HET ABESSIJNSCHE OFFENSIEF IN HET NOORDEN VRIJDAG 10 JANUARI 1936 EERSTE BLAD PAG. Buitenland HET LOT DER VLOOT- CONFERENTIE Het staat er met de vlootconferentie te Londen niet rooskleurig voor; de bijeen komsten, die vrij regelmatig plaats hebben, worden bijna even regelmatig onderbroken door telkens nieuwe moeilijkheden, welke telkenmale ontstaan door de onverzettelijk heid der deelnemers, die elkander naar het schijnt in geen enkel opzicht ook maar het geringste vvenschen toe te geven. In zoo verre bieden deze besprekingen wel een zuiver beeld van den internationalen toe stand, welke nog immer uiterst gespannen is, en die vooral den laatsten tijd bijzonder onrustbarend is geworden, doordat achter de schermen naar nieuwe en machtscom binaties wordt gezocht, waarbij de kans dat de spanningen elkander in evenwicht zullen houden wordt opgewogen door de mogelijkheid, dat het vroeg of laat tot een geweldige uitbarsting komt. Heden zou te Londen de voltallige zittinc der conferentie plaats hebben, doch men heeft het beter geacht, deze nog even toi Maandag uit te stellen, om een laatste kans op eenig resultaat zoolang mogelijk vast te blijven houden. De tegenstellingen zijn daarbij van zulk een aard, dat ook de meest onverstoorbare optimist wel eraan moet twijfelen, of al dit geconfereer en ge combineer nog iets zal uithalen. De huidige tijd, met zijn gevaarlijke opeenhooping van conflictstof en zijn scherpe internationale verhoudingen leent zich er al uiterst slecht toe, dingen als beperking van bewapening en formuleering van nieuwe overeenkom sten overhoop te halen. Wij leven vooral de laatste maanden als op een krater, een po sitie, weinig geschikt om zich gemakkelijk te insta 11 ecren. De felste antithese komt nog steeds toi uitdrukking tusschen Tokio en Washing ton, die, tóch reeds van jaren her opposi- tioneele machten, thans meer dan ooit elkanders houding met het uiterste wan trouwen gadeslaan. Er is immers niet zo< heel veel fantasie toe noodig om zich voci te stellen, dat de Amerikaansche en Japan sche vloten in een niet heel verre toekomst wel eens tot een tragische krachtsmeting zouden kunnen overgaan, en met deze ern stige realiteit voor oogen weigert Japan hardnekkig, in vlootsterkte nog langer rtr mindere van de Vereenigde Staten te blij ven, terwijl Amerika alleszins redelijke motieven heeft, om voor een vlootpariteit met een gevaarlijke parvenunatie als die van de nieuwe rijzende zon in het Verre .Oosten niet het geringste te gevoelen. Dat Japan ondanks deze scherpe mee ningsverschillen, die welhaast onverzoen baar lijken, toch te Londen blijft vertoeven, heeft intusschen evenzeer een deugdelijken grond. Zijn financiën verkeeren, zooals reeds overlang bekend is, in een meer dan deplorabelen toestand, hetgeen goeddeels te Wijten is aan den buiten verhouding zwa- ren last, die zijn defensie-uitgaven het op leggen. Omstreeks vijftig procent der Ja pansche begrooting gaat immers heen aan do ten top gevoerde uitgaven voor leger en Vloot! Tokio, dat den drang ondervindt, om te bezuinigen, zou nu gaarne zien dat er tus schen de Vereenigde Staten, Japan en Groot-Brittannië een overeenkomst werd ge maakt inzake de maximale sterkte dor Vloten, met dien verstande, dat deze maxi mum-sterkte voor deze drie landen gelijk zou wezeni In de rede ligt dan tevens, dat ideze maximumsterkte beneden het peil dei- huidige bewapeningen zou moeten worden gedrukt, teneinde op deze wijze de oorlogs budgetten afdoende te ontlasten. Gevolg van dit alles zou wezen, dat Japan eenigs zins onder den last van zijn onevenredig zware oorlogsbegrooting vandaan zou kun nen komen en... de defensieve concurren tie met Amerika en Groot-Brittannië zou kunnen volhouden op langeren termijn. Zooals het land er thans voor staat, is zijD financieels toestand immers uiterst hache lijk Tot op heden hebben zoowel de Vereenig de Staten als Groot-Brittannië zich tegen deze Japansche bedoelingen hardnekkig verzet; deze richting wilden zij in geen- geval uit, temeer daar een algemeen gere duceerde bewapening het hun nog moei lijker dan thans zou maken, in de Chinee- sche wateren, op zoo grooten afstand hun ner metropolen, zich tegen Japans preten ties te handhaven. Vandaag komt het bericht, dat Engeland tot het nader bezien van deze Japansche voorstellen bereid zou wezen, wellicht in de hoop, op deze manier althans iets resultaat der Londensche besprekingen te kunnen boeken. Intusschen wordt de kans op een overeen- btemming met de Japanners buitengewoon slecht geacht De oorlog in Oost-Afrika AKSOEM IS HET EERSTE DOEL Ook overwinningen in het Zuiden Men gelooft te Addis Abeba, dat de Abessijnsche legeraanvoerders van de heerschcnde weersomstandigheden ge bruik willen maken door een voort gezet offensief aan het Noordelijk front Zij zouden willen trachten, op te rukken naar Aksoem en de heilige stad te nemen, om daarna Adoea van drie zijden in te sluiten. Terwijl zij Aksoem zeker niet onneembaar achten, ontveinzen zij zich niet, dat bij een aanval op de stelling van Adoea zeer groote moeilijkheden zullen zijn te overwinnen. Anderzijds wordt de situatie van dag tot gunstiger voor de Abessijnen, doordat de toenemende regenval het gebruik der mo derne wapenen, zooals tanks, gas, en vlieg tuigen zeer veel moeilijker, zoo niet onmo gelijk maakt Daardoor zal het meer tot ge vechten van man tegen man komen, waarin de Abessijnen betere kansen hebben. Boven Addis Abeba ontlasten zich onop- hou&elijk zware onweersbuien, gepaard gaande met hevigen regenval, waardoor de wegen onbegaanbaar worden. Waar het in de hoofdstad voor het eerst sedert dertig jaar in dit gedeelte van het jaar regent, is het begrijpelijk, dat het volk daarin een ge- bedsverhooring ziet Zelfs de geplaveide straten van Addis Abeba lijken meer op modderpoelen. Ras Desta heeft succes Nog niet bevestigde berichten mel den, dat Ras Desta, die zich, zooals men weet, met 60.000 man ophoudt In de streek van Dolo aan het Zuidelijk front, waar hij in drie colonnes oprukt, er ln geslaagd is, een Itallaansche po ging om door te dringen in Sidamo te te verijdelen. Badoglio's communiqué Het Italiaansche legerbericht meldt: Aan het front bezuiden Makalle heeft de artillerie belangrijke vijandelijke groepen, welke Gabat waren genaderd, verspreid. De luchtmacht heeft vijandelijke benden ten noorden van Tdellemti gebombardeerd. Van de rest van het Erythreesche front van het Somalifront is niets belangrijks meer te melden. De strijd bij Amba Aradani Omtrent den strijd bij Amba Aradani meldt men uit Asmara: De actie werd uitgevoerd tegen het opper hoofd van Hansien, dedjas Cheremedin en dedjas Desta, die'zich eerst nabij Antalo bevonden en hun 2000 krijgslieden met ma chinegeweren en kleine stukken luchtafweer geschut in de richting van Amba Araaam leidden. De Italiaansche vliegtuigen, aldus wordt medegedeeld, constateerden, dat de Italiaan sche aanval de gewenschte resultaten had. De vijandelijke waarnemingspost was door de artillerie vernield en de Abessijnen had den zware verliezen geleden. Amba Araden bevindt zich op bijna 3000 meter hoogte in den bergketen die de vallei van Scellicot scheidt van het dal van Buia en vormt een belangrijke observatiepost, die de wegkruising beheerscht van de kara vaanroute in de vallei Scellicot, die onder het bereik zijnde van de Italiaansche artil lerie voortdurend door de Italiaansche lucht macht onder controle wordt gehouden. Alpenjagers verscheept Het mailschip „Italia" is naar Oost-Afrika vertrokken met een afdeeling Alpenjagers aan boord groot ongeveer 1200 man en 37 officieren. Geen Italiaansche desertie? De Italiaansche ambassade te Londen publiceert de volgende mededeeling: „De berichten over een z.g. ontevreden heid onder de bevolking van Zuid-Tirol en over het deserteeren van dienstplichtigen van dit gebied, zijn geenszins in overeen stemming met de waarheid." De Fransch-Britscbe vlootbewegingen Betreffende de vlootbewegingen vs Frankrijk en Engeland wordt van gezag hebbende Italiaansche zijde verklaard, dat Italië deze bewegingen als volkomen nor maal beschouwt en ze met de grootste kalmte aanziet Italië, zoo zegt men, heeft geen aanleiding aan deze maatregelen een politiek karakter toe te kennen. Deze op- vattine wordt bevestigd door de verklaring van het Fransclie ministerie van marine, volgens welke de vlootbewegingen geheel los staan van den huidigen toestand. De gebeurtenissen in kwestie laten der halve Italië volkomen onverschillig. De Zweedsche ambulance De commissie van het Internatio nale Roode Kruis, welke zich per vlieg tuig naar Dolo heeft 'jegevnn, heeft ge constateerd, dat het embleem van het Zweedsche Roode Kruis van verre zichtbaar is geweest en dat niet, zoo als de Italianen hebben beweerd, toe vallig een bom in de bunrt van de ambulance is terechtgekomen, doch dat minstens twintig bommen syste matisch op de Roode Kruistenten zijn geworpen. Bovendien zijn de tenten door min stens 400 mitrailleurkogels getroffen. Het Egyptische Roode Kruis Het agentschap Stefani publiceert het volgende: Het bericht over een bombardement de Egyptische Roode Kruis Ambulance te Daggaboer door Italiaansche strijdkrachten wordt formeel tegengesproken door het Ita liaansche militaire opperbevel in Somali land. Het bericht is volkomen ongegrond. Daarentegen wordt bevestigd, dat de Abe; sijnen misbruik maken van de teekens van het Roode Kruis. Ook het Abessijnsche bericht over herovering van geheel Tembien is volko men onjuist. Een kardinaal over de sancties In een rede bij het overreiken van de standaards aan regimenten artillerie klaarde kardinaal Lavitrano dat de ties tegen Italië onchristelijk zijn Rome brengt aan Oost-Afrika de beschaving, wel ke een ander groot Italiaan aan de Nieuw Wereld heeft gebracht De Voorzienigheid heeft Italië geschapen als de Koningin van de Middellandsche Zee, opdat zij haar beschaving des te makkelijker naar het Oosten kan brengen in deze zending vreest het geen sancties. Rome overwon, ook toen de barbaren het bezetten, des te meer reden, dat het thans zal overwinnen. „Soldaten, ik wensch U de overwinning de overwinning op het egoïsme vai dividuen en van de landen, de overwinning voor de beschaving en de rechtvaardig heid." Italiaansche nederlaag bij Kerelle? Uit Harrar wordt gemeld, dat de Abes sijnsche troepen bij het dorpje Kerelle een Italiaanse!) detachement zouden hebben ver slagen. Kerelle Is gelegen aan de Webbe Sjebeli. ten Zuid-Oosten van Danane, waarvan de Italianen onlangs de inneming meldden. Er zij aan herinnerd, dat de Italianen reeds van den aanvang af den strijd gecon centreerd hebben op het dal van de Webbe Sjebeli, dat van groot belang is voor de water-voorziening Aan den anderen kant opent de Webbe Sjebeli den weg naar de provincies Bale en Sidamo, die veel rijker zijn dan Ogaden. Zooals men zich zal herinneren, heeft generaal Graziani onlangs verklaard, dat hij er vrijwillig van afzag verder naar Har- op te rukken, om naar het Noord Wes ten te trekken, dat wil zeggen in de rich ting van de Webbe Sjebeli. Intusschen meldt een Reuter-bericht uit Rome, dat men daar in officieuze kringen niets afweet van een Italiaansche neder laag te Kerelle. Addis Abeba bij de maansverduistering ADDIS ABEBA. 9 Januari (R.O.) De maaneclips heeft in de Ethiopische hoofd stad aanleiding gegeven tot buitengewone manifestaties. De Ethiopiërs zien gemeen lijk in dergelijke verschijnselen een voortee. ken, dat er bloed zal vloeien en gisteren in het bijzonder meenden zij aan den hemel de silhouet van den leeuw van Juria te zien, die woest zijn uitgestoken klauwen toonde. In rustige tijden ziet de leeuw van Juda er kalm uit, waardig in zijn groote kracht; in zijn klauw houdt hij dan een vaan, waar op het koptech kruis prijkt, svmbool van maoht van den koning der koningen Zooals gezegd, nu was het anders. De leeuw dreigde en bij 't zien van dit schouw spel liepen groepen menschen schreeuwend en zingend door de straten, in de richting van het keizerlijk paleis, waar een menigte zich in gebed bevond. Toen later de maan weer haar gewoon aanzien kreeg, herkreeg ook Addis Abebp zijn gewoon uiterlijk van kalmte en orde- iBetMa 'i-.soxö C f ÏVfeV 'iASJIAfiai-M EER g>) S? f A. rAntüto 'Bet-Mariarrf\ i 6 MaiCeu A-9 OlëYV-J erliezen. Aan den anderen kant Is Zuid- Afrika bereid een afstand doen van zijn rechten volgens de meestbegunstiging te overwogen ten gunste van een land, dat door deelneming aan de sancties verliezen in zijn handel met Italië lijdt. Voorwaarde is echter, dat andere landen bereid zijn de Zuid-Afrikaansche Unie in een gegeven ge val een dienovereenkomstige behandeling te doen ten deel vallen. Zuid-Afrika zal verder met Volkenbondsleden, die aan «ie uitvoering van sancties niet deelnemen, geen handelsovereenkomsten sluiten op de i van tariefconcessies of van meest begunstiging. Het olievraagstuk opnieuw aan de orde Zal er een embargo opgelegd worden? Uit de Engelscho ochtendbladen blijkt dat de Britsche regeering voorloopig nog niet haar houding voor of tegen hei petro- leum-unbargo zal vastleggen. Volgens den di(lomatiek.ee correspondent van de Daily Telegraph wilien de Engelsche en Fransche regeeringen eerst nauwkeurig vaststellen welke beteekenis moet worden gehecht aan neutraliteitsver klaring van president Roosevelt. De Engelsche regeering is van meening dat d^ze kwestie te Genève van alle kaut-en kcung moet morden besproken, reus besluit \ordt genomen. De leiden de gedachte moet zijn het zoo spoedig mo gelijk herstel van den vrede. De politieke medewerker van de Morning Post schrijft, dat de Engelsche regeering d. volgende punten zal hebben te overwegen Of een petroleumembarge thans met minder waarschijnlijkheid zal leiden tot een oorlogsdaad van de zijde van Italië dan in December jL 2. In hoeverre de toestand wordt beïnvloed door de Fransche vlootbewegingen en door de nieuwe Amerikaansche neutralite.itswet. 3. In hoeverre de verontwaardiging van de openbare meening tegen de Parijsche vredes voorstellen is te zien als gevolg van de ver dediging van di' plan door si" Samuel Hoare Dezelfde medewerker meldt verder, dat de redevoering van minister F.den te Leaming ton op 17 Jan, a..s zeer belangrijke mede- dceiingen over de F.ngelsche buitenlandsche politiek zal bevatten. WERD BIJNA DOL VAN DE HOOFDPIJN Nu is hij een ander mensch Na eenige jaren in de tropen geweest te zij.i, keerde do schrijver van onderstaande brief terug, lijdende aan voortdurende hoofdpijn en constipatie, terwijl hij boven dien veel te zwaar was geworden 102 K.G. Hij zegt, dat Kruschen hem geheel veranderd heeft. „Ik was te zwaar en mijn geheele gezond heid was ondermijnd. Ik leed voortdurend aan hoofdpijn, die mij bijna dol maakte en had bovendien steeds last van constipatie en voelde mij ellendig. Ik woog bijna 102 K.G. Ik begon toen Kruschen Salts te nemen •eed., na 10, 12 dagen voelde ik mij een geheel ander mensch. De constipatie was erdwenen en ik voelde mij jonger en fitter, ni; hoofdpijnen hielden op. In een maand verminderde mijn gewicht tot 95Vfe K.G., terwijl ik gisteren tot mijn groote vreugde bemerkte, dat mijn gewicht was gedaald tot 88 K.G. Vanzelfsprekend hen ik van plan met Kruschen door te gaan, nu ik er zoo- 'eel baat hij gevonden heb." Hoofdpijnen ontstaan bijna altijd doordat het bloed door in het lichaam opgehoopte afvalstoffen verontreinigd is. Uit deze afval stoffen ontstaat bovendien het gevaarlijke rinezuur, de oorzaak van de g rheuniatische pijnen, zooals jicht en ischias. Zorg er voor, dat gij deze afvalstoffen kwijt raakt en zorg er tevens voor, dat zij zich niet meer kunnen ophoopen. Er bestaat hiervoor geen beter middel dan de dage lij ksche dosis Kruschen Salts. Niet alleen dal bij regelmatig gebruik in korten tijd de pijnen zullen verdwijnen, ook Uw hoele gezondheidstoestand zal verbeteren: gij zult U energieker en krachtiger voelen. Een Kruschen kuur maakt U inderdaad jaren jonger. Kruschen Sflts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apihekers en erkende drogisten f 0.90 en 1.00 per flacon, omzetbel. inbegr. Let op, dat op het etiket op de fleseh, zoowel als op de buitenvtrpakking de naam Rowntree Hanuels Maatschappij Amsterdam, voorkomt (Adv.) Pauze in de Vlootbesprekingen De zitting van de vlootconferentie, die heden zou plaats vinden, is plotseling tot Maandag uitgesteld. Dit besluit vindt zijn oorzaak in een bespreking tjs,.chen de Japansche en Britsche deletie, waarbij de Japanners ien wensch uitten, d<- de vloot conferentie een gedachtenwUoeünf over dei Japanschen eiscb betreffende een gemeen- .--cherpelijke hoogste bewapeoiiigslimiet tot stand zou doen komen. De Britsche delegatie verklaarde zich dit maal bereid een gedachten wisseling over den Japanschen eisch goed te keuren, mits ook de andere delegaties daarmede accoord zouden gaan. In welingelichte kringen worden de kan sen op een overeenstemming met dz Japan ners buitengewoon slecht geacht De politie ke correspondent van de „Evening News'" verwacht reeds de mogelijkheid, dat of wel Japan van de conferentie vertrekt dan wel de conferentie zonder resultaat uiteen zal gaan, waarbij hij aan de eerste mogelijkheid de grootste waarschijnlijkheid toekent. lijkheid. Vluchten de Italianen op het Noorderfront? Uit Abessijnsche bron verluidt, dat de Italianen hun terugtocht aan het Noorde lijk front voortzetten. De Italianen verbranden alle dorpen, welke zij op hun terugtocht tegenkomen. De Abessijnen strijden uiterst verwoed. Het vliegtuig van den negus heeft tijdens de krijgsbedrijven boven de Abessijnsche troepen gevlogen. De Abessijnen hebben in groepen van twintig man de Italiaansche stellingen en blokhuizen bestormd. De be zettingen werden bijna overal afgemaakt Nadat 50 Italiaansche bolwerken waren bestormd, hebben de Italianen hun overige stellingen ontruimd. Zij sloegen op de vlucht De Geneefsche sanctie-actie De Zuid Afrikaansche Unie heeft als eer ste land uitvoerig een standpunt bepaald ten opzichte van het door de sanctieconfa rentie uitgewerkte voorstel No. 5, dat be trekking heeft op de wederzijdsche onder steuning van de aan de economische sanc ties tegen Italië deelnemende staten. In een schrijven aan den secretaris-gene raai van den Volkenbond verklaart de Zuid-Afrikaansche regeering te parandee- ren, dat geen land, dat volgens artikel 16 optreedt de het volgens de meestbegunsti- gingsclausules toekomende voordeelen zal Gandhi is ongesteld Naar uit Bombay wordt vernomen zou Gandhi, de leider der Britsch-Indische na tionalisten, ernstig ziek zijn. Uit Wharda bericht men echter, dat de gezondheidstoe stand van den Mahatma, die leed aan ver hoogden bloeddruk, langzaam verbetert; de druk is iets afgenomen, nadat hem twee slechte tanden waren uitgetrokken. Gandhi lacht om de bezorgdheid van zijn vrienden. Een te Rome ontvangen Stefani-telegram uit Bombay meldt intusschen, dat de ma hatma stervende zou zijn. Bloedige dagen in Peking Er hebben massa-executies plaats De laatste dagen zijn er in Peking bui tengewoon veel openbare cn geheime exe cuties ten uitvoer gelegd. Alleen reeds sinds het begin van deze week werden 204 openbare terechtstellingen voltrokken. Naar verluidt zouden nog aanzienlijk meer te rechtstellingen verwacht kunnen worden. Ofschoon de ter dood gebrachten voorliet grootste gedeelte gewone misdadigers wa ren, bevinden zich onder hen toch ook vele personen, die deel hadden genomen aan opstandige pogingen gelijk aan die in Hsiang Ho Sjen. in de districten Woe Tsjoeng Sjen, Joeng Tsjing Sjen en andere plaatsen buiten de gedemilitariseerde zóne. Het lot van de geëxecuteerden is ook reeds aangezegd aan de z.g. Lloekuurtang bandieten, van wie reeds 50 in handen ge vallen zijn van de Chineesche militairen, Weer een Mandsjoerijsch grensincident Twee Japanners gewond Een uit Mandsjoekwo komend Japansch vliegtuig heeft, na bij het dorp Pokrowka de Mandsjoerijsche grens te zijn overgevlo gen op 35 K.M. afstand van de grens op Russisch gebied een noodlanding gemaakt Men heeft waargenomen, dat het vlieg tuig de stad WorosjiJow (het vroegere Ni- kolsk-Oessoerijsk) om half zeven 's avonds is gepasseerd en te omstreeks zeven uur op 5 K.M. van het dorp Pokrowka een nood landing heeft gemaakt In het vliegtuig bevonden zich twee wapende Japanners. Na de landing is èen der Japanners bij het vliegtuig gebleven, terwijl de ander zich naar een zich in de buurt bevindenden boerenwagen begaf. Het schijnt, dat de Japanner den boer heeft willen overhalen zich met hem naar het vliegtuig te begeven, terwijl de boer den Japanner heeft willen arresteeren en naar Pokrowka overbrengen. Het is daarbij tot een vechtpartij geko men, waarbij de boer den Japartner heeft gewond. In den tusschentijd waren twee grens soldaten ter plaatse verschenen. Tusschen hen en den anderen Japanner ontstond een vuurgevecht, waarbij de Japanner gewond geraakte. Beide Japanners zijn vervolgens naar Qokrowka overgebracht. DE LINDBERGHS IN CARDIFF De lastige belangstelling voor Lindbergh en zijn gezin is thans geluwd. In de nabij heid van het huis van Morgan, waar de Amerikanen verblijt houden, worden geen politieambtenaren en geen journalisten meer gezien. Intusschen heeft men Lindbergh meer malen waargenomen in het groote maga zijn van Morgan te Cardiff. Hij schijnt veel interesse te hebben voor de Engelsche ver koopmethoden. DE VEROVERING VAN TEMBIEN Zullen de gevolgen voor Italië noodlottig zijn? (Van onzen correspondent Staart Emeny) D e s s i Donderdagavond Met de herovering van de provincie Tem bien hebben de Abessijnen een gebied van 2500 vierk. K.M. op de Italianen terugge wonnen. Hierdoor wordt de totale opper vlakte van het terrein, dat sinds het begin van hei Abessijnsch offensief drie weken geleden is heroverd op bijna 6500 vierk K.M gebracht. De Italiaansche verbindingen tusschen Makallé en Adoea loopen op het oogenb'.ik ernstig gevaar, en de Abessijnsche leiders zijn van meening, dat het nog slechts een kwestie van enkele dagen is voordat Makat- lé zelf, het verste punt. dnt de Italianen in het Noorden hebben bereikt, heroverd zal zijn. De doorgang tusschen de berggroepen ten Westen en ten Noordwesten van Makallé. waardoor de Italiaansche troepen zullen moeten ontvluchten, wanneer zij de stad verlaten, wordt met het uur nauwer. De hevige regenval verandert de wegen en vlakten in een verschrikkelijk moeras dat aan de Vlaamsche vlakten gedurende den wereldoorlog doet denken. Hierdoor /.ai het vervoer van voedsel- en ammunitievoor raden voor de Italiaansche troepen ernstig worden bemoeilijkt. Hot is inderdaad zeer wel denkbaar, dat de gevolgen voor de Italianen noodlottig zullen zijn. als het garnizoen uit Makallé terug zal moeten trekken. De succesrijke aanval, welke de Abessij nen gisteren in het district Tembien hebben ondernomen, werd over een front van meer dan 65 K M. uitgevoerd. Het Abessijnsche leger dreef daarbij ajle Italiaansche troepen, die posten tn dit district bezetten, voor zich uit. De Italianen vluchtten zoo overhaast, dat een tank en vrachtwagen achter werden gelaten. Terwijl zij terugtrokken staken zij kerken en akkprs in brand. Een Italiaanse!) vliegtuig, welks motoren weigeringen begonnen te vertoonen, viel in de buurt van Dabat van een hoogte van 1500 M. pijlsnel naar beneden. De piloot wist de machine met hevige Inspanning op een hoogte van 300 M. weer onder controle te krijgen en maakfp een noodlanding achter de \hessijrsche linies. De machine was slechts weinig bescha digd en de oilnnt en diens metgezel tracht ten zichzelf en het vliegtuig met mitrail- leurvuur te verdedigen. Beiden vielen ech ter in handen der Abessijnsche scherp schutters Een piloot arriveerde per vlieg tuig met twpe Abessijnsche werktuigkundi gen ter plaatse. De Italiaansche machine werd gerepa reerd en naar een vliegveld, vele mijlen Zuidwaarts, gevingen, dwars door een on weer en dichte wolken. (Copyright News Chronicle—A.N.P.» Zee-drama bij Kaap Finisterre Hoe een Spaansch schip verging! Te Hamburg is binnengeloopen bet s.s. „Castellon", dat aan boord had een tiental geredden van het Spaan- sche s.s. „Vizcaya", hetwelk bij Kaap Finisterre is vergaan. De „Castellon", die zich met een lading vruchten op weg van Cartagena naar Ham burg op weg bevond, zag Zondag 5 Januari, omstreeks 10 uur, ongeveer 10 mijl ten Zuidwesten van Kaap Finisterre het s.s. „Vizcaya", dat sterke slagzij maakte. Met vlagseinen werd medegedeeld, dat het 6chip zich in het grootste gevaar bevond en het Duitsche schip draaide onmiddellijk bij. Naar do geredden later meedeelden wor- stelde het Spaansche schip reeds 6 uur in een Zuidwester storm met de golven en be gon het te zinken. De bemanning had do zwemvesten aangedaan en trachtte *n sloep te strijken. Dit gelukte evenwel niet tenge volge van de hooge zee en de slagzij van 40 graden. Kapitein Nielsen van de „Castellon" liet j met groote moeile een boot uitzetten; do bemanning van de sloep, welke uit zes kop pen bestond, slaagde er niet in langszij van het Spaansche schip te komen en men gaf de bemanning van het Spaansche schip te verstaan over boord te springen; dit was de eenige mogelijkheid, aangezien de boot van de „Castellon" steeds in gevaar ver keerde bij het zinken van de „Vizcaya1' te worden meegesleurd. Zoo gelukte het achtereenvolgens zes man van de „Vizcaya" aan boord te nemen, waar na de terugtocht naar de „Castellon" werd aanvaard. Dit schip pompte voortdurend olie op de golven, zoodat de zes geredden zonder a! te groote moeite aan boord geno men konden worden. Hierna werd de tweede tocht naar de Vizcaya" aanvaard en het gelukte nog vier opvarenden van den Spanjaard aan boord te nemen. Intusschen waren ook het Estlandsche as. „Mirra" en het Britsche s.s. „Almazo- ra" ter plaatse aangekomen. Na drie uur verdween de „Vizcaya" in de diepte. Het Estlandsche schip slaagde er nog in vijf opvarenden van het Spaansche schip te redden. De kapitein en een lid van de bemanning verdwenen evenwel met het schip. De „Castellon" kruiste een half uur na het zinken van het schip nog rond, ten einde eventueele drenkelingen te kunnen opnemen, doch vergeefs. Volgens mededeeling van de geredden had de „Vizcaya'' een lading mais aan boord en was het schip op weg van Bilbao naar Palma de Mallorca. Men vermoedt, dat de lading is gaan schuiven en dat hierdoor de sterke slagzij Is ontstaan. Britsche mijnwerkersstaking „verdaagd" Als resultaat van de wederom gehouden besprekingen tusschen de mijneigenaars en vertegenwoordigers van de vakvereenigin- gen der mijnwerkers heeft het dagelijksch bestuur der mijnwerkers besloten de staking voorloopig uit te stellen. Op 24 Januari zal een door vertegenwoordigers van alle En gelsche steenkoolmijnen bezochte conferentie worden gehouden, die beslissen zal over aanvaarding of verwerping van de loonvoor- 6tellen. Op den voorafgaanden dag zal een derde gemeenschappelijke bespreking met de mijneigenaars plaats hebben. De mijnwerkersstaking zou volgens de voornemens van de vakvereeniging oor spronkelijk op 27 Januari worden afgekon digd, ingeval het voordien niet mocht lukken 1 aan de werknemers bevredigende loonrege ling met de werkgevers tot stand te bren gen. Ondanks de verdaging van de staking schijnt men echter den toestand in regee- ringskringer met een zekere bezorgdheid te beschouwen. In den loop van Donderdag heeft de mljnbouwminister een bespreking gevoerd over den stand van zaken. UIT OOST-1NDIE 2 Groote brand te Sanga-Sanga t i Schade op 1% ton geraamd SAMARINDA, 9 Jan. (Aneta). Gisteren- - nacht ongeveer halfvier brak brand uit op de vrije passar te Sanga-Sanga. De brand j ontstond in de onbewoonde woning van een Chinee3, te Samarinda woonachtig. Naar schatting zijn 250 huisjes in de asch gelegd, waardoor 400 personen dakloos zijn geworden. Persoonlijke on gevallen hebben zich niet voorgedaan. De schade wordt voorloopig geraamd op j f 150.000, waarvan slechts een klein ge- 1 deelte door verzekering wordt gedekt. f c Voor zoover bekend zijn slechts twee ge- y bouwen verzekerd. '1 Aan de dakloozen is. waar noodig, gratis 1 onderdak in de loodsen van de Bataafsche Petroleum-Mij. verstrekt. Aanvankelijk werd het snel om zich heen o grijpende vuur bestreden met het materiaal l dat zich te Sanga-Sanga bevond, doch te 7 uur ip den morgen arriveerden op het J terrein de plaatselijk militaire commandant met militairen uit Samarinda die de belenden de perceelen omver haalden, waardoor over j slaan van den brand werd voorkomen. Te 9 uur in den morgen waa de brand practisch j bedwongen. De nablussching geschiedde J door de Vrijwillige Europeesche Brandweer te Samarinda. De oorzaak van den brand is j onbekend. i Storm over Indië i Groote schade SOERABAJA. 9 Jan. (Aneta). In den nacht J van 7 op 8 Januari veroorzaakte een ge weldige storm aanzienlijke schade aan de koffie- en rubberondernemingen Kali Klat- Ij tak, Kali Bendo, Djamboe, Glen More en li Kali Baroe. AMPENAN, 9 Jan. (Aneta.) De regens en j' winden, welke dagen aanhielden, veroor- zaakten veel schade aan de gewassen, terwijl de telefoon veel storing ondervond. De ha- 3 ven van Ampenan is onveilig, waarom de noodhaven van Laboeantreng in gebruik is genomen. ii In de omgeving van Mafaram zijn ji verscheidene menschen en dieren door een omvallenden boom gedood. SEMARANG, 9 Jan. (Aneta.) Tijdens het J stormweer aan de Noordkust van Java zijn de groen-roode havenlichten in Tegal weg- geslagen. Thans zijn tijdelijke lichten ge plaatst.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2