„DE FAAM" FOTO'S opELKcebied BENDER VRIJDAG 10 JANUARI 1936 TWEEDE BLAD PAG. 6 Antonio Votto STADSNIEUWS Het Residentie-Orkest Vierde Abonnements Concert Dirigent; Antonio Votto Pianist: Nicolaï Orloff. De aandachtige lezer van ons blad heeft eenige dagen geleden kennis kunnen nemen van een kort le vensbericht van Antonio Votto. Daarin heeft men cunnen opmer ken, dat de jonge dirigent reeds een omvangrijken staat van dienst bezit. Doch de beteekenis daar van is eigenlijk pas goed tot ons doorgedrongen nu we getuige zijn geweest van zijn leiding van het Residentie Orkest. Voor de stamp volle Gehoorzaal, voor de honder den die gisterenavond voor het eerst getuige ■waren van zijn optreden, zijn leiding, is dat optreden een openbaring geweest. Nu eerst gaat die staat van dienst tot ons spreken, krijgt hij relief. Antonio Votto is een zeer sterke persoon lijkheid, die het orkestrale ensemble be- heerscht als weinigen. Men kan zich bijna niet voorstellen, dat onder den invloed van dien dwingenden wil ook nog maar het kleinste ongelukje zou gebeuren. Een tempe ramentvolle persoonlijkheid, die haar Zuide lijk karakter niet verloochent en alles wat hij leidt, weet te plaatsen in een brillante sfeer; onder den gloed van een Zuidelijke visie. Een man, die op meesterlijke wijze eijn „vak' verstaat, een dirigent van onge wone beteekenis, doch boven dit alles een zeer muzikaal mensch. Of getuigt het al niet reeds van een enorm muzikaal geheugen, vier werken van vier zeer verschillende componisten, werken die in den grond weinig punten van overeenkomst vertoonen, geheel uit het hoofd te dirigeeren? En hoe werden deze werken ieder in hun eigen sfeer gezet, met dien verstande dat de muzikale visie van den herscheppenden kunstenaar toch ook alles weer bond tot een uiterlijk virtuoos en innerlijk diep doorleefd pro gramma geheel. De avond werd geopend met de Ouverture „Die Meistersinger von Nürn- berg" van Richard Wagner. En wanneer men dan bij het allereerste accoord van het orkest als 't ware reeds geëlectriseerd wordt, dan weet men onmiddellijk, waaraan men zich te houden heeft. Dan voelt men zich gegrepen en meegesleept door dien éénen wil, die achter de golvende klankenmassa laat opstuwen en weer verebben, die vuur doet spatten uit het ensemble en de com positie in haar 'grandioze pracht openbaart, een pracht waarvan we ons nog niet vol doende bewust waren. Hierna kwam als hoofdwerk vóór de pauze het Tweede Klavierconcert in C. kl. terts van Rachmaninoff, waarbij de geniale Rus sische pianist Nicolaï Orloff de pianopartij speelde. Hier was het: „zwei Seelen, eine Gedanke". Want dirigent en solist bleken hier volkomen op elkaar afgestemd, wat in de eerste plaats een technisch brillante uit voering te genieten gaf en in hoogeren zin een muzikaal tot in bizonderheden uitge diepte voordracht. Met een gedaver van ge weldige accoorden wordt dit concert door den pianist ingeleid, en als na eenige maten 't orkest in donkere accoorden inzet, blijft de vleugel nog maar doorhameren. En ondanks dien zwaren inzet en het vervolg er van, weet de dirigent de spanning op te voeren en evenzoo de klaviergeweldenaar. En die spanning blijft behouden, ook als eindelijk de geheele massa van het volle orkest wordt afgedempt tot de uiterste grens van hoor baarheid, tot een pianissimo van eenige maten dat in het zachtste gezoem nog zijn innerlijke kracht behoudt. En dan komen we al spoedig tot het suggestieve staccatoslot van het Moderato. Het Andante sostenuto waarbij wij dachten aan de mystieke ver voering ender Russische Ziel, is van etheri sche schoonheid. De violen, die zingen con sordino, de pianist in samenspel met de fluiten, later met de altviolen boven 't zoe men van 't orkest; eindelijk de violen in de hoogste posities boven de piano, het is alles van een schoonheid die stil maakt. En men prijst zich opnieuw gelukkig, muziekverslag- gever te mogen zijn, al weet men dan ook, dat het woord onmachtig is, de dingen te ikarakteriseeren, zooals zij zijn. En eindelijk het bruisende Allegro, de finale, die een glorieus slot vormt van dat magistrale Concert. Het was geen wonder dat het enthousias me der toehoorders, die zoo lang in een intense spanning hadden gezeten, zich uitte in een langdurige ovatie. Na de pauze hoorden we, in eerste uitvoe ring te Leiden „Concerto dell' Estate" van I. Pizetti. Het werk bestaat uit drie deelen: Mattituno de morgen Notturno de nacht en Gagliarda, een soort dansvorm, die besloten wordt met een herinnering aan het eerste deel. Het is muzikaal van sterk pastoraal karakter geïnspireerd op een zon nige dag in den zomer. Muziek vol kleur, vol licht, vol leven. Heel teer en heel innig, plechtig soms, waarin een religieuze ver voering in het plechtige einde niet valt te miskennen. Ze heeft ons zeer bizonder ge boeid en is het beste bewijs, dat moderne muziek dezelfde schoonheid kan bezitten als die uit vroegere perioden, als ze maar berust op werkelijke inspiratie, als ze maar vloeit uit de diepste bronnen van het menschelijk gemoed en de kunstenaar door den aan drang, die God in zijn ziel heeft gelegd, tot scheppen werd genoopt. De absoluut nieuwe structuur van deze muziek, de melodiek, de harmonieën, al de combinaties waartoe het modern orkest in staat stelt, dat alles wat ons bij moderne werken wel eens gewild en opzettelijk bedacht is voorgekomen, was hier niet alleen volkomen aanvaardbaar doch innerlijke noodwendigheid. We zijn uiter mate dankbaar, dat wij dit schoone, poëti sche werk, met zijn rijke klankkleuren en eijn diepe gedachten hier te Leiden mochten hooren. De uitvoering was schitterend. De avond werd besloten met een pittige en geestige voordracht van „1' Apprenti sorcier" van Paul Dukas, zooals men weet een humoristisch Scherzo geïnspireerd op Goethe's Tooverleerling. Men ging dankbaar en meer dan voldaan naar huis. Sw. GESLAAGD Geslaagd voor het examen „Rekening courant-boekhouder", afgenomen dcor het Instituut „Mercurius" te Amsterdam, de heer W. H. Pieters, leerling van den heer J. A. Christiaansa. KAMER VAN KOOPHANDEL VOOR RIJNLAND De eerste vergadering in 1936 Gistermiddag hield de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Rijnland haar eerste vergadering in het. nieuwe jaar on der voorzitterschap van den heer D. ten Cate Brouwer. Na opening der vergadering stelde de voorzitter aan de orde de benoeming van de commissie tot nazien der geloofsbrieven van de herbenoemde en nieuwgekozen leden Deze commissie rapporteert gunstig, waar op de herkozen en nieuwe leden benoemd werden verklaard. De nieuwgekozen leden, de heeren B. de Koning, Dr. B. L. Krantz en J. H. v. d. Kloot, werden vervolgens binnengeleid en met een toepasselijk woord door den voor zitter geïnstalleerd. De voorzitter deelt vervolgens mede, dat de heeren Versteeg en Molkenboer den dienst van het bureau der Kamer hebben verlaten en dat is bcnoamd de heer Mr. A. G. de Blécourt, die den titel zal krijgen van adjunct-secretaris en den heer Mr. Dr. Knibbe "bij diens afwezigheid zal vervangen. De voorzitter houdt vervolgens zijn Nieuw jaarsrede, waaraan we gisteren reeds een cn ander hebben ontleend. Aan het eind daarvan klonk een hartelijk applaus, waarna de heer v. d. Steen den voorzitter hartelijk dankzegde voor het vele werk, dat hij in het afgeloopen jaar voor de Kamer en voor het district •Rijn land' heeft gedaan. Spr. hoopt, dat de voorzitter niet neer slachtig zal worden, maar den moed en de kracht zal vinden om evenals vroeger zijn werk voor de Kamer te mogen voortzetten. Namens allen dankt Spr. den heer Ten Cate Brouwer voor de vriendelijke woorden tot de leden gericht en wederkeerig wenscht hij hem, alsmede den onder-voorzitters en den secretaris het beste toe in bet komen de jaar. De notulen der vorige vergadering wor den vastgesteld en de ingekomen stukken afgehandeld Van de Coöp. Centrale Tuinbouwvereeni- ging voor Ter Aar en Omstreken was een schrijven ingekomen, waarin er op werd gewezen, dat de opheffing van de spoorlijn Alphen—Uithoorn van buitengewoon fu- nesten invloed is voor den tuinbouw, vooral in verband met deu export Het bestuur betoogt, dat het station Ter Aar zeer be langrijk is voor verlading en dat Ter Aar van uit Roelofarendsveon gemakkelijker te bereiken is dan omgekeerd. De heer Reynders is van meening, dat Roelofarendsveen zijn verlaadstation niet gaarne zal missen. F.erder dan naar Ter Aar zullen de tuinders van Alkemade via Leiden gaan verladen. Op voorstel van den voorzitter zal hier omtrent nader advies worden ingewonnen van het veilingsbestuur te Roelofarendsveen Verkiezingen Hierna hadden de jaarlijksche verkiezin gen plaats. Tot algemeen voorzitter werd gekozen de heer D. ten Cate Brouwer, tot voorzitter van de afdeeling Grootbedrijf de heer N. Parle- vliet Jr. en tot voorzitter van de afdeeling Kleinbedrijf de heer H. M. Simonis. Tot adviseerend, resp. plaatsvervangend adviseerend lid voor het curatorium van het Economisch Technologisch Instituut in Zuid Holland en Zeeland werden benoemd de heeren H. M. Simonas en Dr. C van Dorp. Verder werden gekozen: Tot leden van de Commissie voor Ver voer, Post en Telegrafie de heeren G G. J. Alkemade Sr., J. F. X. Sanders, J. van der Steen. P. A. de Gooyer, P. A Wernink Jr. en H. van Zonneveld, allen aftredend, en Dr. B. L. Krantz in de vacature-Heringa. Tot leden van de Commissie voor het Handelsregister de heeren G G. J. Alke made Sr., B. J. Dijkdrent, D. Raephorst Sr. en J. van der Steen, allen aftredend en de heeren Schoondergang en B. de Koning in de vacatures J. J. M. Meyers en P. J. van der Zanden. Tot leden van de Commissie voor het Verslag de heeren D. ten Cate Brouwer, N. Parlevliet Jr., H. M. Simonis, J. F. X. Sanders en Dr. P. G. Knibbe. Tot leden van de Commissie van Finan ciën de heeren D. ten Gate Brouwer, N. Parlevliet Jr., H. M. Simonis en Dr. P. G. Knibbe. Tot leden van de Commissie ingevolge art. 10 van de Wet op het U'itverkoopen en Op ruimen in het winkelbedrijf de heeren H. M. Simonis, J. van der Steen, B. L. Krantz, B. de Koning en P. v. d. Hoek. Het bureau stelde voor de Commissie voor Handelsbelangen en de Commissie voor Handels- en Nijverheidsonderwijs niet te continueeren. Ten slotte stelde het bureau der Kamer voor om in het tekort voor de groote Vee- en Zuiveltentoonstelling, in het najaar hier ter stede gehouden, f 100 bij te dragen. Het tekort dezer tentoonstellinb bedraagt f 2000, terwijl de Kamer garant was voor f 250. Bij de rondvraag deelde de heer v. Appel mede, dat in den laatsten tijd verontrus tende berichten zich in de sad verspreid den, als zouden B. en W. voornemens zijn verkoopplaatsen van groenten te gaan op richten. De Leidsche Middenstandscentrale en de Bond van Kleinhandelaren in groenten en fruit, die hiernaar een onderzoek hebben ingesteld, hebben deze geruchten juist be- onden. Zij zijn ook van oordeel, dat wan- leer de gemeente hieraan eenmaal begint, het einde ervan nog niet te overzien is. Spr. verzocht daarom de Kamer de door genoemde organisaties begonnen tegenactie te willen steunen. Bij de bespreking over dit punt waren genoemde organisaties tot de conclusie ge komen, dat de toestand nog niet van dien aard is, dat ingrijpen van B. en W. als noodzakelijk moet worden heschouwd. Mochten B. en W. toch tot invoering over gaan, dan hopen de organisaties, dat dit alleen zou betreffen de zg. doorgedraaide op de veiling dus onverkochte groen ten, dat de verkoop verder alleen zou ge schieden met inschakeling van den betref- fenden 'handel; en ten slotte, dat genoemde groenten alleen ten goede zullen komen aar» steuntrekkendeo of daarmede gelijk te stel len personen. De voorzitter antwoordde hierop, dat het bureau der Kamer van dergelijke planneD nog niets bekend was De heer De Gooyer uitte er zijn YAN VLIET dering over, dat een dergelijk ingrijpend voorstel zoo maar even bij de rondvraag ter sprake werd gebracht. Spr. had het beter geacht dit voorstel tevoren schriftelijk in te dienen. De heer Bevers zeide, dat hem als raads lid nog niets van deze plannen bekend was. Overigens achtte hij het heel verkeerd om nu reeds voorwaarden te gaan stellen, wanneer e.v. tot invoering zou worden over gegaan. Zoo ver mag het niet eens komen, aldus spr. De voorzitter zeide ten slotte, dat het bu reau der Kamer zich tot B. en W. om in lichtingen zal wenden. Hierna ging de Kamer in huishoudelijke zitting. Van het Stadhuis UITBREIDINGSPLAN Hernieuwde ter visielegging D« Burgemeester van Leiden brengt ter algemeene kennis, dat met ingang van 11 Januari 1936 tot en met 7 Februari 1936 ter gemeente-secretarie (afd. Algemeene Zaken), voor een ieder ter inzage zal liggen oen ont werp tot herziening van het uitbreidings plan voor de gemeente Leiden, ten aanzien van de gronden, gelegen ten Oosten van de Van Speykstraat en ten Noorden van de Trompstraat, zulks ter vervanging van hei betrekkelijke ontwerp, hetwelk van 7 Nov. 1935 t/m. 4 December d.a.v. ter inzage was nedergelegd. A. VAN DE SANDE BAKHUIJZEN, Burgemeester. Leiden, 10 Januari 1936. Distributie- van doorgedraaide groenten Adres aan den Raad De Leidsche Middenstandscentrale, verte genwoordigende de Chr., R. K. en neutrale plaatselijke middenstandsvereenigingen, heeft een adres aan den Raad verzonden, waarin zij mededeelt dat zij vernomen heeft dat het in 'het voornemen van het gemeen tebestuur ligt, de ter veiling doorgedraaide, benevens de door de NederL Groenten- en Fruitcentrale beschikbaar gestelde groen ten. zelfstandig van gemeentewege te doen distribneeren. met uitschakeling van de be trokken handelaren. Zij merkt op dat ten gevolge van de heersehende malaise de handelaren in aardappelen, groenten en fruit een zeer moeilijke strijd om het be staan te voeren hebben, en dat indien de voorgenomen distributie van gemeentewege zou worden doorgevoerd, zij hun debiet nog verder zullen zien verminderen en hun bestaansmogelijkheid ernstig zal worden schaad. Daarom verzoeken zij den Raad deze voorgenomen distributie niei te doen plaats vinden, en indien, dit niet mogelijk zou zijn, dit te doen geschiededen door tusschen komst van de betrokken handelaren. Week der Gebeden De nood der zending De vierde samenkomst van de week dér gebeden, die wederom in een flink bezet kerkgebouw werd gehouden, was gewijd aan het overdenken van den nood der zen ding. Als voorganger trad op Ds. Joh. Rauws zendingsdirector te Oegstgeest, die zijn uit gangspunt koos in Leviticus 19 34, waar ge schreven staat dat het volk van Israël dë vreemedeling zal liefhebben als zichzelven. De Volken bouwen hun houding ten op zichte van den vreemdeling op zelfzucht en eigenbaat, maar God zegt zijn volk, den vreemdeling zal liefhebben als zichzelven. heele wereld liefheeft In dit verband wees spr. op de oorlog tusschen ItaMë en Abessynië. Italië gaat rechtstreeks in tegen het gebod van Lev. 19 en wordt geheel gedragen door ontzettende zelfzucht en handelt geheel tegenover Abes- sinië als de heidensohe volken tegenover Israël handelden. Abessynië is, ondanks de geweldige aanvallen, die het van de Islam te verduren heeft gehad, trouw gebleven aan het christelijk beginsel. Het heeft dit beginsel helaas niet goed onderhouden en verzorgd, maar omdat het heeft stand ge houden tegenover de Islam, die in Noord- Afrika de geheele Koptische kerk heeft ver nield, mag het aanspraak maken op onze warme sympathie. Terecht kan men in Abes synië zeggen: Wij zijn een nog oudere kerk dan Rome. Spr. wees voorts op Japan en China en de millioenen open deuren die daar voor het Christendom gevonden worden. In de Ja- pansche grondwet heeft de Christelijke gods dienst een plaats gekregen. De president van China is een overtuigd Christen. Er ligt hier ontzaglijk arbeidsveld. Het is de nood der zending dat zij moet werken met uiterst gebrekkige krachten. Er is overal geestelijke vooruitgang. De Bataksche kerk telt 350.000 leden. Op Java zijn 30.000 inlanders tot het Christendom overgegaan. Op Bali, dat voor de Zending gesloten is, werken Javaansche Christenen voor hun Heiland. Op het Zen dingsterrein der Geref. kerken is het reeds mogelijk geworden een inlandsche synode te doén houden. Op Nieuw Guinea hebben 50.000 Papoea's het Christendom omhelsd. Laat onze oogen toch wijd open zijn voor het ontzaglijke werk dat God in de wereld doet. Het is weer de nood der zending, dat wij daarvoor zoo weinig oog hebben en dat wij zoo weinig handelen naar het gebod van Lev. 19. Er wordt jaarlijks IVi millioen gulden voor het werk der zending gevraagd. Dat is toch niet veel als men het onmetelijke arbeidsveld in aanmerking neemt. Spr. besloot met te wijzen op de heerlijke aanblik die het zal geven als alle volken en natiën en tongen zullen binnengaan in het nieuwe Jeruzalem. God geve dat ook wij behooren tot die schare die niemand tellen kan. Het onderwerp voor hedenavond Is de nood der jeugd. Er is bijna geen vraagstuk moeilijker en brandender in deze tijd van moeilijke en brandende vraagstuken dan de nood der jeugd. In de bijeenkomst van he denavond zal men met dit vraagstuk gecor.- tronteerd worden. Laat men zich n:et aan deze confrontatie onttrekken en laat men zich vooral niet onttrekken aan het gemeen schappelijk gebed om leniging van die bittere nood en om moed en kracht en geloof voor degenen die in dien nood dreigen onder te gaan. CONCERT MERIEL ST. CLAIR Onder auspiciën van de Nederlandsche Concertdirectie J. Beek zal de Engelschu zangeres Meriel St. Clair (leerlinge van Elena Gcrhardt) een enkelen liederenavoniJ n in Leiden, nl. in de Stadsgehoorzaal op Donderdag 23 Januari a.s. 20 uur. Ge- raid Moore zal de kunstenares aan den vleugel begeleiden. GEVOLGEN VAN EEN FAMILIETWIST De hoefsmid A. F. van der L. stond voor de Haagsche rechtbank terecht, om zich te verantwoorden ter zake van zware mishan deling van zijn ouderen broer. Uit het getuigenverhoor bleek, dat er op 13 November j.l. in de woning van laatst genoemden aan het Noordeinde oneenigheid was ontstaan tusschen verdachtes moeder en diens schoonzuster. Men weru ten slotte handgemeen, waarbij verdachte naai- hij beweerde door zijn broer en diens vrouw zou zijn aangevallen en tegen den grond geworpen werd. Verdachte nam toen om zich te verweren, een knipmes waarmede hij zijn broer een viertal steken toebracht. Deze ver klaarde als getuige, dat zijn moeder en ver dachte dien dag op bezoek waren gekomen om over teruggaaf van eenig linnengoed te spreken. Tusschen de vrouwen ontstond on eenigheid en getuige trok partij voor zijn vrouw, die wenschte dat haar schoonmoeder het huis zou verlaten. Daarentegen verklaarde de verdachte, dat zijn broer en schoonzuster de oude vrouw hardhandig aanpakten en hij kwam tus- sohenbeide om dit te verhinderen. Ook de moeder verklaarde dat haar jong ste zoon haar in bescherming nam tegen de aanvallen van beiden. Het eind van de ruzie is geweest, dat de getroffene met een pook de deur werd uitgewerkt. Het O.M. merkte op, dat het beroep van verd. op noodweer ten eenenmale verwerpe lijk is. Eisch 9 maanden gev^traf. De verdediger was van meenmg, dat hier wel van noodweer sprake is. Hij conclu deerde dan ook tot ontslag van rechtsvervol ging, subs, een voorwaardelijke veroordee ling. Uitspraak 23 Januari a.s. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Geert H Kluivers en A Airiana Mat'.iilda d v H B< ting en M J Win er Maartje Maria d v Lagendijk cn H Kroon Willem Johannes v J v d Veer en M A Vorst Godefrldus Mf ria J v A H Riisbergen en Th A v d Zjidea OVERLEDEN: N v d Vlist, cnan. 74 Jr ONDERTROUWD. J B Nieaian 29 jr en J v Ir gen 25 jr UIT DEN OMTREK ALKEMADE LOOP DER BEVOLKING Over 1935 Aantal inwoners per 31 Dec. 1934 3247 M. en 3116 V. Totaal 6363. Aantal geboorten in 1935 83 m. en 91 v.; overledenen 34 m. en 32 v. Vermeerdering 49 m. en 59 v. Vertrokken personen: 118 m. en 161 v. In gekomen personen: 39 m. en 83 v. Vermin dering: 72 m. en 78 v. Totale verminder 30 m. en 19 v. Aantal inwoners per 31 Dec. 1935 3217 en 3097 v. Totaal: 6314. BALDADIGHEDEN Het schijnt, dat de baldadigheid bij de jeugd, den laatsten tijd weer grooterc vormen is gaan aannemen. Zulks valt af te leiden uit een aantal vernielingen, wel ke zoowel op de kade langs het Braassc- mermeer als achter de woningen var woningbouwvereeniging „Alkmade" geconstateerd. Op de kade zijn een drietal banken, wel ke daar door het gemeentebestuur, ten dien ste van de wandelaars waren geplaatst uit den grond gerukt en in den graskant -ge worpen. Juist nu de kade als wandelpad meer aantrekkelijk is gemaakt valt de er gerlijkheid dezer wandaden des te erger in het oog. Het mocht de politie reeds geluk ken zekeren J. M. A. H. te Leimuiden, die een der banken omver wilde trappen, op heeterdaad te betrappen. Tegen hem is proces-verbaal opgemaakt. Zulks moge voor de overigen een aansporing zijn om een andersanans eigendom te ontzien. Achter de woningen der Woningbouwver eeniging waren door het bestuur afschei dingen gemaakt van prikkeldraad, met de bedoeling daar in het voorjaar ligustrum lanes te planten. Hierdoor kon wonjen be reikt, dat de bewoners een vrij erfje kre gen. Ook hier hebben baldadige handen de noodige vernielingen aangebracht. Doch ook hier iheeft de politie enkele daders op kunnen sporen. Naar wij hopen zal aan dit den kop op stekend euvel hierdoor paal en perk wor den gesteld. ALPHEN AAN DEN RIJN CONFLICT BIJ EEN DRUKKERIJ Vragen aan B. en W. De raadsleden A. F. Ruijssenaars, C Ko ren, C. den Uijl en W. Geerlof hebben B. en W. de volgende vragen gesteld* le. Is het B. en W. bekend, dat op Maan dag 30 December 1935 een conflict is ont staan aan een drukkerij alhier, waardoor het personeel op staanden voet is ontslagen? 2c. Is het B. en W. bekend, dat genoemd personeel op 31 December d.a.v. zich heeft doen inschrijven bij het Bureau voor Ar beidsbemiddeling? 3e. Is het juist, dat de werkgever van ge noemd drukkerijbedrijf zich tot de gemeen te heeft gewend om personeel? •ie. Is het juist, dat aan een steuntrekken de en in tijdelijke dienst van het Orgaan tot Steunverleening, op Donderdag 2 Januari aanzegging is gedaan, door of namens het „Orgaan", dat hij Vrijdag 3 Januari d.a.v. moest gaan werken aan de drukkerij waar het conflict was? 5e. Is het juist, dat het Bureau voor Ar beidsbemiddeling in deze is gepasseerd? Zoo ja, om welke redenen? VEERTIGJARIG JUBILEUM Het 40-jarig jubileum als molenaar van den heer J. Spruitenburg, is voor dezen niet onopgemerkt voorbijgegaan. Uitgenoo- digd in een daartoe opzettelijk belegde be stuursvergadering in Hotel „Rijnlust" te verschijnen, werd de jubilaris door den Gezelligheid thuis. Huur voor Uw gezellige avond- f |es bi) ons een goede plano ln- strumenten ook per week ol per maand Vraag eens larleven LEIDEN - Hoogewoerd 90 f oorzitter, mede namens alle leden harte lijk geluk gewenscht, waarbij de voorzitter ns liet uitkomen, dat niet alleen de bestuursleden, maar ook de Ingelanden den beer Spruitenburg uit hoofde zijner trouwe plichtsbetrachting hoogachten, waarna hij hem een enveloppe met inhoud aanbood. Burg. Col ijn het woord verkrijgende deel de de jubilaris mede dat het gelijk wij reeds berichten H.M. de Koningin be haagd had den jubilaris de aan de Orde van Oranje Nassau verbonden eere-medaille in brons toe te kennen. BRANDSPUIT OPGEHEVEN Dezer dagen is de brandspuitpost aan de Groeneweg en Obweg opgeheven. Tien jaar is men hier in het bezit geweest een brandspuit, maar in al die jaren is er niet één brand van beteekenis voorgeko men. Naar we vernemen, zal men deze „baby-motorspuit" verbouwen om haar bij brand mee te kunnen nemen achter de ge meente-vrachtwagen, waardoor men dan de beschikking heeft over drie motorspui ten HAZERSWOUDE DE HERVORMDE SCHOOL Het bestuur der Hervormde School alhier had uitbreiding gevraagd van de school gewoon lager onderwijs met één lokaal, op dat de door dat bestuur bezoldigde kwee- keling met akte, onderwijs zou kunnen ge ven in een afzonderlijk lokaal, wat tegen woordig geoorloofd is. De raad der gemeen te alhier had hierop afwijzend beschikt. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben bij beschikking van 17 December deze beslis sing gehandhaafd, omdat daardoor de nor male eischen, gesteld voor het geven van lager onderwijs zouden overschreden wor den. Voor de kweekeling met akte die af zonderlijk werkt, behoeft de gemeente dus geen lokaliteit te bouwen. GESLAAGD De rijksveldwachter, de heer A. Kooi man, is te Amsterdam geslaagd voor het examen als brigadier der rijksveldwacht. DE WERKLOOSEHEID Bij het correspondentschap voor arbeids bemiddeling staan alhier als werkloos inge schreven 219 personen, waarvan 83 steun trekkend. KATWIJK AAN DEN RIJN TUINBOUW Er was deze week naar de meeste der winterproducten nog goede vraag, ook al was de prijs iets lager begin dezer week dan in liet laatst der vorige week, toen enkele artikelen een beste prijs opbrachten. Waschpeen was wel het meest gevraagde artikel en wat goed van kwaliteit is bracht van f 2.10 tot f 2.50 per kist van 20 K.G. op. Zelfs eenigszins afwijkende kwaliteit kon nog van f 1.60 tot f 1.90 per kist opbrengen. De beschotten zijn in het algemeen 6lecht. zoodat de uitkomst van bijna iedere teler van waschpeen per R.R. lager is dan vorig jaar. Andijvie ging best. Vooral de eerste kwaliteit brengt een beste prijs op, van f 0 70 tot f 0.90 per kist van 6 kg., 2de soort gaat voor f 0.45 tot f 0.55 per kist. De ver schillende koolsoorten brengen mede een beste prijs op, van f 17.10 tot f 28.50 voor Roode en f 14.G0 tot f 27.60. Groene koo! gaat eveneens vlug weg tegen f 3.10 tot f 4.60 per 100 stuks. Met uien wil het nog niet vlotten. Ze kunnen niet meer opbren gen dan f 1.60 tot f 2.30 per 100 kg. Ook knoI#elderie wil nog niet best. De prijs rieert van f 2 tot f 4.20 per 100 stuks. Kro ten blijven den laatsten tijd op dezelfde prijs, varicerend van f 3.60 tot f 4.24 per 100 kg. De aanvoer is niet onbelangrijk. Veel grooter dan aanvankelijk werd ver acht. Toch vermoedt men, dat de aanvoer binnen korten tjjd zal verminderen. KATWIJK AAN ZEE CHR. JEUGDORGANISATIE Het Bestuur der Chr. Jeugdorganisatie heeft besloten om het Jeugdhuis voor jeug dige werkloozen open te stellen op werkda gen 's middags van 2 tot 6 uur. Voortaan zullen dus ook niet leden van de C.J.O. welkom zijn op bovengenoemde uren, alleen is hiervoor noodig dat zij zich voorzien van een toegangsbewijs a 10 cent, dat te verkrijgen is Maandagavond a.s. van 810 uur in het Jeugdhuis. Ieder zal begrijpen dat de openstelling van het Jeugdhuis van de C.J.O. groote geldelijke offers vraagt, en daarom is ook noodig dat ieder naar vermogen dit werk steunt. Naast financieelen steun, kan het Jeugd huis nog veel lectuur gebruiken voor de leestafels, dam-, schaak- en andere gezel- schapspelcn zijn ook welkom. Ieder doe iets om dit loffelijke werk van de C.J.O. te steunen, tot heil van onze jeugdige werkloozen. CHR. HIST. JONGERENGROEP De Chr. Hist. Jongerengroep kwam gis teren in vergadering bijeen. De heer A. C. Berkey hield een referaat over: „Rechten en plichten in de Maat- schappij". Spr. begon op te merken, dat maatschappij beteekent samenleving van rnenschen. Wij denken bij een maatschappij niet aan een eenheid, maar aan een veel heid. Maatschappij is daarom iels anders dan gemeenschap. Bij gemeenschap staat ons een eenheid voor oogen; bijv. de Staat, de Gemeente. Het symbool van de gemeenschap is de uniform; bij maatschappij behoort het bij voeglijk naamwoord veelvuldig, bontge- schakeerd. Als wij over de maatschappij spreken moeten wij de voorkeur geven aan het woord maatschappij in nationaal cultureel rerband. Spr. stond ook stil bij het ver band van Staat en Maatschappij. Staat en Maatschappij zijn niet gescheiden maar wel onderscheiden. Beide worden gevormd door het zelfde volk. In de maatschappij openbaart zich de mensch als zich zelf; in de Staat daarentegen is het volk als geheel RADIO DISTRIBUTIE 11.20 KaJundborg; 12.05 Parijs Radio: pi ml 13.05 Brussel VI: 15.05 Parll3 R: 15.20 Keu'-- 17.20 Leipzig:; 19.05 Weei <ilv» «chl.J Proijramma 4: 8 Bru-'scl VI: 10.05 1 nde-: 10.35 Londen Res: 11.20 Droltwlchl 15.50 Londen Reg: 1.35 Droltwlch; 18.20 DlvorJ 18.50 Londen Repr: 20.20 Groa.n.-muzleM GRD: 20 40 Ween-n of dlv.: pl.m 21.20 Gram.-I GRD; 22.20 Londen Reg pl.m 13.15 Brussel VI: 15.20 Keulen; 10.20 Brui sel VI: 18.20 Beromunster; 18.35 AVeenen of i div; 21 Paris P. Par. of div; 21.50 BcrltJn Programma 4: 8 Brussel VI; 10.35 Londen R; 13.20 Droltwlch: 18.20 Diversen: IS.50 London R 20.05 Droltwlch; 21.35 Londen Rcg met zijn belangen, zoowel stoffelijke als I zedelijke. Hoe zal de Overheid nu ingrijpen in de maatschappij? Er zijn twee mogelijkheden] t Ten eerste: de Overheid neemt de bedrij- I ven in eigen beheer, maakt er dus Staats- I bedrijven van. Ten tweede: de Overheid gaat wetten geven, waaraan de leiders cn 1 eigenaars van bedrijven zich zullen mooted J houden. Dit zijn de sociale wetten. De socialisten^ communisten en allen die zich in staat» J) socialistische lijn bevinden, voelen he t meest voor het eerste; wij als Christenen r voelen meer voor de tweede mogelijkheid De mensch moet vrijheid hebben, docfl 5 door wetten gebonden zijn. Maar de Staal mag nooit groot worden op kosten van dl Maatschappij. De Overheidsdwang, ter bei teugeling aangewend, doch te ver doorge- 11 dreven, verstikt de vrijheid en eindigt 1 soms in staatstirannie. Het grondbeginsel f van het individueele menschelijk handelen f in de maatschappij moet zijn het gebod der 1 naastenliefde. Uitvoerig stond Spr. stil bij de vraag: wat is eigendomsrecht? De Chris- 3 ten heeft dit van oudsher gezien als een rentmeesterschap, in tegenstelling met hei 1; Romeinsche recht dat spreekt van: Dit z ding is van mij; ik kan er mee doen wat C ik wil. Dit recht is door en door onsociaal t Wij als Christenen kiezen tusschen revaj S1 lutie en reformatie het laatste. Het zede- lijk motief van het rentmeesterschap is d ons tot richtsnoer. Zoo kon de toestand ont- 1 staan, dat langzaam maar zeker, de oude v eigendomsopvatting verdween en plaats b maakte voor een meer sociale, zonder dal I daarvoor echter een rechterlijke omschrij- a ving te vinden is. Zoo is het eigendoms- 1 recht meer sociaal geworden. Zoo is alleen f' in de maatschappij zelfontplooiing moge. 1 lijk, zonder de rechten van anderen aan te tasten. Hierna volgde sluiting door den Voor zitter. I ZATERDAGMIDDAGVOETBAL Katwijk IIINoordwijk III Katwijk IV--a Sleutels II (Leiden). Terrein Koestal. Aanjb vang der wedstrijden half drie. OPENBARE VERKOOPING P Ten overstaan van Notaris Punt zijn gis-» teren in „Casa Cara" de volgende perceelcuU geveild: z; Perceel I stond in bod op f 4000; kooperg1 Halstijn voor f 4060. h Perceel II stond in bod op f 6200. Koo->\ per J. Parlevliet voor f 6205. Perceel I en II gecombineerd in bod opb f 10.265. Kooper de heer J. C. v. d. Steen.O voor f 11.165. Perceel III in bod op f 1600. Kooper P.E van den Burg voor f 1630. KOUDEKERK r V. D.-FLAN 1937 W De V. U.-busjes zullen te Koudekerk eitj: Hazerswoude Rijndijk worden geledigd in de week van 13 Jan. a.s. I" LEIDERDORP, NED. HERV. SCHOOL P Aan de Ned. Herv. School is benoemd tot'1 kweekeling met akte de heer N. Bavelaar. 0 8' LICHTING 1937 P Voor den dienstplicht, lichting 1937, wer-l® den ingeschreven 25 personen, waarvan 13 vrijstelling wegens hroederdienst hebben'2 aangevraagd. VLEESCHKEURING In December werden aangegeven voor!,» bedrijfsslachting: 12 runderen. 26 varkensL en 4 schapen; voor huisslachting: 2 var-,! kens; voor noodslachting: 2 runderen (afg.), 1 kalf (afg.), 1 varken (afg) en 9 schapen (7 afg.). b u UITVOERING Donderdag 16 Jan. a.s. hoopt het Chr.d Gemengd Koor „Excelsior", met inedewere king van Klein Excelsior", een uitvoering S te geven in de Geref. Kerk alhier, onder lei-' ding van den heer M. Kouprie. y GEVONDEN J Ten gemeentehuize zijn inlichtingen tai» verkrijgen omtrent enkele geldstukken wel- J ke als gevonden werden aangegeven. NOORDWIJK VRIJE UNXVERSITEITSAVOND 1 De plaatselijke comité s der V. U. in do beide Noordwij ken hebben reeds nu beslag weten te leggen op de V. U.-film, welke in® den loop van 1935 is vervaardigd. De be-1 doeling van deze film is, om de V. U. dich- d ter bij ons volk te brengen, opdat dat volk© beter verstaan moge waarvoor zij bidt cn d haar gave offert z Alles wat maar in eenigerlei verbandp met do V. U. staat wordt in beeld ge- p bracht, en voorzoover dat mogelijk is, heeft z men getracht aan te geven de machtige in- h vloed die van haar uitgaat op alle terrein fc des levens. We zijn er van verzekerd een groote! b schare bijeen te zien op Maandag 13 Ja nuari a.s. des avonds ten 8 ure in de Geref. I Kerk aan de Vinkelaan. I Ds. Bouman en Ds. Visser zullen beide een woord spreken, terwijl de heer Ja-:. Koers, fheol. Student aan de V. U. zich j bereid verklaarde de film nog nader toe j De juist begonnen Opruiming van het KLEEDING-MAGAZIJN „DE FAAM" opivat alle voorhanden zijnde Dames- en Heeren-Confectie en Dames- en Heeren-Mode-Artikelen van DIT Seizoen. Uitsluitend, Dames-, Heeren- en Kinder-Confectie en Mode-Artikelen van het jaar 1935, van het',' juist geëindigde jaar Geen oude rommel en geen inferieure kwaliteiten Alle goederen goed, beter en best; FAAM KWALITEIT i Een prachtige gelegenheid tot completeering Uwer garde-robe tegen minimale uitgaven. j N.V. KLEEDING-MAGAZIJN „DE FAAM" Hoogstraat 1 en 2 bij de Donkersteeg 1

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 6