UIT OOST-INDIE waar WERK ECONOMIE EN FINANCIEN m m m M 9 r; 9 l m 9 fj SJ a e 9 ÉP fl a® s m 18 s 8 w\ iÉi 9 S. m p iü MAANDAG 20 JANUARI 1936 EERSTE BLAD PAG. Noord-Cheribon in zorgen Vrees voor oogstmislukking Vrijwel de geheele kuststrook van Cheri- bon heeft zelfs tot op dit moment geen of nagenoeg geen regen gehad, waardoor de rijstbouw ernstig in gevaar kwam. Men heeft slechts hier en daar, aldus de „Java Bode", de pawinians (kweekbedden) aangelegd, en op een deel daarvan is de bibit reeds te oud geworden. Het weer is sterk abnormaal en hoewel het debiet oer rivieren in de laatste dagen ietwat toenam, is het veel geringer dan in andere jaren om dezen tijd. liet algemeen aspect voor dit kustgebied is zeer zorgelijk. Men moet rekening houden met do mo gelijkheid dat de rest van den moesonoogst een mislukking zal worden, waardoor steun- verleening op zeer groote schaal noodig zal zijn- Tonnen zouaen hiermee zijn gemoeid. Een geloofskwestie onder Mohammedanen Gebedsmat als vloerkleed gebruikt Japanner spon er garen bij Het to Palembang verschijnende Maleische blad „Pertja Scjatan" maakt volgens de „Deli CrL" melding van een merkwaardige geloofskwestie, welke zich aldaar onlangs inoet hebben afgespeeld. Door een Japansclien handelaar te Palem bang werden matten verkocht, waarop Arabische karakters de namen van Allah den Profeet Mohammed voorkwamen. Deze matten werden door de Islamieten gekocht en gebruikt om er de gebeden op te verrich ten. Nu kwam kort geleden aan het licht, dat een Voor-Indiër, een dergelijke mat bij den Japanner had gekocht en het voorwerp gebruikte als vloerkleed in «zijn woning. De geloovige Mohammedanen, onder wie Öit nieuws zich als een loopend vuurtje ver spreidde, gevoelden dit als heiligschennis en waren deip verontwaardigd. Er werd on middellijk een comité gevormd om maatre gelen te beramen, cn dit comité besloot ten slotte alle matten van den Japanner pp te koopen, en ze vervolgens in liet openbaar te verbranden. Dan zou geen niet-Moham medaan ze tenminste rneer kunnen koopen en gebruiken voor profane, doeleinden. De Japanner leverde natuurlijk gaarne zijn heelen voorraad aan het comité, dat hierop de matten naar de aloon-aloon bracht om er den brand in te steken. Dit laatste werd echter door den ass.-wedana verboden, aangezien deze vreesde cat de demonstratie moeilijkheden zou veroor zaken. He comité heeft hierna de matten naar het erf van Missigit laten brengen, waar de verbranding ten aanschouwe van zeer vele 1 Mohammedanen „in besloten kring" kon geschieden en tot tevredenheid der geloo- \igen dan ook plaats had. [Tijger valt jager aan Een strijd op leven en dood De „Sumatrapost* meldt; j Op de onderneming Kotaboemi ïn de Lam- I pongs werd op een middag door don grens- I jager aan den rand van de aanplantingen op J twee koningstijgers geschoten. Een der bees- ;j iten werd gewond. De vervolging in het I bosch moest door de invallende duisternis opgegeven worden. Zij werd den volgenden dag door zes gewapende personen voortgezet Ofsohoon last was gegeven om eenigjszins verspreid, steeds twee aan twee te gaan en slechts zeer langzaam gespoord mocht wor den, waagde Soemo, de chauffeur van de onderneming, het om in vlugger tempo dan de andere jageis alleen vooruit te loopen, met het gevolg dat hij onverhoeds op een I afstand van 3 meter door den gewonden tij ger werd aangevallen. Het gebrul van den tijger en het gillen van den man, wezen de overigen de plek aan waar de aanval plaats had. De chauffeur heeft, niettegenstaande de tijger hem aan linkerschouder en arm deerlijk toetakelde, nog de kracht gehad om met zijn rechterarm zijn ge weer te richten en af te trekken. Dit had tot gevolg, dat de tijger zijn prooi losliet en wegsprong. Ofschoon de overige leden van het gezel schap snel toeliepen, werd bij aankomst slechts de gehavende Soemo gevonden; de tijger was niet meer te zien. De gewonde werd, nadat besloten was om de vervolging van den tijger op te geven, naar het emplacement vervoerd, waar de wonden werden uitgewasschen en verbon den; hierna had transport naar het hospi taal te Tandjong Karang plaats. Bijna, met zekerheid kan gezegd wroden, dat Soemo in leven zal blijven. DE BESTUURSHERVORMING DER BUITENGEWESTEN Slechts een bezuinigingsplan BATAVIA, 18 Jan. (Aneta). Verschenen is het Afdeelingsverslag over het ontwerp Be stuur sh er vorming Buitengewesten. ïn dit verslag wordt ondermeer door vele leden teleurstelling uitgesproken, omdat hieruit den indruk wordt verkregen dat hrt vnor- slcl dat als doorvoering van een aan genomen beginsclplan was aangediend in wezen niets anders is dan een bezuini gingsplan, waarbij de invoering van een stelsel voor regionale rekeningen als k'-rn van het begrootingsvoorstel wordt aange merkt. Ten aanzien van de aanwijzing der hoofdplaatsen wordt ondermeer opge merkt dat Ambon meer geschikt zou zijn dan Makassar (als hoofdplaats voor Groote Oost) en Padang staat kundig de voorkeur zou verdienen boven Medan. Andere leden bepleitten Palembang als de meestgeschikte stad voor de hoofdplaats van Sumatra. KEDIRI, 18 Jan. (Aneta). Bij de Ver bouwing van de suikerfabriek Mcritjan is een ernstig ongeluk gebeurd, hen muur stortte in, waardoor twee koelies werden gedood, terwijl enkele andeien zware verwondingen bekwamen. Deze laatsten werden in het ziekenhuis to Gambringan opgenomen. BANDJIR SLAAT SPOORLIJN STUK SOERABAJA, 18 Jan. (Aneta). Door een buitengewoon zwaren regenval is nab'j Bli- tar een bandjir ontstaan waardoor de spoor lijn Blitar—Malang over een lengte van 70 meter is stuk geslagen. AANBESTEDINGEN VAN DEN RIJKSWATERSTAAT De Rijkswaterstaat heeft aanbesteed het onderhoud van do duinen aan den va wal van Noord-Holland gedurende 1936, 1937 en 1938 in twee perceelen. Laagste inschrij ver was voor de massa P. de Recht te Schoorl voor f 17.500.—. Verder werd aanbesteed het onderhoud van de Rijkszee- en havenwerken op Urk gedurende 1936. Laagste inschrijver was de firma Bakker en Gerssen te Urk voor f 2654 Ook werd aanbesteed het onderhoud van de Rijkszeewerken, buitenduinen en Rijks havenwerken op Texel gedurende 1936 en 1937- Laagste inschrijver P. Daalder Aann. Mij. te Alkmaar voor f 12200. Wegen in Noord Holland Ged. Staten van N.-Hollaind hebben aan besteed: 1. het maken van toeritten naar de Dijks- brug te Broek in Waterland, het aanbren gen van een fundeering met deklaag voor het rijwielpad in de aarden baan van den Prov. weg tusschen Broek in Waterland en Monnikendam. 2. het verbroeden van een gedeelte van de Molengrauw te Broek in Waterland, met bijkomende werken, in de gem. Brock in Waterland en Monnikendam. Laagste inschrijver Th. H. van Essen to Halfweg voor f 37.750.—, Stijgende rubber prijzen Het restrictieschema doet zijn werking eindelijk gevoelen Betere vooruitzichten? De belangstelling, die de vorige week voor rubberaandeolcn aan den dag werd gelegd, is geen typisch Amstcrdamsch verschijnsel geweest, want ook te Londen is voor deze pa pieren de noodige interesse betoond. Daarbij heeft zich een flinke rijzing voltrokken, die parallel is gegaan met de stijging der rubberprijzen. De verbeterde tendenz voor het product rubber cn de betrokken aandcelcn moet op rekening gesteld worden van het feit, dat de vooruitzichten voor de rubbermarkt en voor de rubbercultuur gunstiger beoordeeld worden dan tijden achtereen het geval is ge vveest. Deze beoordeeling berust op de ver onderstelling, dat het rubberrestrictiesche- rna in het zoo juist aangevangen jaar, ein delijk zijn uitwerking zal doen gevoelen. Dat er ongeveer anderhalf jaar moest ver- loopen, alvorens de controlemaatregelen ef fect begonnen te sorteeren, moest daaraan worden toegeschreven, dat de opbrengst van de bevolkingsrubber in Ned.-Indië niet binnen de gevvenschte perken kon worden gehouden. Onze Regeering is er eerst in geslaagd de groote stroom rubber in te dammen, nadat het uitvoerrecht op dit ar tikel was verhoogd tot 29 ets. per K.G. De uitvoer van bevolkingsrubber, die in Octo ber 1935 nog 17.764 ton bedroeg, liep, onder invloed van de tot genoemd peil opgeschroef de exportrechtcn, terug tot 9260 tin in No vember, terwijl die in December niet meer dan 2S05 ton bedroeg. Hoewel hieruit ne gevolgtrekking kan worden gemaakt, dat het zeer hooge uitvoerrecht ten opzichte van de bevolkingsrubber prohibitief werkt, hetgeen toch niet in de bedoeling ligt, heefl het in ieder geval toch tot resultaat gehad, dat de Nederlandsche Regecring haar ver plichtingen, voortspruitende uit de interna tionale reguleeringsovcreenkomst, heeft kun nen nakomen, waarbij in aanmerking dient te worden genomen, dat zij voor 20.000 ton uitvoervergunningen van de ondernemingen heeft overgenomen. Alles bijeen genomen heeft de Ned.-Ind. uitvoer het geoorloofde I kwantum met ongeveer 12.500 ton over schreden, welke hoeveelheid nog binnen het toegestane overdrachtsquotum voor 1936 I blijft Nu komen deze 12.500 ton weliswaar in mindering van het quotum voor het pas aangevangen jaar, maar hierbij dient er re kening mee te worden gehouden, dat de basisproductie thans grooter is dan voor 1935 wi snel correct coulant Duikerbrug van gewapend belon Op Dinsdag 18 Februari zal de 's Graven- hage door den Rijkswaterstaat worden aan besteed 'het maken van een duikerbrug van gewapend beton bij het Slochter. ten behoe ve van de aansluiting van weg no. 7 (Ara sterdam-Wieringen) van het Rijkswegen- plan 1932 aan den Provincialen weg (Zes- stedemveg Buiksloot-Het Schouw) en voor het maken van wegverhardingen op het ge deelte van den eerstgenoemden weg tus- BRAMMETJE FLAPOOR EN Z'N VRINDEN door G. T. ROTMAN 91—92. Plotseling begon Fok te kwispel staarten! Hij rook iets bekends. Hij begon «e blaffen, en trok mot z'n tanden aan de broekspijp van een man, die zich onder tie toeschouwers bevond. Nu, die zag er ook allesbehalve gunstig uit! Maar de Zakkenroller had volstrekt geen lust zich te laten pakken. Zoodra hij zich dan ook ontdekt zag, gaf hij Fokje een schop en ging er vandoor. Maar Fok gaf geen kamp, en beet er onder 't hollen op los, zoo hard hij kon. En bo vendien had de dief nog een anderen tegenslag: Brammetje kon namelijk óók loopen, en veel harder dan hij! .(Wordt Woensdag vervolgd) Door verschillende experts Is bere kend, dat het ruhberverbruik in 1936 de opbrengst met een belangrijke marge te boven zal gaan, zoodat een vermindering van de voorraden tege moet mag worden gezien. Wanneer het verbruik op het tegenwoor dige niveau blijft, dan zullen deze calcu laties ongetwijfeld in overeenstemming met de werkelijkheid zijn. zoodat in dit opzicht reden tot optimisme bestaat. Of men zich omtrent de stijging der rubberprijzen mis schien geen te mooie voorstellingen vormt, is een andere zaak. Want er is aanleiding om te veronderstellen, dat de Internationale regelingscommissie die prijzen niet boven een bepaalde grens wenscht te laten ko men. Waar deze grens ligt, dienaangaande kan men zich slechts in gissingen verdic pen. En wat de door de rubbermaatschap pijen verkregen resultaten aangaat, zoo ge ven de rubberprijzen in 1935 geen indicatie, dat groote winsten zijn behaald. Doch met dat al zijn de vooruitzichten voor de rub bercultuur aangenamer geworden, zoodat de koersstijging der aandeelen in kwestie te motiveeren was. Wollenstoffenindustrie Prijsverhooging te verwachten ber 1935 de prijzen van gewasschen wol op- liepen voor merino wol van 22V£ tot 29 pence; voor fijne crossbred van 16 tot 21 pence en voor grove crossbred van 8 tot 11 pence, een verhooging dus voor fijne wollen stoffen van circa 30 en voor grovere .-oor ten van ca 25 Ook voor kamgaxens zijn de prijzen snel opgeloopen. Een groot aantal Nederlandsche wollen- stoffenfabrikanten kwam dezer dagen bijeei om de consequenties te bespreken, die uit deze snel gestegen prijzen op de grondstof- fenmarkt voor de ten aanzien der stotfen te voeren politiek moeten worden getrokk. Eenstemmig kwam men tot de conclusie, dat, niettegenstaande de bezwaren ln de huidige omstandigheden aan een prijsver hooging, mede in verband met den druk der buitenlandsche concurrentie, verbonden, een dgl. verhooging niet achterwege kan blijven. De Engelsche scheepswerven Krachtige opleving In ons land valt eien opleving op te merken in het scheepsbouwbedrijf. Doch niet alleen de Nederlandsche. ook de Engelsche scheepswerven pro- fiteeren van den wat beteren gang van zaken. Op 31 Dec 1.1. waren op de Engelsche wer ven, volgen? Lloyds Register, 743.086 ton handelsschepen in aanbouw, hetgeen 212.532 ton meer was dan aan het eind van voorafgaande kwartaal, en 146.252 toa me6r dan aan het eind van 1934. Het cijfer is het hoogste sinds Dec. 1920. In het buitenland waren op 31 Dec. 80O.iv:~ ton in aanbouw, of ongeveer 133.000 ton meer dan op 30 September. Van de totale in aanbouw zijnde tonnag» van 1.543.153 ton komen 48.2 op Groot Brittannië en Ierland en 51.S op de rest van de wereld. In de laatste drie maanden werden in Groot-Brittaunië en Ierland 311.100 ton op stapel gezet, hetgeen 192.121 ton meer was dan gedurende het op 30 Sept. eindigende kwartaal. Enkele weken geleden ontkende Mr C. P Swan, president van den Bond van Werk gevers in het scheepsbouwbedrijf, met ten nadruk, dat van een naderenden bloei in deze industrie gesproken mocht worden Van Nabij en Ver De Geref. Kerk van Amsterdam gaat over tot de uitgifte eener 4Vfe obligatie lening, groot ƒ150.000, uiterlijk aflosbaar in 1975. Koers van uitgifte 100 De leening is verdeeld in schuldbewijzen aan toonder, groot 1000, ƒ500 en 100. Coupons 1 Maart en 1 September. De inschrijving is openge steld bij de firma's C. Lind en Zn, Ingwersen (t Co, en Gleichroan en Van Heemstra, aJ- le te Amsterdam. Storting 2 Maart 1936 De vergadering der obligatiehouders der Zeeuwsch-Vlaamsche Tramweg-Mij neen het voorstel tot renteverlaging van 5 tot goedgekeurd. De daarop volgende ver gadering van aandeelhouders heeft het voorstel tot vermindering van het kapitaal met 15 aangenomen. Naar wij vernemen is de l leening Gelderland, groot ƒ4.380.000, waarop tegen 99% de inschrijving openstond, niet ge heel geplaatst en worden de inschrijvingen ten volle toegewezen. Naar aanleiding van onjuiste geruch ten deelt de I. P. Bemberg mede, dat de Duitsche kunstzijdefabrieken ook door de noeilijke omstandigheden van 1935 getrof fen zijn, en daarom dc nieuwe fabriek te legburg niet in gebruik wordt genomen. Proef machines hadden van deze fabriek niettemin bevredigend gewerkt. 24 Jan. a.s. wordt de inschrijving open gesteld op een 4 conversieleening der gemeente Utrecht, groot ƒ2.400.000 tegen een koers van 98K Houders van de niet uitgelote per 1 Oct. 1936 aflosbare ohlica- tien der 5 leening 1932 genieten bij in schrijving recht van voorkeur. schen km. 0 en km. 2,9 een en ander met bijkomende werken in de gemeenten Am sterdam en Landsmeer. Aanbestedingen van de Spoorwegen De Nederlandsche Spoorwegen zullen op 11 Februari aanbesteden te Utrecht: het ma ken van het tweede gedeelte van den on derdoorgang ter verbinding van het voor plein voor het toekomstige station Muider- poort met Pontanusslraat tegenover de Don selaarstraat te Amsterdam met biikomende werken. Raming f 52.000. Op 18 Februari zullen de Spoorwegen aanbesteden te Utrecht: het maken van een onderdoorgang in de Rietlanden te Amster dam nabij km. 2600 van den spoorweg Am sterdam-Am ersfoort- Raming f 188.000. Gunning te 's-Gravenhage Het bouwen van een kerkgebouw c.a. te 's-Gravenhage, is door de Ver. van Vrijz. Hervormden, afd. Den Haag-Scheveningcn. gegund aan den laagsten inschrijver L. van den Hoek en Zonen te Den Briel, voor f 39700. Werken te Groningen De directeur van Gemeentewerken te Gro ningen zal op 24 Januari aanbesteden de aanleg van bestratingwerken c.a. en den bouw van een materialen, en wagenloods op het terrein van het Gem. Electrisch be drijf. De tricotage-industrie te Roosendaal Als gevolg van de contingenteeringsmaat- regelcn zijn tal van Belgische bedrijven er de laatste twee jaar toe overgegaan filialen fe stichten in het Zuiden van ons land. Vooral de tricotage-industrie, welke tame lijk gemakkelijk te verplaatsen is, en die in Nederland een aanzienlijk afzetgebied had dat zij niet gaarne prijs wilde geven, heeft ln letterlijken zin de bakenï verzet Van deze verplaatsing heeft o-a. Roosen daal de gunstige gevolgen ondervonden Tal van tricotage-fabrieken, de een grooter, de ander bescheidener van omvang, hehben zich daar gevestigd. Thans heeft de heer Schelfaut, directeur van de tricotage-fabriek Derby te Sint Ni klaas in België een pand gekocht in de Achterstraat te Roosendaal waarin tot voor kort de bierbrouwerij der Wed. Ch. v. Gil ze was gevestigd. Het zal na verbouwing dienen voor de tricotage-fabriek der firma A. Weyn en R. van Goethem, welke reeds te Roosendaal gevestigd is, maar plannen tof uitbreiding heeft. Het geldt hier een vast bedrijf dat niet af hankelijk is van de contingenteeringsmaat- regelen. Zweminrichting te Velsen Het bestuur van de Velser Zwemvereen. heeft de plannen voor een open zwemin richting in den omtrek van Velserbeek voor- loopijT van de baan geschoven. Nieuwe plannen voor een overdekte zweminrich ting zijn uitgewerkt. Tunnelbouw te Enschedé Door B. en W. van Enschedé is bij den Raad ingediend het voorstel tot het aangaan van een overeenkomst met het Rijk. welke overeenkomst de voorwaarden bevat die verhonden zijn aan het ontvangen van voor schotten uit het Werkfonds voor den tun- npJaanleg in het S. S.-emplaeement aldaar De kosten van dezen tunnelbouw worden geraamd op f 455.000 en f 10.600 aan bijko mende werken- Rusthuis te Holten Een voorloopig comité is te Holten ge vormd in verband met de plannen tot het bouwen van een rusthuis voor dames uit den gegoeden stand op den Holterberg De voorloopige plannen zijn opgedragen aan architect P. J. Loggers ie Holten. De bouw gronden moeten nog worden aangekocht. Kerkrestauratie te Stedum Er bestaan plannen voor herstelling van de historische kerk alhier. De restauratie kosten werden in 1933 geraamd op f G0.000. Schutsluizen te Jutfaas Het leveren van groenharthout voor het maken van 14 sluisdeuren voor de in aan bouw zijnde schutsluizen in den Vaartsrhen Rijn te Jutphaas en voor 2 sluisdeuren voo»- de in aanbouw zijnde schutsluis in de Sohalkwijksche Wetering nabij Vreeswijk is bij overeenkomst gegund aan de N. V. Houthandel v.h. G. Alberts Lzn. en Co. te Middelburg voor f31.205,10. Ziekenhuis te Twello Te Twello bestaan plannen tot stich ting van een nieuw ziekenhuis met opera tiezaal enz. DAMMEN, OM HET WERELDKAMPIOENSCHAP VEERTIENDE EN VIJFTIENDE PARTIJ REMISE Raichenbach behoudt zijn titel In hotel „N.A.B." werd Zaterdag de veer tiende partij gespeeld tusschen Vos en Rai chenbach om het wereldkampioenschap. De burgemeester van Dordrecht deed den eersten zet. Wit: J. H. Vos. Zwart: M. Raichenbach. 1. 32—28 18—23. 2. 33—29 23x34. 3.37x28 19_24. 4. 39—33 14—19. 5. 44—39 20—25. 6. 29x20. 25X14 7. 41—37 12—18. 8 46—41 7—12. 9. 37—32 15—20. 10. 41—37 20—24. 11. 34—30 18—23. 12. 30—25 12—18. 13. 40— 34 17—21. 14. 34—29 23x34. 15. 39X30 18—23. 16. 31—27 1—7. 17. 50—44 21—26. 18. 44—40 10—15. 10—15. 19. 37—31 26x37. 20. 42x31 Tot nu toe een theoretisch verloop. 208—12. 21. 47—42 12—18. 22. 40—34 24—29. 23. 33X24 14—20. 24. 25x14 9X40. 25. 35X44 15—20. Stand na 2515—20: §f n 8 8 Om De titelhouder is volledig geslaagd in zijn poging om het spel klassiek te houden. 26. 44—40 7—12. 27. 40—35 20—24. De stellingen zijn ongeveer gelijk. 28. 43—39 2—8. 29. 39—33 5—10. 30. 49— 44 4—9. 31. 44—40 Wij geven aan de Zwarte positie wel eenigszins de voorkeur. Op meesterlijke wijze heeft de titelhouder tempi gewonnen en juist hierin schuilt zijn kracht. 3112—17. 32. 40—54 10—15. 33. 31—26 Wel wat riskant! 338—12. 34. 42—37 9—14. Op 3—8 zou 34—29, 28—22, 38—33 en 32x3 volgen. 35. 37—31 3—8. Wi* is nu gedwongen een prlncipieelen zet te doen. 3025 doet een schijf verliezen, we gens 24—30, 19x29. 39X37 en 15x4. Wit speelt nu den tekstzet als mogelijke voorbereiding van 27x22 en 31X22, tevens om Zwart te forceeren zich eerst uit te spre ken. 35. 48—42 De titelhouder moet nu aangeven, welken weg hij wil inslaan. Veld 22 kan wegens 3328 niet worden bezet, zoodat een ontwik keling via veld 21 voor de hand ligt. 3617—21. 37. 26X17 12x21. 38. 31—26 Op 2722 kan 1117 volgen en Wit doet den tekstzet om geen opsluiting links te ac cepteeren. Raichenbach dacht hier langen tijd na; hij moet hier beslissen of hij het op tempi zal laten aankomen, of de combinatie, welke de stelling momenteel bevat, zal ne men, door: 15—20. 26x17, 11x31. 36X27, 16—21, 27X16, 18—22, 28x17, 23—29, 34 X 23 en 19x48, 30x10. Hij verkiest het eerste en speelt: 3814—20. 39. 26X17 11x31. 40. 36X27 20—25. 41. 42—37 6—11. 42. 28—22! Zeer sterk; Vos kan de opsluiting altijd nog wel verlaten. 428—12. 43. 33—28 11—17. Vermijdt alle complicaties. 44. 22X11 16X7. Het is nu een zuiver tempo-spelletje ge worden. 45. 27—21 Vos speelt deze interessante partij goed. Thans beoogt hij een aanval op den Zwarten korten vleugel. 4524—29. 46. 37—31 29X40. 47. 45x34 15—20. 48. 38—33 20—24. 49. 31—27 7—11. 50. 28—22 Vos valt fel aan. 5011—17. 51. 21X12 18X7. 52. 27—21 Dit is de eenige zet om kansen te behou den, doch Raichenbach, die minder gunstig staat heeft een remise-kans en tracht deze te benutten. 5223—28. 53. 32x14 13—19. 54. 14X23 11—16. 55 30X19 16x38. Remise gegeven. Nabeschouwing Een interessante partij, waarin Vos uitste kend heeft gespeeld en een voordeel in hel eindspel had. In het middenspel had Raichen bach het initiatief, doch Vos wist zich door den tijdnood, welke dreigde, heen te slaan en hij ondernam een aanval op den korten vleugel van Zwart. Raichenbach wist echter door een offer-combinatie op bekwame wijze de remise te forceeren. DE VIJFTIENDE PARTIJ Uit de vijftiende ontmoeting, die gisteren te Amsterdam plaats vond, behoefde Rai chenbach nog slechts één punt te behalen om zijn titel te behouden. Onder felle tegen stand van Vos is hij hierin geslaagd door remise, zoodat de stand 20—10 werd. Zelfs een winst van alle resteerende par< tijen zou Vos niet meer kunnen redden, aangezien hij dan slechts een gelijk spel zou behalen. De wereldkampioen heeft al zoo op een schitterende manier, reeds na vijftien ontmoetingen, de aanval op z'n titel afge slagen! De spanning, voorzoover die tenminrte nog bestond, is nu natuurlijk totaal ver dwenen. Toch worden de resteerende partijen nog gespeeld. De 16e partij wordt Dinsdag ge speeld in Leeuwarden. Dicp-denltende dammers die strijden om de hoogste dam-eer. Hoe de teekenaar A. van der Plas Raichenbach en Vos zag. WINTERSPORT SUCCES VOOR FREULE SCHIMMEL PENNINCK VAN DER OYE Ln de ski-wedstrijden om den Grooten Prijs van de Skiclub van Parijs, die in de pmgeving van het Mont-Blanc massief ga- houden worden, won onze landgenoote freule Schimmelpenininck van der Öye de afdalingswedstrijd in den tijd van 4 min, 26.1 sec., terwijl zij in de slalom eveneens met uitstekende prestaties voor den dag kwam. In den samengesteldcn wedstrijd bezette zij de eerst eplaats. WINTERSPELEN TE GARMISCH PARTENKIRCHEN De Nederlandsche deelnemers aan de Olympische bobwedstrijden te Garmisch Partenkirchen. zijn Zaterdagmorgen onder leicing van den heer E. van d e r P o l, uit Arnhem naar de St Moritz vertrokken, om aldaar de training aan te vangen. Door de temperatuurstijging der laatste dagen heeft nl. de baan te Garmisch zoo geleden, dat er nie! verder dan begin Februari op getraind kan worden. Tegen dien tijd zullen de Hol landers aan ook St Moritz verwisselen voor Garmisch Partenkirchen. IJSHOCKEY HollandBelgië 23 Zaterdag hebben de Nederlanders de eerste officieele match tegen de Belgen, die onder zeer onaangename omstandigheden op de kunstijsbaan te Amsterdam gespeeld werd met 3—2 verloren. Kort voor het einde was de stand nog 3—0 voor de Beigen. Onge veer duizend bezoekers trotseerden sneeuw en regen om getuige te zijn van deze match. D« DpIo-ot, inderdaad het beste un 1i»;l „ei, t'-t »vi'l oo- 'e Nederlandsche ploeg verbetering vertoonde. Toch steekt beider spel nog ongunstig af bij dat van an. dere buitenlandsche ploegen. In de eerste kwartieren misten de onzen het zelfvertrouwen en reden te veel en te ontijdig terug. Alleen de verdediging bleef safe tegen de Belgische meerderheid. In de laatste helft van het laatste kwartier brach ten twee snelle doorbraken evenzoovela Nederlandsche doelpunen. Het begin is veelbelovend met de tweede voorhoede, doch de Nederlandera nemen een voorzichtige houding aan en dit blijkt wel terdege noodig, want Van Marle heeft eenige aanvallen te verduren en werkt de prick een paar keeren onder applaus weg. De tweede voorhoede heeft geen succes met een paar verre schoten. De eerste voorhoede brengt er spoedig wat leven in. Cohen Ter- vaert krijgt een kans maar mist Een aav dige strijd ontspint zich zonder bijster ge vaarlijke situaties voor de doelen. Eerst kort voor het einde van het eerste kwartier wordt Nederland gevaarlijk. Een heel mooie kans van B. v. d. Stok gaat teloor als de Nederlander van verre schiet in plaats van met een vrij stuk ijs verder op te drijven. Van Marle onderscheidt zich door een prach tige rpdding. als een der Belgen alleen voor hem staat. Met een fraaien aanval der Ne derlanders komt het einde van het eerste kwartier met blanken stand. Het tweede kwartier wordt ingezet met een flinke sneeuwbui, die de kwaliteit van 't ijs niet beter maakt, vooral als de sneeuw even later overgaat in regen. De Belgen rijn nu iets beter, zonder echter uit te blinken. De Hollanders missen voortdurend het noo dige zelfvertrouwen om door te zetten en zoo blijft het doorgaan. Even voor het einde van het tweedé kwartier komt het eerste Belgische dcob punt Het laatste kwartier was qua spel wel het beste. Na een struggle wisten de Belgen twee maal te doelpunten. De Nederlander* echter schoten te ver en zetten niet door. In de laatste minuten kwam er echter 'n opleving in de Hollandsche gelederen en wist Cohen Tervaert tot twee maai toe te scoren. F.en derde doelpunt bleef echter uit, en zoo bleven de Belgen met 3—2 in de meer derheid.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 3