Hwcfi RT UIT OOST-INDIE RENTE OP RENTE WOENSDAG 8 JANUARI 1936 DERDE BLAD PAG. 9 KERKNIEUWS NED. HERV. KERK Beroepen. Te Spijkenlsse (toez.), J. Bronsgeest te Giessen-Oudekerk. hulppredikers Tot hulpprediker bij de Geref. Kerk te Sloten (Fr.) is benoemd de heer J. C. Everaars, cand. te Hilversum, AFSCHEID. BEVESTIGING, INTREDE Cand. J. M. Willemsen van Schoon- dijke hoopt 12 Jan. zijn intrede te doen bij de Ned. Herv. Kerk te Wapserveen, na vestigd te zijn door De. E. A. A. Snij delaar te Schoondijke. Ds. A. DROST Azn, In het Diaconessenhuis opgenomen Naar we vernemen is de nestor van de Ned. Herv. Predikanten te Arnhem, Ds. A. Drost Azn., die na een rusttijd van 4 weken Oudejaarsavond en Nieuwjaarsmorgen voor zijn gemeente mocht voorgaan, thans op nieuw ingestort. J.l. Zondag zou hij in vorige gemeente te Loenen a. d. Vecht in prediking voorgaan, maar de behandelende ge neesheer schreef een rusttijd voor van voor- loopig drie maanden. Ds. Drost is nu opgeno- men in het Diaconessenhuis te Arnhem. De j patiënt, die in Oct. j.l. zijn zilveren jubileum als predikant te Arnhem, mocht vieren, heeft I bijkans 40 dienstjaren en is 65 jaar. De patient voelt zich steeds moe en afge- 1 mat. Hij hoopt echter dat hij na zijn rustkuur zijn werk weer ter hand zal mogen nemen. Ds. F. KRAMER Ds. F. Kramer, predikant der Geref. Kerk van B e v e r w ij k, zal, nu Ds. Holtrop van Batavia zijn opvolger wordt, emeritaat nemen. I Hij is 67 jaar oud en staat sedert 1903 te Beverwijk. Verder diende Ds. Kramer ook de kerk Stroobos. Hij heeft hetr voornemen, in Maart den nieuwen predikant te bevestigen. Ds. A. F. P. POP Naar wij vernemen,heeft Ds. A. F. P. Pop, Ned. Herv. predikant te Monster, reeds kele maanden rust moeten houden in verband met een ziekte, die aanvankelijk niet ernstig scheen, doch later een langduriger rust noodig maakte. De patient was dezer dagen in zooverre her- V Steld, dat hij Oudejaarsdag het bed kon ver- laten. Echter is dien avond opnieuw een in- storting opgetreden, die het noodzakelijk i maakte dat Ds. Pop weer het bed moet hon den. Naar we vernemen is zijn toestand thans >r een weinig vooruitgaande. Ds. Pop is 51 jaar en staat sedert Juli 1910 1 le Monster. 65 PHOTIOS II Over den onlangs gestorven patriarch van Constantinopel Photios II Maniatis, vernemen "we uit Constantinopel nader, dat de orthodoxe kerkvorst, die 62 jaar oud was, nu 6 jaar 10j lang den patriarchszebel te Constantinopel be- iei zette. Hij volgde in 1929 Basilius III op. Be at kend is zijn ambtstijd in de eerste plaats door zijn meedoen aan de oecumenische beweging. Voor de toenadering tusschen de gToote we- "i reldkerken deed hij veel. In de tweede plaats stelde hij de „vrijwillige gevangenschap'' den patriarch in, toen de Turksche regeering aan de geestelijken aller confessies verbood om in het openbaar ambtskleeding te dragen. Zijn laatste besluit was, dat hij de Grieksch- Katholieke kerk van Lettland autonoom ver klaarde, zoodat de aartsbisschop van Riga voortaan den titel metropoliet voeren mag. Daarmee is ook deze kerk evenals reeds eer der de kerken van Finland, Polen en Estland, van het Moskousche patriarchaat losgemaakt. Tijdens den morgendienst In de Geref. kerk te Hardenberg werd, zoo lezen we In de Stand., de diaken G. J. Meijer ongesteld. Men droeg hem in de consistoriekamer, waar hij na eenige minuten overleed. Hij bereikte den leef tijd van 58 jaar, was pas op Nieuwjaarsdag als diaken bevestigd en had nog gecollecteerd. De gemeente, die diep onder den indruk is, ving des middags den dienst aan met staande te zingen Ps. 103 8:„Gelijk het gras is ons kortstondig leven lieffiixaoitwi! Een snelwerkend en succesvol mid del bij aandoe ningen der adem- halingsorganen-, verkoudheden, ca tarrh, kinkhoest, .bronchitis en griep. Onmiddellijk merkt U verlichting I DE AARTSBISSCHOP VAN UTRECHT Van de loopende geruchten is niets waar Officier van Justitie heeft een onderhoud met Mgr. Jansen Over Mgr. Jansen, aartsbisschop van Utrecht die reeds lange tijd ziek is, worden reeds geruime tijd de meest fantastische geruchten verspreid. I-Iij zou Protestant ge worden zijn en gevlucht uit het St Anto- nius ziekenhuis, waar hij verpleegd werd. Een ander maal werd weer beweerd, dat hij tegen zijn wil in het ziekenhuis werd vastgehouden en op deze wijze verhinderd werd, om zijn protestant-zijn bekend te ma ken enz. Thans bereikt ons de mededeeling dat de Officier van Justitie in de Arrondissement Rechtbank Utrecht zelf een onderzoek in gesteld heeft naar deze kwestie en persoon lijk gesproken heeft met Mgr. Jansen in het ziekenhuis. Teneinde daaromtrent ze kerheid te verkrijgen hebben wij ons he denmorgen gewend tot de Officier van Justitie, Mr. A. N. Faliius, die ons mee deelde, dat hij inderdaad eenige tijd gele den een onderhoud met Mgr. Jansen ge had heeft. De Officier had van vele zijden kennis gekregen van deze geruchten en achtte het een ambtsplicht om na te gaan of het waar zou zijn dal de Aartsbisschop tegen zijn wil in het ziekenhuis werd vastgehouden, om dat het dan een geval van wederrechte lijke vrijherdsberooving zou gelden, waar tegen zou moeten worden opgetreden. De Officier heeft met Mgr. Jansen ge sproken, ook onder vier oogen, dus zonder dat de directeur van het ziekenhuis, pleeg zusters, doctoren of wie dan ook, den patiënt konden beïnvloeden. Mgr. Jansen bleek zeer helder van geest en volkomen bij zijn verstand te zijn. Hij heeft aan den Officier meegedeeld, dat hij geheel uit vrije wil in het ziekenhuis verblijf houdt Hij bleek kennis te dragen van de praatjes welke worden rondgestrooid en noemde ze belachelijk. Mr. Fabius zeide ons nog dat hij het niet op zijn weg gevonden had te liggen, om het onderhoud dat hij met de Aartsbisschop had, publiek te maken, doch dat hij er geen bezwaar tegen had, nu wij toch kennis droegen van dit onderhoud, om het te bevestigen, waarbij hij de hooj: uitsprak, dat nu een einde zal komen aan de praatjes, waarvan niemendal aan is. Kerk en Staat in Duitschland De Belijdenisbeweging gesplitst Wat reeds op en na de Synode der Belij denisbeweging te Augsburg te vermoeden viel, is thans gekomen: de in kerkelijke op vatting principieel verschillende groepen- Mahrarens en -Niemöller, hebben onder den druk der Rijksbemoeiing de eenheid niet kunnen houden. De groep-Mahrarens zwenkte naar medewerking, de groep-Nie- möller bleef vasthouden aan de natuurlijke vrijheid der Kerk en gaat nu waarschijn lijk een tijdperk van geheel afzonderlijk strijden tegemoet, met aan het eind van de baan de losmaking uit het Rijksverband, kerkelijk en financieel. De zienswijze dei groep-Mahrarens, dat hier een scheuring is gekomen uit oorzaken „toch eigenlijk uit sluitend de taktiek betreffende", is funda menteel onju'st. De Belijdeniskerken van Berlijn-T andenbu - Silezië, Westfalen, Rijn land en j.et Wup^-dal strijden om he principe van de vrije Kerk. De resolutie van den Broederraad In aansluiting op het bericht van 6 Januari JJ. deelt het Ned. Perskantoor te Berlijn als zijn indruk weer, dat de resolutie van den Broederraad het bewijs levert, dat de rechter vleugel der Belijdeniebeweging een volle over winning Heeft behaald, en dat de gematigde elementen, dus de richting van Bisschop Mah rarens uit Hannover en van de Zuid-Duitsche Bisschoppen, die wel met Minister Kerrl zijn kerkcomité's willen samenwerken, oi stemd zyn. Van de 11 tegenstanders wa overigens 5 vertegenwoordigers van de Voor- loopige Kerkleiding van het Belijdeniisfront. waairvan Bisschop Mahrarens voorzitter is. „De aanneming der resolutie beteekent, dat de oppositie tegen de Staatsbemoeienis met de Kerk versterkt zal worden", en men vreest, dat dit eerete besluit van den Rijks- broederraad in het nieuwe jaar de verhouding tusschen Minister Kerrl en de Belijdeniskerk nog meer gespannen zal maken. De Belijdenis kerk wil als het ware het conflict thans tot het bittere einde uitvechten; zij wijst ieder compromis met Minister Kerrl en zijn beide kerkcomité's af. Van de „practisch reeds bereikte kerkvrede' is derhalve nog niets te ontwaren. Te Dresden Nadat tientallen Jaren te Dresden de pre diking van het volle Evangelie onbekend was geweest, werd in 1930 door de komst Pastor Zitzmann de toestand andens. De actie liet zich echter niet lang wachten. Zij wist het zoover te brengen, dat Pastor Zitz mann bijgestaan" werd door een predikant van andere ligging zoodat practisch des eers ten taak afgedaan was. Men heeft toen snel een (Geref.) Belijdeniskerk gesticht waar Pretor Zitzmann nu voorgaat, er werd een protest uitgebracht tegen zijn achteruitzet ting maar het gevolg hiervan was, dat men hem eenvoudig afgezet heeft als predikant der (officieele) Evang. kerk. Met dat al is er nu een kleine, zwakke gemeente van geloofs- getrouwen, die met heel veel moeite hun ker kelijk bestaan kunnen voortzetten. Wy hebben dit even vermeld, om te doen zien. hoe ook nieuwe openbaringen van de Belijdenisbeweging ervaren, dat niet de belij denis, maar de dictatuur beslist over het ker kelijk leven. Synode zal bijeenkomen Volgens een Reuterbericht uit Berlijn zal binnen veertien dagen de vierde Synode van de Duitsche Belijdeniskerk bijeenkomen. „De leden der oppositioneele kerk zijn zich volkomen bewu6t van het feit, dat dit gelijk staat met een uitdaging van de door minister Kerrl uitgevaardigde decreten, doch zij heb ben besloten te degens te kruisen met Kerrl de zaak van de vrijheid van het Evan- KONINKLIJKE GIFTEN Het kerkbestuur van de Ned. Herv. gemeen te Ransdorp, dat vorige week reeds een gift van Prinses Juliana ontving, heeft nu ïen bedrag van de Koningin ontvangen, de restauratie van het kerkgebouw. SCHOOLNIEUWS UNIVERSITEIT VAN AMSTERDAM Diesrede van Prof. Dr. W. P. C. Zeeman Ter gelegenheid van den Dies Natalis der Universiteit van Amsterdam heeft de rector magnificus, Prof. Dr. W. P. C. Zeeman in een openbare vergadering van den Senaat een rede gehouden over: „Twee-Oogig Zien". TECHNISCHE HOOGESCHOOL Vier negentigste gedenkdag Hedenmiddag te drie uur werd in de aula van de Technische Hoogeschool te D t ter gelegenheid van den vier-en-negentig- sten gedenkdag dezer instelling een buiten gewone vergadering van den Senaat gehou den, waarin de rector-magnificus prof. ir. G. D i e h 1 een rede uitsprak over „Arbitrage". Na de rede van prof. Diehl bracht de Af- deeling der Werktuigbouwkunde en Scheeps- bouwkunde een verslag uit over een ingeko men antwoord op de in Juni 1934 uitgeschre ven prijsvraag. Door den voorzitter der Af- deeling, prof. ir. C. M. van W ij n g a a r- d e n, werd medegedeeld, dat een antwoord was binnengekomen op de eerste der drie prijsvragen, waarin gevraagd werd om behandeling over de vormgeving vai walsmateriaal door lasschen op gebouwde machinedeelen, in het bijzonder van die dee- len, welke tot dusver uit gietijzer of staal werden gegoten. Het antwoord, waaraan, wat den uiterlijken vorm aangaat, groote zorg is besteed, 1b in zijn eerste gedeelte ge wijd aan een beschouwing van de algemee- ne vraagstukken betreffende het lasschen, terwijl in het tweede gedeelte een vijftal voorbeelden van gelaschte constructies ver der zijn uitgewerkt. De inzending kwam echter niet voor be kroning in aanmerking. U.C.S. In ons bericht over een mogelijke fusie tuschen de Calvin. Studentenbonden, nomen in het blad van 30 Dec. j.l., is onvol doende duidelijk, dat de daar genoemde basis niet die is van betrokken corporaties, doch van een lid der S.S.R., wiens voorslag due al leen persoonlijke waarde had, en blijkens de notulen der U.G.-vergadering van 16 Nov. '35 niet is overgenomen. Intusschen worden pogingen tot nauwere samenwerking voort- ONDERWIJSBENOEMINGEN Den Haag, Meester Schabergschool, Westeinde 68. Tot tijdel. onderwijzer: de heer P. A. B r e e d v e 1 d, thans aan de Dr. Kuy- perschool aldaar in gelijke betrekking. JAARVERGADERING .DE ÜNIE" De 88ste jaarlijksche vergadering der Unie „Een School met den Bijbel" zal 14 April on der voorzitterschap van dr. K. Dijk van den Haag te Utrecht worden WETENSCHAP Op de prijsvraag van Teyler's Godgeleerd Genootschap over een „Historisch-critisch onderzoek naar het waardevolle in de theo- sophische stroomingen (de anthroposophie daaronder begrepen)" waren drie antwoor den ingekomen, van welke een voor een pre. mie van f 200.-- in aanmerking kwam, n.l. van dr. D. H. Prins, leeraar aan het gemeen telijk lyceum te Den Haag. Uitgeschreven blijven prijsvragen over „Een historisch-critische besdhouwing van de ideeën onsterfelijkheid en eeuwig leven in haar onderlinge verhouding", om beant woord te worden vóór 1 Januari 1937 en j.Over de idee harmonie en daarmee ver wante voorstellingen in het godsdienstig en wijsgeerig leven der oude volken", om be antwoord te worden vóór 1 Januari 1938. Het adres voor informatie is dr. A. H. Haen- tjens te Haarlem. DE PREANGER BONTWEVERIJ Een bedrijf, dat na twee jaren op prachtige resultaten kan bogen Hoe hoog de lootten zijn Naar men weet werd twee jaar geleden te Garoet een bontweverij opgericht dooi de Intern. Crediet- en I-Iandelsvereeniging Rotterdam. Ook een paar textielfabrieken in Twente zijn bij dit bedrijf geïnteresseerd. Het bedrijf is reeds tot groote bloei ge komen. Het „A.I.D." vertelt er het volgende van: Wie het aardige Garoet is binnengereden over de lange, overdekte houten brug, die 6edert 1886 storm, regen en bandjir getrot seerd heeft, ziet aan zijn linkerhand reeds spoedig een groot wit gebouwen-complex, de Preanger Bontweverij, Indië's grootste en modernste textielbedrijf. Rijdt men langs de lange witte muren met hun hooge glazen ramen en spitse daken, dan voelt men zich onmiddellijk ver plaatst in een nauwe Twentsche fabrieks- straat, druk en roezig als een bijenkorf. Het scherpe gekletter en getik van de handgetouwen, het gebrom van machi nerieën, gegons van stemmen en een roffel van de machinale weefgetouwen klinken door dit stukje Garoet, waar dicht opeen meer dan 700 mannen en vrouwen arbeiden en een zeer goed be staan vinden. En wanneer men voor dit uitgestrekte ge bouwencomplex staat, is het moeilijk te ge- looven, dat hier nauwelijks twee jaren ge leden niet anders stond dan een uitgestor ven fabriekje, enkele vervallen pakhuizen en warongs. Want binnen die twee jaren werd hier in fabriek, die 12.000 M2 ruimte biedt, die eer dan 350 weefgetouwen herbergt, en aan honderden menschen werk verschaft, opgezet en in werking gesteld, een bedrijf, dat zich thans tot de grootste in Indië mag rekenen. Het product heeft een aantal wapens te gen de concurrentie, waarvan 't voornaam ste Ï3 de kleurechtheid ook in de tropische zon. Verder heeft de sarong een sterke zoom aan boven- en onderkant, zoodat zij bij het loopen niet uitscheurt en ten slotte wordt de Inlandsche mode ten aanzien van de patronen nauwlettend bestudeerd. Zoo is productie in twee jaar verzevenvoudigd. Die productie is momenteel ruim 2100 corges (van 20 stuks) per maand, terwijl de gebouwen berekend zijn op de verwer king van een kwantiteit, welke hiervan meer dan het dubbele bedraagt. Hoe hoog de loonen zijn Toen de fabriek om werkvolk vroeg stond het binnen enkele uren zwart van' de men schen. Honderden eenvoudige, ongeschoolde werkkrachten werden aangenomen en in korten tijd tot vakarbeiders gemaakt Dat de menschen plezier in hun werk hebben en dat de loonen goed zijn, blijkt uit de zeer geringe absentie en 't minimale verloop. Gemiddeld verdienen de ariieiders en arbeidsters in de Garoetsche fabriek 40 tot 50 cent per dag. Een behoorlijke spoelster krijgt 30 cent gemiddeld, ter wijl arbeiders en arbeidsters dikwijls aanmerkelijk meer kunnen verdienen naar cle mate van hun vaardigheid. In April 1934 is men begonnen met de mechanisatie van het bedrijf te Garoet, welke waarschijnlijk begin 1937 zal zijn voltooid. De huidige jaarlijksche capaciteit is, werkende met ongeveer 700 arbeiders en arbeidsters, rond 2.500.000 meters sarongdoek. Aan loonen wordt uitbe taald bijna f 100.000. Het product vindt gretig afzet In West- Java en Noord-Sumatra Uit den aard der zaak zijn de contingen- teeringsmaatregelen der Overheid een groo te steun en bescherming vooral tegen over dadige Japansohe concurrentie. Zonder die maatregelen zou elke textielindustrie in Nederlandsch-Indië onder de huidige om standigheden een onverantwoordelijk waag stuk zijn. Tegen die concurrentie is een in dustrie hier te lande voorloopig nog niet opgewassen, omdat in de industrie toestanden bestaan, die men hier waar schijnlijk ontoelaatbaar zoude achten. Dat er echter vertrouwen in de toekomst bestaat bij de directie der Preanger Bont weverij, bewijzen de thans in uitvoering zijnde uitbreidingsplannen der fabriek te Garoet, deze omvatten nagenoeg een ver dubbeling der capaciteit. Maatregelen van het College van Gedelegeerden Aanstootgevende Leoluur In Ned. Indië atavia, 7 Jan. (Aneta): Het College i Gedelegeerden behandelde hedenmor gen de wijziging van artikel 533 W. v. S. (het tegengaan van aanstoot-gevende af beeldingen en zinsneden in prospecti). Hierbij verzocht de heer Kerstens maatregelen tegen een dagboek dat in zeker blad verschijnt en waarin por nografische zinsneden voorkomen. De heer Van Helsdingen sloot zich bij dit betoog aan. Het ontwerp werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Invoerordonnantie electrische gloelperen Het College besloot vervolgens tot recht- streeksche openbare behandeling van de in voerordonnantie voor electrische gloeiperen. De heer Thamrin meent ln de onderhavi- „3 maatregelen een belangrijk steunmiddel te moeten zien voor de Nederlandsche indus trie. Hij wijst hierbij verder er op dat de economische relaties tusschen Nederland en zijn Koloniën eenzijdig door Nederland worden bepaald. De heer Van Helsdingen deelt mede dat een licht-maatschappij hier te lande in Zuid- Amerika Philips peren kocht en deze via Nederland goedkooper wist te verkrij gen dan hier te lande mogelijk was. Na zeer uitvoerige debatten wordt het ont werp met 9 stemmen vóór en 5 stemmen te gen aangenomen. Bovordening van prijsdrukklng Hierna komtm de motie-Thamrin ln be handeling, welke beoogt om der Regeering te verzoeken de prijs-drukking, ook in ver band met de prijzen in Japan en Amerika, te bevorderen. De Rpgeeringsgemachtigde acht deze mo tie onnoodig. De heer Weijer noemt deze motie princi pieel en practisch onjuist. Hij wenscht aan- teekening van zijn tegen-stemming. De motie wordt dan zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Industrialisatie in Ned.-Indie Alphen—Gilze, begr. f 152.000. Voor bestek 21 waren laagste inschrijvers Gebr. Franssen te Wamel f 17.640; voor be stek 22 dezelfde voor f 43.420; voor bestek 23 dezelfde voor f 2S.156 en voor bestek li N.V. Boezewinkel te Nijmegen voor f 136.718. DONDERDAG 9 JANUARI HILVERSUM I 1875 M. AVRO-Uitzendinff. 8.00 Gram.pl. 9.00 Kookpraatje. 10.00 Morgenwijding. Gram.pl. 10.30 Voor dracht, accordeonmuziek en gramofoonpL 12.00 Cantabilé-orkest. 2.15 Voor de vrouw. 2.45 Gram.pl. 3.00 Knipcursus, 3.45 Gram.pl. 4.00 Voor zieken en ouden- van-dagen. 4.30 Gram.pl. 4.45 Voor de kinderen. 5.30 De Octophonikers. 6.30 Sportpraatje. 7.00 Voor de kinderen. 7.05 Pianorecital. 7.30 Engelsche les. 8.00 Be richten. 8.10 Operette-uitzending. 9.20 Causerie. 9.45 Concertgebouw-orkest. 10.30 Gram.pl.. 11.00 Berichten. HILVERSUM II 301 M. 8.00—9.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.00 NCRV. 8.00 —9.15 en 10.00 Gram.muziek. 10.15 Mor gendienst door Ds. C. J. Hoekendijk, Vrij Evang. Psed. te Bussum. 10.45 Gr.pL 11.30—12.00 Godsd. halfuur. 12.45 Gr.pl. en KRO-orkest. 2.00 Handwerkcursus. 4.00 Bijbellezing. 4A5 V. d. jeugd. 5.15 Gram.pl. 5.45 Pianorecital. 6.45 Causerie. 7.00 Berichten. 7.15 Reportage. 7.30 Journ. Weekoverzicht. 8.00 Berichten. 8.05 Koor en orkestconcert. 9.00 Causerie. 9.30 Ver volg concert. DEOITWICH 1500 M. 11.25 Orgelspel. 12.20 Rutland Square en New Victoria orkest. 2.35 Slaen-Trio. 4.10 Causerie. 4.30 Gr.pl. 5.05 Orgelconcert. 6.50 Pianorecital. 8.20 Gevarieerd programma. 9.05 BBC-orkest. 10,20 Kerkdienst. 10.40 Harpkwintet. RADIO PARIS 1648 M. 11.20 Omroeporkest. 5.20 Radiotooneel. 9.05 Nationaal orkest. KEULEN 456 M. 6.30 Omroepkwintet 9.35 Volksliederenconcert. 11.20 Gevarieerd concert. 5.20 Omroepkleinorkest. 7.30 So- listenconcert. Hierna orkestconcert. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 m.: 1.30—2.20 Salonorkest. 6.3t Salonorkest. 7.20 Popu laire muziek. 8.20 Mozart-doncert. 9.20 Omroeporkest. 484 m.: 12.20 Salonorkest. 5.20 Omroep orkest. 6.50 en 7.35 Gram.muziek. 8.20 Symphonieconoert. DEUTSCHLANDSENDER .1571 .M. 7.30 Radiotooneel. S.OO Omroeporkest. SOERABAJA, 7 Jan. (Aneta). Omtrent het industrialisatievraagstuk voor de steden op Java, is nader van den burgemeester van Soerabaja vernomen, dat in overleg met be langhebbende gemeenten, door de regeering een centrale regeling is opgezet. Het leidend beginsel is, dat elk centraal gebied, dat voor industrie in aanmerking komt, zijn deel krijgt van de zich voordoen de mogelijkheden tot vestiging van nieuwe industrieën Daarnaast blijft de mogelijkheid open dat elke gemeente voor zijn eigen be lang blijft zorgen. De burgemeester gaf de verzekering dat voor plannen tot vestiging van nieuwe industrieën op een zeer tege moetkomende houding kan worden gere- Momenteel zijn reeds besprekingen gaan de omtrent de vestiging van bepaalde in dustrieën. waarbij het Departement van Economische Zaken tusschenkomst verleent en waaromtrent binnenkort een beslissing zal vallen. De weefindustrie in de gemeente en omgeving zal met eenige honderden machine-getouwen worden uitgebreid. DE PLANNEN VAN DE K.N.I.L.M. De heer Nleuwenhuis komt naar Nederland BATAVIA, 7 Jan. (Aneta). De vertegen woordiger van de K.N.I.L.M., de heer Nieu wenhuis, vertrekt eind Januari voor een korten tijd naar Nederland voor het van besprekingen met de Directie en den Raad van Beheer van de K.L.M. GEMENGD NIEUWS VERDRONKEN Auto te water Inzittende omgekomen Onder Lopik is een personenauto, be* stuurd door den heer T. Schenkel uit Ben- schop, doordat te veel aan den kant van den weg werd gereden, omgeslagen en in de Lopikker Wetering terecht gekomen. Drie van de passagiers konden zich spoe dig bevrijden, doch met de twee laatste passagiers gelukte dit slechts met groote moeite. Een van hen verkeerde in bewuste- loozen toestand. Nadat Dr Biankestein uit Lopik hulp had verleend, zijn de jongelui per auto naar huis gebracht. Een van de inzittenden, de 17-jarige D. J. Schenkel uit Benschop is tengevolge van longontsteking, bij het on geluk opgeloopen, overleden. Afgrijselijk bedrijfsongeval j Om een machine-as gewrongen Zaterdag had op de zeefabriek van dd firma van Dongen te Zevenbergen een ern stig ongeval plaats. De 16-]arige arbeider Stoop werd gegrepen door de as van een_ machine. Hij schijnt om de as te zijn ge wrongen en zoo herhaalde malen mee te zijn rondgesleurd. Alle kleeren waren hem van het lichaam gerukt. Deze lagen in flarden naast de machine. Na voorloopig te zijn verbonden is da ongelukkige naar het St, Ignatius ziekenhuis te Breda ver voerd. Zijn beide beenen alsmede twee rib ben waren gebroken, terwijl tevens zijn hoofd ernstig was gewond. Omtrent de oor. zaak van het ongeval wordt door de mare chaussee een onderzoek ingesteld, HET HOOGE WATER De waterstand op de Waal voor Tiel is zoo hoog geworden, dat men Dinsdag de gierpont uit de vaart heeft moeten nemen. De verbinding met het land van Maas en Waal wordt geregeld onderhouden door het stoombootje, waaraan de kleine pont ia vastgemaakt. Van den boven-Rijn wordt echter val ge meld. Voor Grave is was van de Maas ver minderd en uit Maastricht wordt ge meld, dat die rivier de laatste 24 uur 26 cM is gevallen. Uit België wordt val gemeld. De stuw te Borgharen is nog open. VAARTUIG IN VLAMMEN Te Echt (L.) geraakte door onbekende Te Borgercompagnie (Gr.) is het lijk op- oorzaak het schip van F. C. Ottevanger uit gehaald van den S4-jarigen ongehuwden Nieuwendijk (N.Br.) in brand. D lading werkloozen arbeider H. Kostwinder. Enkele I van elfhonderd pakken stroo en het vaan- dagen geleden was hij per fiets weggereden] tuig gingen in vlammen op. leder pak HONIG's VERMICELLI honig" Bouillonblokje GRATIS Feuilleton De geschiedenis van een erfenis door K. Jonkheid XX Weesdochter heeft Oom Andreas Huydecoper, geacht burger gesproken met den Weesvader. Katrijntje is eigenlijk geen kind meer. Ze zal het Weeshuls niet belasten of bezwaren. Haar handen zijn goed, haar postuur is flink en sterk. Ze kan werken in de keuken en op de naai kamer. En de tucht is onwrikbaar als ijzer. I-Iet verzoek zal worden ingebracht bij het College van Heeren Weesmeesteren. De bezwaren zijn gering, maar het Weeshuis is vol. Veel moeders van zeven en negen kinderen sterven bij de geboorte van het volgende, anderen geven uitgeput den geest bij de komst van nummer twaalf of veertien. De vader is desperaat, de kinderen gaan in 't Weeshuis. Pokken, cholera en typhus, bijgestaan door het besmette water der stilstaande grachten, moorden meedoogenloos li. stegen en krotten, ondernemen van daar uit een onzichtbaar offensief, uitgedragen door ontreinigde lichamen van mensch en dier. Zij nestelen zich in de schuiten met groenten en bloemen die, bij aanvoer van buiten, ln de gracht worden opgefrischt, ze kleven zich vast aan de huid van peer en perzik. Zoo dringen ze in keukens en kamers van de burgerhuizen, zoo openen de ge spoelde melkvaten en het begeerlijke fruit hun de weg naar de tafel der patriciërs. De medische wetenschap sluimert nog in windeldoeken, de chirurgijn met zijn geringe kennis staat machteloos, de dood zwaait zijn vaandel en voert ongehinderd zijn verslagenen ten ondergang. De rouwstoeten vullen de straten, eerst bij dag, later, op bevel van de Vroedschap, ln de stilte van de bange nachten. Zoo worden de weeshuizen stikkens vol, zoo verrijzen nieuwe stichtingen, financieë] gefundeerd op rijke legaten, met welks inkomsten drie eeuwen later de be stuurders der dan ontvolkte weeshuizen geen raad weten. Zoo zijn de weezen vele, maar de werkkrachten weinig. De weesvader heeft meer dan eens geklaagd. Heeren Weesmeesteren verwachten in Katrijntje een bruikbaar object en berichten, dat het hun behaagd heeft, op het ingekomen verzoek goedgunstig te beschikken. Katrijntje loopt dagenlang met roodgeschreld gezicht Hoe meer de dag van vertrek nabij komt, hoe vaker ook tante zwijgend en tersluiks verborgen tranen wegveegt. „Je komt maar dikwijls hier, Trijntje", zegt ze zonder in leiding en het meisje knikt onmiddellijk. Zb begrijpen elkander, ze denken tocb zeker aan niets anders? Het afscheid brengt gesnik en zenuwen. Oom is ontroerd, het kleinste neefje hangt aan Katrijntje's rok, de anderen kijken ontdaan en stil. Het is geen vreemde die weg gaat, het is geen nichtjie, het is als een eigen zus. In 't weeshuis is haar alles vreemd. Bij oom en tante was de tucht streng, het gezag onverbidde lijk, maar het huis had een ziel, het gezag een hart, Oom eischte bij gebed en bijbellezen aandacht en stilte, maar dan kwam zijn bidden uit de diepte en in zijn eerbied voor het Woord klonk de beving van een hart, dat zelf bij vernieuwing door het Woord getroffen wordt. Katrijntje was niet vroom, maar ongeschonden eerbied had ze voor de Bijbel en voor de kerk en voor het ernstig bidden. Daardoor is ze in 't weeshuis zoo verwonderd. Hier gebeurt alles op commando, alles gaaf groeps- of peletonsgewijs. Bij het bijbellezen leest ieder van de groep om beurten een of twee verzen. Een tik op tafel beduidt: „Wie v< Igt". De meis jes en jongens lezen stumperig of ratelend of stootend in groote verscheidenheid, maar allen zijn even oneerbiedig. Ze giechelen zonder geluid, ze knipoogen en geven stootjes onder tafel, ze verknijpen hun ondeugd, stiekem en in 't geniept. Maar boven de tafel ziet men gebogen hoofden en rammelen de ge dempte stemmen eentonig verder. Het gebed is nog erger, dat gaat in koor. De tik op tafel wordt een harde bons. Dan vallen alle stemmen in en dreunen eentonig het Onze Vader. Allen in dezelfde maat en op dezelfde toon. De hoogte berekend op de jonge stemmen, de laagte op de klank van eerbied, ligt de toonhoogte bij da lage d of e van de discant. Geen stem en geen lettergreep mag daar een fractie onder of boven. Bons! „On-ze-va-der-die-in-de-he-me-len-zijt-". Stilte. Bons! „Uw-naam- Het Amen op dezelfde toon en klank besluit het „bidden". Katrijntje gaat van binnen bevriezen. Haar geestelijke tempe ratuur daalt beneden nul. Daar kunnen de schuchter ontloken zaadjes in haar hart niet tegen, 't Waren nog maar kweek- plantjes, och arme. De teere spruitjes liggen verschrompeld en dood. Ze yoelt de kou en wil zich kunstmatig verwarmen. Haar vensters blijven dicht, de Levenszon kan niet binnen schijnen, valsch vuur moet haar koesteren met schijnverwarming. Het weeshuis is zoo eng. Naar buiten, o naar buiten. Het U een huis zonder ziel, het is een kazerne, weg, weg, naar buiten. Ze kan niet naar buiten. De dagen zijn lang en zwaar. Dag en nacht is ze bezet met werken en slapen. Ze kijkt naar de vogels, naar de boomen, naar de blauwe lucht, ze wordt bleek en moe. De weesvader ziet het niet, de moeder ziet het niet, maar oom en tante zien het. Oom gaat informeeren. De weesvader spreekt met lof. Hij heeft geen enkele klacht „Ze is zeker veel binnen V' vraagt oom. „De regels van 't Huis moet ik handhaven", ontwijkt da ander. Hij ziet, dat Sinjeur Huydecoper niet rustig is. Er zijn weer een paar meisjes ingekomen, Katrijntje kan desnoods wel weg. „Ze ziet wat bleek." „Ik heb voor haar een ander plan. Wat dunkt u? Als ze een* ging dienen bij een vertrouwde familie? Goed in de kost, een weinigje vrijheid, maar verbonden aan 't Huis." „Mag ik eens met haar hierover delibereeren?" „Zeer wel." Katrijntje aanvaardt het voorstel als een verlossing. Weg van hier, weg uit de sfeer van domper en druk. Ze is te laat gekomen om te wennen. Jonge binnenkomertjes merken het niet en - groeien in, maar Katrijntje kan hier niet aanpassen. Ze fleurt op. Haar geest ziet de deur open naar een nieuws wereld. Dadelijk is ze weer opgewekt. De blos der gezondheid kan terug keeren. (Wordt vervolgd),-

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 9