ORKAAN WOEDT OVER WEST-EUROPA ZATERDAG 11 JANUARI 1936 EERSTE BLAD PAG 9 Buitenland DE TOESTAND AAN DE FRONTEN Maarschalk Badoglio's herhaalde en daar door reeds stereotiep geworden woorden: „niets bijzonders valt te melden van hot Eritreesche noch van het Somalifront" is in wonderlijk contrast met de stroom van overwinningsbericliten en -verwachtingen, die van Abessijnsche zijde de wereld wordt ingezonden. Houdt men rekening met het leit, dat de Ethiopische Rassen, die als min of meer provinciale aanvoerders terdege met details zullen rekenen, tegenstand bie den aan Europeesche generaals ais Grazi- ani en Badoglio, die militaire acties van wereldafmetingen hebben meegemaakt in 19141918, dan is het te begrijpen dat laatstgenoemden met wat meer soberheid het gebeuren zullen bezien. Toch is deze verklaring niet toereikend en blijft het ver schil in berichtgeving tusschen te eener zijde koel flegma en ter andere zijde geest drift te frappant, om er niet eens extra de aandacht op te vestigen. Ook zoo men met reserve de wederzijdsche communiqués be ziet moet men tot de conclusie geraken, dat het er op het moment met de Ethiopi sche landsverdediging hoopgevend voor staat. De aanvoerders van den Negus gaan met zulk klaarblijkelijk overleg te werk, zoowel in noord als zuid, dat hun ageeren alle respect afdwingt. Indien men de elders in dit nummer af gedrukte situatieteekeningen aandachtig beziet wordt men gewaar, dat de voorhoede van Ras Ayeloe reeds vrij dicht tot de hei lige stad Aksoem genaderd is, torwijl zijn tweede linie door hem genoeg in toom wordt gehouden om een ruggesteun zoowel als een verbinding met de mannen van Ras Seyoem te vormen, die met de troepen contingenten van Ras Moeloegeta, Ras Haile Kabeba, Ras Kassa en Ras Sebaht zoowel Makalle omvangen houden, als via den Abaropas een bedreiging voor de Ita- liaansche verbindingen met hun achter gelegen stellingen beteekenen. Dat de Italianen er in geslaagd zijn bij lAmba Adarum, op 20 K.M. zuidwaarts van Makalle, van twee zijden de Abessiniërs te bestoken, waarbij dezen een groot aantal dooden en gewonden op het terrein van den strijd moesten achterlaten heeft in dit verband niet anders dan een moreele be- teekenis. De Abessijnsche aanval, als stra tegisch geheel, wordt daardoor niet in een .voor hen minder gunstige fase gebracht; het net, dat zij samentrekken rond de blanke invallers is er niet door verbroken. Men krijgt dan ook den indruk, dat Ba- 'doglio de handen vol werk heeft, om in het noorden te behouden wat hij aldaar aan vaste posities bezit; de gebieden van Sjire en Tembien, welke nimmer geheel in zijn handen zijn geweest, daar hier zijn voor uitgeschoven linies steeds door de Ethio- piërs werden geïnfiltreerd, zijn vcorloopig definitief voor hem te loor gegaan. De berichten uit Parijs, waarvan wij gis- fteren melding maakten, en volgens welke ce maarschalk versterking ten getale van 80.000 man zou hebben aangevraagd, zijn on danks het démenti uit Rome verre van on waarschijnlijk. De Alpenjagers, goed ge trainde bergtroepen uit het Italiaansche noorden, die reeds naar Oost-Afrika ver scheept zijn zullen er uiterst van pas ko men, zoo zij tenminste niet te laat op het etrijdtooneel arriveeren, om den val van Makalle te verhoeden, en de Italianen voor jeen hachelijken terugtocht te stellen. Na de frontwijziging, die generaal Gra- liani zijn troepen in het zuiden deed onaer- gaan, met het vooropgezette doel, deze in drie richtingen vanaf Dolo en Loegh in de riohting van Addis Abeba te laten oprukken, is Ras Desta er tot op heden naar het schijnt in geslaagd, zich in zijn stellingen te handhaven. Wel heeft hij juist een neder laag geleden, zoodat van zijn tegenzet, een inval in Italiaansch Somaliland, voorloopig niet veel zal kunnen komen. Den opmarsch door ne provincie Sidamo wee't hij echter den Italianen nog te beletten. Ook op dit front worden Italiaansche ver sterkingen verwacht, welke via Wejit langs langs den spoorweg, dien Graziani laat ge reedmaken, het doorstooten moeten mogeüjk maken. In noord en zuid ontmoetten Italië's troe pen derhalve zulk een tegenstand, dat men er in Rome wel op bedacht moet zijn, een dreigende ontmoeaiging der openbare mee- ning tegen te gaan. Vandaar dat men er, in verband met berichten in de buitenlandsche bladen, volgens welke reeds 35.000 gewon den en zieken het Suezkanaal zouden heb ben gepasseerd, toe over is gegaan, officieele Verliescijfers te verstrekken. Volgens deze gegevens zouden er vanaf het begin der vijandelijkheden 58 Italiaan sche soldaten en 519 Askari's zijn gewond; over de dooden wordt in dit verband ge zwegen. Verder zouden er, welgeteld, slechts 1239 zieken naar Italië zijn teruggebracht, waaronder ook één gewonde, namelijk een Italiaansche kapitein. Over zieken- en gewondentransporten naar &en Dodekanesos, de eilanden in den Griek- schen Archipel, waar zich groote Italiaan sche lazaretten moeten bevinden, wordt niet gerept. Hoe lang zal het nog mogelijk zijn, de geestdrift voor Oost-Afrika bij de volks massa's levendig te houden? Geen nieuw Fransch Vredesvoorstel De „Paris Soir" verklaart met betrekking tot het onderhoud van minister-president Laval met den Franschen ambassadeur te Rome, de Chambrun, dat daarbij de om standigheden bestudeerd zijn, waaronder de gedachinwisselingen in Genève geopend zullen worden. Na het mislukken van het vredesplan Van Hoare en Laval kan noch van Fran sche, noch van Engelsche zijde een nieuw bemiddelingsvoorstel verwacht worden. Dit is thans uitsluitend taak van den Volkenbond. GEEN ITALAAN1CHE DESERTEURS Naar het Duitschc Nieuwsbureau mee deelt zijn de ber.chten, dat eenige honder den deserteurs uit Tirol in Beieren waren aangekomen onjuist. Ook is niet waar, dat Tiroolsche deser teurs zouden zijn ondergebracht in kampen,. DE OORLOG IN OOST-AFRIKA NIEUWE ABESSIJNSCHE SUCCESSEN Italiaansche verliescij'fers Volgens te Addis Abeba verstrekte mede- deelingcn is aan het Zuidelijk front gedu rende de afgeloopen week levendig gestre den. De Abessijnsche troepen, en wel in de eerste plaats de afdeelingen van Dedjasa- matsj Bovenne Marert, zouden daarbij bui tengewoon veel succes hebben geboekt. Volgens Abessijnsche beschrijvingen is het dezen troepen gelukt krachtige afdeelin gen Italianen te verrassen. Na eeu bloe dig gevecht gaven de Italianen den strijd n trokken zich terug. Daarbij lieten zii. zooals in heb Abesijnsche communique wordt gezegd, een hooggeplaatst officier van hoi blanke leger en eenige honderden Somali's-Askari's in het strijdperk achtoi Voorts zouden de Abessijnsche troepen 6 tanks, 9 machinegeweren en eeu radio station hebben buit gemaakt. De eigen verliezen worden onbetecke- nend genoemd. Italiaansche frontberichten Te Asmara bericht men over de gevech ten aan de Gabat en Gueva: Twee colonnes Italianen, waarvan een gevormd was uit blanke soldaten en een tweede uit Frythreeërs. waren gewaar schuwd voor de aanwezigheid van talrijks groepen vijanden, die zich voort bewogen tn hun richting. De blanke colonne, die voorzien was van artillerie bond den strijd aan, zoodra zij ter plaatse was gekomen. De tegenstanders konden geen weerstand bieden aan het Italiaansche vuur en trokken naar hel Westen terug, waarbij zij echter de Erv- threesche colonne ontmoetten, die hen san- viel met machinegeweren en geweervuur Zij werden daardoor tot een nieuwen terug tocht gedwongen De vijand leed zware verliezen, terwij' bij de Italiaansche colonnes drie officieren gewond en eep onderofficier en twee As kari's gedood werden. Gedurende den nacht naderden kleine ijandelijke detachementen de Italiaansche stellingen bij den pas Doghea, maar zij erden onmiddellijk door de artillerie te ruggedreven In het Tembiengebied hebben gedurende den geheelen dag kleine gevechten plaats gehad, maar telkenmale werd de vijand gedwongen terug te trekken. De Italiaansche verliezen De berichten, gepubliceerd in sommige buitenlandsche bladen, volgens welke vijf- en-dertig duizend Italiaansche gewonden en zieken sedert het begin van de Italiaan sche campagne in Abessinië het Suez-ka- naal zouden zijn gepasseerd om te repatri- n en volgens welke bovendien twee hospitaal-schepen in de afgeloopen dagen van Jaunari dezelfde route zouden hebben genomen, worden thans in Rome gedemen teerd Sedert het begin van de Italiaansche cam pagne in Oost-Afrika. aldus de mededeeling can Rome, bedraagt het aantal gewonden acht-en-vijftig Italiaansche en vijfhonderd negentien inlandsche soldaten. Begin November van het vorige jaar Is het hospitaalschip „Helouan" naar Italië teruggekeerd. Aan boord bevond zich toen geen enkele gewonde. Het schip vervoerde „slechts" vierhonderd-acht-en-dertig zieken onder wie vier en negentig soldaten, vier en tachtig miliciens, zeven en twintig matrozen, een aviateur en twee honderd vier en dertig werklieden. Het tweede hospitaalschip, waarvan in de berichten sprake is. de „Urania". arriveer de begin December van bet vorige jaar me' aan boord één gewond kapitein en driehon derd vijf en zestig zieken. Een derde schip „Tevere" bracht eind December van het vorige jaar vierhonderd en veertig zieken naar het vaderland terug. Arbeiders naar Oost-Afrika Het stoomschip „Gabbiano" is met 1800 vakarbeiders, die zich vrijwillig hadden aangemeld, van Genua naar Oost-Afnka vertrokken. Geen troepen aan Fransche grens Van officieele Italiaansche zijde worden berichten omtrent Italiaansche troepencon centraties aan de Fransche grens tegenge sproken. Eveneens wordt de juistheid tegengespro ken van de berichten, volgens welke maar schalk Badoglio nog 5 divisies zou hebben aangevraagd. Wet Yookbedeidewd offeusief DEC? ITAllAWFW IWHET 2UIDEU - ITAC TOOEPEM 11 I 11111 Aafa TonrPFkl OPPEB6EV GEW.&CAMZIAWI X KAS DESTA HOOFOWARTIEP g—-1 x[ PAS WASSI&OE 1 LlWkreRVLEUGEL(EU6&R.) <£™opmarsch Z. CEMTCUM(DAWA) spoon»retu 3 HECHTER vleugeUJ/EBI! 0 ,0<j De troepen van generaal Graziani hebben thans een frontverandering ondergaan en héb ben marschplan- nen in de richting van de drie op de haart aangegeven pijlen. Bij Dolo. vaar Bas Desta liun nog steeds in den weg staat, heeft deze een ne derlaag qeleden znodat hij ver ster- hingen heeft moe ten aanvragen. ITALIË EN HET VERRE OOSTEN Geen erkenning van Mandsjoekwo Het bericht, volgens hetwelk Italië voornemens zou zijn, Mands joekwo te erkennen, wordt van be voegde zijde tegengesproken. Italië heeft slechts zijn consulaat- generaal van Charbin naar Moek- den verplaatst. Op den politieken toe stand tusschen beide landen heeft dit echter in het geheel geen invloed. RUSLAND EN MANDSJOEKWO Volgens Russische mededeelingen komt het in den laatsten tijd herhaaldelijk voor, dat officieren van het Mandsjoerijsche leger deserteeren en op Russisch gebied komen, waar zij geïnterneerd worden. Zij zouden hebben medegedeeld, dat zij gevlucht waren uit vrees voor vervolging door de Japansche autoriteiten, die hen beschuldigden van anti- Japansche -actie, of gezindheid. Ernstige aardbeving in Columbia DRIE GROOTE STEDEN VERWOEST Volgens nit Bogota (Colombia) ont vangen berichten, heeft een ernstige aardbeving het district Narina ge teisterd. Drie groote steden in een dichtbe volkt gebied zijn verwoest. Het aantal dooden moet zeer aan zienlijk zijn. ZIEKTE TEISTERT ITALIAANSCHE TROEPEN GENERAAL VALLE INSPECTEERT DE FRONTEN (Van onzen specialen correspondent) Rome, Vrijdagavond. Italië houdt nog steeds vol, dat het bom bardeeren van de Egyptische Roode Kruis expeditie bij Dagaboer nooit heeft plaats gevonden. Er is vandaag weer een nieuwe officieele ontkenning aan de lijst toegevoegd De Italiaansche legerleiding in Italiaansch Somaliland verklaart, dat de berichten over het bombardement, zooals die door de Abes sijnsche regeering worden gepubliceerd, vol Uomnn onjuist zijn. ..Integendeel", zegt het communiqué, „de; Italiaansche piloten vermeden opzettelijk bommen neer te werpen in de buurt van het hospitaal-kamp, ondanks het feit, dat verscheidene gewapende soldaten, tegen de internationale regelen in, een veilig onder komen in de Roode Kruistenten zochten". Deze nadrukkelijke ontkenning doet nogal vreemd aan na alle bewijsmateriaal, diatj voorhanden is. Generaal Valle, onderstaatssecretaris voor de Luchtvaart maakt inmiddels een in snootietocht lanes het front van Eritrea. Men verwacht, dat hij dit onderzoek tot het Zuidelijk front zal uitbreiden. Uit de aaowfzige berichten zou men aflc. den, dat ziektp op het oogenblik een ernsti ger belemnv nne voor de Italiaansche troe pen in Oost-Afrika vormt dan de oorlog zelf In officieele kringen geeft men toe, dat gedurende de maanden November en December 3 hospitaal booten naar Italië zijp teruggekeerd met 1247 man aan boord, die allen aan tropische ziekten leden. Slechts een gewond officier werd naar Italië terug gebracht omdat zijn verminkt been een be handeling met speciale instrumenten ver- eischte. Het aantal in den strijd gewonden bestaat volgens de officieele uegevens uit 59 Italiaansche en 519 inlandsche soldaten. Terwijl de pers vee] ophef maakt over op til zijnde bewegingen "an de Britsche en Fransche vloot neemt men in o'ficieele kringen hiertegenover een onverschillige houding aan. Een regeeringsvertegenwoor diger deelde mede, dat Italië niet in het minst verontrust is omdat „wij niet worden bedreigd en zelf niemand bedreigen". Officieel wordt medegedeeld, dat Itali* geen troepen aan de Fransche grens heeft geconcentreerd; een medcdeeling, die ver moedelijk bestemd is om de gemoederen tot rust te brengen. Deze verklaring wordt gemotiveerd door de berichten over Fransche troepenbewegin gen aan gene zijde van de grens en deze beteekenisvolle ontkenningen bewijzen nog eens opnieuw, dat achter de coulissen Fransch-Italiaansche invloeden nog sleed; aan het werk zijn om te komen tot overeen stemming in het Italiaansch- Abessijnsch conflict. (Copyright Newa C hronlcle—A.N.P.) SITUATIE DEI? LE&ECS AAU UET UOORDED EDOUT g)ASMACA ALE WOL KAIT anm A&es>s>YM*»cu Legecbbm ItaL Leget? 1 ■1 Rab Ayeloe -2,-3 Voopmoede v Ayeloe HoofdkwARTiEt? v Pa'j Ayeloe 4 Pas Imro - 5 Pas Seyoem - 6 Pas MoeLoecheT/ 7 Pas Hailoc Kabeda 8 Pas Passa 9 Pas Sc damt M"5lHoorp*wAPT>EP v p Seyoem ITal Legerbasis [Leidihg Maai?s DapoguoI kAOAVAAM^E&EJ Op bovenstaande haart van het nnordelijh front hrijgt men een overzicht van de positie der Abessijnsche troependie thans Makallè en Aksoem bedreigen. Zuidelijk van eerst genoemde stad., nl. te Amba Aradam. dat op onze teehening niet vermeld is, hebben volgens Italiaansche berichten de Abessijnen thans bloedige verliezen geleden. RUITEN, BOOMEN EN DAKEN VERNIELD Een gothische toren stuk gewrongen Er werden twee personen gedood en zeer velen gewond Gistermiddag heeft boven Dusseldorf een hevig noodweer gewoed: geweldige storm, gepaard met zware hagelslag. Daardoor is groote matorieele schade aangericht, terwijl ook verschillende personen van dit zware weer het slacht offer zijn geworden. Volgens de laatste berichten zijn er twee personen gedood en dertien min of meer ernstig gewond. De storm was eigenlijk een windhoos, die met ontzaglijke kracht over eenige stadsgedeelten heen ging. De windhoos kwam van DusseldorfHeerdt via Oberkas sei langs den Rijn en vervolgde zijn weg over de binnonsiad In de deelen der stad, waar de windhoos heeft huis gehouden ziin tal van boomen ontworteld; in Oberkassel zijn boomen met een doorsnede van een meter als lucifers afgeknapt Overal vlogen de dakpannen door de lucht en sloegen te pletter op den grond. Op sommige plaatsen leek het alsof de herfstwind dorre bladeren hoog had opge waaid, zoo zwermden de dakpannen door elkander. Van verscheidene winkels werden groote ruiten eenvoudig ingedrukt. Het totale aantal gewonden kan onder deze omstandigheden uiteraard nog mei worden vastgesteld Nadere berichten over de gevolgen van het noodweer melden o.m nog, dat een langp fabriekshal van de Chamottefabrick Koppers in Oberkassei is omgewaaid De groote schoorsteenen vielen om op de na burige woonhuizen, waardoor zes personen zwaar en zes licht gewond werden In den Heerdter Hafen is een locomotief- loods ingestort waarbij één persoon werd gedood en twee pe-sonen gewond werden. Bij de Bocholter Strasse is eveneens een fabriekshal ingestort Hier werd 1 persoon gedood, terwijl vijf anderen zwaar gewond werden en talrijke personen lichte kwets uren bekwamen. Hoe groot de kracht van den windlhoos was. blijkt wel uit het feit, dat muren van een dikte van 50 c.M omvergedrukt werden. Het dak van de groote Kaiserhalle van de stedelijke roncertzna! is door den storm af gerukt en in brokstukken meegevoerd en later weer neergeworpen op huize.n en straten. Ook van andere buizen en gebouwen wer den daken afgerukt. Ook andere streken geteisterd Tegen vijf uur heeft een tweede windhoos die een breedte had van ongeveer vijftien meter gewoed boven het plaatsje Hamm an der Sieg. De naburige plaatsen en zijdalen van de Sieg merkten van niets. In Hamm daaren tegen is groote schade veroorzaakt. De 45 meter hooge gothische toren van de oude Evangelische kerk. werd door de hoos gegrepen en op een hoogte van 30 meter volkomen stuk gewrongen. De hoogopstekende spits kwam terecht op het dak van de kerk, dat ernstig bescha digd werd Door de op straat neerstortende puinen werd niemand getroffen. De 25 meter hoge brandweertoren van 't plaatsje werd eveneons vernield. Alle daken van de stad zijn beschadigd, een groot aantal daken werd geheel van de huizen afgerukt Naar uit Neuss wordt gemeld heeft ook daar en vooral in het noorden der stad- de storm groote verwoestingen aangericht. De b-andkastrnfabriek Peltz werd zwaar geteisterd terwijl vele huizen van hun da ken werden beroofd. Vier pn veertig gezinnen met In totaal 211 kinderen werden op deze wijze dakloos. In heele stratpn staat gpen dak meer op de huizen, terwijl in het stadsdeel Weisen berg de daken van de kerk en de school groote schade opliepen. Buiten de stad werd een houten boe renhuis van de fundamenten losgerukt en 300 meter ver door den storm mee gesleurd. Oeroude boomen werden ge veld. Overal moest noodverlichting ontstoken worden, daar de electrische leiding even eens schade had geleden. In het geheel zijn 250 personen dakloos geworden Het grootste deel der daklooze kinderen is in een kindertehuis opgenomen. Een hulpactie voorde getroffenen is reeds op touw gezet. De weg van den verwoester De orkaanadhti.ee storm, die Vrijdagmid dag boven West Duitschland gewoed heeft, is volgens den rijksmeteorolngisrhen dienst Essen Muehlheim van de Duitsche grens via Keulen. Essen, Dortmund en 't Sauer- land tot aan de Weser getrokken. Het centrum van de werveling ligt neven de noordelijke Noordzee. Om acht uur lag het centrum tusschen de noordkust van En geland en Scandinavië. fn Essen-Muehlheim werd bij de eerste vlaag om 1 uur des middags een windsnel heid van 70 kilometer per uur gemeten. Wanneer een koude luchtvlaag op haar weg groote plaatselijke massa's warme lucht ontmoet, neemt de kracht toe. Dit schijnt vooral het geval te zijn geweest in Dussel dorf. Een tweede vlaag, die om vijftien uur in zette. had een iets geringere snelheid, nl 60 kilometer per uur. ERNSTIGE STORMSCHADE IN ENGELAND Zestien dooden honderden gewonden Groote gebieden overstroomd! Ten gevolge van de storm, die Donderdagavond en Vrijdagnacht over Engeland heeft gewoed, hebben zes tien menschen den dood gevonden en zijn er honderden gewond, zoowel te water als te land. Op dien weg naar Lancashire zijn drie personen uit eenzelfde gezin, de vader, de moeder en een dochter onder een neerval lenden boom gedood. Het zal waarschijnlijk eenige dagen duren, eer de schade, die de storm heeft veroor zaakt aan de Monai-brug in Wales, hersteld is. Een groot aantal auto's, die van Anglesey wilden terugkeeren, zijn door het ongeval gestrand. De ruiten van verschillende wagons van den express LondenManchester werden door den storm vernield. Te Burnham in Somerset is een gat in de zeewering geslagen, waardoor een deel der stad kwam blank te staan. In het Noorden van Wales werden verschillende plaatsen in duisternis gehuld, doordat de electrischp leidin gen defect raakten. Zooals gemeld, beeft ook de scheepvaart zeer veel hinder van het alechte weer on dervonden en ongelukken zijn niet uitge bleven. Bij Formly Point zijn vijf lijken aan land gespoeld. Men gelooft, dat zij afkom stig zijn van het vrachtschip „Bradda", dal waarschijnlijk in den storm is vergaan. De passagiers van het Amen- kaansche schip „Manhattan" had den Donderdagavond vijf uur noodig, om te Plymouth aan land te komen. Ten gevolge van de hevige regens zijn bij Lydney, in Gloucestershire, groote gebieden overstroomd. Meer dan 150 stuks vee ver dronken. Te Southgate zijn 16 huizen ingestort, verscheidene wegen zijn onbegaanbaar. BEGRAFENIS ONDERNEMING N.V. BEGRAFENIS ONDFRNEMING W. J. INNEMEE ZONEN Amerika's neutraliteit Roosevelts bevoegdheden beknot De Amerikaansche Senaatscommissie voor buiten landscbe aangelegenheden hoeft uit het wetsontwerp in zake de neutraliteit het artikel geschrapt, waar bij de president wordt gemachtigd den uitvoer naar oorlogvoerenden van be paalde goederen, welke voor oorlogs doeleinden kunnen worden gebruikt, te verbieden, wanneer hij meent, dat het niet-verbieden kan leiden tot een ver lenging of uitbreiding van den oorlog. De tegenstanders van dit artikel zijn van oordeel, dat indien de Volkenbond een uit voerverbod voor petroleum had afgekondigd, de Vereen. Staten gedwongen zouden kun nen worden aan dit embargo deel te nemen. Minister Hul. die de besprekingen bijwoon de, kon zich met de schrapping van het artikel vereenigen. De bepaling, dat de uitvoer verboden moet worden, wanrteer de president van oordeel is. dat een dergelijk verbod moet worden afgekondigd in het belang van de veilig heid en neutraliteit der V S.. of voor de be scherming van het leven en den handel van Amerikaansche onderdanen, werd ge handhaafd. Hoe geraakte Amerika in de oorlog? De zitting van de Amerikaansche Senaats commissie van onderzoek naar de gebruiken in de wapenindustrie heeft een opgewon den beloop gehad ooor de ernstige beschul digingen, welke de leden der commissie herhaaldelijk uitten. Zij beweerden o.m. dat de invloed der firma Morgan een wijziging zou hebben teweeggebracht in de neutrali teitspolitiek van Wilson, doordat de firma groote leeningen aan de geallieerden heeft verstrekt Voorts beschuldigden zij Morgan Co. er van, dat zij druk hadden geoefend op de leveranciers van oorlogsmateriaal, om dezen te bewegen deel te nemen aan de eerste groote leening der geallieerden. Morgan bestreed deze beschuldigingen me* groote scherpte en vaak. met opgewonden stem. De zitting heeft nog aan het licht gebracht dat de groote geallieerde oorlogsleening het syndicaat van Morgan een winst van 9.550 millioen heeft opgeleverd. Zwitsersche vrouw over Duitsche grens gelokt! De Zwitsersche bladen melden, dat op II October van het vorige jaar de vrouw; van den Zwitserschen arbeider Wermelinger te Bazel door middel van een gefingeerden brief der Gestapo naar Wyhlen op Duit- schen bodem gelokt werd, waar zij gearres teerd is. Vandaar werd zij naar Loerracb gebracht: bij het eerste verhoor verweet men haar, dat zij koeriersdiensten voor de com munisten verrichtte. De vrouw verklaarde, dat zij onschuldig was en ziob in het geheel niet met politiek bezig hield. Toen op 14 Oct. de politie te Bazel inlichtingen om trent de vrouw vroeg, verklaarde men van Duitsche zijde, niets van haar te weten. Thans is bekend geworden, dat Frau Wer melinger dezer dagen te Bazel is terugge keerd. Van Loerrach was zij naar Freiberg, vandaar naar Frankfort en ten slotte naar Kassei gebracht. Een brief, dien zij óp 21 Oct. aan den Zwitserschen consul te Frank- fort had gezonden, aldus de bladen, is daar i eerst op 19 Nov. aangekomen. Op 3 en 4 Jan. heeft voor het voliksgerecht to Kassei het proces plaats gehad tegen deze vrouw en degenen, die van medeplichtig heid beschuldigd waren. De zaak werd met gesloten deuren behandeld. Uit het onder zoek bleek, nat de vrouw volkomen onschul- j dig was; zij is dan ook vrijgesproken, nadat een half jaar tuchthuisstj-af tegen haar was geëischt De vrouw verklaart, dat haar bij haar verhoor door de Gestapo te Loerrach werd medegedeeld, dat. dp Gestapo haar menschen in Bazel heeft en precies weet, wat daar gebeurt. Dit kan natuurlijk ook eenvoudig een middel tot intimideering zijn geweest. Effectenzwendel in België Vier millioen francs verduisterd De Brusselsche politie is op het spoor ge komen van een reusachtige zwendel affaire, met vertakkingen in Brussel en Parijs. Twee makelaars van oe Brusselsche beurs i en twee te Parijs woonachtige bankiers zijn in verband met deze zaak gearresteerd. Het bedrag, dat bij deze affaire bel rokken is, be draagt meer dan vier millioen francs. Het Brusselsche parket heeft onmiddellijk een einde gemaakt aan de activjteit van een financieel blaadje, „Causeries de Quin- zaine" genaamd, dat in deze zaak de hand heeft gehad, door voor bepaalde fondsen re clame te maken en zijn klanten aan te sporen tot het doen van contanfp ten ter mijnzaken. Kort Nieuws President Roosevelt r.eeft mod.gedeeiJ. nat hij werkt aan de forniuleéring van een nieuw plan tot ondersteuning van den land bouw. maar nog niet tot een defin'tief be sluit is gekomen. Met beslistheid verwerpt Ja president echter de repuhlikeinsehe planr.an zijn toevlucht te nemen tot uitvoerpremi^is voor tarwe en katoen. Amerika heeft een reguleering van den iandhouw noodig, maar geen financiering van den export. Een door het Amerikaansche hulp van Afgevaardigden aangenomen Bonushill heeft betrekking op 3V2 millioen Amerikaansche oudstrijders. De kosten worden geraamd «>d 1 tof 2 milliard dollar. Het wetsontwerp /al thans nnar den se naat gaan waar ondanks de mogeliikh-;«1 van het invoeren van eenige tfeperkingen. eveneens een groote meerderheid «oor net voorstel kan worden venvacht. Te Philadelphia zal binnen afzienba- ren tijd een congres der democratische partij worden gehouden. Dit congres zal ook der* oandidaat der partij voor de presidentsver kiezingen aanwijzen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2