HOE EDWARD VIII TOT KONING WERD GEPROCLAMEERD DONDERDAG 23 JANUARI 1936 EERSTE BLAD PAG. Buitenland 'T MIDDELLANDSCHE ZEE-VRAAGSTUK Ondanks het overlijden van koning George Ss de Britsche minister van buitenlandsche laken te Genève gebleven, blijkbaar met het voornemen den arbeid aldaar door zijn tegenwoordigheid verder te stimuleeren. Toch acht men het in internationale krin gen tevens raadzaam, niet te overhaast ver der te schrijden in de richting van het olie embargo. Men heeft het blijkbaar niet ge- wenscht geacht, dat dit hachelijke vraag stuk door het een of andere land recht streeks aan de orde werd gesteld, hetgeen tot nieuwe onaangenaamheden zou kunnen Jeiden, en heeft er thans dit op gevonden, dat de commissie van achttien bij resolutie aan haar voorzitter heeft verzocht een com missie te vormen, welke het olie vraagstuk alzijdig zal moeten bezien, zoowel in poli tiek als economisch opzicht, om daar ver volgens dan rapport over uit te brengen. Een termijn voor de indiening en behande ling van dit rapport heeft men niet gesteld, zoodat er in heel de procedure een zekere soepelheid blijft, een mogelijkheid tot ver snelling of vertraging van den gang van za ken, naar gelang de leidende figuren dit wenschelijk zullen vinden. Nu Laval, na de aarzelende houding der Fransche radicaal-socialisten tenslotte toch zich genoopt heeft gezien, aan den president der republiek zijn ontslag aan te bieden, blijft Eden de man, op wien in dit tijd stip de volle maat der verantwoordelijkheid rust Eenerzijds verklaart dit, waarom hij er de voorkeur aan heeft gegeven, in Zwit serland te blijven vertoeven, anderzijds maakt het begrijpelijk, waarom hij juist thans in een uitvoerige nota aan den voor zitter der sanctie-conferentie een uiteenzet ting heeft gegeven over den huidigen stand .van het veiligheidsvraagstuk rond de Mid- dellandsche Zee. Zooals men weet zijn de talrijke Fransoh- Britsche besprekingen over wederzijdschen bijstand in geval van een mogelijke Italiaan- sche agressie in deze wateren uitgeloopen op gemeenschappelijke beraadslagingen van de staven dezer beide landen, waarbij een vol komen overeenstemming verkregen werd. Berlijn heeft zich over deze militaire ac- coorden verontrust, en te kennen gegeven, dat mogelijk ook de defensie der Fransche Oostgrens in het geding zou zijn betrokken, in welk geval het zich van zijn in dit op zicht aangegane verplichtingen ontslagen zou achten. Dit zou kunnen beteekemen, dat Duitschland de gedemilitairiseerde Rijn- zónes opnieuw in staat van verdediging zou willen brengen, Edens verklaring, dat het getroffen accoord met Frankrijk deze kwes tie geheel buiten beschouwing heeft gela ten, moet dus allereerst als een geruststel ling aan Duitsch adres worden opgevat Het verdere deel van Edens nota handelt over de gevoerde gedachtewisseling met Zuid-Slavië, Griekenland en Turkije. De ant woorden, door deze drie landen op de Brit sche informaties hebben volgens zijn verkla ring niet de minste twijfel overgelaten, dat deze drie oeverstaten volkomen bereid zijn, hun verplichtingen ten opzichte van artikel 36 van het Volkenbondshandvest getrouw na te komen- Zij hebben van htm voornemen eveneens aan Frankrijk kennis gegeven, zoodat ook dit land weet waar t bij even- tueelc gevaarlijke spanningen aan toe is. Men krijgt den indruk, dat Eden met dit alles niet anders voor heeft dan de onder linge verhoudingen nog eens duidelijk te stipuleeren, zoodat de atmosfeer geheel op gehelderd is aleer de nieuwe olie-commissie met haar rapport te berde komt De posities zijn derhalve thans geheel duidelijk. Minder duidelijk blijft intusschen, welke houding Genève zal aannemen, zoo de aan vankelijke successen, door Italië dank zij Graziani's nieuwe initiatieven in Zuid-Abes- sinië geboekt eens duidelijker omtrekken mochten gaan aannemen, en het er naar uit zou gaan zien, dat de strategische positie .van de Abessijnsche legers bedenkelijk wordt Het geval is denkbaar, dat er ginds dingen gaan gebeuren, die met duidelijkheid aan den dag doen treden, dat het Geneefsche tempo niet krachtig genoeg is geweest om een Abessijnsche catastrofe te verhinderen. Zal men dan, repressief, nog tot Volken bondsmaatregelen moeten komen» nadat men preventief zoo duidelijk heeft gefaald? Dit is een zijde van het Abessijnsche vraagstuk, hetwelk men nog ia het geheel niet ter sprake heeft gebracht, vermoedelijk omdat de prestige-kwestie zelfs het opperen ervan niet toelaatbaar acht Zal men na de zoo begrijpelijke aarzeling tusschen de keuze kool of geit, indien er een duidelijk fait accompli is, tenslotte toch nogde geit sparen? ROOSEVELTS LANDBOUWSTEUN De bonus der oud-strijders aanvaard! De president der Vereenigde Staten heeft, ondanks de ongeldigverklaring van zijn landbouwcrisis-wetten, zijn plannen tot voortzetting van den landbouwsteun niet Willen opgeven. Een nieuw voorstel, dat bij het congres zal worden ingediend, is thans gereed. Het komt vrijwel overeen met het oude plan. De staatssecretaris van landbouw wordt gemachtigd steun te verleenen, hetzij in geld, of anderszins. De uitgaven, welke in twee j'aren op een half milliard dollar worden geraamd, wor den bij afzonderlijke wet geregeld. Zooals bekend, heeft de Senaat van de Ver. Staten het wetsvoorstel inzake een uitkeering aan de oud-strijdere in geamen- deerden vorm aangenomen. In plaats van betalingen in contanten, zal een uitkeering geschieden in „Baby-obligaties". Thans heeft het Huis van Afgevaardig den het aldus gewijzigde voorstel eveneens aangenomen. Trompetters en herauten in Londens straten De Wapenkoning leest de oorkonde Een oorverdoovend gejuich schalt op uit de menigte! Engelands nieuwe koning, Z. M. EDWARD VIII Gisterochtend om tien onr werd vanaf het balcon van het SL James Palace te Londen door een heraut de proclamatie van de troonsbestijging van Edward VLLi aan het volk voorge lezen. Hetzelfde vond plaats op nog drie andere ponten der hoofdstad. Omtrent de plechtige stoet, welke van St James Palace naar de Beurs trok ter proclamatie van koning Edward VIIL kun nen wij nog het volgende mededeelen. De stoet werd geopend door voorrijders van de lijfgarde. Hier achter volgde een escadron garde-kurassiers met in de zon fonkelende borstharnassen. Daarachter kwamen de vier staatsiekarossen, waarin de functionarissen zaten, die de proclama tie moesten voorlezen. Zij werden gevolgd door den koning. De plechtigheid werd geopend door een driemaal herhaalde trompet-fanfare, bij Temple Bar, waar de hoogheidsrechten der City beginnen. De maarschalk van de City vroeg met luider stem: „Wie komt daar?" Het antwoord luidde: „Officier van Zijne Majesteit, ora Zijne Koninklijke Majesteit Edward VIII te proclameeren". De Wapenkoning van de Orde van den Kousenband schreed vervolgens, vergezeld van den Lord Maarschalk, naar voren en ontrolde een groot perkament. Op dit oogenblik presenteerden de troe pen het geweer, de menigte ontblootte het hoofd en de Wapenkoning verkondigde, dat „Prins Edward met de stem van tong en hart tot ons eenig wettig en rechtmatig opperhoofd wordt geproclameerd". Een oorverdoovende ovatie brak hierop los en het volkslied werd gezongen. Vervolgens trok de stoet naar de Beurs, waar de Lord Mayor een driewerf hoera op den koning aanhief, dat door de onafzien bare menschenmenigte werd overgenomen. Op dit oogenblik heerschte rust in de anders zoo bedrijvige City. Kantoorbedien den en steno-typisten, directeuren en secre tarissen, makelaars en kooplieden, hadden zich voor de Beurs en in de nabijgelegen straten opgesteld, om de proclamatie te hooren. Zoover het oog reikte, stonden zij schouder aan schouder en tijdens het voor lezen van de proclamatie was het zoo stil, dat men ieder woord kon verstaan. De tekst der proclamatie De proclamatie luidde ongeveer als volgt: „Aangezien het den Almachtigen God heeft behaagd, onzen heerscher, koning George V gezegender en roemrijker na gedachtenis, tot Zich te roepen, gaat door zijn overlijden de rijkskroon van Groot-Brittannië en Noord-Ierland al leen en rechtmatig over op den hoogen en machtigen vorst Edward. Wij, de geestelijke en wereldlijke lords van dit koninkrijk, openbaren en proclameeren derhalve met bijstand van den troonraad van den overleden koning, alsmede een aantal andere heeren van rang, den Lord Mayor, de aldermen, en burgers van Londen, met de stem van tong en hart dat de hooge en machtige vorst Edward thans door den dood van onzen overleden heer scher, zaliger nagedachtenis, ons eenig wettig en rechtmatig opperhoofd Ed ward VIII, door de genade Gods koning van het Vereenigde Koninkrijk van Groot-Brittannië en Noord-Ierland, ver dediger van het geloof en keizer van Indië wordt. Hem zweren svij .volledig trouw, voortdurende gehoorzaamheid, uit ge heel ons hart en in diepe aanhankelijk heid en bidden God, door Wien ko ningen en koninginnen regeeren, den koninklijken vorst Edward te zegenen met lange en gelukkige jaren van heerschappij over ons." Op gelijke wijze als in de hoofdstad des lands werd de troonsbestijging bekend ge maakt in Edinburgh, de hoofdstad van Schotland en to Windsor. Groote menschenmenigten woonden over al dit schouwspel bij. Te Londen was dit een typisch mengsel van oude gebruiken en moderne wetenschap, aangezien overal mi crofoons en luidsprekers waren opgesteld, welke de woorden ver in de omgeving dui delijk verstaanbaar maakten, en draadloos naar de Dominions uitzonden. Ook is de troonsbestijging met eenige plechtigheid bekend gemaakt in alle bo roughs in Engeland, in Indië, de Domi nions, Noord-Ierland, de eilanden Man en Jersey en in de koloniën. De eerste audiëntie Na de afkondiging van de proclamatie van de troonsbestijging heeft de minister president den nieuwen Koning zijn eerste officieel bezoek gebracht Koning Edward is daarop per vlieg machine naar Sandringham teruggekeerd. Het publieke défilé Het publiek zal in de gelegenheid wor den gesteld om Vrijdag, Zaterdag, Zondag en Maandag voorbij de baar van den over leden koning te defileeren. Op verlangen van den nieuwen koning zullen voor de begrafenis zooveel mogelijk dezelfde maatregelen genomen worden als voor de begrafenis van koning Edward VII Tot dusver is officieel medegedeeld, dat bij de begrafenis tegenwoordig zullen zijn de koningen van België en Denemarken, de koning en koningin van Noorwegen, prins-regent Paul van Joego-Slavië, de kroonprins en prins George van Grieken land, prins Felix van Luxemburg, Emir Zaid van Irak, «en speciale ambassadeur van Japan en veldmaarschalk von Man- nerheim van Finland. De flottiljeleider „Montrose" en vier tor pedojagers zullen den koning van België en zijn broer, den graaf van Vlaanderen, de souvereinen van Noorwegen en den ko ning van Denemarken tijdens den over tocht over het Kanaal escorteeren. Een telegram uit Rome maakt gewag van de mogelijkheid, dat koning Victor Emanuel naar Londen komen zal. De har telijke deelneming van Italië heeft in Enge land dieper indruk gemaakt dan de sym pathiebetuigingen uit eenig ander land, aangezien op het oogenblik van den dood van den koning nog een zeer anti-Britsche stemming te Rome heerschte. De Koptische Kerk Een radiobericht van den oorlogscorres pondent van het Duitsche Nieuwsbureau seint, dat volgens een bericht uit Aksoem de Koptische kerk in Noord-Abessinië zich onder leiding van den Aboena Afre Abrahaj onder bescherming heeft gesteld van den koning van Italië. De geheele clerus zou in een plechtige zitting den Italiaanschen koning tot pro tector Lebben uitgeroepen, DE DUITSCHE PERS OVER WIJLEN GEORGE V ,J)e beste koning der beste democratie" (Van onzen Duitschen correspondent) Terwijl een aantal Duitsche frontsol daten een officieel tegenbezoek in Londen onder leiding van hun kame raad Stahmer a/leggco en er tesamen met een aantal leden van het British Legion een krans in White Hall gaan brengen, loopt te Berlijn het welis waar niet onverwachte, maar toch ontstellende berioht binnen, dat George V, koning van Groot-Brittannië en Ierland, is overleden. Adolf Hitler, die reeds In de afgeloopen week telegrafisch een bewijs van zijn op rechte belangstelling aflegde, behoort ook nu tot de eersten, die de deelneming van het Duitsche volk te kennen geeft zoowel ko ning Edward VIII als de koningin-weduwe Mary werden telegrafisch gecondoleerd. Van alle officieele regeeringsgebouwen hangt de roode vlag met het hakenkruis halfstok. Alle buitenlandsche ambassades, gezant schappen en consulaten hebben de vlag der door hen gerepresenteerde naties eveneens halfstok geheschen. Verschillende scheep vaartmaatschappijen en ook sommige hotels, waar veelal Engelsche gasten hun intrek nemen, hebben dit voorbeeld gevolgd. De Duitsche pers houdt zich uitvoerig met het sterfgeval bezig, kenschetst den overle den monarch als den typischen „burger- en zeemanskoning". die door zijn eenvoud de sympathie en het vertrouwen van zijn volk gewonnen heeft Men citeert de „Gazeta Polska", die George V als „den besten ko ning der beste democratie" vereert Slechts vluchtig wordt er zoo hier en daar aan herinnerd, dat koning George V Mei 1913 tegelijk met zijn evenbeeld, Czaar Nicolaas van Rus land, te Berlijn vertoefde, waar toen met groote pracht het huwelijk plaats vond tusschen keizer Wilbelms eenige dochter, prinses Victoria Louise met den hertog van Cumberland. Wie had toen kunnen vermoeden, dat men el kaar ruim één jaar later als aarts vijanden zou gaan bevechten? Onwillekeurig denkt men aan al de- te dingen, wanneer men thans Unter den Linden, aan den hoek van de Wil helms trasse, waar de Engelsche ambassadeur resideert, de Union-Jack op halfmast ziet uitgestoken. In feolommenlange artikelen beschrijven de Londensche correspondenten het leven en sterven van EDgelands populairen koning. Vele illustraties herinneren aan allerlei heu gelijke en droevige feiten uit het Engelsche hofleven. Terzelfder tijd houdt men zich reeds uit voerig bezig met den nieuwen koning, Ed ward VIII, den buitengewoon populairen en sportieven prins van Wales, die eenmaal door zijn vele vereerders ..Prince Char ming" werd genoemd. Hij maakte den oor log van November 1914 af in Vlaanderen mee, bleef er 18 maanden achtereen en begaf zich toen naar Frankrijk en Egypte, om 1917 weer aan het Italiaansche front te verschij nen, waar hij tot Augustus 1918 op eervolle wijze zijn militaire plichten vervulde. Zoo doende geldt hij ook in Duitschland als een ervaren frontsoldaat en men verwacht, dat zijn toekomstige politiek voor een goed deel op deze harde ervaringen gefundeerd zal zijn- Toen de Duitsche frontstrijders in Enge land arriveerden, was het hun eerste daad. aan den prins van Wales een telegram te zenden, hetwelk door dezen op kameraad schappelijke wijze werd beantwoord. Thans ziet men ook hierin een bewijs, dat de kan sen voor toenadering tusschen heide naties gunstiger staan dan ooit tevoren. Met nadruk herinnert men eraan, dat de toenmalige kroonprins een jaar geleden in de Queenshall te Londen een redevoering heeft gehouden van historische beteekenis. Hij was het, die een persoonlijk bezoek van Engelsche frontsoldaten aan Duitsche kamera den voorstelde: „Ik geloof, dat er geen meer geschikte organisatie bestaat, om aan de Duitschers de hand der vriend schap toe te steken dan die der front strijders. welke den oorlog hebben be leefd, maar alle vijandschap thans vergeten zijn". Door zijn vele reizen kent de tegenwoor dige koning, dio pas 41 jaar oud is, niet slechts heel Britt&nnië met zijn vele over- zeesche bezittingen, maar ook Amerika, waar hjj al even populair is als in zijn eigen land. Tijdens zijn verblijf in de U.S.A. opper de hij het plan, alle Engelsch sprekende vol ken tot een Angelsaksischen Statenbond te vereenigen en men is benieuwd, of hij tfians nog aan dit stoute plan zal terugdenken. Typeerend voor het karakter van den jeugdigen koning is het vlgend verhaal, dat we in een der Berlijnsche bladen lezen: Na zijn terugkeer van meerdere buitenlandsche reizen, bezocht de kroonprins het steenko lendomein Durham, waar hij den nood van zijn eigen land te aanschouwen kreeg Toen hij uit de mijnen terugkeerde nam hij nlaats op een stoel en bleef zoo een half uur in ge dachten verzonken. Hij was vertwijfeld over alles, wat hij gehoord en gezien had, maar het meest over het feit, dat hijzelf in al deze ellende geen directe verbetering kon uan brengen! Het blad besluit zijn beschrijving met de volgende woorden: „Edward VIII is niet meer de „prince charming", hij is een man geworden, die ondanks zijn jeugdig uiterlijk en ondanks zijn charmanten omgangsvorm niet slechts de vreugden, maar ook de nooden van zijn volk door en door kent. Er behoeft niet aan getwijfeld te worden, dat hij met groote door tastendheid aan het werk zal gaan, om zijn deel tot den vooruitgang van onzen tijd bij te dragen". Berlijn, 21 Januari 1936, De oorlog in Oosl-Afrika DE TOESTAND WORDT IN HET ZUIDEN BEDENKELIJK Graziani zet zijn overwinningstocht voort Neghelli, Desta's basis is reeds bezet! Het 103e Itaiaansche legerbcricht luidt als volgt: „Maarschalk Badoglio telegrafeert: op de ochtend van 20 Januari hebben vier escadrons van de Genueescho dra gonders en lancicrs van Aosta na een schilferende en zeer snelle actie de he vige tegenstand van den vijand te Neghelli, de hoofdstad van Gallas Borana gebroken en de plaats bezet. Neghelli bevindt zich 380 Kjn. van Dolo, de basis, vanwaar onze troepen vertrokken. De overwinning van Ganale Doria, welke generaal Graziani heeft behaald heeft zoo het land van de Gallas Bora na verlost van het gehate bestuur van de Abcssijnen. De hoofden van dit ge bied hadden reeds in de overeenkomst van 1886 te Argasa Ascebo door Vit- torlo Bottego de souvereiniteit van de Italianen erkend. De stamhoofden en notabelen van de Gallas Borana hebben zich onmiddellijk aan de Italiaansche autoriteiten onder worpen en spraken hun voldoening uit over de bevrijding van hun land; on middellijk boden zij zich aan mede te werken aan de actie tegen de regee ring van Addis Abeba. Ook langs de Webbi Gestro, waar langs onze troepen oprukken, hebben de stamhoofden en notabelen van de Gallas Arussi hun onderwerping aan geboden. Steeds meer krijgsgevangenen wor den overgebracht naar de bases achter het front. De buit, welke de Italianen hebben behaald is zeer groot, hieronder bevinden zich een groote menigte dum dum patronen. Te Neghelli heeft onze kavalerie zicb meester gemaakt van de magazijnen en depots, welke Ras Desta hier heeft aangelegd toen hij het zuiden van Italiaansch Somaliland wildo aan vallen. Aan het noordelijk front Is in het ge bied van Tembien een groote actie gaande. Zoowel aan noordelijk, als aan zui delijk front is de luchtmacht actief in bombardementen en verkenningsvluch ten. De luchtmacht heeft veel bijgedra gen aan de overwinning. Mussolini feliciteert! Mussolini heeft generaal Graziani te Neghelli het volgende telegram gezonden: „De overwinning na den slag tegen de troepen van Ras Desta heeft de ziel van het Italiaansche volk doen trillen van /reug de. Ik wensche Uwe excellentie, uw offi cieren en manschappen, Italianen zoowel als inlandsche troepen geluk met het be haalde succes en met den weerstand, welk» gedurende de actie is ten toon gespreid. Ik ben ervan verzekerd, dat onder uw sterke leiding de troepen ook verdere suc cessen zullen behalen. Ras Desta's radiopost gevangen Te Dolo wordt vernomen, dat de com mandant van de radiopost van Ras Desta met zijn mannen in een rotshol gevangen is genomen. Hij verklaarde, dat de troepen van Ras Desta vluchten en dat zij gebrek hebben aan levensmiddelen, aangezien de Italiaansche vliegtuigen bij den opmarsch de depots hebben vernield. Stefani deelt mede, dat de Abessijnscho legerleiding groote moeilijkheden onder vindt bij de voedselvoorziening. Vóór het begin van de vijandelijkheden had de Ne gus in de provincies Godjam. Amhara en Tigre een aantal graandepots en arsenalen doen inrichten, doch tengevolge van de bandeloosheid van het leger waren deze depots spoedig uitgeput, hetgeen nieuwe heffingen van het leger onder de bevol king tengevolge had, wat ontevredenheid veroorzaakte. De beteekenis van Neghelli Volgens Stefani is het innemen van Ne ghelli ook daarom van belang, dat deze plaats niet alleen het centrum vormde van de intendancediensten van Ras Desta. maar tevens het eindpunt was van de karavaan route. die eenige jaren geleden door de En- gelschen was -getraceerd in overeenstem ming met Addis Abeba ter verbinding van Kenya met Boran. Langs dezen weg kregen de Abessijnen hun ravitailleering uit Kenya. Bovendien zou Neghelli een basis vor men voor een offensief op Harrar, en een ernstige bedreiging zijn voor Addis Abeba, dat op 420 K.M. in vogelvlucht van deze plaats af is gelegen. Mep moet deze berich ten niet al te zwaar opnemen; zij getuigen enkel van Italiaansch optimismel Nervositeit in de hoofdstad Volgens Stefani zou het nieuws over den val van Neghelli en over het nieuwe Itali aansche offensief in Tembien de nervositeit in Addis Abeba hebben doen toenemen. De Europeesche raadgevers van den negus zouden naar Dessié zijn vertrokken, alwaar een oorlogsraad zou worden gehou den. Men gelooft, dat deze middelen zal be ramen om den Italiaanschen opmarsch tot staan te brengen en den opstand in hel binnenland te onderdrukken, welke alk niet-Sjoa-gebieden dreigt aan te steken. Terzelfdertijd verluidt, dat de Europee sche raadslieden van den Negus op h-s' oogenblik van bun vertrek naar Dessié hun pessimisme niet verheelden. Intusschen zou de opstand in Godjam zich uitbreiden. Volgens berichten uit het bin nenland van Abessinië zijn de troepen van Dedjas Iggasoe door de rebellen verslagen en op de vlucht gedreven. De krijgslieden en de bevolking in Godjam begroetten met vriendschapsbetuigingen de Italiaansche vliegtuigen, dio boven het gebied vliegen Zelfs zou de revolutie zijn overgeslagen naar de aangrenzende provincies, Ras Hailoe niet vergiftigd De opstand in Godjam zou mede ontstaan zijn uit het gerucht, dat Ras Hailoe, de vroe. gero gouverneur van deze provincie, dij zich na den opstand van 1932 in de handen iran den negus bevindt, door deze vergiftigd zou zijn. Ras Hailoe, die met den onttroonden ke!« zer Lidj Jassoe intiem bevriend is geweest, was met zijn zoon Ln de nabijheid van AHdij Abeba gevangen ge-zet. Sinds jaren wistnie» mand waar beide gevangenen zich bevun- den. In verband nu met de bovengenoemde geruchten heeft de Negus journalisten ver- lof verleend een bezoek te brongen aan Rai Hailoe. Deze is ondergebrachtt in de vol trekken van den kroonprins van Abessinii Ras Hailoe verklaarde, dat hij zich reeds drie jaren in deze afzondering bovond en als een vriend behandeld werd. Men heeft hem al zijn waardigheden ge lalen en hem is veroorloofd den keizerlijken tuin te benutten voor wandelingen. Nasiboe snelt te hulp Van generaal Nasiboe wordt bericht ont» vangen, dat hij zich in snel tempo in Zuide lijke richting begeeft, teneinde met zijn strijdkrachten den rechterflank dei Italia nen in het Dolo-gebied aan te vallen eg zoo mogelijk, den verderen opmarsch der Italianen te verhinderen. Momenteel zou Nasiboe zich met zijn 'roepen in de omge ving van Sasa Beneh bevinden. KOMT BADOGLIO EVENEENS IN ACTIE? Hij heeft het nog zwaar te verduren! ^Van een specialeu correspondent) .Rome, Woensdagavond Maarschalk Badoglio blijft berichte! zenden over schitterende overwinningeu het Zuidelijk front, maar hij laat zich slecM voorzichtig uit over de gebeurtenissen het Noorden. Volgens het officieele bulletin van I daag is Neghelli in het district Ogac' 1 handen gevallen van twee Italia; motorcolonnes, die zich 237 mijl vann bevonden. Een hecht strategische beteekenis verovering van deze plaats, die zoo k stce] dat zelfs de Italiaansche kaarten den *n niet geven. Ras Desta zou er echte hoofdkwartier hebben gehad en het zvori vendien het beginpunt van een kara route zijn, welke naar Kenya leidde, route is jaren geleden door" de Engel.' aangelegd. Zij werd gebruikt om voorn'hoe uit Kenya naar oe Abessijnsche brier kwartieren te vervoeren. ;i De Duce is zoo opgetogen over het ste succes, dat hij een persoonlijke 1 \peq schap aan generaal Graziani heeft gt den, waarin hij hem mededeelde, dat ziel der Italiaansche natie trilt van trcti Anderzijds schijnen hardnekkige geveiji ten aan het Noordelijk front plaats te \*j den; een feit, dat wel niet wordt toegegevt maar dal in het bulletin van vanda vluchtig wordt genoemd. In militaire krii gen acht men het waarschijnlijk, dat c maarschalk van plan is een opmarsch t> beginnen. Men vermoedt echter, dat hij he; aanvalsplan zal wijzigen en waarschijnlijk tot een zijdelingsche aanval in plaats van tot een fron taan val zal overgaan. Inmiddels kan niet worden ontkend, dat de Abessijnen het den Italianen in h«l district Tembien erR lastig maken en hue opmarsch in hooge mate belemmeren. Het bericht, dat Aksoem zou zijn her overd, wordt hier met verontwaardiging te- (Copyright News Chronicle—A.N.P.) GENEVE EN HET OLIE-EMBARGO Deskundigen ztdlen het vraagstuk bestudeeren Voor het rapport is geen termijn gesteld Gister heeft de Geneefsche Commissie van Achttien aan haar voorzitter per resolutie verzocht, zoo spoedig mogelijk een commis sie van deskundigen te benoemen, ten ein de de antwoorden van de regeeringen op de sanctie-voorstellen der coördinatie-com missie te onderzoeken en vervolgons de noodige maatregelen te treffen ter publica tie van statistieken en dergelijke betreffen-! de de handelsoalans tusscden de landen, welke de sancties toepassen, èn Italië en d« Italiaansche koloniën. In een tweede resolutie verzoekt de con> missie van achttien den voorzitter van d» coördinatie commissie een deskundigen commissie te benoemen voor de bestudeej ring van de voorwaarden en de uitvoerinj van een eventueel petroleum-embargo. Deze deskundige n-coramisssil zal volgende week bijeen komen; een termijn voor de uitwerking en bespreking van het rapport is echter niet gesteld. Volgens opvatting van de toonaangevend# delegaties is de politieke toestand in de kwestie van bet petroltum-embargo door dit bsluit van de commissie van achttien op geenerlei wijze veranderd. Productie of transport het belangrijkst? Te Genève schijnt men momenteel van meening te zijn. dat de kwestie van het olie-transport belangrijker moet worden genoemd dan die der olie-productie, met an dere woorden, men zal eerder dè vcrsch» ping van petroleum dar. de uitvoer daar- van kunnen verhinderen. Zelfs ind>en de Vereenigde Staten den normalen uitvoer van petroleum naar ItalW toestaan zijn de gezamenlijke olietankscho pen van Italië, de Vereenigde Staten eu Japan onvoldoende, naar men meent, om alle noodige olie naar Italië te vervoeren. Groot-Brittannië. Nederland en Noorwej gen zijn in het bezit van het grootste doel der olie-tankschepen ter wereld on indien deze landen er in toestemmen, het petroj leum-vervoer te verbieden zal dit funesto gevolgen hebben voor den Italiaanschen olie-import.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2