llieuuie t Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken UIT HET SOCIALE LEVEN ZOEKT Gil HET BESTE VOOR UW KINDEREN? abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is f 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.I8 Voor hel Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7 '/i cL Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 MAANDAG 20 JANUARI 1936 15e Jaargang No. 5683 Stibertcntieprijjen: Van tot 5 regels 1.17'/» Elke regel meer0.22 Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels2.30 Elke regel meer0.45 Handelsadvertentiën per tegel 0.17'/* Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau s. wordt berekend0.10 DE BIJBEL OP DE OPENBARE SCHOOL Een moeilijk onderwerp, waar we schuch ter en huiverig tegenover staan. Men den- ke zich even in, hoe het grootste deel der openbare onderwijzers over de Bijbel oor deelt.' „Indien men de Bijbel op school wil brengen om liet kind in de strijdvragen te betrekken, dan hebben wij principicele be zwaren"; schrijft de K1 a s s e o n d c r w ij- zer. Maar er staan wel mooie stukken in en „die kunnen als leerstof gebruikt wor- den voor 12 a 13-jarigen, mits in een schikte vorm". En, wanneer de leerlingen den meester dan eens vragen, of het waar is, wat in de Bijbel staat; dan zal die ondenvijzcr zeer „concreet" antwoorden: „do godsdienst heeft het in wezen tegen de wereld afge legd; er zijn wel milliocnen kerken, duizen den Zondagsscholen en catechisaties, docli inen trekt er zich in de levenspraktijk niets van aan. Het zal moeilijk vol te houden zijn, dat de Christelijke wereld beter is dan de Mohammcdaansche". En daarom is het maar het beste, dat de openbare school blijft, wat zij is cn „zich niet met de godsdienst bemoeit", wat n< niet wil zeggen, dat zij „anti-godsdienstig is. Immers, „dat de openbare school anti of zelfs maar a-religieus zou zijn, is een zoo tastbare onjuistheid, dat debatteeren daarover een onbegonnen werk is. Wie dat niet met ons eens is, weet van het karak- i ter der openbare school niets af of hij is een baldadige flodderaar." Voor deze houw zijn wc eigenlijk dank baar, omdat ook wij de overtuiging heb ben: met zulke menschen is discussie uit gesloten; wie niet verstaat, dat negeeren 1 ,van de Bijbel erger is dan hem haten of I bestrijden, die kan ook niet oordeeien over do vraag: hebben we een school met den Bijbel noodig? Men kan dan bereid zijn om „in de goede i toon" over deie kwestie te discussieeren, l wij achten debat bij zoo principieel ver schil van levensovertuiging onmogelijk en zeifs hopeloos. De redactie van de Klasseonderwijzer toch schrijft met j ronde woorden, dat „de kracht in leven cn in steAcn voor de een het geloof, .voor de 1 ander het ongeloof is". „Blijkbaar, aldus heet het, laat zich die kracht „in leven en in sterven" aan iedere levensbeschouwing ontleenen cn, misschien is het daarom niet gewaagd te onderstel len, dat die kracht minder bepaald is door de inhoud van ieders levensbeschouwing, als wel door de diepte en de waarachtig- I hcid van het belijden." Overigens erkent deze redactie, „dat j technisch lezen alleen niet voldoende is, de Bijbel wil ook begrepen worden: hij stelt I aan zijn lezer vrij hooge verstandelijke eischen, ook aan zijn verbeelding, en aan zijn zin voor allegorie en andere beeld- sprakige voorstellingen." Waarlijk, wat voor de wijzen en verstan- digen verborgen blijft, heeft God aan de kinderkens en de eenvoudigen van harte Dr. D. Wolvius In den ouderdom van 73 jaar is te Bus- I sum overleden Dr. D. Wolvius, rustend i arts, die vooral in Friesland een zeer ge ziene persoonlijkheid was. Aanvankelijk werd Dr. Wolvius opgeleid bij het onder- 1 wijs en hij bracht het tot hoofd van de Gereformeerde school te Scharnegoutum I bij Sneek. I Op den duur bleef de studie hem trek- I ken. Het gelukte hem zijn studie to vol- j tooien, waarna hij zich als geneesheer te I Leeuwarden vestigde, waar hij vele jaren j een drukke practijk uitoefende Enkele jaren geleden heeft Dr. Wolvius I zijn practijk neergelegd, waarna hij zich te Bussum vestigde. 1 Aan een werkzaam leven is thans een I einde gekomen. Opbrengst Kinderpostzegels Een waar succes In de vergadering 'der Centrale Propa ganda Commissie, is mcdedccling gedaan van liet verloop der laatste actie voor Het Kind. Blijkens opgave van 't hoofdbestuur der P.T.T., bedraagt de winst op de kinder postzegels gemaakt ruim 128. iOO (v. j. 119.000). De opbrengst der prentbriefkaar ten wordt geschat op ruim 25.000 (v. 20.000). Na aftrek der onkosten hoopt men aan de instellingen van Kinder bescherming ongeveer 135.000 uit te koe ren (v. j. 122.000). Voorwaar, een fraai resultaat. SCHOUT BIJ NACHT FERWERDA H. M. de Koningin heeft den Schout-bij- i maoht Ferwerda, benoemd tot comman- dant van de zeermacht in Ned.-Indic, ont vangen. Doodelijk auto-ongeluk Te Ac quo y (Gld.) is op den weg van Leerdam naar Beesd de 22-jarige groenten- venter J. Buunders, met zijn auto geslipt en in een droge sloot terecht gekomen. De man kwam onder de kisten die achter in zijn wagen lagen, terecht en is vermoedelijk ge stikt Medische hulp. d>e terstond aanwezig was, kon niet meer baten. Dc Chr. Gcrcf. Zondagsschool-vereeniging Spr. S f76 le Den Haag herdacht in 'l wijk- gebouw Sionhaar 40-jariq bestaan. Men ziet o.a. Ds. L. M. v. d. Meiden cn den heer M. de Klcer, die al dien lijd de school diende en uit dien hoofde van H.M. dc Koningin de zilveren eere-medaille van dc Orde van Oranje-Nassau ontving. T en toonstellingsplannen te Boskoop Na het buitengewoon goed slagen van de Voorjaarsbloemententoonstelling "in April '35 namen de deelnemers in September 1935 het besluit iedere twee jaar een tentoonstelling van getrokken planten te organiseeren en wel voor het eerst wederom in Sept. 1937. Nu reeds is, met het oog op reclame in het buitenland, vastgesteld, dat de tentoonstel ling gehouden zal worden van 24 Maart tot 7 April 1937. De lust tot deelneming is dermate aan gewakkerd, dat een belangrijk grooter tijde lijk gebouw naast het vaste gebouw Flora zal dienen te worden opgericht. Over den stijl, waarin de aanleg za! ge schieden is nog niet beslist In 1935 was er een bosch, waar in de onderheplanting het Bosk oops oh e product uitstellend tot zijn recht kwam. Deze wijze van beplanting was toen een nieuw idee en wekte bewondering van het groote publiek en ook van binnen- cn bui- tcnlandsche vakkringen. Steun aan de Koffiecultuur Een onderzoek wordt ingesteld Naar aanleiding van sommige 'geruchten volgens welke verschillende koffiecultuur- ondernemingen zich tot de regeering hebben gewend met verzoek over te gaan tot hef fing van een invoerrecht op alle koffie niet afkomstig uit onze overzeese he gewesten, hebben wij ons om'inlichtingen gewend ter bcvoegder plaatse waar men ons mededeel de' dat de kwestie van steam aan de Indi sche koffiecultuur een punt var. onderzoek uitmaakt op de departementen van koloniën financiën en handel, nijverheid en scheep vaart. De onderhandelingen ïn het bouwbedrijf In verband met dc jongste besprekingen over de vernieuwing van een C. A. O. in het bouwbedrijf is namens de hoofdbesturen van de bouwvakarbeidersorganisaties en de pa troons een schrijven gezonden, waarin erop wordt gewezen, dat door de patroonsorgani saties de zaak aldus wordt gesteld: eerst loonsverlaging over de geheele linie, daarna klasseverschuiving en ontheffing voor lal van plaatsen en daarna voor een groot deel van het bedrijf nieuwe onderhandelingen met misschien nog weer -sterk afwijkende be palingen. Dc werknemers kunnen daarop niet ingaan, want niet ontkend kan immers worden, dat naast de voorgestelde loonsver laging van 7.16 tot 12.5 pet. diep ingrijpende voorstellen zijn gedaan ten aanzien van schrapping van bcteekenende plaatsen uit de klasselij st; klasscvorl aging van een aan tal belangrijke gemeenten en het niet meer verstrekken van vacantiebonnen voor even eens beduidende plaatsen. De werknemers wensóhén de door de patroons gestelde vraag vooralsnog onbeantwoord tc laten. Wel wil len zij medewerken om tot de vernieuwing een collectieve overeenkomst te komen. Ook de werknemers zijn niet blind voor de misstanden die zeer zeker in sommige plaat sen en streken ten opzichte van de naleving van de overeenkomst bestaan. Maatregelen, daarin verandering en verbetering te brengen, zullen zeer zeker nauwgezet en objectief woden bekeken en de werknemers meenen, dat hierover in onderlinge samen werking wel overeenstemming zal kunnen worden verkregen. Op deze gronden achten zij het gewenscht, de bespreking alsnog voort te zetten. Meenen uw besturen, aldus ten slotte de werknemersorganisaties, aan het einde der onderhandelingen wanneer derhalve ook de hoven door ons bedoelde ingrijpende voor stellen zijn besproken en ook aandacht is jeschonken aan hetgeen onzerzijds wordt .ce- wenseht de vraag te moeten herhalen, dan kan alsnog daarop een antwoord worden gegeven. Het is daarom dat wij u voorstellen, dc onderhandelingen te hervatten en dan in de boven aangegeven richting verder werkzaam te zijn. Loonen van vrouwelijke arbeiders in de papierindustrie De twaalfde aflevering van het Maand schrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek bevat een overzicht van de ver diende loonen van vrouwelijke arbeiders in de papierindustrie in het eerste halfjaar 1935, een vervolg op dat betreffende de loo nen van mannelijke arbeiders in die in dustrie. Aan beide onderzoeken heeft de Vereendging van Ncd. Papierfabrikanten haar medewerking verleend. De thans gepu bliceerde gegevens hebben in totaal betrek- kino: op 531 vrouwelijke arbeiders, werkzaam in 13 ondernemingen (15 fabi'ieken). De vrou zijn gesplitst in drie leeftijdsgroepen. Het gemiddeld weekloon bedroes: voor vrou wen boven 21 jaar 10.16, voor vrouwen van 18 tot 21 jaar f 8.30 en voor vrouwen beneden 18 jaar 5.52. UIT HET BAKKERIJBEDRIJF Niet alleen te Den Haag, ook te Hil versum gaat het bakkerij be drijf een con- tractlooze periode tegemoet, daar het over leg tusschen patroons en gezellen inzake ac looruen is gestaakt. PATRIMONIUM EN DE NOOD VAN ONZE TIJD Rede van den heer J. Hollander voor het gewest Zuid-Holland Stichting van een lectuurfonds Zaterdagmiddag hield Patrimoniums gewestelijke organisatie Zuid Holland in het gebouw „De Eendracht" te Rotterdam, onder "leiding van den heer H. Willigenburg een goedbezochte vergadering. Aan de orde lcwam allereerst de bespre king van het lectuurfonds, welke werd in geleid door den voorzitter. Het verbond wenscht te komen tot de stichting van een lectuurfonds van f 10.000. Het gewest Zuid- Holland is daarvoor aangeslagen voor een bedrag van f 2250.dat door het bestuur van de gewestelijke organisatie weer werd onderverdeeld over de plaatselijke af ri Relin gen. Ofschoon door velschillende afgevaar digden bezwaren naar voren werden ge bracht, bleek toch dat men algemeen van oordeel was, dat het fonds er moest komen en niet enthousiasme zal men voor de be reiking van het doel dan ook aan het werk gaan. De eere-voorzitter van het gewest, de heer J. II 011 a n d er van 's Gravenhage heeft vervolgens gesproken over het onderwerp „Patrimonium en de nood van onze tijd". In deze tijd, aldus spr. wordt de strijd der geesten op sociaal gebied zeer krachtig ge streden. Wij moeten de kansen grijpen, die God ons nu geeft De geheele nood van onze tijd is eigenlijk het totaal van de stoffelijke, geestelijke en zedelijke nood van ons volk. De nood van de wereld is ook de onze. Daarin voelen we de solidariteit van de schuld. Over de stoffelijke, geestelijke en zedelijke nood werd vervolgens door spr. breedvoe rig gehandeld. Temidden van die drieërlei nood staat „Patrimonium" en nu moeten we een open oog en oor hebben voor het feit, dat dat volksnooden zijn. De zware en moeilijke taak van Patrimonium is op het oogenblik die nooden het hoofd te bieden en ons volk ten opzichte van die nooden deugde lijke voorlichting le geven. Met. een bezielende opwekking om oïe taak als leden van Patrimonium met ernst ter hand te nemen, besloot spr. zijn rede, waarna de vergadering op de gebruikelijke wijze werd gesloten. Chr. Nat. Werkmansbond Zaterdagmiddag kwam het Prov. Comité Utrecht van den Chr. Nat. Werkmansbond in gebouw voor K. en W. te Utrecht bijeen ouder voorzitterschap van den heer Ay. G. v. d. Heide uit Amersfoort In deze vergadering waren uitsluitend huishoudelijke zaken aan de orde, maar tevens nam de Bondspropagandist, de heer A. Broere uit Enschedé, afscheid van het Comité. De heer Broen werd hartelijk toe gesproken en had een bloemstuk in ont vangst te nemen. De nieuwe propagandist, de heer Straling, deed tevens ziin intrede. De vergadering was druk bezocht en verliep zeer geanimeerd. UIT DE A.R. PARTIJ „Nederland Waakzaam" Het laatste nummer van „Nederland Waakzaam", het Chr.-Nat, Volksblad, dat dc A.-R. beginselen populariseert onder het volk, bevat ditmaal de mededeeling, dat het blad voortaan om de veertien dagen zal wor den uitgegeven, opaat geregeld Vrijdags en Zaterdags gecolporteerd kan worden. Deinhoud van het nummer luidt als volgt: Beproeft de geesten (karakteristiek van de N.S.B.); twee artikelen over de Nieuwjaarsrede van dr. H. Colijn; Oude wijsheid, nieuwe dwaasheid (over het „Plan"); De S.D. en holle leuzen; Het fas cisme Christelijk en beschermer van den vrede! (naar aanleiding van het bock van dr. C. B. Hylkema); „Macht" (het streven van Mussolini).' Een gezant opruier (Uru guay); Nieuwe Russische kapitalisten; liet communistische „ideaal" voor vrouwen; Het oordeel der „volksgenooten"; De stem der cijfers; Het koningschap biedt waarborgen, Communistische erkentelijkheid. Het nummer bevat voorts een drietal cari- catuurteekeningen; voorts uitspraken van dr. II. Colijn en wijlen dr. A. Kuyper, als mede poëzie. Dit tweede nummer van den tweeden jaar gang bevat dus een gevarieerden inhoud. Wij kunnen het onze lezers wel aanbevelen. Wie wil medewerken aan de verspreiding huis aan huis of op straat, wende zich tot het Propagandabureau van „Nederland Waakzaam": Talmastraat 13, Amsterdam- Zuid, telef. 90115. Men kan zich daar zoowel als bij de administratie, Drift 13, Utrecht, als jaarabonné opgeven. De abonnements prijs is slechts 1,Het gironummer is 246201. A. R. Studie en Propagandaclubs Een provinciaal verband Zuid-Holland Zaterdagmiddag heeft te Rotterdam, on der leiding van den heer A. R. d e K w aad- steniet, voorzitter van den Kring Rotter dam en omgeving, een vergadering plaats gehad van vertegenwoordigers van de krin gen Rotterdam, Ledden, Gouda en Dordrecht van A. R. Studie- en Propagandaclubs, ter bespreking van de vraag of de vorming van een provinciaal verband Zuid-Holland ge wenscht is. De heer J. A. N a p, secretaris van den Kring Rotterdam leidde de bespreking van genoemde vraag in en gaf de gronden aan waarop naar de meening van de Rotterdam- sche afgevaardigden de vorming van een provinciaal verband gewenscht moet worden geacht Algemeen werd meerder contact tusschen de in Zuid-Holland bestaande clubs en krin gen wcnsclielijk geoordeeld, terwijl ook ge- wezen werd op de noodzakelijkheid om in deze provincie te komen tot oprichting van nog meerdere clubs en kringen. Besloten werd een commissie te benoemen, welke de noodige voorbe reidende maatregelen zal nemen om in de tweede helft van de maand Februari te komen tot de oprichting van een provinciaal verband. In deze commissie werden aangewezen de heeren A. van den Berge van Gouda, A. R. de Kwaadsteniet en J. A. Nap van Rot terdam, G. Vos van Alblasserdam en A. Warnaar van Hazerswoude. Tot bijwoning van de oprichtingsvergade ring zullen de clubs in Zuid-Holland worden uit genood igd. LAFH.ARTIGE ROOFMOORD TE VENRAY Pastoor in zijn tuin gewurgd Het dorp Geisteren, gemeente Venray, is opgeschrikt door een lafhar tige moord. De pastoor der parochie, de heer Litjens, is slachtoffer geworden van dit afschuwelijk misdrijf. Het was Zondagavond reeds ver over tien toen de pastoor met een hond een wandeling maakte door den tuin, die achter het huis is gelegen. In dezen tuin hebben de misdadigers hem overvallen en gewurgd. De daders of wellicht de dader want het is nog niet bekend of een of meer individuen deze moord op hun geweten hebben sleepten het lichaam van het slachtoffer daarna door de tuindeur naar binnen. Zü moeten hem vervolgens nog een kogel door het hoofd hebben geschoten. De pastoor was op het oogenblik van het misdrijf niet alleen in huis. Een huishoudster, die werd verhoord, heeft verklaard, dat zij reeds naar bed was gegaan en toen geschreeuw had gehoord, doch zij durfde haar kamer niet te verlaten. Ook de koster, die in de onmiddellijke nabijheid woont had rumoer gehoord. Hij snelde naar de pastorie en toen hij de deur gesloten vond, haalde hij assistentie om de deur te förceeren. Bij zijn terugkeer was deze open, zoodat men vermoedt, dat de daders in den tus- schentijd zich uit de voeten hebben gemaakt. Toen men het huis binnendrong vond men het lijk van den pastoor in de gang, waar bij nader onderzoek bleek, dat in de werkkamer alles overhoop was gehaald. Daar het bureau was geforceerd is het vrijwel zeker, dat roofzucht het motief van deze moord is geweest. Men weet intusschen nog niet of er iets wordt vermist. Onmiddellijk na de ontdekking van het misdrijf waarschuwde men de politie en de marechaussee. De dader of daders zijn op het oogenblik niet bekend. De Officier van Justitie te Roermond be vindt zich op de plaats van de aanslag. SNEEUW EN MIST Onze wispelturige winter De sneeuwjacht, Zaterdag j.L, heeft de kale landouen jn sprookjeswereld verwis seld. Echter, vooral in de groote steden, zijn bij dooi en zij heerschte oppermach tig dc practische bezwaren zeer hinder lijk. Dan is menigeen weinig vervuld van het poëtisch schoon dat Zaterdag spoedig mist en mest werd verdooid en is zijn aandacht meer gevestigd op de auto's, die als ware modderspuitei's het verkeer onvei lig maken, dat reeds in meer of mindere mate onveilig is. Na den sneeuwval de mist. Voor sneeuw en ijsliefhebbers een „lichtend" teeken. „Mist heeft sneeuw in de kist" zegt een oud volksrijmpje. Niettegenstaande dit win- tervoorteeken dooide het gestadig door en toonen de straten weer 't grauwe asfalt of de kale keien, die voor het loopen wel zoo geschikt zijn als dc „witte wade", welke in de groote stad heel spoedig een groezelige „sprei" wordt. Ongelukken hebben sneeuw en mist tot nu toe betrekkelijk weinig veroorzaakt. Te Amsterdam heeft de sneeuwval het ver keer zeer bemoeilijkt. De tram ondervond veel stagnatie. In de Leidschestraat was de boel geheel vastgeloopen. De reiniging had zich aanvankelijk bepaald tot het strooien van zout en zand. Later werden ploegen aan het werk gesteld, om het asphalt in de bin nenstad zooveel mogelijk vrij te maken. Auto's van den dijk Te Nieuw-Lekkerland zijn door de gladheid van den weg twee personenauto's van den dijk gereden. De eene werd be stuurd door den heer E. v. d. Mijle uit Streef* kerk; hij bleef aan den kant van de rivier liggen. V. d. M. liep geen letsel op. De an dere autc. bestuurd door B. van O. uit Amersfoort, kwam van den Zijdeweg en reed regelrecht van de steenen glooiing en kwam in dc Lek terecht. De chauffeur wist nog tijdig uit de auto te springen. Beide auto's zijn met een kraanwagen op den dijk gebracht. Te Goude is hij het woonwagenkamp een auto door de gladheid van den weg te gen een boom gebotst. De inzittenden wer den alle door glasscherven gewond. Alleen moesten de bestuurder, een schilder uit Hilversum, en diens zoon naar het van Itersonziekenhuis worden vervoerd. Te Santpoort hotsten door de gladheid van den weg twee auto's tegen elkaar. Het gevolg was, dat twee inzittenden gewond werden. Het luchtverkeer De sneeuwjacht, met als gevolg een slecht zicht, is van invloed geweest op den gere- gelden dienst der vliegmachines. De stag natie op Schiphol bepaalde zich hoofdzake lijk tot het met vertraging vertrekken der machines. Zoo vertrok het Indïë-vliegtuig de „Kieviet" eerst te 11,26, terwijl ook de eerste Londensche machine met vertraging vertrok. Zaterdagmiddag waS uit Engeland nog geen enkel vliegtuig aangekomen. De mist heeft heel wat meer moeite vei oorzaakt. De vliegtuigen konden op de vliegvelden te Amsterdam en Rotterdam door den mist niet landen. Het vliegveld bij Enschedé had geen hinder van den mist, waarom alle vliegtuigen uit binnen- en bui tenland daar geland en weer vertrokken zijn. Officïeele Berichten ONDERSCHEIDINGEN VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen Verschenen is het Voorloopig Verslag dèr. Tweede Hamer over de Surinaamsche be- grooting. Dc onderhandelingen in het bouwbedrijf De veertiende partij om het wereldkam pioenschap Dammen is geëindigd met remise Ten Venray is een pastoor iji zijn tuin vermoord. Op de Nieuwe Waterweg heeft een scheeps- botsing plaats gehad. Heden komt le Genève de Volkenbonas raad opnieuw bijeen. In Frankrijk dreigt kabinetscrisis door het s. aftreden der radicaal-socialistische rui mst es. In Addis Abeba ontkent men de successen van Graziani op het zuiderfront; men meldt daarentegen den val van Aksoem. DOODELIJKE AANRIJDING DOOR AUTO Bestuurder kon plotseling niets zien door rook van de tram Op de Groene Hilledijk te Rotterdam is gisteravond ongeveer 9 uur de 28-jariga J. IL, uit de Bothastraat, aangereden door een auto, die in kalmen gang naast da stoomtram reed, welke uit de richting Ba- rendrecht kwam. Het ongeluk is te wijten! aan de rook van de tram. die plotseling den bestuurder het uitzicht belemmerde. Behalve H. werd ook zijn verloofde mei, D- v. d. M., uit de Pompstraat tegen den grond geworpen. H. is eendge uren later in het ziekenhuis aan de bekomen schedel* breuk overleden. Mej. v. d. M. is met oen zware hersenschudding in het zieken/huis opgenomen. De auto is door de politie in beslag ge nomen. Groot wildreservaat op Sumatra Een der wildrijkste streken van Sumatra Aneta-Holland meldt: Na de instelling van uitgestrekte reserva ten ten behoeve van dc bcschenmng van de fauna in Atjeh en Djanibi, is thans bij be sluit van den Gouverneur-Generaal van. Ncderlandsch-Indië, d.d. 24 December ;.l., een wildreservaat vastgelegd en wel in het Zuiden van het eiland. Het terrein ligt in de residenties Benkoelcn cn de Lampong- sclie districten en is ongeveer 356.000 H.A* groot. Het beslaat een der wildrijkste stre ken van Sumatra. Van de belangrijke dierenwereld, die in het reservaat bescherming zal vinden, mogen afzonderlijk genoemd worden olifanten, rhinocerossen, tapirs, berg- antilopen en Maleische beren. Ook het landschap is .van een indrukwekkende schoonheid. De begrenzing aan drie kanten door de zee, maakt de moeilijke kwestie der bewa king hier lichter. Aan het reservaat werd de naam gegeven1 „Wild Reservaat Zuid-Sumatra I". Uitbrei ding met enkele gebieden in andere resi- dentiën wordt overwogen RECHTERLIJKE MACHT Amsterdam. Natuurlijk! Hun welzijn is Uw dagelijksche zorg. Is het niet zoo? Inderdaad Maar dan toch zeker ook hun geestelijk welzijn? Daar staat gij toch niet onverschillig, toch niet neutraal tegenover? ZeKer niet! Maar waarom geeft gij hun dan niet een krant te lezen, die met U hun geestelijk welzijn zoekt? Die met U er naar streeft om ze te houden en te versterken in de christelijke levensovertuiging? Gij, die Uw kinderen een „neutraal" dagblad laat lezen, durft gij deze vraag eerlijk onder de oogen zien? Draai er niet omheen, geef een resoluut antwoord. En laat het niet bij woorden, maar zend ons de bon, elders in dit nummer, ingevuld toe. Vrienden van ons blad, help hierbij een handje! Voor ieder, die een nieuwe abonné aanbrengt, ligt een mooie ZILVEREN THEELEPEL klaar. Wie de meeste abonné's werft, heeft kans op een van de tien groote prijzen, die zoo nu en dan in ons blad worden gepubliceerd, waarvan de le prijs is een VOLLEDIG AMEUMBLEMENT of een PRACHTIG HUISORGEL.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1