r LOONVOORDRACHT WEER VERWORPEN DE CONCENTRATIE DER BIJZONDERE SCHOLEN Verkoudheid DONDERDAG 23 JANUARI 1936 TWEEDE BLAD PAG. 5 Gemeenteraad van Amsterdam ROODE MEERDERHEID TEGEN DE REGEERING De sociaal-democraten in het nauw met de werkverruiming Voor de derde maal heeft de Raad van Amsterdam de loonsverlaging van 5 pet. voor het gemeentepersonecl verworpen. Driemaal is scheepsrecht, zouden we zoo zeggen. Het zal er toch van moeten komen, wil men de verlaging niet door de Regeering zien opgelegd. Dc roode meerderheid in den Raad vindt dit blijkbaar in het geheel niet erg. Er was zelfs gistermiddag, toen de zaak voor de derde maal aan de orde kwam, een duidelijk waarneembaar streven om het respijt van drie maanden, dat de Regeering van 9. Dec. j.l. ai heeft gegeven, te misbrui ken tégen de Regeering. Feitelijk liep de discussie gedurende een paar uur alleen over de vraag hoe de res- teerende weken het best door de roode groepen kunnen worden benut om een agitatie tegen de Regeering te ontkennen. Het was alles miserabele roode demonstratiepolitiek tegen „Den Haag" en de r.k. heer Steinmetz deed hieraan practisch mee, hoewel hij aan zijn houding eigen cachet poogde te geven. Wethouder Kropman (r.k.) heeft zijn afkeer van deze handelwijze duidelijk aan zijn fractiegenoot kenbaar gemaakt, waarte gen deze weer bezwaar maakte. In elk ge val bevinden de roomsche heeren Stein metz en de Groot zich in verkeerd ge zelschap. Hoewel zich in.de debatten schijnbaar ver schillen tusschen sociaal-democraten en com munisten demonsteerden, vonden de roode dames en heeren elkander bij de stemming terug en stemden ze tegen. Waarom deden ze dat eigenlijk? De com munisten zullen blijven tegenstemmen, maar dat de sociaal-democraten dit ook uithaal den, wekte toch eenige bevreemding. Uit de redeneeringen van den heer M a 11 h ij s- sen, den fractievoorzitter, die al een paar keer heeft gezegd, dat aan de verlaging toch niet te ontkomen is, scheen men te mogen concludeeren, dat de leden van de grootste fractie verstandig waren geworden en zich dus niet langer zouden verzetten. De toezeg ging van den burgemeester, D r. W. de V u g t die in een krachtig betoog op aanneming van de loonvoordracht heeft aan gedrongen dat de verlaging eerst met 1 Maart zou ingaan, scheen door de sociaal democraten met instemming te zijn verno men. Ten slotte verliep de discussie in een „beraadslaging" op welke wijze het verzet tegen de Regeering kon worden georganiseerd. De communisten wilden B. en W. aan het hoofd van deze demonstratie laten loopen, maar de Raad heeft dit idee toch laten schie ten. Dat was zelfs den soc.-democraten te Evenmin wilden ze ingaan op de gedachte van den rev.-socialist orp de Staten-Gene- raal met dit karwei te belasten. 'he; Met 29 tegen 13 stemmen is de loonsverlaging ten slotte weer afge- van wezen. da* De voordracht om onderscheidene werken hef tg doen uitvoeren met steun uit het Werk fonds tot een bedrag van circa 3Yz millioen bracht her- te\ de sodaal-democraten in een j lastig parket Een hunner, de heer de Vries, had hel huidige college boven het vroegere geprezen, en deze lofprijzing lokte den oud-wethouder van Publieke Werken, den heer Boisse- v a i n (v.b.) uit zijn tent, die dezen rooden heeren onder den neus wreef dat zij nu toe- juichten wat ze VA jaar geleden nog zoo af- I keurden, n.l. het uitvoeren der werken tegen i verlaagde loonen. In Juli 1934 had met name de heer de Miranda zioh hiertegen heftig ge- kant. Alleen tegen normale loonen mochten, de toen door den heer Boissevain voorbe reide werken worden uitgevoerd, en het ge- Dit staat echter voor spr. onomstootelljk vast, dat de staatkundige verhoudingen aanzienlijk moeilijker zullen worden, in dien op het terrein van het onderwijs rechter- en linkerzijde onverzoenlijk tegen over elkaar zouden komen te staan. Dit is het wat wij, aldus de minister, natuurlijk met volkomen handhaving van onze be ginselen, moeten trachten te voorkomen. De proclamatie van Koning Edward VIII van Engeland. Clarenceux, de King of Arms leest dc proclamatie waardoor de prins v» Wales tot koning Edward VIII wordt uitgeroepen, voor van de trappen van de Royal Exchange. De minister eindigde met er op te wijzen dat politiek is de kunst van het mogelijke. Dit mogelijke bestaat maar al te dikwijls de keuze tusschen verschillende wegen die op zichzelf geen van alle een bijzondere aantrekkelijkheid hebben. President Wil son heeft het in de oorlogsjaren eens zoo uitgesproken: „Wanneer het niet kan langs den besten weg, doe het dan langs den weg, die op een na de beste is en het ook langs dien weg niet kan, dan langs weg die voert naar dien op een na den best en weg." De pony, die door koning George in Sandringham steeds werd bereden, maakt ook nu de gebruikelijke ochtend rit maarmet een ledig zgdeU lukte den sociaal-democraten destijds met een paar stemmen meerderheid de werkver ruimingsvoordracht te verwerpen. Thans stelt de tegenwoordige wethouder de Miranda precies hetzelfde voor, achter „de" vakbeweging die van het N.V.V. wel te verstaan! en konden hun houding van vroeger natuurlijk niet goed praten. Zoo gaat het met de wisselvallighe den in het politieke leven, zei de voormalige eigenaar van het gefailleerde plan-de Mi randa! De een werkt hard aan de voorberei ding en de ander wint het gouden potlood! Hetgeen een 'geforceerd compliment was voor den in September afgetreden heer Boisse vain en het College waarin deze zitting heeft gehad. De werkverruimingsvoordracht is aange nomen. De uitvoering geschiedt tegen het loon, door de Regeering vastgesteld. Niet naar den norm van het Plan van den Arbeid, zooals de communisten hadden voorgesteld. De geestelijke vader van het Plan, Ir. H. Vos, mocht ook tegen het communistisch voorstel stemmen! Met den heer G. J. H. Erftemeijer (r.k.) was hij in den aanvang der zitting als Raadslid 'toegelaten. De gemeenteschulden Een circulaire van Minister De Wilde De minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan de gemeentebesturen een circu laire gezonden betreffende gegevens aan- gaanoe de gemeenteschulden 1936. De circulaire gaat vergezeld van een aan tal formulieren welke beoogen een inzicht te krijgen in de grootte en de samenstelling van de gemeentesohulden op 1 Januari 1936. In de circulaire wijst de minister er op, dat het bijde samenstelling van de formu lieren speciaal ten aanzien van.de schuld ter zake van het gemeentelijk grondbedrijf onmogelijk bleek om door opvraging van enkele gegevens een voldoend betrouwbare basis voor de splitsing in een renoabel en een onrendabel sohuldgedeelte te vinden. De inrichting en plaatselijke omstandighe den van de grondbedrijven loopen dermate uiteen, dat slechts op grond van een vol ledige kennis voor ieder bedrijf schattender- wijs een indruk omtrent die splitsing kan worden gevormd. Begrafenis Jhr. Mr. Dr. E. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer Groote belangstelling Het stoffelijk overschot van wijlen Jhr. Mr. Dr. E. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer, oud-Commissaris der Koningin in de provincie Groningen, is gistermiddag onder groote belangstelling op het Noorder kerkhof te Groningen ter aarde besteld. Op verzoek van den overledene droeg deze plechtigheid een eenvoudig karakter. Aan het graf werd niet gesproken, terwijl slechts enkele bloemstukken, o. m. van H M. de Koningin, de baar dekten. Op het kerkhof hadden zich talrijke auto riteiten verzameld om den overledene de laatste eer te bewijzen. De oude huisknecht van den overledene, de heer J. van Not, legde een palmtak op de kist, alvorens deze in het familiegraf werd neergelaten. De Nederlandsche gezant te Brussel, Jhr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachou wer, dankte voor de belangstelling. MINISTER OUD SPREEKT TE APELDOORN De moeilijke positie der linksche ministers Alles gedaan om een breuk te vermijden Men hoopt dat overeenstemming zal worden bereikt Woensdagavond heeft de minister van Financiën, mr. P. J. Oud, >oor de afdeeling Apeldoorn van den Vrijz. Dem. Bond een rede gehouden over het onderwerp „Vragen van dezen tijd". Het belangrijkste deel van de rede van den minister was gewijd aan het onderwijs. Spr. wenschte voorop te stellen, dat de vrijzinnig-democraten de vrijheid der voor standers van het bijzonder onderwijs vol komen erkennen. Wij hebben ons, zeide spr., verheugd, dat dank zij den arbeid niet in de laatste plaats door dr. Bos ver richt, de onderwijsbevrediging is tot stand gekomen. Wij willen aan die bevrediging niet raken. Van een heropening van den schoolstrijd verwachten wij geen goeds. Met het oog op den financieelen toestand was het echter noodig tot verlaging van de. onderwijsuitgaven te komen. Uitvoerig besprak spr. de maatregelen - die te dien aanzien sinds het optreden van het Kabi- net-Colijn zijn genomen. Beperking van het aantal bijzondere scholen, door de bezuinigingsnoodzakelijk heid geboden, kon niet verkregen worden door rechtstreeksch ingrijpen der overheid. Bij de openbare school kon dit wel, omdat richtingsverschil hier geen rol speelt De overheid was dan ook genoodzaakt maat regelen te treffen tot verscherping der ob jectieve voorwaarden voor de oprichting of instandhouding van bijzondere scholen. Voor nieuw op te richten scholen is die verscherping spoedig na het optreden van het kabinet-Colijn van 1933 tot stand ge bracht. Bij de wet van 4 Augustus 1933 werden de aantallen leerlingen voor het oprichten van nieuwe scholen vereischt, met do helft verhoogd. Op bestaande scholen had de wet geen betrekking. Aangezien de regeering hot noodig achtte, dat concentratie van be staande scholen ook bij het bijzonder on derwijs zou geschieden, stelde zij bij het bezuinigingsontw'erp voor ook voor be staande scholen de minima met de helft te verhpogen, een voorstel, dat later word verzacht tot 'n verhooging met een vierde Daarnaast werd een regeling getroffen, om de concentratie van scholen te bevorderen door aan de bijzondere scholen de zeker heid te geven, dat ingeval van opheffing van scholen om tot concentratie te gera ken, de waarborgsom niet verloren zou gaan. Tegen het voorstel om de minima voor bestaande scholen te verhoogen ls nu m de Kamer bij alle groepen der rechterzijde ernstig verzet gerezen. De positie der linksche ministers Bijzonder moeilijk was hier de positie der ministers, behoorende tot de partijen der linkerzijde. Voor hen was een afwij zing van paragraaf 12 van het ontwerp niet te aanvaarden. Mochten zij het er nu op laten aankomen een kabinetscrisis in te leiden? Het was plicht al het mogelijke te beproe ven dit te voorkomen. Na rijp beraad heeft de regeering daar om besloten par. 12 voorloopig terug te nemen en te beproeven tot een regeling te komen, die voor voorstanders van open baar en bijzonder onderwijs gelijkelijk aan vaardbaar zou blijken. Zij besloot daartoe haar vlucht te nemen tot dezelfde methode door Cort van der Linden in 1913 toege past. Fel hadden bij de verkiezingen van dat jaar voor- en tegenstanders der bijzon dere school tegenover elkander gestaan. Het scheen een hopeloos ondernemen hier verzoening te bewerkstelligen. Toch heeft Cort van der Linden het beproefd. Hij be vorderde de instelling van een staatscom missie van veelzijdige samenstelling. Het resultaat was boven verwachting. Men werd het in de commissie bijna unaniem eens en de pacificatie van 1917 kwam tot stand. Het werk van de Staatscommissie Spr. hoopt vurig dat ook thans een even gunstig resultaat zal worden verkregen. Aan een heropening van den schoolstrijd hebben we minder dan ooit behoefte. De Staatscommissie, die thans zal trachten tot een bevredigende oplossing te komen, zal een onderzoek instellen op korten t e r m ij n. Het is niet de bedoeling de zaak op de lange baan te schuiven. Dit kan trouwens niet, want de com missie zal tevens verzocht worden de vraag te onderzoeken, wat moet ge schieden in verband met het afloopen van de tijdelijke regeling der wet van 4 Augustus 1933 voor de oprichting van nieuwe scholen. Deze tijdelijke rege ling loopt af op 1 Januari 1937. Een eventueele nieuwe regeling zal dus voor dien datum wet moeten zijn, het geen beteekent, dat zij alsdan ook de beide Kamers der Staten-Generaal zal moeten zijn gepasseerd. De Regeering zal voorts zelf de leiding van den arbeid der commissie hebben en daardoor in staat zijn te beoordeelen, wan neer zij verplicht zal zijn harerzijds op nieuw met een zelfstandig voorstel te ko men. omdat op het tijdig bereiken van overeenstemming in de commissie niet meer kan worden gerekend. NATIONALE VLAG Geheschen door de S.D.A.P. De S. D. A. P. gaat de nationale vlag hijschen. Het zal er dan eindelijk komen. Vroeger bespot, wordt de driekleur de éénige partijvlag. Met zooveel woor den eischt het jongste nummer van De Sociaal-Democraat haar op: Hier met de nationale vlag, wij zijn en blijven Nederlanders. Men kan ons van alles afnemen. Roode tulpen, roode dasjes, roode broekjes, roode jasjes alles uiting van een be paald staatkundig streven (het nemen dan). Wat men ons niet afnemen kan: dat is onze vlag. Wat men niet loochenen kan: dat. is dat wij Nederlanders zijn Deze vlag is van ons. Deze vlag hebben onze voorvaderen, de arme proletarische voorvaderen van een meerwaarde op leverend en toch grootendcels in de steun loopend proletariaat veroverd voor een bourgeoisie, die nooit zoo erg natio naal was. Nu niet en toen nieL Daarom is de nationale vlag te allen tijde de uitdrukking van dat bepaalde staatkundige streven, dat het zuiverst het krachtigst en het meest van vreem de smetten vrij in de arbeidershewegims leeft En daarom hoort dc nationale vlag. wat er ook met haar gebeurd moge zijn en welke huichelachtige doeleinden ook met haar gediend mogen zijn door Duitsche graven, Poolsche spionnen en andere N.S.B.-ers, in de allereerste plaats in onze handlen. De Nederlandsche vlag is van ons. zooals wij het langst en het laatst om haar zul lm staan om haar te verdedigen. Wat ons betreft: zij mogen ons alle vlaggen afnemen. Waarom niet? In plaats van de overdadige bontheid kome allengs groot er soberheid, aangepast bij d«n geest des tijds. Maar ónze vlag zullen zij ons nimme af kunnen nemen. Noch het blauw van onze trouw, noch het wit van onze natio nale en internationale vredeswil, noch het rood van ons bloed en van oi overtuiging: onze onvervreemdbare tionale vlag. Ben Mei-optocht. Laat gerust alle vlag gen en vaandels thuis. I.aat gerust alles weg wat scheidt en verdeelt Laat de proletarische massa, Iaat het Nederlandsche volk zich op de eerste Mei uitspreken voor een nationale poli tiek met een nationaal Plan van de Ar beid, met niets anders dan d« nationale vlag tot uitdrukking van haar zeer be paald staatkundig streven. Het rood en het wit en het blauw zijn ons ruim voldoende. O tempora, o mores! o tijden, o zeden! Waar zijn 1903, 1918, 1933Waar ziin de tijden, dat roode burgemeesters roode vlaggen heschen op nationale raadhuizen en de Nationale vlag naar de rommelzolder verwezen? 't Is niet. meer om bii te houden in de S.D.A.P.We staan perplexl CRISIS-STEUNBESCHIKKING TARWEBLOEM De Minister van Landbouw en Visscherij heeft in de crisis-steunbeschikking 1935 (larweboem B) I, in de laatste zinsnede, on- aer I, het bedrag f 2.50 gewijzigd in f 2. ROFFELRIJMEN BILLIJKE VRAAG De A-NÏW.B. heeft een adres gericht aan den Minister van Waterstaat, oni de bewoners van de eilanden, dia niet met een brug aan het vasteland verbonden kunnen worden. geen kosten voor overtocht per veer ia rekening te brengen. Heb je van 't adres gelezen Dat door de A.N.W.B. Aan den Waterstaats-Minister Is gericht? Het is oké! Onze eilanden-bewoners, Zoo volmaakt geïsoleerd, Zullen nimmer bruggen krijgen Maar betalen onverveerd Onverminderd de belasting Die op last van Waterstaat Op den landgenoot gelegd is Die op gummibanden gaat. Voorts is een benzineheffing Van driekwartcent in het zicht. Ook de eilander betaalt die Als een staaltje van zijn plicht. Bovendien betaalt hij veergeld En dat is geen peuleschü! Telkens als hij met zijn wagen Even van zijn eiland wil Laten we maar eerlijk wezen: Voor dat extra-ongemak Kloppen we een extra-heffing (Voor de bruggen!) uit zijn zaki Zeker, op een lastig tijdstip Wordt gevraagd om billijkheid- Nu het mes zoo diep er in gaat En van zooveel kanten snijdt Maar dat mag ons niet weerhouden Op dit punt een brug te slaan Ook al is het geen gewoonte Over één nacht ijs té gaan. (Nadruk verboden.) LEO LENS /\j verdrijft men door h>- wrijving en inademing ven sfjy D5o"Dampo Van groote beteekenis Spr. herhaalt, dat hij het in de hoogste mate zou betreuren, indien die overeen stemming niet zou worden gevonden. De beslissing, die hier zal vallen, zal toch naar 's ministers vaste overtuiging voor de toekomst onzer staatkundige verhoudingen van de grootste beteekenis zijn. Wil het parlementaire stelsel in Ne derland behouden blijven, dan zal stel lig nog gedurende vele jaren samen werking van verschillende staatkun dige groepen noodzakelijk zijn. Als het ondanks alles op dit punt tot een breuk mocht komen, mag niet, zei- de spr., op ons de verantwoordelijkheid rusten, dat wij niet alles hebben ge daan, wat redelijkerwijze van ons ver langd mocht worden, om die breuk te vermijden. zette de heer Boissevain uiteen. Onder scheidene keeren is hij nu al bij de Regee ring geweest om deze werken toch te krij gen. Zoo'n salto mortale van de S.D.A.P. had spr. nimmer gezien! De heer Woudenberg (s.d.) en zjjn voormalige fractieleider, wethouder de Mi randa, poogden het betoog van den oud wethouder die de voordracht waarmee de sociaal-democraten zoo pronkten, heeft voor bereid te ontzenuwen, maar dat ging bei den heel slecht af. Zij probeerden zich te verschuilen Links: Engelands nieuwe koning, Z. M. Edward VIII, op weg naar het St. James' Palace, voor de zitting van den Privy Council. In het midden: groote belangstelling rond 't St. James' Palace om getuige te zijn van de aankomst van den nieuwen koning. Rechts: Tijdens den herdenkingsdienst voor wijlen koning George in de St. Paul's cathedral in Londen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 3