m ill ^et de ambulance naar Abessynië MAANDAG 27 JANUARI T936 TWEEDE BLAD PAG. 5 In Duitschland wordt den laatsten tijd veel aanda cht besteed ami een uitbreiding der luchtvloot. De op het vliegveld te Dresden van één-motorige toestellen, welke aan een oefening deelnamen. Langs den IJsel nabij Kampen, waar de maan bij avond op het overstroomde land een züveren glans toovert. De fotograaf wist er een mooie kiek te maken. Links: leden der Zweedsche Roode Kruis-ambulance be graven hun collega, dr. Lungstrom, die als slachtoffer, viel. Rechts: het gat, dat door 'n Italiaansche bom in den grond werd geslagen, wordt onderzocht. Met den bouw van het nieuwe Volkenbondspaleis te Gen ève is men zoover gevorderd, dat een cumxxmg kon toorden gemaakt met den aanleg der tuinen rond het voltooide g ebouwencomplex. sicrü EN TRIESTE OUDEJAARS- :VOND IN ABESSYNIE's IOOFDSTAD Ie stem uit Holland iet beluisterd Een verpletterende tijding van de Zweedsche ambulance Groote verslagenheid Addis Abeba, 29 December. andaag is het Zondag. Toch merkten we niet veel van. De dag ging voorbij zonder nderheden. Een Zondagsstemiming krijgt -hier niet, daar het dagclijkscho leven jn gewonen gang gaat. De markt alleen aakt hierop een uitzondering wijl deze tt wordt gehouden en het stadsbeeld een at rustiger aanzien heeft. Wij brachten dag door met lezen en wandelen, waar- r bij spoedig om was. Dat we veel met gedachten thuis waren kan ieder be- iijpen. ladejaarsdag Het was haast niet te gek»ven dat het 31 cember was. Toch getuigde de kalender, het werkelijk zoo was. Het was hier een aersche dag. 's Morgens gingen Dr Win- b1 en ik naar de Fransche legatie, waar ingeschreven moest worden, daar wij ge rende ons verblijf in Ethiopië onder Fran- ie bescherming staan. De formaliteiten iren spoedig afgeloopen en tevens werd tesproken dat we 's avonds op de legati» ar de radiorede van Prof. Slotemaker de uïne zouden luisteren. he Ethiopische regeering zou voor een toestel met luidspreker zorg dragen. Helaas bleek 's avonds een lamp defect te zijn, zoodat we de stem uit Holland niet hebben kunnen beluisteren. We ngen van hier naar het Ethiopische •ode Kruis teneinde te informeeren of er iets van de Zweedsche Ambulance, waar- a eenigen tijd geen bericht was binnen komen, bekend was. Tot onze ontzetting vernamen we hier dat deze was gebombardeerd, waarbij alle leden waren gedood. De versla genheid was groot Dr Lambie, een Amerikaansch arts, zat te snikken als een kind. Thuisgekomen deelde de ver slagenheid, na het hooren van deze slechte tijding, zich aan ons allen Tr werd besloten om de viering van den Wjaarsavond maar niet door te laten an, daar wij van plan waren hieraan een igszins feestelijk karakter te geven. In bedrukte stemming ging de dag voorbij, boodschap had ons verdrietig gestemd en dachten aan de onzen thuis, die bij het Het derde artikel in deze reéks stond blad van Vrijdag 24 Januari. P. van den Honing, de schrijver van de brieven uit Abessynië hooren van dit bericht voï angst bijeen zouden zijn. De meesten van ons gingen vroeg naar bed. Slechts enkele wachtten tot 't nieuwe jaar zijn intrede deed. De Nieuwjaarsdag 's Morgens bij het opstaan -wenschten wij elkaar een gezegend nieuwjaar en een be houden thuiskomst Inmiddels was onze bagage gearriveerd, en daarmee was voor het verdere van den dag onze tijd in be slag genomen. Dat deze bagage er eindelijk was, hadden we te danken aan „Ma", die om dit gedaan te krijgen verschillende bu reaux was afgeloopen, teneinde de hiervoor benoodigde handteekeningen elf in het geheel in „haar" bezit te krijgen. Er viel veel te regelen en uit te zoeken omdat wij op karavaan slechts het hoogst noodzakelijke mee wilden nemen. Om een maal op de plaats van bestemming geïnstal leerd, onze voorraden vanuit Addis Abeba bij te vullen. 's Middags gingen we naar de Nieuwjaars receptie van den Franschen gezant Deze was druk bezocht Ons bereikte het bericht, dat de Zweedsche Ambulance was verbrand, doordat met brandbommen was gegooid, waarbij slechts één persoon brandwonden had opgeloopen. In hoeverre deze berichten juist waren kouden we niet vermoeden. Dr I-Ianner, de Zweedsche Consul, die hier een hospitaal heeft, zal persoonlijk de plaats der ramp per vliegtuig bezoeken; van hem zullen we de juiste toedracht van de zaak wel vernemen. Moge het nieuwe jaar waarvan de eerste dag bij dit schrijven haast is geëindigd, ons gelegenheid geven hier veel nuttige arbeid te verrichten. En moge God ons be schermen om ons na afloop van onze werk zaamheden veilig naar huis te geleiden, waar de onzen wachten en de dagen van scheiding tellen. L (Nadruk verboden) PARTICULIERE WEERKORPSEN Het wetsontwerp vindt algemeen instemming m de Tweede Kamer Was de opheffing der Wjl. van de N-S.B. slechts formeel? Burgerwacht en B.VJJ. onder controle De Tweede Kamer onderzocht In de af deelingen het ontwerp van wet, hou dende voorzieningen omtrent weer corpsen. Blijkens het voorloopig ver slag verklaarde men vrijwel algemeen de indiening van dit ontwerp toe te juichen en zich met de strekking te kunnen vereenigen. Men was, vooral met het oog op de ervaring in het buitenland, van oor- deeL dat weerkorpsen een groot ge vaar voor de openbare orde .kunnen opleveren en dat maatregelen daarte gen niet kunnen uitblijven. De gevaren, waaraan het wetsont werp een einde beoogt te maken, acht te men zeer ernstig. De regeering, zoo werd betoogd, moet het gezag In eigen hand houden; de neiging tot het vormen van particuliere organisaties, welke zich te eeniger tijd tegenover de regeering zouden knnnen stellen, be hoort daarom onderdrukt te worden. Men was het met de regeering eens, dat de ontwikkeling der verhoudingen in ons land maatregelen om deze nel gingen te onderdrukken noodig ge maakt hebben. Vele leden dachten hierbij m het bijzon der aan de N.S.B. Weliswaar schijnt deze de zg. weerafdeelingen officieel te zullen ont binden nog voordat dit ontwerp wet kan worden, doch men vroeg ziah af, of deze opheffing niet slechts formeel zou zijn, ter wijl de oefeningen zullen worden voortge zet en er in wezen dus vrijwel niets .vei> andert. Op verschillende wijzen is, zoo meenden sommige leden, uitgelekt, dat de functiona rissen van de weerafdeelingen, de motor- afdeeling en de overige soortgelijke organi saties der N.S.B., welke met ingang van 31 December 1935 zouden worden ontbon den, *hun functies blijven behouden. Daar enboven schijnt een nieuwe W.A.rorganisa- tie in voorbereiding te zijn. Een opdracht tot het drukken van de daarvoor bestemde nieuwe contributieboek- Jes moet reeds op of omstreeks 14 Decem ber j.l aan een drukkerij te Utrecht zijn verstrekt. Men vroeg of de Regeering hier naar een onderzoek heeft ingesteld, en zoo ja, met welk resultaat De colportage Eenigc leden wezen er op, dat op de Re geering, indien dit ontwerp tot wet wordt verheven, meer dan ooit de plicht zal komen te rusten, colporteurs, die op behoorlijke wijze venten met politieke lectuur, te be schermen tegen overlast en aanvallen. Deze opmerking gaf één lid, dat zich ove rigens daarbij geheel aansloot, aanleiding er de aandacht op te vestigen, dat rn De Tribune en in de bladen van de Arbeiders pers, herhaaldelijk wordt geschreven op een wijze, die z.i. molest tegen colporteurs van Vólk en Vaderland van de zijde van lezers der eerstgenoemde bladen uitlokt» Ditzelfde lid wees er voorts op, dat ook de „Arbeidersvredeswacht" en de Liga, waar aan de SDAP heeft deelgenomen, onder het ontwerp vielen. De Burgerwacht en de B.VX. Dat tengevolge van het stelsel van het Wetsontwerp ook organisaties als de Bur gerwacht en de Bijzonder Vrijwillige Land storm aan wettelijk toezicht zullen worden onderworpen, hadden verscheidene leden met ingenomenheid geconstateerd. Voor zoo ver deze organisaties voldaan aan alle voor waarden, die met het oog op haar betrouw baarheid gesteld moeten worden, zullen zij kunnen worden toegelaten. Andere leden, die tegen wettelijk toezicht op de zoo juist genoemde organisaties geen bezwaar hadden, achtten liet niettemin een eenigszins zonderlinge figuur, dat deze or ganisaties, welke men juist wil handhaven, door de wet tot verboden corpsen zullen worden verklaard, ook al zullen zij krach tens dispensatie kunnen blijven voortbe- Verscheidcne leden vestigden er de aan- cjacht op, dat bij of krachtens algemeene maatregel van bestuur door de Regeering bepaalde organisaties kunnen worden toe gelaten, terwijl ook aan die toelating voor waarden kunnen worden verbonden. Ligt het in de bedoeling van de Re geering, zoo vroegen zij, van deze be voegdheid ook gebruik te maken, wan neer de Regeering heeft uitgemaakt.dat een bepaalde organisatie een weercorps en dus verboden is? De Regeering zou dan, eerbiedigende de rechterlijke be slissing, dat een weercorps aanwezig is, niettemin het voortbestaan van zulk een organisatie mogelijk kunnen maken. De bepaling, die toelating bij of krachtens algemee'nen maatregel van bestuur moge lijk maakt, zou op die wijze als een soort veiligheidsklep kunnen werken. Aansluiting aan het uniformverbod Sommige leden zouden het verbod van weercorpsen beperkt willen zien tot organi saties, welke op een of andere wijze in ver band staan met of gericht zijn op de be vordering van een bepaald staatkundig stre ven. Op die wijze zou aansluiting verkre gen worden aan het zg. uniformverbod en zou tevens voorkomen worden, dat organi saties als de Vrijwillige Verkeerspolitie ver boden en weer toegelaten zouden moeten worden. Andere leden meenden, dat, wil men camouflage en ontduiking tegengaan, de omschrijving zeer ruim moet zijn. Er werd op aangedrongen de wet zoo mogelijk in werking te doen treden. Officieele Berichten ONDERSCHEIDING De Poolscho gezant dr W. Babinskl. heeft Zaterdag namens het presidium van het Pool- ache Roode Kruis, aan pater Hyacint H<*ri: redacteur van De Maasbode, de versier overhandigd van de cere-mcdaille le kl. van het Poolsche Roode Kruis. KANTONRECHTER-PLAATSVERV. Aan H. Scholten is eervol ontslag verleend uit, zUn. .betrekking van kantonrcchter-plaats- vervanger in-liet kanton Zevoivbergen, DE SUIKERREGELING IN 1936 Mr. Hart antwoordt in eersten termijn Geen minimumloonen BATAVIA. 25 Januari. (Aneta). Mr. Hart antwoordde in eersten termijn terzake van de suikerregeling-1936. Spr. motiveerde hierbij het ingrijpen der regeering en her innerde er aan, dat de bemoeienis der re geering inzake de grondhuurregelingen het onderzoek aan den gang heeft gezet! Het gaat der regeering bij de saneering der suikerindustrie dus niet alleen om de belangen der suikerindustrie. Dat een groot aantal fabrieken gesloten zal blijven, staat voor de regeering vast; welke deze fabrieken zijn, zal door nader onderzoek moeten worden vastgesteld. Aan de guaestie van mogelijken steun uit Nederland zit meer vast dan door spreker is te berde gebracht,. Hij wijst o.a. op het nut van een eigen industrie in Nederland, dat tijdens den oorlog is gebleken. Een afze'regeling alleen is voor sanee ring onvoldoend; daarnaast is productie regeling noodzakelijk. De directeur van justitie antwoordde ten aanzien van sociale voorzieningen voor het suikerpersoneeL.Hij verklaarde o.a., dat de regeering bereid is bij de werkgevers aan drang te oefenen inzake zooveel mogelijke aanwerving in Nederlandsch-Indië, doch wees er op. dat vele Indische jongelui thans in Nederland studeeren. De regeering blijft bezwaren koesteren tegen de vaststel ling van minimumloonen, daar deze zouden moeten worden aangepast aan een niveau, geldend voor de zwakste producenten, zoo dat het onzeker is dat het belang der be volking daardoor inderdaad zou worden gediend. HOOG BEZOEK AAN NED.-INDIE BATAVIA, 25 Jan. (Aneta). De echtgenoo- te van den President der Philippijnen, me vrouw Quezon, heeft zich te Manilla op een der schepen van de Java-China-Japan lijn ingescheept om een bezoek te brengen aan Bali en Java. Zij. wordt vergezeld door een vriendin, terwijl tevens een neesheer en een bediende de reis medema ken. Het gezelschap arriveert op 29 Januari op Bali en wordt 3 Februari te Soerabaja verwacht. Op 19 Februari zullen zij zich inschepen aan boord van de „Indrapoera". met welk schip zij de reis tot Singapore zullen maken. RECHTBANK TE ROERMOND In de enkelvoudige Kamer voor de verei voudigde behandeling van strafzaken van rechtbank te Roermond, tot plaatsverv. lid, JOH Coeucgracht. GEEN AUDIëNTIE Sociale Zaken zal op Woensdag 29 Januari n plaats vinden. ECONOMISCHE GEOGRAFIE toor te Simpel veld is WATERSCHAPPEN N.V. STOOMWEVERIJ HERMAN DRIESSEN ZOON AALTEN Fabriceert ook INTERLOCK ONDER GOEDEREN, alleen prima kwaliteiten, onder het wettig gedeponeerde merk; „H E D R I Z O" Levering uitsluitend aan den handel n Twtntich Product D. ROOS CZN.'s VITRAGEHANDEL N.V. AMSTERDAM GRONINGEN TELEFOON 30427 TELEFOON 1032 DE IDEALE VLOER BEDEKKING i Pamme te haamstede. .n-Schouwen, A. K. Gemeentebegrooting van Vlaardingen De Vlaardingsche gemeenteraid heeft deze weck in ttn vijftal zittingen de ge meentebegrooting voor 1936 behandeld. Deze bcgrooting is sluitend gemaakt zon der dat verhooging van lasten noodig wa$. Dat de gemeente bijzonder zwaar van de werkloosheid te lijden hoeft, blijkt wel uit het op de begrooting uitgetrokken bedrag van 837.000 voor werkloozehuitkeering. Hiervan wordt echter voor 99 pet. door hét Rijk aan bijgedragen. Verschillende openbare werken zijn thans In uitvoering of zullen worden aangevan gen. Do voor 1936 uit te voeren werken worden geraamd op 107.000, waarin 31.000 arbeidsloon zit. Verder zijn nog enkele werkobjecten in. voorbereiding, o. m. de stichting van een nieuw zwembad, opruiming krotwoningen en nieuwbouw volkswoningen. Een soc.-dem. voorstel, om gemeenteter reinen en gebouwen 's Zondags na 12 uur voor sportbeoefening e. d. open te stellen, werd met 10 tegen 11 stemmen verworpen. Voorts werd een soc.-dem. voorstel om te komen tot de exploitatie van een gemeen telijk ziekenhuis met 8 tegen 13 stemmen verworpen. De bcgrooting werd z.h.s. aangenomen. ZWEEDSCHE KRUISER TE AMSTERDAM In den loop van Februari zal de Zweed sche kruiser Gothland tevens moederschip voor vliegtuigen een bezoek brengen aan Amsterdam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 5