jUtttKi? £riJlsrl)r ©ostra stt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken VAANDELS-VLAGGEN STAAT UW NAAM ER AL BIJ? abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agenlschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week 0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7*/» ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaat Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 VRIJDAG 10 JANUARI 1936 15e Jaargang No. 5675 9bbertentitprij?tn: Van I tot 5 regels 1.17'/» Elke regel meer 0.22 Ingezonden Mededeelinget» van 1—5 regels 230 Elke regel meer 045 Handelsadvertentiën per regel 0.171/» Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 1 bureau V wordt berekend0.10 sU IS DE N.S.B.... FATSOENLIJK? De lezer kent onze methode. Wanneer godsdienst en goede zeden, wanneer wat ons en velen heilig is, met schermende, grove hand ruw wordt aangetast en in gru- weltaal bespot, dan vestigen we daarop wel eens de aandacht, maar we citeeren hoogst zelden en dan nog het minst stuitende en stootende. We zijn genoodzaakt deze methode al meer en meer op de geschriften der N.S.B. toe te passen. Dit beteekent, dat daar een vergroving van zeden en omgangsvormen heerscht, welke hoogst bedenkelijk is voor de opvoeding van ons volk. Een kras bewijs daarvan werd dezer da gen in Rotterdam geleverd. Daar verspreid de de N.S.B. een strooibiljet met als op schrift „Machten der duisternis", zóó In zóó persoonlijk kwetsend, zóó leugen achtig ook, dat Prof. Schilder, die onder- en voorwerp dezer scheldpartij is, voortaan wel mag vragen: Is de N.S.B.... fatsoenlijk? Overigens kan de professor tevreden zijn. Wanneer zijn hier en daar gehouden rede voering over het onchristelijk karakter van de N.S.B. een zoodanige persoonlijke belee- diging uitlokt, dan heeft hij deze partij wel in het hart getroffen. Dat een zuiver persoonlijke aanval be doeld is en geen weerlegging van argumen ten (trouwens geheel overeenkomstig de strijdmethode van de N.S.B.) blijkt wel dui delijk en onverholen uit de inleiding, waar in met een beroep op Calvijn gezegd wordt: „Als stoere Calvinisten zullen wij daarom dezen Herder eens toonen in al zijn boos heid, opdat ons volk, „voorzichtig zal zijn"." Gelijk'vanzelf spreekt, merkt men van dat „stoere Calvinisme" in het verdere van het pamflet niets meer. Dit is trouwens een al gemeen verschijnsel. Zoodra in vrijzinnige kranten „Men schrijft ons"-me de werkers, op treden," die beginnen met te verklaren, dat ze „Gereformeerd" of „Orthodox-Hervormd" zijn, dan kan men aan hun terminologie strijk en zet merken, dat ze niet tot die richting behooren en maar doen „alsof". Zoo ook hier. Het is domheid of grove on waarheid, wanneer gezegd wordt: „Twee jaar lang hebben nu de predikanten onder leiding van prof. Schilder haat, nijd en verdachtmaking gepredikt tegen onze Be weging"; predikanten, die „tegen de Geref. N.S.B.'ers de houding aannemen: „Er uit, er uit, want wij zijn te heilig voor u". Helaas is de schrijver niet te vroom om onwaarheden te vertellen; de minst stoo tende is, dat Prof. Schilder voor zijn lezin gen „van 40.tot 60.per avond" ont vangt. We hebben dit botte verwijt eens onderzocht en ons bleek de absolute on juistheid. Wanneer de schrijver van het pamflet reeds met kleine getallen groote fouten maakt, wat moet men dan wel den ken van deze fantastische bewering „dat ons politiek parasietendom in tien jaar tijds ons volk vijf maal zooveel heeft ge kost als de heele wereldoorlog"? En lich telijk glimlachend lezen we dan ook van „de duizenden Gereformeerde N.S.B.'ers", die hun partij verlaten hebben. Maar we worden onmiddellijk weer ern stig, wanneer schrijvers als van dit pam flet een ander veroordeelen, „dat hij niet leeft uit de geest, die door Gods ontferming in ons volk gekomen is" en dan zich zelf op de borst slaan met de verklaring, dat men „zijn taak in de N.S.B. volbrengt in biddend opzien tot onzen God". Tot zoodanige profanatie doet men slechts het zwijgen toe. De vestigingseischen voor den - Middenstand Ij 7-t voornemens der Regeering J Omtrent het komend wetsontwerp i; I j tot het stellen van vestigingseischen j voor middenstandsbedi'ijven, dat thans 5, om advies naar den Raad van State is verzonden, verneemt het Ned. t* Weekblad voor Kruidenierswaren, dat I het in het voornemen der regeering V; ligt, de vestigingseischen te beperken j tot vakkennis en financieel© draag- kracht. j - Tenzij de Raad van State anders i adviseert en. de regeering dit advies 1 j mocht volgen, zal het behoefte-element in de wet niet worden ingeschakeld. I De uitvoer van eieren Exporteurs moeten zorgen oude relaties te behouden a 1 Naar het Ned. Weekblad voor Krul- deniei'swaren verneemt, heeft het Neöl Eiercontrelebureau een circulaire ver- zonden aan exporteurs van eieren, waarin dezen wordt gezegd ervoor te j i zorgen, dat de oude handelsrelaties a zooveel mogelijk in stand blijven. j „Het is, aldus de circulaire, natuurlijk niet t mogelijk, aan de oude afnemers in dezelfde mate als vroeger te leveren doch procentisch mogen de verhoudingen zich zonder nood zaak niet belangrijk wijzigen. Dit geldt eveneens voor de leveranties aan de onderscheiden grenshandelaren in Neder- lano, die feitelijk gelijk te stellen zijn met Duits che klanten'V Houten beeld van Erasmus Binnenkort naar Nederland? Uit Tokio wordt gemeld: Bij wijze- van vredesafgezant zal Japan waarschijnlijk binnenkort een 300 jaar oud houten beeld van Desi- derius Erasmus naar Nederland zen den. Het beeld werd door het eerste Nederlandsche schip, dat in 1600 Ja pan bezocht, meegebracht en is sinds dien bewaard in een provincialen Boeddhistischen tempel. Den laatsten tijd was het beeld opgenomen in het Keizerlijk Museum te Tokio, waar het deeluitmaakte van „den nationalen schat". De gemeenteraad van Rotterdam, waar in Juli a.s. de vierhonderdste sterfdag van Erasmus herdacht zal worden, heeft zich tot de Japansche regeering gewend, door tusschenkomst van de Nederlandsche lega tie in Tokio, met het verzoek dit beeld van Erasmus tijdelijk te willen afstaan. Het departement van buiten landsche zaken heeft het verzoek in gunstige overweging genomen. De eendge moeilijkheid is thans nog het verkrijgen van toestemming van de Commissie van den Nationalen Schat. Prot. Chr. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel De 31-ste algemeene vergadering De 31-ste jaarlijksche algemeene vergade ring van de Prot. Chr. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel zal Woensdag 20 Mei a. s. te 's Gravenhage, onder leiding van den heer J. Augusteijn van Utrecht worden ge houden. Aan de orde komt o.m. de verkie zing van vier leden van het Hoofdbestuur wegéns periodieke aftreding van dè heeren W. Belger, penningmeester, J. Eijkelboom. secretaris en A. Meines, vice-voorzitter en het overlijden van den heer P. Z. L. de Groot. De aftredenden zijn herkiesbaar. Student-Employees Men hoede zich voor moeilijkheden De Directeur van den Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbemid deling maakt bekend, dat degenen, die voornemens zijn naar Engeland te gaan om aldaar voor opleidingsdoeleinden een betrekking te zoeken of te aanvaarden, goed zullen doen, zich vóór vertrek uit Neder land, ter voorkoming van moeilijkheden, op de hoogte te stellen van de bepalingen der Nederlandsch-Britsche overeenkomst nopens toelating in het Vereenigd Koninkrijk van Nederlandsche jongelieden, zoogenaamde „student employees". Inlichtingen ter zake verstrekt voornoem de Rijksdienst, Bezuidenhoutscheweg 97, 's Gravenhage, doch uitsluitend op schriftelijk verzoek. Kon. Bond van Chr. Zang- en Oratoriumvereenigingen Viering van het gouden Jubileum Naar we vernemen heeft zich ter gelegenheid van de herdenking van het 50-jarig bestaan van den Kon. Bond van Chr. Zang- en Oratorium vereenigingen welke zal plaats vinden op 13 en 14 April a.s. te 's Gravenhage een eere-comité gevormd, waarvan de minister van onderwijs prof. dr. J. R. S 1 o t e ma ker de Bruïne het voorzitterschap heeft aanvaard. Het comité bestaat uit de heer S. Sixma baron v. Heemstra, part. secr. van H. M. de Koningin; L. baron Hardenbroek van Har- denbroek, kamerheer-ceremoniemeester van H. M. de Koningin; J. C. baron Baud, ka merheer van H. K. H. Prinses Juliana; jhr. mr. dr. H. A. v. Karnebeek, commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland; mr. S. J. L de Monchy, burgemeester van 's- Gravenhage; W. C. baron Röell van Hazers- woude, luit.-gen. der art. b. d. te Utrecht; P. Visser, chef van de afd. Kunsten van het Departement van Onderwijs, K. en W.; J. R. Snoeck Henkemans, wethouder van 's- Gravenhage; jkvr. M. J. W. v. Hogendorp, besturend zuster van ,3ronovo" te Den g; dr. Johan Wagenaar, directeur van het Kon. Conservatorium voor muziek te Den Haag; prof. dr. G. v. d. Leeuw, hoog leeraar te Groningen; prof dr. J. Waterink, voorzitter van de Kon. Chr. Oratoriumver. te Amsterdam; J. H. Besselaar Jr., toonkun stenaar te Rotterdam; Anton v. d. Horst, toonkunstenaar te Hilversum; ds. F. G. Pe tersen, em. predikant der Geref. Kerken en oud-legerpredikant te de Punt (Gron.); ds. A. K Straatsma, Ned. Herv. pred.; dr. K. Dijk, Geref. pred.; ds. L. H. v. d. Meiden, Chr. Geref. pred.; ds. H. Hasper, Geref. pred. in H. V. en ds. H. C. Zwahler, Evang. Luth. pred., allen te 's-Gravenhage Wat de herdenking betreft, vernemen wij dat op het programma staan: een wijdings samenkomst in de Kloosterkerk; een recep tie van het bondsbestuur in Pulchri Studio; een uitvoering van Handels „Messias" in het gebouw voor K. en W.; een officieele ontvangst ten stadhuize door het Haagsc-he gemeentebestuur; de uitgave van een ge denkboek; van een feestbundel nieuwe lie deren van hedendaagsche toondichters en van een feestnummer van het bondsorgaan „De Lofstem". VIJFTIGJARIG JUBILEUM Op Donderdag 16 Januari a.s. hoopt de heer Willem Kool, die sedert tientallen van jaren de functie vervult van stalbaas bij de N. V. Amsterdamsche Rijtuig Maat schappij, den dag te herdenken, waarop hij 50 jaar geleden bij deze onderneming in dienst trad. TEYLER'S GODGELEERD GENOOTSCHAP In ons blad van Woensdag stond een me- dedeeling over eenige prijsvragen, uitge schreven door Teyler's Godgeleerd Genoot schap. Daarbij was vermeld dat inlichtingen verstrekt worden door Dr. A H. Haentjens te'Haarlem. Bedoeld was Dr. G B. Hylke ma, Scliotersingel 97 r. Haarlem. C. M. V. DIEMEN DORDRECHT MEDAILLES INSIGNES BEKERS KRANSEN Chr. Boeren- en Tuindersbond Algemeene vergadering HolL-Brab. Afdeeling De jaarlijksche algemeene vergadering van de Hollandsch-Brabantsche afdeeling van den Chr. Boeren- en Tuindersbond, omvat tend de prov. Noord- en Zuid-Holland en Noord-Brabant, zal Dinsdag 28 Jan. a.s. in het gebouw „Amicitia" te Den Haag worden gehouden. In de morgen vergadering komen de huishoudelijke zaken aan de orde. Voor zien moet worden in 2 vacaturen in het hoofdbestuur, wegens periodieke aftreding van de heeren J. Biemond te Bleiswijk en A. Zwaan te Enkhuizen, die beiden herkies baar zijn, terwijl de heer Biemond ook af tredend is als lid van het dag. bestuur van de Holl. Brab. Afdeeling. 's Middags worden afzonderlijke vergade ringen gehouden voor de tuinders, en de akkerbouwers en veehouders, waarbij de Regeeringscommissarissen, de heeren Val- star en Louwes mede zullen tegenwoordig zijn. Om 4 uur komt men weer in plenaire zitting bijeen om te luisteren naar het op wekkend woord van Ds. B. E. J. Bik, Herst. Evang. Luth. predikant te Enkhuizen. Aangezien gebleken is dat nog een groot aantal Cura^ao-herdenkingszegels bij hot publiek in voorraad is, is de geldigheids duur dezer zegels, welke aanvankelijk zou eindigen op 31 December 1935, verlengd tot 31 December 1936. GROOTE SUIKERDIEFSTAL OP HET SPOOR De gemeentepolitie te Waddinxveen is een groote diefstal van suiker ten nadeele van de Coöperatieve Verbruiksvereeniging „Ons Voordeel" op het spoor gekomen. Reeds een paar dagen is het politiekorps, onder leiding van den burgemeester, bezig licht in deze zaak te brengen, naar het schijnt met succes. Verschillende arrestaties hebben reeds plaats gehad en van politiezijde werd ons medegedeeld, dat steeds meer personen in dezen diefstal betrokken schijnen te zijn. Eenige duizenden kilo's suiker zijn in den loop van het jaar 1935 ontvreemd door een bediende der zaak, die zijn mannetjes had om de gestolen suiker te verhandelen. Deze bediende heeft een volledige beken tenis afgelegd. Meerdere arrestaties zijn, naar wij vernemen, binnenkort te verwach ten. Men vermoedt dat voor meer dan f 1000 aan suiker is ontvreemd. Het onderzoek is nog in vollen gang. NEGENJARIG MEISJE ONTVOERD Dader aangehouden Te BI er ik waren 's avonds eenige kii deren aan het spelen bij de woningen v; de gemeentelijke woningbouwvereeniging aan de Nieuwborgstraat, toen daai 26-jarige Van G., wonende te Hout-Blerik. verscheen en aan het 9-jarig dochtertje den spoorbeambte P. vroeg of zij mee wilde rijden op z'n fiets. Het kind, dat er verdei niet over nadacht, stemde erin toe, waarop een oudere jongen liet volgen: „als zij mee gaat, dan ga ik ook mee" Hierop antwoord de van G.: „Ik heb jou niet noodig". Vervolgens fietste hij met het meisje weg in de richting van Wieder, waar zich bos- schen bevinden. De jongen waarschuwde echter den va der van het meisje, waarop deze eveneens per rijwiel, den dader achterna reed. Ook werd de gemeentepolitie van de ontvoering in kennis gesteld, die na een half uur het meisje terugvond. Het kind was geheel on gedeerd, doch door het gebeurde nogal over stuur. Dank zij de activiteit van de Bleriksche politie kon men onmiddellijk hierna den dader aanhouden, ter hoogte van de caros- seriefabriek Hoover en Tiwi, zulks op aan wijzing van den vader van het meisje, die bij de opsporing aanwezig was. De dader bekende zich aan overtreding van art. 247 van het wetboek van strafrecht te hebben schuldig gemaakt. Hij is voor den officier van justitie te Roermond geleid. Felle boerderijbranden Vee in vlammen Te Echt (L.) is de boerderij met woning van den landbouwer J. Hoos in de asch ge legd. Een paard en negen koeien zijn in de vlammen omgekomen. Men weet. niet hoe de bnand is ontstaan. Verzekering dekt de Te Vol kei hij Uden (N.-Br.) is door onbekende oorzaak brand ontstaan in de boerderij van den landbouwer M. Smit. Volgens het Hbl. is het vuur in het achter huis ontetaan. Het vond veel voedsel in de daar opgeslagen voorraden hooi en stroo; het werd aangewakkerd door een feilen wind, zoodat kort na_ de ontdekking de vlammen van alle kanten uitsloegen. Buren snelden te hulp en poogden het vee in vei ligheid te brengen. Dit mocht slechts geluk ken met een paard en vijf koeien. Een zesde koe. een twaalftal varkens, twee gelten en eenige tientallen kippen kwamen in de vlam men om. Het vuur sloeg weldra over naar het woonhuis, dat spoedig in lichter laaie stond. De geheele boerderij brandde af. Van den inboedel en den landbouwinventaris kon niets worden gered. Toen de brand spuit uit Uden na ruim een uur ter plaatse verscheen, kon men zich bepalen tot de na- blussching. De schade wordt door verzeke ring gedekt. FIASCO VAN NATIONAAL HERSTEL Tijdens de begrootingsdebatten in den Haagschen gemeenteraad Getemperd pessimisme voor 1936 Reeds hebben wij gemeld dat de Haagsche gemeen tebegrooting z.h.s. door den Gemeen teraad werd aanvaard. Over de begrootingsdebatten schrijft onze Haagsche redacteur nog het volgende: Bij de Algemeene Beschouwingen over de begrooting van 1936 werd deze door den burgemeester getypeerd als een „begrooting van getemperd pessimisme". Hij bedoelde er dit mee: de begrooting sluit, maar het is geen sterke begrooting. Er moet een en ander meeloopen, willen de cijfers ten volle gerechtvaardigd worden in dezen tijd van economische zorgen. Eenig optimisme durfden B. en W. echter aan. Het jaar 1934 was nog met een over schot gesloten en 1935 stond er ook niet kwaad voor. Toch heeft het wel eenig hoofd breken gekost voor de eindjes voor 1936 bij een gebracht waren. Bij den oorspronkelijken opzet van de be grooting was er een tekort van f 4.650.000. Na allerlei interne bezuinigingen bleef er nog een tekort, tot dekking waarvan B. cn W. voorstellen over te gaan tot: een loonkorting van 4% voor het gemeentepersoneel (f 770.000), verhoo ging van de opencent op de Personee- Ie Belasting met 20 (f 640.000), onttrek kingen aan de bedrijfsreserves en en kele andere fondsen (f 1.270.000) en versclhdllende bezuinigingen op onder wijs en wat daarmee in verband staat Aan bedrijfsreserves bleef dan nog f 1.8 mlliloen over. In totaal blijkt in de onder scheiden fondsen nog een bedrag van f 13^ mlllioen. Voor de voorgestelde loonkorting ver klaarden zich in tegenstelling met wat bij de begrooting voor 1935 is geschied ook de soc.-democraten. Deze aanvaardden daarmee hetgeen el ders door hen werd uitgekreten als „sloo- pen" en .-afbraak". Pogingen om de dekkingsvoorstellen van B. en W. te amendeeren slaagden niet Dat bij het algemeen debat ook de verkie zingsstrijd van den afgeloopen zomer op de proppen kwam, was begrijpelijk. De soc.- dem. hebben gepoogd hun onwaardige hou ding van September, toen ze Mr de Vries lieten vallen en aan een soepeler figuur de 'voorkeur-gaven, te rechtvaardigen. De anti- rev. wethouder werd aansprakelijk gesteld voor het beleid van B. en W. bij den dienst voor Maatsdh. Hulpbetoon, hem werd een hooghartige houding verweten tegenover soc.-dem. raadsleden en ook had hij een soc.-dem. 1 Mei-optocht gehinderd. Deze drogredenen werden in het debat totaal ont zenuwd. Als men weten wil hoe minder waardig ze waren, dan kan dat blijken uit het feit, dat althans een der soc.-dem. raads leden den zedelijken moed heeft gehad om te weigeren aan het door een vrouw ge ïnspireerde onwaardig spel van zijn fractie mee te doen. Hij heeft toen niet op den can- didaat der fractie gestemd, maar blanco. Op het credit van het gevoerde begroo- tingsdebat moet voorts nog worden gesteld het feit, dat de nieuwe partij in den Raad, nl. Nationaal Herstel, getemd werd en haar woestheden voor en tijdens de raads verkiezingen moest verloochenen. In die tij den werd o.a. den Raad ten laste gelegd „veelpraterij" de heeren zelf bleken ont zaglijke veelpraters „corruptie", „grijp grage handen", „verdeeling van den buit", „onderonsjes", het fungeeren als „de ruif", waaruit zij die de macht hebben, halen wat er te halen is", enz. De N. H.-heeren zouden de gemeentelijke sfeer van dat alles „zuiveren". De leider van het viertal eindigde ten slotte met een verklaring, dat het er in de propaganda wel eens wat te dik opgelegd was. Afgewacht, moet nu of men de bot ge slagen strijdbijl zal willen begraven. Iets heeft het er reeds van. De heeren hebben door hun tijdens de ge heele begrootingsbehandeling gebleken on kunde die door arrogantie verergerd werd een allererbarmelijkst figuur gesla gen. Het is één groote blamage geworden. Reeds het eerste optreden was verkeerd. Deze „zuiveraars", die zoo groote be zwaren hebben tegen soc.-dem. invloe den, hebben het vergrooten daarvan sterk bevorderd door in de eerste raadsvergadering zich aan de wet houdersverkiezing te onttrekken. Ge volg daarvan was, dat de a.r. wet houder De Vries werd uitgeworpen en de soepeler protégé van de soc.-dem. werd Vooor het overige heeft de behandeling van de begrooting een rustig verloop gehad. Dinsdagochtend is de begrooting zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Er wa ren slechts zeven bezwaarden: 4 N.H., 2 lib. en 1 communist. Een vreemd mengelmoes, zooals men ziet. De behandeling der begrooting ving 19 December aan. In totaal werden er op 12 dagen 21 ver gaderingen gehouden; minstens twee daar van waren noodig voor eon gewone agenda. Verleden jaar waren op 13 dagen ook 21 ver gaderingen noodig, terwijl voor de begroo- ting-1934 zelfs 27 maal vergaderd moest worden, IN DE HAVEN VAN GORCUM GEREDEN AUTO MET ZES PERSONEN TE WATER Twee jonge mannen verdronken Gisteravond heeft te Gorinchem een droevig auto-ongeval plaats ge had. Een auto, waarin zes personen gezeten waren, reed de haven in. Vier van de inzittenden konden worden gered, de twee apderen kwamen om het leven. Omstreeks kwart over zeven in den avond arriveerde te Gorinchem een auto, waarin zeven personen gezeten waren, die zouden gaan deelnemen aan een schaak- tournooi, hetwelk in Café De Beurs zou worden gehouden. Het gezelschap kwam uit Sliedrecht en had daar bij de fa. Bo- ganen een auto gehuurd. Deze wilde men bij de Vischbrug parkeeren. Het weer was buitengewoon ongunstig en omdat de regen het uitzicht onmogelijk maakte, stapte een der inzittenden, de heer de Ruiter uit Har- dïnxsveld uit om aanwijzingen te geven De auto reed bij het manoeuvreeren in een trap, die ter plaatse in den steilen ka demuur uitspringt, verloor een wiel en kantelde in het water. De R. kon zich door van de treeplank .te springen nog ter nauwernood in veiligheid stellen. De wagen verdween geheel in het 2Y2 me ter diepe water en er stegen luid gegil en ontzettende angstkreten uit omhoog. Verschillende personen snelden te hulp. Eenigen sprongen zelfs in het ijskoude wa ter om op deze wijze des te beter hulp te kunnen verleenen. Het. bleek dat de wa gen op zijn wielen was terecht gekomen en mede aan deze gelukkige omstandigheid was het te danken, dat de drenkelingen er in slaagden een portier te openen. Ach tereenvolgens kwamen vier van hen boven water. Een politieagent, die zich op het oogenbiik van het ongeluk op de Visch brug bevond en de drenkelingen een zwemgordel toewierp slaagde er in twee hunner te redden. De beide anderen werden door omstanders uit het water geholpen. Een der drenkelingen, J. de Boon, uit Hardinxveld, was aanvankelijk bewusteloos, doch werd spoedig bij bewustzijn gebracht De hamen der geredden zijn J. G. Pa- rel en A.de Boef, uit Sliedrecht, en J. Koppelaar en J. de Boon, uit Hardinx veld. A. de Boef, die een pees van zijn lin kerhand heeft gescheurd, is in het Ge meenteziekenhuis opgenomen, waaruit hij is ontslagen, nadat de wond gehecht Ongeveer te half tien is de auto met be hulp van een takelwagen weer op het droge gebracht. De auto heeft twee uren te water gelegen. De lijken der beide slachtoffers be vonden zich nog in den wagen. Deze zijn naar het ziekenhuis te Gorinchem vervoerd. Het waren de 26-jarige W. Hübner, ge huwd en vader van een kind en de 27-jarige H. Romijn, beiden afkomstig uit Sliedrecht. Het schaaktournooi. waaraan een hon derdtal personen zou deelnemen, is uit gesteld. De zeven personen zouden eerst per fiets fe zijn gegaan, doch wegens het weder besloot men een taxi te nemen. VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen De Abessijnen melden successen zoowel in noorden als zuiden; daarbij zou het Tem- bienplateau door de Italianen overhaast zijn ontruimd. Aan de Russisch-Mandsjoerijsche grens heeft zich een nieuw incident voorgedaan» waarbij twee Japansche vliegeniers werden verwond. De zevende partij om het wereldkampioen» schap Dammen is geëindigd met remise Verlaging van het Fransche disconto De groothandelsprijzen in 1935. Onze uitvoercijfers over December. De leuze voor 1936J RIJDT FIS K' MINISTER VAN WATERSTAAT BEZOEKT DE FORDFABRIEK De minister van Waterstaat, Jhr. Ir. O. C. A. van Lidth de Jeude, heeft hedenmiddag een bezoek gebracht aan de Ned. Fordfabriek. De-directeur de heer G. J. J. Bosch, heeft den minister bij de bezichtiging van het bedrijf rondgeleid. Na afloop van het bezoek verklaarde de minister, dat hij zeer was ingenomen met hetgeen hij mocht aan schouwen. De Italiaansche nederlaag bij Kerelle Bij de gevechten tusschen de troepen van den gouverneur van Bali en de Italianen, van Kerelle, ongeveer 80 K.M. ten westen van Gorahei, hebben de Abessijnen naar te Addis Abeba wordt medegedeeld, zes tanks buitgemaakt benevens negen mitrailleurs met munitie. De Italianen moeten een officier en eenige honderden inlandsche soldaten hebben ver-, loren. Italiaansch Iegerbericht Het 93ste Italiaansche Iegerbericht luidt? De luchtmacht heeft verkenningsvluchten gemaakt over het geheele noordelijk front. Zij heeft vijandelijke afdeelingen die zicli opnieuw bij Amba Aradani hebben verza meld, verspreid. We komen nu in de hooge nummers, dichter bij de 5000. Het wordt nu haasten voor hen, die nog geen enkele van de 5000 nieuwe abonné's aanbrachten, die we afspraken vóór 1 Februari te werven. Zorg, dat er ook een van U bij is! In deze aparte campagne moet ook Uw naam voorkomen op de lange lijst van onze „werkende abonné's." Dat is een eere-lijst. Wie op die lijst voorkomen, hebben een steentje bij-, gedragen voor de verdere opbouw van de Chr. Pers. En ze hebben een gezin aan goede Christelijke dagbladlectuur geholpen. Ze hebben een goede, nuttige, Christelijke daad verricht. Wanneer komt Uw naam op die lijst? AFDEELING PROPAGANDA. Voor ieder, die een nieuwe abonné aanbrengt, ligt een mooie ZILVEREN THEELEPEL klaar. Wie de meeste abonné's werft, heeft kans op een van de tien groote prijzen, die zoo nu en dan in ons blad worden gepubliceerd, waarvan de le prijs is een VOLLEDIG AMEUBLEMENT of een PRACHTIG HUISORGEL.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1