Vijfduizend actie WOENSDAG 8 JANUARI 1936 TWEEDE BLAD PAG. 6 STADSNIEUWS Godsdienst, kunst en inscripties van Iran Lezing Prol. Dr. E. Herzfeld Gisteravond heeft Prof. Dr. E. Herzfeld uit Londen in het groot-auditorium der Univer siteit voorde deelnemers aan het achtste congres van het Oostersch Genootschap in Nederland een belangwekkende voordracht gehouden over: „Godsdienst, kunst en in scripties van Iran". Door de opgravingen van Pasargadae (ge- bquwd 559—550) en van Persepolis (520— 400) heeft men geleerd, dat deze twee pe rioden der oud-Perzische Kunst, 'n oudere, Medische kunstperiode tot voorgangster hobben, welke zich omstreeks 67S v. Chr. in Agbatana ontwikkeld heeft Daarmede is bewezen, dat het kenmerkende in deze kunst niet op Griekschen invloed kan be rusten. Er zijn ook nog oudere rotsgraven (van 810 tot 600 v. Chr.) en afbeeldingen van gebouwen op Assyrische reliefs, waar van de vormen zelfs nog meer op Griek- sche gelijken. De overeenkomst moet dus uit gemeenschappelijke afstamming ver klaard worden. Het karakteristieke der oud-Perzische kunst zijn de rotssculpluren, de cyclopische steenblokkenbouw, de hou ten zuilen, het veelvuldig gebruik van me taal (ook goud en zilver als houtbekleeding en steen versiering), muren van leemen te gels met bogen en vooral in Susa gob ran do tegels. Al deze kenmerken be halve de uit Babylonië komende gebrande tegels komen in laatste instantie over Medië en Armenië uit Klein-Azië. De oud- Perzische bouwkunst is dus eerder een uit- iooper van oud-Oostersche kunst, hoewel een aantal decoratieve details van Egypti- schen, Syrischen of Griekschen oorsprong is. In het licht van deze feiten bespreekt Spr. de bouwoorkonde, die voor eenige ja ren gevonden is in de fundamenten van het paleis van Darius in Susa. Het eerste deel van deze oorkonde noemt den fun- doeringsarbeid, de bereiding der leemen te gels en andere werkzaamheden, welke door Babvloniërs werden uitgevoerd. Het tweede deel behandelt de herkomst en het transport der bouwstoffen, die uit alle deelen van het rijk komen. Het derde en laatste deel noemt de ver schillende groepen van arbeiders. In het tweede gedeelte van zijn lezing be- liandeldo Prof. Herzfeld het nieuwe licht, dat de inscripties werpen op den Perzischen godsdienst in den tijd der Achaemeniden, vooral in verband met het niet langs di- recten weg oplosbare probleem wanneer Zarathustra leefde. Volgens Spr. was er een oorspronkelijke polytheistische godsdienst met offers, tooverpraktijken en priesters, welke godsdienst werd bestreden door de uit de Gatha's bekende leer van Zara thustra. Deze is een monotheisme met een dualistische wereldbeschouwing. Na Zara thustra is de oudere godsdienst weer opge leefd, met bij'behouding evenwel van de voornaamste ethische beginselen van Zara thustra's leer. De vraag is nu of de inscrip ties licht werpen op den datum van Zara- thustra's optreden en op dien van de op leving van den ouden goudsdienst. Deze laatste datum is vast te stellen door de inscripties van Artaxerxes II (40535S), welke den dienst van de godin Anahita weer instelde; ook een passage in Berossus wijst op dezen datum. Wat de eerste erkenning van de Zara- thustrische gemeente betreft (waarvoor vol gens het boek Ezra 'n koninklijk edict noo- dig was), deze wordt door de Avesta aan een vrouw, genaamd Atossa, toegeschreven. Volgens spr. is dit Atossa, de dochter van Cyrus en echtgenoote van Darius. Darius was inderdaad een Zarathustriër, gelijk reeds kan blijken uit zijn naam, maar ook uit de inleiding van zijn nieuw-ontcijferde graf-inscriptie. De koning wordt hier ge noemd als bezitter der eigenschappen „kracht-welen" en .goedheid", waarbij nog komen „inzicht", „oordeel* en „barmhartig heid". Dit vijftal eigenschappen der ziel is ook later uit het Manichaeisme bekend en is een oud bestanddeel van Zarathus- tra's leer. Ook de in de inscriptie voorko mende opvatting van den koning als hoog ste aardsche rechter is Zarathustrisch. Dat ook Xerxes Zarathustriër was volgl uit een nieuw ontdekte inscriptie van dezen koning, waarin eenige typische Zarathus- trisohe begrippen voorkomen. In deze zelf de inscriptie richt Xerxes zich tegen de ver eering der daiva's", nl. de oude goden, die door het Zarathustrisme als booze goden gekenmerkt worden. Onder leiding der oude priesters, de Magiërs, was 't volk tegen Xer xes opgestaan; deze beveelt nu de verwoes ting van de tempels der daiva's en ver biedt hen tc vereeren. Ook Xerxes' opvolger Artaxerxes I, moet nog Zarathustriër zijn geweest, wat bovendien zijn naam aanduult. Spr. concludeert, dat het reine Zarathus trisme omstreeks 520 v. Chr. is ingevoerd door Darius, wiens vader Hystaspes-Vish- taspa. de beschermer van Zarathustra was. Maar de periode van dit reine Zarathus trisme eindigt omstreeks 400 v. Chr., nadat Xerxes' poging de nieuwe godsdienstleer mét geweld m te voeren Wds misluKt, Derde Volkszangavond „Ex Animo" in de Stadsgehoorzaal haar derde Volks zangavond gehouden. De zaal was bijna ge heel gevuld en met deze zaal heeft de di recteur van „Ex Animo", de heer II. W. de Wolff uit Rotterdam, weer goede dingen gedaan. Men kent de inrichting van deze volkszangavonden. Men komt hier niet om ie luisteren, maar om zelf onze mooie va- derlandsche liederen te zingen. Het koor is alleen aanwezig ter ondersteuning en er is muziek ter begeleiding. Deze muziek werd ook ditmaal weer verzorgd door de Chr. Jlarmonie-vereeniging „Devote" te Leider dorp, waarover de heer F. D. v. Wijck de t chepter zwaait, en die zich uitstekend van haar taak kweet. Het programma bevatte een aantal zeer ge\arieerde nummers waarvan de meeste wel bekend waren. De heer de Wolff toonde tian dat ook die bekende liederen nog vaak geheel verkeerd gezongen worden en hij gaf verschillende goede wenken. De zaal betoonde zich niet hardleersch, maar nam die goede wenken ter harte, zoodat ongetwijfeld voor de veredeling van de volkszang van deze avond een zeer goede invloed is uitgegaan. Het was al met al een zeer goed geslaagde avond. Gouden doctoraat Op Maandag 13 Januari) a,s. herdenkt ?Ir. W. H. v. Nes van Meerenkerk te Haar lui den dag waarop hij 50-jaar geleden pro moveerde tot doctor in de rechtsgeleerdheid itan de Leidsche Universiteit* UITSLAANDE BRAND OP DE HOOGE WOERD Twee vrouwen in levensgevaar De brandweer kwam eerstte vroeg Gisteravond te omstreeks vijf uur heelt op de Hoogewoerd een korte, maar lelie brand gewoed, waardoor een bovenhuis grooienüeels is uitge brand en twee vrouwen zich met le vensgevaar hebben moeien redden. Omstreeks kwart voor vijl werd de brand weer gealarmeerd voor een binnenbrandje in perceel Hoogewoerd 42a, bewoond door de lam. M. Laman. Op de eerste verdieping van liet ouderwetsche huis hadden in een tusschenkamer den geheelen dag twee jur ken bij de kaohel te drogen gehangen. Deze vatten plotseling vlam, maar de vouw des huizes, die met haar dochter op deze ver dieping verblijf hield, wist het vuur met emmers water te dooven, zoodat de brand weer onverrichterzake kon terugkeeren. Geen half uur later ioeied echter opnieuw de brandsirene in het politic-bureau en de uiotorspuit moest voor de tweede maal uitrukken naar hetzelfde pand op de Hoo gewoerd. Nu zag het echter dreigender uit De tusschenkamer, waar de klecren hadden gehangen, stond in lichterlaaie en doordat de zolder het begaf, sloegen de vlammen naar de tweede verdieping over. Twee vrouwen In gevaar De moeder en dochter waren, nadat hei eerste brandje was gebiuscht, naar de achterkamer gegaan, die uit ziet op het water van ue Nieuwe Rijn. Toen zij nog eens in de tusschenka mer wilden gaan kijken, deinsden zij reeds terug voor een dikken rook. De heeie kamer was een vuurzee en de beide vrouwen zagen zich den weg naar de trap aiyesloten. Bnlten vrees de men een oogenülik, dat zij zich in hun wanhoop naar beneden zonden werpen. Angstig riepen zij om hulp en op dit hulpgeroep is de heer Planjer met een schuit het water overgesto ken. Langs een plank, die uit de schuit schuin tegen het raam werd opgezet, hebben de vrouwen zich daarna naar beneden laten glijden. De voorkamer van het bovenhuis aan de zijde van de Hoogewoerd wordt bewoond door den gepensionneerden onderofficier bij de marine, den 69-jarigen heer Ilaibweger. Hij is bij de lam. Laman in pension. Een zoon van Laman was op zijn kamer toen do brand uitbrak. Zij konden niets meer tegen het vuur uitrichten. Zij konden ook de vrouwen niet meer bereiken. Langs de trap stelden zij zich nog bijtijds in veiligheid. Het vuur zag er intusschen een oogen- blik dreigend uit; maar de politie-brandweer onder leiding van den heer Couzy, pakte het met 4 stralen op de motorspuit krach tig aan en na drie kwartier had men het in zooverre onder de knie, dat gevaar voor uitbreiding niet langer bestond. Het na- blusschingswcrk nam echter nog geruimen tijd in beslag. Het bovenhuis is bijna geheel uitgebrand. De schade, die vrij aanzienlijk is, wordt door verzekering gedekt Het heele pand behoort in eigendom toe aan den heer La man. Beneden is een slagerij van de firma I. Zandvoort gevestigd. Deze zaak liep nog al eenige waterschade op. Om het blusschingswerk op de Hooge woerd mogelijk te maken, moest 't stroom net van de N.Z.H.T.M. over een vrij groote afstand worden uitgeschakeld. Hierdoor kreeg het tramverkeer, interlocaal en JocaaL ernstige stagnatie, 't Verdere verkeer werd over het Levendaal geleid. De oorzaak van de brand is onbekend. Op het terrein van de brand waren aanwezig de wethouders Splinter en Van Stralen en de commissaris van politie, de heer Meyer. Week der Gebeden Het Evangelie en de nood der Kerk. In de tweede bijeenkomst van de week der gebeden trad als voorganger op ds- D. Kuilman, Ned. Herv. predikant alhier.- Het onderwerp voor dezen avond was: Het Evangelie en de nood der kerk. Spr. begon met zijn blijdschap over deze een drachtige samenkomsten uit te spreken en wees er daarna op dat wij allen met den nood van de kerk van doen hebben. Alle kerken en alle besliste belijders zonder on derscheid, zijn in een buitengewoon ge vaarlijke positie geraakt. De kerk van Christus wordt in deze da gen op de meest vreeselijke wijze bespron gen. En de wolven komen niet alleen van buiten, maar ook van binnen. Spr. (heeft voorgelezen 1 Cor. 12, waarin de apostel zegt dat als één lid lijdt alle le den medelijden. Er zijn op 't oogenblik le den van Christus' kerk op aarde, die door de donkerste diepten heen moeten. Er zijn gelukkig vele van die lijdende broeders en zusters, die door een wonderbaar geloof worden gesterkt. Zij worden dan ook won derbaar verheerlijkt. En hier geldt, dat als één lid verheerlijkt wordt, alle leden daar in deelen. De nood der kerk staat in het middelpunt van alle andere nood. Spr. meent dat wij, menschen van de kerk, door het oordeel moeten traan. God laat niet met zich spotten. Wij hebben als kerkelijke menschen veel te erg huisgehouden. Wat de mensch (ook de vrome mensch) zaait, dat zal hij ook maaien. Omdat God Zijn kerk liefheeft kastijdt Hij haar. Op de aanstaan de wereldconferentie van kerken in 1937 zal in 't bijzonder gesproken worden over deze drie dingen: „Staat, volk, kerk". Staat roept op de begrippen: macht en geweld; volk beteekent tegenwoordig bij velen bloed en bodem en daartegenover staat de kerk die slechts buigt voor Jezus Christus. Dit is de bittere kamp die op de aarde los breekt en waaraan niemand zich zal kun nen onttrekken. Maar hoe zwaar de strijd ook moge zijn: de kerk gaat nooit te gronde. Nooit zal staat en volk de gemeente van God kunnen vernietieen. Christus is niet in nood. Hij is dezelfde, gisteren en heden en in alle eeuwigheid. Voor hedenavond is het onderwerp: „Het Evangelie en de nood der volkeren".' Het was gisterenavond in de Luthersdhe Kerk weer voller dan Maandagavond. Er werden al een paar stoelen bijgezet. Laat men de volgende avonden de koster han denvol werk geven. Hij helpt gaarne en is zeer vindingrijk in creëercn van nieuwe zitgelegenheden. Het zijn heerlijke avonden in het vriendelijke stemmige kerkgebouw. BURGERLIJKE STAND Loop der bevolking over het jaar 1935 Bevolking op 31 December 1934: 35.266 m., 37.510 vr., totaal 72.776; vermeerdering door: a. door geboorte 662 m.. 571 vr. totaal 1233; b. vestiging 1652 m., 2036 vr., totaal 3688: vermindering door: a. overlijden 263 m., 324 vr., totaal 587; b. vertrek 1541 m.. 1957 vr.. totaal 3498; verschil tusschen d* geheele vermeerdering en de geheele ver mindering 510 m., 326 vr., totaal 836; bevoi king op 31 Dec. 1935: 35.776 m.. 37.836 vr.. totaal 73.612: aantal voltrokken huwelijken 542 (v.j. 560); aantal ingeschreven echt scheidingen 30 (v.j. 29). KAMER VAN KOOPHANDEL Wijziging. 7 Jan. B. J. Huurman en Zn Leiden. Heerengracht 12. aannemersbedrijf, taxatie en administratie van onr. goederen enz. Overl. venn.: B. J. Huurman Sr., dd. 3 Dec. 1935. Firma Peltenburg van 1793. Leiden, Breestraat 109, piano's, vleugels, orgels, radio, muziek; afd. fijnmeubelen en ka merbiljards. Het fil.: Pieterskerkkoorsteeg 16, afd. muziek, is thans ondergobracht in de zaak: Breestraat 109. De bij de stadhuisbouw beschadigde perceelen De heer Feld gaat verhuizen Zooals men weet was door de gemeente aan de eigenaars van de door het hei- en graafwerk voor de Stadhuisbouw bescha digde perceelen aangezegd, dat heden met de gedeeltelijke afbraak van die panden zou worden begonnen. Naar wij verremen is echter hedenmorgen door den heer Feld met de gemeente zoo goed als geheel over eenstemming bereikt over de huur van het naastgelegen perceel, waarin vroeger de kleermakerij van de fa. v. Zwieten was ge vestigd en dat ook aan de gemeente toebe hoort. De heer Feld krijgt dus eerst gele genheid zijn zaak en woning naar dit pand over te brengen en daarna zal met de af braak worden begonnen. Wat betreft het pand van de fa. Zand voort in de Maarsmanssteeg: hier is men m onderhandeling met de gemeente over het bestek van de afbraak, maar hoogstwaar schijnlijk zal daar toch dezer dagen mee begonnen worden. Zilveren jubileum bjj de politie Heden herdenkt de agent van politie P. A. Verkerk zijn 25-jarig jubileum in politie dienst. De heer Verkerk wenschte dit jubi leum in den huiselijken kring te herden ken en daarom heeft geen huldiging op het politiebureau plaats gevonden. Het politie- niuziekgezelsohap heeft den jubilaris heden morgen aan zijn woning, Seringenstraat 7a, een aubade gebracht De jubilaris heeft daarna toch nog een hartelijke huldiging moeten ondergaan. Allereerst werd hij toe gesproken door den heer J. Dragt, voorzit ter van het muziekgezelschap, die de ver diensten van den jubilaris als bassist sdhet- ste en er op wees, dat hij in de bijna 25 jaar van zijn lidmaatschap slechts een en kele maal de repetitie heeft verzuimd. Spr. bood den jubilaris een rookstoel aan. De kinderen van den heer Verkerk hadden reeds voor een bijpassende rooktafel ge- De heer J. Zwart sprak daarna namens het corps en bood een dressoir aan. Verder spraken nog de hoeren Bolderdijk, directeur van het corps cn de Bruins namens de afd. Leiden van den Ned. Bond van politieperso neel in Nederland. Beiden boden een bloem stuk aan Men bleef nog eenigen tijd gezel lig bijeen. Kostelooze inenting Op Woensdag 15 Januari a.s. des namid dags van 2 tot 3 uur wordt in een van de lokalen van het gebouw Mare 13a, waarin is gevestigd het bureau van den geneeskundi gen dienst, gelegenheid gegeven tot kosteloo ze inenting en her-inenting tegen pokken. Gevallen Op de Lammermarkt is gisteren de 13-Ja- rige N. W., toen hij een meisje de muts van het hoofd wilde grijpen, met de fiets komen te vallen. De jongen kreeg een lichte her senschudding en is door den E.H.D. naai het Academisch Ziekenhuis gebracht. UIT DEN OMTREK ALKEMADE WEG LEIDEN—NIEUWE WETERING Het ligt in de bedoeling van Ged. Staten dezer Provincie om over te gaan tot ver betering vau 2 gedeelten van den weg Lei den— Nieuwe-Wetering door afsnijding van boeten. Het betreft hier de weggedeelten loopende vanaf de Zijl tot aan de boerderij van J. Captein en het weggedeelte vanaf Rijpwetering naar Nieuwe-VVetering. Wat dit laatste gedeelte aangaat ligt het in de bedoeling een betere aansluiting tft maken op den weg achter Nieuwe-Wetering en den weg naar Roelofarendsveen. In verband hiermede zal een Commissie uit Ged. Staten op Maandag 27 Januari des voormiddags te elf uur zitting houden op het Gemeentehuis alhier ten einde belanghebbenden tc hooren. De stukken op deze onteigening betrekking hebbende lig gen vanaf 10 Januari op de secretarie der gemeente ter inzage. VLEESCHKEURING In den loon der maand December ziin ter secretarie aangegeven de volgend, slachtingen: Bedrijfsslachtingen: 17 runde ren. 24 varkens. 2 schaDen en 1 nucht kalf. Huisslachtinarcn: 1 rund en 22 varkens. Noodslachtingen: 2 runderen. 4 varkens, 1 nucht. kalf en 1 schaaD. Ingevoerd werd 35 KG. vleesch. Aan keurloon werd ont vangen 296.—. ALPHEN AAN DEN RIJN WERKLOOZEN EN VOLKSTUINTJES en W. hebben aan steuntrekkende werkloozen en zij die werken in werkver schaffing bericht gezo: den dat het 'hebben van volkstuintjes geoorloofd is, mits voor een gezin van zes personen niet meer dan 30 roe meer dan zes personen niet meer dan 35 roe. Als daarboven wordt gegaan zal uit sluiting van steun of werkverschaffing volgeru 25-JARIG JUBILEUM Morgen hoopt de heer Dirk Verwei), be kend als „Oome Dirk" te herdenken zijn 25-jarig jubileum als vrachtrijder van Nieuwkoop naar Alphen a. d. Rijn. Het zal deze populaire figuur die de jaren door het zonder auto heeft gedaan en steeds de huif kar liever had, niet aan belangstelling ont breken. AANRIJDING Bij de Steenstraat schoot het 6-jarig zoontje van P. plotseling over den weg, juist op het moment dat een auto uit Amsterdam passeerde. Door ver uithalen wist de bestuur der een aanrijding te voorkomen, maar kon niet verhinderen dat hij tegen een boom en lantaarnpaal botste waardoor de eerste af knapte. DAMMEN Van de onderlinge competitie van A.D.C. zijn de uitslagen van gister als volgt: J. VerseputJ. D. v. Berkel 11 J. Godthelp—W. de KnUIf 0—2 Afdeeling I: Beslissingswedstrijd J. v. OeverenJ. D. v. Berkel 20 Afdeeling II: P. C. Vos—G. v. Berkel 2—0 N. StapperW. v. Wageningen 20 J. LagerweijT. Lagerweij 02 E. C. v. OortL." v. Oosterom 11 W. v. WageningenP. C. Vos 20 Beslissingswedstrijd J. VonkG. v. Berkel 02 SCHAKEN Gister werden de onderlinge wedstrijden van de Alphensche Schaakclub voortgezet. De uitslagen waren als volgt: Jac. den HoedJ. Brunt 01 Jac. den HoedB. J. v. d. Sluis 10 G. DallingaW. den Hoek 1—0 W. den HoedD. Posthuma 10 W. den Hoed—A. Balk 0—1 D. B. Snel—P. de Groot 1—0 C. de Wilde—W. v. d. Roest 0—1 A. BreedijkC. Brunt 01 D. BruntB. Schmidt 10 D. PosthumaJ. den Hoed 10 J. den HoedC. Roggeveen 01 J. den Hoed—A. Balk 1—0 J. BruntH. Verschuur 10 J. Blij levenP. Schuurmans 10 J. BlijlevenD. Posthuma HH W. RietveldR. Posthuma MVi BOSKOOP CORNELIS DROOG De oudste verpleegde in het weeshuis, at heer üorneiis Droog, hoopt Zondag a.s. y«S jaar te worden. De krasse oude maakt nog dagelijks wan delingen door het dorp, terwijl zijn gezond heid nog niets te wenschen overlaat. „TABrrHA" De Ned. Herv. meisjesvereeniging „Tabitha' vierde Maandagavond haar 48e jaarfeest m „Salvatori". De gebruikelijke inleidingen, voordrachten enz. vonden een aandachtig ge hoor bij de talrijke aanwezigen. Dr. I). Jacobs, Ned. Herv. predikant alhier, had de leiding. P. M. KOSTER De heer P. M. Koster, een verdienstelijk oud-Boskooper, bij velen alhier nog wel bekend, die de kweekersfirma Koster naar Amerika overbracht en eerst op bijna 55-jarig leeftijd naar Long-lsJand (U.S.A.) vertrok, hoopt aldaar op 23 Januari a.s. zijn 70sten verjaardag te vieren. In Bridgeton is thans zijn kweekerij gele gen, een kweekerij met dezelfde langjarige cultures, die de roem van Boskoop zoo lange jaren zijn geweest. Den heer Koster komt de eer toe oprichter te zijn van den Bond van Plantenhandeiaren, terwijl hij als voorzitter van de spoorweg commissie, uit het toenmalige Handelscomite gevormd, zeer veel heeft gedaan om de aan sluiting van Boskoop aan het spoorwegnet tot stand te brengen. De Bond van Plantenhandeiaren heeft aan dezen eminenten Boskooper als geschenk voor zijn 70sten verjaardag een copie geschonken van Vermeeris „Gezicht op Delft". Dit is hem aangeboden in een opdracht met van Adama van Scheltema's „Gevleugelde Spreuken", waarin het leven en werken van den heer K. wordt gekenschetst. PROCESSEN VERBAAL In 1935 zijn door de politie 237 processen verbaal opgemaakt. BALDADIGHEID Den laatsten tijd komen bij de politie voortdurend klachten biimen over de balda digheid der jeugd in de Julianastraat en om geving. De ouders worden er op gewezen, dat zij aansprakelijk zijn voor de schade, door hun kinderen veroorzaakt.. De politie zal tegen deze baldadigen streng optreden en proces verbaal opmaken. HAZERSWOUDE LEZING Ds. J. VAN NES Morgenavond 7 uur hoopt in het lokaal achter de Geref. Kerk voor de Zending on der de Joden op te treden Ds. J. van Nes. van Den Haag, met het onderwerp: „In en om de synagoge", verduidelijkt met licht beelden. Een woord van opwekking tot bij woning van deze samenkomst zal wel over bodig zijn. KATWIJK AAN ZEE KATWIJKSCH DRANKWEERCGMITE In 1935 was evenals vorige iaren het Katwijksch Drankweercomitó een Federatie van do in Katwijk gevestigde Drankbestrij- dingsvereenigingen, bestaand*» uit de.n voor zitter. de heer H. van der Maaden. wethou der Meerburgstraat, secretaris en afgevaar •digde der Afd. Katwijk der Nationaal-Chris- ten-Geheelonthoudersvereeniging en D van Dorp, secr.-penm.esse van het Drankweer comité, secretaresse en afgevaardigde van de Afd. Katwijk der N.V. tot Afschaffing van Alcoholh. Dranken. Het werk van het Comité bestond vni. in het verspreiden van lectuur en het be strijden van vooroordeelen betreffende de onschadelijkheid van het gebruik van alco holische (ook zwak alcoholische) drank. Door een groep toegeweide werksters werden in de Blauwe Week en od andere tijden vele brochures en drukwerkjes ver spreid. Op 80 schepen werd door den heer C. de Best met groote bereidwilligheid een cou vert met brochures van onze vereenigingen uitgereikt Voor 515 anderen der hoogste klassen van de scholen in Katwijk aan Zee (w.o ook Buitenschool en Zeehospitium, werd het materiaal van het Reizend Drankweer Museum en een film met onthoudings- strekking gedemonstreerd. Ook de laatste actie voor /erlaging van het maximum van de verloven, mocht geen resultaat hebben. KATWIJK AAN ZEE VAN WIE? Op het politiebureau zijn inlichtingen te verkrijgen omtrent een heerenrijwiel het welk onbeheerd in de Voorstraat was aan getroffen. PREDIKBEURT Zaal ProL Belangen hedenavond 7 uur. Ds. J. de Wit. van Leiden; collectebeurt Voorne en Putten. CHR. JEUGD-ORGANISATIE Het Jeugdhuis is ook open 's middags van 2 tot 5.30 uur. Toegang op vertoon lidmaatschapkaarten, afgestempeld tot en met December 1935. LEIDSCHENDAM CHR. WERKMANSBOND Bovengenoemde vereeniging heeft een vergadering belegd op Vrijdag 10 Januari, des avonds om 7.30 uur in Let dienstgebouw dar Ned. Herv. Keik VTFN ZIJ GEWAARSCHUWD De Burgemeester der gemeemen, Stomp- wijk en Veur, maakt bekend, «taf het boden is zich zonder noodzaak op te houden op hoeken van straten, of zich zonder noodzaak te bevinden op, voor of tegen muren of dorpels van kozijnen van de langs de straat staande gebouwen, zich der noodzaak te bevinden op de stoepen of in de portieken van langs de straat staande gebouwen. Tevens is het verboden, zich zonder noodzaak op te houden of te blijven staan op of nabij de bruggen of sluv Naar aanleiding van herhaaldelijk inge komen klachten vestigt de burgemeester, nogmaals de aandacht der ingezetenen op artikel 8 der Algemeene Politie-Verordening. In den vervolge zullen geen waarschuwin gen meer door de Politie worden gegeven maar onmiddellijk tegen overtreders proces verbaal worden opgemaakt. OEGSTGEEST Rede Dr. P. G. Knibbc Gisteravond vergaderde bovengenoemde kiesvereeniging in de bovenzaal van do Geref. Kerk aan de Maurifsiaan. Als spre ker trad op Mr. Dr. P. G. Knibbe, uit Leiden. Nadat de voorzitter, de heer J. W. Bonda, gelezen had Psalm 33 115, gi-ng hij voor in gebed. Hierna werden de notulen gele zen, welke onveranderd werden goedge- Dr. Knibbe sprak over: „De Overheid en het terrein der Gemeene Gratie". Aan de hand van een aantal stellingen liet Spr. allereerst uitkomen het verschil tusschen de tijden voorheen en thans. Spr. schetste hoe voorheen het openbaar onder wijs hoogtij vierde, terwijl wij nu, dank zij de arbeid van Dr. Kuyper, kunnen bogen op eigen Chr. Scholen enz. Toch moeten wij ons, aldus Spr., bezinnen. Wordt de eere Gods nog wel op alle terrein gezocht. Hebben wij het geloof in de A.-R. beginse len nog wel behouden? Een zekere matheid is volgens Spr. te bespeuren. Ook de Overheid heeft hier een taak. Zij toch is stedehoudster Gods op aarde. Het openbare leven wordt steeds RADIO DISTRIBUTIE WOENSDAG 8 JANUARI Programma 3: 8 Brussel VI: 9.20 Keulonï 11.20 Partis Radio: vl.m 12.15 Bruesol Fr; 13.2-3 Brus3ol VI; 14.21 Farlls Radio: 15.20 Keul-en; 18.50 Weenen of dlv; 21.20 Sottens; 21.50 Ber lijn: 23.20 Wwn of dlv. Programma 4: 8.05 ParUs Radio; 0 Doutachl- sender; 9.30 Gram.-mdzlek GRD; 10.35 Londen Reg: 14.20 Dro'twich: 18 20 Dlvoraen; 18.5(1 Droltwich; 19.10 Londen Reg: 19.50 Droltwlcli; 22.05 London Re£; 22.20 Brussel VI; 22.80 Droit wlch Kalundborg; 12 05 Parijs Radio; pl.ra 18.05 Br. Vlaamsch; 13.30 Brus3el Fr; 14.20 Londen Beg; 16.23 Keulen: 17.20 Brussel VI; 19.05 Bcromun- or; 22.20 Droltwich; 22.40 Berlijn; 23.20 Weo- :n of dlv. Programma 4; 8.05 Parijs Radio; 9.05 Keulen 1-1.35 Londen Reg; 11.25 Droltwich; 18.20 Di- n; 18.50 Drol'wich; 19.15 Londen Reg; Sportpraatje J. G. A. Jansen (journalist) 20 Londen Reg; 20.20 Droltwich; 21.50 Weenen of div; 22.45 Londen Reg meer onchristelijk. Doch ook hierin is een kentering te bespeuren. Met blijdschap mo gen we, aldus Spr., wijzen op de Nieuw jaarsrede van Dr. Colijn. Spr. besprak vervolgens het terrein der Particuliere Genade en dat der Gemeene Gratie, zooals dit werd geleerd door Dr, Kuyper. De tegenwoordige meening in A.-R. kringen wijkt af van het door Dr. Kuyper geleerde. Het geloof van Dr. Kuyper en zijn genialiteit maakten dat tijdens zijn optre den de foutieve uitwerking van het onder deel der Gemeene Gratie in de practijl* vaak werd opgeheven door zijn op de voorgrond schuiven van de plicht Goda eer op alle terrein des levens te zoeken, Spr. wees daarbij op Art, 4 van Ons Pro gram. waarin geleerd wordt, dat de Over heid zich heeft te onthouden van elke rechtstreeksche bemoeiing met de geeste lijk (godsdienstige) ontwikkeling. Volgens Spr. is het daarom beter Art 4 to wijzigen in dezen zin. dat wanneer de Overheid in aanraking komt met de geestelijke ontwik keling der natie, zij alsdan, evenals im mer, de ordinantiën Gods heeft te hand haven. Indien deze negatieve houding be pleit in Art. 4 van Ons Program, welbe wust wordt gewijzigd, zal onze partij beter dan thans haar roeping voor land en volk kunnen vervullen, en beter dan thans kun nen voorkomen, dat het gewone staats- cn maatschappijleven hoe langer hoe neutraler wordt Hoe moeten wij, vroeg Spr. zich af, ko men tot een algemeene éénheid, waarop o.m. Dr. Colijn in zijn Nieuwjaarsrede wees. In Nederland met zijn politieke ver deeldheid, is het daar mogelijk? Eenerzijds communisme en socialisme; anderzijds fas cisme en nationaal-socialisme. De Christe lijke groepen hebben naar beide zijden een strijd te voeren. Een krachtig beginsel op alle terrein is daarom noodig, om gereed te zijn wanneer het critieke moment komt. Spr. wekte tenslotte op tot trouw aan het A.-R. en Calvinistisch beginsel. Op deze belangrijke rede volgde een zee? geanimeerde bespreking, waar o.m. de taak der Overheid werd besproken tegenover de handhaving van de eere Gods, en het ver schil van de taak der Kerk en die van den Staat ten opzichte van de Algemeene en Bijzondere Genade. In verband met de gestelde vragen werd besloten nog een avond te organiseeren om de gestelde vragen in een speciaal referaat te behandelen. Dr. Knibbe stelde zich bo schikbaar dit te doen. Deze zeer geslaagde vergadering welko goed bezocht was, werd door Dr. Knibbe met dankgebed gesloten. LOOP DER BEVOLKING IN 1935 De bevolking dezer gemeente, die op t Januari 1935 bestond uit 8319 personen (3796 mannen en 4523 vrouwen) nam in het jaar 1935 toe met 203 personen (77 m., 126 vr.), zocdat het aantal inwoners per 1 Januari 1936 bedroeg 8522 (3873 m., 46i» vr.). Er vestigden zich in de gemeente 1116 personen (421 m., 695 vr.), terwijl 955 per sonen (364 m., 591 vr.) uit de gemeente vertrokken. Het vestigingsoverschot be droeg dus 161 (57 m., 104 vr.). Door ge boorte nam de bevolking toe met 129 per sonen (62 jongens en 67- meisjes). Van de geboorten vonden er 97 plaats in deze ge meente (50 j. en 47 m.) en 32 (12 j. en 20 m.) buiten de gemeente. Door overlijden nam de bevolking af met 87 personen (42 m. en 45 vr.). Alhier overleden 68 personen (28 m. en 40 vr.), terwijl 19 personen (14 m. en 5 vr.) elders overleden. Het geboorte overschot bedroeg derhalve 42 (20 j. en 22 m.). In de gemeente overleden 21 personen (11 m. en 10 vr.), die tot de bevolking van een andere gemeente behoorden. 1 meisje en 2 jongens werden als levenloos geboren aangegeven. Het aantal voltrokken huwe lijken bedroeg 57. 1 vonnis van echtschei ding werd ingeschreven. In 1934 nam de bevolking toe met 258 personen. Het vesti gingsoverschot bedroeg 205 (1170 vestigin gen en 965 vertrokkenen). Het geboorte overschot bedroeg 53 (128 geboorten en 75 overledenen). Aantal huwelijken 50. sooo nieuwe abonné's voor i Februari aj.) Zend deze coupon Aan het Bureau van de Nieuwe Leidsche Courant, Breestraat 123, Leiden Hiermede verzoek ik O in te schrijven als abonné op ons blad voor minstens één jaar NAAM ADRES: kwartaal week kwartaal week kwartaal De aanbrenger (ster) week ADRES: Doorhalen wat niet verlangd wordt NA D, werver, bonnen acb iroenvolgene bun nleowe ebonné'a aan one opzenden Op one bnroao wordt nanwkenrlg alles cenoteerd»

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 6