Jliittur? ftHitöd)* (üottrattt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken STAATKUNDIGE BEGINSELEN BOUWWERKEN HET VIJFDUIZEND-PLAN Vier Duizend nieuwe abonnés abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor hel Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bil dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/> et Zondagsblad niel afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 5676 ZATERDAG 11 JANUARI 1936 15e Jaarganc labbertrntieprijjen: Van 1 tot 5 regels1.17'/» Elke regel meer 0.22 Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Handelsadverlentiën per regel 0.17'/* Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau V wordt berekend 0.10 Gegrond op godsdienstige overtuiging en belijdenis Over drang naar principieele bezin ning schreven we voor de „feestdagen een artikel (Zaterdag 14 Dec. 1.1.). Het noodzakelijke vervolgartikel bleef ech ter door tusschenkoraende parlemen taire omstandigheden achterwege,. Strekking van ons betoog was, dat aan beide zijden der politieke scheidslijn die drang aanwezig is en wy wezen daarby in de eerste plaats op de vrij zinnig-democraten. Duidelijker dan tot heden werd het in die kring uitgespro ken, dat „de staatkundige begrippen van den mensch in sterke mate be- invloed moeten worden door zijn gods dienstige overtuiging". Hiermee liet men feitelijk de aloude beschuldiging tegen de rechterzijde los. dat de politiek onafhankelijk behoort te zijn van de godsdienst. Docli zoover wou men ook weer niet gaan en daar om bleven de sprekers in die hoek vol houden, dat „het godsdienstige dogma de politiek niet mag beïnvloeden". Alles wordt dus teruggebracht tot de subjectieve opvatting van den enkelen mensch over de beteeKenis van de gods dienst voor zijn politieke actie; van een objectieve maatstaf ons aangelegd dooi de Schrift wil men niet weten. De autonome mensch blijft beslissen; de „vrome" mensch moge zich meditee- rend onder het Woord en het gezag Gods stellen. Misschien komt hij daar door tot het aanhangen van het vrij zinnig-democratisch beginsel' en dan wordt hij met blijdschap in die rijen begroet; doch hij is even welkom, wan neer hij puur-vrij zinnig blijft. Want, vergeten mag niet worden, al dus Mr Ouü in een belangrijke rede: „wij zijn en blyven niet alleen demo- era len, maar ook vryzinnigen". Wij vragen niet naar geloof of kerk- richting. Umdat onze party vrijzinnig is, is het haar voldoende, dat men haar beginselen aanvaardt en er zich naar wenscht te gedragen. Hoe hij tot aie beginselen heeft meenen te moeten komen, make ieder voor zichzelf uit. Daarom is er bij ons plaats voor ieder, die onze beginselen onderschrijft, wat ook zyn godsdienstige overtuiging moge zijn." Dit laatste is meer theorie dan prak tijk. Want toen het openbaar werd, dat minister Marchant tot de roorasch- katholieke Kerk was overgegaan, werd hij onmiddellijk uitgestooten en tot af treden als minister gedwongen. Waarom? Omdat, volgens deze beschouwing de roomsch-katholieke staatsparty te zeer onder de invloed van de Kerkleer staat; omdat de party te veel aan de Kerk gebonden is. Even aangenomen, dat zulks waar is, dan voelt men toch direct, dat het hier hokt en hapert. Wie beweert, dat het er niet toe doet tot welke Kerk men be hoort, mag niemand uit de partij weren welker program hy onderschrijft en men kan den roomsch-katholiek, die zich bij de vrijzinnig-democraten aan sluit (stel, dat er zulke wezens zijn) niet verwijten, dat de R.K.S.P. zich te veel onder de invloed der Kerk stelt en dat bedoelde persoon dus geweerd moet worden. Het is goed zich deze dingen zoo klaar mogelijk voor oogen te stellen, oin elk gevaar te ontgaan, dat we te veel waarde zouden hechten aan de princi pieele en zelfs godsdienstige bezinning in de vrijzinnige politieke partyen. Want, wat daar met de eene hand ge geven wordt de godsdienstige inslag der politieke activiteit wordt met de andere hand spoedig terug genomen „Het is eigenlijk zoo, aldus Mr Oud, dat godsdienstige en staatkundige overtui ging twee verschillende facetten zyn van eenzelfde levensbeschouwing." Een liberaal of nationaal-socialist zou het niet anders en beter kunnen zeggen en de sociaal-democraat wil het zoo ook wel. Maar de Roomsch-Katholiek verwerpt deze stelling met la-acht. Trouwens, van die zijde geeft men ook niet toe, dat deze staatsparty gebonden is aan de Kerk op de wyze als de vryzinnigen het voorstellen. Zij onderscheidt daarby feitelyk drieërlei factor. Ten eerste deze, zooals in het „ont werp algemeen staatkundig program" gezegd wordt: „De R.K. Staatspartij wil zijn en blyven de zuiver staatkun dige vereeniging der Katholieke Neder landers". Wy onderstreepten hierin twee woorden om daardoor te doen uit komen, dat zy, evenals de Protestantsch- rechtsche groepen de naam kerkelijke partij beslist afwijst. In de tweede plaats aanvaardt men van R.K. zijde niet het beginsel van scheiding van Kerk en Staat, zooals de vryzinnigen dit leeren. Wel aanvaarden zy in een land met een gemengde be volking, zooals het onze, eentoestand, dat Kerk en Staat gescheiden zijn. Scherp wordt het Roomsch-Kath. standpunt over Staat en Kerk omschre ven in paragraaf XII van het ontwerp- program van de R.K. Staatspartij, al dus aanvangende: „Evenals de Staat is ook de Kerk een volmaakte, d.w:z. op haar terrein hoog ste en onafhankelijke maatschappij. In het nastreven harer doeleinden, die van hooger orde, van bovennatuurlijk ka rakter zyn, mag de Kerk derhalve niet geliinderd worden door den Staat." Wij zeggen het met andere woorden, maar de gedachte vindt ook in onze kringen weerklank. Ten slotte moet er op gewezen wor den, dat de R.K.S.P. belijdt: De beginselen, welke onze party in wetgeving en bestuur tot gelding wil brengen, put zy uit de Openbaring, ge lijk deze door het Kerkelijk leergezag wordt vertolkt, zoomede uit de natuur lijke eischen van het persoonlijke en het gemeenschapsleven in zijn verschillende vormen". Afgezien van de woordkeus en de passage over het „kerkelijk leergezag", doet dit denken aan onze eigen politieke belijdenis. En het is merkwaardig hoe juist in deze dagen van toenemende scheiding der oude coalitie-partijen de juistheid der antithese-politiek blijkt. De principieele bezinning der R.K. S.P. leidt als van zelf tót verdieping der Christelijke beginsélen. HET EERSTE NEDERL. CATAPULT-VLIEGTUIG Fokker C XI-W een succes Geslaagde proefvluchten Enkele weken geleden vertrok het nieuwste Fokker vliegtuig, de C XI- W, dat voor de kruiser De Ruyter be stemd is, naar Warnemünde om daar op de voor dezen kruiser vervaardig de catapult-installatie beproefd te worden. Het toestel werd bestuurd door den officier-vlieger le klasse H. van der Kroef, vergezeld door Ir. H. Stok van de Fokker Fabriek. Reeds bij de eerste catapult-proe ven bleek, dat de C XI-W geheel aan de bij de opdracht gestelde eischen voldeed, zoodat geen enkele wijziging in de constructie behoeft te worden aangebracht Buiten de afname-proeven werden ver scheidene catapultstarts gemaakt, welke alle een uitnemend verloop hadden. De vliegers, zoowel als de autoriteiten, waren zeer tevreden over de bereikte resultaten. De Fokker C. XI-W is het eerste Neder- landsche catapult-vliegtuig en is speciaal gebouwd om aan boord van kruisers te worden meegevoerd. Ook de bestaande krui sers kunnen een of meer verkenningsvlieg tuigen meenemen, doch het te water laten dezer toestellen, bracht dikwijls bezwaren mee. Deze bezwaren worden nu bij den in aanbouw zijnden kruiser De Ruyter onder- angen door het aanbrengen van een cata pult inrichting, waarmede het toestel direct an boord wordt geschóten. De vliegtuigen, welke voor dit doel gebe zigd worden, moeten aan bijzondere eischen voldoen. Zij moeten zoodanig gebouwd zijn, dat zij de plotselinge versnelling (over een afstand van ongeveer 15 Meter wordt de snelheid van 0 tot ruim 100 K.M. per uur opgevoerd) kunnen verwerken. Verder moeten zij in zoo hoog mogelijke mate voldoen aan de eischen, welke aan een goeden zeeverkenner worden gesteld, u er moet behoorlijk ruimtè zijn voor waarnemer en zijn uitrusting, de piloot zoowel als de waarnemer moet over een machinegeweer beschikken, de benzine tanks moeten een voldoenden inhoud heb ben voor een werkingsfeer van ongeveer K.M., de maximum snelheid moet zoo groot mogelijk zijn en de landingssnelheid zoo gering mogelijk. Doch bovendien mag de machine niet te groot zijn met het oog op de plaatsruimte aan boord. In opdracht van de Ned. Marine heeft de Vliegtuigen fabriek het nieuwe vliegtuig speciaal voor dit doel ontworpen. De Fok ker C. XI- W is uitgerust met een luchtge- koeldcn Wright Cyclone motor van 750 P. K. Met een nuttigen last van 730 K.G. bereikt deze machine een maximum snel heid van 262 K.M. per uur en heeft, door gebruikmaking van landingsklappen aan den ondervleugel, een landingssnelheid van slechts 90 K.M. per uur. Met volle tanks kan de C. XI-W een afstand afleggen van ongeveer 600 K.M. Gistermiddag is het toestel te Schelling- woude teruggekeerd. Alle proeven zijn naar vvensch verloopen. DE BUSDIENSTEN AMSTERDAM—ROTTERDAM De Kroon heeft de besluiten van Ged. Staten van Noord- en Zuid-Holland, waar bij vergunning was verleend aan G. Matser en D. Mars te de Rijp tot het in werking brengen van een autobusdienst tusschen Amsterdam en,Rotterdam (des nachts) ver nietigd. Op verschillende punten in Amster dam zijn momen teel belanqrijke werken in uitvoe ring. Een over zicht van de werk zaamheden aan de nieuwe brug over het Rokin bij de Munt. N.V. AANN. MIJ. J. P. v. EESTEREN BOTTERDAM DE ZUIDWESTER STORM Schepen in benarde positie Over het zinken van het Belgische sleep- _schip „Cesarina", welks bemanning gere i werd, eb het slcepschip „Prudentia", dat eveneens in benarde positie geraakte bij Terneuzen. wordt nog het volgende gemeld De hoog opgaande gulven rolden over ds „Prudentia", waardoor het dreigde vol wa ter te loopen. De toestand werd van dien aard, dat de opvarenden eveneens op de sleepboot moeten overgaan. Toen deze koers zette naar Hocdekens- kerke om de schipbreukelingen aan wal te brengen werd zij gepraaid door de sleepboot „Hooge/.and" uit Terneuzen. Toen deze ver nam wat er gebeurd was, heeft zij de op varenden der beide schepen overgenomen waarop zij naar Terneuzen is terugge- stoomd. Onderweg meende men de „Prudentia" te zien drijven. Dit bleek inderdaad het gevai ten zijn. Men is er toen in geslaagd een draad op het schip vast te maken, waarna het behouden in do haven van Terneuzen is binnengebracht. Het Nederlandsche motorschip „Zeehond" is te Salc-ombe, South De vonshire, aangekomen, na de geheele nacht ter hoogte van Bolt Head, nabij Salcombe, met een zware storm te heb ben geworsteld. De reddingsboot van Plymouth is de gehfeje nacht in de nabijheid van het schip gebleven De „Zeehond", die met hout geladen was en waarvan' de bemanning uit zes per sonen bestaat, heeft twee ankers verlo ren, doch heeft verder geen averij be komen. Een opmerkelijk verschijnsel De Zuidwesterstórm. welke vannacht een windkracht had van 6 tot 7, is opmerkelijk geweest door het feit. dat de wind zoo lang achtereen krachtig heeft gewaaid in de atmosferische storingen. De zwaarste windt stooten bleven beneden 40 k.g. per vorkan ten meter. De storm woei uit het Zuidwes ten, was nu en dan W.Z.W. en vanmorgen pal-West met een windkracht van 7. LOODSDIENSTEN GESTAAKT In verband met den krachtigen wind is de loodsdienst te IJmuiden gestaakt De stoomschepen „Gunnel" en „Ernst a" zijn eveneens in verband met het weer vastge maakt. Ook te Hoek van fToTland is vanmorgen om 9.15 uur de loodsdienst gestaakt. DE UIVER-SLACHTOFFERS Begrafenis in Nederland De regeering van Irak heeft vergunning gegeven het stoffelijk overschot van &e vijf inzittenden der Uiver, tw. de bestuurders Beekman en Van Steenbergen, boordwerk tuigkundige Waalewijn, marconist Van Za delhof en prof. Walch, naar Nederland te vervoeren. Wellicht zal de teraardebestelling eind Maart plaats vinden. Het stoffelijk over schot van de heeren Beretty en Kort blijft te Bagdad. De „Scheveningen 135" Het blijkt, dat de schade van de SCH 135, welke op 27 Dcc. op de Noordzee was lek geslagen en door de bemanning verlaten, no_ al mee valt. De motorlogger, die te Grimsb> is binnengesleept, is daar onderzocht Het lek zaj iri genoemde haven worden gerepareerd, waarna het schip door een andpren motorlogger van de reederij Frans Vrolijk, nl. de SCH 50, naar Scheveningen zal worden teruggebracht BLOEDIG DRAMA TE ROTTERDAM Een vrouw vermoord Dader tracht zelfmoord te plegen Vanmorgen ongeveer half 12 heeft zich op den Schiedamschedijk te Rot terdam een bloedig drama afgebeeld. De 35-jarige varensgezel J. Bier man, die eenigen tijd had samenge leefd met een vrouw, die haar kamer had op den Schiedamschedijk, is van morgen dit pand binnengekomen en heeft de vrouw, de 36-jarige E. G. Braxhoofde, den hals afgesneden. Verder heeft hij een poging gedaan zichzelf de polsen af te snijden. De vrouw is na eenige oogenblikken overleden. De man is naar het zieken huis aan den Coolsingel vervoerd. ZWEEDSCH SCHIP IN BRAND Nederlandsche sleepbooten verleenen hulp Het Zweedache s-s. Sumatra, op weg van Calcutta naar Antwerpen en Rotterdam, heeft ter hoogte van Ques- sant, brand in de lading jute van ruim III gekregen. Het schip vroeg om assistentie, waarop de Nederlandsche sleepboot Zwarte Zee van haar station Douarnencz (bij Brest) derwaarts ver trok. De brand breidde zich uit tot het shelterdek, bovendien zijn de pijpen van de stuurmachine 'doorgebrand. Het dientengevolge vrijwel onbestuurbaar geworden schip is door de sloepboot Zwarte Zee op sleeptouw kenomen en vanochtend 1 uur te Torbaai aangekomen. Daar liet de toestand zich zeer ernstig aanzien. H?t vuur woedde in de lading jut- van ruim III en aan beide kanten van het shelterdek. De Zwarte Zee is onmiddellijk begonnen het ruim onder koolzuurgas te zetten. De Nederlandsche sleepboot Oostzee, die met een sleep in de Torbaai schuilde voor het weer, bevindt zich evoi eelis bij het brandende schip voor het verleenen van assistentie. Felle brand in een sigarenfabriek te Gouda Enorme schade Mlen meldt ons uit Gouda; Hedenmorgen te half zes is brand ui tg' broken in de sigarenfabriek Montana, di- x-ecteur de heer J. F. Montagne alhier. Door het snel ingrijpen van de brand weer, kon de brand, welke is ontstaan in de in den rechtervleugel gelegen geïsoleerde droogkamer, hoewel de vlammen door het dak heenjoegen en reeds de andere lokali teiten had aangetast, na een uur worden be dwongen. Behalve de droogkamer, waar een bran dende kachel den brand heeft veroorzaakt, brandden aangrenzende kleine lokaliteiten uit. Er is door het vuur en water voor meer dan een half milliocn sigaren verloren ge gaan, terwijl aan de aanwezige tabaksvoor raad er lagen 100 balen van 100 kg. elk groote schade is aangerioht. Fabriek en inventaris zijn op beurspolis verzekerd. Het bedrijf, waarin een twintigtal perso nen werk vonden, terwijl veel thuiswerk voor de fabriek wordt geleverd, daar er veel orders zijn, ligt thans stil. MINISTER COLIJN AAN DE RIVIèRA Minister Colljn, die Donderdag met zijn echtgenoote te Villefrance is aangekomen heeft zijn intrek genomen in het Grand Hotel te Cannes. Stormschadeverzekering Een specialiteit op het gebied van STORMSCHADE-VERZEKERING Algemeen Onderling Waarborg Genootschap „EENOVATOM" te Amsterdam Spuistraat 219/21. Tel. 35626 Vraagt eens een prospectus aan! Uit het sociale leven ONDERHANDELINGEN BOUWBEDRIJF Besprekingen leiden niet tot overeenstemming Officieel communiqué Per 1 Maart a.s. loopen de landelijke col lectieve contracten voor de bouwbedrijven af. Reeds eenigen tijd geleden hebben de w erkgevers den samen werkenden bonden in het bouwbedrijf voorstellen voor de nieuwe C.A.O. gezonden, die een aanzien lijke loonsverlaging voor alle groepen en loonklassen inhielden. Hierover zijn eenige malen besprekingen gevoerd. Gisteren is te Amsterdam de derde confe rentie gehouden, welke werd bijgewoond door de vertegenwoordigers van de pa troonsbonden en de samenwerkende arbei dersorganisaties. Zij duurde van des mor gens 10 uur tot des middags 5.uur. Omtrent het verloop der bespre king wordt officieel medegedeeld: De derde conferentie, gewijd aan de onderhandelingen over de C.A.O. voor de bouwbedrijven, heeft uitslui tend geloopen over de voorstellen der werkgevers tot verlaging van het loon. De besprekingen hebben niet tot overeenstemming geleid. Het wachten is thans op een nieuw initia tief van een van beide partijen. Men koes tert de hoop, dat voor het afluopen van het huidige collectieve contract, op 1 Maart a.s., beide partijen tot overeenstemming zijn ge komen. BOND VAN CHR. BAKKERSPATROONS IN NEDERLAND De jaarlijksche algemeene verga.lering van het Gewest Friesland van den Bond van Chr. Bakkerspatroons in Nederland zal Don derdag 30 Jan. a.s. te Leeuwarden worden gehouden in het ge'iouw voor Chr. Belangen onaer leiding van den heer J. v. d. Wal. In deze vergadering, die om 2 uur aanvangt, komen aan de orde de verslagen van secre taris en penningmeester én de verkiezing van twee bestuursleden in de vac. ontstaan door het bedanken van den heer G. de Jong te Kollum en het uitbreiden van het bestuur met twee leden. In de vac.-de Jong zijn can- didaat gesteld de heeren P. Hamstra te Veenwouden en P. Kuipers te Munnerwoude en in de andere vac. de heeren J. Andela te IJlst en E. Leenstra te Terzooi; Sj. Kammin- ga te Britsum en K. v. d. Meer te Beetgum. van BOMMEL SCHOEN VOORNAAMSTE NIEUWS Dit nummer bestaat uit TWEE bladen en het ZONDAGSBLAD Ras Vesta's positie nabij Volo wordt moei lijk; hij heeft versterkingen aangevraagd Bij Amba Aradam. 20 K.M. ten Z. van Makallé, hebben de Abessijnen met achter lating van een groot anatal dooden en ge? wonden het veld moeten ruimen. West-Duitschland is door noodweer ge* teisterd; er werd zeer veel schade aangericht. De stormen der laatste dagen hebben in Engeland zestien dooden gevergd, en zeer. veel schade veroorzaakt. Op het baanvak TilburgRoosendaal heeft de eerste proefrit plaats gevonden met een stroomlijn-locomotief. Het antwoord van de Regeering op dé vragen inzake haar houding bij de Fransch? Engelsche vredesvoorstellen. Verschenen is het Voorloopig Verslag van de Tweede Kamer over de begrooting van het Landbouwcrisisfonds. Ook zal de vergadering de te houden pro- pagandaweek en het nieuwe saneeringsplan bespreken. Ingediend is een wetsontwerp inzake re geling van den invoer van triplexhout, die de laatste jaren zeer sterk gestegen is. Het Contingenteeringsperentage werd vastge steld op 50% van een derde van het ge wicht, ingevoerd in 1934. DOODELIJKE PESTGEVALLEN SEMARANG, 10 Jan. (Aneta). In de af- geloopen week zijn in Pekalongan 14 pest- gevallen voorgekomen met doodelijken af loop. EEN NIEUWE STREEP AAN DEN BALK |j|| Het is ons een genoegen te kunnen mededeelen, dat voor de combinatie der samenwerkende vijf bladen, De Rotter dammer, Dordtsch Dagblad. Nieuwe Haagsche Courant. Nieuwe Leidsche Courant en Nieuwe Utrechtsche Courant. geboekt zijn. Men weet, dat wij afspraken 5000 nieuwe abonnés vóór 1 Februari 1936 te winnen. Wij maken nu de halve streep aan den balk vol- Zullen wij ons doel volkomen bereiken? Wij doen een dringend beroep op Lezers en Agenten om onverdroten hun krachten te blijven inspannen bij dezen Vreed- zamen Wedloop, zoo ook op Kiesvereenigingen en Propaganda- clubs, waarvan meerderen hun taak beginnen in te zien. Ieder, die een abonné aanbrengt, verkrijgt de fraaie, zilveren theelepel, welke al heel wat blijde gezichten heeft gemaakt. Wie méér abonnés winnen, ontvangen, naast den lepel, nog een ander geschenk, of wel, meerdere theelepels, om zoo het half of heel dozijn vol te kunnen maken. Terwijl tien zeer kostbare premies worden uitgereikt aan hen, die bovenaan staan. Het ideaal blijft: In eIR Christelijk gezin, het Christelijk Dagblad I Kan dit ideaal eenmaal bereikt worden, dan is de Christelijke actie in ons land veilig gesteld. Eerder in geen enkel opzicht! Abonnés geve men dus op aan de administratie van dit blad. AFDEELING PROPAGANDA

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1