ZATERDAG 25 JANUARI 1936 EERSTE BLAD PAG. 2 Buitenland FRANKRIJKS NIEUWE HEEREN Frankrijk heeft weer een kabinet, het is de door de radicaal-socialistische ministers ontketende crisis weer eens opnieuw te bo ven gekomen, al zal de schommeling van de frank, als van de naald in de economische weegschaal, het land wel weinig good heb ben gedaan! Laval heeft het, naar Parijsche maat gemeten, mooi lang vol gehouden aan de Quai d'Orsay; vanaf 7 Juni was hij reeds aan het bewind. Het kabiuet-Bouisson, dat aan het zijne voorafging, had slechts een bestaan vu. enkele dagen te boeken, en van zulk een korten levensduur zijn er ginds meerdere geweest. Vergissen wij ons niet, maar men zou gerust er den tel bij kwijt raken, dan is dit ministerie-Sarraut hei hon derdste, sinds de grondvesting der Fransche Republiek, hetwelk, den betrekkelijk korten tijd van dezen staatsvorm in Frankrijk in aanmerking genomen, inderdaad een treurig blijk van parlementair onvermogen kan worden genoemd! De Fransche pers zou het zelf wellicht nog anders uitdrukken, en smadelijk spreken van de „profiteurs", die bun afvaardiging naar de volksvertegen woordiging allereerst ter bereiking van pri- vé-doeleinden benutten, als een soort van ïeeken-prebende, waarop het goed leven is. Zoo men bedenkt dat nog niet eens zoo be el lang geleden de grijze Doumergue op nieuw voor het front der Fransche openbare meening geroepen werd, omdat het politiek gegoochel der volksvertegenwoordiging het Fransche volk rijp voor zeer temperament volle uitbarstingen scheen te hebben ge maakt, dan kan men constateeren, dat er sindsdien in wezen nog niets veranderd is. De politieke clubs en comité's maken en breken de ministeries; alle gevoel voor ver antwoordelijkheid blijkt zoek. De huidige kabinetsformateur, Albert Sarraut heeft indertijd als minister van binnenlandsche zaken zijn ontslag moeten nemen, omdat hij verantwoordelijk was voor de onvoldoende veiligheidsmaatregelen, waardoor te Marseille de Joegoslaafsc-he koning en minister Barthou het slachtoffer van een moordaanslag konden worden. Sarraut is een man van links, doch één wiens woord „Het communisme, ziedaar de vijand!" er voldoende op wijst, dat hij zich niet in extréme richting zal gaan bewegen. Vermoedelijk zal hij het erop toeleggen met de middenpartijen samen te werken in een gematigden zin, zonder zich al te zeer te oriënteeren naar het Volksfront, ofschoon zijn naaste politieke vrienden daarin wel lust zouden gehad hebben. Het lijkt ons voor Frankrijk een geluk dat althans niet die andere radicaal-socialist, Daladier, die Herriot in het partij-presidium opgevolgd is, aan het hoofd van een nieuwe regeeriug is komen te staan. Daladier is een figuur, die in wijden kring het tegenovergestelde van sympathie heeft gewekt. Hoe zal het lot van de frank zijn, onder dit nieuwe regiem? Hangt dit mede af van den koers, dien het geheele kabinet als zoo danig zal wenschen uit te. stippelen, in de eerste plaats blijft het Marcel Rftgnier, die ook reeds onder Laval de financiën beheer de, die hier het beslissende woord zal heb ben te spreken. Regnier's aanblijven mag voorshands als een geruststelling worden gezien en als een blijven volgen van de oude richtlijnen. De tweede ministerpost, die de algemeens belangstelling van binnen- en buitenland beeft, namelijk die van buitenlandsche za ken, is toegevallen aan Flandin, die de re putatie geniet van een anglofiel te zijn, met belangrijke relaties in Britsche kringen. Zijn optreden op een naar 't heet reeds lang door hem geambieerde post zal wel betee- kenen, dat de lijn der Fransche buitenland sche politiek zal gaan afbuigen naar Enge land, hetgeen tengevolge zal kunnen hebben een geheele revisie van verhoudingen, waar bij hetgeen Barthou aan geestelijke erfenis achterliet, wellicht meer op prijs zal worden gesteld dan wat er van Lavals optreden rest, namelijk het losmaken van alle vriend schapsbanden en het onzeker maken van alle internationale posities, alleen uit ge negenheid voor het genabuurde Italië. Zooals onze speciale correspondent uit Rome bericht, is men daar dan ook momen teel vrij pessimistisch gestemd over de mo gelijkheid, opnieuw tot onderhandelen ten opzichte van het Abessijnsche vraagstuk te komen. Men vraagt zich daar thans af, of men niet te lang met het afsluiten van deze zaak heeft gewacht Hoe dit ook zij, het roer in Parijs is thans om! De Volkenbondsraad op tournee? Naai Lissabon en Boekarest De mogelijkheid wordt te Genève overwo gen, een der eerstvolgende zittingen van den Volkenbondsraad te doen plaats vinden in Boekarest of Lissabon. Zooals bekend is, heeft Portugal reeds ge- ruimen tijd gewenscht, dat een zitting in zijn hoofdstad zou worden gehouden en de Portugeesche minster van buitenlandsche zaken heeft er thans op gewezen, dat dit voor September het geval moest zijn, aange zien Portugal dan uit den Raad treedt Aan den anderen kant heeft Titulescu den Raad uitgenoodigd naar Boekarest te komen, doch hij ging er mee accoord, dat eerst rekening zou worden gehouden met bet Portugeesche verlangen. Vrijblijvend werd overeengekpmen, dat ingeval vóór Mei een buitengewone raadszitting noodig zal zijn, deze te Lissabon gehouden zal worden, waarna de zitting van Mei te Boekarest zal plaats vinden. Komt echter vóór Mei géén buitengewone raadszitting bijeen, dan zal de zitting van Mei te Genève gehouden worden. Wordt het, zoo zou men geneigd rijn te vragen, te eentonig in Genève, ofis de Volkenbondsraad in sommiger oogen een soort van rondreizende kennis? De Belgische verkiezingen De Belgische minister van binnenlandsche zaken heeft verklaard, dat de regeering het onmogelijk acht de verkiezingen reeds in Mei a.s. te doen houden. Het kabinet geeft er de voorkeur aan de verkiezingen in Oc tober te doen pla DE OORLOG IN OOST-AFRIKA ITALIAANSCHE OVER WINNING IN HET NOORDEN Dedjas Makonnen naar het Zuiderfront Het agentschap Stefan! deelt mede, dat de Italianen ook in het gebied van rembien een volledige overwinning hebben behaald Dc verkenningsvluchten van de luchtmacht, met stoutmoedigheid uitgevoerd, gaven i-schalk Badoglio voldoende gegevens omtrent de positie van den vijand om den ÜOsten de actie te beginnen, welke tot 23 dezer duurde en volledig met succes werd bekroond, dank zij de uitstekende samen werking tusschen gemechaniseerde troe pen en luchtmacht. Vliegers, die na de overwinning, ver kenningstochten maakten, deelden mede, dat de troepen van Ras Kassa vluchten voor de achtervolgende Italianen. De verliezen de Abessijnen zijn aanzienlijk, terwijl de Italianen ook een groofce hoeveelheid wapens en munitie buit maken. Het bombardement van Neghelli Gedurende de negen dagen, welke het in- ?men van Neghelli voorafgingen, heeft de Italiaansche luchtmacht, in het zuiden 141 bombardements-vluchten, waarvan 62 van "00 K.M., en 49 verkenningsvluchten uitge- roerd, waarbij eveneens bommen wc/den geworpen en mitrailleurvuur werd geopend In totaal werden 673 vlieguren vol bracht en 39.027 kilo bommen geworpen. De vliegtuigen vergezelden stap voor stap de oprukkende troepen en braken overal den tegenstand, waar deze werd ontmoet; op het moment, dat de zege vierende troepen Neghelli binnenrukten, cirkelden de vliegtuigen boven de plaats Abessijnen zenden troepen naar 't Zuiden Het leger van Ras Desta, dat ondanks zijn geringe troepensterkte het Italiaansche of fensief tot staan heeft gebracht aldus zegt Addis Abeba heeft zijn nieuwe stel lingen betrokken. Ter versterking van het leger heeft de hoogste Abessijnsche leger leiding Dedjas Makonnen met ongeveer "">.000 man derwaarts gezonden. Dedjas Makonnen gaat door voor een voortreffelijk- militair, die ook met de Euro- peesche oorlogstechniek uitstekend ver trouwd is. Hij heeft vroeger de mi li aire academie van Sint Petersburg bezocht en later eenigen tijd als Abessijnsch geza-.t.in Parijs doorgebracht. In Abessijnsche kringen gelooft men niet. dat generaal Graziani wederom een poging zal doen vanuit Gorahei en Wal Wal in 1o. richting van Djidjiga of Harrar op te ruk ken. Men verwacht veeleer, dat de Italiaan sche legerleiding dit slechts bekend *»e- maakt heeft om de Abessijnsche troepen ie misleiden. Men verwacht dat wanneer de Italianen wederom tot den aanval overgaan dit op het front van Dolo zal geschieden. Troepenverschepingen Gisteravond is het mailschip Principessa Giovanna naar Oost-Afrika vertrokken met aan boord afdeelingen Zwarthemden, in io- taal 45 officieren, 76 onderofficieren en 109? soldaten. Onder de Zwarthemden bevindt zich een neef van Mussolini, Gennaro M<schi geheeten. ROME BETREURT LAVALS HEENGAAN Verminderde kansen van een vergelijk (Van een specialen correspondent). Rome, Vrijdagavond. Het Engelsche memorandum over de ge- dachtenwisseling met de Fransche en an dere regeeringen wordt te Rome als een buitengewoon waardig document beschouwd. Het feit, dat de heer Flandin thans mi nister van Buitenlandsche Zaken in Frank rijk, is, samen met het memorandum, is eet» buitengewoon ernstige slag voor Italië. Men zegt, dat de nieuwe Fransche minis ter anders tegenover Italië staat en dat hij niet van plan is van beide wallen te eten. De verwachtingen in Italië omtrent het slagen van nieuwe vredespogingen zijn daarom weer beneden nul gedaald. Men had zich juist vastgeklampt aan de hoop, dat deze Volkenbondsziting zonder eenig belang zou zijn tengevolge van het overlijden van den Engelschen koning en de ministerieele crisis in Frankrijk. De dagbladen, die tot nu toe met overtui ging hebben beweerd, dat niemand ooit meer van een petroleumboycot zou hoorei», zijn thans uiterst' verontrust over de be richten uit Genève en kunnen niet anders dan toegeven, dat groóte dingen voor de deur staan. In Italiaansche officieele kringen is men nog steeds niet bereid te zeggen, of Italië een boycot op petroleum als een vijandige daad zal opvatten. Men heeft daar den in druk, dat Italië's houding tegenover een petroleumboycot voorloopig zal afhangen in hetgeen zich buitenslands afspeelt Een der grootste moeilijkheden hier is geld te vinden om de geweldige petroleum- voorraden, die uit het buitenland worden aangevoerd te betalen en tanks te bouwen n deze voorraden op te slaan. Uit Genua wordt gemeld, dat verscheiden booten weigeren hun lading achter te laten zonder contante betaling. De vorige week zouden vier booten zijn teruggekeerd met een lading aan boord. De Ottobro publiceert een oproep aan de Italianen in Frankrijk om goud op te zen den. De oproep is in de gewone rhetori- sche stijl en eindigt met de woorden: „Geeft goud aan het Moederland. Uw trouwring vertegenwoordigt hoofdzakelijk één ding en dat is petroleum". (Copyright News Chronicle—A.N.P.y De sanctie-actie tegen Italië Controle-con»missie op 29 Jan. bijeen Petroleum-embargo op 3 Febr. ter sprake De voorzitter van de coördinatie-commis- e inzake de sancties tegen Italië heeft besloten, de commissie van deskundigen, elke belast is met de controle op de toe passing der sancties, tegen 29 Januari hij een te roepen. Voorts heeft de voorzitter besloten tot bijeenroeping van de commissie van petro- leum-deskundigen tegen 3 Febr. a.s.. welke commissie tot taak zal hebben, zoo spoedig mogelijk een rapport voor te leggen aan de commissie van achttien inzake de doeltref fendheid van een eventueele uitbreiding der sancties tot een petroleum-embargo te gen Italië. Italiaansch protest tegen sanctie-landen In de Italiaansche protestnota, welke is overhandigd aan de mogendheden oie sanc ties toepassen, wordt o.a. gezegd, dat Italië protesteert tegen de interpretatie en toepas sing van paragraaf 3 van artikel 16 van het Volkenbondspact, welke de Britsche regee ring heeft aangegeven als basis voor de militaire ententes tusschen de Britsche re- geering en de Middellanasche Zee-staten. Amerika's uitvoer naar Italië De stroom neemt toe President Roosevelt volgt, naar wordt medegedeeld, met groote aandacht de ont wikkeling van den uitvoer van oorlogsmate rialen naar andere landen, naar aanleiding van het feit, dat de verschepingen naar Italië in December 1935 64 pet. grooter zijn geweest dan in December 1934. Het is thans gebleken, dat de Italiaan sche regeering de beschikking heeft gekre gen over uit Amerika afkomstige ruwe rub ber. Gedurende de maand December is voor een bedrag van 315.840 dollar aan ruwe rub ber door de Vereenigde Staten heruitge- voerd naar Italië. In officieele kringen wilde men geen commentaar leveren op dezen rubberuit- voer. Wel werd toegegeven, dat in normale tijden slechts zelden rubber naar Italië wordt geëxporteerd. In December 1934 b v. werd in het geheel geen rubber naar Italië verscheppt. Sarraut vormt nieuw kabinet i kabinet gevormd, HET BRITSCHE VOLK DEFILEERT LANGS DE BAAR VAN DEN OVERLEDEN VORST Een onafzienbare rij van rouwdragend en Reeds lang voor het aanbreken van den dag verzamelden te Londen zich duizenden menschen voor de toegan gen van Westminstor Hall, teneinde bij het openen der deuren in de gelegen- heia te zijn, langs het stoffelijk over schot van koning George V te defilee- ren. Om acht uur in den morgen schreden de eerste deelnemers aan dit défilé langs de baar, terwijl achter hen de rij der wachtenden steeds verder aangroeide, zoo groot was het aantal dergenen, die op deze wijze van hun rouw en deelneming een stil getuige nis wenschten af te leggen. Het was kouo wachten in het gure winterweer, dat te Londen heerschte, doch dit ver hinderde niet, dat om twee uur in den middag de schare der wachtende bul ten de poorten reeds een rij van een hal ven kilometer lengte vormde. Het werd aan de bezoekers van Westmin ster Hal) toegestaan, langzaam zich langs oe baar te begeven, doch stil staan was met het oog op de onafzienbare menigte, die nog een beurt wachtte, ten strengste verboden. Bijna allen, die in stille processie zich voort- bewogen, droegen het een of ander teeken van rouw. De kist in Westminster Hall rust op een katafalk, zeven voet boven den beganen grond. Zij is gedekt met den koninklijken standaard, waarop de kroon rust en een bloemkrans van Koningin Mary. Hooge kaarsen van ongebleekte was omgeven de katafalk, waarbij een viertal gardisten in schalaken, met gebogen hoofden en op de zwaaiden gevouwen hannen de doodenwacht hebben betrokken. Met den rug tegen hei platform staan vier edellieden uit 's konings lijfwacht, met omgekeerde hellebaard. Zij zijn gekleed in lang blauw kleed en hel men met witte pluimen. Rond dit geheel staan Yeemen of the Guard met omgokeer- le lansen. De voorbereidselen voor de begrafenis Dinsdag a.s. naderen het einde. De plaatsen voor de hoogwaaroigheidsbekleeders zijn in gereedheid gebracht. Op den dag van de begrafenis zal gedu rende de begrafenis-plechtiglrcid te Windsor twee minuten stilte Ln acht worden geno men. De twee minuten stilte Dinsdagmidaag om half twee zal te Lon den twee minuten stilte ter gelegenheid van dc begrafenis des konings in acht worden genomen Het stilzwijgen zal worden inge luid en besloten met een kanonschot In de Nederlandsche kerk zal Zondagmor gen om 11 uur een speciale dienst worden gehouden, waartoe 300 uitnoo&igingen aan autoriteiten en aan de Nederlandsche kolo nie zijn verzonden. Ernstig vliegongeluk in Amerika Albert Sarraut, de nieuwe Fransche premier. van Staat: Paul Boncourt; Justitie Fourcade; Buitenlandsche zaken: Flandin; Financiën: Régnier; Oorlog: generaal George; Marine: Piétri; Handel: George Bonnet; P.T.T.:George Mandel; Openbare werken: Camille Chautornps: Luchtvaart: Laurent Eynac; Nationale opvoeding: Guerunt; Landbouw: Chappedelaine; Koloniën: Varenne; Arbeid: Frossard; Pensioenen: René Besse; Koopvaardij: Stern; Volksgezondheid: Maze, Onderstaatssecretaris van den minister president Jean Zay en onderstaatssecretaris van binnenlandsche zaken JacquLnot De bonus der oud-strijders Roosevelt spreekt zijn veto nit! President Roosevelt heeft tegen het door *t huis van afgevaardigden en senaat met groote meerderheid aangenomen wetsont werp inzake uitbetaling van den bonus, waarmede ongeveer 2 milliard dollar ge moeid zou zijn, zijn veto uitgesproken. Het huis van afgevaardigden heeft het ontwerp daarop ten tweeden male in be handeling genomen en het met een meerder beid van 324 tegen 61 stemmen wederom aangenomen. Het huis heeft daarmede, ge lijk verwacht werd, de grondwettig ver- eischte meerderheid van tnee ierden be haald; Geen Britsche mijnstaking De Britsche mijnwerkers hebben de nieu we voorstellen van de mijneigenaren aan vaard, waardoor de dreigende mijnwerkers staking voorkomen is. Bij de stemming verklaarden 360.000 mijn werkers zich voor en 112.000 zich tegen de voorstellen, terwijl 34.000 mijnwerkers blanco stemden. Duitsch vliegtuig verongelukt Nabij Dessau (Duitschland) is bij t proefvlucht een Junker vliegtuig neergestort waarbij de kapitein-vlieger Neuenhofen en ingenieur Kreft om het leven zijn gekomen. Kapitein Neuenhofen Ls tijdens den we reldoorlog overwinnaar geweest in 10 lucht gevechten en is na den oorlog in dienst van de Junkersfabi-iek getreden. Communistisch agitator Berger Blijkt een oud-Rijksdaglidl Door het Amerikannsche staatsdeparte- ment te Washington is de opzienbarende onthulling gedaan, dat de in verband met de»» Braziliaanschen opstand gearresteerde communistische agitator, Harry Berger, it geïdentificeerd als het voormalig commu nistisch lid van den Duitschen rijksdag Arthur Ewert. Het staatsdepartement moet zich met deze kwestie inlaten, omdat Berger alias Ewert, bij zijn arrestatie in het bezit was van een Amerikaanschen pas. Uit het onderzoek is thans komen vast te staan, dat Berger twee jaar geleden naar de Vereenigde Staten is gekomen. Hij kwam toen in het bezit van een pas door aan de autoriteiten een geboortebewijs van zijner in Amerika wonende vrienden voor te leggen. Zijn secretaresse is eveneens een Duit- eche communiste. De departementsafdee- ling voor Oost-Europeesche aangelegenlr den is momenteel bezig met een opderzoek qaar de communistische actie, welke zich van de Vereenigde Staten uit ook over de Latijnach-Amerikaansche staten zou uit breiden. Bij het Amerikaansche vlhotstcunpunt eaiT Harbour voor Honoloeloe zijn twee bommenwerpers, die van een nachtelijke oefening terugkeerden, met elkaar in botsing 'gekomen. De beide toestellen stortten van een hoog van 300 meter boven het vliegveld bran dend neer. Twee piloten kwamen daarbij om het leven terwijl vier anderen zwaar werden gewond. Nader wordt gemeld, dat zes personen erden gedood. Slechts twee konden zich met behulp van hun parachute redden. DE FRANSCHE VLOOTBEWEGINGEN 1-Iet tweede Fransche vlootcscader is gis teren in de West-Afrikaanschc haven Dakar aangekomen. Een vertegenwoordiger van de Nicder- duitsche Beobachter heeft met den minister van buitenlandsche zaken Von Neurath een onderhoud gehad over de verhouding van Duitschland tot de Oostzeestaten, waarin de minister verklaarde, dat Duitschland met den besten wil bezield is om vriendschappe lijke betrekkingen met deze staten te onder houden. De betrekkingen tot de Baltische landen blijven evenwel afhankelijk van de behan deling, welke de Duitsche volksdeelen op hun gebied ondergaan. GEMENGD NIEUWS De „Kerkplein" Men meldt ons uit Egmond aan Zee: Tengevolge van de hooge zeeën is het s.s „Kerkplein" ongeveer twaalf meter met de voorsteven naar zee gekeerd, zoodat de po sitie van het schip op het oogenhlik zeer gunstig mag heeten. De kans bestaat, dat de „Kerkplein" spoe dig vlot zal worden gebracht Vanmiddag hoopt men de „Kerkplein", het gestrande schip bij Egmond aan Zee, wanneer 't tij gunstig is, weg te slee pen. Men heeft reeds sleepbootassistentie aangevraagd. De sleepbooten Humber en Hoek van Holland van L. Smit en Co.'s In ternationalen Sleepdienst zijn thans naar Egmond onderweg. Thans is alles voor het vertrek klaar ge maakt. Aan boord bevinden zich van de oorspronkelijke bemanning alleen de eerste stuurman Feyen en de tweede machinist Oost rum; verder bergingspersoneel van de firma v. d. Tak. Vrachtauto door een brug gezakt Belangrijke verkeersstagnaile Men meldt ons uit Diepenveen (Ov.) Een vrachtauto van de Twentsche ijlgoe derendienst geladen met vaten boter, is door de brug over het Overijsselsche Kanaal bij de Zandbeltermolen gezakt. Auto en inhoud kwamen in het kanaal te recht, zoodat het verkeer, zoowel te land als over het water over de Rijksverkeersweg, die de verbinding vormt van Deventer naar het Oosten des lands, geheel gestremd is. De heide inzittenden van de auto kwamen met den schrik vrij. Felle brand te Haarlem Te Haarlem heeft een felle brand ge woed in perceel Ursulastraat 23, bewornd door den heer F. Smits Doordat de mededeeling in de garage de brandweer verkeerd werd verstaan, reden de brandweerauto's eerst naar ae Tesla- straat in het Zuidelijk deel der gemeente. Toen men daarna in de Ursulastraat arri veerde, stond het huis in lichterlaaie. Hoe wel het vuur met vier stralen op de water leiding werd bestreden, brandden de boven verdieping en de zolaer totaal uit. Een kat kwam in de vlammen om. Een schoorsteen van een belendend huis stortte gedeeltelijk in, waardoor in de keu ken schade werd aangericht Waarschijnlijk is de brand ontstaan door het ontvlammen van een petroleumtoestcl. De heer Smit was verzekerd. VALSCHE POSTWISSEL TEN POSTKANTORE AANGEBODEN Men meldt ons uit Wadtfinxveem Een zekere R., kantoorbediende te Gouda, had zelf een postwissel van f 100 valsche- lijk opgemaakt en die ten eigen name ge steld. Hij deed het voorkomen alsof deze afkomstig was van een financieele instel ling uit Zand voort. Hij endosseerde dezer» wissel aan een kennis te Waddinxveen, die hem te goeder trouw ter uitbetaling aanbood aan het loket van het postkantoor te Wad dinxveen. Men vertrouwde daar echter de zaak niet en stelde den burgemeester on middellijk in kennis met deze vervalsching. Deze heeft dadelijk een uitgebreid onder zoek ingesteld, verschillende stukken on deze zaak betrekking hebbende in beslag genomen en de aanhouding en overbren ging van R. aan dc Goudsche politie ver zocht. Het resultaat is dat deze aan den burgemeester een volledige bekentenis heeft Als verdacht van valschheid in geschrifte en oplichting is de jonge man ter beschik king van de Justitie te Rotterdam gesteld. Toen Sarraut de opdracht tot ka binetsformatie had aanvaard, werd hij door journalisten on dervraagd. zegt, dat mijn getrouwe mederijder, die me een poosje ontrouw was, hef tig gesticuleerend mij wenkt te stop pen. k Heb de goede man niet gezien, toen ik hem passeerde. Hij heeft zich zeker onzichtbaar ge maakt toen mijn wagen naderde uit vrees aangesproken te worden door een vrouwelijke chauffeur oftewel een chauffeuse. Hij lijdt aan een idee fixe, dat hij met zoo'n chauffeuse zal moeten trouwen. Een verwoed celibatair als hij is laat hij zich nog liever over rijden dan te trouwen. Van twee on gelukken moet men, zegt hij in dit verband, altijd het kortst durend kiezen. Als men het tenminste voor het kiezen heeft. En men heeft het, vreest hij, niet meer voor het kiezen. Sedert Nieuwjaar is hij in zich zelf gekeerd en een soort-menschenschuw- heid is over hem gekomen, die wei nig strookt met zijn vroeger vrijpos tig optreden. Ik stop nu hij zoo dringende gebaren maakt. Hij kruipt, als vreesde hij her kend te worden, het portier in en zet zich op een wijze die doet denken aan iemand, die vreest aangesproken te worden, naast mij neer. Zeg, begint hij, je laat er mij straks wel uit vóór we in de stad aanko men, hè? Je weet wel daar vóór die nieuwe uitbreiding, op dat stille ge deelte, of... neen, laat me maar vlak bij mijn pension er uit. Ofja als je zoo goed wilt zijn, vlak voor mijn deur... wil je? En smeekend ziet hij mij aan. 'k Beloof hem, als er geen ongeluk ken gebeuren, naar zijn pension te brengen. Als er geen ongelukken gebeuren!?! zegt hij, als er geen ongelukken ge beuren. De grootste ongelukken z>jn dit jaar te wachten niet van de auto's maar van het vrouwvolk. t ls een schrikkeljaar! Kan je allerlei nang- heid mee beleven. En nu met het nieuwe verdrag met Amerika wil mijn patroon, dat ik naar Amerika zal gaan voor zaken. Maar ik pas! Denk er niet aan. Daar is het nog gevaar lijker. De rechter van Waultegan gaat de lui gratis trouwen als de vrouw den man heeft gevraagd. Denk je daar de consequenties eens van in. 'k Ga nog liever in een circus dieren temmer worden. Dan kan je nog succes hebben met je optreden. Maar in die andere kooi... man, je ver liest het altijd. Nou, nou... Neen geen genou-nou! Je wilt me toch niet wijs maken dat jij in jouvj kooitje wat te zeggen hebt. Ze moes ten de kalender veranderen. Daar zaniken ze nu al tijden over. Dade lijk moesten ze het doen. Tot heil tan de menschheid zou het zijn! Maar in Griekenland dan, daar durven ze niet in het schrikkeljaar te trouwen uit vrees voor ongeluk kige huwelijken. 'k Ga dadelijk naar Griekenland voor een jaar, zegt hij, of ik word dierentemmerLaat me er uit... Ik ben er. BEGRAFENIS b. ONDERNEMING N.V. BEGRAFENIS ONDFRNEMINK^ W. J. INNEMEE Z0NEI DE PRIESTERMOORD TE GEYSTEREN De arrestatie van den Duitscher aan dS°' „Wellsche hut" met betrekking tot dol,® moord te Geysteren heeft niet de resujr taten opgeleverd welke men ervan ver wacht had. Ofschoon er, vooral toen d aangehoudene hardnekkig bleef zwijgei aanvankelijk ernstige verdenking tegen heir gekoesterd werd, heeft hij later een alioi ge geven. De arrestatie zou ook alleen geschied zijn omdat 's mans papieren niet in orde warei Hij zou intusschen echter reeds weer zij vrijgelaten. Hoewel het onderzoek met groote krach in alle richtingen wordt voortgezet, zijn 'f op het oogenhlik nog geen definitieve aan wijzingen, dat de arrestatie van den dark anstaande is. DOODELIJK TRAMONGELUK Men meldt ons uit Rijsoord: De 5-jarige B. Hardeman, dochteitje vaig den gemeente-architect alhier, is Vrijdasnjj namiddag voor de ouderlijke woning dooS_ de stoomtram MiddeldijkZwijndreclit over zij reden en gedood. Door de politie is van heh geheurde verbaal opgemaakt. Met een kleitt uur vertraging kon de tram zijn reis naad Zwijndrecht voortzetten. Ai DOODELIJK AUTO-ONGELUK lie Te Amstelveen is op den Burgemeeij^ ter A. Co lijn weg bij den Kleine Noorddijkdj' 74-jarige F. Hijstee. uit Aalsmeer Oost. zijn rijwiel pardoes tegen een passeerend 5 personenauto, bestuurd door den heer S ui 5 Ouderamstel, gereden. De oude man smakt^ met het hoofd tegen den asfaltweg en terstond dood. Den chauffeur tref schuld. VERDRONKEN Pl Te Den Bosch ls het 5-jarig zoontlj van de familie Vos, wonende Breede Haveit bij het spelen van den walkant gevallen et->. in de rivier De Dommel terechtgekomen Pr Toegeschoten hulp slaagde er niet in detjva kleine te redden. Het ventje is jammeriijite verdronken. Het lijkje is per politiebrancari naar het Grootziekengasthuis vervoerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2