3§ü=5'» $hmwgtiksdit ïï(wtttwit BuC^ha'^ng!Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken HET VIJFDUIZEND-PLAN Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/» cL niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 5677 MAANDAG 13 JANUARI 1936 15e Jaargang airtjntentiepriptn: Van I rot 5 regels f M7'/> Elke regel meer 0.22'/» Ingezonden Mededeelingen van 1-5 regels 230 Elke regel meer 045 Handelsadvertentiën per regel 0.17 V» Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 'I bureau V wordt berekend f 0.10 CHRISTELIJKHEID VAN ZONDERLING GEHALTE Door de wildernissen van Zuid-Surinarue zweeft een Nederlandsche expeditie, welke de arts H. E. Rombouts deel uit maakt en deze schrijft in de N. RottCr reisbrieven. De tweede verscheen 8 Jan. 1.1. handelt over de arbeiders bij de expeditie en geeft blijk van een zonderlinge menta liteit. Deze spreekt onmiddellijk uit de grond stelling, waarop de beschouwing over de Surinamers rust, dat men „een volk het beste leert kennen, wanneer men er als werkgever tegenover staat". 'De reisbeschrijver gaat dus als vanzelf uit van de stelling, dat wanneer wij, Euro peanen, ergens komen, de inboorlingen ons behooren te dipnen. Nog pas kon men in ons blad lezen in een boekbeoordeeling: „De zwarte wordt door den blanke nog immer beschouwd als mindenvaardig, ja zegt de schrijver van Tam Tam, de Amerikaan John W. Van- dercook, de negers zelf nemen stilzwijgend aan, dat zij op de een of andere manier lager in de rangorde der schepselen staan dan degenen van ons, die zich verheugen in een blank uiterlijk." Maar zoo denken de Surinamers er blijk baar met over, want de heer Rombouts merkt op: „Het eerste wat je opvalt is het volkomen gebrek aan aangeboren beleefd heid van den Surinamer. Het is iets heel gewoons om je met een sigaret in de mond aan te spreken", terwijl ze elkander met „Mijnheer" aanspreken, j Dat is dus nog erger dan het „misdrijf", waarover de Minister van Onderwijs on langs sprak, dat sommigen „zonder hand schoenen ter audiëntie komen". Echter, de schrijver van de reisbrieven zal deze onbeleefdheid waarschijnlijk niet zoo erg vinden als het feit, dat hij aldus Omschrijft: „Allen zijn'Christenen, wat zich hoofdzakelijk uit in het zingen van psal- men en gezangen en het hardop lezen uit den Bijbel. Een geliefkoosd onderwerp van gesprek is ook het geloof, waar veel over gedebatteerd wordt. In het dagelijksche leven moet alle „Christelijkheid" echter van onze kant komen." 1 Ja, dat is ongetwijfeld heel erg, als men \-eel over geloof en Christendom spreekt, 'doch de beoefening er van aan anderen overlaat. Nu. moet ons echter van het hart, dat de Surinamers van de „Christelijkheiddezer expeditie wel niet heel veel zullen leeren. Immers, de schrijver vertelt, dat de ar beiders gauw klagen en moeilijk te bevre digen zijn en als voorbeeld dient dan het Volgende; Het tweede conflict kwam de volgende dag, Zaterdag. De basi of voorman kwam ons vragen of we de volgende dag ver der zouden trekken of rusten. „We «ju net op weg, wou je nu al rusten?' was onze vraag. „Ja, maar de heeren laten vragen of ze tegen hetzelfde loon op Zondag moeten werken?" „In het contract dat jelui geteekend hebt, staat toch duidelijk wat je dagloon is en dat de leider de rustdagen bepaalt en ook dat op rustdagen geen loon wordt betaald" was het antwoord van mijn reisgenoot. Maar op Zondag kon je toch niet tegen het gewone loon gaan werken, dat was nergens op de geheele wereld het geval, meende de basi. Of we al zei den, dat er nooit over hooger loon op Zondag gepraat was, ze meenden dat dat 1 toch onvermijdelijk was. Toen we zeiden dat er dan de volgende dag rust gehou den kon worden zonder loon, zooals in het arbeidscontract vermeld staat, zeiden J ze dat dat ook niet de bedoeling was. I Men kan respect hebben voor de sociale j ontwikkeling dezer koelies, dat zij zoo goed op de hoogte zijn met de collectieve con- pacten en werkliedenreglementen in Nederland,- dat Zondagsarbeid, indien nood zakelijk, dubbel gehonoreerd wordt. Maar men kan geen respect hebben voor de expeditie-leiders, die laten schrijven, dat de „Christelijkheid" alleen van hun kant moet komen en de arbeiders toesnauwen, dat de Zondag gelijk is aan de andere dagen der week. Men leze de geciteerde passage maar eens aandachtig: tegenover menschen, die althans zooveel weten van Christendom en geloof, dat ze de Bijbel lezen en Christelijke liederen zingen, neemt men de meest on verschillige houding inzake Zondagsrust aan, om van heiliging maar niet te spreken. Wanneer Nederlandsche „Christenen" op religieus gebied één zoo slecht voorbeeld geven, dan doet men beter niet over een beetje onbeleefdheid te klagen. GEDENKPENNING VAN DE K XVIII De „Koninklijke Begeer" te Voorschoten deelt mede, dat binnenkort de gedenkpen ning zal verschijnen, die zij op den beroem den tocht heeft vervaardigd in overleg met prof. dr. F. A. Vening Meinesz en het Ministerie van Defensie. Op de voorzijde staat de K. XVIII afge beeld met den aardbol, waarop de route is i aangegeven, terwijl op de keerzijde de na men vermeld staan van de geheele be manning. De penning wordt in den handel gebracht bp een grootte van 50 ni.M. DE GASFABRIEK TE VLISSINGEN Britsche Maatschappij weigert pensioenrechten te erkennen Arbeiders-organisaties procedeeren Heden zijn voor den plaatsvervan- gienden Kantonrechter te Middelburg de pleidooien gehouden in het proces van het personeel der Vlissingsclie Gasfabriek tegen de Imperial Conti nental Gas Association te Londen, die tot voor enkele maanden de Vlissing- sche Gasfabriek heeft geëxploiteerd en met welke een geschil is gerezen om de pensioenrechten van het personeel. De Vlissingsche Gasfabriek is het vorige jaar overgenomen door de N.V. Z e e u sche Gas M ij-, waarvan zoowel de pro vincie Zeeland, aJs de gemeente Vlissingen en de Ned. Ind. Gas Mij. aandeelhouders werden, waardoor de gasvoorziening van Vlissingen in handen kwam van een semi-ove rh ei dsbedrij f. Indertijd heeft de Britsóhe Mij. op de vraag hoe het stond met de pensioenrech ten van het overgenomen personeel, ver klaard dat zij wist wat haar verplichtingen waren en dat zij zich daaraan niet wilde onttrekken. De N.V. Zeeuwsche Gas Maatschappij deelde het personeel der Vlissingsche Gas fabriek mede, dat het de normale pensioen regeling, die geldt voor semi-overhei be drijven, zou krijgen, doch 6telde daarbij als voorwaarde, dat het personeel zijn pen sioenrechten bij de Imperial Continental Gas Association geldig zou maken. De Britsche Mij heeft aan het verzoek :ct voldaan en daarom hebben de arbeiders, georganiseerd bij de diverse organisaties van overheidspersoneel de zaak aanhangig gemaakt bij den Kantonrechter en erken ning van hun pensioenrechten geëisoht. Namens de arbeiders treden op de advo caten mr. J. J. van der Velde te Am sterdam en mr. W. F. C. Baars te Rotter dam, namens de Britsche onderneming mr. J. Offerhaus te Rotterdam. De advoca ten der arbeiders hebben bij request in totaal 100 procéssen aanhangig gemaakt nl. voor de 50 arbeiders, die het proces voeren, 50 processen over de ouderdoms pensioenen en 50 processen over de wedu- wenpensioenien. Na de schriftelijke re. en dupliek bestond heden voor de pleidooien zeer groote be langstelling, zoowel van particuliere zijde alsook van officieele zijde, namelijk van den kant van het gemeentebestuur van Vlissingen en het provinciaal bestuur van Zeeland, die bij dit proces ten nauwste be trokken zijn. ONDERSCHEIDINGEN Verleend is de zllv. eere-medaille der Oran- je-Nasaau Orde aan H. van Rietschoten te Slikkerveer en aan AL de Kleer te Den Haag. R H M C von Frytag Drabbe. ter beschikking- gesteld: de off. van den Marinestoomv.dienst 2e kl. F. ter Horst, bjj het vliegkamp De Kooi. Koningin en Prinses op de fiets Koninklijke deelneming H. M. dc Koningin en H. K. H. Prinses Juliana brachten Zaterdag morgen te Apeldoorn, per fiets, een bezoek aan do weduwe van den on langs overleden heer W. J$ths, eerste portier van Hare Majesteit aan het paleis Het Loo. De ambulance naar Abessinië Morgen vertrek naar Dessié Op het oogenblik is men te Addis Abeba bezig alle bezittingen van de Neder landsche ambulance Over te laden van vrachtauto's op een groote karavaan van muilezels. Dit is noodzakelijk gew.orden in verband met den oaverwachten regenval, waardoor de wegen naar Dessié in modder poelen zijn herschapen. Het eerste gedeelte van de Nederland sche ambulance zal, naar de „United Press" aan de Tel. meldt, Dinsdag met 150 muil ezels vertrekken en de rest zal Donderdag de reis aanvaarden. Economisch Technologisch Instituut in het Noorden Gedep. Staten van Friesland deeFn imede, dat zij gec vrijheid kunnen vinden a Prov. S.atcn voor te stel len medewerking te verleerien aan de uitvoert-"- '-an de plannen tot stich ting van een Noord-Nederlandsch Eco nomisch Technologisch Instituut, De provincie Friesland met haar uitste kend georganiseerde agrarische en weinig belangrijke niet agrarische industrie ver keert, naar de mecning van Gedep. Staten, in de positie, dat afwachten hoe deze zaken zich elders ontwikkelen, vooralsnog de voor keur verdient. Zoodra blijkt, dat de provincie in dezen nuttig wérk kan verrichten, zal niet worden geaarzeld al het mogelijke te doen om te be reiken, dat landbouw en industrie zoo-noo- dig wordien gesteund. V.oorloopig wa<ht men af wal het Rijk, de Kamer van Koophandel en andere orga nisaties op dit gebied bereiken. Pensioenregeling Ned. Spoorwegen Pensionneer in g met 55 Jaar? Door de directie der Nederlandsche Spoor wegen is aan den personeelraad een voor stel gedaan om de pensioenwet 1925 voor de spoorwegambtenaren zoodanig te doen wijzigen, dat zij een bevoegdheid krijgt ieder lid van het personeel zoo noodig op 55-jarigen leeftijd te pensionneeren, aldup meldt de „Volkskrant". HET WASSENDE WATER DE JANUARI-VLOED VAN 1916 Trieste herinneringen Van de vroegste tijden heeft ons land te strijden gehad tegen het water. Steeds weer moest tegen dat water worden geworsteld en ons laad moest het daarbij geducht ontgelden. De storm en vloed van 1314 Januari 1916, nu twintig jaar geleden, is een van de grootste geweest die on9 land ooit heeft getroffen. Dijkdoorbra ken, diie veel vruchtbaar polderland onder water deden loopen, waren het gevolg er van. Omstreeks den middag van den 13den Januari 1916 stak er een zware N.W. storm op die het Noordzeewater landwaarts dreeL Het water in den Nieuwen Waterweg werd hierdoor buitengewoon hoog opgejaagd en in de benedenrivieren en zeeboezems ten Zuiden daarvan, was dit eveneens het geval. Van Rotterdam tot Schoonhoven kwamen standen voor, hooger dan de hoogst bekende aldaar. Ook de hooge rivierstar. den werkten hieraan mee. Langs de Brielsche Maas, Oude Maas, Noord, Merwede, Dordtsche Kil en op het Hollandsch Diep, de Amer en de Bergsche Maas werden eveneens zulke hoo ge standen waargenomen. In 't algemeen hebben de dijken zich daar uitstekend ge houden, zojdat rampen uitbleven. Al' werd in het Zuiden de zeedijk v n den 1 liapolder bij Rrir meieen doorgebroken, zon der dat echter veel schade werd aangericht. Voor Rotterdam is de 'Januari-vloed van 1916 er een geworden, welke bij hen die er heugenis van hebben nooit vergeten zal worden, 't Centrum van de oude binnenstad was overstroomd. Veel schade werd aange richt in de pakhuizen, maar het ergste was dat de Varkenoordsche Polder onderliep, wat aan vijf kinderen het leven kostte. Te elf uur 's avonds ongeveer kon de dam, die langs het Mallegat ligt en van de "2e Rosestraat tot den spoordijk loopt het uit de rivier opdringende water niet meer tegen houden. De te zw'dce dam gaf het op en met donderend gew d vond het water door gang en stroomde na eerst de spoordijk over plm. 50 M. ontwricht te hebben, de Varkenoordsche Polder binnen. Ook de Stormpolder bij Krimpen a. d. I.Tssel en alles wat buitendijks lag, „.a. de l.iiit°npolders Dij Ridderkerk werden over stroomd, waardoor vele woningen diep on- In groote mate is de overstroomings ramp van Januari 1916 een Zuiderzee vloed geweest. Daar langs de kusten van die binnenzee heeft het in Louw maand van dat jaar geducht gespookt. Ten Zuiden van Monnikendam werden in der Zuiderzeedijk drie gaten geslagen van 40 tot 60 M., waardoor het water met kracht de verschillende laaggelegen polders binnen stroomde. Alles vluchtte, zooveel mogelijk vee en have medenemend. Ook de aangren- z 'de polderdijken konden het 'at houden. De ringdijken van den Buikslootpolder b.v. braken door, en het water stroomde ook daar ongehinderd binnen. Overal vandaan kwamen de alainiberioh- ten: Fdam en Volendam verkeerden in ge- •.aar; de Westfricsche Zeodijk werd be dreigd* de dijk van den Anna-Paulownapol- di r bij de Van Ewycksluis bezweek; de zeer groote polder Waterland was eèn water massa; van Muid'en was het grootste ge deelte overstroomd; bij Baarn was de Eem- dijk doorgebroken, waardoor Bunschoten en Spakenburg werden getroffen; ten Noord westen van 'e lijn Baarn—Amersfoort—Nij- kerk—Harderwijk stond de geheele streek onder water; van Kampen liepen de lager gelegen straten vol, en om de stad was alles één watenn de omstreken van M.vpel stonden blank. Maar het allerergste was de toe stand op het eiland Marken, waar ontzettende drama's zijn afgespeeld en moeders met kinderen in de armen zijn verdronken. In 't geheel lieten op dit eiland zestien menschen bij deze ramp het leven. De bevolking van-die overstroomde plaat sen rondom de Zuiderzee heeft toen bange dagen doorleefd. Verschillende personen, lie menschen, have en vee trachtten te redden, verdronken. Men bleef evenwel niet bij de pakken neerzitten. Geholpen door onze gemobili seerde militairen, stelden de getroffenen alle pogingen in het werk, om deze ramp zoo spoedig mogelijk te boven te komen. Onze Koningin bezocht de geteisterde streeken en zij verzocht de verschillende Kerken om op Zondag 23 Januari de nooden ei. behoeften des volks in den gebede te gedenken. Een watersnood-comité werd ge vormd, dat gelden verzamelde om het leed te verzachten. Geruimen tijd heeft het geduurd eer dat het water weer was teruggedrongen. Nader hand zijn de dijken verzwaard, om te voor komen dat andermaal,«zoo dit mogelijk wa re, zulk een ramp ons volk zou treffen, waarbij velen hun eigendommen en vee aan het water moesten afstaan» De nieuwe burgemeester van Eethen Bij Kon. Besluit is met ingang van 9 Januari 1936 benoeimd tot Burge meester van Eethen de heer D. A. van der Schans, De heer Van der Schans is op 2 Maart 1888 te Drongelen (gem. Eethen N.-B.) ge boren. Op 1 Juli 1914 werd hij als secretaris van de gemeente Eethen benoemd. In 1923 zijn de gemeenten Drongelen, Meeuwen en Genderen vereenigd met Eethen, zoodat zijn administratieve werkzaamheden belangrijk werden uitgebreid. De nieuwe Burgemeester is ouderling in de Ned. Herv. Kerk en de A.-R. beginselen toegedaan. DE B.V.L. IN 1935 Aantal vrijwilligers gestegen tot 84296 De weerkracht van het leger Wij ontvingen het jaarverslag van de Nationale Landstorm Commissie over 1935, waaruit blijkt dat de kracht van d<cn B.V.L. opnieuw is gestegen. Het aantal vrijwilligers nam toe met 1120, waardoor de B.V.L. thans telt 84296 vrij willigers. Het aantal aangesloten Reserve-Officieren breidde zich uit met 121; in totaal hebben zich 2473 Reserve-Officieren bij den B.V.L. verbonden. Er kondten 21 nieuwe plaatselijke afdeelin- gen worden opgericht (waarvan sommige door splitsing), nl. te Achtmaal, Amster dam Oost IV, Bilthoven, de Bilt, Duizel, Goor, Heerle, 's-Hertogienbosch II, III en IV, Heveadorp, Maarheeze, Made, Mussel- kanaal, Overdinkel, Rockanje, Steense!, Terbregge, Waardenbuig, Zeelst en Zieu- went. Aan de jaarlijksche schietoefeningen en wedstrijden werd deelgenomen door f vrijwiligers (v. j. 35000). Het verslag concludeert dat het onder houden van de schietvaardigheid van dui zenden dienstplichtigen, van groot belang is voor de weerkracht van het leger. Armlastigen en stemrecht Over een rede van mr S. de Vries C.zn Onlangs vond ikindeN. Rott.Crt van 13 Dec. 1.1. een verslag van een rede van mr S. de Vries Czn, gehouden in een vergadering der Anti-Rev. Kiesvereepiging Den Haag III. Daarin stond, „dat spr. het een dwaasheid achtte, dat thans ook ge- steunden het kiesrecht uitoefenen". Indien dit verslag juist is, zou ik vraag willen stellen: Wie mag dan nog het kiesrecht uitoefenen? Niet: de werkloozen, hun vrouwen en in wonende stemgerechtigde kinderen; niet: de boeren, hun vrouwen enz.; niet: de tuinders, enz.; niet: verschillende groot-industrieelen, die steun ontvangen uit het Werkfonds; niet: Ja, wie blijft dan nog over? Maar afgezien daarvan, gaat de A.R. Partij met een dergelijke zienswijze niet de verkeerde kant op Zóó doorgeredeneerd als het gaat om te voorkomen, dat men hem stemt, die het meeste belooft zou den ook ambtenaren niet mogen stemmen. We zouden» zonder thans diep op deze kwestie in te gaan, het volgende willen opmerken: In het verslag, dat de N. Haagse he Crt van de rede gaf, is het woord „be deelden" gebezigd, wat iets anders is dan „gesleunden". Maar mr de Vries verklaar de ons bij navraag, dat hij gesproken .heeft van „door de gemeente bedeelde armlasti gen". Dat sluit alle misverstand uit Onder deze :tei*m valt geen enkele der genoemde cate gories Voor „onrust" is dan ook geen reden. Voorts heeft men te bedenken, dat deze „armlastigen" vroeger wettelijk van de uit oefening van het stemrecht waren uitge sloten. Over de zaak zelf bestaat onder ons- naar wij meenen, geen volledige eenstemmigheid. Een beslissende factor in de politieke be lijdenis is het zeker niet De uitsluiting is een opvatting, welke niet iedereen behoeft te deelen. Er was VToeger niet veel verzet tegen. En niemand zal het den schrijver kwalijk nemen, wanneer hij de tegenwoor dige regeling verdedigt Maar mr de Vries is het niet met Ihem eens. Een diefstallen-serie in het Westland Ze hadden het op de druiven voorzien Na de ontdekking van een dievencomplol nu enkele maanden geleden, is thans in hel Westland een ander gezelschap ontdekt, dat. zich bezig hield met rooverijen. Het zonden- register dat aanvankelijk opgebiecht is door de leden van dit gezelschap, blijkt tamelijk uitgebreid te zijn en geleidelijk komen nieu we feiten aan het licht. Zoo is gebleken, dat reeds sinds den zomer 1934 door een aantal jongelui voortdurend druiven op kweekerijen werden gestolen, een bedrijf dat in den zomer 1935 meer georganiseerd is voortgezet en waarvan acht kweekers de dupe waren. Behalve druiven, waren het vooral ook rijwielbelastingmerken, die de aandacht hadden. Zoo werden gedurende den afgeloopen zomer herhaalde malen rij wielbelastingmerken vermist van fietsen die bij de Geref. Kerk aan den Maasdijk waren geplaatst. De aangehouden jongelieden heb ben bekend zich ook aan deze feiten te heb ben schuldig gemaakt. Tegen tien personen is in verband met een en ander verbaal op gemaakt. DOODELIJK AUTO-ONGELUK Tweemaal overreden Zaterdagavond om 5 uur is op den Rijksweg bij Overschie bij den Hof weg de 48-jarige landbouwer J. P. van der Helm aangereden door een perso nenauto, die uit de richting Den Haag kwam en bestuurd werd door den 25-jarigen W. H. Van der Helm wilde met zijn rijwiel, geladen met een zak mais, den Rijksweg oversteken, toen hij door de auto werd gegrepen. Hij viel, doch het ongeluk kwam niet ernstig aan. Onmiddellijk daarna passeerde met groote snelheid een andere auto uit do richting Den Haag, die v. d. Helm zóó ernstig aanreed, dat dez$ onmiddellijk werd gedood. De beide arrto's zijn door de poli lie in beslag genomen. Scheepsbotsing op de Wester-Schelde Aanzienlijke schade Het Amerikaansche s.s „West Camak" is op de Westerschelde nabij de Braak man in aanvaring gekomen met een tot op heden onbekend gebleven stoom schip. De „West Camak" maakt water en is op eigen kracht aan den grond gezet. De te Terneuzen gestationneerd lig gende sleepbooten zijn ter assistentie uitgevaren en zijn momenteel bezig met pompen. De andere boot, die ook averij schijnt te hebben, is op korten afstand ten anker gekomen. Nader wordt gemeld, dat de aanvaring geschiedde tusschen het Amerikaansche s.s. „West Camak", dat uit zee kwam met bestemming voor Gent, en het DuitsChe 3.s. „Planet", dat uit Antwerpen komend, be halve vracht ook passagiers vervoerde. De aan boord van de „West Camak" aan gerichte schade is aanzienlijk. Het schip heeft een groot gat aan bakboordzijde. De „Planet" ligt nog steeds voor anker. Het vaartuig zal vermoedelijk naar. Ant werpen terugstoomen. Bergingsvaartuigen en sleepbooten blijven bij de „West Camak". die van noodbe-kis- tingen is voorzien. Persoonlijke ongelukken Vallen niet betreuren*. Geheime zender ontdekt Te Tw e 11 o is in den nacht van 11 op 12 Januari door den burgemeester van dp ge meente Voorst, den chef-veldwachter en den majoor der Rijkspolitie Twello een geheime zender in beslag genomen. VOORNAAMSTE NIEUWS Dit nummer bestaat uit DRIE bladen DE AARDBEVING. WELKE COLUMBIA GETEISTERD HEEFT, VEROORZAAKTE SPLETEN IN DEN BODEM, WAARDOOR NAAR MEN VREEST HET AANTAL SLACHTOFFERS OMSTREEKS 300 ZAL BEDRAGEN In Zuid-Abessinië heerscht op het front qroote bedrijvigheid. De Italianen trekken hun troepen samen op Loegh, voor eert nieuw offensief. Volgens Abessijnsche berichten kan de vat van Makkallé elk oogenblik worden ver* wacht. Het Nederl. Werklieden Verbond Palrimó* nium heeft te Utrecht een buitengewone aU gemeene vergadering gehouden. Herinneringen aan de stormvloed van 191(1 Te Rotterdam is de jaarvergadering ge* houden van de Bond van Ned. Hev. Man» nenvereenigingeru De Vereeniging voor den Effectenhandel heeft een aantal nieuwe bepalingen vast* gesteld voor leeningenwelke onder trust- verband worden uitgegeven. Een draad in de schroef Het Nederlandsche motorschip „Ran sel", van de reederij „De Kapitein" te Farmsum, schipper J. Teerling, vertrok van IJ mui den naar Kingslyn (En« geland). Kort na het vertrek kwam de kapi tein tot de ontdekking, dat er een draad in de schroef zat. Met behulp van sleep- hooten is het schip toen naar het dok van Verschure te Amsterdam gebracht om aldaar de draad te doen verwijderen. Vermoedelijk zal het schip vandaag zijn reis voortzetten, EEN NIEUWE STREEP AAN DEN BALK Het is ons een genoegen te kunnen mededeelen, dat Vier Duizend nieuwe abonnés voor de combinatie der samenwerkende vijf bladen, De Rotter dammer, Dordtsch Dagblad. Nieuwe Haagsche Courant. Nieuwe Leidsche Courant en Nieuwe Utrechtsche Courant. geboekt zijn. Men weet, dat wij afspraken 5000 nieuwe abonnés vóór 1 Februari 1936 te winnen. Wij maken nu de halve streep aan den balk vol. Zullen wij ons doel volkomen bereiken? Wij doen een dringend beroep op Lezers en Agenten om onverdroten hun krachten te blijven inspannen bij dezen Vreed- zamen Wedloop, zoo ook op Kiesvereenigingen en Propaganda- clubs, waarvan meerderen hun taak beginnen in te zien. Ieder, die een abonnê aanbrengt, verkrijgt de fraaie, zilveren theelepel, welke al heel wat blijde gezichten heeft gemaakt. Wie méér abonnés winnen, ontvangen, naast den lepel, nog een ander geschenk, of wel, meerdere theelepels, om zoo het half of heel dozijn vol te kunnen maken. Terwijl tien zeer kostbare premies worden uitgereikt aan hen, die bovenaan staan. Het ideaal blijft: In elk Christelijk gezin, het Christelijk Dagblad! Kan dit ideaal eenmaal bereikt worden, dan ia de Christelijke actie in ons land veilig gesteld. Eerder in geen enKel opzicht! Abonnés geve men dus op aan de administratie van dit blad. AFDEELING PROPAGANDA

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1