HUG GET" Onze Sigarenindustrie S6/RIJDAG 17 JANUARI 1936 TWEEDE BLAD PAG. 5 De Nijmeegsche Burgerij-Commissie voor Waaloverbrug ging, opgericht in 1905, maakt ter gelegenheid van haar jaar bijeenkomst voor het eerst een overgang over de nog niet geopende, doch vrijwel voltooide Waalbrug. Loonbijslag voor het Bollenbedrijf Vijftig pet. van het loon uitgekeerd boven vast Ie stellen minimam. Naar wij vernemen, zal voor het Jaar 1036 de loonbijslagregeling voor de bollenbedrijven worden voortgezet Deze regeling bevat o.a. de volgende be palingen: ie bijslag van de overheid wordt gegeven het loonbearag, dat in een bloembollen- bedrijf wordt uitbetaald boven een voor elk bedrijf vast te stellen minimum-loonbedrag. De bijslag bedraagt 50 pet. van hetgeen aan loon wordt uitgekeerd boven hetminimum. De inspectie stelt voor elke gemeente het minimum vast De afrekening met hen, die tot de rege ling zijn toegetreden heeft plaats na afloop van elk der tijdvakken, waarvoor de rege ling geldt De plaatselijke commissies worden met de regeling belast en zullen zijn samenge steld uit een vertegenwoordiger van het ge meentebestuur, één van de werknemers en één van de werkgeversorganisaties ter plaatse. Het boom kweeke rij bedrijf Naar wij vernemen, zal voor het jaar de loonbijslagregeling voor het boomkwee- kerijbedrijf worden voortgezet Deze regeling bevat o.a. de volgende palingen: De bijslag van de Overheid wordt gegeven in het loonbedrag, dat in een boomkwee- kerijbedrijf worot uitbetaald boven een be paald minimum-loonbedrag. Als loon wordt aangehouden het ter plaatse algemeen gel dende loon. (Loon betaald voor administra tief werk mag niet berekend worden). De bijslag bedraagt 50 pet. van het loon, dat voor werkzaamheden is uitgekeerd bo ven het bovenbedoelde minimum-loon bedrag. De afrekening met hen, die tot de rege ling zijn toegetreden, heeft plaats na afloop van het tijdvak waarvoor de regeling geldt De regelen voor de plaatselijke commissie zijn ten aanzien van de samenstelling de zelfde als die bij het bollenbedrijf. De weldadigheidspostzegels Opbrengst te Amsterdam gestegen De opbrengst van de Weldadigheidspost zegels in Amsterdam bedraagt f 53306.82 (v. j. f 50.181.36). De hierin opgenomen toeslag op de post zegels, welke geheel ten bate van het Kind komt, bedraagt f 18.347.83 (V. j. f 17374.02). RIJWIELPAD OUD-SOEREL-GORTEL De Rijwielpadvereeniging Noord-Veluwe heeft een rijwielpad doen aanleggen Oud-Soerel naar Gortel, dat leidt door een fraaie eenigszins heuvelachtige omgeving en dat voor het rij wiel toerisme in die streek een aanwinst is. De A.N.W.B heeft in de aanlegkosten van dit pad een ruime bijdrage verleend. ROFFELRIJMEN NOG EENS: DE MEISJES Beste Nederlandsche Meisjes! Trouwe Nederlandsche Maagd! 'k Heb me met de vreemde Lotte'a Blijkbaar op glad ijs geiuaagd Toen ik. haast een week geledenc Schreef in mijn eenvoudigheid Dat veel meisjes niet veel voelen Voor het juk der dienstbaarheid. Ik beken het graag: mijn wijsheid Was ten deele nagepraat Want ik had ze uit het tijdschrift Van de Werkéloosheidsraad, Maar wanneer een ronde schrijfster Schrijft: je weet niet wat je zegt En mij rondweg „grove leugens" In haar brief ten laste legt. Dan móét ik mij wel verzetten En beu: eer ik strak en stug: Van hetgeen ik heb geschreven Neem ik hier geen ivoord terug. Is er dan geen Hollandsch meisje Dat wil werken, maar niet kan? Loopen er niet honderdtallen Flinke meisjes zonder dan Wordt er niet door heel veel meisjes Steeds voor niets gesolciteerd Aangezien „een soort mevrouwen" Vreemde meisjes prefereert Zeker! Maar het ging in deze Over het bevreemdend feit Dat ons meisje wordt verdrongen Door de buitenlandsche meid Dieiets vóór heeft, ongetwijfeld, Geen mevrouw toch is zoo mal Dat ze zóómaar, zonder reden, 't Vreemde meisje nemen zal! Daarom, Nederlandsche Meisjes, Neemt de goede raad te baat: Zorgt er voor dat ge uw vak kent, Zegt de Werkeloosheidsraad. Want behalve met de centen (Blies mij iemand in het oor) Gaan de gare vreemde meisjes Met de jongens er vandoor. (Nadruk verboden.) LEO LENS. Officieele Berichten Vandaag is 't nieuwe postkantoor aan de Tuinlaan te Schiedam officiéél geopend. Interieur van het nieuwe gebouw, dat ten opzichte van het oude een belangrijke verbetering beteekent. De wandelpier te Scheveningen heeft tijdens de jongste stormen veel geleden, waardoor zij op sommige plaatsen gehavend werd. Reeds is men tot restauratie er van overgegaan. Mijlpaaltjes DM Sigaren l Wat zijn die lekker! il iïW- 2eer verklaarbaar uit MM de beste tabakken e V HANDWERK product. ^hr. Marine-vereeniging Wijziging ln het hoofdbestuor [in hel jongste nummer van het Chr. Ma- Ineblad wordt meegedeeld: ..De heer J. Herweije"* heeft zijn functie Us secretaris van het hoofdbestuur neergi- 6j-'d en is uit het h.b. petreden. In verband daarmede ontving het h.b. een phrijven van den heer R Meinema, inhnu leorlo dat deze functie in het h.b der mili- aire belangenvereniging (de V C.M.P.) ter jeschikking had gesteld on aanhood het sec retariaat der' CM.V. tijdelijk waar te nemen, otdat in de ontstane varature definitief zou lijn voorzien. Dit aanbod zal opeen spoedig e beleggen hoofdbestuursvergadering wor- lon besproken. Th» heer H heeft voor de CMV helang- *>jk werk verricht. Het h.b., dat hem daar- W>or dankbaar is. si>reekt hier caarne de loop u't dat Lij in staat zal worden gesteld lop reel zegenrijke arbeid voor de militai- fen-der zeemacht te verrichten. Het adres van het hoofdbestuur is voor in uitsluitend: 2uids tra a t 25, Den Helder. Eetbare oliën Verlaging monopolie-Crisisheffing Het „Ned. Weekblad voor Kruide nierswaren" meldt, dat het thans vast staat, dat de monopolie-crisisheffing op eetbare oliën met ingang van 27 Jan. a.s. met f 6 per 100 K.G. zal worden verlaagd en dus weer zal worden terug gebracht op de oorspronkelijke heffing van f 24 per 100 K.G. Onze Schoenindustrie DE IDEALE SCHOENWAS SCHEEPSBOTSING OP DE MAAS Te Kessel (L.) is een sleepboot uit Ant werpen op de Maas tengevolge van den snellen stroom der rivier op een stilliggende vischschokker gevaren Beide vaartuigen liepen ernstige averij op Persoonlijke onge lukken deden zich niet voor De politie he*ft van een en ander proces-verbaal opgemaakt. De weduwe van den verongelukten vlieger F'inat vertrekt van Le Bourget om te trachten het record Darijs- Tananarive te breken. Dreigend teveel aan koelhuizen Vetproductie onder controle? Een request aan de Regeering Ter bescherming van onze zuivelindustrie Een groep exploitanten en direc teuren van openbare koelhuizen in Nederland, aangesloten bij de Vereen. De Nederlandsche Koudestichtlng, hebben aan de Ministers van Binnen- landsche Zaken, Financiën, Handel, Nijverheid en Scheepvaart, alsmede Landbouw en Visscherij, een ro- kuest gezonden, waarin zij de aan dacht dezer bewindslieden vestigen op de vele plannen tot oprichting van koelhuizen in verschillende plaatsen; hun ernstige bezwaren daartegen ont wikkelden en op grond biervan toestem ming vragen om eenigen hunner in de gelegenheid te stellen, de urgentie van hun mededeelingen mondeling toe te lichten. In regeeringskringen wordt thans overwo gen om de geheele vetproductie hier te lan de onder controle te brengen. Het moet in de bedoeling liggen de reeds bestaande controle op de productie van boter en margarine ver der uit te strekken tot alle eetbare oliën en vetten. Men hoopt op deze wijze een soort even wichtstoestand in de vetproductie te bereiken en te voorkomen, dat de productie van een der genoemde vetten zich zou kunnen uit breiden ten koste van onze zuivelindustrie. Is het „Ned. Weekblad voor Kruideniers waren", waaraan we dit bericht ontleeuen, wel ingelicht, dan treden bij de uitwerking van dat denkbeeld zoovele bezwaren va a practischen aard aan den dag, dat deze con trole, mocht ze werkelijk uitvoerbaar blij ken, nog wel even. op zich zal laten wachten. Invoerrecht op koffie Verzoek van Cultuurondernemingen Er bestaan plannen tot oprichting van koelhuizen in het Westland en te Utrecht, doch tot op heden is de in Nederland be schikbare koelruimte ruimschoots voldoen de om in de behoefte te voorzien. Aangezien van regeéringswege geen groote buitengewone' opslag van vleesch (hetzij rund- of varkensvleesch) noch van andere waren is te verwachten, mag zelfs worden aangenomen, dat in 1936 en volgende jaren in Nederland een groot overschot aan be schikbare koelruimte zal bestaan. Het zal dan ook zeer de vraag zijn of de bestaande bedrijven voldoende emplooi zullen vinden om hun personeel in vollen omvang aan den arbeid te houden, resp. hun verplich tingen aan rente en aflossing te voldoen. Indien geen nieuwe artikelen de plaats der oude innemen, zullen verschillende bedrij ven niet op den voet van vorige jaren kun nen worden voortgezet. Waarschijnlijk zul len de economische zwakkeren het veld moe ten ruimen. Desniettegenstaande wil men nieuwe in richtingen oprichten (o. m. voor fruit), hoe wel een rendabele exploitatie op nader in- het adres aangegeven gronden onmo gelijk is. Daarom wordt de Regeering verzocht haar medewerking niet te verleenen tot het op richten van door openbare lichamen (ge meenten) te exploiteeren fruit-koelhuizen, noch financieel noch door het stellen van garantie voor kapitaalrente. WAALWIJK GROOTSTE KEUS NIEUWSTE CREATIES DE 3 CENTS SIGAAR

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 5