in Macedonië. In den veldtocht van 19121918 was hij officier in het geregelde leger, dus niet langer een aan voerder van patriottische vrijscharen. In 1919 vooht hij op Russisch gebied tegen de bolsjewiki en in Klein-Azië tegen de Turken. Kondylis, die toen nog een ijverig aan hanger van Venizelos was, ging in 1920, toen deze een politieke nederlaag had gele leden, in vrijwillige ballingschap naar Con- stantinopel, waar hij echter niet naliet, voor zijn vaderland te werken. Zijn heele leven was verder saamgeweven met de ups and downs van zijn partij en zijn vaderland; de veelbewogen staatkundige geschiedenis .van Griekenland gedurende de laatste tien jaren spiegelt zich af in de lotgevallen van dezen man, wiens bestaan ligt tusschen po litieke militaire actie, die beurtelings in de ministerkabinetten en de kazernes zijn steunpunt vond. Verbanningen, ontsnappin gen uit ballingschap, vrijwillige en onvrij willige reizen in den vreemde wisselden voor hem af, en ook zijn levensovertuiging bte< niet constant; van republikein werd hij royalist, toen namelijk zijn oogen open gin gen voor de waarheid, dat de massa van zijn volk niet door ideeën, maar door in- Btincten werd geleid, en dat, waar de ge dachten en de beginselen uiteènliepen, er toch tenslotte nog één bindend element restte: de traditie van den onpartijdigen ivoor allen gelijkelijk het goede zoekende ko-' ning, zooals de grootvader van den huidigen monarch er één geweest was. Na het bedwingen van de groote Venize- Iistische revolutie verklaarde Kondylis, dat de republiek volkomen gefaald had in haar pogen, aan het Grieksche volk rust en eenheid te brengen. Vanaf dat oogen blik was de weg naar het herstel der monarchie snel afgelegd. Kondylis wist zelf de leiding der staatszaken in handen te krijgen en daardoor de terugkeer van den koning, die reeds in voorbereiding was, te forceeren. In hoeverre in die bewo gen dagen zijn houding geheel integer is geweest, valt thans nog moeilijk te beoor- deelen. In perioden van staatkundigen over gang is men gewend aan bedenkelijke din gen. Thans fluistert men te Athene, dat Kon dylis' plotselinge dood niet natuurlijk is geweest. Niet beroerte of hartkramp, doch vergift zou een einde aan zijn dagen heb ben gemaakt. Wij staan hier voor een vraagteeken. Men schijnt in de Grieksche hoofdstad althans in zooverre met deze ge ruchten rekening te zullen houden, dat au topsie is aangevraagd. Ondanks zijn feilen was George Kondylis een man, die aan zijn vaderland zijn be zieling en de werkzaamheid van heel zijn leven had gewijd. VLIEGTUIGEN REDDEN EEN VISSCHERSBOOT Een visschersboot uit Ta we aan hert Ku- rische Haff werd sedert Maandag vermist. De autoriteiten van Koningsberg verzochten twee vliegtuigen van de militaire lucht vaart en een groot vliegtuig van de Luft hansa om naar het in het ijs vastzittende schip te zoeken. De vliegtuigen hadden het schip snel gevonden en door dezen geleid drong een ijsbreker door de ijsmassa heen, wist het schip vrij te maken en met bemanning be houden d)e haven van Nemonien binnen te slepen. IS KONDILIS VERGIFTIGD? Te Athene rijn geruchten ln omloop, vol gens welke de plotselinge dood van gene raal Kondilis aan vergiftiging zou zijn toe te schrijven. In verhand daarmede is een gerechtelijke lijkschouwing gelast. STILSTAND AAN HET ZUIDERFRONT Kan Graziani verder succes hebben De Abessijnsche berichten van bet oorlog front doen blijken, dat de achteruittrek kende beweging tot staan is gekomen, opmarschen van Italiaansche troepen naar YVarderft waren niet meer dan verkenaings- patrouilletochten en dienden uitsluitend vc r kenn i n gsd oe 1 ei nden. Over het algemeen is men hier van mee- ning, dat de positie van de Italianen aan het Zuidfront, ingeval pogingen mochten worden ondernomen de bergbruggen ten Noord-Westen van Negheilli in de richting van Ivet meren plateau aan te vallen, nog het geheel niet benijdenswaardig is F.en dergelijke onderneming zou bil hei buitengewoon lange front van Dolo tot Ne- ghelli uitzonderlijk omvangrijke dekkings- manoeuvres neodig maken. In Abessijnseh' krincen is men er bovendien van overtuigd dat deze bergketens vrijwel onneembaar ziin. Kr verluidt hier verder, dat de afzonde lijke afdeelituren die tijdens de gevechten het contact met de legeraanvoerders verlo ren hadden, thans weer geheel bijeenge bracht zijn en weer ingeschakeld in leger van Ras Desta. De troepenversterkin gen uit het Noorden en Westen hebben bo vendien het legercorps geheel aaneevuld. Volgens de Abessijnsche voorstelling van den stand van zaken is het leger van Ras Desta op dit oogenblik dan ook. met inbe grip van de thans ter beschikking zijnde res erve troepen op dubbele sterkte gekomen Wat het commando over het leger in het Zuid-Westen betreft, blijven in de hoofd stad geruchten de ronde doen over een ver andering. waarbij hoofdzakelijk de naam van den minister van oorlog Moeloogeta genoemd wordt als opvolger van Ras Desta Het laatste succes der Italianen aan ho: Zuidelijk front schrijft men hier toe aar tactische fout, die Ras Desta begaan heeft. Volgens deae opvattingen is hij. verlan gend tot den aanval over te gaan. met zijn troepen uit zijn bergstellingen door deHar- rarwoestijn naar Dolo afgedaald, om van daar de Italianen aan te vallen. Hier nu ligt de fout Want bij de tegenaanvallen van de Italianen is hij tengevolge van de gemo toriseerde afdeelingen en de tanks der Ita lianen in het nadeel moeten komen, aange zien hij tegenover de snelle bewegingen van den vijand niet voldoend snelle bewegingen van zijn kant heeft kunnen plaatsen In de Abessijnsche hoofdstad raamt de sterkte der bezetting van Neghelli op 3000 man gemotoriseerde troepen. De spoorweg van Djiboeti In welingelichte kringen te Rome ontkent men, dat Italië zich in bijzondere overeen komsten jegens Frankrijk zou hebben ver plicht den Djiboeti-spoorweg van militaire maatregelen te verschoonen. Tegelijkertijd wordt er in deze kringen op gewezen, dat de bert rokken militaire instanties van Italië tot dusverre iedere aanraking van de „ze nuwknooppunten" vermeden hebben, het geen echter niet kan beteekenen, dat per manent alle militaire gezichtspunten ten opzichte van den Djiboetispoorweg op den achtergrond kunnen worden gesteld. Veel eer moet men er zich van bewust zijn. dat mogelijk om bijzondere redenen van defen sie of op grond van de overige strategische situatie ten slotte maatregelen zouden kun- worden genomen, waarbij uitsluitend de militaire belangen den doorslag zouden geven. ALPENTROEPEN NAAR ABESSINIE In een maand reeds 50.000 man (Van een specialen correspondent) Rome, Vrijdagavond In vervolg op de mededeeling van gister dat een nieuwe lichting Alpentroepen en een regiment artillerie zijn gevormd, wordt thans bericht, dat deze troepen reeds naar de koloniën zijn vertrokken. Dit beteekent. dat meer dan 50.000 man Alpentroepen bin nen één maand tijd naar de koloniën zijn vertrokken, waaruit blijkt, dat maarschalk Badoglio in het vervolg gebruik zal maken van soldaten, die gewend zijn aan den strijd in bergachtige steken en van inheem- sche troepen in plaats van de troepen, die hij tot nu toe zijn beschikking heeft ge had. Eveneens wordt gemeld, dat de reserve officieren van de luchtmacht van de lich ting 1912 weer voor onbepaalden tijd onder de wapens zijn geroepen met het oog op den „dringenden toestand". Het feit, dat 10. 000 man carabinieri (mi litaire politie) naar de koloniën zullen wor den gezonden, bewijst eveneens met hoeveel zorg de Italianen de toekomst bezien. Deze politie zal het veroverde gebied bewaken en de bestaande politieposten versterken. Het corps carabinieri, die hun faam hebben te danken aan de dagen, dat Sicilië in handen der bandieten was, zal geheel worden gere organiseerd en uitgebreid. Men doet al het mogelijke om de man schappen in afwachting van hun vertrek naar Oost Afrika in een zoo goed mogelijke stemming te brengen. Zij mogen gratis van de tram gebruik maken, naar den Dieren tuin en de bioscoop gaan, op voorwaarde, dat zij zich overal in hun koloniale uniform en hoofddeksel vertoonen. (Copyright Newi Chronicle A. X. P.) SARRAUT BEHAALT GROOTE MEERDERHEID De debatten in de Fransche Kamer over de regeert ngsverklaring van het kabinet- Sarraut zijn thans beëindigd. Bij stemming bleek de nieuwe regeering over een meer derheid van 361—165 te beschikken. ER BESTAAT GEEN JAPANSCH— DUITSCH VERDRAG Het Japansche gezantschap te Parijs pu bliceert het volgende communiqué. Naar aanleiding van het bericht in zekere Fransche bladen, volgens hetwelk „een vriendschapsverdrag met de elementen van een defensief verbond" tusschen de regee ringen var, Japan en Duitschland zou zijn onderteekend, verklaart de Japansche am bassade te Parijs, dat dit bericht van allen grond is ontbloot en dat geen enkel accoord van politieken of militairen aard is onder- tcekond, noch dat den laatsten tijd desbe treffende onderhandelingen rijn gevoerd. Pelroleumgasslraalkachels H. J. REESINK Co ZUTPHEN Benzine voor Italië (Van onzen Londenschen correspondent) Berlijn ontkende veertien dagen geleden benzine-export naar Italië. Het dementi was wel is waar formeel juist, in dien zin dat de schepen niet gezonden werden naar Ita lië zelf, maar wel is dit het geval naar Eri trea en Italiaansch Somaltland. Het Duitsche stoomschip „Nordland" Is thans op weg van Hamburg naar Mogadiscio met een lading benzine. De Noorsche stea mer „Truth", laadt op 't oogenblik eenzelfde lading te Hamburg voor Mogadiscio of Mas- saoua, en een volgende vaart zal worden ge maakt door het Italiaansche stoomschip „Iris", alles tezamen 17.000 tonnen benzine in vaten, die sinds deze het Suezkanaal niet meer mogen passeeren, langs Kaap de Goe de Hoop hun bestemming bereiken. De Montan Unie, het groote Oostenrijksche industrieele concern is eveneens hierin be trokken door middel van haar Hamburgsche betrekkingen, en onderhandelingen voor meerdere verschepingen zijn reeds in vollen gang. De feiten bewijzen, dat de actie om petro- leumsancties van haar kracht te berooven, krachtig voorbereid wordt door een aantal Europeesche staten, Engeland kan echter moeilijk Duitschland of Oostenrijk beschul digen van benzine-verschepingen naar Italië zoolang de onder toezicht van het F.ngelsche gouvernement staande Anglo-Iranian Oil Company voortgaat met Mussolini te voor zien van alle petroleum die hij wil betalen. De Amerikaansche neutraliteitspolitiek Niet speciaal tegen Italic gericht President Roosevelt heeft een der leden van de Italiaansche kolonie, Generoso Pope. de eigenaar van de te New York verschij nende Italiaansche bladen „Progresso" cri „Corriero di America" een onderhoud toege staan inzake de neutraliteit der Amerika nen in bet Italiaanscb-Abessijnsch conflict. In dit onderhoud, dat ongeveer een uur duurde en van hartelijke aard was. ver klaarde Roosevelt: „Zegt aan de Italianen, dat onze neutraliteit nooit zal neerkomen op discriminatie ten nadeele van Italië en ten gunste van andere landen. Indien En geland, Frankrijk, Duitschland of Japan zich in oorlog bevinden, zullen zij op dezelf de wijze behandeld worden. Italië zal, voorheen, alles bij ons kun nen koopen, wat het verlangt, be halve materialen, die als oor- logscontrabande worden be h o u w d. Het gemiddelde der aankoopen zal worden berekend, niet op basis van de aankoopen in de crisisjaren, doch van die in de voorgaande jaren Slechts indien de aankoopen van Italië aanleiding zouden geven tot tegen de Vereen igde Staten ge richte protesten, die oorlogsgevaar zouden kqnncn scheppen, zal de Amerikaansche regeering beperkingen toepassen. Nadat Pope had geadviseerd tot verlen ging met een jaar van de huidige neutra- liteitswet. die de Amerikaansche vrede goed heeft verdedigd, antwoordde Roosevelt, dat dit wellicht de beste oplossing zou z/jn. Na zijn onderhoud met Pope voerde Roo sevelt nog besprekingen met vooraanstaan de Amerikaansche persoonlijkheden, o.a. met vice-president Garner en den minister van buiten 1. zaken. Huil, welke besprekin gen alle op de neutraliteitspolitiek betrek king hadden. Naar het offiieele Russische agentschap Tass uit Peking verneemt zou in de op 50 K.M. ten Zuiden van Pao Ting Foe eeleger. stad Ibsing op bevel van de plaatselijke autoriteiten de plaatsvervangende opperbe velhebber van het tweede legercorps der Chineesche democratische liga der autono- misten van Noord-China, Tsjen Pao Sjan, terecht gesteld zijn. Het verluidt, dat deze Chineesehe auto- nomistenliga pro-Japansch georiënteerd is De terechtgestelde werd er van beschuldigd een samenzwering tegen de Chineesche re publiek op touw te hebben gezet. „TIJGER EN MENSCH' Een natuurfilm van Bengt Berg (Van onzen Duitschen correspondent) Wij kennen hem zoo langzamerhand als wereldreiziger, romanschrijver, filmopera teur en voordrachtskunstenaar: den ondei nemenden Bengt Berg, een Zweed van ge boorte, die echter het Duitsoh volkomen be- heerscht. Uiterlijk heeft hij niets van den geleerde, zijn vermoeiende studiereizen schijnen juist jong gehouden te hebben en als men naar hem luistert, dan schiet men voort durend in den lach om de vanzelfsprekend heid, waarmede hij over de vele moeilijk heden spreekt, welke zijn waardevolle op namen uiteraard met zich meebrachten. Op initiatief van de Ufa had men eerst een gezelligen praatavond in de „Presse- klub" gearrangeerd en het spreekt vanzelf, dat dr. Bengt Berg ons eon en ander over zijn nieuwste film „Tijger en Mensen" oest vertellen. Hij karakteriseerde tien jager als dpn besten natuurvriend, niet sentimenteel, maar door en door correct tegenover het dier in zijn natuurlijke omgeving. Van „Gefühlsduselei" wil hij vooral niets weten want daar schiet men geen stap mee op Het zijn volgens hem geen dierenvrienden, die ze in nauwe kooien opsluiten, hoewel ze weten, dat deze dieren aan vrijheid zijn gewend. Met zorgvuldig gekweekte goud visohjes ln een aquarium neemt hij een loopje. Maar omtrent zijn ontdekkingsreis door het Himalayagebergte vertelt hij ons opvallend weinig. We infonneeren, waar- en komen dan te weten, dat hij zulks voornemens is bij de eerste opvoeringen van zijn nieuwste film in het Ufa-Theater am Kurfürstendamm. Daar spoeden we ons op den aangegeven avond heen en uit de groote belangstelling het publiek blijkt duidelijk, dat men voor onvervalschte natuuropnamen nog wel iets over heeftl Hij wordt als een goede bekende met applaus begroet en gaat aan het vertellen op een manier, welke voort durend op de lachspieren werkt Hij maakt vergelijking met soortgelijke films. welke uit Hollywood ofNeubahelsberg komen en laat dan aan ons een eerlijk oor deel over zijn vaak primitieve, maar abso luut betrouwbare natuuropnamen gaarne Nu. uit de ovatie, welke Bengt Berg aan het einde dezer origineele première .vordt gebracht, blijkt zonneklaar, dat <1e vergelijking niet te zijnen nadeele is uit gevallen! Wij loeren het nachtleven in den Dschungel kennen, het urenlang wachten op tijgers en eenhorens, op vliegende draken en dansende goden. En het meest imponeert de openhartigheid, waarmee hij erkent, dat zulke natuuropnamen niet slechts met moed, maar vooral ook met angst gepaard gaan. .Natuurlifk had ik voortdurend met mijn angst te doen, want zulke onderzoekingen brachten mij steeds dichter in de nabijheid levengevaarlijke dieren. Ik wilde de mooiste, dat zijn meestal de oudste en dus gevaarlijkste tijgers opnemenen of ik daarbij gesidderd heb!? Daar de techniek nog niet zoover is, dat men des nachts bij schemerachtig licht alles nauwkeurig kan opnemen, zijn er van bepaalde dieren en menschen gekleurde foto's gemaakt, om ons een duidelijker beeld te geven van de schoonheid der natuur. Een vergelijking tusschen een stelletje vlooiende apen en den „Volkenbond" werd met homerisch gelach beloond! Diplomatieke bijeenkomst te Parijs Koning Carol van Roemenië en de Roe- meensche minister van buitenlandsche zaken Titulescu bevinden zich momenteel te Parijs. Eveneens worden daar verwacht koning Boris van Bulgarije, de Turksche minister van buitenlandsche zaken, de Rus- isische volkscommissaris Lltwinof en «Ie Oostenrijksche vice-kanselier Starhemberg, die zich allen gedurende verscheidene dagen in de Fransche hoofdstad zullen ophouden In politieke kringen acht men deze be zoeken van bijzondere heteekenis zi MIJNHARDT'S ZENUW-TABLETTEN Kok.. 40 .n 75 cl Waf Miinhardf maakt is goed De nieuwe Engelsche Onderwijswet (Van onzen Londenschen correspondent) De schoolwetgeving wordt in Engeland w>regeld door het „Ministry of Education", in ons land door het Ministerie van „Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen". Een zeer belangrijke wet is Donderdag avond verschenen. Zij werpt een helder licht op de Engelsche toestanden op schoolgebied. Onder de nieuwe wet valt de bepaling dat de leeftijdsgrens van 14 op 15 jaar wordt gebracht. 1 September 1939 zal de wet van kraoht worden. Groote bevoegdheden worden hierbij ver strekt aan de plaatselijke schoolautoriteiten (de Engelsche betiteling is „local educations authorities). Vrijstelling van de bovengenoemde bepa ling der verhoogde leeftijdsgrens kunnen die leerlingen ontvangen die een „beneficial em ployment" verkrijgen kunnen, dus zij die een geschikte .werkkring kunnen verkrijgen. De plaatselijke autoriteiten moeten bij het verleenen van deze vrijstelling rekening hou den met de volgende drie punten: 1. De aard van het werk, het loon en de werktijden. 2. Welke gelegenheid openstaat voor de verdere ontwikkeling van het kind; en 3. Hoeveel tijd het kind over heeft voor ontspanning. Vrijstelling kan eveneens verstrekt worden wanneer het plaatselijk bestuur van meening is dat de huiselijke omstandigheden zoo danig zijn dat het wenschelijk is het kind mee te laten helpen in de huishouding. 1 September 1939 zal de datum zijn, waar op de wet in werking moet treden, maar in dien de plaatselijke autoriteiten voor dien tijd klaar zijn, kunnen de bepalingen van deze wet bij plaatselijke verordening door gevoerd worden. Deze wet zal een leeftijds grens van een half millioen kinderen tref fen. Met groote belangstelling zullen onze lezers volgen wat deze wet behelst ten aan zien van de bijzondere scholen. De plaatselijke autoriteiten zullen onder deze wet finantieele steun mogen verleenen voor de vergrooting en verbetering yan be staande bijzondere scholen. Eveneens zullen zij, onder bepaalde omstandigheden, maat regelen mogen treffen voor den bouw van een bijzondere school voor oudere kinderen. Deze voorzieningen zijn grootendeels in overeenstemming met het accoord dat door Sir Charles Trevelyan, Minister van Onder wijs in het Labour-Ministerie, getroffen is met de godsdienstige genootschappen. Godsdienstonderwijzers In het huidige systeem worden de onder wijzers in de bijzondere scholen aangesteld door de hoofden der scholen, die daarin weer afhankelijk zijn van de goedkeuring van de plaatselijke ondenvijsautoriteiten. Uit onderwijsoverwegingen is dit te verdedi gen. Godsdienstig onderwijs moet echter in overeenstemming zijn met het beginsel van de oprichtingsacte der school. Zoo hebben wij het in de schoolstrijd ook steeds verde digd in Nederland en dat Is nog onze mee ning. In Engeland begint dit licht eerst thans langzamerhand door te breken. De nieuwe Engelsche onderwijswet lost de kwestie thans zoo op: In 't vervolg zullen alle onderwijzers in dienst zijn en onder controle staan van de onderwijsautoriteit, behalve de godsdienst onderwijzers, de z.g. „reserved teachers", die wat betreft hun religieus onderricht zullen staan onder toezicht van 't hoofd der school. Aangezien er geen daadwerkelijke vrijheid van onderwijs bestaat en er sommige ouders zijn, die hun kinderen religieus onderricht willen laten genieten, zal daarin worden voorzien. Hetzij dat het is een openbare of een bijzondere school, de ouders moeten, volgens de nieuwe bepalingen voor hun kin deren dat godsdienstig onderwijs kunnen verkrijgen, hetwelk in overeenstemming is met hun religieuze overtuiging. De „Church Schools Emergency League" heeft een adres gezonden ac.n de Regeering, waarin verzocht wordt om meerdere bijstand aan bijzondere scholen en waarin aangedron gen wordt op spoedige gelijkstelling van het bijzonder onderwijs met het openbaar on derwijs. Men is in Engeland nog niet zoover als in ons land. Finantieele overwegingen zul len daarvan wel de oorzaak zijn. De tweede lezing van de nieuwe wet zal op 4 Februari in 't Lagerhuis plaats vinden, Het spoorwegongeluk in Pennsylvania Was kctelontploffing de oorzaak? Omtrent het spoorwegongeluk nabij Sun- bury wordt nog gemeld, dat tot nu toe 40 gewonden zijn geborgen. Het aantal dooden staat nog niet vast. Ooggetuigen deelen mede, dat toen de sneltrein van Philadelphia naar New York het bruggehoofd hij Sunbury bereikte, plot seling een geweldige steekvlam opsteeg, tegelijk met het geluid van een hevige ont ploffing. Men concludert hieruit, dat de stoomketel van de locomotief in de lucht vloog en daardoor het ongeluk veroorzaakte. Toen de locomotief omlaag stortte, sleurde deze een deel van de brug mee. Met de locomotief vielen de goodoronwagen en twee slaapwagens ln de 10 meier lager stroomen- ivier. De achterste wagens vielen op den straatweg en vernielden de hier slaande telegraafpalen. Alvorens de brandweer ertoe over kon gaan om de slachtoffers te bergen, moest eerst het vuur van de brug worden ge- bluscht, aangezien gevaar bestond, dat brandende deelen van de brug op de trein zouden vallen. Chineesch munitiedepot explodeert Honderdvijftig slachtoffers Naar het Tass-agentschap uit Sjanghai meldt, zou dezer dagen het munitiedepot van Nendoukau in de nabijheid van Peking door onbekende oorzaak in de lucht zijn gevlogen. Bij de ontploffing zijn 50 personen om het lever, gekomen, terwijl 100 personen, werden gewond. Ongeveer 250 huizen wer den vernield. Twintig negers verbrand In Scottsboro (Vereen. St.) zijn twintig negers, die opgesloten waren in een ijzeren kooi van een gevange nisauto, op weg naar de plaats waar zij dwangarbeid moesten verrichten verbrand. In verband met de hevige koude hadden de bewakers aan de gevangenen toegestaan een vuur in den wagen aan te leggen. Blijkbaar hebben dezen daartoe een ben- zinevat geopend, dat zich in de auto be vond, om daaruit brandstof voor het onder houden van dit vuur te verkrijgen. Tenge volge van de gladheid van den weg kwam de auto echter in slingerende beweging, en daar de negers zoo onvoorzichtig waren ge weest de stop van het vat niet weder te sluiten, gulpte de benzine plotseling Ln zulk een hoeveelheid uit het fust, dat er een ex plosie en ernstige brand ontstond, die als een laaiende vuurzee heel den wagen aan tastte. De negers stelden vertwijfelde pogin gen in het werk om naar buiten te komen, doch tevergeefs. Na eenigen tijd gelukte het den bewakers de deuren te openen, zoodat twee der ge vangenen, in hopeloozen toestand evenwel, naar buiten wisten te komen. De beide bewakers, die den wagen verge zelden, liepen bij hun pogingen, de slacht offers te redden, ernstige brandwonden op. GEMENGD NIEUWS TED. JOHNSON In het Alg. Politieblad brengt de minis ter van Justitie ter kennis, dat den laat sten tijd door zekeren Ted Johnson. 1 West 100th Street te New York, door mid del van advertenties aanbiedingen worden gedaan van luchtpost- en herinnerings zegels. Toezending wordt toegezegd na ont vangst van bedrag of clièque, doch ge schiedt niet. COLPORTAGE-RELLETJES Bij de gebruikelijke Vrijdagsche colpor tage in Amsterdam-West is het in de Westerstraat tot wanordelijkheden ge komen. De politie heeft met gebruikma king van de gummistok eenige charges uitgevoerd, waarna de rust spoedig terug keerde Ontduiking van margarine consenten ontdekt Margarine in plaats van trek'antomaten Rechercheurs van den contröle-dionst der Crisis-Zuivel-Centrale hebben Vrijdag avond in Amsterdam-Noord weder om een goede slag geslagen. Reeds lang bestond vermoeden tegen een persoon uit Landsmeer, die voorgaf tc handelen in trek-automaten, doch die in werkelijkheid, naar men met vrij groote zekerheid wist, in margarine zou handelen. Op den Klaprozenweg wachtte omstreeks zes uur een drietal controleurs uit Den Haag en een uit Amsterdam hun slacht offer op, dat tegen dien tijd hier moest passeeren. Lang liet do bewuste auto, waarmede de margarine dagelijks ver voerd zou worden, niet op zich wachten, waarna men tot aanhouding overging. De personenauto werd grondig door zocht, doch men vond er slechts een trek- automaat in. Veiligheidshalve bracht men toch alles maar over naar het politie bureau aan den Adelaarsweg, waar het onderzoek werd voortgezet. De automaat werd verbroken en men vond in de ruim te, die zoogenaamd bestemd is voor de looden knikkers, twee kisten margarine, voorzien van de wikkels van een der be kendste en grootste margarinefabrieken uit Botterdam. Terwijl de verdachte in het bureau in bewaring bleef, stelden de controleurs een onderzoek jn de woning van Van S. te Landsmeer in, dat evenwel geen verdere resultaat opleverde. De aangehoudene, die inmiddels op vrij voeten is gesteld, wordt verdacht van het zelf maken van marga rine, zoo de vereischte consenten ontdui kend. waarmede hij zich reeds geruinien tijd bezig zou hebben gehouden. Naar de herkomst der wikkels wordt een onderzoek ingesteld. Men vermoedt namaking, hoewel diefstal niet uitgesloten wordt geacht. Auto, trekautomaat en margarine zijn in oeslag genomen. De „vriend" van Colijn Een geraffineerde oplichting De Larensche politie heeft een berucht 1 oplichter gearresteerd, zekerep van H., die de laatste tijd in Laren woonachtig was. Op handige wijze en vooral door de vlotte 1 manier, waarop hij optrad, heeft hij kans gezien den heer Th., directeur van een olie- fabriek te Amsterdam, ongeveer ƒ700 af- handig te maken, benevens een vrij belang rijk bedrag aan geldswaardige papieren. 1 Door middel van zijn vrouw, die vroeger i aan de kinderen van den directeur les gaf, j kwam hij in ."latie met den directeur, wien hij mededeelde, dat hij gepension- j noord hoofdinspecteur van politie was. Hij was zeer bevriend met Deterding, minister j Oud en met minister-president Colijn. Door deze relaties was hij in staat zeer winstgevende zaken af te sluiten voor de oliefbarieken en hij ontvouwde den direc teur der oliefabriek een „zakenplan" waar- i bij ook de regeering gemoeid was. De di- i recteur was ten slotte zeer ingenomen met c zijn zakenrelatie, vooral toen hij mede- genomen werd, Tiaar Den Haag voor een v bespreking met de regeering. Dat de mi nister niet aanwezig was, maakte de zaak niet minder geloofwaardig, daar de op- dichter kans gezien had, den referendaris te overtuigen van zijn vriendschap met den minister, zoodat de directeur en zijn zakenrelatie met voorkomendheid werden 1 ontvangen. De directeur betaalde al de onkosten in totaal ƒ700 zelfs toen van H. naar Londen moest „voor een be- I spreking met Sir Deterding". Aangezien van de mooie zaken echter niets terecht kwam, zag de directeur ten slotte dat hij bedrogen was en deed aan- j j gifte bij de politie. Hier bleek, dat van IL een berucht oplichter en recidivist was, die reeds twaalf maal met den strafrechter in aanraking was geweest wegens verduis- I teringen en oplichtingen en ongeveer 9 jaar in de gevangenis had doorgebracht. De man is voorgeleid voor den officier van justitie. 2 De Amsterdamsche politie heeft beslag c gelegd op een groot deel der geldswaardige I papieren. s DE LEEUWERIK ZINGT Een lezer uit Wijngaarden hij Slie- drecht bericht ons, dat hij nog in Januari, het was nJ. de 30ste, de leeuwerik zijn lentelied heeft hooren zingen. Dit is zeker een record, zooals Januari meer records leverde, o.a. de warmste dag in deze maand gedurende een eeuw in ons land. En in Amerika, naar we mee- nen, een record aan koudegolven en sneeuwstormen. Wij verwachten nu ook vroeger dan an dere jaren, dat de roep van de koekoek en de komst van de zwaluw gesignaleerd wordt door onze lezers. VERDRONKEN Te Amserdam is het lijkje van den 10-jarigen Abraham Cohen, die sedert 2 Januari wordt vermist, opgehaald uit de Buitensingelgracht. Het knaapje had ge speeld op een schuit in den Amstel en is daarna niet meer gezien. Een verschansinu rond Dolo ten tijde van de iong ste operaties dei Italianen aan het Zuidelijk front in Abessynie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2