Uw belangstelling wcicn-cb Hoe een Spaansch Soldaat de Nederlanden zag ■jTacni Gerrit Willemsi. de Vries, Burgemeester van Haarlem Om de gedenkschriften van den Spaanschen hopman Alonso Vazquez, goed te begrijpen, moet men den tijd in 't oog houden waarin ze geschre ven zijn. Vazquez was aan 't einde van zijn mili taire loopbaan, en met den krijg in de Nederlan den was 't allerminst gegaan als Spanje had ver wacht. Als de hopman schrijft zit de kleinzoon van Philips II reeds op den troon, doch de gewes ten zijn nog even kettersch' als ooit. En de solda ten die den opstand zouden neacrwerpen, en daar grijs bij zijn geworden voelen diep de teleurstel ling. Veertig jaren heeft Alonso Vazquez de piek gedragen. En de strijd was al vergeefsch Wie zijn Mémoires met aandacht leest beme kt dat heel goed. Hij schimpt volstrekt niet op het land, integendeel. Maar als hij over den aara en het karakter van zijn inwoners begint wordt hij boos, en 't is hier dat hij met zich zelf in wonderlijke tegenspraak geraakt. Hij is dan een echte knorrige snorrolwiaro, die in zijn vroegere tegenstanders een complex van minderwaardighe den ontdekt, doch zich geen oogenblik de vraag stelt, hoe het dan toch ter werel« mogelijk was, dat de Spaansche veteranen, de beste militairen van Europa, zulke nietsnutten en drinkebroers als die rebellen waren niet op de knie hebben gekre gen. Zijn conclusie is in hoofdzaak: het land is heat; ionde toch van zulke contreien dat ze zoo jammerlijk verketterd ziin, en voor den Koning verloren. Het land en zijn producten kan hij teekenen zon der ergernis, en ook zonder geringschating. De vruchten, zegt hij, zijn hier lang niet zoo als oie van 't Zuiden, alleen de peren en appels zijn goed. De dagelijkschc etenspot bestaat veel uit kool, witte kool en andere; en in de buurt van Namen wordt er nog een 9oort gekweekt die men „bloemkoolen" noemt. Voorts zijn er peen en bie ten; met vleesch gekookt vormen die een voed zaam maal. In de Noordelijke provincies worden groote en zware runderen gekweekt; hun vleesch smaakt heerlijk, Vazquez weet niet dat hij ooit ergens zulk lekker vleesch heeft geproefd. Maar, en dat vindt hij t' vermelden wel waard: het eten woidt met boter klaargemaakt inplaats van met olie! Olijven nml. groeien hier niet, ook geen perziken, vijgen of meloenen; er wordt weing tuingroente verbouwd en in 't geheel geen aubergines. Welriekend kruid dut in 't wild groeit, zooals lavendel, rosmarijn, of Miyin vindt men ook al niet. En de wijnbouw is onbekend. Overigens is 't hier een mooi landschap, goed be- tioscht, In deze bosschages leeft veel wild; vooral waterwild is talrijk in de nieren en plas sen, doch de malsche uikke tamme kippen zijn ook als gebraad niet te versmaden. En dan do zootwatervisch, die op de markt in bakken met water levend wordt gehouden, en de groote ver scheidenheid van zeevissohen. Kruipend gc- diert of vergiftig gedierte komt hier niet voor, en zelden i9 er zwaar weoer. En dan laat Vazquez er somber op volgen, want hij is een Spanjaard en een Katholiek, en hij kan de zaak natuurlijk slechts van deze zijde bezien: „het is te betreu ren, dat een zoo dicht bevolkt en zoo rijk land van God afvallig is geworden en der ketterij deel achtig". In Brussel, bij winterdag als 't vriest, vertelt do hopman vorder, dan is het schaatsenrijden en het gehcele ijsvermaak eon fraai gezicht om naar te kijken. De adel e-n de groote stand komt met sier lijke arresleden op 't ijs; in do slede zit de dame, de hoeren staan achterop en mennen de paarden. Zoo glijden ze ook wel door de gladde 9traten, in vliegende vaan. Er worot hier veel gesleed; en nu geeft de Zuiderling een aardige beschrijving 08 van onze ouderwetsche baksleden en priksleedjes. De eerste zijn groot, er kunnen wel een stuk of zes menschen in, ze staan op twee balken en heb ben ijzeren sporen, De paarden, die er met zulke sleden vaart in zetten, staan terdege op scherp, en zoo gaat het van de ecne plaats naar de an dere. Doch er is nog een soort slede, of liever sleed je, dat lijkt wel een karretje zonder wielen. Ze noemen het hier dan ook: ysvaguen, en dat beteekent: „wagentje voor 't ijs", t Is een één- mansvoertuigje, de persoon die er in zit heeft een stok met een scherpen punt in iedere hand, daar mede prikt hij in 't ijs, en schiet zoo snel vooruit. Het is, hoewel zoo midden in den winter, een werkje waar men 't warm bij krijgt, de man zweet er soms van, en dat bij die scherpe vrieskou. Gelukkig, zouden wij zoggen bij 't lezen van Vaz quez' gedenkschriften, gelukkig voor de Nederlan ders dier oagen dat zij zulke voortreffelijke vrou wen bezaten. Want mag men onze hopman ge- looven, dan is elke inwoner des lands een drin kebroer, en zijn echtgenoole de kurk waarop hij drijft. Vazquez was een rasechte Spanjaard, een stroef, streng man, van ingetogen zeden. En daar komt hij in 't rijke, bloeiende Vlaanderen te staan, waar 't leven er lustig en weelderig naar toe gaat! Geen wonder dat hij dingen ziet welke hem als grove bandeloosheid voorkomen: de positie der vrouw is in Spanje zoo geheel anders, veel gehon- dener, zij wordt weinig in 't openbaar gezien. Bij feestmalen, schrijft hij, zitten mannen en vrou wen naast elkander, en brengen elkaar don dronk, toe, arm in arm, met het gevulde glas geheven, en zoo geven zij elkaar de tafelkus, welke men hier den Hugenoot noemt. Als Vazquez begint over de Vlaamsche maaltij den en gelagen dan geraakt hij niet spoedig uit gepraat. De drankzucht hier, zoo zegt hij, is vei> schrikkelijk, doch men moet ook maar eens hoo- ren, de kinderen in oe wieg raken er al mee ver trouwd. En dan signaleert hij een zeer bedenke lijk gebruik, dat ook heden nog wel voorkomt, namelijk om 't kindje tegen den nacht een „dot" in 't mondje te stekern waar het „zoet", of al thans „stil" van wordt. Als de moeders haar kleintje neerleggen, schrijft Vazquez, dan krijgt het een houten fleschje, met wijn gevuld (om het soezerig en slaperig te maken) en dus leert het wijn drinken of 't melk was. Van de Nederlandschc vrouw geeft deze Spaan sche soldaat, die blijkbaar de goede burgerkrinG-m gekend heeft, hoog op. Ze drinken ook wel, doch ze houden er hanr verstand hij. De mannen zitten den meesten tijd in de kroeg, doch de vrouwen beijveren zich met zorg en beleid om hen te ver vangen. Zij bestieren gezin, huis en hof, doch lei- een ook 't bedrijf of de kooprnanszaken: de vrouw sluit de contracten af. Zij zijn buitengewoon schrander en weetgierig, en lezen veel, voorna melijk den Bijbel, dien zij van buiten kennen, want ze worden er bij opgevoed, en ze kunnen over geloofszaken spreken als theologen. Zij nemen eigenlijk de taak van haar man geheel over, zoo bijvoorbeeld helpen zij in den barbierswinkel met knippen en scheren, en dat doen zij zoo keurig en zindelijk en met zooveel gemak, of 't vak door haar was uitgevonden. Zij zijn ook zeer bevaren, zij staan aan 't roer (bij de binncnschippcrij). Zijn zij einoelijk klaar met haar werk, dat is zoo tegen middernacht, dan steken zij een lantaarn op, en iedere vrouw gaat haar man uit de kroeg halen; die is dan meestal zoo beneveld dat zij hem aan 't handje meenemen moet. Doch er komt nog al meer op de kreditzijde der Nederlandsche. Zij zijn blond en knap, met veel Kenau Simons Hasselaar. zorg gekieea, vriendelijk, voorkomend en onbevan gen. Van de jonge meisjes geeft Vazquez dit lof felijk getuigenis: zij zijn ongekunsteld in don omgang en eenvoudig in 't verkeer met geliefden; men bespeurt in haar geen dubbelhartigheid of boos opzet. Haar aanstaanden echtgenoot behan delen zij met onderscheiding en dit vindt een Spanjaard verbiezend: zij ontvangen hem thuis in tegenwoordigheid van haar ouders en omhelzen en kussen hem, zonder dat iemand daar kwaad in ziet en zonder dat men 't ongepast acht. De huwe lijken vallen gewoonlijk goed uit, al is het dat 't geld daarbij een grooten rol speelt. Alonso Vazquez is, wij wezen er reeds eerder op, eer. naïef en ook ietwat kortziclrtig man. Hij weidt eindeloos uit over de drankzucht hier te lande, doch vergeet telkens dat hij dan ook consequent moet blijven, en den Nederlanders geen prestaties moet toekennen die onvereenigbaar zijn met een doorloopenden staat van dronkenschap. Zullen wij 't onzen Spaanschen hopman al te kwalijk nemen? Neen, immers, 't Is een onbewuste retrospectie, met iets er in van een wensch-gedachte; de Span jaarden mochten wel gewild hebben dat de be woners dezer lage landen alle dagen „onbekwaam" waren geweestl Zoodoende laat Vazquez zijn overdrijving zelf in de kijkert loopen; voor diplomaat ware deze dap pere piekenicr ook in zijn beste dagen niet bruik baar geweest Hij verklaart argeloos dat hij alleen maar „de levenswijze dezer lieden" wilde teeko- nen, zonder „eenige bedoeling om kwaad van hen te spreken", en zonder twijfel is hij te goeder trouw, want een verblind, of zelfs maar eenzijdig verlicht mensch kan ter goeder trouw ongelooflijk© Vorige week is de nieuwe jaargang van ons Zondagsblad begonnen. De jaargang 19X5 telt niet minder dan iii paginas 't Is een kloek boekwerk met een schat van lectuur en illustraties. Wie den jaargang laat inbinden zoo men weet is de prijs van band met uitvoerig register (bij onze Administratie te bestellen) slechts 65 cent zal zijn boekenschat met een omvangrijk werk hebben vermeerderd, waarvan men jaren lang genoegen zal hebben. IJ hebt misschien Uw Zondagsblad niet bewaard? Laten wij U dan mogen raden: begin er nu mee! Het begin van den jaargang is daartoe de beste gelegenheid. Door de jongste uitbreiding zal de jaargang 1936 een boekdeel van ongeveer 600 blad zijden worden. Aan inhoud en af werking zal de grootste zorg worden besteed. Doe dus dit Jaar mee Uw Zondagsblad zorg vuldig te bewaren. U zult ons later dank baar zijn dezen raad te hebben opgevolgd. Een Spaansche gewoonte om huishoudr water weg te gooien dingen zeggen. Docli argeloozer en veel naïever nog dan de oudo Spaansche soldaat zou dr. Joh. Brouwer zijn, als h ij denken mocht dat wij Alon so Vazquez niet doorzien! Onze wakkere vaderen hebben wel wat anders ge daan dan altijd in de kroeg zitten. Zij vielen, volgens Vazquez, van de eene slemppartij in do andere, nu, maar waar haalden zij dan de kracht vandaan tot zulk een taaien wederstand, dat Spanje moest deinzen? Is de ontzettende zomer van Leidens beleg soms bij geval door de burgei-s in een voortdurende toestand van beneveling go- sleten? Al past, zooals men «elf zien zal, hier menig woord van critiek, toch blijf ik deze uitgave den ontwikkelden lezers gaarne aanbevelen. Onder wijzers, studeerenden, etc. zullen er veel aan hebben. HENDRIKA KUYPER—VAN OORDT. 1) Kronieken van Spaansche soldaten uit het begin van den tachtigjarigen oorlog, door dr. Joh. Brouwer. W. J. Thieme en Cie, Zutphen. DE STERRENHEMEL IN JANUARI De kaartjes stellen elk het halve hemelgewelf voor, boven den noordelijken en zuidelijken hori zon, in den stand van 15 Januari 's avonds te negen uur. De Poolster geeft het noorden aan. De circuimpolaiire sterrenbeelden, op het noord- kaartje binnen de gebogen lijn, gaan op onze breedte niet onder. De overige sterren komen op en gaan onder. De pijlen op de kaartjes geven de richting van»de hemel draaiing aan. De sterrenbeelden Nabij het zenith staan de Wagenman en Perseus. In het N.O. stijgen de Groote Beer en de Leeuw, terwijl nu in het Z.O. al a© schitterende sterren beelden der winternachten boven den horizon zijn verrezen. Hoog in het Zuiden staat het Zevengestern- •^Al^yor.c, HET Z EVEN GESTERNTE te of de Pleiadon, welke sterrengroep, die eigen lijk tot het tamelijk uitgebreide sterrenbeeld do Stier behoort, in meer dan één opzicht merkwaar- dog is. In hot boek Job reeds lozen wij enkele malen van het Zevengesternte, zoo in Job 38 31 van „de lieflijkheden van het Zevengesternte", liet normale oog ziet niet meer dun een lichtend Vliegtuigen goedkooper dan kanieelen Do reis per kameel behoort in Noord- en Oost- Afrika nog lang niet tot het verleden. Lange kara vanen trekken door den Soedan naar Ethiopië, naar Lybië en van daaruit naar Erythrca. Kaniee len, zoo constateert de Italiaansche overheid, die met behulp van deze dieren haar soldaten naar het front wilde zenden, zijn echter heel wat kost baarder dan mén dacht Een kameel kost per 1000 mijlen 1200 pond, terwijl een vliegtuig per 1000 mij- Jen 800 pond kost. Inlandsche soluaten uit Eiy threa zijn echter niet zoo gemakkelijk in een vlieg tuig te krijgen. Zij leggen den tocht naar het front liever per kameel af. Het grootste slot van Duitschland Duizenden menschen komen eiken dag voorbij het Slot van Mannheim, zonder er zich van be wust to zijn, dat hun blik valt op het grootste Slot van Duitschland. Na het Escorial is het zelfs het grootste Slot van Europa. Het geweldige ge bouw beslaat een oppervlakte van 18 Hectaren. Het heeft ongeveer 800 vertrekken en 1500 ven sters en zijn gevels hebben een totale lengte van bijna 2200 Meter. Alleen reeds door deze afmetin gen is het Slot een getuigenis van den tijd van Karl Philipp en Karl Theodor, Keurvorsten van de Palts, een indrukwekkend monument uit den tijd van de oude Kcurpalts. Fredcrik de Groote beschouwt het Slot van Mannheim in zijn „His- toire de mon temps" als een der voornaamste mo numentale bouwwerken van zijn tijd. De eerste steen van dit Slot werd gelegd op 2 Juli 1720 door Keurvorst Karl Philipp en wel op het hoogste punt van Mannheim, daar waar zich eens de vesting Friedrichsburg had verheven. Evenals de paleizen van Bruchsal, Karlsruhe en Rastatt moest ook het Slot van Mannheim een zinnebeeld van het absolutisme der vorsten worden. Karl Philipp wilde zijn residentie verplaatsen van het oude Slot Heidelberg, hetwelk hem ongeschikt leek voor de uitvoering van zijn grootsche bouw projecten, naar Mannheim. De gansche Keurpalts moest de voor het -oprichten van het nieuwe ge bouw bcnoodigde middelen opbrengen en de vroondiensten en bijzondere belastingen, welke per jaar 75.000 gulden bedroegen, drukten zwaar op de gemeenten van het land en werden een van de voornaamste oorzaken van de emigratie wolkje, maar een scherp gezicht kan eenige sterren onderscheiden, waarvan de helderste, Alcyone, van de derde grootte is. Het is wel merkwaardig, dat dit aantal niet «evenmaar zes bedraagt. Een bijzonder scherp gezicht kan nog eenige ster- *en zien, maar dan rijst het aantal tot 10. In een zwakken kijker ziet inen er 36, in grootere 625, terwijl irn sterkere teleskopen dit aantal nog veel grooter wordt. Vanwaar die tegenstrijdigheden tussclien den naam en het aantal sterren Is één dor ster ren in den loop der eeuwen in helderheid ver minderd, of hoeft men in die oude tijden bij de naamgeving niet zoo nauwkeurig geteld? Wij we ten het niet. Zijn do sterrenbeelden in het algemeen niet an ders dan fantasieproducten, het Zevengesternte is een werkelijk samenhangende sterrengroep. Alle sterren die er toe bobooien hebben nl. dezelfde .eigenbeweging", zoodat dit kleine sterrenbeeld voor dat deel der sterrenkunde dat den bouw en de bewegingen der sterrenstelsels bestudeert, eon belangrijk object is. De Melkweg gaat nog ongeveer door het zenith maar liet schoonste gedeelte, in Zwaan en Arend, is nu onder don horizon. Algolminim'a zijn waarneembaar: 12 Jan. 1 uur v.m., 14 Jan. te 9.40 en 17 Jan. te 6,30. De zon, de maan en de planeten De zon treedt 21 Januari in het teeken Waterman. der bevolking. Ongeveer 40 jaar is ei werkt aan het Slot. Een groot aantal kunster.aurs heb ben er hun medewerking aan verleend. Wij noemen slochts de namen Froimon, Hauberat, Bibiena en Pigage. Alhoewel het jaren heeft ge duurd, vooraleer het §lot was voltooid en of schoon er vele menschen aan hebben gewerkt, vormt hot Slot in zijn uiterlijk toch één geheel, hetwelk zich door den eenvoud der lijnen onder scheidt van de levendige veelzijdigheid der rijk •versierde gevels van andere gebouwen uit dien tijd. Biologisch raadsel Vijftien van de beste Amerikaansche oogartsen verblijven in de stad Tiltepoe in Mexico, om aldaar een der merkwaardigste verschijnselen, die ooit in een gehccle stad zijn waargenomen, te onderzoe ken. Deze stad wordt namelijk geheel en al door blinde menschen bewoond. Alle inwoners zijn of worden vanaf een zekeren leeftijd blind. Meestal worden zij dit reods in de eerste maanden van hun leven. Het is geen erfelijke ziekte, want de kinde ren hebben bij de geboorte normale oogen. Men vermoedt, dat oen bepaald soort insect zijn eieren in de omgeving van de oogen legt, die dan door de daaruit zich ontwikkelende larven worden verwoest. Zekerheid-hieromtrent zal nu de genoem de wetenschappelijke expeditie trachten te verkrij gen, om zoodoende een der meest spannende biolo gische raadselen van het bergland van Mexico op to lossen. Negen tnaanden over den Oceaan Aan de kust van North-Ulst (Schotland) vond in November een strandwandelaar een flesch, waar in een briefje lag. Op zichzelf is dit feit niet zoo interessant wel echter het feit, dat de flesch negen maanden noodig had om haar reis over den At- lantischcn Oceaan te maken, hetgeen men kon nagaan aan de hand van den datum van afzen ding. De flesch werd in Februari 1935 vanaf het stoomschip „Lafayette", ten zuiden van de New- foundlandhank in het water geworpen. Uit bepaal de aanduidingen kan men nagaan, dat de flesch pas op het 9trand was geworjicn. Flcsschenpost is in de laatste jaren niet» bijzon ders, doch de meeste flesschen komen nimmer op de plaats van bestemming aan. Het eerste kwartier der maan van 1 Jan. staat in de Visschen. De volle maan van 8 Jan. werd totaal verduisterd, welke verduistering echter in ons land door de ongunstige weersomstandigheden zoo goed al3 niet zichtbaar was. De verduistering begon te 4.47, midden: 6.29, ein de: 8.10. De totaliteit duurde 23 minuten, van 6.17 tot 0.41. De positie dor verduisterde maan, op het kaartje aangegeven in de Tweelingen, is die ten opzichte der sterren, dus niet ton opzichte van den ho rizon!. Van de planeten is Mercurius 16 Jan. in grootste oostelijke elongatie. De planeet is tame lijk heldor en dus omstreeks het middli der maand, mogelijk kort na zonsondergang wel te zien. Venus is nog morgenster van groote helderheid en, rechtloopond in de Schorpioen, gaat de pla neet 15 Jan. op 1.4° afstand aan Jupiter voorbij. Mars gaat kort na dc zon onder, is niet heldor, en zal dus moeilijk zijn waar te nemen. Jupiter, in den Schorpioen, neemt toe in hel derheid en zonsafstand en is 15 Jan. in samen- stand met Venus aan den morgenhemel. Saturn us, in den Waterman, gaat aan het be gin der maand te 9 uur, aan het einde te pl.m. 7 uur onder en is 25 Jan. in samenstand met Mars, van welke samenstand, boven den zuid-westelijken horizon, echter weinig zal zijn te zien. Op de kaartjes staan geen planeten aangegeven. 19

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 14