Voor BETER SCHILDERWERK JAC. BLOK Voor Zelfscheerders weerbericht HET KERKELIJK JAAR 1935 i zaterdag 11 januari 1936 KERKNIEUWS NED. HERV. KERK Beroepen: Te Ridderkerk, W. Rijns burger te Oud-Beijerland. Te Nieuwe- Tonge, W. L. Mulder te Hoevelaken. GEREF. KERK Bedankt: Voor Aagtekerke, H. Ligten» berg te Lisse. i afscheid, bevestiging, intrede Cand. W. B. den Brave, ber. pred. bij de Geref. Kerk te Twijzelerheide (Fr-) is voornemens intrede te doen op 2 Febr. e.k., na bevestigd te zijn door zijn I voorganger Ds. G. J. Hoytema, te Smilde. Naar wy vernemen hoopt Ds. C. P Boodt van Molenaarsgraaf, die het beroep naar de Geref. Kerk te Leerdam aange- nomen heeft, op 8 Maart zijn intrede te doen, na bevestigd te zijn door Ds. Mulder vap Langcrak. toegelaten tot den h. dienst Door de classis Kollum der Geref. Kerken is peremptoir geëxamineerd en met alg. i stemmen toegelaten tot den Dienst des Woords en der Sacramenten, cand. W. B. den Brave te Zwolle, ber. pred. te Twij- i zelerheide (Fr.). A. ERKENS Zondag viert d'e heer A. Erkens, evan gelist te Munnekeburen (Fr.) zijn zil veren ambtsjubileum. De jubilaris werd 23 Mei 1872 geboren cn slaagde in 1899 voor het classicaal be stuur van Dordrecht voor de acte Gods dienstonderwijzer. 12 Januari 1910 trad hij in dienst van de Bondsevangelisatie te Mun nekeburen, waar hij nog steeds werk zaam is. Dr. c. B. hylkema Morgen herdenkt Dr. C. B. Hylkema, Doopsgez. predikant te Haarlem, zijn 40- jarige ambtsbediening. HIJ stelt zich voor in October a.s. met emeritaat te gaan. trof. dr. kattenburch De vermaarde Hallesche theoloog prof. dr. Kattenburch is te Halle op 84-jarigen leeftijd overleden. I Ds. A. PRINS In den ouderdom van ruim 60 jaar is gisteren te Neerlangbroek overleden Ds. A. Prins, Ned. Herv. predikant aldaar. Ds. Prins heeft zioh vooral in vroeger jaren gegeven aan de actie van de Anti- Rev. partij, waarvoor hij tal van spreek beurten heeft vervuld. Waar hij kon, be vorderde hij de doorwerking der Ghr. be ginselen op alle levensgebied. Bij zijn 25- jarig ambtsjubileum in 1924 is gebleken hoezeer men dezen trouwen arbeider in 'S Heeren wijngaard waardeerde. Hij redigeerde vele jaren het Zondagsblad, dat bij de Liefde te Utrecht verscheen. Tot aan zijn dood was hij secretaris van het Chr. Doofstommeninstituut „Effatha" te Voorburg. Hij was de Geref. beginselen toegedaan. Ds. Albert Prins werd 15 April 1874 ge boren en in 1898 camdidaat in Overijssel. 29 Januari .1899 aanvaardde hij zijn ambt te Groote Lindt, vanwaar hij in 1902 naar Papendrecht vertrok. In 1906 verwisselde hij deze standplaats met St. Maartensdijk, om in 1911 te Rouveen zijn intrede te doen. In 1913 werd hij predikant te Doornspijk 1917 te Kamperveen. In 1919 vertrok hy naar Giessendam en in 1923 nam hij het beroep aan naar Poederooyen. Sinds 21 Juli 1929 was hij aan de gemeente van Neer langbroek verbonden. De teraardebestelling van zijn stoffelijk overschot zal as. Dinsdag te Neerlangbroek plaatsvinden. KERKBOUW te amsterdam De Kerkeraad van de Geref. Kerk van Amsterda m-Z u i d heeft in principe be sloten tot den bouw van een derde kerkge bouw in verband met de voortdurende uit breiding der gemeente. Men heeft het oog gevestigd op een terrein aan het einde de Heemstedestraat en het besluit genomen, de gemeente op te wekken tot het schenken van giften en geregelde bijdragen. Ook zullen in de beide kerkgebouwen offerblokken vooi dit doel worden geplaatst. Hetzelfde zal ge schieden in de Calvijnschool, waar Zondags morgens reeds geruimen tijd twee diensten plaats vinden. De in aanbouw zijnde Waalkerk in het zuidelijk gedeelte van de Geref. Kerk Amsterda m-C entrum nadert haar voltooiing. In het komende voorjaar hoopt de kerke raad het nieuwe bedehuis, dat een sieraad voor de omgeving wordt, in' gebruik te kunnen nemen. PROT. GODSDIENSTONDERWIJZERS De algemeene vorgadering der Ver. van Prot. Godsdienstonderwijzers vindt 4 Febr. te Rotterdam in het Wijkgebouw Slacht huiskade 9 plaats. LEGER DES HEELS Bezoek van Generaal Evangeline Booth Na een tournee in Canada en de Vereenigde Staten van Amerika is het nu officieel vastgesteld, dat Generaal Evangeline Booth ook in Holland enkele samenkomsten zal leiden. Te Amsterdam zal haar bij aan komst op Zaterdagavond 1 Februari om 21.07 aan het Centraal Station een openbaar welkom worden gegeven. Op Zondag 2 Februari des middags oi S.30 uur zal de Generaal in een bijeenkomst onder presidium van Jhr. Mr. D. J. Geer in het Concertgebouw te Amsterdam een lezing houden over het onderwerp: „The World's Greatest Romance". Deze lezing wordt in het Hollandsch vertaald. Op Maandag 3 Februari zal Evangeline Booth in het Gebouw voor K. en W. te 's-Gravenhage des avonds om 8 uur een lezing houden. Te Bloemendaal is overleden Mej. C. A. van Wickevoort Crommelin van „Wildhoeve', die ook in Chr. kripgen een goede reputatie bezat; meerdere malen stond zij haar buitenplaats af voor het houden van bijeenkomsten in de open lucht. Onder zeer veel be' igstelling uit alle kringen heeft de begrafenis te Bloemendaal plaats Kerkrestauratie Lichtenvoorde Binnenkort zal een aanvang gemaakt worden met de werkzaamheden lol restau ratie van liet interieur der Ncd Hervorm de kerk te Lichtenvoorde. De oorspronke lijke kerk van Lichtenvoorde is gebouwd in liet jaar 149ü. Daar deze in de 17de eeuw bouwvallig was geworden, had in 1648 een vex-nieuwiug pluals. DU is het tegenwoor dige kerkgebouw, waarin laat-gotlüsche en renaissance elementen vereenigd zijn. Zeer gewaardeerde daadwerkelijke steun ondervond de gemeente hierbij van de Al gemeene Synode en van het Provinciaal Collego van Toezicht op het Beheer. Op hoogen prijs werd ook gesteld, dat H. M. de Koningin, die onder Haar titels ook die van Vrouwe van Lichten- oorde voert, van Haar hooge belang stelling blijk gul' door het zenden van een gift- Zoo zal nu weldra de wensch der ge meente in vervulling kunnen gaan. Plan on leiding van de verbouwing werden opge dragen aan don hoer Ferd. P. Jantzen F.G.zn, architect B.N.A. te Amsterdam. We gens de financiën kan echter alleen het noodzakelijkste worden ten uitvoer ge bracht. Dit houdt in: de geheele vernieu- van het meubilair, het verplaatsen azien van het orgel, het bouwen van een nieuwe gaanderij (de kerk was ook te klein geworden) cn de vernieuwing van de toegangen der kerk. Het voorste ge deelte der kerk (het oude „koor") wordt, ingericht a'.s een verhoogd „liturgisch cen trum"; do kansel behoudt daarin zijn cen trale plaats maar tevens wordt daar ruim plaats gemaakt voor de bediening dor Sac ramenten. Doopvont en Avondmaalstafel krijgen er hun vaste plaats. Ter weerszijden daarvan zijn de banken voor ouderlingen en diakenen geprojecteerd. Indien de geld middelen het toelaten- zou men gaarne en kele glas-in-lood ramen plaatsen (in enkele ramen zitten nog de brugijzers en een enkel stukje glas van het oude glas-in-lood). Ook de vervulling van andere wenschen (een kleine en eigenlijk zeer noodzakelijke uit breiding van de kerkekamer, die tevens dienst doet als catechisatie- en jeugdgn- bouw; een passende verlichting en verbete ringen aan orgei en verwarming) zijn af hankelijk van dc toereikendheid der geld middelen. Als Ihistorische merkwaardigheid verdient nog vermelding, dat in deze kork begraven ligt de bekende Freule van Dorth, die in 1799 gefusileerd werd, omdat zij de Oranjevlag had uitgestoken, toen het gerucht ging, dat de erfprins van Oranje aan het hoofd van een leger den Gelderschen Ach terhoek introk. Giften voor deze restauratie kunnen ge stort worden op postrekening 49872 (van den plaatselijken predikant, ds. E. Jansen Schoonhoven). kerkorgels In de Ned. Herv. Kerk te Sleeuw ij k (N.-Br.) zal een nieuw orgel worden ge plaatst. Het zal worden gebouwd door de firma Valckx van Kouteren Co., te Rotterdam, volgens het pneumatische kegel lade-systeem. Voor het nieuwe orgel zal een platform worden aangebracht boven den kansel, vol gens ontwerp van den heer De Jong, archi tect te Sleeuwijk. De gaanderij achter in de Kerk, waar thans het oude orgel staat opge steld, zal geheel voor zitplaatsen worden in gericht. Het orgelfront zal worden vervaardigd in gothische vorm .passend in den stijl van het Kerkgebouw. Tegelijk met de verbouwing der Geref. Noorderkerk te Leeuwarden, zal het kerkorgel (thans staande opzij) tegenover den kansel op een nieuwe gaanderij worden geplaatst. Aan het orgel (mechanisch werk) zal een grondige revisie plaats hebben. Ook deze werken zullen worden uitge- oerd door de firma Valckx Verkouteren Co., te Rotterdam. Zending Geref. Kerken In de Residentie Banjoemas Uit het driemaandelijkse!! Verslag van _:n Zonüingsaibeid op het terrein van Zukl-lxollanu (Z.) in dc Residentie Banjoe mas, opgemaakt door Ds. J. A. G. Rullmann le Poerwokerto exx loopende tot 30 Sept. 1935- ontleenen wij het volgende: Op verschillende piaatsen in beide deelen van ons ressort werd de doop 'bediend aan kinderen en volwassenen, tot een gezamen lijk aantal van bijna 100. Wij kunnen u dergelijke verblijdende bc richten den lautsten tijd gedurig melden. Wij hebben door Gods gunst goede tijden. Dit kwartaal, zoo rijk aan zegen, heeft ook veel droefheid gebracht. In de Kring van Europeescho zendingsarbeiders was veel ziekte, meer of minder ernstig. In de Kring der Javaansche broeders eveneens. Eéxi onzer goeroe's, Bennan Philemon, ééix der oudsten, is door den dood ons ont vallen. Hij was een ijverig en getrouw man, die voor velen hot instrument is geweest, waardoor ze hun Heiland gevonden hebben. Hij heeft een respectabele staat van dienst in Gods Koninkrijk. De laatste jaren werkte hij in Bunjoemas en Soekaradja, een moei lijke post, waar zijn typische pioniersgaven echter zoo duidelijk tot haar recht kwamen. Een belangrijke uitbreiding heeft ona werk ondervonden, allereerst doordat Mej. C. C. H. Esser, bij het begin van het nieuwe schooljaar zioh geheel en ai kon gaan wij den aan bel werk onder vrouwen en meisjes. In Djokja is een cursus begonnen voor vrouwelijke Javaansche evangelisten, speci aal voor het vrouwen- en meisjeswerk. Ook van ons terrein kon daar een leerling wor den heengezonden. De bedoeling is met al leen theoretische maar ook practisclie scho ling aan deze cursisten te geven. Uitbreiding is ook verkregen, doordat Dja tilawang een kleine jonge gemeente, waar don laatsten tijd opleving is, nu een eigen goeroe heelt gekregen. Tevoren wa9 Jiet Hoofd der School met de zorg voor de ge meente en voor de Evangelisatie belast, deze is nu vrijgesteld en kan al zijn tijd en krachten aan de directe Evangelieverkon diging geven. Van deze gemeente hebben wij goede verwachting. De Hollandsche Kringen zijn op een ge meenschappelijke vergadering in Poerwo- kerto bijeen gekomen cn hebben eenparig besloten de Kerken in Holland te vragen om een derde missionair predikant, speci aal voor het Chineesche werk. Dit lijkt hoog gegrepen, maar het is in den edelen zin van het woord: noodgedwongen. Voor de Chineezen in Poerwokerto, Soe rahaja en Poerbolinggo heeft Ds. Hildering uit Socrabaia lezingen gehouden. Ook op de scholen heeft hij gesproken. Er was een ver rassende belangstelling. Wat het Jeugdwerk betreft is er eenige consolidatie gebracht, door het vormen van oen „Jeugdraad Banjoemas", een overkap ping van alle bestaande Jeugdwerk: Zon dagsscholen, Driehoekswerk, Jongenswerk, Jeugddiensten en wat dies meer zij. De Javaansche gemeente in Poerwokerto heeft een Jeugdcommissie gevormd, die al lerlei vorm van werk heeft aangepakt. Deze Commissie is weer federatief verbon den aan de „Jeugdraad Banjoemas". De kerkeraad van Djokja is tot de Krin gen in gecombineerde vergadering te Poer wokerto gekomen met het voorstel den heer Streefkerk naar Djokja over te plaatsen. Dit voorstel is met overgroote meerderheid van 6temmen aanvaard. Wat tenslotte de personalia betreft nog enkele korte mededeelingen. Zooals reeds in het vorig verslag werd vermeld, verljet de heer T e r p s t r a met gedwongen pensio neering den dienst, als Hoofd der Hollandsch Javaansche School met den Bijbel te Poer wokerto, in welke functie hij lange jaren zoo gezegend heeft gewerkt. De heer Van der Kooi werd tot op diens buiten- landsch verlof als waarnemend hoofd be noemd. De heer Verhoef, tijdelijk werk zaam als Hoofd te Soekaradja, werd toen Hoofd in Poerwokerto, terwijl diens neef, de „jonge" Verhoef, (alsof zijn oom oud zou kunnen heeten) de opengevallen plaats in Soekaradja bezetten kwam. Insulindestraat 258a - Tel. 43251 Eerst een weinig Purol inwrijven en daarna inzeepen; dan scheert men zich schoon, zacht en pijnloos. SCHOOLNIEUWS TECHNISCHE HOOGESCHOOL Twee hoogleeraren gaan heen Naar wij vernemen zullen de hoogleera ren aan de Technische Hoogeschool Dr. M. de Haas en ir. G. H. de Vries Broek man, resp. op 2 Juli en 26 Maart a.s. den zeventigjarigen leeftijd bereiken. In verband hiermede zullen zij aan het einde van dezen oursus hun functóé neerleggen. Prof. dr. De Haas is hoogleeraar in de theoretische en toegepaste natuurkunde; prof. ir. G. H. de Vries Broekman is verbonden aan de afdeeling der weg- en waterbouw kunde, waar hij aanleg en exploitatie van wegen en theoretische hydraulica doceert. Chr. Schoolcongres 1936 Te behandelen onderwerpen Het Groot-Comité ter voorbereiding van het op 29, 30 en 31 October te Utrecht uit geschreven Chr. Schoolcongres, heeft inzake de te behandelen onderwerpen het volgende lijstje, dat door het Congres-bestuur was opgesteld, aanvaard: 1 Künkels opvoedingsbeginselen in hun beteekenis en gevaren voor de Christe lijke opvoeding in huis en school. 2 De dialectische theologie in haar betee kenis en gevaren voor de Christelijke opvoeding in huis en school. 3 Waarin ligt het Christelijk karakter van het onderwijs op de lagere school in vakken als rekenen, teekenen, handen arbeid, schrijven, nuttige handwerken en gymnastiek? 4 Waarin ligt het Christelijk karakter van het onderwijs op de scholen voor M.O., V.H.O. en M.U.L.O. in vakken als rekenen, algebra, meetkunde, schei kunde, werktuigkunde? 5 Is verdere uitbouw der organisatie van het Christelijk onderwijs mogelijk en gewenseht: a tot reguleering van de opleiding van Christelijke onderwijzers; b tot reguleering van de stichting van kleine scholen? 6 Welke beginselen uit onze schoolstrijd zijn van beteekenis voor het Christelijk onderwijs in andere landen? 7 Het rapport der Staatscommissie Bol- kestein en zijn beteekenis voor het vraagstuk der aansluiting van het Lager bij het Voortgezet onderwijs. 8 De lichamelijke tuchtiging in haar be- beteekenis en gevaren als Christelijk opvoedingsmiddel in huis en school. 9 De denkbeelden omtrent den totalen staat en de gevaren daarvan voor de vrijheid van het Christelijk onderwijs. 10 Het gebed in huis en school in zijn beteekenis voor de opvoeding tot ge bedsleven. 11 Het streven naar nieuwe zakelijkheid in zijn beteekenis en gevaren voor het Christelijk onderwijs. 12 Het nut van psycho-technisch onder zoek voor het onderwijs op de Christe lijke school voor GX.O., B.L.O., U.L.O., M.O., V.H.O. en B.L.O. Het Congres-Comité voegde hieraan de Volgende onderwerpen toe: 13 De plaats van den onderwijzer in het schoolleven. 14 Het godsdienstig leven van den kleuter. 15 Het normatief karakter van de theore tische paedagogiek. 16 De uitbouw van het Christelijk Lager Onderwijs door middel van het Voor bereidend Onderwijs. 17 De practische vorming van onderwij zers en leeraren. 18 Het onderwijs aan psychopaten. OPENING M.T.S. TE LEEUWARDEN Prinses Juliana aanwezig Naar wij vernemen, zal H. K. H. Prinses Juliana de opening bijwonen van de nieuwe Middelbaar Technische School te Leeuwarden, welke op 23 Januari plaats heeft. Ook de minister van Onderwijs, Kunsten, en Weten schappen zal hierbij tegenwoordig zijn. Conferentie over hét Universiteitsvraagstuk Naar men ons meldt zal 21, 22 en 23 Februari a.s. in Woudschoten bij Zeist door het Nederlandsch Comité voor International Student Service (I.S.S.) en de Studenten- Commissie voor Volkseenheid, welke tezamen alle Nederlandsche studen- tenorganisaties omvatten, een Confe rentie georganiseerd worden over het Universiteitsvraagstuk. (De overbe volking). Sprekers zullen zijn: Dr. Philip, J. Idenburg, Prof. Dr. J. van Loon, Prof. Dr. Kors, Mr. N. Stufkens, V. Leemans en Prof. H. R. Kruyt. De conferentie zal onder leiding staan van Mr. W. H. Fockema Andrea; en toegankelijk zijn voor studenten en afgestudeerden. SCHAKEN OP SCHOOL De belangstelling voor het schaakspel, zoo krachtig gestimuleerd door de match Euwe Aljechin, is thans ook naar de school over geplant. Het gemeentebestuur van Amster dam heeft besloten op de openbare lagere scholen schaaklessen te doen geven bui ten de schooluren door leden van het onderwijzend personeel, of anders door schaakspelers, leden van schaakclubs, die zich hiervoor belangeloos beschikbaar stellen. Gistermiddag is de eerste schaakles gegeven de Metheorenschool aan het Aldebaran- plein (Tuindorp-Oostzaan); des les werd bij gewoond door Dr. Euwe. DE REGEERINGSVERKLARING EN HET OPENBAAR ONDERWIJS Naar aanleiding van de op 20 December 1935 in de Tweede Kamer afgelegde Regee- ringsverklaring heeft het Dagelijksch Bestuur van het Comité van Actie voor het Openbaar Onderwijs een vergadering van gedelegeer den van de bij dit Comité aangesloten orga nisaties bijeengeroepen. Overwogen zal worden of het wenschelijlc is op een nader te bepalen datum en plaats een instructief congres te beleggen en daarnaast een commissie te benoe men, die tot opdracht krijgt op korte termijn een rapport samen te stellen, zoowel over de bestaande en ontstane toestand op onderwijs gebied, als over de grondwettelijke en his torische positie der openbare school. PROMOTIES Leiden. Bevorderd tot doctor in de wis- en natuurkunde op proefschrift getiteld: „Zur Geschichte der Mykologie" Das XVIII Jahrhundert, de heer W. J. Lütj geboren te Alkmaar. Academ. Examens. Utrecht. Cand. wijs begeerte: de heer J. W. v. Horst (met lof). De Unie-collecte Zeven en vijftigste Jaarcollncte voor de Scholen met den Bijbel Lijst 22 Transport van lljat St J 61.720.31 Doez.um 90.20 Oude-Peketa Vlagtwedde (Welte) BAROMETERSTAND Hoogste stand te Toulouse 772.8. Laagste stand te Nordöyan 729.2. Stand vanmorgen halftwaalf 761.9. WEERVERWACHTING Stormachtige later afnemende N.W. wind, gedeeltelijk bewolkt, wellicht nog enkele regen of hagelbuien, kouder. BUITENLANDSCH WEEROVERZICHT De depressie is. in diepte afnemend, verder langs de Noorsehe kust getrokken en wordt thans door een snelle stijging van de baro meter over de Britsche eilanden en het Ka naal gevolgd, zoodat op de Noordzee thans een W.N.W. storm waait. De hooge drukking verdween geheel uit Finland en de vorst nam daar lot matig af. In Z. Scandinavië heerscht lichte dooi, die hij het naar het N.W. van de wind wel weer in vorst zal omslaan. _n IJsland, waar het nog flink vriest, nadert een koude luchtstroom die in Schot land de thermometer reeds op het vriesmmt heeft gebracht. Ook elders op de Britsche eilanden is de temperatuur sterk gedaald. n Frankrijk is het nog zeer zacht en in O. Duitschland is de temperatuur nog geste gen. In W. Duitschland viel zeer zware regen. Aan de Noorsehe kust waait nog een Z.W. storm, en tusschen IJsland en Schot land stormt het uit N.W. Bij afnemende wind uit N.W. richting is iling van temperatuur met enkele regen- of hagelbuien te wachten. Geseind hedenmorgen te 9.05 uur aan al'© posten: Wordt verwacht storm uit het N.W. THERMOMETERSTAND Stand vanmorgen halftwaalf 7.4 C. 12 JANUARI Akkerwoude 79.30 104.— 20.45 Steei vijk Zwartsluis Tiel Ugchelen N ieuw-Loos>d r ech I Oud-Looad recht Laren (X.-R) Schei 64 63 16.30 140.- 550 Locate ComltéV» 63.997.6S Mr J. J HANGELBKOKK. secretaris van de Un.e „Een School met den Bijbel1 V, Oost- en West-Indië Op de in 1934 flink gevorderde zelfstan- digmaking der Indische Kerken heeft het Gouvernement in Februari 1935 geantwoord met een algemoene maatregel van bestuur, waarbij de verhouding tusschen Kerk en Staat aanmerkelijk verbeterd werd, n.l. door het zieh terugtrekken van de Overheid uit de bemoeiingen, welke feitelijk liggen op kerkelijk gebied. Hiermede was de weg naar vrijer ontplooiing van het kerkelijk leven gebaand, terwijl niettemin „de zilve ren koorde" bleef gehandhaafd in het on gewijzigd laten der bezoldigingen door het Gouvernement. Op 11 Juni heeft de Koningin den maat regel onderteekend en was dus de admi nistratieve „scheiding tusschen Kerk en Staat" in Ned.-Indië voltrokken. Op 1 Aug. is de wet in werking getreden en in 1936 zal een algemeene synode de hieruit voort vloeiende regelingen vaststellen. De Zendingsakker Een merkwaardige datum in de geschie denis der Zending in Ned.-Indië was 17 Januari, toen de eerste Nederlandsche vrouwelijke Zendeling, (een dochter van Minister Slotemaker de Bruine, gelijk de nieuwe rector der Theol. Hoogeschool te Buitenzorg een zijner zonen is) werd afge vaardigd. Op deze plaats herinneren wij ook aan de financieele worsteling der sa menwerkende Zendingscorporaties (Oegst- geest), waarin soms pijnlijke beslissingen, maar vaak ook verrassende, uitkomsten den weg door 1935 afteekenden. De pogingen om deze Zending te binden aan de Ned. Herv. Kerk. uit welker kring zij hoofdzakelijk steun ontvangt, zijn nog niet ver gevorderd (zie ook het lie artikel van ons Jaarover zicht). De Zending der Geref. Kerken doorleefde geen buitengewone gebeurtenissen. Kenmer kend was in 1935 het toenemend terugkee- ren der z g.n. Sadrach-Christenen, waarmee een destijds zeer betreurde breuk langzaam te horstellen schijnt. Veel belangstelling wekte de op Suma tra's Oostkust begonnen actie voor Zon- d agsrust. die door 'n nieuw Regeerings- ontwerp op den arbeid in de cultures ern stig bedreigd wordt. Dit ontwerp is door den leider der actie (Ds. Mak te Medan) ge noemd: „een grove onhoffelijkheid jegens den Minister van Koloniën Dr. Colijn"; een andere vraag is, of de Volksraad de hoffe lijkheid zal bewijzen, die men begeert. Het buitenland „In den strijd tusschen Kerk en Staaf is altijd de Staat de verliezende partij". Dit woord is vanMuSsolini, en hij heeft vermoedelijk wel eens woorden met minder waarheidsgehalte gesproken. In elk geval zou zijn Duitsche ambtgenoot er iets uit kunnen leeren, indien althans deze bezig heid hem nog aantrekt. Bijna drie jaren lang duurt nu reeds de strijd om „het laat ste woord" in Duitschland, eii ook in het Jaar 1935 is nog niet de eindstreep bereikt. Op het Partijcongres te Neurenberg zei Hitler (11 September): „De (nat. soc.) par tij heeft getracht een groote Evangelische Rijkskerk te scheppen, zonder zich daarbij in 't geringste in belijdenisvraagstukken te mengen". Ongetwijfeld een edel streven, maar....koningen of politieke partijen zijn niet de aangewezen scheppers van Kerken, gevolg waarvan na de schepping meermalen gebleken is, dat zij niet goed wa3. De Duitsche kerkstrijd Van deze waarheid heeft het jaar 1935 de voortgezette bewijsvoering geleverd. Niet dit stellen wij voorop een louter hope- looze bewijsvoering. Dat de Rijksbisschop Dr. Muller na zijn bezoek van 27 Februari aan Hitier zelfs niet meer genoemd wordt, slaan wij iets hooger aan dan de stille te rugtocht van een functiónnaris, die geen persona grata was; eer is te denken aan het loslaten van een methode, die het be oogde doel niet in het gewenschte tempo naderbij bracht. Ook de instelling van de Rijkskerk- en Landskerkcommissies en de aanvankelijke houding van Kerrl getuigen van goedbedoelde (zij het dan principieel verkeerde) pogingen, om orde te scheppen op het kerkelijk erf. Daarentegen waren er talrijke gebeurte nissen in 1935, die duidelijk bewezen heb ben. dat het Derde Rijk bezig is, het Staats- absolulisme door te zetten op een gebied, voor de grens waarvan het halt had moe ten houden. Wij herinneren slechts aan de ambts-ontzetting van den leider der Be lijdenisbeweging Dr. Mahrarens op 3 Maart; aan het optreden der geheime staatspolitie na de voorlezingen van het manifest der Belijdenissynode op 10 Maart; aan de ar restaties of het in concentratiekampen zet ten van voormannen der Belijdenisbewe ging op 17 Maart en daarna; deze periode eindigde met het aftreden van Dr. Kinder, den reehtsbestuurdcr der Duitsoh-Ëvang. Kerk, waarmee de gedragslijn der Rijks- regeering van het eerste kwataul voldoen de is aangegeven. Augsburg en daarna Op 6 Juni was de Belijdenis-Synode te Augsburg bijeen en zij richtte een nota aan de Rijksregeering, die dez§ niet naast zich neer kon leggen. De uitspraak, „dat ook de meest autoritaire macht niet in staat is de Kerk te ontbinden of te verbieden, daar de Kerk haar aardsche positie aan God ont leent", moest immers wel voeren tot een antwoord van het hiermee aangeduide nat. soc. régime. Het heeft nog tot 23 Augustus geduurd, eer het antwoord kwam. Op dien dag had de Rijksminister Kerrl een conferentie met de leiders der Belijdeniskerken en heeft hij uiteengezet, dat de Staat er in de verste verte niet aan dacht, zich in kerkelijke re ligieuze aangelegenheden te mengen, doch uitsluitend interesse had bij de uitwendige ordening van het kerkelijke leven. Vanzelf sprekend werd over de beteekenis van deze uitspraak rijpelijk gedacht en verschil lend gedacht, zoodat reeds toen te bevroe den viel de in het eind des jaars dreigende scheuring tusschen dc Lufhersche en de Gereformeerde vleugel der Belijdenisbewe ging. Tntussehen werkte Minister Kerrl hot ge geven inzicht uit, en op 24 September trad de wet „tot beveiliging der Duitsch-Evane Kerk" in werking. Zij hield tevens in de instelling van een Riikskerkcommissie en van diverse Landskerkcommissies. zoodat daarmee officieel de Staatsbemoeiing met dp Kerk was vastgelegd in een voor de Belijdeniskerken niet te onderschrijven re geling. Een schijn van hoop Er is. zoo schrpven wij in die dagen. ..een schijn van hoop" op vrede. Met die schijn 's het jaar 1935 in 't jaar 1936 overgegaan. Tusschen 3 October, de datum der instelling van de genoemde Kerkcommissies en 31 Dcembcr, de dag, waarop de voorloopige leiding der Belijdenisbeweging uiteenviel in de Luthersche en de Gereformeerde rich ting, vinden wij de bekende rede van Kerrl voor den Economise hen Raad van de Duit sche Academie, die gebaseerd was op het niet minder bekende devies „Ieder moet maar op z'n eigen manier zalig" worden"; de invrijheidstelling dor predikanten, die nog altijd in concentratiekampen vertoefden (het goede begin, dat helaas niet voortge zet is); het bezoek van Kerrl bij Hitier (eind November) en de daar overwogen ont binding der Belijdenisbeweging; op 2 Dec. de Rijksverordening, die het sluiten der Theol. Scholen te Berlijn en te Elberfeld, het verbod tot opening van een Seminarium in Silezië, het verbieden van beroepen, exa mens, enz. inhield, m.a.w. een flagrante loochening was van de belofte, dat de Rijks regeering zich buiten interne kerkelijk) aangelegenheden zou houden. Nog zijn ei eenige wrijvingen geweest (o a. met den be kenden, ook vroeger reeds gestraften Ds. Niemöller); evenzoo kwam het in verband met de Stöckerherdenking tot stoornissen half December was er er weer toenadering merkbaar en zoo is eind December geko men in een verhouding, die misschien met een matten schijn van ui ter lijken vrede be vergelijken ware. Van het overige buitenland zijn weinig belangrijke feiten te memoreeren. Feiten; want zonder twijfel werken ook daar stroo mingen onder de oppervlakte, waarvan die van de beïnvloeding van het Westen door het Oosten nog volle aandacht heeft In Zuid-A frik a is de doorwerking van het Calvinistisch denken te zien in de oprichting van de Federatie van Calvin. Verecnigingen. In Noor ct-A m e ri k a is soortgelijk verschijnsel te zien in de oprich ling van het tijdschrift Calvin Forum. Op de zaak-Machen (bewijs van de toespitsing der verschillen tusschen modern en ortho dox in de Preshytcrinansche Kerk) hebben wij reeds gewezen. In Frankrijk werd door de Synoden resp. van de Èvang. en van de Geref. Kerken een fusie voorbereid, van welke men. gelet op deze numeriek zeer zwakke groepen, op meer krachtsnntwik keling hoont, selet vooral op de angstwek kende vordering van den Bolsjewistischen west in de Staatsscholen. Terwijl in Rusland de verwoesting van het openbare Kerkelijke leven i de loutering van het geestelijke leven voortgang maakte, groeide in de Oekr ne op verheugende wijze het jonge Gere formeerde leven en maakle de consolidee ring daarvan goede vorderingen. 13 JANUARI Zonsopgang 8.07 uur, zonsondergang 4.10 uur Maan op nam. 9.57 uur, onder v.m. 9.36 uur VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 13 JANUARI 's avonds 4.39 uur tot 's morgens 7.37 uur ONDERWIJSBENOEMINGEN Scheveningen. Kon. Emmaschool, Ste vinstraat 65a. Tot onderwijzer: de heer G. Pronk, thans onderwijzer te Voorschoten. Valthermond. School voor C.V.O. Tot onderwijzeres: Mej. J. B. Th. Nip, wacht geldster te Nijkerk. N ij v e r d a 1 Chr. Nat. U.L.O.-school JoncheerelaanTot onderwijzer: de heer G. Boestoel aldaar. ij v e r d a 1. 2e C. N. School (Salomon- sonstraat). Tot onderwijzer: de heer B. v. d. rfhorstte Meppel. irdenberg. Chr. Nat. U.L.O.-school. Tot tijdel. onderw.: de heer J. Jaarsma te Hilversum. LAND- EN TUINBOUW Spekprijzen Drie cent hooger De Nederlandsche Veehouderijcentrale maakt bekend, dat de prijzen welke voor bij haar ingeleverd versch rugspek betaald worden, met ingang van Maandag 13 Jan. a.s. met 3 cent per Kg. verhoogu zijn. Chr. Boeren- en Tuindersbond Afdeeling Zeeland Woensdag vergaderde te Goes onder voor zitterschap van den heer C de Putter ie Axel het Bestuur van bovengenoemde af deeling. In zijn openingswoord behandelde de voorzitter de kwestie van het landbouw fonds die in de Prov. Staten aan de orde is geweest. Niet in de eerste plaats uit fi nancieel maar meer uit rechtsstandpunt ia de genomen beslissing te betreuren. Het Bondsburoau berichtte dat de Mi nister van Waterstaat heeft medegedeeld, dat uit een oogpunt van veiligheid niet van de bepalingen inzake de verlichting van boerenwagens kan worden afgeweken. De Z.L.M. had aan de afd. Oost Zeeuwsch- Vlaanderen een schrijven gezonden om te trachten gedaan te krijgen dat niet wordt overgegaan tot de instelling van een he- drijfsraad voor den landbouw in die streek. Besloten werd het Bondsbureau op enkele punten dienaangaande te wijzen. Naar aanleiding van een schrijven van het Dep. van Sociale Zakken zal. waar mo gelijk, medewerking worden verleend inza ke liet opnpmen van jeugdige werkloozen in het bpdrijf. Uitgesproken werd dat de loonnnrmen voon het werken met loontoeslag voor veie bedrijven aan den hoogen kant zijn De vergadering kon zich vereenigen met het protest dat namens de ZeoiuvscheLand bouworganisaties tot den Minister is ge zonden tegen de verlaging van den tarwc- richtprijs. Iedere organisatie zal een audiën tie bij den Minister aanvragen. Inzake het persbericht dat de Akkerbouw- eentrale zal gaan toezien op het „koppen" der bieten zal aan het Bondsburoau worden bericht dat de tarreerders der fabrieken hierop reeds voldoende toezicht houden. Ook zal worden verzocht de vlascultuur uit te breiden en de repelpremie te verlmo- gen, teneinde te voorkomen, dat veel onal- gewerkt vlas wordt uitgevoerd. Fruittentoonstelling Een zilveren veilingsjubileum KESTF.REN. Ter gelegenheid van het 25- l'arig bestaan van de veilingvoreeniging Resteren en Omstreken en van oc Betmvsche handelsvereeniging werd gisteren in de are- wone veilingzaal der vereeniging een ver- koop-fruittentoonstelling gehouden wélke bestond uit 87 inzendingen met een totaal van 2700 kisten. Een groot aantal bezoekers gaf blijk van zijn belangstelling onder wie de Commissa ris der Koningin in de provincie Gelderland, Mr. S. baron van Heemstra 's Middags had een receptie plaats waar de Commissaris der Koningin namens het nrovinc'ale bestuur de gevoelens van er kentelijkheid vertolkte en al hetgeen de ver- eenieing verricht in het belang van de fruitteelt in dit deel der provincie. Hij be sloot met den wensch, dat het vruchtbare werk in lengte van dagen zal worden voort gezet.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 3