B u Uenlcmd sell Ovetziclii— DONDERDAGAVOND ,Te Tokio is in de afgeloopen weck een diplomaat aangekomen, wiens verblijf in Japan louter als ontspanning: is bedoeld, een mededeel ing, waar aan alleen de liohtvaardigen geloof zullen hech ten. Want het is nu eeiunaal een feit dat er nimmer meer diplomatieke activiteit wordt ont wikkeld dan wanneer men zich officieel met bun- ketteeren, jagen, of andere vreedzame genoegens bezig houdt. De diplomaat in kwestie draagt een naam, Weil- schott, die zuiver Duitsch zou klinken, indien Ier niet de voornaam Leone aan verbonden zou gijn. Nu dit echter het geval is is daarmee een {combinatie voorhanden, die wel eens symptoma tisch zou kunnen blijken voor iets anders, dat in de lucht schijnt te hangen, nl. een Italiaansch- Duitsoh-Japansche toenadering. Er wordt tenmin ste reeds in dien geest geschreven, in de inter nationale pers. De heer Leone Weilschott dan bevindt zich mo menteel als Italiaansch gevolmachtigd miuister in de Japansche hoofdstad, waar hij overigens geen onbekende is, wijl hij er eertijds als legatieraad getelde. Hij is er afgestapt, alvorens zich naar Hsinking te begeven, do hoofdstad van Mandsjoe- kwo. alwaar binnenkort een Italiaansch consu laat zal worden geopend. Een en ander wijst op twee dingen, nl. dat Rome, tegen den geest van Genève in, op het punt 6taat om Japans aan hangwagen als zelfstandigen staat te erkennen, en... dat Italië erop uit is, nauwer relatie met het rijk der rijzende zon te zoeken. In de Chi- neesche pers komt tengevolge daarvan de be duchtheid tot uiting, dat er zich een entente van mi et-vol ken bondsstaten aan het vormen is, als tegenpool tegen de staten-leden van den Volken bond. Er zou een economische, zoo niet militaire toenadering tusschen Japan, Italië, Duitsohland en Mandsjockwo op handen zijn. Men wijst er daarbij op, dat Japan en Duitsch land beiden buiten den .Volkenbond staan, dat Italië tengevolge van de sanctiemaatregelen in conflict met Genève is, ter wijl Duitsohland de antagonistische houding van Japan ten opzichte van sovjet-Rusland deelt. Alle drie staten tenslotte hebben gebrek aan grond stoffen, die zij ter bevrediging van hun industrieclo behoeften noodig hebben, terwijl Mandsjoekwo seer belangrijk als afzetgebied zou kunnen zijn. .Tenslotte is bekend geworden dat Italië voorne mens is, zijn scheepvaartlijn naar het Verre Oos ten, welke tot dusver in de Chineesche havens eindigde, ook tot Japan uit te breiden. Er openen zich hier verschieten, die met zorg .vervullen, en waarover men voorloopig het beste doet, maar niet verder uit te wijden. Elke dag Smmers heeft genoeg aan zijn eigen kwaad! Omtrent de onderhandelingen, tusschen de Fran- eche en de Britsche generale staven gevoerd ten opzichte van de mogelijkheid van een Italiaansche agressie in de Middellandsclie Zee hebben Britsche en Amerikaansche bladen bijzonderheden "cbi aclit, die evenmin van zeer opbeurenden aard zijn. Men kan zich met ons erover verheugen, dat men blijk baar te Londen en Parijs er thans in .vollen ernst op uit is, de Volkenbond tot een levende werke lijkheid te maken, doch tevens met beklemming zich ervan rekening geven, waartoe de uiterste consekwenties nog kunnen leiden. Er zou thans tusschen de beide generale staven een delinitief plan zijn tot stand gebracht voor de samenwer king te land, ter zee en in de lucht, waarbij Enge land gebruik zou maken van de Fransche lucht havens en vloothases, en Frankrijk zich bereid zou houden, om zich oogcnblikkelijk naast England te scharen, zoodra de omstandigheden daartoe nopen. Frank rij-ks eerste bijdrage tot de gezamenlijke veiligheid in dc Middellandsclie Zee bestaat uit een oefentocht van een machtig Fransch eskader aan de kust van Matokko. Een tweede eskader vertoeft in de omgeving van Gibraltar, en iou in geval van nood in drie of vier dagen het oostelijk bekken van de MiddoUandsdie Zee kunnen berei ken. Tenslotte is Frankrijk met grooten spoed begon nen met den bouw van een nieuwe vlootbasis, m de nabijheid van Oran in Algerie, welke basis meer veiligheid zou kunnen bieden ten opzicnte van mogelijke vliegeraanvallen dan het huidige viootsteunpunt te Biserta in Tunis, hetwelk van Zuid-Europa uit met vliegtuigen al te gemakkelijk te bereiken zou zijn. Om de reeks van deze verontrustende sympto men te voltooien is er tenslotto nog een bericht uit Engeland, dat er zoo op het oog nogal on schuldig uitziet. In de Britsche textiel-industrie is momenteel zulk een bijzondere bedrijvigheid, dat men het werk niet aan kan en uit moet zien naar hulpkrachten. Velen zullen zich hierbij her inneren, dat er steeds een geheimzinnig verband schijnt te bestaan tusschen wat er in deze in dustrie voorvalt en wat er over de stafkaarten besproken wordt. De wereld leeft in beklemmende af wadi ting; onderwijl rusten de grootmachten zich toe... Het gaat Intueschen ook Roosevelt, als president der Vereenigdc Staten, geenszins voor den wind Zijn New Deal, het grootschc plan ter economische saneering van landbouw en industrie, ontmoet bij zondere tegenslagen. Het opperste gerechtshof te Washington, dat de bevoegdheid bezit zich erover uit te spreken of een wet al dan niet in overeen stemming is met de Amerikaansche Constitutie, heeft zoowel (en opzichte van de N.R.A., de ten bate van de industrie in het leven geroepen wet geving. als van de A.A.A., de crisiswetten voor den landbouw, een afwijzend oordeel uitgesproken. Daarmee zijn de beide pijlers ondergraven, waarop de crisisarbeid van Roosevelt steunde, en is een toestand geschapen, die dringend opheldering be hoeft. De president heeft er zich nog niet over uit gelaten, hoe hij uit deze impasse denkt te geraken, maar van de wending die hij in dit opzicht zal nemen hangt ook voor hem veel af; de presidents' verkiezingen staan voor de deur. Overigens heeft de begrooting, die Roosevelt zoo juist heeft ingediend, een totaal tekort van 3.231 mil- lioen dollar, een cijfer dat wij hier niet zullen ontleden, maar tegenover de werkverschaffings- pogingen van den president toch wel een zeer bedenkelijke bladzijde openlegt. Van RooseveltS openingsrede- bij de zitting van liet Congres werd in Europa heel wat verwacht* Eigenlijk niet minder, dan dat hij in het Abes sijnsche conflict liet verlossende woord zou spre ken, dat een einde zou maken aan de hangendo onzekerheid ten opzichte van het olie-embargo. Roosevelt heeft aan deze verwachtingen niet be antwoord, maar zich ertoe bepaald, in hoofdzaak een oordeel over dc autocratisch geregeerde lan den te vellen, daarbij nog in het midden, latende of hij behalve Italië ook Duitschland en Japan, dan wel beide heeft bedoeld. Met het aanwijzen van een 10 of 15 pet. der menschheid als onruststokers heeft hij echter het vraagstuk, hoe deze onrust te bezweren, practisch niet veel dichter bij een oplossing gebracht. En niet ten onrechte heeft men van zekere zijde hem geantwoord, dat ook zijn eigen beleid niet zoo bcel ver van dictatuur is verwijderd. <5- In Abessinië, dat nog steeds het punt is, waarom alle gedachten draaien, hebben de zaken een voor Itaüë steeds bedenkelijker keer genomen. Do Abcssijnen waren bij den voortduur in het offen sief, ondanks de ononderbroken bedrijvigheid des Ituliaansche vliegtuigen, die opnieuw ervun heb ben blijk gegeven, ditmaal door het bombardement van de Egyptisch-Abcssijnschc ambulance te Dag- gaboer, dat zij het teeken van het Roode Kruis niet langer wensohen te ontzien. Hot argument, dat zij te hunner verdediging daarbij aanvoeren, namelijk dat van Abessijnsche zijde bij herhaling van dit teeken zou zijn misbruik gemaakt, kon intusschen de openbare opinie niet tevreden stel len. Gesteld al, dat bewezen ware dat de aan voerders van den Negus zulk misbruik duldden, dan nog ware het gepaster voor een beschaafde nalie geweest, in dit opzicht eenige grootmoedig heid te toonen. Het overwicht der mechanische strijdmiddelen is Immers toch reeds onverdeeld aan Italiaansche zijde. Hoe het zij, de guerilla in het noorden bedreigt meer dan ooit de Italiaansche stellingen; zoowel Makallé als Aksoem worden belaagd en zullen zich wellicht niet zeer lang meer kunnen hand haven. Hoe Graziani's poging, om door een offen sief in nog meer zuidelijke richting het noorder- lront te verlichten zal uitvallen, moet daarbij nog worden afgewacht. Hij heeft in Ras Desta een onvervaarden en blijkbaar weloverwogen tegen stander, dien hij ondanks herhaalde luchtbombar dementen nog niet in verwarring heeft kunnen brengen. Misschien dat do Abessijnen zelve bewerken, wat aan hun vijanden tot op heden nog niet is gelukt, namelijk dc dislocatie van hun verdediging. De geruchten over nieuwe ontrouw van Abessijnsche 1 hoofden .ditmaal in de provincie Godjam, ten sul den van het Tanamecr, nemen onrustbarende afmetingen aan. Addis Abeba erkent, reeds troe pen te hebben moeten afzenden, om deze rebellie te bedwingen. Tenslotte is binncnlandsche oneenigheid steeds een hachelijk ding, doch wel in het bijzonder in tijden van oorlog. <5 Te Bessie hield de negus vanaf het bordes van het vroegere Italiaansche consulaal een toespraak tot de bevolking. Op den voorgrond; niet onlplofte Italiaansche bommen 94 De Egyptisch-Libysrho grens, afgerasterd met vijf metei diep prikkeldraad, en ter weerszijde be waakt als met argusoogen door Britsche en Ita liaansche troepen is het laatste beeld, dat wij hier willen oproepen. Ook daar is men gereed om toe te slaan, zoodi a in de Europeesche hoofdsteden heteignaal weerklinkt. Toch is er in deze woestijn gebieden nog één ding, dat wij graag als symbool gouden willen zien ,op hoog legen hoop. Aan Brit sche zijde, achter dc versperring bevindt zich een bron, de eenige van heel do streek. Zij wordt nog door de Britten broederlijk met do mannen aan den overkant gedeeld, al laven deze zich onder militaire bewaking. Onze aarde is zoo rijk aan schatten, de Schepper beeft gedacht aan al het geschapene, zou het niet kunnen dat men toch nog tot dit besef terugkeerde en overal den overvloed vreedzaam onderling deelde? Dan zegt ze zacht. „Ja 'k ver-geef-je-al-Ies." „Ook van 't schrift?" snikt Toos nog na. „Alles," zegt Dicni moeilijk. ,De Heere Jezus heeft al... mijn... zonden ver geven, en nu... ga... ik in... den Hemel... Kerst feest vieren... bij... Móéder... Dag... Toos..." Ver moeid sluit ze haar ogen. Vader wendt zijn hoofd af en z'n gezicht is ver* trokken van smart. Eerst z'n vrouw weg, en nu... z'n enig kind. Dan laat hij zachtjes Toos en haar moeder weg gaan. v....Zwijgend koeren ze huiswaarts. 't Is de laatste dag vóór de Kerslvacantie. Dc kinderen zijn vol spanning. Straks zal meester de rapporten ronddelen. Dan klinkt meesters stem ongewoon ernstig. „Jongens en meisjes Zoéven krijg ik bericht, dat Dieni Beekman vanmorgen heel vroeg is ge storven... Zij is ingeslapen om hier op aarde nooit meer te ontwaken." Meesters stem hapert even. „Door cit sterven laat God ons óók weer de ernst van 't leven zien. Nu is Dieni in den home!, en straks als wij hier Kerstfeest vieren, viert Dieni Kerstfeest boven bij God... W ij zullen haar missen, onze Dieni, maar zij is gelukkig. Laat ons dit tot een troost zijn." In de klas is 't doodstil Over de bolle wangen van Kees Nieuwenhuis druppelen langzaam tranen. Toos valt snikkend met haar hoofd op de bank Even zwijgt meester. Dan zegt hij: „Kom kinderen, 't leven staat met stil, wij moeten vorder... Ik zal jullie zeggen, wie „nummer één" van de klas zou zijn geweest. Misschien hebben jullie 't wel begrepen. Dieni Beekman was „nummer één", maar dit rapport vervalt nu ik zal het opbergen. Dus Toos nu ben j ij „nummer één"." Als meester dit gezegd heeft huilt Toos luid. Zo voelt de lege plaats naast zich. Nu is ze toch „nummer één"maarDicni is wèg voor altijd. In de klas hoort men alleen 't snikken van Toos. Meester zwijgt dc kinderen zwijgen. Dan klinken er vanuit de hoogste klasse helder© kinderstemmen op. Ere zij GodEre zij God in den Hoge Vrede op aarde In de mensen een welbehagen. Amen! En in een verborgen hoekje van de kast ligt Dieni's Kerstrapport. RAADSELS I Ladderraadsel Vul nevenstaand figuur zó in, dat op de kruis- jesrij iets komt, dat in de maand Maart ons hart komt verheugen. Vorder geven de vakjes van boven naar bene den de volgende woor den te lezen: 1. een vier voetig dier, dat hier in Nederland niet voor komt; 2. een 'viervoetig dier; 3. lichaamsdeel; 4. een drank; 5. een meis jesnaam; 6. een ver scheurend dier; 7. een meisjesnaam; 8. een lichaamsdeel; 0. een naam uit de Bijbel; 10. een lichaamsdeel. 2 Welk woord? Ik ben een woord van elf lettere. G. 3, 11, 9 drijft langs de lucht; 1, 10, 2 wordt geluid; 5, 7, 4, 8 is een meisjesnaam. Wie kan mij raden? Vul nevenstaand figuur zó in, dat op de kruisjesrij do naam van een land in Europa komt tc staan. 1. ©en klinker; 2. 'n lichaams deel; 3. een bewoner van do zee; 4. een stad in Duits land; 5. het bedoelde land; 6. een provincie van Ne derland; 7. een meisjes naam; 8. een jongensnaam; 9. een medeklinker. X X X X X X X X X X 3 Krtiisraadsel x xxxxxxxxx X Hoe de „Union Jack" ontstond Er zijn heel wat jongens en misschien ook wel meisjes aie er een vlaggen-verzamelitig van do verschillende landen op na houden. Daarvan be staan zelfs mooie albums. Wanneer we de vlaggen van de verschillende Europese landen vergelijken, dan valt dadelijk op, dat die van het „Verenigd Koninkrijk (Engeland, Schotland en Ierlajid) tv nog al ingewikkeld uit ziet Terwijl de moeste dundoeken uit twee of meer gekleurde banen bestaan, die in de breeuto of in de lengte naast elkaar lopen, hebben we hier te doen met iets, dat op het eerste gezicht erg ge zocht en verward lijkt Het kan daarom goed zijn van deze vlag iets te vertellen, wat dc meesten wel niet zullen weten. De nationale vlag van het Britse keizerrijk (do zogenaamde „Union Jack") is samengesteld uit de kruisen van St Georgius, St. Andreus en St. Pa- tricius. Van de legende, waarin verhaald wordt hoe de heilige Georgius de draak doodt, zal je wel eens gehoord hebben. Ofschoon de Romeinse keizer Dioclctianus steeds op hem als een zijner leger- oversten vertrouwde, werd Georgius toch als eer ste slachtoffer van een Christenvervolging ter dood gebracht Al spoedig werd hij door de soldaten in in hun gevaarvolle omstandigheden aangeroepen en latei* kozen de kruisridders hem tot hun Pa troon. Vooral in Engeland werd de verering toen algemeen en koning Eduard III (13271377) stel de de beroemde Orde van de Kousenband onder zijn bescherming. Het onderscheddingsteeken van den Heilige, een rood kruis op een wit veld, werd Engelands vlag (zie fig. 1). Sint Andreas, een der Apostelen, is de patroon heilige van Schotland. Hij wordt vaak afgebeeld leunend tegen een X-vormig kruis, dat dienten gevolge ook wel Andreas-kruis genoemd wordt Volgens dc legenac zou dit kruis aan een der ko ningen van het oude Schotland in de lucht ver schenen zijn vóór de aanvang van een veldslag, waaruit hij als overwinnaar te voorschijn trad. Sindsdien beschouwde hij dit kruis als het m* tionale embleem: wit op een blauwe achtergrond (zie fig. 2). Tegen het einde der vierde eeuw, toen het eiland der Britten nog onder Romeins gezag was, leefde in Ge nabijheid van het tegenwoordige Glasgow de Romein Calpurnius met zijn echtgenoote Con- cessa en zijn nog jonge zoon Patricius. De heer schappij der Romeinen was echter danig aan het verslappen en zoo gebeurde het, dat in liet jaar 388 barbaren rovend en plunderend door het land trokken. Ook Patricius viel in hun handen en als slaaf werd hij naar Ierland gevoerd, waar hij ge durende een zestal jaren dc kudden van een hci- oensen heer hoedde. Eindelijk wist hij, na veel ontberingen doorstaan en veel moeilijkheden over wonnen te hebben de ouderlijke woning weer te bereiken. De vrome jongeman zou daar echter niet lang mogen blijven; in nachtelijke droomge zichten leerde hij de wil van Christus kennen. Hij moest zich op het priesterschap gaan voorbe reiden en later als missionaris gaan naar het eiland waar hij zooveel smart geleden had. Van een woeste streek heeft hij een middelpunt van beschaving gemaakt. Als eerste geloofsverkondiger van Ierland is hij steeds de schutsheilige van dit „Eilano der heiligen" geweest. Een rood X-vormig kruis is zijn teken, geplaatst op witte achtergrond (zie figuur 3). Toen Engeland en Schotland onder één hoofd kwamen werden de kruisen van St. George en van SL Andreas verenigd tot de oorspronkelijke „Union Jack" (zie fig. 4), de donkerste tint stelt blauw voor, de lichtere rood, terwijl het wit ook als wit is aangegeven). Op 1 Januari 1801 werd het Ierse parlement ont bonden en Ierland werd als een onderaeel in het Verenigd Koninkrijk opgenomen. Het kruis van Sint Patricius (beter bekend als St. Patrick) werd aan de oorspronkelijke Unievlag toegevoegd, waar van je het resultaat in figuur 5 ziet afgebeeld. De verschillende strepen en lijnon hebben dus wel degelijk ieder zijn eigen betekenis. In de Britse vlag valt te zien het symbool van de vereniging van drie onderdelen tot een eenheid. Van links naar rechts: 1. Het kruis van SL George van Engeland. Rood op een wit veld. 2. Het kruis van St. Andreas van Schotland. Wit op een blauw veld. 3. Het kruis van St. Patrick van Ierland. Rood op een wit veld. 4. De eerste „Union Jack", een combinatie van fig. 1 en i 5. De tegenwoordige „Union Jack", waarin alle drie kruisen verwerkt zijn. Bovenstaande tekening ia ook geschikt om nagetekend en gekleurd te wor den. Let dan goed op dc kleuren, die wij hebben aangegeven. OPLOSSING RAADSELS uit de Kinderkrant van vorige week: I. In het land der blinden is éénoog koning. II. BLOK LENA ONNA KAAS III. B SEm TiTus BetHsan BETHLEHEM NehRmia NaHurn NEr M GRAPJES Merkwaardig Reiziger: Hoe heet deze berg? Gids: Dat is de Rütli, meneer. Reiziger: Weet u er ook bijzonderheden van? Gids: Welzeker, twintig jaar geleden zijn twee reizigers tegen do berg opgeklommen en nooit teruggekeerd. Reiziger: Wat is er met hen gebeurd? Gids: Ze zijn aan ae andere kant van de berg weer naar beneden gegaan. In een hotel Heer:'Keilner, de biefstuk is koud. Kellner: Meneer dat is onmogelijk, 't is vandaia0 al drie keer opgewarmd. Vals gebit Heer (tegen winkelier): „U heeft gezegd, dat de knop ivoor is, en Winkelier: „Ik kan toch niet helpen, dat olifanten ook al valse tanden dragen!" Jan Een goed Hollandse naam, hé? Wie heeft er geen vriendje dat „Jan" heeL Ook in de Vaderlandse Geschiedenis komen heel wat „Jannen" voor. Zet er eens jaartallen achter, ik zal ze opnoemen. Jan van Axkcl, Jan van Avennes, Jan de Bakker, Jan van Beieren, Jan van Brabant, Jan van der Does, Jan Evertscn, Jan Willem Friso, Jan van Galen, Jan Haring, Jan van der Heijden, Jan Pietcrz. Koen, Jan de Lapper, Jan van Leiden, Jan van Nassau, Jan van Oostenrijk, Don Jan de Oude, Jan van Schaffelaar, Jan Steen, Jan de Witt.. Ga nu eens dc betekenis na van de volgende „Jan"-uitdrukkingen. 't Is een Jan van Gent; wat Jantje niet leert, zal Jantje niét kennen; Oome Jan; den Jan uithangen; Een Jantje zijn; Oude en Jonge Jan; Jan en. alle man; Jan Salie; Jan Courage; Jan Contant; Jan Credit; Jan do Rijmer; Jan de Wasser; Jan Hen; Jan Klaasscn; Jan Pleizier; Jan Rap en zijn maat; zo komt Jan Splinter door den winter; Jan Splin ters testament; Jan Rechtuit; Jantje huilt en Jantje lacht; mot een „Jantje van Leiden" je ergens afmaken. 23

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 10