KYRIAZ I DE MOEILIJKHEDEN VAN HET ITALIAANSCHE LEGER Geniet van Ferik oval - Finas round - 25 ets. DONDERDAG 16 JANUARI 1936 EERSTE BLAD PAG. 2 Buitenland EUROPA IS OORLOGSMOE Terwijl de Italiaansche en Abessijnsche strijdkrachten, die in het Oost-Afrikaan- sche conflict tegenover elkander staan, tot een soort van evenwicht schijnen te zijn gekomen, zoadat er den laatsten tijd noch naar deze noch naar gene zijde inderdaad doorslaggevende successen waren te boe ken, heeft het er allen schijn van, of in de Europeesche hoofdsteden meer dan ooit naar een einde van deze gevaar opleveren de historie wordt gestreefd. Telkens op nieuw duiken er geruchten op over nieu we bemiddelingspogingen, welke nu eens door Laval, dan weder door België of het Vaticaan zouden worden ondernomen; het verlangen naar vrede is als een Sint- Elmusvuur, dat zich aan alle uitstekende punten tracht vast te hechten. Begrijpelijk is, dat de internationale pers hierbij tot de conclusie komt, dat er in Italië wel zoo langzamerhand ontmoe diging aan den dag moet treden, gezien het traag en niet bijster voorspoedig ver loop, dat de krijgsgebeurtenissen sinds het optreden van maarschalk Badoglio hebben genomen. Intusschen laat de Italiaansche propaganda het hierbij niet zitten, omdat men in Rome uitstekend beseft, welk een funesten invloed de openbare opinie bij eventueele vredesbesprekingen zou kunnen uitoefenen. Zooals het er bij het plan Laval-Hoare even op geleek, dat de Negus het kind van de rekening zou worden, dank zij de gangbare meening, dat Rome er aan de fronten vrij sterk voorstond, zoo zou het thans kunnen gebeuren, dat thans Italië-s vooruitzichten extra laag zouden worden aangeslagen, bij nieuwe diploma tieke pourparlers. In dit licht moet men het uitvoerig communiqué bezien, waarin Stefani den huidigen toestand in Abessinië uiteenzet Met voorbeelden uit de koloni ale geschiedenis tracht dit persbureau aan te tóonen, dat Italië als veroveraar toch zoo min nog niet is, en dat er absoluut geen reden is, zijn kansen op slagen al te gering te achten. Intusschen heerscht in Londen een an dere stemming. Men is er van meening, dat deze oorlog reeds lang genoeg heeft geduurd, en dat er liefst op aan moet wor den gestuurd, hem niet te laten ontaarden in een slcepende ziekte. Gaarne zou men natuurlijk zien, dat Mussolini voor een niet te miskennen échec zou komen te staan, mits daarbij slechts overduidelijk aan den dag Trad, dat de Abessiniërs dit ntet aan eigen strijdvaardigheid en strategie, doch overwegend aan de hulp en bijstand van den Volkenbond zouden te danken hebben. Een al te zeer op zichzelf vertrouwend Ethiopië zou zoowel voor de Britsch-Fran- sche'economische aanspraken in dit land, als voor het geheele blanke prestige in de koloniale wereld fnuikend kunnen wezen. Parijs beziet deze dingen in een eenigs- zins -ander licht Loopt Italië in de Abes sijnsche bergen al te bloedig vast, dan be- teekent dit een zoodanige positie-verzwak king van dit land binnen de grenzen van Europa, dat Duitschland een meer -dan ooit te duchten factor wordt. Heel het verloop van het Abessijnsche conflict heeft Frank rijk met zorg vervuld; het acht nog immer een sterk en weerbaar Italië, dat Oosten rijk legen de Dultsche „Anschluss"-aan- spraken kan ruggesteunen en een bolwerk kan .vormen tegen den drang van Berlijn in de richting van den Brenner, een zeer wenschenswaardig ding. Lavals hoop is er momenteel op gericht, 'dat de stemmen, die in verschillende lan den, met name in Polen en Duitschland, opgaan voor een spoedige herziening van het vraagstuk der koloniën, Engeland na denkend zullen stemmen. Duitschland in althans een deel van zijn oude koloniaal bezit hersteld beteekent een opnieuw in kracht toegenomen erfvijand, want anders dan als zoodanig kan het Fransche minis terie van buitenlandsche zaken zijn Rijn- huurman nog steeds niet beschouwen. De vraag waarvan thans alles schijnt af te hangen is nu: Wordt Mussolini reeds min of meer murw, krijgt hij ooren naar een vergelijk, dat hem uit de impasse kan helpen? Luistert men naar de Italiaansche berichtgeving, dan is hiervan vooralsnog weinig sprake; echter blijft de mogelijk heid dat men achter de schermen geneigd is, een minder hoogen toon aan te slaan, dan op de een af andere binnenlandsche tribune. Inmiddels is ook de Londensche vloot- conferentie aan de Japansche vasthoudend heid te gronde gegaan, en begint zich meer en meer af te teekenen het antagonisme in het Verre Oosten, waarop men zich, door het maken van een schoone lei in Europa, zoo goed mogelijk voorbereid wil houden. Hoe groot de gevaren zijn, welke rond den Pacific dreigen, leest men af uit het koortsachtig tempo, waarmee zoowel in de Vereenigde Staten, als in Groot-Brittannië en Sovjet-Rusland bewapend wordt. De oorlog in Oost-Afrika „KOLONIALE OORLOGEN ZIJN LANGDURIG Het agentschap Stetfani publiceert de vol gende beschouwing: Den laatsten tijd legt de buitenlandsche pers op kwaadwillige wijze den nadruk, op den zgn. stilstand der operaties in Oost- Afrika. Nu is het niet alleen voldoende do kaart te bekijken om zich zonder mpeite er van te overtuigen, dat geen enkele stil stand ingetreden is, maar te dien aanzien zijn uit militaire bron détails en preciseerin gen ontvangen, die het beste bewijs vormen voor de onwaarheid van do buiten landsche insinuaties. Het is bekend, dat Italië beschikt oVet twee militaire bases in Oost-Afrika, te we ten Massaoea in het Noorden en Mogadiscio in het Zuiden. Van Massaoea naar Aamara is een afstand van 120 KM, van Asmara naar Makallé ?93 KM, van onze oude grens naar Makallé 170 KM en van Makallé naar Dessiè 270 KM. Wat het Zuiden betreft. Mogadiscio ligt 400 KM van Dolo en om Gherlogoebi to be reiken moet men een afstand afleggen van 600 KM. Men moet echter niet alleen rekening houden met de afstanden, maar ook met den aard van de bodemgesteldheid. In het Noorden bijvoorbeeld vertrekt men van het niveau der zee, d.w.z. op 0 M hoogte en men komt eindelijk op de hoogvlakte, die een niveau heeft van 2300 of 3000 M. Hetzelfde is het geval in het Zuidten, want de bergen van Somaliland stijgen boven de vlakte uit met een niveau verschil van 2000 M. Bovendien moet rekening worden gehouden met het ontbreken van wegen. Bij deze moeilijkheden van aardrijkskun digen aard moeten nog gevoegd worden die, welke betrekking hebben op de intendance diensten. manschappen, moet men beschikken over een indrukwekkende ravitailleervngsorgani satie, die tevens moet voorzien in de voe ding der bevolkingen, die door ons onder worpen zijn. Om bij benadering een idee te krij gen van de ontzaggelijkheid van deze organisatie is het voldoende eraan te denken, dat iedere groep van 10.000 man dagelijks ongeveer 70 ton levens middelen verbruikt, waarvan een deèl bestemd is voor de lastdieren, waarbij komt 100 ton munitie voor iederen dag van oorlogsactie. Om deze 170 ton te vervoeren heeft mon 170 vrachtwagens uoodig in verband met den toestand der wegen en de niveauver schillen. Het aanleggen van wegen, wat van kapi taal belang is, is op sommige terreinen, voor al op brokkelige terreinen, buitengewoon moeilijk. Men heeft dikwijls de noodigc steenen moeten halen uit plaatsen, die 30 KM verwijderd lagep. En natuurlijk, hóe grooter het contingent manschappen wordt hoe grooter ook de moeilijkheden worden. Dat is de reden, waarom de opmarsGh iii het begin gemakkelijker was, terwijl men daar entegen in dit stadium zorg moet dragen voor het in orde brengen van het bezette terrein. Historische voorbeelden Trouwens, wanneer zij, die in het buiten land critiek uitoefenen en die critici zijn ongetwijfeld te kwader trouw, eens de campagne bestudeèrden van Lord Napier m 1867, zouden zij merken, dat hij ook ver trokken is van eep plaatsjo nabij Massaoea en ODgeveer oirze route heeft gevolgd, mei dat verschil, dat zlln contingent slechts uit 35.000 man bestond en beschikte over een groote hoeveelheid transportmiddelen, waar onder zich zelfs olifanten bevonden. Lord Napier ontmoette geen enkelen tegenstand, want keizer Theodore trok zich terug te Magadal. Ondanks dit alles heeft hij zeven maanden noodig gehad om bij deze plaats aan te komen. Niemand, d. te goeder trouw ie, kar\ zich er dus ovc verbazen, dat wij niet meer hebben verricht in zoo weinig tijd. Aan den anderen kant moet "ook be dacht worden, dat koloniale oorlogen langdurig zijn. Zelfs Lord Kitchener heeft voor zijn campagne in Egypte drie jaar noodig gehad, terwijl hij toch op zijn flanken beveiligd was en aan het hoofd stond van slechts een ge ringe hoeveelheid maneohappen. Ten slotte moet men er aan dêplken, dat Italië zich bevipdt voor een Ethiopië, dal enorm versterkt is door hulp van buiten. Men zou alle vreemde wapenen, die door dit land ontvangen zijn, kunnen opnoemen on zeggen wanneer en uit welke landen «lie oorlogswapenen in Abessijnsche handëa zijn gekomen. Pierre Lqval, 'de Fransche minister oresiderd, verlaat het Palais Ebjsée na de kabinetszll- llng van Dinsdag jongstleden* Dat alles legt ons behoedzaamheid op. In geen enkele koloniale campagne heeft men een zoo groot aantal militaire troepen ge bruikt. Ondanks het klimaat, ondanks de insecten, ondanks het gebrek aan water, vooral in Somaliland, genieten de Italiaan sche soldaten een zeer goede gezondheid en zullen zij voortgaan zeer goed den oorlog te voeren. De anti-sancti-campagne Het agontsehap Stefaini meldt: Dagelijks ziet men van alle Romeinsehe stations enorme transporten vertrekken met treinen, bestaande uit dertig wagons elk, getrokken door twee of drie krachtige locomotieven. Het zijn de treinen, die naar de staalfabrieken van Torni al het afval van ijzer, koper, messing, zink en lood ver voeren, dat te Rome verzameld wordt bin nen het kader van den strijd togen do sancties De gemiddelde hoeveelheid metalen, die gesmolten wordt om te worden omgezet in wapenen en munitie, bedraagt 60.000 Kg per dag. Tot dusverre heeft de stad Rome alleen ZYi millioen Kg oude metalen naar de hoog ovens vain Terni gezonden. Op 21 April a.s. zullen in de buitenwijken van Rome autobussen in dienst worden ge steld, die gedreven worden door electricjteit waardoor het benzineverbruik aanzienlijk wordt verminderd. In het centrum zullen bussen met benzine motoren blijven rijden De Zweedsche nota Betreffende de Zweedsche nota aan Italië waarin sprake is van een directen aanval op de Zweedsche Roode Kruis-ambulance. Verluidt te Rome van bevoegde Italiaansche zijde, dat de Zweedsche voorstolling van zaken, gelijk reeds herhaaldelijk uiteen gezet is, niet overeenstemt met de Italiaan sche opvatting. De Italiaansche regeering zal de nota be- studeeren en te gelegener tijd haar ant woord doen toekomen. Arbeiders voor Afrika Van Napels vertrokken gisteren per sj. „Cesare Battistl" 1000 geschoolde arbeiders naar Oost-Afrika. Weer een ambulance gebombardeerd? Volgens berichten uit Abessijnsche bror. zou aan bet Noordelijk front wederom eeri Roode "Kruisafdeeling door vliegers zijn ge bombardeerd. Drie Italiaansche bommenwerpers zouden de Roode Kruisaf dee ling, welke hij Waldia op ongeveer 150 KM tan Noorden van Des siè is gestationneerd, met bommen hebben bestrooid. Twee verpleegsters zijn gewond. Alle be kententen zouden zijn vernield. De ambulances blijven In Abessinië De in Abessinië verblijvende vertegen woordiger van het Internationale Roode Kruis, heeft, volgens een Abessijnsch be richt. pertinent tegengesproken, eenig voor stel te hebben gedaan of ecnige verklaring te hebben afgelegd, dat de afdeelingcn van het Internationale Roode Kruis uit Abes sinië zouden worden teruggetrokken totdat Italië veiligheid tegen bomaanvallen zou ga randeeren. Hij verklaarde in het goh eel geen verkla ring te hebben afgelegd. Hij werkt thans aan zijn rapport, dat hij direct aan het Roode Kruis te Genève zal toezenden. De toestand in Godjam Van Italiaansche zijde worden opnieuw geruchten in omloop gebracht over een'op stand tegen het gezag van den negus in het gemed van Godjam, gelegeD teD zuiden van het Tanameer. Vermeld wordt, dat de rebel lieer het karakter van een revolutie zou hebben aangenomen, en dat aan de offici eels Abessijnsche troepen nabij Debra Mar- kos door de rebellen een zware nederlaag zou zijn toegebracht. Ditzelfde bericht circuleerde reeds eenige dagen geleden, en werd destijds reeds door ons vermeld; Het is niet ondenkbaar, dat het thans op nieuw naar voren komt, in verband met oe précaire positie, waarin zich de Italianen rell aan het noorderfront moeten bevinden. Moet Hitier geopereerd worden? „Er is geen sprake vanl" Zooals in een officieel communiqué d.d. -ö Augustus 1935 werd medegedeeld, heeft rijkskanselier Hitler liet vorig jaar een keeloperatie ondergaan. Sedertdien, zoo schrijft de „Paris Soir", is nog herhaalde malen het gerucht ver spreid, dat Hitler nog steeds lijdende is aan een aandoening van het strottenhoofd; men sprak zelfs van kanker. Naar men verzekert, zou professor Sauer- bnich, die aan gene zijde van den Rijn een groote reputatie geniet, do verantwoorde lijkheid voor een nieuwe operatie niet op zich hebben durven nemen. Nadien deed men nog eén beroep op don beroemden Weenschen keeïspecialist, pro fessor Neumann. Thans, zoo gaat het blad dan voort, mcenen wij te weten, dat ook een Fransche geneesheer door bevoegde Berlijnsche kringan gepolst is. Het zou prof. Georges Portniann van de medische faculteit van Bordeaux zijn, senator van de Gironde, een zeer gezaghebbend genees heer. Intusschen heeft de keeïspecialist Arnold von Eickén, professor aan de universiteit van Berlijn, die in het begin van het vorig jaar een polype van een van de stemban den van den rijkskanselier heeft verwij derd, verklaard, dat er absoluut geen reden was om een beroep te doen op een buiten- landschen specialist, aangezien de stem van den Führer thans volkomen helder en zijn gezondheidstoestand uitstekend is. Ook op het Duitsehe ministerie van bui tenlandsche zaken en van propaganda ont kent men formeel de geruchten, die om trent dep gezondheidstoestand van Hitler de ronde doen. Er is, zoo wordt verklaard, geen sprake vap, dat de Führer geopereerd m<*'' Hrden. POLENS BUITEN LANDSCHE POLITIEK Minister Beek bespreekt internationale toestand Voor de Sejm-commissie voor buiten landsche zaken heeft de Poolsche mi nister Beek een exposé gegeven van de beginselen dor Poolsche buitenland sche politiek. Nadat minister Beek de verklaring had afgelegd, dat de houding die Polen aan neemt ten aanzien van het Oost-Afrikaan- sche conflict volkomen objectief en gedes interesseerd is, zeide hij, dat de Poolscho politiek opbouwend zijn wil, en begrip wil toonen voor de werkelijkheid. Zij zoekt naar practische oplossingen. Zij heeft zich geuit in de regeling der belangrijkste aan gelegenheden met de nabuurstaten, in tast bare overeenkomsten. Minister Beek herinnerde hierbij aan de belangrijke rol, door Polen gespeeld bij de totstandkoming dor non-agressiepacten tn< schep de Sovjet-Unie en haar westelijke buren. Polen hoeft den eersten stap gedaan tot het 6cheppon van voorwaarden voor permanent vreedzame betrekkingen tus schen Rusland en do landen met een an deren staatsvorm. Het verdrag met Duitsch land is door de wereldmeening gezien als een der belangrijkste gebeurtenissen op den weg van het streven naar vreedzame samenleving in het Europa van na den oorlog. Bij het sluiten van dergelijke over eenkomsten is Polen er steeds op bedacht geweest, vroegere verbintenissen niet aan te tasten. In den laatsten tijd, aldus zeide de minister, wordt steeds meer gesproken over regionale organisatie. Het is ge bleken, dat de Volkenbond niet de ge heele wereld kan bestrijken, en daar uit is het opkomen te verklaren van tie regionale gedachte, die misschien op zichzelf ook juist is. Wij moeten echter vaststellen, dat het onze zaak is te bepalen, wat wij beschouwen als ge bied van Poolsche belangen en dat wij in dit opzicht geen klaargemaakte re cepten aannemèn. Wie onze medewer king wil, kan zich met ons verstaan. Polen onttreHt zich niet aan king, maar het moot motief en doel der voorgestelde overeenkomsten kennen. De betrekkingen tot Roemenië en Let land (Hitwikkelen zich gunstig. Litaoen en Tsjecho Slowakije Hef wonderlijkste verschijnsel, aldus ver volgde Beck, is Litauen, dat in zijn betrek- Tringén tot Polen geen der normen erkent, die door beschaafde landen in het buur- verkeer worden toegepast. Het proces be treffende den moord op Pieracki heeft de zaken in een nieuw, smartelijk licht ge stéld. Volgens de acten heeft een vroeger lid der Litausche regeering deel gehad aan de financiering van het terrorisme in Po len. Indien na een nauwkeurig onder zoek zou moeten worden vastgesteld, dat het hier een handelwijze betreft, die nog door de Litausche regeering wordt gevolgd, dan zou Polen Litauen moeten beschouwen als een element, gevaarlijk voor den vrede. De publieke opinie in Polen is verder sedert langen tijd verontrust door de be handeling der Polen in Tsjecho-Slowakijo en de Poolsche regeering zal steeds met die openbare meening rekening houden. Er heeft met Praag een gedachtenwissc- ling plaats gehad, waarbij de overtuiging tot uiting kwam, dat over de verhouding tusschen heide landen in de eerste plaats wordt beslist door de behandeling der Po^ len in Tsjecho-Slowakije. Diplomatiek kunstgrepen zullen hier niet baten: slechts de goede wil der regeering te Praag zal door Polen gewaardeerd worden en bijdra gen tot de schepping van. een gunstiger atmosfeer. Amerika's neutraliteitswet Italiaansch-Amorikaansche protesten Voor de commissie voor buitenlandsche zaken van het 'Amerikaansche Huis van Afgevaardigden heeft Frank Cassassa ver klaard, dat hij uit naam der Amerikaan sche burgers van Italiaansch origine pro testeerde tegen het wetsontwerp betreffen de de neutraliteit der Vereenigde Staten. Hij zeide, dat minister Hull in een schrij ven aan den Volkenbond de toepassing van sancties had goedgekeurd en dat dit schrijven tegelijkertijd als de verklaringen van Engeland en Frankrijk te Genève was aangekomen. De verklaring van Cassassa lokte leven dige protesten uit en men eischte, dat hij met bewijzen zou terugkomen. Cassassa verwijderde zich inderdaad en zeide bij zijn terugkeer, dat hij zijn verklaring in trok. Poter Sabbatino, de voorzitter der ver- eeniging van Amerikaansche vrienden van Italië, hééft als zijn meening te kennen ge geven, dat het neutraliteitsontwerp door dén Britschen premier geïnspireerd zou kunnen zijn. Hij meende, dat de Ameri kaansche regeering niet de polis van een Britsche levensverzekering behoeft te tee kenen. EEN EX-MILLIONNAIR OVERLEDEN Een man, die eens 14 millioen dollars heeft bezeten, is dezer dagen te Denver (Ver. SL) op 93-jarigen leeftijd in armoe dige omstandigheden overleden. E. A. Colburn was in zijn rijken tijd eigenaar van de Gold King en Ajax mijnen bij Cripple Greek (Colorado). Zijn enorvn fortuin had hij belegd in spoorwegmaat schappijen; hij liet groote hotels bouwen, terwijl hij er een renstal op nahield. Bij opening van zijn testament bleek, dat d$ pqlatenschap bestaat uit twee gou den ringen, dje ergélis in een lommerd staan. JAPAN EN DE VLOOT- CONFERENTIE De breuk onherstelbaar! De herziening der Pacific-bewapening Gisteravond om kwart voor zés heeft de Japansche delegatie de Londensche vlootco'nfereutie officieel verlaten, nadat admiraal Nagano nog van tevoren een uiteenzetting had gegeven van het Ja pansche standpunt, nl. de vaststelling Als voorzitter van de conferentie, heeft de eerste lord der admiraliteit, lord Monseil, daarna een uiteenzetting gegeven van de houding der Britsclie delegatie ten opzichte van het Japansche voorstel. Hij zeide daarbij o.m. dat volgens de op vatting der Britsche delegatie de vlootsterk te niet kan worden afgemeten naar het aan tal oorlogsschepen, zonder rekening te hou den met andere factoren, als de verre lig ging van de viootbases en de voorzienings bronnen, benevéns de kwetsbaarheid der verbindingswegen. Een mogendheid mat over de geheele wereld uitgestrekte verant woordelijkheden moet haar vlootkrachten gebruiken voor de bescherming der zeever bindingen en moet derhalve meer strijd krachten bezitten dan een mogendheid, die in staat is, alle vlootstfydkrachten In of nabij haar thuiswateren te houden. Dèrhalve achtte de Britsche delegatie het voorstel, een gemeenschappelijke hoogste li miet toe te possen, hetzij voor het Britsche gemcenebest. de Vereen. Staten en Japan, hetzij voor alle mogendheden, niet in over eenstemming met de defensic-vereischten van het Britsche rijk en was.zij het eens met de Vereen. Staten, dat het onmogelijk 13 het standpunt te handhaven, dat gelijke be wapeningen gelijke veiligheid geven. Wanneer het Japansche voorstel algemeen zou worden toegepast, zou dat heteekenen. dat ieder land, hoe klein ook, zijn hulpbron nen en hoe klein ook zijn verantwoordelijk heden mogen zijn, niet alleen het recht zou hebben zijn vlootsterk te op te voeren toe een gelijke sterkte als van zijn buren, maar zelfs aangemoedigd zou kunnen worden, al dus te handelen. Zoo zou het plan zeef* wel een aansporing kunnen vormen voor algemeene uitbreiding van den aanbouw onder de mogendheden, die op het oogenblik kleine vloten bezitten De Britsche regeering en het volk staan in niets bij Japan ten achter, wat het ver langen betreft een algemeene vermindering te zien der vlootbewapeningen, maar een dergelijke vermindering moet tot stand ge bracht worden, door een methode, die fair is voor allen en de veiligheid van nieman j aantast. Wat zullen'de gevolgen zijn? De marinemedewerker van de „Daily Te lcgraph" wijst er heden nadrukkelijk op, da* het uittreden van Japan uit de vlootconferentie waarschijnlijk de uit breiding en vestiging van Amerikaan sche en Britsche vlootsteunpunten in den Stillen Oceaan tengevolge zal heb ben. Wanneer Amerika uitvoering geeft aan zijn plan, nieuwe vlootsteunpunten te bouwen, dan zal waarschijnlijk ook En geland gedwongen zijn, zijn positie In den Stillen Oceaan opnieuw aan een on derzoek te onderwerpen. O.a. zou de restauratie overwogen worden van de verdedigingswerken van Hongkong, waaraan sedert 16 jaar niets gedaan is, en die derhalve verouderd zijn. De houding van Japan zal evenwel geen bewapeningswedloop tengevolge hebben. En geland en de Vereen. Staten hebben reeds een accoord gesloten inzake de wederzijd- sche vlootsterk te. waardoor een Engelsen Amerikaansche bewapeningswedloop is uit gesloten. In Amerika begrijpt men wel, dat Engeland zijn vloot weder op de gcwenschto sterkte moet brengen. O.a. is een aanzien lij ke verhooging van de tegenwoordige B '«iche kruisertonnage noodig. onrts is door de houding van Japan, de voltooiing van het ontzaglijke Amerikaan sche bouwprogramma onvermijdelijk ga- maakt, waardoor de Vereen. Staten tegen 1942 de grootste vloot ter wereld zullen be zitten. „Japan heeft de vlootconferentie gedood", zoo luidt overigens het commentaar van de „Daily Telegraph". Het blad betoogt, dit Japans houding zonder twijfel van ongun- stigen invloed zal zijn op de positie van Japan ter zee. De overige vlootdelegalias zijn er volgens het blad van overtuigd, dat Japan een diplomatieke fout van den eer sten rang heeft begaan. De sterkte van het Roode Leger 1400.000 manschappen onder do wapenen! De plaatsvervangende volkscommissaris van oorlóg Toekasjevsky, he§ft aan het centraal executief comité medegedeeld, dat het roode leger momenteel l.?0ü 000 man onder de wapenen heeft, tegenover 940.000 man een jaar geleden. De verhoógmg van het aantal manschap pen is, aldus verklaarde Toekasjevsky. ten gevolge van de dreiging aan de grenzen noodzakelijk geworden. Toekasjevsky verklaarde verder, dat Rusland met groóten spoed U-booten en andere oorlogsschepen bouwt en zijn tank en gasafdeelingen vermeerdert Bovendien zijn zes militaire academies opgericht, welke worden bezocht door 16.000 leerlingen. De duur der cursussen aan deze academies is onlangs van vier op vijf jaar gebracht Het aantal reservetroepen is momenteel even groot als voor den wereldoorlog. Deze troepen bestaan uit tien millioen man. Autobus in ravyn gestort Nabij Jekaterlnoslow is een autobus met arbeiders ln egp ravijn gestort. Het aantal dooden en gewonden is zeer aanzien- 1 liJL HITLER SPREEKT TE DETMOLD .ALLES ZAL OFFERS MOETEN KOSTEN...." Rijkskanselier Hitier heeft eon bezoek ge bracht aan Detmold, waar hij in een vlieg- tuigloods een redevoering heeft gehouden Hitier werd ingeleid door den leider van het Duitsehe Arbei&sfront, Dr. Ley. Hitler heeft in zijn redevoering een over zicht gegeven van de werkzaamheaen in dp afgeloopen drie jaren, waarbij hij er op wees hoe kort eigenlijk een termijn van drie jaren in een menschenleven is. Toch zijn ze ons, die er in geleefd hebben zeer lang gebleken. Do geschiedschrijvers zullen voor deze drie jaren meer pagina's noodig hebben dan in menig tijdvak voor de beschrijving van tien, misschien 20, 50 of zelfs 100 jaren. Gij allen weet, aldus vervolgde Hitier, dat onze toekomst niet over rozen zal gaan, doch dat allee hard zal moeten worden bevochten en of fers moet kosten. Het resultaat valt 6teeds hem ten deel, die staande blijft en nimmer de zenuwen verliest Het is van geen belang of deze of gene burger dit of dat niet heeft, doch slechts één ding is van belang: of het Duitsehe volk sterk genoeg zal zijn om zich in deze wereld te kunnen handhaven. Nog iets kunnen wij uit den strijd van weleer voor de toekomst leeren, nl.: Er moot steeds een wil zijn, die don doorslag geeft. Want ook indertijd zou de beweging niet hebben overwonnen, wanneer zij niet dóór een wil zou zijn beheerscht, wanneer niet een wil de geheele beweging met zich zou hebben opgstuwd. Hitier besprak nog de persvrijheid, waar bij hij tegenover de bandeloosheid van een belangenpers van eertijds de ijzeren disci pline stelde van de pers van heden, voor welke geen zucht naar winst bestaat, doch welke een enkel doel heeft: het welzijn van het volk. Ten aanzien van de wereldsituatie zeide Hitier, dat Duitschland met niemand moei lijkheden zoekt, doch dat het sterk moet zijn, opdat niemand het zal kunnen aan vallen. De nieuwe vliegtuigloodscn zijn een zinnebeeld van de opstanding en weerbaar heid van Duitschland. Met vertrouwen, aldus Hitier, kunnen wij in de toekomst zien. Wij kunnen dezen weg vreedzaam gaan, omdat wij sterk zijn en met trots, hoop en vertrouwen zijn bezield. Hitier besloot met een beroep op de oudo strijdmakkers denzelfden geest te bewaren, welke in de gedenkwaardige dagen tot de overwinnning heeft geleid en Duitschland heeft gered. AMERIKAANSCH VERKEERS VLIEGTUIG VERPLETTERD Ramp vroeg zeventien dooden Slachtoffers onherkenbaar verminkt Het Amerikaansche civiele lucht verkeer Is getroffen door een ramp van een voor de Veroenigde Staten ongekenden omvang door het ver ongelukken van een verkeersvlieg tuig der American Air Line, dat met al zijn inzittenden in Arkansas te pletter is geslagen. Het toestel, dat onderweg was van Newark (New Jersey) naar Los Angeles, dus op de transcontinentale route, zou in Little Hoch een tusschenlanding maken. Toen het al daar niet op den vastgestelden tijd aan kwam, en de vertraging onrustbarend werd, is men uit deze stad op onderzoek uitga trokken. Een boer had het ongeluk te Goodwin ge meld en het duurde vier uur voor de hulp expeditie zich door het kreupelhout en het moeras had heengewerkt naar de plaats ies onheils. Zij troffen het totaal vernielde toestel aian tusschen Memphis'én Little Reek, waar hi'.t gedeeltelijk was weggezakt in een moeras. De wrakstukken lagen over een afstand van 100 meter in het rond verspreid. Het was uiterst moeilijk, de plek van het onge luk te benaderen. Boeren, die tenslotte het wrak wisten te beruiken, kwamen tot de ontdekking, dat de veertien passagiers, de belde vliegeniers én de stewardess bleken omgekomen te zijn Del ij ken der zeventien slacht offers waren onherkenbaar ver minkt. Later vernam men, dat het ongevaj ver moedelijk aan het verliezen van een pro- pel lor te wijten is. Smith, de president-commissaris van de American Airlines deelde mee, dat de maat schappij dadelijk in samenwerking met hel departement van handel een onderzoek naar de oorzaken van het ongeluk zal instellen. GEMENGD NIEUWS DE DOODELIJKE WINDRUK Fletser overleden Door een hevigen stormwind kwam dezer dagen de 62-jarige C. Beus te A n d ij k mut zijn fiets op straat te vallen, zóó, dat bij een schedelbreuk bekwam. D«- man is thans aan de gevolgen van zijn val overleden. Het ongeval bij Renswoude Automobilist aangehouden De automobilist, die dezer dagen bij Renswoude in de beruchte bocht al daar een wielrijder aanreed en daarna niet slopte is te Amsterdam aangehouden. Na te zijn verhoord is hij weer op vrije voeten gesteld. Cocaïne-handelaars gearresteerd In woning van zokeren S., te Slttard, zijn aangehouden genoemde S., benevens zekere B. van D. en Van der B., alten ver dacht van het te koop aanbieden van luO tot 500 gram cncathe, welke in beslag wee den gertomen. De aangehoudenen zijn te Geleen in arrest gesteld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2