JHeuiur £riits é\t(üourant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken f-BÊSÊ i t DE OOGEN OPEN! abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agenlschap gevesligd is 235 Franco per post 2.35 4- portokosten Per week0.18 Voor hel Buitenland bij wekelijkscbe zending4.50 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cl. met Zondagsblad 7'/i cL Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 5691 WOENSDAG 29 JANUARI 1936 15e Jaargang abbrrtrntirpripm: Van 1 tot 5 regels 1.17'/» Elke regel meer 0.22'/- Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 230 Elke regel meer0.45 Handelsadverlentiën per regel 0.17 V» Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau V wordt berekend 0.10 WAAKZAAM ZIJN Een nieuw, onderwerp is binnen de gren zen der publieke belangstelling getrokken: de Bijbel op de openbare school. Het zal zaak zijn de ontwikkeling dezer kwestie scherp te volgen. Op zich zelf is de vraag naar de Bijbel en zijn waarheden natuurlijk verheugend. Laten we op één factor, welke niet zoo naar voren treedt, eens de aandacht ves tigen. Onze jonge menschen verkeeren niet zel den door beroepsarbeid, militaire dienst of anderszins in een milieu, waar weinig eer bied leeft voor God en Zijn Woord. En het gevaar is dan zoo heel groot, dat zij iets overnemen van de laatdunkendheid, waar mee anderen op de „achterlijkheid" van Bijbellezen en godsdienstoefening neerzien. Wanneer nu in steeds breeder kring, wanneer onder vrijzinnigen in toenemende mate de waardij van de Bijbel toegegeven en zijn gebruik aanbevolen wordt, dan kén dat er toe meewerken om ónze jonge men schen gemakkelijker in 't goede spoor te houden. Van valsche schaamte hebben ze. misschien minder last dan vroeger. Men ziet, we stellen het zoo vaag moge lijk, maar God kan er Zijn zegen op geven. Trouwens, reeds op zich zelf is die terug keer naar de Bijbel verblijdend. Afgezien van de praktische moeilijkheden, welke waarschijnlijk grooter zijn, dan men denkt, zou het brengen van de Bijbel op de open bare school niet anders dan toegejuicht moeten worden. Immers, Gods Woord keert nooit ledig tot Hem weer; het doet al wat Hem behaagt en Hij heeft meer dan één zegen. Naar onze meening moet men dan ook heel weinig spreken over de resultaten van dat onderwijs, doch handelen naar de regel: het oog op God en blind in de toe komst. Tot ons komt de roeping; de vrucht hangt van Hem af. Echter, aan ons is ook de taak om de mogelijkheden en de .beteekenis der dingen tc overwegen. En daarom, we schreven het reeds, verheugen we ons met beving over de toenemende aandrang om de Bijbel op de openbare school te brengen. Het is zelfs noodig om te Waarschuwen op de wijze, zooals de N. Prov. Gron. Crt. deed in zijn laatste kroniek: Maar kan de Bijbel op 'de ypenbare school? O, zeker, zegt men, liet kan. Omdat, Zooals een hoogleeraar in de theologie aan de Leidsche universiteit een dezer dagen beweerde, omdat wij los zijn ge worden van de dogmatische gebonden heid. Dit beteekent: wij zijn niet meer ge bonden aan de erkenning, dat de Bijbel het Woord van God is. En nu kunnen wij hem gerust laten spreken. Ieder kan dat doen, geloovig of onge- 'loovig. Onverschillig hoe hij tegenover den Bijbel staat. Hij weet toch: het is een hoogverheven boek, vol met wijze en schoone opmerkingen. Wij kunnen dien Bijbel gebruiken. Wij laten hem spreken zooals hij daar ligt. Het Is voor het oogenblik niet noodig deze gedachte verder uit te werken. Wij geven ze ter ernstige overweging door. Slechts één conclusie trekken we er uit Wanneer men zoo de Bijbel op de open bare school brengt, dan is de School met den Bijbel niet overbodig geworden. DE BELASTING OP DE DOODE HAND In de Eerste Kamer wordt op afschaffing aangedrongen De accijnzen op bier en gedistilleerd Blijkens het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over de begrooting van Financiën voor 1936 verklaarden eeni- ge leden niet te kunnen instemmen 1 met de politiek, door de regeering ge volgd ten aanzien van de accijnzen op het bier en gedistilleerd. Ze spraken de hoop uit, dat de minister ten spoe digste gevolg zou geven aan zijn aan vankelijke voornemens ten opzichte van de verlaging der accijnzen op deze artikelen. Sommige léden wezen er op, dat de hef fing van de belasting op goederen in de doo- de hand in 1935 slechts 1.8 millioen heeftop- gebracht bij een raming van 3 millioen, en mitsdien in geenen deele aan de verwachtin gen heeft beantwoord. Deswege bepleitten zij. dat tot afschaffing van die voor hen on verdedigbare belasting worde overgegaan in stede van haar tot den afloop van den aan vankelijk aanvaarden termijn te handhaven. Aangedrongen werd ook op afschaffing van de zakelijke bedrijfsbelasting. Sommige leden bepleitten, aan de eigena- :n van kleine boerderijen, welke krachtens de Landarbeiderswet zijn gebouwd in de ja- van hoogconjunctuur, opschorting of ver lenging te verleenen van de aflossingster mijnen, en wel zóó, dat die eigenaren gedu rende eenige jaren geen aflossingen zouden behoeven te doen. Dc scheepstijdmeter van Ghr. Huygens Een ieder weet, dat onze landgenoot Chris- tiaan Huygens het slingeruurwerk uitvond, maar minder algemeen bekend is het, dat hij ook de eerste was, die een specialen scheepstijdmeter construeerde. In 1657 voltooide Huygens zijn eerste slin geruurwerk en reeds twee jaar later maak te hij een aanvang met de vervaardiging van een scheepstijdmeter, die in 1661 gereed kwam. Van Huygens' tijdmeter is geen enkel exemplaar bewaard gebleven. Daarom deed de heer Ernst Crone thans aan de hand van Huygens' nagelaten gc- schrifton een nauwkeurige reconstructie van een der eerste „Horologion" vervaar digen, welke door hem aan het Scheepvaart Museum te Amsterdam werd ten geschenke gegeven. Het witte spatbord Ook overdag verplicht Onlangs heeft een rijkslderk te Groningen zich laten verbaliseeren omdat, (hij overdag geen wit achterspatbord op zijn fiets met zich voerde. De ambtenaar van het O.M. te Groningen meende dat alleen bij donker het witte spatbord vereischt is. Do kantonrech ter vereenigde zich met deze opvatting en legde geen straf op. De rechtbank te Groningen heeft, later met vernietiging van (het mondelinge vonnis van den kantonrechter, het te laste gelegde bewezen verklaard en strafbaar geacht. De rijksklerk ging hiervan in cassatie, doch de Ilooge Raad heeft dit beroep ver worpen. Bijbellezen, mits met eerbied is goed en nuttig, altijd en overal, maar als uit de houding van den onderwijzer niet klaar blijkt, dat hij onvoorwaardelijk de waar heid der Schrift aanvaardt, dan, heeft men geen Christelijke school. ROTTERDAM'S KAS- GELDMOEILIJKHEDEN Oplossing te elfder ure?- Onze Rotterda/msohe redacteur schrijft.: Naar het schijnt heeft het college van B. B. en W. te elfder ure eieren voor zijn-geld gekozen en is het thans bbreid zelfstandig een aantal bezui nig i n gs m a a t re'g e 1 en t e trcf- die tot verbetering van den financiee- Ien toestand der gemeente kunnen- leiden. De wethouder voor de financiën heeft' Maan dag nog in gezelschap van den administra teur van rijn dienst een onderhoud gehad met minister Oud en naar het schijnt heeft heer De Zeeuw daarin mededeeling ge daan van den wil van het college om op korten termijn maatregelen aanhangig te maken, die kunnen loiden tot een verbete ring van de begrootingspositie met ongev twee millioen gulden, hetgeen door de regee ring was gevraagd als voorwaarde voor de verdere verstrekking van rogeeringskasgeltl. De commissie voor de financiën is te gen de gewoonte in tegen Donderdag as. bijeengeroepen ter behandeling van een gebreide nota over den financieelen toestand Hoezeer deze beslissing op het nippertje is genomen, blijkt uit het feit, dat een groep ambtenaren, die in den regel op den 28sten van de maand hun salaris ontvangen, gister niet kon worden uitbetaalt Zonder de beslissing van B. en W,, welke wel te elfder ure is afgekomen, zou, naar uit ales blijkt, de uitbetaling va het personeel op den eersten Februari gestaakt moeten i Op een zeer geforceerde wijze zal door het optreden van het college de gemeenteraad straks zijn beslissingen moeten nemen. Naar wij vernamen heeft de regeering voor een definitieve regeling, waarbij uit de rijkskas groote bedragen zullen moeten wor den bijgepast, o.m. ook. ter financiering van de haventariefsverlaging, den eisch gesteld, dat Rotterdams gemeentebestuur zelfstan dig nog met drie millioen gulden de begroo tingspositie verbetert. Het schijnt, dat B en W ook in dit opzicht de realiteit in het oog willen zien en bereid zijn voornamelijk op Onderwijs en Plaat selijke Werken nog. ingrijpend te bezuinigen. Van de onderwijs-bezuinigingen worden genoemd de opheffing van de Handelsschool aan het Alkemadeplein, op wachtgeldstel ling van 10 leeraren bij het M.O., ingrijpende bezuiniging op het bijzonder voorbereidend onderwijs. Voorts loopen er geruchten over verdere vermindering van het personeel in algemee nen dienst, het aanbesteden van het schoon maken van gemeentegebouwen en nog ver der gaande beperking van het crediet voor straatverbetering. Ten aanzien van deze maatregelen staat nog niets vast, omdat aller nog in de com missies moet worden besproken. DE VITA IN LIQUIDATIE Saldo voor het L&ndbouwcrisisfonds De minister van Landbouw en Visscherij heeft de vereeniging VJ.T.A. (Vereeniging voor Inheemsche Tarwe-Afnemers), geves tigd te 's-Gravenhage, in liquidatie doen treden, het besluit tot ontbondenverklaring nadat de liquidatie zal zijn beëindigd. Aan hen, die als bestuurslid enz. zijn op getreden, is eervol ontslag verleend. Benoemd is tot liquida'-eur van de veree niging het bestuur van Stichting V.I.T.A. Bepaald is, dat liaar liquidatie-saldo zal worden gestort in het landbouw-crisisfonds. Het staatsierijtuig, waarin Koningin Mary dochter in den begrafenisstoet meere d. haar dochter en schoon- Arbeid door vreemdelingen Verdere beperkende bepalingen Bij K. B. van 24 Januari is het aantal be drijven, waarin werkgevers, zonder in het bezit te zijn van een schriftelijke vergunning van den Directeur van dén Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering, geen ..rheid gen doen verrichten door vreemdelingen, belangrijk uitgebreid. Men vestigt er de aandacht op, dat. na dit laatste K. B. vrijwel het geheele bedrijfsleven onder de desbetreffende regeling valt, uitgezonderd de zeevaart, de Rijnvaart en het dienstbodenbedrijf. Bij de zeevaart speelt het vraagstuk van het gebruik van Aziatische arbeidskrachten, weik vraagstuk een afzonderlijke materie be treft, een rol. Met betrekking tot de Rijn vaart wordt onderzocht, of de Rijnvaart-acte «n beletsel zou kunnen blijken voor de toe passing van de regeling op dit bedrijf. Ten aanzien van de dienstboden wordt, gelijk de Regcering destijds heeft verklac.ru, in den loop van dit jaar een regeling ver dacht. De ziektewet-uitkeeringen De Centrale Raad van Beroep deed op 19 December 1935 een uitspraak, waarbij be paald is,- dat bij de berekening van het loon van gelijksoortige arbeiders, als bedoeld art. 6, 3e lid van de Ziektewet, het door zoodanige arbeiders in de 13 kalender- of loonweken, aan de ongeschiktheid tot wer ken voorafgaande, gemiddeld per dag ver diende loon, moet worden gedeeld door het volle aantal werkdagen in deze periode, ook als op die dagen niet is gewerkt. Het Eerste Kamerlid de la Bella heeft thans den Minister van Sociale Zaken vraagd, of deze intrepretatie in strijd is met de bedoeling van den wetgever. Immers zij zal tot gevolg hebben, dat, vooral in dezen tijd van groote werkloosheid, het dagloon, waarop het ziekengeld gebaseerd wordt, in vele gevallen beneden een redelijk minimum zou dalen. Is de Minister bereid, aldus de heer de la Bella, op korten termijn de indiening een wetsontwerp te bevorderen, waarbij het 3de lid van artikel 6 der Ziektewet zoodanig geredigeerd wordt, dat aan het vermelde be zwaar wordt tegemoetgekomen? z L d-ie het stoffelijk overschot van Koning George V, naar. zijn laatste rustplaats leidt Zes bommenwerpers voor de Marine Ter aanvulling van het bestaande materiaal in Indië Te Schellingwoude rijn dezer dagen de px-oefvluchten begonnen met Fokker T IV vliegtuigen, van welk type een serie van zes stuks bij de Ned. Vlieg- tuigenfabriek in aanbouw is en haar voltooiing nadert. Deze machines zijn bestemd voor den Marine-Luchtvaart dienst in Ned. Indië, ter aanvulling van het bestaande materiaal. Enkele jaren geleden werden reeds 12 vliegtuigen van hetzelfde type geleverd, welke in de practijk uitstekend hebben voldaan, zoodat tot nabestelling werd besloten. De Fokker T TV is een tweemotorige hoog dekker op drijvers, welke als zware zee- verkenner, bommenwexper of torpedovlieg tuig gebezigd wordt. De nieuwe uitvoering wijkt eenigszins af van de vroegere gele verde machines. Inplaats van de waterge- koelde Lorraine-motoren zijn luchtgekoel- de Wright-„Cyclone" met schroefvertra- ging en bestuurbare schroeven gemonteerd terwijl verder velschillende aërodynamische verfijningen zijn aangebracht, waardoor ia verwachten is dat de snelheid in verge lijking met de oox-sprcukebjke uitvoering ongeveer 35 km/u grooter zal zijn. Ook dè practische hoogtegrens van het gemoderni seerde type is belangrijk beter geworden Het ligt in hét voornemen, de T. IV- vliegtuigen na afloop van proefvluchten in den loop van de eerstvolgende maanden naar Ned. Indië te verschepen. VISSCHERIJ-CENTRALE De heer S. de Hoo geen secretaris meer De heer S. de Hoo, secretaris van Visscherij-Centrale, heeft aan de ministers van Landbouw en van Handel verzocht, zijn detacheering bij de Visscherij-Centrale in trekken, teneinde weder op het departe ment van Handel te worden geplaatst. De mor asters hebben dit verzoek ingewilligd. VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen Nadere mededeelingen over Rotterdamx kasgeldmoeilijkheden. Verschenen is het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over de Bcgrooting van Bui- tenlandsche Zaken. Een nabeschouwing over de match ont het wereldkampioenschap Dammen. De Nederlandsch-Poolsche onderhande lingen. De weekstaat van de Nederlandsche Bank laat opnieuw een kleine vermeerdering van de goudvoorraad zien. Met de Nederlandsche 'Ambulance naar Abessynië, door P. van den Honing. Brieven uit Bulgarije V (slot). Volgens berichten uit Addis Abeba zijn Abcssijnsche troepen cr in geslaagd een deel van den straatweg Adoca—Makalle defini tief te bezetten. De hoofdmacht van Graziemi rukt thans jolgens Abessijnschc mededeelingen langs een ouden karavaanweg op in de nchting Addis Abeba. Kent gij uw land? Brengt uw vacantie ln eigen land door Naar wij vernemen is in voorberei ding een comité, dat zich ten doel stelt door het doen geven van filmvoorstel lingen propaganda te maken voor het doorbrengen der vacanties in den aan staanden zomer in het' eigen land. In ongeveer zestig verschillende gemeen ten zullen gedurende de maanden Maart April en Mei filmvoorstellingen georga niseerd worden, met dien verstande, dat in het Zuiden films uit het Noorden, Wes ten en Oosten van het land, in het Noor den films der andere pi*ovincies enz., zullön worden vertoond teneinde op deze wijze door het geheele land de aandacht te vesti gen op het natuurschoon en de attracties van het eigen land. De tot dit doel vex-vaar- digde film draagt tot titel: „Kent gij uw land?" Voor het organiseeren van deze groots opgezette pi-opaganda verleenen de Alg Ned. Ver. voor Vreemdelingenverkeer en ele plaatselijke vereenigingen voor vreem delingenverkeer haar medewerking. Met eenige andei-e organisaties wordt nog over leg gepleegd. Het secretariaat van het Comité is ge vestigd bij den heer W. Beets Jr., Valerius- straat 160, Amsterdam-Zuid, De eerste aardbeien te Amsterdam Gekweekt door bestraling met Néonlicht, Door het Laboratorium van Tuinbouw en Plantenteelt te Wageningen werden op de Centrale Markt alhier, de eerste aardbeien aangevoerd. Deze waren ge kweekt door bestraling met Néonlicht, waardoor deze cultuur met behulp der wetenschap circa drie weken is ver vroegd. GOEDERENLOODS TE IERSEKE Op 28 Januari is de openbare aanbeste ding gehouden betreffende het afbreken er opruimen van de goederenloods met een bergplaats en het maken van een goede renloods met bijkomende werken op het stationsemplacement KruiningenIerseke. Laagste inschrijver was TI. J. H. Linker hof te Den Haag voor f 4250. Zal „Brastagi" heeten Naar wij vernemen zal het nieuwe mo- torvi-achtschip van de Rotterdamsche Lloyd dat in aanbouw is bij de Kon. Mij. „De Schelde", te Vlissingen, den naam Brastagi ontvangen. Brastagi is een vacantieoord nabij Medan. ^ehedec&wdsche^aadfiasia 1 POOS 20 CT.- TUBE 40 en 60 CT. 1 Twee personen te Oss gearresteerd In verband met een roofoverval van 1933 Door de Marechaussee van de brigade Oss werden gearresteerd de ongeveer 50-ja rige F. de H. en J. TI. Deze laatste, bijge naamd J. de Soep, is de vader van den reeds gedetineerden Toon de Soep. De arrestaties staan in verband met den in November 1933 gepleegden straatroof op den caféhouder en varkenshandelaar Van der Camp uit Her pen. Van der Camp werd op den avond van 14 November 1933. na de Ossche markt te hebben bezocht, toen hij zich per fiets naar huis wilde begeven, op den Berghemschcxi weg te Oss door eenige personen overvaller* en van zijn jas behoofd, waarin zich een portefeuille met f 750 aan bankbiljetten! bevond. Een direct ingesteld onderzoek had tot resultaat, dat de jas werd teruggevonden, doch de portefeuille met geld had men niet kunnen bemachtigen. Thans schijnt in deze zaak door een der reeds gedetineerde Ossenarem, die in het huis van bewaring te Den Bosch vertoeven, ruader licht te zijn gebracht. Het gearresteerde tweetal blijft tot nu tod ontkennen, i Een 27-jarige dame is te Amsterdam met haar auto, komende van het Konings plein en op den Singel in de richting van de Munt rijdende, tegen een boom gebotst. Zij sloeg met het hoofd tegen de voorruit en liep door glasscheiwen kleine vei'wondin- gen aan het gelaat op, welke ter plaats© konden worden gehecht Het ongeval was veroorzaakt, doordat de dame, al rijdende, een sigaret had aangestoken, welke daarbij op haar kleeren viel, Toen zij de sigaret wilde grijpen, werd haar aandacht afgeleid, met het vermelde gevolg. EEN BELANGRIJKE ARRESTATIE Met de arrestatie van een wei'klooze inl de Houtrijkstraat te Amsterdam, die in den nacht van Vrijdag op Zaterdag j.L in de Planciussti'aat o.m. twee schrijfmachines stal. heeft de politie van 't bureau Spaarn- dammerstraat een goeden slag geslagen. Da man heeft bekend aan niet minder dan vijf inbraken schuldig te zijn. Een aantal goederen van deze, over het algemeen klei- no inbi-aken, is reeds achterhaald. Ook zijn een aantal sleutels en andere inbrekers- wenk tuigen in beslag genomen. Velen knijpen hun oogen stijf dicht, wanneer het betreft een Christelijke krant, hun eigen pers. die in stuggen strijd de hoogte bereikte, waarop ze zich thans mag bevinden. Ze willen er het goede, het vele goede, niet van zien. Dat meenen ze wel te ontdekken in een „neutrale" krant. Dan sluiten ze hun oogen voor het gevaarlijke, dat daaraan dagelijks is verbonden. Van de „neutrale" krant willen ze het verkeerde niet zien, en van him eigen krant het goede niet. Vrienden van onze krant, roep dezulken toet DE OOGEN OPEN! Open voor de wereldsche sfeer van de „neutrale" krant. Open voor het feit, dat Nederland een Christelijke dagbladpers bezit. die er wezen mag Als de oogen daarvoor open gaan. gaat ook het huis open voor de Christelijke krant. Stuur ons het invulformulier, elders in dit nummer, en den volgenden dag glijdt de krant in de bus.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1