yiitxmt t(tfouraiit Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken M.T.S. TE LEEUWARDEN güonnenuntsprijS: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2-35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/i ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbar No. 5686 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 DONDERDAG 23 JANUARI 1936 15e Jaargang SKfoertentiepripen: Van I tot 5 regels 1.17'/» Elke regel meer 0.22'/, Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer 0.45 Handelsadvertentiën per regel 0.17'/» Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau V. wordt berekend 0.10 0 TE HARD VAN STAL Hier volgt een beleefd verzoek aan soci aal-democraten en communisten om de po litieke mutaties en kleurversckietingen als 't mogeiijk is een beetje te temperen. Men rent zoo hard van de stal, waar men jaren aan gehecht was, dat anderen het niet meer kunnen bijhouden. Wat de eersten betreft wijzen we op de S o c.-D emoe raat waarin de hervormin gen zich in stijgend snel tempo voltrekken- Nauwlijks zijn we van de verbazing beko men dat de SD.A.P. de noodige consekwen- ties moet trokken uit de sterk gestegen de fensie-begrootingen in het, roode Noorden, het tegenwoordige Mekka der Soc.-demo- craten; of daar verschijnt in datzelfde blad een hoop gestemde ode aan onze vaderland- sche driekleur (alle roode attributen mogen den schrijver gestolen worden!), waarbij de lofzangen van Helmers en Tollens ver- bleeken als sneeuw voor de zon. Heusch vrienden, bij dat tempo, om bin nen de nationale kring te komen; welke gij vroeger hebt versmaad, loopt gij uzelf ach ter adem en valt ge over uw eigen, voor maals vuurroode gewaad. Het schijnt, of ge bevreesd zijt; dat tiw' eertijds nóg rood er naneven u met een. vlaggestoklcngte zullen slaan. En we geven het toe. Krijgen wp daar niet een pamflet onder de oogen van de Communistische Partij van Nederland, dat iét' nationale karakter van deze partij n helder daglicht poogt te stellen? t „De tijd is gekomen, zoo heet het daarin. rt allen aaneen te sluiten, die de vrijheid herhebben, om de democratische rechten niet het volk in eeuwenlange strijd ver- concl heeft". fract^et verkiezingsprogram 1933, ondertee- door denzelfden secretaris als het ging Vlue manifest, kon men nog lezen „on- sannC'iljjkc afscheiding van de „Volken- tliaps heet het: „verscherping "j^ancties togen aanvallend Italië is noo- Diei' het Verkiezingsprogram vindt men: rbod van godsdienstonderwijs in de •len aan leerlingen beneden de 18 jaar"; ns worden „sociaal-democraten, demo- Jen uit de Protestantsch-Christelijke en tholieke partijen", ja, „alle vrijheidslie- hode krachten van het geheeie volk" opge spen om gezamenlijk te strijden, want yiet nationaal-socialisme wil de geloofsver- olging en het anti-semitisme in Nederland ioogtij doen vieren". „Het nationaal-socia lisme wil Nederland tot een Pruisische pro vincie maken, tot een vazalstaat van Hitier en Goering, het wil de Nederla n d- *che ze 11 s t and igheid prijsgev en" De communisten mogen er niet aan den ken. Ze rillen er van. Hoe versohrikkelijk! Het vaderland, het vaderlijk erfdeel om met de Sociaal-Democraat te spreken, is in gevaar. De S.D-A.P. zwaait hartstochtelijk met de driekleur-vlag; de Communisten bin den er Oranje aan.„ UIT HET SOCIALE LEVEN De werkloozenverzekering Vooral in de liberale pers is men in de 1 laatste tijd druk bezig te betoogen, dat de werkloozenkassen losgemaakt behooren te worden van de vakorganisaties. In elk geval is men van oordeel, dat er „vrijstaande rijks Werkloozenkassen" moeten komen. Als argument daarvoor voert thans De V r ij h e i d aan, dat de helft der werkloozen 3 ïnet verzekerd is: „In de aflevering van 31 December 1935 van i kot Maandblad van het Centraal Bureau voor f. de Statistiek wordt ons medegedeeld, dat, A met inbegrip van de arbeiders in de landbouw j «n de veenderij 539670 arbeiders lid waren ji van de werkloozenkassen der gesubsidieerde i Vereenigingen. Hieronder bevonden zich 1 172603 personen, die geheel werkloos waren, n terwijl 32697 niet de heele week arbeidden. Het totaal aantal werkloozen, dat op het l einde van November bij de organen der Open bare Arbeidsbemiddeling ingeschreven was, if bedroeg echter 396149 mannen en 19031 vtou- wen. Men ziet het; nog niet de helft der werkloozen valt onder de werkloozenverzeke- ring. De allerlaatste cijfers, die men in de avondbladen van 14 Januari kan vinden, laten deze conclusie onaangetast; het aantal werk- loozen was op 28 December 1935 gestegen tot 448831 mannen en 19490 vrouwen, docb een 1 zeer groot deel daarvan was ongeorgani seerd. Hieruit blijkt naar onze meening ten dui- delijkste, dat de werkloozenverzekering vol- J strekt niet in die mate aan haar doel beant- 1 woordt ais veelal beweerd wordt. Wie zat ontkennen dat onder de honderdduizenden, i! die niet tot de werkloozenkassen zijn toegetre il den, tal van personen worden aangetroffen j Wier goede wil en arbeidslust boven elke ver- J deriking verheven zijn? Wie deze stelling be- t twist, beleeed'gt een groot deel van het Ne- j derlandsche volk". I Wü gelooven niet, dat iemand dit „met- ij Verzekerde" deel van het Nederlandsche volk beleedigen wil; maar zijn wel van meening, j, dat liefde voor de „neutrale", „zuiver neutra- le" vakbeweging (zegt de Vrijheid), mede - oorzaak van deze actie voor „rijkskassen" is. De „neutrale" vakbeweging telde op 30 INov. 1935 slechts 46200 leden; trekt men hier aan het overheidspersoneel (dat zich niet tegen werkloosheid verzekert), spoorwegambte naren, technici, werkmeesters enz. af, dan blijven er behalve de kantoorbedienden nauwe lijks 4000 personen over, die voor een werk- bozenkas in aarimerkmg komen. Trouwens, liberale arbeiders, wie kent ze? Stamperius J. STAMPERIUS OVERLEDEN In den afgeloopen nacht is te Z e i s t overleden in den ouderdom van 77 jaar de heer J. Stamperius, oud schoolhoofd, oud-schoolopziener en bekend schrijver van jongens- en schoolboeken. Een rechte en sterke levenslijn Stamperius was een paedagoog van eigen stempel en eer schrijver van res pectabele vrucht baarheid; niet zoc heel ver beneden de honderd ligt het getal zijner boeken, meest jongensboe- i A/. ken. Iets in de zin- jflL spreuk in het wapen van Zeeland zijn geboorteland Wfc. - nok in Stamperius' leven verwerkt: Dn ontzw.em. Toen hij 14 jaar oud was Stamperius was geboren i April 1858, te Wi'helminadorp bij Goes werd hij aangesteld als kweekeling en stond gedurende twee jaren dag aan dag voor de klas. De avond werd benut voor lessen op de burgeravondschool, des Woensdag- en Zater dagmiddags ging hij naar de „oefenschool". Van 18751893 was de overledene als on derwijzer werkzaam in Aalsmeer, Haarlem en Alkmaar, van 18931903 als hoofd van Een halve eeuw op school Een leven van meer dan een halve eeuw voor en tusschen de schoolbanken, maar doorzond van zulk een frischheid van geest en duurzame vitaliteit, dat veel meer i de jeugd dan de school van zijn noesten arbeid geprofiteerd heeft. De schrijver van „Frans Naerebout" was dezelfde die op 75-jarigen leeftijd nog pittige artikelen schreef voor het Tijdschrift voor Ervaringsopvoedkunde, ,dat hij samen met Dr. Hamaker redigeerde. Als redacteur van de „Nieuwe Bibliotheek voor de jeugd", later de Stamperfus-Bibliotheek, heeft hij uit den hoorn des overvloeds van zijn sappig en boeiend schrijftalent de Ne derlandsche jeugd een lange rij boeken ver schaft, die destijds tot de beste en meest ge kochte behoorden. Twee functies, door hem békleed: het voorzitterschap van het wee- zenfonds van het N.O.G. en het vicé-voorzit- terschap van het Dórus Rijkersfonds, weer spiegelen precies, wat dezen auteur en pae dagoog stuwde: een diep menschèlijk mede gevoel en een overtuigd respect voor men- schen jonge'en oude waar pit en merg in zat. Toen hij hoofd van een school werd, was Stamperius25 jaar! Tusschen 1903 en 1906 ligt een dalende, maar gelukkig daarna weer stijgende lyn in dit merkwaardige leven: na 20 jaren hoofd geweest te zijn, werd Stamperius ziek en na in Tirol heul te hebben gevonden, keerde hy in 1906 als een nieuw mensch terug, om zich dan nog 17 jaren te geven in het allesbe halve gemakkelijke ambt van schoolopzie ner. Toch was het alleen de wet, die hier een einde aan maken kon; op 65-jarigen leeftyd ging hij verplicht met pensioen. Zijn werken voor jong-Nederland Nog 13 jaren heeft Stamperius geleefd en gewerkt. Zijn liefde voor en vooral zijn hoop op een leger van Nederlandsche „ferme jongens, stoere knapen", bleef onverflauwd, getuige ook zijn ongetemde ijver voor de verbetering van den volkszang en van het leesonderwijs. Naast zijn jongensboeken wa ren ook zijn leesboekjes in den smaak, en behalve al die boeken en boekjes is er nog een ongetelde reeks artikelen van hem ver schenen in tijdschriften als Eigen Haard, Op de Hoogte, Het Kind, Het Nieuwe School blad, het Paedagogisch Tijdschrift, enz. Een wel zeer vi-uchtbaar leven is afgeslo ten. En weer verdwijnt een sterke figuur uit het paedagogisch verleden, dat door Stam perius' leven en werken aan het heden nog een en ander te zeggen heeft. De begrafenis zal Maandagmiddag plaats vinden op de begraafplaats van de Broeder gemeente te Zeist. Het Plan van de Arbeid De Chr. Werkgeversclub Amsterdam hield in het Parkhotel een goed bezochte verga dering. Na een kort openingswoord gaf de voor zitter. de heer H. van der Schaar, het woord aan Dr. C. Beekenkamp, die sprak over het „Plan van den Arbeid". Spr. geeft als zijn oordeel te kennen, dat de S.D.A.P. met dit plan is gekomen om een tegenwicht to bezitten tegen de opko mende fascistische en 'nationaal-socialisti- sche stroomingen, en omdat er voor de massa bij de huidige economische ellende groote propagandistische kracht in schuilt» Daarbij was men enthousiast voor het soort gelijke plan van den Belgischen socialist De Man. Uitgaande van de twee groote beginselen, n.I. belieersching van hetgeen nieuw aan het productie-apparaat wordt toegevoegd en ordening van het bestaande, gaat spr. de inhoud van het Plan in het kort na. Spr. schetst het Plan als een aanval op 'Ie ■erkloosheid, die noch economisch, noch financieel te rechtvaardigen is, hetgeen aan de hand van eenige voorbeelden wordt toe gelicht. Het Plan wekt hij de massa groote verwachtingen, die niet verwezenlijkt kun nen worden. Wat mogelijk is doet onze Re geering reeds. Spr. wijst in dit verband op het 60 millioenfonds en op Je plannen van Minister.Gelissen. Principieel is het Plan ook onaanvaard baar wegens zijn soci ilistischen tendenz en de zuiver materialistische basis, waarop het zich stelt. Op dezo lezing volgde een geanimeerdo discussie. AMBT-HARDENBERG IN OPSPRAAK Aanklachten ingediend Rapport over de malversaties Zooals men weet gaan er na de malver saties door den gemeente-ontvanger van Ambt-Hardenberg gepleegd, ook allerlei wilde geruchten over minder oirbare prak tijken door andere vooraanstaanden ge pleegd. De burgemeester vroeg ontslag en trok dit weer in, naar men zei, althans presideerde hij kortgeleden weer een vergadering van B. en W. In enkele bladen verschenen berichten, die niet vleiend waren voor den gemente- secretaris en de beide wethouders. Maar deze gaven aanleiding tot een aanklacht van den gemeentesecretaris tegen „de Tele graaf' welke aanklacht weer is ingetrokken, nadat dit blad een rectificatie plaaTstö. Nu hebben de beide wethoudens een aanklacht ingediend tegen de redactie van' de Prov. Overijsselsche en Zwol- sche Courant wegens beleediging. Het blad had nl. de opmerking ge plaatst, dat een punt van onderzoek uitmaakt de vraag of zoowel de bur gemeester als de wethouders op de hoogte waren van de malversaties cn of ze op een of andere wijze er van hadden geprofiteerd. Morgen vergadert de raad van Ambt-Har- dehberg over het rapport, dat het Centraal Bureau voor Verificatie te den Haag uit bracht over de administratie van den gear resteerden gemeente-ontvanger. Uit het rapport' blijkt, dat de ontvanger een zeer slordige administratie voerde en verschillende kwitanties ontbreken. Verschil lende renten en aflossingen voor de land- arb'eidefsvèreeniging zijn niet door de arbei ders betaald. In. verschillende kassen, die B. beheerde waren tekorten,. 6amen ruim 12000, waar van 4400 is aangezuiverd. Door B. en W. wordt voorgesteld B. als gemeente-ontvanger en al* agent der arbeidsbemiddeling oneervol ta y ontslaan met ingang van de inwer--"" kingtreding van bet besluuit. LANDBOUWCRISISMAATREGELEN Op een vergadering van den Kring West- Zuid-Beveland van de Z.L.M. ls geprotes teerd tegen de verlaging van de tarwericht- prijs en de beperking van het bietenareaal. Voort-s is gevraaga om- een wijziging der douanewetgeving. De Amsterdamsche loonvoordracht Met 29—13 stemmen verworpen De Gemeenteraad heeft gistermiddag de voordracht betreffende de loonsver laging van het gemeentepersoneel op nieuw verworpen, thans met 29 tegen 13 stemmen. De burgemeester van Kortenhoef De heer J. E. van Nes van Meerkerk benoemd Met ingang van 3 Februari 1936 is be noemd tot burgemeester der gemeente 'Kortenhoef: J. E. v. Nes van Meer kerk te Haarlem» De nieuwbenoemde burgemeester van Kortenhoef, de heer J. E. van Nes van Meer kerk werd 9 Juni 1902 te Alkmaar geboren. I-Iij woont to Haarlem en is werkzaam als volontair ter secretarie van de gemeente Hillegom. De priestermoord te Geysteren Een arrestatie aan de grens In verband met den moord op den pastoor van Geysteren zijn vijftien personen gear resteerd, die echter spoedig zijn vrijgelaten. Omtrent twee hunner werd een uitgebreid onderzoek ingesteld, dat niets opleverde daar beide personen hun alibi volledig wis ten te bewijzen. Thans heeft de Duitsche recherche uit Düsseldorf zich met den grenscommissa- ris van politie te Venlo persoonlijk in verbinding gesteld aangaande een ai restatie, die Dinsdagmorgen in het Duitsche grensgebied heeft plaats gehad en waarin verband gezocht wordt met de moordzaak. Zoowel door de mare chaussee als politie worden ijverig alle sporen en ook slechts de geringste aan wijzingen met grooten spoed Bij de sectie op het lijk van den pastoor is gebleken, dat het slachtoffer den verstik kingsdood gestorven is. De handen van den pastoor waren met een touw op den rug saamgebonden; in den mond hadden de onverlaten hem -een tot een prop saamge- persten handdoek geduwd en daarna over mond en neus een zakdoek stevig vastge bonden» AUTO BOTST TEGEN EEN KERK Men meldt ons uit Nieuwaal: Maandagmiddag j.l. reed er een vracht wagen van den heer M. V. te Zalt-Bominel, geladen met aardappelen, 'egen de dijkstoep op. Bijna boven aan den dijk gekomen zijn de sloeg de motor af, met het gevolg dat de wagen achteruit terug reed en met groote vaart tegen de deuren der Ned. Herv. Kerk opbotste. De deuren werden totaal vernield. De vrachtwagen werd licht beschadigd. Persoonlijke ongelukken kwamen niet Hedenmiddag door Prinses Juliana officieel geopend Een modern en naar de eischen des tijds ingericht schoolgebouw Hedenmiddag 2 uur is het nieuwe ge bouw van de Middelbaar Technische School te Leeuwarden officieel geopend. De school is gebouwd aan de zonzijde van het Westerpark aan de Molenstraat. Het geheel door architect, A. Baart, leeraar aan deze inrichting, ontworpen. De officieele opening van dit modern en naar de eischen des tijds ingerichte school gebouw werd door Prinses Juliana verricht. H. K. H. was met den trein van 12 uur 46 uit Den Haag te Leeuwarden aangekomen en begaf zich allereerst naar de woning van den Commissaris der Koningin, Mr. P. A. V. ba- van Harinxma thoe Slooten, aan het Hof plein, waar met de familie van Harinxma werd geluncht. Tegen 2 uur reed de Prinses, vergezeld van den Commissaris der Koningin, naar het schoolgebouw, waar zij aan den ingang werd opgewacht door den voorzitter van het be stuur der school, Ir. D. F. Wouda en den directeur, den heer G. C. MichelL Toespraak Ir. Wouda In de ontvangstzaal hadden de genoodig- den zich inmiddels vereenigd. Toen H. K. H. was binnengeleid en haar zetel had ingenomen, nam de voorzitter van het bestuur der school, ingenieur Wouda, het woord en gaf de Prinses de verzekering, dat het bestuur en met hem zeker geheel Friesland het grootelijks waardeert, dat de Prinses naar Leeuwarden is gekomen en daardoor grooten luister aan de plechtigheid bijzet. Zich tot de genoodigden richtende, zeide spr. o.m., dat, toen in 1914 de M.T.S. was gesticht, tegenstand in de provincie van landbouw en veeteelt en van weinig industrie was te overwinnen. De school, die was opgezet voor 100 leer lingen, en die in 1914 werd geopend met 47 leerlingen, is tot groote ontwikkeling geko men in een korte spanne tijds. Zy is bekend geworden niet alleen in Friesland en in ons land; ook in het buitenland wérxen haar oud-leerlingen. Een duidelyk bewijs van haar snelle ont wikkeling heeft men te zien in het feit, dat reeds na een 20-jarig bestaan toen het aantal leerlingen tot plus minus 250 was "gestegen, de school te klein bleek te zijn en de stich ting van een nieuw gebouw noodig werd. Tenslotte bracht ir. Wouda dank aan de Regeering, die aan de stichting haar mede werking heeft verleend en aan al de ande ren, die haar kennen en kunnen hebben be schikbaar gesteld. De Prinses opent de school Hierna was het woord aan ir. G. Hof stede, inspecteur-generaal van het nijver heidsonderwijs, als vertegenwoordiger van den Minister van Onderwijs. Achtereenvolgens voerden nog het woord mr. P. A. V. baron van Harinxma thoe Slooten, voorzitter van Gedep. Staten van Friesland en jhr. mr. J. M. van B e y m a, burgemeester van Leeuwarden, die namens de provincie en de gemeente hun gelukwen- schen aanboden, voorts de heer G. C. M i c h e 11, als vertegenwoordiger van het personeel der school, die ook een zonne wijzer aanbood, welke in den voorgevel zal worden geplaatst De heer J. Smits, voorzitter van de Ver. van oud-leerlingen der school bood een glas- in-loodraam aan. Tenslotte voerde het woord de heer H. Aberson, voorzitter der Vereeniging van Leerlingen der school en bood een klok aan, welke in de hall van het gebouw is geplaatst. Na een woord van dank van den voorzit ter, verliet de Prinses met het dagelijksch bestuur, den directeur, den Commissaris der Koningin, ir. Hofstede en den burgemeester, de zaal om de school te bezichtigen. Onthulling portretbuste van de Koningin Inmiddels verzamelden de genoodigden zich in de hall van het schoolgebouw, waar ook de Prinses terugkeerde en daar een bronzen portret-buste van H. M. de Koningin naar een ontwerp van Mej. van Beeck Calkoen uit Utrecht, onthulde. Na deze plechtigheid zette de Prinses den rondgang voort, welke eindigde in de direc tiekamer, waar thee werd aangeboden. De genoodigden maakten nu een rondgang door het gebouw. In de cantine werden ver- verschingen aangeboden. Prinses Juliana zou om 5 uur 28 weer naar Den Haag vertrekken. KABINETSCRISIS IN FRANKRIJK DE FRANC WEER IN GEVAAR Groote goudexport De monetaire rust in Frankrijk is de laatste maanden ver te zoeken. Bij herhaling werd de positie van het ka binet Laval in de waagschaal gesteld. Het liep telkens goed af, doch de kruik gaat zoolang te water tot zij breekt. Thans is zij werkelijk gebroken en Laval werd tot aftreden ge dwongen. Reeds meermalen werden In ons blad de mogelijke consequenties van een eventueel aftreden van Laval voor het Fransche ruil middel in het licht gesteld. De speculatie heeft immers in het afge loopen jaar telkens opnieuw den stormloop op den franc ondernomen, doch haalde een en andermaal bakzeil dank zij de sterke technische positie van het Fransche devies. Niettemin heeft dit het land een dure rente stand gebracht. Een officieel disconto van 6% was in 1935 geen uitzondering. De laatste weken ging het echter den goeden kant uit en het rente niveau was teruggeloopen tot 4%. Een nieuwe speculatieve aanval op den Franschen franc is thans onder nomen. De laatste dagen lag het Fransche devies voortdurend zeer flauw in de markt. Volgens de „Matin" vinden weer zeer groote goudafgiften door de Bank van Frankrijk plaats. Van 19 tot 21 Januari zou zelfs een bedrag van 600 millioen francs uit de kelders van de Fransche Bank naar het buitenland zijn afgevloeid. Het lijdt geen twijfel, of deze goudexport zal gedurende de Ministercrisis nog grootere afmetingen aannemen. Zeer waarschijnlijk zal dan ook de discontoschroef weer worden aangedraaid om de goudexport te remmen. Op de wisselmarkt te Amsterdam werd vanmorgen de situatie heel kalm opgenomen. De Fransche franc opende op 9.70%, dus slechts een fractie lager dan het slot van gister dat op 9.71' gekomen was. De overige noteeringen weken zeer weinig af ,van die van gister. H§t popd stelde zich op 7.287S (v.sl. 7.28%), Berlyn op 59.25% (59.27%), Brussel op 24.89% (24.91) en New York op 1.46%. (1.47%). Van eenige onrust ten onzent was dus niet in het minst sprake. Bij vorige aanvallen op den franc was dat wel het geval. We raken ook zoo zoetjes aan wel wat aan de speculatieve aanvallen op den franc gewend, en we bekijken de zaak .wat nuchterder dan vroeger. Dat is een groot geluk, want het zou heel jammer zijn als' de kabinetscrisis in Frankrijk hier voet in het eten zou werpen, nu we zoo mooi op weg zijn naai gezonde verhouiingen op monetair gebied, waarvoor de geslaagde emissie van het Rijk deze week zoo ruimschoots bewijs leverde. Bij alle ongeluk is er echter één geluk, n.I. dat men ook den dollar niet meer ve>'tr w-vt. Vandaar dat er goede kans bestaat dat dit maal de gevolgen van de kabinetscrisis in Frankrijk den gulden vrijwel ongemerkt zullen voorbijgaan en dat het niet tot goud export zal komen. Het is dan ook te hopen, dat er in het voornaamste goudland zich thans geen cha otische situatie ontwikkelt. Want niemand kan de toekomst voorspellen en er kan van alles gebeuren. Zou de situatie voor den franc - immers al te dreigend worden, dan staat het wel vast, dat in dat geval ook in ons land de willige geldmarkt weer voor eerl poosje tot het verleden zal behooren. Hetgeen zeer te betreuren zou zijn. Laten we echter hopen, dat het zoover niet komt. Brand te Vlaardingen Gisteravond 8 uur werd brand ontdekt in het perceel le Van Leyden Gaelstraat 37-39 te Vlaardingen, waarin gevestigd is de sleeperij en goederenvervoer-:mij vau J. Lens veld. Het vuur woedde op de eerste verdieping waar fourage was opgeslagen. Burgert trachtten eerst het vuur met emmers water te blusschen. doch toen men hierin zoo goed als geslaagd was, bleek dat ook op de twee de verdieping het vuur woedde. De inmiddels gewaarschuwde brandweer kwam met de motorspuit en de vuurvreter op het terrein van den brand. De brand had zich toen weer snel uitgebreid en de bo venste zolder, waarop pl.m. 10.000 kg. lag. brandde van voor tot achter. Een verstikkende rook bemoeilijkte zeer het blusschingswerk. Met vier stralen werd het vuur aangetast. Massa's water werden op den zolder geworpen, waardoor na onge veer een half uur gevaar voor uitbreiding was geweken. Voordat echter het vuur geheel gebluscht "was gingen er nog enkele uren mee heen. Bij den aanvang der brand had men reeds een 6-tal paarden uit de stal in veiligheid gebracht evenals een koe, een geit. twee vrachtauto's en een luxe auto. In een afgeschoten gedeelte van het pand was nog een opslagplaats voor grutterswa ren van den heer Van der VVevden. welke uiteraard veel waterschade bekwamen. Ook het belendende woonhuis van den heer Lensveld bekwam waterschade. Omtrent de oorzaak van den brand tast men in het duister. Het pand was verzekerd de inboedel echter niet Omtrent den koopman M. uit Eefde. die sedert Zondagavond vermist werd. is be richt ontvangen dat dese te Dusseldorp is gearresteerd. Dit ie geschied krachtens le Duitsche Jodenwet. A'.. niet-Ariër werd hij beschuldigd omgang geha4 te hebben met een Arisch meisje. VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen Hedenmiddag is de Middelbaar Technische School te Leeuwarden officieel door Prinses Juliana geopend. De He partij om het wereldkampioertA schap Dammen is geëindigd met remise. Minister Oud heeft te Apeldoorn gesprók kenover Vragen van deze tijd". Overleden is de heer J. Stamperius, be'4 kend schrijver van jongensboeken. De Italianen hebben Neghelll bezet oli voormalige legerbasis van Ros Desta. Diens, nederlaag neemt ernstige afmetingen aan. De commissie van achttien te Genève heeft een studie-commissie in het. leven geroepen, inzake het olie-embargo-vraagstuk. Rott. Ond. Mij v. Levensverz. Diergaardelaao 39 - Ro»»erdata Lijfrenten tegen koopsom; AGRNTI0N GECVItAAGD PALTHE WIL DE MASSA TREKKEN TIJDELIJK CHEMISCH REINIGEN JAPONNEN (Tarief A) -| 50 netto OVERIGENS ZO pCt. KORTING OP DE PRIJZEN VAN CHEM. REINIGEN. VERVEN, ONTVLEKKEN en OPPERSEN. PALTHE Doodelijke auto- en motor-ongelukken Kinderen het slachtoffer 'Te Huïssen (Gld.) werd het 5-jaxis dochtertje van J. Hendriks door een autobus van de Geldersche Tramweg-Mij op „Het Zand" overreden. Kort daarop is het kind overleden. Te Stolpen (N.-H.) is het 5-jarig dochtertje van A. Groot al spelende tegen een vrachtauto opgeloopen en aan de vei> wondingen overleden. Te Horst (L.) is op een driesprong te genover de landbouwhuishoudschool in de Steenstraat de motorfietsrijder G. Boeke- stevn in botsing gekomen met een vracht wagen van een benzinemaatschappii. B, werd tegen den grond geslingerd en was op slag dood. Het stoffelijk overschot is naar zijn woning vervoerd. INVAL BIJ AFDEELINGSLEIDER VAN „ZWART FRONT* Te Halsteren heeft de marechaussee uit Bergen op Zoom een inval gedaan in da woning van den afdeelïngsleider van „Zwart Front", van der K., waarschijnlijk in ver band met de inbeslagneming van de perg en de administratie dezer beweging in tiet hoofdkwartier te Oisterwijk. Eenige partij blaadjes en pamfletten, alsmede een brow ning werden in beslag genomen. De voor naamste administratie en het ledenregister, waur het voornamelijk om te doen was, bleken echter onvindbaar. De leider scheen op een politioneel bezoek verdacht tc zijn geweest en kans gezien te hebben de be^ scheiden naar een veiliger plaats over ia brengen. DE WASSENDE MAAS De Maas voor Grave is de laatste 24 uren nog 8 c.M. gewassen. De peilschaal teekepde Woensdag 10.08 M. NAP aan. Bleef de Mdas te Maastricht bij de stuw te Borgharen van Maandag op Dinsdag op hetzelfde peil, van Dinsdag op "Woens dag steeg de rivier weer tien centimeter. SCHEEPSBRAND In het Grieksche vrachtschip „Taigetos". ,dat in reparatie in dok III van de Amster- damséhe Droogdok Maatschappij aan Je overzijde van het IJ te Amsterdam was gelegen, ontstond brand. Bij het lasschen is in do voorpiek nabij het kabetgat brand ontstaan in eon partij touwwerk. De „Jasoh" en een motorspuit van den post Plaatijzerweg zijn uitgerukt ep wisten het vuur spoedig te blusschen* De schade is niet aanzienlijk. PHILIPS TECHNISCH TIJDSCHRIFT Onder redactie van het natuurkundig la boratorium der N. V. Philips Gloeilampen fabrieken te Eindhoven verscheen no. 1 van Philips Technisch Tijdschrift Dit keurig verzorgde maandblad wil den technicus, en met name den ingenieur dio gegevens en die kennis verschaffen waarnaar zijn be langstelling uitgaat op het gebied waarop de werkzaamheden van Philips natuurkun dig laboratorium zich bewegen Er is naar gestreefd de dingen zoo duidelijk mogelijfc voor te stellen, daarbij alle overbodige g*» leerdheid vermijdend*

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1