marm WERK ECONOMIE EN FINANCIEN VOENSDAG 8 JANUARI 1936 EERSTE BLAD PAG. 3 BINNENLAND AUGUSTEYN 60 JAAR „Hetr Seinlicht" van deze week, dat gister versohenen is, brengt de mede- deeling dat op Vrijdag 17 Januari. de Bondsvoorzitter van den ProL Qu\ Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel heer J. Augusteyn, 60 jaar hoopt te worden. De redacteur van het orgaan de heer Eykelboom schrijft een zeer waardeerend artikel over dén Bondsvoorzitter. wij hebben de hoer Augusteyn leeren ken- als een vakvereenigingsbeetuurder die alle dingen het zijn pljcht acht or ingen van de leden van zijn organisatie met alle kracht voor te staan. Hij doet dit op vastberaden maar tegelijkertijd zeer sympathieke wijze waardoor hij het vertrou wen, de waardee- rijig en de vriend schap mag genie ten niet alleen van de leden het Bondsbestiiur van den P. C. B. mafir ook van alle leden dezer organisatie van spoorwegperso- 1. Wat dit beteekent, bleek in de jaren de crisis toep het noodzakelijk was steeds weer nieuwe voorstellen van de ectie tot, verslechtering van de positie het spoorwegpersoneel te overwegen, rijls ging het advies van het Bondsbe- ur dan tegen den aanvankelijken wil der in in, maar wanneer de Voorzitter op tomen openhartige wijze de zaak had plicht en had uiteengezet waarom het ndpunt moest worden ingenomen waartoe Bondsbestuur adviseerde, dan bleek eds dat de vergadering voor dit inzicht vonnen was. In den Personeelraad heeft lieer Augusteyn' zich ook steeds doen nen als een man-met een helder inzicht beide standpunten zoowol van de Direc ts vam het personeelzeer juist wist af ■egen. Het ij niet het minst aan zijn op en te danken óat de P.C.B. zooveel in- iil bij de overleggingen' tusschen Directie lersoneel heeft. In allo afdeelingen van Bond zal zeer stellig het initiatief wor- genomon om den jubilaris op zijn kroon- blijken van waardeering te doen toe- ai. Wij wenschen den heer Augusteyn dat hij nog lange jaren het voorzitter- ip van den P.C.B. met e vein groot e opge- th.eid err toewijding Zal mogen vervul- als hij tot nu -toe gedaan heeft tunnel onder het ordzeekanaai den bouw zal binnen afcdenbaren tijd onnen worden De voorzitter vatt de Kamer'van Koop-' indel te Haarlem; de heer P, J. roste Jr., heeft gisteren in zijn euwjaarsrede medegedeeld, dat hij uit laatste inlichtingen, die liem gewer en, meende te mogen afleiden, dat bin- n niet al te langen tijd met de werk- tamheden voor den bouw van een nnel onder het Noordzeekanaal zal orden begonnen. 1935 is een onderzoek ingesteld, dat ekking had op het oeververbindings- igstuk van het Noordzeekanaal. Een en er was het gevolg van door het bureau luden besprekingen met autoriteiten en met de Kamer van Koophandel en Fa ken te Amsterdam. Het resultaat van enquête en de mededeelingen van den isteF van Waterstaat, die de Kamer be ten, zijn aanleiding geweest, dat de ner aan het einde van het jaar 1935 dit igstuk kon laten rusten, omdat bekend 1 dat een tweetal projecten in bewer- was, n.l. één voor een brugverbinding het Noordzeekanaal en één voor een nelverbinding onder het kanaal. WATERLEIDINGKWESTIE Amsterdam heeft de rechtbank yit- ak gedaan in een proces, dat de ge- nte Amsterdam aanhangig heeft ge kt- tegeh de N.V. Noorder Amstellaan. 1-van huiseigenaren achtte zjch gedu ld - door de h. i. onbillijke bepalingen het reglement, waarbij de waterlevering de gemeente is gerekend. Zij weiger- het z.g.n. „oververbruik" te betalen, rdoor een zeer belangrijke achterstand iget reden. i rechtbank verklaarde de gemeente ontvankelijk in haar vordering en ver- ieelde haar in de kosten van het geding, óot op f 200. LAND- EN TUINBOUW TEELTREGELING LATE AARDAPPELEN Afwijking van die van 1935 Het areaal op 100.000 H.A. gesteld Van officieele zijde wordt ons medege deeld, dat over eenjgen tijd de afkondiging van de teeltregeling voor late aardappelen oogst 1936 kan worden tegemoet gezien. Deze regeling wijkt op enkele punten af van die, welke voor het oogstjaar 1935 heeft gegolden. Zpo is een onderscheid 'g tusschen aardappelteelt op kiel- en andere dan kleigronoen, in dier voege, dat bij een uitpoöt van niet meer dan 50 are over 10 are aardapclen geen tceltbeffing behoeft te worden betaald als het den verbouw op klei-, ?n over 50 are over 10 are aardappelen geen dan kleigrond betreft. In verband daarmea behoeven telers, die niet meer dan 10 are aardappelen verbouwen, niet in het bezit te zijn van een teeltvergunning, terwijl telers van aardappelen op andere dan kleigron den wanneer zij meer dan 10, doch niet meer dan 20 are verbouwen, een kostelooze teeltvergunning zullen ont vangen. Telers, wier bedrijven zich ge deeltelijk op klei-, gedeeltelijk op an dere dan kleigronden bevinden, zullen worden aangemerkt als behoorende tot de groep van kleigrondtelers, tenzij zij kannen aantoonen, dat alleen op an-, dere dan kleigrond aardappelen wor den geteeld. Bij een uitpoot van meer dan 50 are aard appelen wordt, op welke grondsoort de ver bouw ook geschiedt, niet meer eenig opper vlak van de betaling der teeltheffing vrijge steld. Voorts zal het niet mogelijk zijn, dat voor een zelfde bedrijf behalve een uitpootkaart voor fabrieksaardappelen nog een teeltver- gunning voor consumptieaardappelen wordt verstrekt. Teneinde de .afgifte van de teeltvergunnin m zoo vlot mogelijk te doen verloopen, is reeds een aanvang gemaakt met het toezen den van aanvraagformulieren aan de beken de telers. Dengenen, die nog niet bij een L.C.O. zijn aangesloten of die op 15 Jan nog geen aanvraagformulier hebben ont vangen, wordt in overweging gegeven zich alsdan voor een dergelijk formulier te wen den tot de L.C.O., binnen wier werkgebied hun bedrijf is gelegen. De door de telers ingevulde aanvraagfor mulieren moeten uiterlijk 25 Januari zijn gezonden aan de betreffende L.C.O. Het totaal areaal, dat met aardappelen mag worden bebouwd, is, evenals in 1935, vastgesteld op 100.000 H.A.; indien de totaal aangevraagde oppervlakte dit oppervlak niet overschrijdt, dan zullen aanvragen voor 100 pet worden toegewezen; begin Februari zal hieromtrent nadermededeeling worden gedaan. Eveüals het vorigrjaar het géval is ge weest zal do teeltheffing worden berekend naar de aangevraagde en toegewezen opper vlakte; slechts in zeer bijzondere gevallen zal, wanneer minder wordt uitgepoot dan is aangevraagd, daarvan ontheffing worden verleend. Ten aapzien van de betaling der teelthef fing zij opgemerkt, dat zulks moet geschie den voor 1 Mei 1936, tenzij voor dien datum met de betreffende L.C.O. een regeling tot be taling is getroffen. Telers, die de teeltheffing voor oogst 1935 nog niet hebben betaald, kunnen slechts een teeltvergijpning voor 1936 verkrijgen, als ze de "teeltheffing voor 1935 ten voile, en die voor oogst 1936 voor 50 pet. contant hebben betaald. RICHTPRIJS VOOR DE TARWE Een telegram aan den Minister Door de besturen van de drie samenwer kende bonden van werkgevers en werk nemers in het landbouwbedrijf in de prov. Groningen en Drente is gisteren aan den Minister van Landbouw en Visscherij een telegram gezonden, waarin wordt medege deeld, dat de besturen met verontwaardi ging en teleurstelling kennis genomen heb ben van het voornemen tot verlaging van den richtprijs voor de tarwe. Den minister werd voorts dringend verzocht den richt prijs van f 10 te handhaven. Lager geldcontingent voor Januari Het geldcontingent voor uitvoer van eie ren naar Duitschland, is voor de loopende mgand Januari 40 pGt. lager dan voor de overeenkomstige maand vAn 1935 doch 15 pCt hooger dan voor December j.l. RAMMETJE FLAPOOR EN Z'N VRINDEN oor G. I. KOTMAN De schilder was tegelijk woedend, I 82. Maar Bram, Torn en Men el ik wisten laasd en bedroefd. Ach, zijn mooie schil- raacj- Opi hém wat afleiding te bezorgen en jl En hij had toch al in geen maanden het misdrevepe weer goed te maken beslo- schilderij verkocht! Waar moest bij nu I ten zq e$pige van hun kunststukken ten huur en zijn waterleiding van betalen! beste te geven, die zij zich in Afrika aan- 'as verschrikkelijk! Het huilen stopd gé]eerd hadden. Nu, dat 'hielp, hoor! Klod- nader dam het lachen. I der 'klaarde er heelemaal vaii op! .(Wordt Vrijdag vervolgd) Gistermiddag vond te Utrecht de aanbe steding plaats van bestek 1525 H.S. het ma ken van een gedeelte verhoogde baan van den spoorweg van Amsterdam naar Utrecht een verbreeding van ien hoofdspoorweg ten behoeve van het maken wachtspoor, een spoorwegaam voor de Ringbaan om Amster dam tusschen den hoofdspoorweg bij Dui- vendrecht en de Muidervaart bij Diemen en e enspoorwegdam met met noorden van de Ringbaan tot verbinding van dezen met de Zuidergasfabriek, een spoorwegdam ten zui den van de Ringbaan tot verbinding van deze met oen hoofdspoorweg en eenige bij' komende werken. De ramLng bedroeg f 2.210.000. Ingekomen waren 13 inschrijvingen. Het laagst had ingeschreven de Mij Cycloop te Amsterdam met ƒ1.454.370 bij verplicht vervoer per spoor met uitzondering voor zand en grind en met verpLichting vam te werkstelling van Amsterdamsche werklie den tot 70 van het-aantal arbeiders; met 1.509.870 bij verplicht vervoer per spoor met uitzondering voor zand en grind en met vrije keuze der werklieden; en met 1.432.870 bij verplicht vervoer per spoor met uitzondering voor zand en grind en met vrije keuze der werklieden, doch met de bevoegdheid van gebruikmaking van zand droog verwerkt. WEGEN IN NOORD-BRABANT Gister werd door Ged. Staten van Noord- Brabant te Den Bosch aanbesteed: be stek no. 21, liet verbreeden van de steen- slagbaan en het aanbrengen van een asfalt- steenslagdeklaag over vakken gebitumineer de steenslagdekking op den provincialen weg Boxmeer—Vierlingsbeek; begr. f 22.400; bestek no. 22, het verbreeden van de aarden baan, het versterken en verbreeden van de steenslagbaan en het aanbrengen van een asfaltsteenslagdekking op den provincialen weg Oud-Gastel-Kruisland, begr. f 49.200; bestek no 23, hét aanbrengen van een dek laag van as f altsteenslag óver vakken kei en klinkerbestrating op den provincialen weg Hoogerheide—Putte, begr. f 32.300; be stek no. 24. het aanbrengen van een deklaag van asfaltsteenslag over vakken keibestra ting op de provinciale wegen Baaiie-Nés- sauBelgische grens en Baarle-Nassau— PILLEN 19 IDEAAL pijnloos laxeermiddel, het welk tevens verstopping GENEEST 1 Recept van Prot. Dr. med. MUCH. GEMENGD NIEUWS Het auto-ongeluk bij Leeuwarden Hoe ernstig het auto-ongeluk op den be waakten overweg op deiv Marssumerdijk bij Leeuwarden -is. geweest, blijkt uit bij zonderheden» welke wij aan het Friesdh Dagblad. onUeenen.l Dé totaal vernielde auto lag tegen de ge heel vernielde afrastering. Een lantaarn paal, twee meter buiten het hek, was -bij den grond afgeknapt. Verderop lagen de brokstukken van de auto over het perron gezaaid. De auto zelf was een vormlooze klomp van trijp, gebogen platen, kapotte ruiten en wat koffers. De spoonvegboom zat geheel verwrongen op en om de rochter bumper van de auto. Groote plassen bloed lageil voor 'de deur van de woning van den haltechef. De chauffeur, nog zeer onder den indruk, vertelde, dat hij met matige snelheid had gereden en even vóór Leeuwarden zelfs die snelheid nog iets getemperd had. De weg was mooi en het weer góed. Hij had niet gezien, dat de boomen naar beneden waren gelaten. Ook de trein had hij niet zien aankomen. Plotseling voelde hij een schok en toen heeft hij gestopt. De chauffeur de Jong, die een autobus van de Noord-Nederlandsche Reisvereeni- ging reed, had van Amsterdam af steeds échter de verongelukte auto gereden. De snelheid was gering. We reden, zoo vertelde hij, een 60 K.M.; op den Frieschen straat weg werd het bij het donker worden een 50 K.M. Even vóór Leeuwarden remde de luxe auto af op 45 K.M. en we deden dit ook, daar we geen reden hadden om te pas- seeren. We mèrkteii, dat de boomen geslo ten waren. Plotseling zagen we, dat de luxe wagen tegen den spoorboom opreed. Deze sloeg even omhoog en de auto schoot er onder door. De trein greep de boom en reed de auto m en smeet den wagen ter zijde. Even bleef het stil en toen steeg uit de auto een gejammer op. De menschen lagen op en over elkaar. Wat de toestand der gewonden betreft, ïen der slachtoffer? is er ernstig aan toe. De wonden blijken te bestaan en Kei uit vleesehwonden. De heeren Glas en Miedema konden het ziekenhuis reeds verlaten. Auto» en motorongelukken Bij Ter Aar is een 4-jarig zoontje van den (heer van Emmerik, toen het onver wachts achter een auto vandaan komende dén rijweg wilde oversteken, door een bestel auto gegrepen. Het kind bleek ernstige ver wondingen te hebben opgeloopen. Nadat een gieneesiheer de eerste hulp ihad ver leend, is het jongetje, naar het academische ziekenhuis te Leiden 'gebracht. DOOR DEN TREIN GEGREPEN Te Soestdijk werd de ruim 60-jarige E. Rademaker, koster der Doopsgezinde Kerk te Baarn, toen hij per rijwiel den on- bewaakten overweg aan den Dalweg pas seerde, aangereden door een locaaltrein, uit Utrecht. Zijn rijwiel werd een vijftigtal meters door den trein meegesleurd. R. werd in een langs den spoorweg ge logen greppel geslingerd. Met ernstige verwondingen aan hoofd en boenen is hij bij omwonenden binnen gedragen. Het ongeluk is vermoedelijk aan onoplet tendheid van R. te wijten, daar het uitzicht ter plaatse vrij goed is. VERDRONKEN Te Uithuilen is een zekere T. O, bij de kleine Der As op onverklaarbare wijze in het water geraakt. Ofschoon de man onmiddellijk op" het droge werd gebracht, waren de levensgeèsten echter reeds ge weken; De misdaden te Oss Een oude zaak belicht De politie te Oss heeft opnieuw een derzoek geopénd in een öude zaak, welke vier jaren geleden is gebeurd en die nooit openbaar is geworden. In Maart 1932 is plotseling do 23-jarige ongehuwde fabrieks arbeidster S. uit Oss overleden. Op grond van geruchten liet de politie het lijk opgraven en bij onderzoek in het St. Ann a-zieken huis bleek, dat zij het slachtoffer zou zijn van abortus provocatus De politie bewaarde het diepste stilzwij gen en de zaak geraakte in het vergeetboek. Thans is aangehouden, op grond van het hernieuwde onderzoek, de 25-jarige onge huwde II., die in het politiebureau is op gesloten. Ilij zou reeds bekend hebben op grond van di aanwijzingen dié de politie tegen hem had. Hij is gevankelijk naar 's Hertogenbosch gebracht cn ter beschik king van den officier van justitie gesteld. EEN GERAFFINEERDE OPLICHTER Te S i 11 a r d heeft dé laatste dagen oen handig en brutaal oplichter zijn praotijken uitgeoefend. De man gaf zich uit voor con troleur der Si nger-naaimachinefab rieken, clie er op uit was gestuurd om overal de machines te controleeren. Nadat hij verdwenen was, merkten de menschen tot hun niet geringe ontsteltenis, dat de „controleur" de goede, nieuwe on- derdee-Len der naaimachines vervangen had door oude waardelooze onderdenlen van andere merken. De geraffineerde oplichter is spoorloos verdwenen. De politie zal trachten hem op het spoor te komen, ten einde hem loon naar werken te geven. DOOR DEN TREIN OVERREDEN Bij P r i n c e n h a g e had de melkventer M. zijn paard nabij den overweg bij café De Leeuwerik op een afstand van ongeveer 15 M. daarvan, vastgebonden. Terwijl de man zioh in een der woningen bevond, is het paard vermoedelijk geschrokken voor een goederentrein. Het dier rukte zieh Jos en liep den overweg op, met het gevolg dat het door den trein wérd gegrepen en' op slag-gedood. De wagen was geheel vernield. TUSSCHEN BOER EN VAGEBOND Te Uden (N.Br.) ontstond een vecht partij tusschen den landbouwer T. en een zwerver, die het hem aan de deur van zijn woning lastig maakte. De mannen gingen elkaar met stokken te lijf, waarbij de land loop er zoodanig werd toegetakeld, dat hij eeri been brak. Hij is in het St Janszieken huis opgenomen. Van het gebeurde is pro ces-verbaal opgemaakt. DE INBRAKEN TE GRONINGEN Men meldt ous uit Groningen: De Groningsche recherche heeft in verband met de zes inbraken van den laatsten tijd een belangrijk spoör:-'ge,yolg«I.-.,Hjét^isL-Kaar nu. eindelijk gelukt twee, vermoedelijke dh'- ders te aiT^teeren. Ifefcl zijn de 20-jarige .ongehuwde J. B. en de '17-jarige O. H. W., beiden wonende te Groningen en alle twee bekenden van de politie. Zij zijn ter be schikking van de justitie gesteld. Het on derzoek duurt voort Intussehen is wederom ingebroken en wel te Visvliet in het station, waar de kas werd doorzocht cn 13.— buitgemaakt, terwijl in de Ned. Herv. kerk aldaar een offerbus werd geleegd en eenig klein geld werd ge stolen. Van de daders is tot dusver geen spoor gevonden. Het onderzoek wordt met kracht voortgezet. FELLE BOERDERIJBRAND Dienstbode gewond Te Appelscha brak een hevige brand uit in de groote boerderij bewoond door den heer F. Dijkstra, welke in eigendom toebehoort aan den lieer J. Zwart., wonende te Winkel (N.-H.). De plaatselijke brand weer kon tegen de vuurzee weinig uitrich ten, zoodat zij assistentie vroeg en kreeg van de motorspuit uit Oosterwolde. Met vereende krachten slaagde men erin het voorhuis en een bijschuur te behouden. Ver der brandde alles af. Men slaagde erin het vee te redden. Do dienstbode mej. C. v. d. Meer uit Ap pelscha, die hierbij behulpzaam was, be kwam-vrij-ernstige brandwonden. Een viertal koeien kreeg eveneons brand wonden. De schade wordt door verzekering gedekt. MOORDAANSLAG Op dé markt tc Ommen werd leven dige sensatie gewekt doordat de woonwa genbewoner L. Bakker den woonwagenbe woner L. Wolters na een hoogloopende ru zie met een revolver achterna zat. Bakker schoot driemaal op den vluchtenden Wol ters, doch driemaal weigerde het wapen. Voor dat de aanvaller voor de vierde maa! had kunnen afdrukken werd hij door een opperwachtmeester der marechaussee die toevallig in de nabijheid was bij den kraag gegrepen en ontwapend. Het wapen bleek vijf scherpe patronen te bevatten on had dus ernstige ongelukken kunnen veroorza ken op de volle markt. De man is wegens poging tot doodslag opgesloten. DE INBRAKEN OP DE VELUWE Het is de politie te E p e gelukt de daders té arresteeren van de vele inbraken, welke het vorig jaar in verschillende gemeenten op de Veluwe werden gepleegd. Maandagavond ontdekte de rijksveldwach ter S. Syens, dat er was ingebroken in het landhuis „De Schuilhoek" in de buurtschap Tongeren, gemeente Epe. Bij zijn onderzoek ond hij twee rijwielen, die hij met een ket ting vastlegde. Toen hij daarop bet landhuis binnenging sprongen twee personen uit een raam en zetten het op een loopen. Eenige schoten, door den veldwachter gelost, trof fen geen doel. Hierop stelde deze zich in verbinding met de gemeente-politié en de marechaussee, waarna een uitgebreid onderzoek werd in gesteld. Het spoor leidde naar de gebroeders T. te Zwolle, die nog in den nacht van hun bed werden gelicht. Bij een verhoor beken den zij de daders te zijn van de vele op de Veluwe gepleegde inbraken. Een groot aan tal voorwerpen, afkomstig van deze inbra ken, werd in beslag genomen. Toen de die ven tot de ontdekking waren gekomen, dat hün rijwielen niet gebruikt konden worden, zijn zij naar Oldebroek geloopen, waar zij twee rijwielen ontvreemdden, die zij, na aankomst in Zwolle, in het water gooiden. De politie heeft deze rijwielen reeds opge- 'ischt; c WEERBERICHT BAROMETERSTAND Hoogste stand te Haparauda 767.5. Laagste stand te Blacksod 739.1. Stand vanmorgen half twaalf 753.0. WEERVERW ACHTING Matige later weer toenemende Z. tot Z.W. wind, tijdelijk opklarend, later weer betrok ken met regen, aanvankelijk iets kouder. BUITENLANDSCH WEEROVERZICHT De nieuwe depressie op de Oceaan werd nog veel dieper en doet de barometer in Ier land tot Spanje sterk dalen. De vorige, waarvan de laatste uitlooper gisteravond nog stormachtige wind bracht, is nu bijna verdwenen. De booge drukking trok zich nog verder N.O.-waarts terug, maar herstelde zioh ge deeltelijk in Z. Frankrijk. De zeer strenge vorst hqndhaaft zich in N. Scandinavië; in het midden is vrij minder streng geworden. In Duitschland komt plaatselijk slechts zeer lichte vorst voor. Op de Britsche eilanden begint het uit Z. richtingen te stormen; er valt weer regen evenals in W. Frankrijk. In O. Frankrijk is de lucht tijdelijk opgeklaard en de tempe ratuur gedaald. Duitschland heeft meest be trokken of nevelig weer zonder veel regen. In Denemarken valt sneeuw. In verband met de diepe en uitgebreide depressie is voorloopig weer toenemende wind en regen te wachten. THERMOMETERSTAND Stand vanmorgen halftwaalf 7.2 C. 9 JANUARI Zonsopgang 8.09 uur, zonsondergang 4.04 uur Maan op nam. 5.11 uur, onder v.m. 8.27 uur VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 9 JANUARI Van 's avonds 4.34 uur tot 's morgens 7.39 uur EEN DOODELIJK SCHOT In het Diaconessenhuis te Arnhem is overleden de 25-jarige A. R. v. R. uit Z e t- t e n, die zich op een der Kerstdagen, bij bet schoonmaken van een jachtgeweer, in het been trof en waarvoor hij toen direct naar genoemde zickeninrichting moest wor den overgebracht. HET AUTO-ONGELUK BIJ ARNHEM Betreffende, den toestand van dr K. J. Brouwer, den zendingsdirector van Ocgst- geest, die even voor Kerstmis met do zijnen een auto-ongeluk bij Arnhem had, en daarbij zelf ernstig werd gewond, deelt De Ned. mede, dat de beterschap blijft aan houden. Het zal uiteraard nog wel gerui- rnen tijd duren, eer hij het Gem. Zieken huis kan verlaten. De jongste dochter, die eveneens in dat ziekenhuis wordt verpleegd hoopt binnen enkele dagen hersteld de in richting te kunnen verlaten. De oudste dochter en de dienstbode maken het wel. DE BLOKKADE TE AMSTERDAM Men meldt ons uit Amsterdam: De twee Citax-ehauffeurs die aangehouden zijn, toen zij met een tiental andere collega's het verkeer over het Muntplein tijds het spitsuur poogden te desorganiseereft, zijn voor den Officier van Justitie geleid. De acht in beslag genomen auto's bevinden zich. in de garage van het bureau der Verkeers* politie aan den Overtoom en zullen voorloo pig niet worden vrijgegeven. GRIEP ONDER IIET GRONINGSCHE GARNIZOEN Momenteel heerscht in de kazerne te Groningen oen griep-epidemie. Zoowel de ziekenzaal als een tweede daarvoor inge richt vertrek zijn geheel bezet met patiën ten, terwijl verschillende patiënten ook iu het Academisch Ziekenhuis zijn opgenomen. De ziekte draagt geen kwaadaardig karak ter. In verband met deze epidemie zijn voor de komende dagen de nacht-oefeningen af gelast. Branden Te Amsterdam ontstond brand in h'efc clubhuis van de Nederlandsche Padvinders» Groep V, gevestigd in het perceel Lijn baansgracht 327. De brand is ontstaan tri oen berghok onder de trap. waar vele brand bare voorwerpen, o.a. een hoeveelheid pa-- pier, waren opgestapeld. De brandweer wist het vuur te beperken tot het trappenhuis» dat geheel uitbrandde. Verzekering dekt do schade. Te Krommenie (N.-H.) is door onbe kende oorzaak brand ontstaan in het café Centrum, gelegen in de Zuiderhoofdstraat, bewoond door N. Noom. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat de bewoners, die zich nog ter ruste bevonden, zich ternauwernood, in nachtgewaad in veiligheid konden stel len. De Vrijwillige Brandweer was weldra met een automobiel- en een motorspuit ter plaatse en bestreed de vlammenzee, dié zoo'n hitte veroorzaakte, dat aan de over zijde vaa de straat de winkelruiten spron-» gen, met vier stralen. Hoewel het perceel niet meer te redden was, konden de aan grenzende perceelen behouden blijven. Dei schade, die door .verzekering is gedekt, id aanzienlijk. i WATERSPORT JUBILEUM SNEEKER JACHTHAVEN Bestaat 25 jaar De N.V. Sneeker Jachthaven, die op ïnï- toatief van de Sneeker Zeilclub werd opge richt, herdenkt dit jaar het heugelijke feit dat zij 25 jaar geleden werd opgericht Op 16 Januari zal dit zilveren jubileum in een! feestelijke bijeenkomst herdacht worden» nadat vooraf het bestuur in de foyer van het Amicitia-Theater gerecipieerd zal hebben. De Sneeker Jachthaven, die in binnen- en; buitenland bekend is om haar uitgestrekt* heïd, haar mooie ligging en vooral haai: gastvrijheid, zal het bij dit jubileum zeker niet aan belangstelling ontbreken. WEEKSTAAT NEDERLANDSCHE BANK GOUDVOORRAAD MET ƒ7.8 MILLIOEN TOEGENOMEN De eerste weekstaat van de NecL Bank in het Oiieuwe jaar maakt weer een uitstekende indruk. De gouct- voorraad is^ andermaal gestegen en wel met ƒ7.8 millioen. De jaarwisse ling heeft weinig invloed gehad op de bijmenlandsche crediietverleening. De goudvoorraad is thans 651.2 millioen tegen ƒ841.9 millioen op het zelfde tijdstip van het vorige jaar. Het nieu we goud is aan den voorraad in het buiten land ten goede gekomen, want deze is even eens met ƒ7.8 millioen gestegen tot ƒ75.2 millioen. De binnenlandscbe wisselportefeuilde is teruggoloopen tot ƒ30.1 millioen, terwijl de teleeningen zijn toegenomen met 2 miliiocn tot ƒ141.4 millioen. De positie van. 's Rijks sdhatkist is aan zienlijk gunstiger geworden. De rekening- courantsaldi van het Rijk zijn gestegen van 3.3 millioen tot 22.2 millioen. De saldi van anderen liepen terug van 46.9 millioen tot 43.3 millioen. "De biljettencireula.tie is verminderd van ƒ808.6 tot ƒ796.2 millioen. De direct opeischbare verplichtingen be- loopen thans ƒ861.9 (v. j. ƒ859.2) millioen: deze zijn voor 75.5 (v. w. 73.7 door goud en voor 77.8 (v. w. 77.1 door goud en zilver gedekt. De zaak Schaap Zal het accoord worden aanvaard? Gisteravond Rebben reketiing-oouranrihou- ders, betrokken bij de affaire Schaap, te Wormerveer vergaderd om te beraad slagen over de houding, welke a.s. Zater dag zal worden aangenomen op de terecht zitting tc Haarlem, waar over het aangebo den accoord van 20 zal moeten worden gestemd. Besluiten werden niet genomen. Hoewel de vergadering geadviseerd werd vóór te stemmen, bleken de meeningen zeer ver deeld. Wordt het'accoord as. Zaterdag ver worpen, dan is faillissementsaanvrage on vermijdelijk. Faillissement Notariskantoor Molenaar Uitdeelingslijsten van twee Mijcn van onroerendegoederen In het. faillissement van de N.V. Mij tot Expl. van onr. goederen Agio en van de 'N.V. tot expl. van onr. goederen Barthr beide te Rotterdam gevestigde mijen van den in slaat van faillissement verklaarden gewezen notaris A. Molenaar, hebben de curatoren Mr J. Coert en notaris J. S. MJjs de eenige uitdcelingslijst op de griffie van de rechtbank gedeponeerd. Voor de crediteuren van de N.V. Agio was in totaal beschikbaar 39.422, waar van na aftrek van de faillissementskosten en dé preferente vorderingen, hoofdzakelijk van hypotheekbanken, voor de concurrente crediteuren overbleef ƒ215. Het totaalbedrag der concurrente vorderingen beliep ƒ2458 zoodöt het percentage van de uitkeering ruim 81/2 wordt. Voor de ciediteuien vam de N.V. Bar tb a was in totaal beschikbaar ƒ149.629, waai^ van na aftrek van de faillissementskosten en de preferente vorderingen, eveneena hoofdzakelijk van hypotheekbanken, voor de concurrente crediteuren overbleef 1370. Het totaalbedrag der concurrentie vorderin gen beliep ƒ2863, zoodat het uitkeerings- cijfer 47.53 wordt. FIRMA PIJSELMAN EN ZN TE LEEUWARDEN Surséance van betaling verleend De rechtbank te Leeuwarden heeft voor-» loopig surséance van betaling verleend aan de firma Pijselman en Zn te Leeuwarden. Tot bewindvoerder is benoemd Mr D. H, Okma, advocaat en procureur te L.-euwar- den. De verbad-ring van sri.uide.~rs zal plaats hebben op 7 Febr. a.s. DUITSCHLANDS CREDIET IN DE V. S. UITGEPUT In Amerikaanscho regeeringskringen heeft men uiting gegeven aan de meening, dat Duitschland, omdat het op 3 Sept. een achterstal lage schuld had van ƒ97 millioen dollar, geen nieuwe credieten in de Ver, Staten zal kunnen verkrijgen op grond van de Johnson-Act, die het verstrekken vaa credietén aan landen, die hun schuld niet betalen, verbiedt. Van Nabij en Ver Volgens een telegram uit Washington zouden de Ver. Staten met Mexico tot. over- eenstemming zijn gekomen ten aanzien vani het zilverprobleem. Welke de bereikte resul taten zijn, is nog niet bekend. Volgens berichten uit Duitschland zijn door de betrokken instanties plannen uit gewerkt tot beperking van den invoer van koloniale tabakken, In sommige kringen wordt aangenomen, dat voor den invoer van Ned. Indische tabak niet meer dan M. 20 millioen aan deviezen beschikbaar gesteld zal worden, wat ongeveer de helft van het benoodigde kwantum zou zijn. In de vier weken van 4—31 Dec. heb ben de verkoopen van de Sears Roebuck 4S:060.000 bedragen. In voorafgaande p T.ode van 4 weken beliepen de omzetten 8 37.060f)00. Iu de eerste 48 weken bedroegen de omzetten 391.435.000 of 23.7 meer dan in hetzelfde tydvak van 193 i. De omzetten van de F. W. Woolworttt A Co bt.Iroewr" i in de mm d B c. $39.590.000 tegen 23.410.000 in November. De totale omzetten in 19„„ ..ebben $213.745.000 bedra gen, zijnde 0.72 meer dan in 1934. De direcae èer -iijnbouw-Mij Redjang Lebong heeft besloten cïe rkzaani.,^Jen te beperken tot dien afbouw en daardoor da bedrijfskosten zoodanig te drukken, dat ert sen met. een lager goudgehalte kunnen wor den ontgonnen. Een verder diepte-onderzoek zal in» t geschieden wegens de daaraan ver bonden kosten. Uiting word tgegevch aan de v^x vachting, dat in 1936 de ^rtsproductie zich zal kunnen handhaven, doch dan met een lager gcudgehalte. Naar uit Milaan wordt gemeld, worden uitstekende resultaten voor de Fiat Auto mobielfabriek over 1935 verwacht Als geen rekening wordt gehouden met het decreet, waarbij de bepalingen ter beperking der dividenden worden verzacht, zou de Mij geon hooger dividend mogen uitkeeren dan «ÏS if' J' Ljle.,0) of 6 In 1911 i» 1933 werd een dividend van 5 uitgekeerd, terwyl m 193- geen uitkeering plaats vond.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 3