LAATSTE NIEUWS 6 DONDERDAG 23 JANUARI 1936 TWEEDE BLAD PAG. 7 1 zen. Tovons ecreprijs voor d« mooiste col lectic Papillon Konijnen en eerc-prijs voor I dn mooiste Papillon Konijn. In de afdeeling Hoenders A. N. Ruigrok I 2c prijs met trio zwart leghorn; do lieer K Luik met Sebrigt Krielen 3 eerste. 1 tweede en 2 eereprjjzenU ttJnj «er. NOORDWIJKERHOTJT ziekenhuis verpleging hulp in nood Deze vereeniging hield haar jaarvergade ring in de gemeentewoning. Dc voorzitter, D. J. Westrik. opende de vergadering met gebed en hield daarna zijn gebruikelijke Nieuwjaarsrede. Voorzitter moest tot de conclusie komen dat het voor dc vereeniging een goed jaar was geweest De notulen werden na een kleine opmer king goedgekeurd. Hierna volgde het verslag van den pen ningmeester. In kas op 31 Dec. 1934 f 1276,72. Ontvangsten f 902,99, uutgaven f 566,72, een batig saldo van f 436,27. Met ecnig kassaldo een bedrag van f 1755,94. De penningmeester werd dank gebracht voor zijn. zuinig en beleidvol beheer. De aftredende bestuursleden, de heeren R. v. Dijk, G. Muxgaas en A. v. d. Niet Dz., werden allen herkozen. Hierna werd door G. v. d. Tang een be- roep op de vergadering gedaan om van een nog resteerend te betalen bedrag ontheffing te verleencn. Door vrager werd een uitvoe rig relaas gegeven van wat zich afgespeeld had. De heer Nijenhuis verweet hot bestuur in dezen te veel ijver en stelde voor ook het reeds terugbetaalde geld aan van der Tang a te retourneeren. Na een soms heftig dispuut Iwerd. met op het bestuur na, bijna alge- meene stemmen besloten het voorstel Nijen huis te aanvaarden. Gezien de toestand der kas werd het aan tal ligdagen gebracht van 56 op 60. 4 Verschillende heeren drongen op regle- 'U' mentswijziging aan, waarvoor een commis- sie benoemd werd van vier liecren, om met het bestuur een nieuw reglement saam te d* stellen. Door den voorzitter werd er nog op gewe st zen dat één maal reiskosten per auto wordt vergoed tot een maximum van f 10 en zulke moet geschieden op medisch advies. Hierna sluiting door den voorzitter met gebed. OUDEWETERING a."r. kiesvereeniging Gisteravond hield de A.-R. Kiesvereni ging haar eerste vergadering in hot nieuwe jaar. Veel leden waren tegenwoordig. Uit de verslagen bleek, dat dc samenwer king met de CH. kiesvereeniging bij de stembus naar wensch was verloopen en dat ook de vereeniging zich in andere opzich ten in bloei mag verheugen. Als bestuurs leden werden gekozen G- Meyer en K. Pul loman. De heer Clement refereerde over „De gou den Standaard Nadat eerst in 't kort de geschiedenis van het geldwezen was nage gaan, stond spr. stil bij de beteekenis die het goud heeft voor ons geldstelsel. Tegelijk werd ook gewezen op de zwakke plekken, met name het ontbreken van absolute waar devastheid. Voorts werd nagegaan welke invloed het goud heeft op de in omloop zijnde geldmiddelen. De begrippen deflatie en devaluatie werden daarbij ontwikkeld. Spr. legde er den nadruk op dat we van verandering van geldstelsel niet te veel moeten verwachten. Achter de geldproble- ïnen en hecht daarmee verbonden liggen de economische vraagstukken. Een regcering behoort niet beoordeelt te worden naar haar standpunt t. o. v. het goud, maar het geheel der regeeringsniaatregelen vraagt daarbij aandacht Nu de regeering Colijn de weg der deflatie Jieeft gekozen, dient voors hands van dezen weg niet te worden afge weken. Wij kunnen nog voort, onze beta lingsbalans is nog steeds actief, de gouden standaard kan nog gehandhaafd worden. Spr. wijst er op dat slechts het onderling vertrouwen tusschen de volken en de sloo ping van tolmuren de toestand van ons land blijvend zal kunnen verbeteren. In een uitvoerige bespreking werden nog enkele zaken verduidelijkt. RIJNSBURG tuinbouw Besteed werd op de veiling van Woens dag voor: gele kool beste kw. f 12.5019.50, mindere f 2.759.75: roode kool beste kw f 11.5022,mindere f 3.50- 9.50; groene kool f 22.75; knolselderij f 2.504 per 160 stuks; waschpeen beste kw. f 1.852,10, min dere kw. f 1,40—1,60, grot 50—70 st per 20 kg; uien grof f 0.851,15, drielingen 40 50 ct; kroten f 1,70; winterpeen f 1.per 50 kg.; witlof 79 ct. per k.g.; boerenkool 3460 cL per 6 kg. ziekenhulp Vrijdagavond zal jaarvergadering gehou den worden van de Vereen. Ziekenhulp, in de zaal achter Avondrust, 's avonds 8 uur. SASSENHEIM laatste buslichtingen amerika 28 Jan. 5.20 via Engeland ss. Ma jestic. 28 Jan. 15.45 via Frankrijk s.s. Ma jestic. 29 Jan. 5.20 vla Engeland s.s. Wash ington. 30 Jan. 5.20 via Engeland s.s. Ilansa. 30 Jan. 15.45 via Frankrijk s.s. Hansa. 30 Jan. 20.30 via Rotterdam s.s Vo- lendam. 4 Febr 5.20 via Engeland s.s. Bre men. gevonden voorwerpen Een bruine rozenkrans; een bruine kin- derportemonnaie. inhoudende geld en twee briefjes; een groene ceintuur; een bood- schappenmandje: een bruin lederen kof fertje, inhoudende gereedschap; een blauwe overall-riem; een „Lucas-Startix" auto-sleu teltje; een bankbiljet van f 100; twee geldi ge belastingmerkea. verloren voorwerpen Een donker bruine lederen riem; een tram-abonnement, in een brief; een baaltje bloem, wegende 25 K.G.; een geldig belas- tingmerk, in donker bruin étui; een zwarte draagzak met banden, inhoudende een por- temonnaie met geld. Nadere inlichtingen verstrekt de politie alhier. WARMOND de unierede Voor een aandachtig gehoor heeft gister- j avond Ds. J. P. E. C. Eerhard, Ned. Herv. predikant te Hillegom zijn Unierede, voor de School met den Bijbel gehouden. Na het zingen van Ps. 105 3 en 5 werd gelezen Ps. 78 en Mare. 10. waarna Ds. Eer- hard voorging in gebed. Hierna begon spreker met dank uit te brengen aan het schoolbestuur voor de uit nodiging om een rede te houden voor het onderwijs. Spreker vond het een heerlijk onderwerp om te spreken voor en ove school met den Bijbel, temeer daar we mengekomen zijn in het bedehuis, de plaats om elkanders hart te bereiken. Er zijn in ons land helaas nog vele scholen RIJKSSUBSIDIE JEUGDWERKLOOSHEID Indeeling van de gemeenten in drie klassen De R.P.D. deelt mede dat dc minister van sociale zaken aan ongeveer 100 besturen van gemeenten waar met subsidies van het Rijk werk aan jeugdige werkloozen wordt versohaft een schrijven heeft gezonden be treffende de vergoedingen die aan dc deel nemers aan de werkobjocten voor jeugdige werkloozen worden uitgekeerd. De minister deelt mede, dat in den ver volge onderscheid zal worden gemaakt naai den leeftijd van de deelnemers waarbij de leeftijd van 20 jaar als grens is aangenomen. De deelnemers die jonger zijn dan 20 jaar ontvangen een lager bedrag dan zij die 20 jaar zijn en ouder, terwijl de gemeenten in drie verschillende klassen zijn ingedeeld. Voor elke klasse zijn de twee bedragen vastgesteld. Het Nederlandsch in België Naar aanleiding van het besluit der Ne- derlandsche regeering om zich voortaan van de Nederlandsche taal te bedienen in de di plomatieke betrekkingen met België heeft dc Brusselsche Standaard o.rn. de vraag ge steld. wanneer nu de beslissing komt dat Nederland voor de briefwisseling met de spoorwegen van België nog enkel het Ne- aerlandsch zal gebruiken. In verband hiermede heeft het A.N.P. in lichtingen verzocht aan de Ned. Spoorwegen die hebben geantwoord dat zij reeds sedert 1902 in het Nederlandsch met de Belgische Spoorwegen correspondecren. Deze jnaatregel werd indertijd getroffen Bedrijfsraad mijnbedriji; De minister van waterstaat heeft be^emd in de commissie van advies, welke zal lhebben te overwegen de wenschelijkheid van de wijziging van de contactcommissie voor het mijnbedrijf in een bedrijfsraad voor ge noemd bedrijf voor de staatsmijnen de hee ren Mous, Ir. van der Drift en Mr. Linthorst en verder de heeren Pelzer, van der Bilt en Ploeg en de voorzitters resp. van den R.K. Mijn werk ersbond, Alg. Ned. Mijnwerkers- bond en ProL Chr. Mijnwerkersbond. De communistische predikanten in de Ned. Herv. Kerk Ter vergadering van den Bijzonde ren Kerkeraad der Ned. Herv. Kerk te 's-Gravenhage hebben vier ouder lingen een voorstel, vergezeld van een breede toelichting, ingediend om de Algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk te verzoeken aan het optreden van de communistische predikanten Ds. B. Boers en Dr. J. L. Snethlage een einde te willen maken. De kerke raad nam dit voorstel met meerder heid van stemmen aan. Omgekocht en niet omgekocht Beide verdachten vrijgesproken De gewezen controleur van de Crisis-Zui- velcentrale W. F. H. G. en de koopman C. W. uit Stompwyk hebben terecht gestaan resp. wegens het als ambtenaar aannemen een gift, wetende, dat deze hun werd gedaan, om iets in de uitoefening van hun ambt na te laten, en wegens omkooping van ambtenaar. De officier van justitie heeft n de verdachten resp. jaar en 1 j,tar gevangenisstraf geëischt. Door de verdedigers mr. Nord Thomson en jhr. mr. Landberg was in deze zaak tot vrijspraak geconclu deerd, op grond, dat den verdachte v. G. geen bepaalde ambtskring was toegewezen en hij het misdrijf niet in zijn hoedanigheid van ambtenaar heeft gepleegd, zoodat hij ook niet door W. als zoodanig werd omgekocht. De Haagsche rechtbank, heden uitspraak doende, heeft zich met deze zienswijze ver- eenigd en sprak beide verdach'°n vrij. DE VLOOTCONFERENTIE LONDEN, 23 Januari. Admiraal Osami Nagamo is in gezelschap van andere leden der Japansche delegatie ter Vlootconfer tei naar Parijs vertrokken. HET OVERLIJDEN VAN GEORGE V Eduard VIII dankt Hitier BERLIJN, 23 Januari. Koning Edward VIII heeft een danktelegram gezonden aan den Fuhrer, om hem te danken voor het condoleance-telegram, gezonden bij net overlijden van zijn Vader. Polen bij de begrafenis Polen zal bij do begrafenis van Koning George V worden vertegenwoordigd door een buitengewone delegatie, samengesteld uit den inspecteur van de weermacht, gene raal Sosnokowski, en den vroegeren am bassadeur te Londen Skirmund. Koning van Italië niet naar de ocgiafenïs? ROME, 23 Januari. Stefani spreekt het bericht tegen da: de Kon ng van lial.ë voor nemens zou zijn naar Londen ie pn,ao voor de begrafenis van Koning George V. Koning Edward VIII zal, naar de bladen melden, waarschijnlijk na dc bijzetting van het stoffelijk overschot van zijn Vader een radioboodschap tot het Britsche volk en tot de geheele wereld richten. De Fransche kabinetscrisis Na Laval en Bouisson is Edouard Herriot bij den president der Fransche Republiek ontboden. Naar wij vernemen heeft hij eveneens geweigerd, zich met oc kabinets formatie te belasten. Daarna is Dclbos ont boden. Delbos wijst aanbod af PARIJS. 23 Januari. Ook de voorzitter .-an de rad. soc. Kamerfractie Delbos heeft het aanbod van den president der republiek Lebrun een nieuw kabinet te vormen van de hand gewezen. Na Delbos kwam te 12.10 uur oud-minis ter-president Albeit Sarraut op het ELysée aan. De Franc wordt gesteund In aansluiting op het vermelde op pag. 1 omtrent de aanval op de Fransche franc ernemen we nader, dat op de wisselmarkt te Amsterdam later in de morgenuren het devies eenigszins in herstel verkeerde, zoo dat de koers opliep tot 9.71%. Hieruit kam men de gevolgtrekking ma ken, dat men doende is het Fransche ruil middel steun te verleencn. Ponden waren goed van toon doch daarentegen had oe dollar op de in ternationale wisselmarkt en ook te Amsterdam een gedrukt voorkomen, hetgeen voornamelijk moest worden toegeschreven aan het feit dat de bonuswet in de Vereen- Staten ook door het Huis van Afgevaardigden is aangenomen. Om 12 uur waren de noteeringen als volgt: Londen 7.29 1/16 Berlijn 59.25*4 Parijs 9.71% Brussel 24.89 Ztirich 47.92 New York 1.46% Voor het verloop van de wisselmarkt in de middaguren zie men het beursoverzicht en de wisselkoersen op de beurspagina. Het vermiste Fransche watervliegtuig Als verloren beschouwd Het sedert Dinsdagochtend vermiste wa tervliegtuig van de lijn MarseilleTunis dat bij Corsica gedwongen was te dalen wordt thans als verloren beschouwd. Bij het geluk werden drie leden van de bemanning en drie passagiers gedood, waaronder Parijsche dame, die per vliegtuig naar Tunis wilde om haai- bij een auto-ongeval om; komen broeder te begraven. Zestig Nat. dem. gearresteerd LODZ, 23 Januari. Hier zijn zestig leden der nat.dem. partij gearresteerd, nadat men een nat. democraat, die gewapend met een ïvolver en een bom een redactiebureau •as binnengedrongen in hechtenis had ge nomen. De lokalen der partij zijn gesloten. sprookjes van grimm verboden WEENEN,, 23 Januari. De Oostenrijksche regeering heeft de sprookjes van Grimm voor de scholen verboden aangezien deze als staatsgevaarlijk worden beschouwd. zonder Bijbel, maar met blijdschap kunnen wij constateeren, dat er de laatste tijd r den Bijbel wordt gevraagd op de open bare school, die spreekt ons moed in. Daar echter in deze dagen van spanning nog te veel de verheffing van het kind zien, door het idealisme, en de tucht een disillusie geworden, moeten we beter de maatschap pelijke en Chr. deugden in de school met den Bijbel waardeeren. De school met den Bijbel moet ook zijn een school uit den Bijbel. Daar moet geen schoolsche Bijbelles gegeven worden, maar een Bljbelsche school- s- Het doel van de opvoeding heeft God ons geleerd in Zijn woord. Geen idealisme, zon der Gods woord wordt ons het doel niet duidelijk. Een menschenblik is oppervlakkig, r God ziet in het hart, waar de kiemen een jong leven aanwezig zijn. Die straks bij een verkeerde opvoeding naar boven me< opgroeien, en dan ontaarden in tuchteloos heid en eigenwijsheid. Maar wanneer de kinderen geleerd wordt hoe God beschikt over Zijn schepping door de natuurwetten, dan is voor hun de zon die daar schijnt over de velden een glimlach Gods. Zii moeten de mensch zien als beeld drager Gods, het lichaam moet zijn werktuig van de geest. Door de school met den Bijbel krijgen die mooie kijk op het leven. Hoe moet geschiedenisles gegeven worden? Met een geloofsblik moeten we dit bezien. Socialistische of communistische onderwij zers kunnen niet met recht het leven var den Prins van Oranje of den tachtigjarigen oorlog schetsen. Zij vergrijpen zich aai idiëele dingen en bemantelen God. De school is geen weeldeproduct maar on ontbeerlijk; er zijn pijn. 2000 christelijke scholen in ons land. Onder het zingen van Gezang 1718 11 werd gecollecteerd voor kerk en school. Ds. Eerhard schetste nog het communisme waar de kinderen van 8 jaar al bekend ge maakt worden met het pistool. Het Fascisme in Italië waar jonge kinderen met opgeheven dolk voor den Duce defileer den. kom heefte, in het bijzonder de generaal Zeeman en de kapiteins Van der Zanden Karres. Daarna hield de generaal epn toespraak tot de voor dezen avond zeer grootc schare van belangstellendden: de was tot in de hoeken gevuld; waarna kapitein Karres het doel en nut van de B. V. L. uiteen zette en aanspoorde om de afdeeling zoo groot mogelijk te doen wor den. Spr. memoreerde in het kort de ver houding tusschen ons Vorstenhuis en liet Koningshuis van Engeland en verzocht staande eenige oogenblikken stilte in ver band niet het overlijden van den Koning an Engeland De grootste attractie voor dezen avond was het optreden van den art ist Nol les, lie er uitstekend in slaagde het publiek te ermaken en de zaal deed schudden van het lachen. Het was een avond die aan de gestelde verwachting zeker heeft voldaan, het daverende applaus waren wel het bewijs hiervoor. krin. voor. UIT HET SOCIALE LEVEN JONG HOLLAND SNAKT NAAR WERK De werkkampen open óók in 1936 Een ton gevraagd! Geeft hun een kans De Centrale voor Werkloozenzorg heeft in 1935 zeven werkkampen in ons land geopend, n.l. te Ede, Rockanje, Bussum, Ommen, Oude Mirdum (Gaas- terland), Roden (Dr.) en Rumpen (L.). Eind November 1935 hadden 800 jonge ren gedurende 8 weken in deze kam pen gewerkt en 40.000 dagen in de kam pen doorgebracht. Dit alles is mogelijk geworden door de medewerking van ons Christelijk volks deel, dat in het afgeloopen jaar de actie financieel zoo prachtig steunde. Er was f 50.000 gevraagd, maar er kwam ruim f 73.000 bijeen. Aanvankelijk was de bedoeling drie kam pen te openen. Doch toen de actie zoo goed slaagde, werden het er zeven. En in April a.s. zal zelfs het achtste kamp kun nen worden geopend in de omgeving van Breda. Met de openstelling van dit achtste kamp is de mogelijkheid geopend, dat uit nagenoeg alle deelen van het land jeug dige werkloozen van Chr. huize gedurende acht weken geplaatst kunnen worden. Het ligt in de bedoeling de kampen te Oude Mirdum, Roden en Rumpen uit te breiden, zoodat straks in de kampen per achtweeksche periode 750 deelnemers geplaatst worden. Per jaar kunnen dus, omdat er vijfmaal zulk een periode plaats heeft, 3750 deelne mers een kans krijgen. Er kunnen dan 185.000 dagen dit jaar in de kam pen doorgebracht worden. Dit alles, zoo schrijft ons de perscom missie van de „Centrale voor Werkloozen zorg". zal alleen kunnen mits Christelijk Nederland er zorg voor draagt, dat het noodige geld bijeengebracht wordt Dank zij de voortreffelijke hulp van de Regee ring, kunnen deze kampen gehouden wor den. Maar dan moet de „Centrale" zorg dragen, dat de ontbrekende 25 pCt. noodig zijn om de kampen te financieren (het Rijk geeft 75 pCt. subsidie) bijeenge bracht wordt. Die 25 pCt. zal ongeveer f 100.000 zijn. En de „Centrale" doet daarom straks weer een beroep op alle christe nen in Nederland, om die actie te steunen. Een groote actie op komst In de week van 3 0 Maar t4 April a.s. zal over heel het land door middel van bonboekjes en lijsten bij geestverwan ten een bijdrage worden gevraagd. Daar voor zijn thans ongeveer 200 comitó's ge vormd en op nog meer plaatsen worden voorbereidingen getroffen om tot stichting van comité's te geraken. Ter ondersteuning van deze actie zal een groote en kleine reclameplaat worden ge drukt teneinde het publiek op de actie at tent te maken. Driehonderdduizend folders worden verspreid om de adspirant-gevers op te wekken iets voor dit goede doel af te staan. Straks trekken eenige duizenden collec tanten door het land om een bezoek te brengen aan hen, die voor dit goede doel een bijdrage willen geven, terwijl de „Centrale" plannen in uitvoering heeft om op ongeveer honderd plaatsen groote ver gaderingen te houden ter voorlichting van het Christelijk publiek. Daarenboven komt er een extra-nummer van het orgaan der „Centrale" Raad en Daad geheeten, uit, waarin allerlei bij zonderheden over het werk zijn opgeno men. De werkkampen open, óók in 1936! Daarvoor is f 100.000 noodig. En tot de Christenheid van Nederland gaat de roep nit: Geeft bun (nL onze jeugdige werkloozen) een kans! Wildreservaat op Zuid-Sumatra Flora van ongekende verscheidenheid en pracht „Javabode" geeft een uitvoerige be schrijving van het nieuwe wildreservaat ir Zuid-Sumatra, waarvan we in ons blad van j.l. Maandag in 't kort reeds enkele bijzon derheden veratrekten. Het blad merkt op, dat het reservaat eer, der wildrijkste streken van Sumatra beslaat Nabij de mondingen der groote rivieren leven vele zilver- en purperreigers, slangen- halsvogels en maraboes. Daar loert onge stoord in een prachtige omgeving de fiere vischarend op zijn prooi, terwijl langs de don kere oevers der rivieren krokodillen hun kans verbeiden. Het aantal olifanten, dat geregeld in gebied voorkomt, wordt geschat op ongev» 150; voor de neushoorns bedraagt dit aantal ten hoogste 30. Tapiers zijn zeldzamer. Ma- leische beren zyn talryk, terwijl er een groot aantal wilde of verwilderde buffels voorkomt. Langs de kust worden verschillende broed plaatsen aangetroffen van verscheidene soor ten zeeschildpadden. Verder vindt men ei indrukwekkende grotten, welke nest-gelegen heid bieden aan duizenden salangaren en een verblijfplaats zijn voor vele soorten vleer muizen en reuzen-slangen. Ook de flora is van een ongekende scheidenheid en pracht. Men treft er op vele l taatsen de reuzen-Rafflesia's en vele soorten prachtige orchideeën aan, terwyl langs de kust zware exemplaren voorkomen van wilde djamboe-aër-boomen, hooge tjemarabosschen prachtige lanen van njamplongboomen, en er naar binnen toe groote complexen van Indrukwekkende dipterocarpaceeën. Door de groote afwisseling in de begroeiing is het landschap zeer boeiend; het munt voor het gTixitste gedeelte uit door een ongerepte ildheid, waarin nog geen menschenhand storend optrad. Binnen dit uitgestrekte gebied zullen dus vele dieren, op welker voortbestaan hooge prijs moet worden gesteld, tegen een ruste- looze achtervolging beschermd worden zender veel moeite voor een ieder, die daann ïg stelt, in hun natuurlijke omgeving kunnen worden geobserveerd. ANIMO VOOR POLÏTIE-BETREKKING SEMARANG, 22 Jan. (Aneta). Binnen den tijd van een week gaven zich lOO candidaten by het Hoofdcommissariaat van Politie de functie van hoofdagent, waarvoor een week geleden een oproep werd geplaatst, daar voor de opleiding tot die functie aan de poh- tie-school te Soekaboemi 50 plaatsen waren opengesteld. LEPROZERIE LEGER DES HEILS PALEMBAXO. 22 Jan. (Aneta). Onder lei ding van den commandant van het Leger des Heils, den heer De Groot, is onder groote be langstelling op het terrein der Leprozerie te Koendoer bij Palembang een tehuis voor gezonde kinderen, welke geboren zijn uit een huwelyk tusschen twee leprozen, geopend. Economie en Financiën HANDELSVERKEER VAN NEDERLAND Import uit en export naar Duitschland in 1935 sterk teruggeloopen Ook minder gunstige cijfers voor de handelsbeweging met België Het is altijd geen vaderlandsliefde die in onze harten schuilt. Maar laat ons waken tegen de N.S.B.. de zoogenaamde strijder voor volk en vaderland, een partij die niet het 5de couplet van het Wilhelmus durft zingen: Mijn schild en mijn betrouwen. Ouders wat kunt ge uw kind beter geven dan een Christelijke opvoeöing, want ge weet toch dat gij daar eens verant woording voor moet doen. Jezus zeide: Laat de kinderkens tot Mij komen want derzulken is het koninkrijk der hemelen. Onze beginselen houden het uit, zij vor men een heilig cordon om onze kinderen. Het is een genadeblijk van God. Na het dankgebed werd nog gezongen Ps. 111 4 en 5. waarna sluiting. WOUBRUGGE propaganda-avond b.v.l. De afd. Woubmgge van de B.V.L. hield haar jaarlijksche propaganda-avond in de groote bovenzaal van hotel Sivama. Do bij eenkomst werd geopend door den voorzit ter van de afdeeling. den heer Chr. van der Nagel, die in een kort woord allen wel UIT OOST-INDIE Het ongeluk op de „Flores" Een strafvervolging ingesteld SOERABAJA, 22 Jan. (Aneta). Op last van den Commandant van de Zeemacht is de in structie geopend inzake het onderzoek, het welk is ingesteld naar aanleiding van het on geluk op het flottieljevaartuig „Flores" op 12 September j.l. By het houden van de schietoefening is na melijk een kanon afgegaan waardoor de ma troos der 1ste klasse, J. J. Ursum, door een vol-treffer werd gedood, de schipper W. van Baars ernstig gewond werd terwijl tevens een Inlandsch kwartiermeester en een Inlandsen matroos der 2de klasse licht gewond werden. Ten aanzien van enkele personen werd een strafvervolging ingesteld, terwijl ten aanzien van andere personen de zaak in overweging is (Ontleend aan de Maandstatistiek van den in-, uit- en doorvoer, bewerkt door het Cen traal Bureau voor de Statistiek). Uit Duitschland werd in 1935 aanzienlijk minder ingevoerd dan in 1934, terwijl ook de uitvoer naar onze Oosterburen sterk terugliep. De invoer daalde van 8.614 tot 7.566 millioen Kg. en van 298 tot 239 millioen gld., de uit voer van 2.568 tot 2.214 millioen Kg. en van 177 tot 129 millioen gld. Bij den uitvoer uit Duitscihland zijn 0.1 sterk afgenomen* tarwe van 17.0 tot 9.8 Kg rogge van 108.5 tot 0,8. steenkolen enz. va 4.484.4 tot 4.143,0. salpeter en kunstmest va: 305.S tot 233,6, natuursteen van 657.1 tc 619,7, ijzer en staal enz. van 417.1 tot 330.0, mineralen van 1.570.1 tot 1.437,6. chemica liën van 105.9 tot 95.8. baksteen van 66.9 tot 34.1. timmerhout van 78.0 tot 22,7 en ander hout van 66.3 tot 25.4 millioen Kg. De uitvoer naar Duitschland vertoonde over vrijwel de geheele linie een vermin dering. sterke achteruitgang is echter te melden o.a- voor versche groenten van 163.1 tot 110,7 millioen kgr. en van 14.7 tot S.3 millioen gld., tarwe van 6.7 tot 0.0, erwten en boon en van 9.9 tot 0.9, zaden van 9.3 tot 5.4, aardappelen van 33,5 tot 14,1. bloembol len van 8.S tot 5,5, ongesponnen katoen 11.5 tot 4,4, visch van 36.0 tot 18,9, gezouten vleesch van 11,6 tot 8,3, boter van 14.5 tot 11,8, kaas van 23.8 tot 16.9, eieren enz. van 49,3 tot 32,2 millioen kgr. Voorts steenkolen enz. van 1289.0 tot 1.245,5, ijzer en staal enz van 1S7.7 tot 107.5 mineralen van 60,0 tot 46.6. ruwe aardol.e van 27.0 tot 14.9, harsen en gommen van 33.2 tot 14,7, lompen van 37,6 tot 26,1 mil lioen kgr. Tegenover dit weinig opwekkende beeld zijn slechts enkele min of meer belangrijke toenemingen op te merken, zoo is o.a. dc uitvoer van versche vruch ten naar Duitschland toegenomen van 12.5 tot 17,9 millioen Kg., doch daarbij is de waarde met slechts 0,1 millioen gld. vermeerderd. De uitvoer van niet afz. genoemde plant aardige voortbrengselen steeg van 36.6 tot 86,1 millioen kgr-. dooh de waarde daarvan daalde desondanks van 4.5 tot 4.3 millioen kgr., vrijwel uitsluitend niet-geharde traan, en tenslotte steeg de uivoer van gedistil leerd naar Duitschland van 1,3 tot 3,5 nuï- ljoen kgr. Handelverkeer naar België De Invoer uit België en Luxem burg liep terug van 3.559 tot 3.198 milli oen kgr- en van 108 tot 103 millioen gld., de uitvoer naar dat land daalde van 4.509 tot 3.904 millioen kgr. en van 82 tot 72 millioen gld. Achter gingen o.a. de invoer van steen kolen enz. van 4559 tot 409.3 kalk, tras, ce- i ment en krijt van 499,6 tot 398,3 natuursteen '33,5 tot 617,4 millioen kgr. Echter steeg ivoer van salpeter en kunstmest van tot 366.2, van ijzer en staal enz. van 249,5 tot 261.5 millioen kgr., doch in beide gevallen ging de waarde nog achteruit. Voorts van lompen van 14.4 tot 22$, garens van 9 4 tot 12,1, manufacturen van 7,3 tot 7,8 millioen kgr. Het beeld van den uitvoer naar België is iets meer gevarieerd- Gedaald is o.a. de uitvoer van versche visch van 61,0 tot 52,2 tarwe van 237 tot 0,3, versche groenten van 46.2 tot 33.8, aardappelen van 83.3 tot 66.5. ijzer- en mangaanerts van 23.7 tot 9.9. steen kolen enz. van 1.534.1 tot 1.401.0, ijzer en staal enz. van 88,5 lot 67.7. zand, grind en andere mineralen van 2.030.2 tot 1 698,9. ru we beetwortelsuiker van 10,1 tot 2,0 en an dere suiker van 6,1 tot 2,1 millioen kgr. Daarentegen zijn stijgingen te melden ver den uitvoer van gesmolten dierlijk vet van 2.2 tot 5,2 kaas van 17.4 tot 19.7 (toch een waarde vermindering van 6.6 tot 5.8 milli oen gld.!), hennep en andere vezelstoffen van 16.8 tot 25,5, „andere'; plantaardige voortbrengselen van 95.9 tót 128.1. ruwe aardolie van 14.8 tot 22 0. harsen en gom men van 34,4 tot 47.7 millioen kgr. De 4 pet. Staatsleening 1936 Inschrijvingen worden ten volle toegewezen Dc minister van Financiën maak' bekend, dat bij de gehouden inschrijving op 104.000.000 4 schuldbewijzen ten laste van het Rijk, tezamen vormende de 4 Ned. Staatsleening 1936, is ingeschreven, met inbegrip van de verzekerde deelneming door Rijksfondsen en -instellingen groot 50.000.iXIO, een totaal bedrag van 109.213.900; en dat op de verzekerde deel neming een korting wordt toegepast, zoodat de overige inschrijvingen ten volle worden toegewezen. De Inschrijving heeft aan de verwachting beantwoord De minister van Financiën, Mr Oud, heeft aan den vertegenwoordi ger van de Ag. Ec. et Fin. verklaard, dat hij voldaan was met den uitslag van de inschrijving op de Staatslee ning, omdat bij de tegenwoordige in ternationale onzekerheid elke emissde met meer dan normaal risico voor den emittent gepaard gaat. De minster voegde hieraan nog toe, dat deze omstandigheid in aanmer king genomen, de inschrijving aan de verwachting heeft beantwoord. Mij. Stadhouderslaan De reorganisatie door aandeelhouders goedgekeurd In de gister gehouden buitengewone ver gadering van aandeelhouders van de Mij Sladihouderslaan te Den Haag werd de reorganisatie der Mij goedgekeurd. Tot commissarissen werden benoemd de heeren H. W. J. den Breejen van den Bout, Ad. Heinrichts, J. Preseun, Mr O. C. Veonstra. De heer Ir H. van Swaay trad af als com missaris. Van nabij en ver Blijkens de voorloopige cijfers over 1935 bedroeg de tinproductie in dat jaar in de geheele wereld 138.000 t. (v. j. 108.637 t.) en het verbruik 142.000 (v. j. 117.681) t. De vooruitzichten van het tinverbruik lijken gunstig. De zichtbare voorraden waren eind December 1935 13.841 t. of 1.491 t. minder dan per rind NavemL.r en 3.266 t. minder dan begin 1935. Dc toestand der spoor- en tramwegen in Ned. Indië 13 verbeterd. De Deli Spoor- eg-Mij maakt bekend, dat dj rn tv angsten over December beliepen ƒ354.000 (v. j. 406.00). Over 1935 stegen de ontvangsten van ƒ4.112.000 in 1934 tot ƒ4.274.000 in het afgeloopen jaar. De Deemche handelsbalans geeft voor het jaar 1935 een passief saldo van Kr. 63 millioen te zien. Vorig jaar bedroeg het passief saldo Kr. 110 millioen. Naar ver moed wordt, zal de bi alingsbalans voor 1935 ongevcvr sluiten; die voor 1934 leverde een tekort op. - e Inst vr.n de f—Miental U.. Co wordt voor het ja ai* 1935 getaxeerd op S 1.65 per aandeel, tegen 8 1.03 per aandeel vorig jaar. Over de eerste 9 maanden 1935 was een winst gemaakt van §1.10 per aandeel, tegen $0.93 in hetzelfde tijdvak 1934. Het Amerikaansche ministerie van handel publiceert de cijfers van den buii-n landschen handel over 1935. De uitvoer be liep 2282 mill. (v. j. 8 -2132 mill.) en dc in voer S 2047 (v. j. $1655) mill. Het uitvoer- overschot is dus gedaald en wel van $477 mill, tot $235 millioen. Dit is het laagste exportsaldo sedert 1910, toen dit $188 mill, groot was. LICHAMELIJKE OEFENING Interacademiale Studenten-Sportwedstrijden Rotterdam dit jaar gastvrouwe Op 31 Maart, 1 en 2 April zal Rotterdam haar gasten uit andere studentensteden on vangen ter gelegenheid van de 7e Inter academiale Sportwedstrijden van Unitatea en Bonden. Het programma zal omvatten: hockey, voetbal, athletiek en tennis, waar voor uit Amsterdam, Utrecht, Delft en Lei den de spelers (en supporters) naar de Maas stad komen om hun krachten mot elkaar en hun Rotterdamsche collega's in een spor tieve kamp te meten. Voor den eersten avond, 31 Maart, bestaat bet plan, een fakke'optoeht te houden van station D P., waar de gasten officieel ont vangen worden, naar de Sociëteit van het Rotterdamsche Studentengezelschap, Heein- raadsingel 125, terwijl de wedstrijden be- sloten worden mot een opvoering door de Rotterdamsche Studenten Tooneelvereeni. ging van „Chateau de Bersac douze" van Ben van E.vsselsteijn, onder regie van Gerard Waar. kool f 1.304.30; plet ?'cn«—2,n:, f 1.302.50; ■1.50: kn MsedTio f 1.10—4.20 p 1 Zo srt r_"9; nero f 930. nndtyvte f10—2' LEEUWARDER BOTERNOTEERING De Leeuwarder botornotcoring is beden vastgesteld op.f 0.55 per kg. (als vor. week).

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 5