WOENSDAG 8 JANUARI 1935 EERSTE BLAD PAG. Buitenland ROOSEVELTS NIEUWE ECHEC Het hoogste gerechtshof van de Vereenig de Staten heeft zes maanden geleden een uitspraak gedaan, waarin te kennen werd gegeven dat Roosevelts herstelplannen voor de Amerikaansche industrie, zooals deze belichaamd waren in de N.RA., de National Recovery Act, in strijd waren met de Ame rikaansche grondwet, en dus dienden te verdwijnen. Onlangs heeft men dan ook kunnen lezen, dat de N.RA.-bureaux oflt cieel zijn gesloten, en dat men van deze presidentieele herstelactie een berg pape rassen heeft overgehouden, waarmede men voorloopig geen raad meer weet. Naast de N.R.A., welke speciaal de onder steuning der industrie beoogde, werkte de AAA, welke afkorting voluit luidt Agri cultural Adjustment Act, en dus zooals de naam reeds aanduidt de saneering der land bouwbedrijven ten doel had. Deze AAA., de tweede pijler van Roosevelts herstelwet geving. is thans eveneens door 'n uitspraak van het hoogste gerechtshof ondergraven, en wel op een tijdstip, hetwelk aan dit ju ridisch veto een extra beteekenis verleent Immers, do Vereenigde Staten maken zich gereed, ter presidentsverkiezing to tijgen, en de campagne voor dc bearbeiding der openbare meening is reeds ingezet Verkie zingen van plaatselijken aard, zooals voor de vervulling eener burgemeestersvacature, of van wat wijdere beteekenis, bijvoorbeeld voor het gouverneurschap van een enkelen staat, hebben reeds laten zien, dat ook thans de strijd om den rang van „Amert ka's eersten burger" weer ongemeen heet zal worden, en Roosevelts partij, die der democraten, gaat zeker niet een overwin ning zonder harden kamp tegen, gesteld al, dat de republikeinen ook ditmaal weder de nederlaag zullen moeten lijden. Intusschen klinkt het ons, als bewoners 'der „oude wereld", vreemd in de ooren, dat het Congres der Vereenigde Staten klaar blijkelijk herhaaldelijk wetten uitvaardigt, welke bij latere keuring door een opperste gerechtshof in Strijd blijken te zijn met de Amerikaansche Constitutie. Blijkbaar heeft het gerechtshof in kwestie vrij uitzonder lijke bevoegdheden, en is een zekere elasti citeit van opvattingen aan zulk soort van juridische verrassingen niet geheel vreemd. Intusschen is het de vraag, of de huidige president zich bij dit herhaald échec zal wjllen neerleggen. Naar verluidt heeft hij tegenmaatregelen in den zin van een strek king, welke voortaan zulke plotselinge ju ridische wendingen zullen moeten voor komen. Het Congres zal wegen weten te vinden, aldus heeft Roosevelt onlangs verklaard, om zijn rechten te beschermen. Dat be tee kent wellicht, dat z. i. Amerika's wetgeven de lichaam de macht moet hebben, een wetgeving in te dienen, waarbij de taak en de machtsmiddelen van het hoogste ge rechtshof worden beperkt. Dit gerechtshof zou door het invoeren van een nieuwe wet derhalve van zijn bevoegdheid, wetten on grondwettig te verklaren, kunnen worden beroofd. Gaat inderdaad Roosevelt dien kant uit, dan valt te voorzien dat de komende elec ties, met de hervorming der grondwet en de herziening van de volmachten en de taak van het hoogste gerechtshof als inzet, uiterst verwoed zullen worden. Intüsschen staat nog te bezien, wat er thans, moet gebeuren om den Amerikaan- schen landbouw, die van den regeerings- steun beroofd dreigt te worden, op de been te houden. De regeering heeft zich hierover nog niet geuit, doch verschillende oplossin gen behooren tot de mogelijkheden, zooals bijvoorbeeld het verleenen van landbouw- export-premies, waarvan de boeren de v deelen zouden oogsten. Evenzeer mogelijk is het, dat de federale staten ieder voor zich het oude AA.A.-pro- grampia overnemen, waartoe de wetgeving dier staten enkele wijzigingen zou moeten ondezgaan, terwijl dan door de Amerikaan sche regeering aan de staten voor dit doe! finanpieelen steun zou moeten worden ver leendi Dit zou echter een lange weg wor den, itezaaid met diverse struikelblokken, waarvan een der aanzienlijkste zou kunnen wezeft een nieuw veto van het Washington sche gerechtshot Zooals gezegd, Roosevelt zwijgt nog. Hij staat hier voor een beslissing, waarvan zoo wel vjoor de Vereenigde Staten als voor hem zelf zeer veel afhangt; een ontactische stap kan hem zijn populariteit kosten, en zijn herverkiezing in gevaar brengen. Indjen de koopkracht der landbouwgebie den door het besluit van het hoogste ge rechtshof, hetwelk althans voorloopig den landbouwsteun afsnijdt, scherp gaat dalen, dan Staat opnieuw de crisis voor de deur! DE OORLOG IN OOST-AFRIKA REGEN MAAKT OORLOGS VOERING ONMOGELIJK Ogaden geheel ontruimd Abessinië viert Kerstfeest De buitengewoon hevige regenval der laatste dagen maakt op het oogenblik alle krijgsoperaties aan het Noordelijk front on mogelijk. Het reeds zeven dagen in het Abessinische hoogland heerschende regen weer is een verschijnsel, zooals sedert 1907 niet meer voorgekomen is. De regeptijd be gint anders steeds pas midden Maart. De Italianen benutten ieder regenvry uur, n de beschieting der Abessinische plaatsen aan het Noordelijk front voort te zetten. In het bijzonder worden de plaatsen Wolkait en Kafta, in het Sjire-gebied, ten Zuiden van de Setit, onder vuur genomen. Zes Italiaansche vliegtuigen hebben bommen ge- wordpen op de stad Amba Bircoeta, waar onder ook gifgasbommen. Bij het bombardement van het Egyptische Roode Kruis te Dagaboer zijn, in tegenstel ling met vroegere berichten, twintig perso nen gewond. De provincie Ogaden is door de Italianen geheel ontruimd. De frontlijn loopt thans van Wal-Wal, over Gerlogoebi, Gorohai, Coeban dan direct in Zuidelijke richting naar Dolo. Ten Zuiden van Dolo zetten de Italia nen hun troepenconcentraties voort. Gister vierde Abessinië volgens de kalen der het Kerstfeest. Behalve kerkelijke plech tigheden, hebben geen feestelijkheden plaats gehad. Een dezer dagen zal te Addis Abeba een afdeeling van het Finsche Roode Kruis aan komen. Voor de aanvulling en het herstel der door de beschietingen vernielde lazaret-inrichtin gen komen uit alle deelen der wereld groote gclds in Abessinië binnen. Italiaansche „broederdienst" De vlieger Mario Vola, die op 4 Januari in Oost-Afrika werd gedood, doordat zijn toe-1 stel tijdens een verkenningsvlucht in brand vloog en neerstortte, zal door zijn broer Al fred Vola worden vervangen. Zoodra deze officieel bericht ontving van den dood van zijn broer Mario, zoo meldt men uit Rome, begaf hij zich naar het secretariaat der Fas cistische partij, om met tranen in de oogen te vragen, of hij als vrijwilliger naar Oost- Afrika mocht vertrekken. Dit aangrijpende patriottistisch gebaar werd zeer gewaardeerd. De Duitsche rechtspraak heeft, naar de Bèrlijnsche correspondent van de „Times" meldt, in twee Instanties beslist, dat commu nistische propaganda, bedreven door den eenen< echtgenoot, een wettige reden tot echtscheiding voor den anderen oplevert. Een Duitsch ambtenaar te Koningsbergen beklaagde zich er voor het gerecht over, dat hij zijn positie had verloren doordat zijn vrouw geen moeite deed om haar communis tische gezindheid te verbergen. Hij eischte daarom echtscheiding. Beide instanties gaven als haar meening te kennen, dat communis tische gezindheid op zichzelf geen reden tot echtscheiding oplevert, dat echter de zaak anders wordt .indien een der echtgenooten aan die gezindheid voortdurend uiting geeft, zoodat, de ander daardoor in zijn beroep wordt 'benadeeld. De echtscheiding werd dan ook toegestaan. De Grieksche regeering heeft besloten de ambtenaren in hun functie te herstellen, welke na de revolutie van Maart ontslagen 2ijn. Onmiddellijk daarna zal echter worden overgegaan tot een algemeene zuivering van het ambtenarencorps. Deze maatregel heeft de ontevredenheid ge wekt van de partijen van Tzaldaris, Kon- dylis en Theotokis, die voornemens zijn pro testen in te dienen bfj den Koning, die de Uiteindelijke beslissing zal kunnen nemen. Nieuwe aanvoer! Met het mailschip Com te Rosso is een tweede contingent Alpenjagers van de divi sie Pusteria naar Oost-Afrika vertrokken. Hef Fransch-Italiaansch accoord herdacht! De Italiaansche bladen herdachten gister, dat het een jaar geleden was, dat de Fransch-Italiaansche accoorden onderteekend werden. De Giornalc d'Italia schrijft, dat Italië sedert dien zevenden Januari met allen goe den wil ernaar gestreefd heeft het vreed zame doel te bereiken, dat door den geest der conventies onder oogen werd gezien. Maar noch Roosevelt, noch alle oorlogszuch tige pacifisten, die rondom Genéve opston den, hebben rekening gehouden met de po ging van Italië. Italië brengt deze accoorden met alle ge rustheid in herinnering, want het heeft niets gedaan om het zuiver koloniale con flict uit te breiden tot een Europeesch con flict. Integendeel, het is de entente van vol keren, regeeringen, partijen en alle anti-Ita- liaansche factoren, die getracht hebben dit conflict over te brengen naar Europa, door zich tot bondgenooten te maken van het wil de Abessinië tegen Italië, dat de moeder der beschaving is. DE AFWEER TEGEN ITALIË BEKLONKEN? Een fantastisch Amerikaansch gerucht De in Parijs en New York verschij nende „New York Herald" publiceert bijzonderheden, die het blad verno men zou hebben over het resultaat van de in Parijs gevoerde besprekingen der Fransche en Engelsche militaire deskundigen. Het blad beweert, dat thans een definitief plan tot stand is gebracht voor de samenwerking te land, ter zee en in de lucht tusschen de Engelsche en Fransche strijdkrachten. De beide regeeringen leggen er den nadruk op, dat dit plan van samenwerking niet het resultaat is van een militair bondgenootschap maar uitsluitend en alleen de logische con- sekwentie vormt van artikel 16 paragraaf 3 der Volkenbondsbepalingen. Men neemt aan, dat Frankrijk en Engeland thans tegen iede- ren Italiaanschen aanval gewapend zijn, on verschillig of deze op de Middellandsche Zee tegen de Britsche vloot of te land tegen Frankrijk op het oude front plaats zou vin den. Voorts meldt het blad, dat het plan bepa lingen bevat omtrent onmiddellijke mobili satie te land ,te water en in de lucht in bel de landen en omtrent verdediging en ge bruik van vlootsteunpunten, arsenalen e. d. Ook zijn bepalingen opgenomen over de ver dediging van Fransche industriecentra en over de rol daarbij eventueel door Engeland te spelen. In officieele Fransche kringen, aldus het blad .heeft men dit bijstandsplan Maandag voorgesteld als een puur-formeele kwestie op grond van artikel 15 van het Volken bondshandvest. Intusschen zouden in Brest voorbereidende maatregelen getroffen zijn voor het uitzenden op 15 Januari van het tweede Fransche eskader voor een kruis tocht in de Middellandsche Zee. Wat Parijs ervan denkt! In Parijs worden deze geruchten der Amerikaansche bladen fantastisch genoemd. Dit geldt vooral voor de bewering, dat het in Parijs uitgewerkte plan voor het geval van een Italiaansche aanval het zenden van Britsche gemechaniseerde troepen naar Frankrijk zou bepalen. Een feit is, dat alle bijzonderheden over de besprekingen tus- Kaas is voedzaam. „Kruiwagen" Kaas is bovendien smakelijk. rrico Leeuwarden ALPENJAGERS NAAR OOST-AFRIKA EEN AANVAL OVER WIJDER FRONT? Oliekwestie blijft zorg baren (Van onzen special en correspondent) Rome, Dinsdagavond De geruchten omtrent maarschalk Bado glio's verzoek om meer troepen naar Oost- Afrika te zenden, worden vandaag beves tigd door een onverwachte mobilisatie van een Alpendivisie, die in 't geheim is aange monsterd en vandaag en morgen in haar geheel naar Oost-Afrika verscheept zal worden. Naar men veronderstelt, zijn hierbij 15.000 20.000 man betrokken. De divisie, die is samengesteld uit harde vastberaden Noord Italianen, wordt naar men zegt naar Eritrea gezonden om deel te nemen aan de langverbeide Italiaansche actie. Men verzekert echter» dat ondanks dit overhaast zenden van troepen maar schalk Badoglio niet van plan is tot oen aanval over te gaan, voordat hij nog meer mannen tot zijn beschikking heeft. Het haastige en geheime vertrek van de nieuwe divisie .reeft stof tot allerlei veronderstel lingen, daar de generale staf van de divisie gisteren met de Conti Grande is vertrokken. Vandaag hebben twee Alpen-regimenten Napels per stoomschip Rosso verlaten en verdere detachementen zullen morgen met de Crispi vertrekken. In officieele kringen zegt men, dat deze nieuwe mobilisatie er op wijst, dat de Ita lianen een nieuwen aanval over een wijder front zullen inzetten. In het Staatsblad werd vandaag een nieu we door Mussolini uitgevaardigde wet ge publiceerd, waarbij de vorming van een bui tengewone infanteriedivisie om aan de eischen, welke Oost Afrika stelt, te kunnen voldoen, werd aangekondigd. Deze nieuwe divisie zal de achtste divisie infanterie zijn, welke sinds Maa-t voor Oost Afrika werd gemobiliseerd, en een extra-regiment artille rie zal er aan worden toegevoegd. Deze voorgestelde mobilisatie omvat even eens 20.000 a 25.000 man. De wet is gedateerd 21 November 1935. Een tweede wet kondigt de vorming van nieuwe troepen der fascistische militie aan, die door de officieren van het gewone leger ge commandeerd zullen kunnen worden. Hoezeer de Italianen vreezen, dat de pe- troleumboycot zal worden doorgezet, blijkt uit het feit, dat de regeering niet weet of Albanië in staat zal zijn aan de behoeften te voldoen. Met het oog daarop is een in het Staatsblad gepubliceerd decreet uitgevaar^ digd, waarbij de Aipa. de Italiaansche com missie voor Albaneesche petroleum, gerech tigd worot een bedrag van 70 millioen lire uit te. geven. Deze commissie staat onder controle van de regeering, daar het een door de staats spoorwegen ingestelde commissie is. Dit bedrag zal worden aangewend voor het ex- ploreeren van de Albaneesche gebieden ook voor den bouw van raffinaderijen. De beteekenis van dit decreet ligt in haast, waarmede het is gepubliceerd en het feit, oat het heden in werking treedt. Het bedrag zal door den minister van finan ciën aan de A.I.P.A. worden overhandigd en het decreet laat door schemeren, dat een nieuwe som geld beschikbaar zal worden ge steld, zoodra dit bedrag is uitgeput Het feit, dat Mr. Rickett weer is komen opdagen, heeft de tongen te Rome opnieuw in beweging gebracht Hij is te Rome ondea* *n schuilnaam en zijn hotel ontkent ook maar iets. van zijn verblijf in de stad af te weten. ^Copyright News ChronicleA.N.P.) schen leden van de Fransche en Britsche staven de besprekingen zijn reeds op 10 December geëindigd streng geheim ge houden worden. Bekend is slechts, dat de bij deze bespre kingen bereikte resultaten door beide regee- ringen bevredigend geacht zijn en dat sedert den terugkeer van de beide vertegenwoordi gers van het departement van Oorlog naar Londen op 11 December geen Britsche des kundigen meer in Parijs zijn geweest en dat geen besprekingen sindsdien zijn gehouden. Men legt er hier den nadruk op, dat de technische overeenkomsten haar grondslag vinden in artikel 16 par. 3 en dat het niet in het belang van beide landen is bijzonder heden te publiceeren. Voorts wordt erop ge wezen, dat de overeenstemming uitsluitend en alleen betrekking heeft op de tegenwoor dige crisis. VERDEDIGINGSWERKEN IN MOMBASSA De Engelsche regeering heeft besloten om te Mombassa (Kenya), het voornaamste Britsche steunpunt in Oost-Afrika, binnen kort belangrijke verdedigingswerken te doen aanleggen. Reeds de komende vier weken zullen naar Mombassa zwar stukken schut en schijnwerpers worden vervoerd T-vei.s zal uit de te Mombassa wonend Engelsche ingenieurs en vroegere artilleris ten een corp.- Mi*willigere gevormd wordm Op Egyptisch straatveger In den afgeloopen nacht heeft te KaTro een Britsch officier een Egyptisch arbeider aan geschoten en ernstig gewond. Volgens de pers had dit incident het vol gend verloop: Twee Engelsche officieren, die ln den nacht een restaurant verlieten, zagen e Egyptisch straatveger bezig voor de deur van hun auto. Een van hen trok zijn oistool en schoot op den man, die zwaar gewond aeer- viel. De menigte, die zich snel verzamelde, nam een dreigende houding aan tegen den aan valler; deze hield zich de menigte met zijn vuurwapen van het lijf en vluchtte weer het restaurant in. De Egyptische politie sommeerde den of ficier naar de wacht te gaan. doch deze wei gerde. waarna hij door de Britsche militaire politie werd weggeleid. ROOSEVELTS BOODSCHAP ER IS 3.234 MILLIOEN TEKORT Landbouwcrisiswet in strijd met Grondwet verklaard President Roosevelt heeft bij het Congres de begrooting voor het op 1 Juli as. beginnende financieele jaar 1936/1937 ingediend. De inkomsten worden geraamd op 5654 millioen dol lar, de uitgaven, zonder de kosten van steunverleening, op 6752 millioen; dê uitgaven voor aflossing der schul den zullen 580 millioen bedragen. Voor het loopende begrootingsjaar 1935/1936 wordt het tekort geschat op 2682 millioen, te verhoogen met 552 millioen voor delging der staatsschuld, of totaal een deficit van 3234 millioen. Op denzelfden dag, dat de president zijn begrooting heeft ingediend, heeft het hooggerechtshof echter de land bouwcrisiswet (A.AA.) ongrondwet tig verklaard. Dit biengt mede, dat de heffing op de verwerking van produc ten (de processing tax), waarvan de opbrengst in de begrooting op meer dan 500 millioen wordt geschat, in strijd met de grondwet is geworden. In zijn boodschap aan het Congres zegt Roosevelt, dat het voor het nieuwe begroo tingsjaar te verwachten tekort nog niet vol ledig geraamd kan worden, aangezien in de begrooting 1936/'37 niet de uitgaven voor steunverleening zijn opgenomen, die ver moedelijk 500 millioen zullen vorderen. De president wijst er op, dat de uitgaven voor het loopende begrootingsjaar oorspron kelijk geschat waren op 8520 millioen, doch waarschijnlijk 875 millioen minder en dus 7645 millioen zullen beloopen. De inkomsten voor dit op 30 Juni a.s. eindigende begroo tingsjaar waren geraamd op 3992 millioen, doch zullen waarschijnlijk stijgen tot 4411 millioen, zoodat het tekort, dat op 4528 mil lioen dollar was geraamd zal dalen tot 3234 millioen. Deze gunstiger verhouding schrijft de pre sident toe aan het economisch herstel, dat ir de Vereenigde Staten is begonnen en waar door de uitgaven zijn gedaald en de inkom sten gestegen. Roosevelt wijst dan verder met nadruk op de gunstige credietpositie der regeering. In de toekomst zal men kunnen rekenen op een verdere vermindering der tekorten, daar de belasting-ontvangsten zullen stijgen en de uitgaven voor noodlijdenden en werkloozen zullen dalen. In het komende jaar zal de regee ring geen nieuwe belastingen invoeren. Róosevelt spoort het Congres aan, allo uitgaven, die buiten de in het budget opgenomen posten vallen, direct door nieuwe inkomsten te dekken. Stijgende Staatsschuld Betreffende de openbare schuld zegt Roo sevelt, dat deze in Juni j.L 28.700 millioen bedroeg en in het jaar daarvoor 27 milliard, Vóór a.s. Juni .zal zij niet boven de 31 mil liard komen hetgeen reeds een record is en in Juni 1937 zal zij tot 31.352 millioen stijgen. Ook hierbij Is geen rekening gehou den met de extra-uitgaven voor steunver leening, waartoe het Congres eventueel mocht besluiten. Om te bewijzen, dat de crediet positie is verbeterd, wijst Roosevelt er op, dat het de ficit in 1934 3989 miLioen beiroeg, in 1935 3575 millioen en dit jaar 3234 millioen Voor het volgende jaar kan, als het saldo van het aan de regeering toegestane fo ids van *880 millioen in mindering wordt gebracht, het tekort der gewone uitgaven worden geraamd op 1098 millioen. Voorts herinneit de presi dent er aan, dat sedert 1933 8 tnPiard aan liberty-bonds werden geconverteerd pd de rente daarvoor thans nog geen 2.7 procent is, waardoor meer dan honderd mnd«en doJ lar per jaar wordt bespaard. Uit bovengenoemd fonds van 4880 millioen zal Roosevelt, naar hij meent, nog 1103 lioen kunnen putten voor de steunverlee ning. Eerst korten tijd geleden, aldus de boodschap, ben ik er in geslaagd aan nog drie en een half millioen menschen weik te verschaffen, zoodat ik nog niet precies kan nagaan, welk een weldadige uitwerking mijn program heeft gehad. De Londensche Vlootconlerentie De Britsch-Fransche en Italiaansche dele gaties ter Londensche Vlootconferentie heb ben aan alle andere delegaties der vlootcon- ferenties afzonderlijke voorstellen doen toe komen, die ten doel hebben door een per manente gedachtenwisseling een bewape ningswedloop te vermijden. Deze voorstellen zullen onafhankelijk van elkaar behandeld worden. Het nieuwe Britsche plan bevat zoowel het Italiaansche voorstel, om in het begin van ieder nieuw begrootingsjaar een verklaring af te leggen over het. vlootbouwprogram, als ook het Fransche voorstel, om het op stapel zetten van elk schip aan de overige staten mede te deelen. Ofschoon het Britsche voor stel de voorstellen van de Franschen en Ita lianen bevat, schijnen toch nog steeds punten van verschil aanwezig te zijn. De Australische zeelieden hebben' besloten de staking te proclameeren voor de beman ningen van alle kustvaartuigen, sleepbooten en trawlers. De mijnwerkersbond zal er bij het Austra lische vakvereenigingscongres op aandrin gen, dat door een algemeene staking in alle bedrijven de sfaking der zeelieden gesteund wordt. Het is echter dubieus, of het tot een alge meene staking zal komen, daar de executie ve raad van het congres besloten heeft, een dergeliik voorstel aan alle vakbonden af zonderlijk voor te leggen, zoodat algeheele overeenstemming weinig waarschijnlijk is. Wel is het vrij zeker dat ook de mijnwer kers in staking sullen gaan. AMERIKA'S LANDBOUW. CRISISWETGEVING GESTAAKT Regeering trekt consequenties Op grond van de besLLsstog van het Hoog gerechtshof, volgens welke de A.AA. in 6trijd is met de grondwet, heeft het mi nisterie van financiën medegedeeld, dat het de betalingen aan de boeren en do heffing van do verwerkmgsbelastingien, waartoe de AA.A. machtigde, staakt. Da raadslieden van Roosevelt hebben ge durende twee uur vergaderd, doch er is nog geen besluit genomen over een nieuw agra risch ontwerp. Do voorzitter der landbouwcomimissie van het Huis van Afgevaardigden, JopcS, die aan deze besprekingen heeft deelgenomen, verklaarde, dat men moreel verplicht is tot \oortzetting der betalingen aan die farmers, die vóór het bekend worden van de uitspraak van het hof contracten zijn aangegaan be treffende do beperking van cbe verbouw- opperv lakte. Van gezaghebbende zijde verluidt, dat een van de eerste reacties op het verwerpen van de Agricultural Adjustement Act door het Hooggerechtshof zal zijn, dat do Vereen. Staten zich nu gedwongen zullen zien een actiever posi'ie te gaan inne men op de internationale markt voor landbouwproducten, aange zien het Hooggerechtshof met zijn uitspraak de mogelijkheid heeft opgeheven van een in evenwicht brengen der productie met de consumptie. Bovendien zal het voor den landbouw noodzakelijk zijn te trachten com pensatie te zoeken voor het verlies aan in komsten ten gevolge van de thans vervallen uitkeeringen, zoodat gepoogd zal moeten worden de exportmarkten voor landbouw- producten te heroveren, daar do uitvoer dezer artikelen in de laatste twee jaar zienlijk verminderd is. In dit verband wijst men er op, dat de drie voornaamste trekken van de onU ik- keling in den landbouw der Ver. Staten sedert de A.A.A. in Mei 1933 van kracht werd, waren: in de eerste plaats ©en stij ging van de gemiddelde groothandelsprijzen voor landbouwproducten van 44.5 van 1926 ten tijde van het in werking treden der A.AA. tot 78.5 (het laatst gepubli ceerde cijfer), terwijl de farmers ook groo- tere contante inkomsten genoten door de uitkeeringen; vervolgens een scherpe daling in den uitvoer van landbouwproducten gedu rende het geheele jaar 1934 en het eerste deel van 1935, met een klein herstel laiter in het jaar; en ten slotte een regelmatige stijging van den invoer von concurreenende landbouwproducten onder de New Deal, dit laatste echter is veelal toegesolirevei aan de gevolgen van de droogte en de wei gerachtigheid V' n de regeering om de tarie ven te verhoogen met het oog op wederzijd- sche handelsverdragen. De meeningen verdeeld De meeningen over de uitspraaik van bet Hoo-vcrerecht' waarbij d w-jke grondslag aan de AAA. is ontnomen, zijn begrijpelijkerwijs zeer verdeeld. De katoeniverbouwere en -verschepers In de Zuidelijke staten zijn verstoord over de beslissing, die hen berooft van den steun, dien zij genoten hebben. De textielfabrikanten in Kieuw-Enge land daarentegen juichen de uitspraak toe. De nationale bond van textielfabrikanten noesüt de beslissing een zegen voor de textiel industrie. Blijven A.A.A. uitkeeringen gehandhaafd? In officieele leringen te Washington wei gert men zich nader uit te laten over de besprekingen, die de minister van land bouw Wallace binnenkort met een aantal vooraanstaande landbouwers zal hebben in verband met de uitspraak van het Hoog Gerechtshof, waarbij de A.A.A. in strijd met de Grondwet wordt verklaard. President Roosevelt heeft gisteren in een persconferentie gezegd, dat hij het congres machtiging zal vragen tot het voortzetten der uitkeeringen aan boeren, die in goed vertrouwen een contract voor het jaar 1935 hadden geteekend. Japansch incident te Peking De commandant van de wacht der Japan- sche ambassade heeft een scherp protest in gediend naar aanleiding van een gebeurte nis, die zich Zaterdagavond aan een der stadspoorten van Peking heeft voorgedaan Volgens de Japansche lezing is een Japan- sche militaire auto na het passeeren van de stadspoort door de poortwacht beschoten. Volgens de Chineesche lezing waren de Ja pansche soldaten verbolgen, omdat zij voor de gesloten stadspoort moesten v achten, tot de poortwacht volgens de bepalingen de toe stemming va.n de superieuren, om de poort Ie openen, had verkregen. De Japanners hadden door schieten doorgezet, dat de poort werd geopend, de poortwacht overvallen, en getracht de commandant hiervan mede te sleepen. In Chineesche politieke kringen 2.4 men ln de wiji*1 waarop dit voorval door d<* Ja pansche bladen wordt opgeblazen, de aan- Konditring van een etsch inzake het terug trekken van het 29ste leger, dat volgens de Japansche lezing de poortwacht had samen gesteld. Het Spaansche parlement ontbonden De Spaansche ministerraad heeft gister besloten van het recht tot Kamer-ontbln- dlng gebruik te maken en terstond het par lement te ontbinden. De reden hiervan is, dat de meerderheid van de permanente parlements-commissie besloten had de door de rechterzijde inge diende aanklacht tegen de regiering voor het parlement te brengen, dat, zooals men weet. tot 31 Januari op reces is en bijgevolg tot dit doel speciaal bijeen geroepen had moeten worden. De parlementsverkiezingen zullen op 16 Februari en 1 Maart as. plaats hebben. Bij de Persilfabrieken in Düsseldorf heeft zich een ernstige ontploffing voorgedaan. Door tot dusverre onbekende oorzaak ont plofte een watergasoven. met het gevolg, dat een groot aantal arbeiders gewond werd. Acht zwaar gewonden, van wie een in le vensgevaar verkeert, moesten onmiddellijk naar het ziekenhuis worden overgebracht De overige gewonden konden, nadat eerste ,hulp verleend was, huiswaarts keerea, „DE DAG DER NTJIJHEID" Een film der Duitsche weermacht (Van onzen DuitscQicn correspondent) De Fiihrer komt! Velen geloofden het niet., ant zijn Kerstvacaintie brengt hij meestal op zijn landhuisje in Beieren door en de rijkskanselarij is immers gesloten? Maar uit de strenge controle van politie en zwart ge üniformeerde S.S. met de stalen helm kon men reeds afleiden, dat er hoog bezoek werd, verwacht. In het dicht bezette Ufa-Palast am Zoo heerscht er omstreeks negen uur een zekere spanning. Op de galerij ziet men vele hooga officieren der rijksweer met hun names plaats nemen en even later komt Hitler, be geleid door eenige S.S. officieren uit zijn naaste omgeving. Een paar plaatsen aohter hem zit Leni Riefenstahl, van wie het Vo rige jaar de „Triumf des Willens" door Hit ler met den staatsprijs werd bekroond. Het doet aanvankelijk eenigszins zonder ling aan, oat juist een vrouw de regio van zulk een uitgesproken militaire film in ht>r handen heeft, maar het succes, dat met de vorige film is behaald, toonde reeds aan, dat de keuze niet op een vergissing berust Intuïtief heeft zij 't veelkleurige beeld eener groote parade in zich opgenomen, haar vrouwelijk instinct erkent met groote zeker heid, wat het nublfek hiervan kan bekoren en zij staat niet voor de militaire moeilijk heden, welke een man allicht van velerlei zouden terughouden. Het begin is al raak en vermakelijk: do reveille wordt geblazen en een aantal stram me kerels springen uit bed, trekken hala over kop hun broek aan en stormen naar buiten om zich te wasschen en te scheren. Wij beleven het soldatenleven zonder den eigenaardigen geur der kazerne hierbij in to ademen, wij volgen de samenstelling eener armee zonder overbodig gecommandeer, vroolijke marschmuziek davert door de zaa! en zonder directe aanleiding gaat het pu bliek in de maat mee applauoiseeren ter eore van den Führer, die aan zijn volk een sterke verdediging heeft geschonken. Plotseling staat hij in levende lijve vóór ons en wo luisteren naar zijn redevoering, welke de noodzakelijkheid eener sterke weermacht uiteenzet en verdedigt. De dag der vrijheid is voor het Duitsche volk aan gebroken. Infanterie, cavalerie, marine, ar tillerie, marcheeren achtereenvolgens aan onze oogen voorbij en dan komt Hermann Göring met zijn gecompliceerde luchtwape- nen, waar het groote publiek eigenlijk nog maar weinig van weet. We zien de jagers en óe bombardements vliegtuigen en huiveren bij de gedachte, dat dit alles plotseling ernst zou kunnen wor den. Voor den wederopbouw van leger en vloot en luchtverdediging beschikte men over beperkte middelen, maar niettemin gaat men door deze historische film besef fen, dat er toch al heel wat is bereikt. Men laat ons ditmaal uitsluitend groepen van do rijksweer zien, waarmee óe S.A. en de S.S. wellicht niet geheel tevreden zullen zijn maar wij vinden het welletjes en volgen met aandacht de huldiging, welke het publiek den vriendelijk lachenden Führer staapdo brengt Deze vereert Leni Riefenstahl met een bou quet seringen en de jonge vrouw straalt van voldoening over deze welverdiende onder scheiding. DE WAFD-JEUGD GEORGANISEERD Naar de „Morning Post" uit Kalro meldt, hebben de tot de Nationalistische partij „Wafd" behoorende studenten besloten de jeugdgroepen van de „Wafd" naar fascis tisch voorbeeld te organiseeren. Elk lid van de nieuwe jeugdorganisatie zal een eed afleggen als .soldaat in dienst van het vaderland" en zal zich moeten verplich ten alles te vermijden, dat ln strijd is mét dc beginselen van de partij. De leden dezer jeugdorganisatie zullen een eigen uniform krijgen, bestaande uit een blauw hemd en grijze broek. Het insigne stelt een hand voor, welke de levenssleutel (een oud Egyptisch zinnebeeld) omvat en draagt de spreuk: „Gehoorzaamheid ea strijd". HOOG WATER IN FRANKRIJK Bijzonder onrustbarend Is het stijgen van den waterstand in de Loire voor de stad Nanles geworden. Het water heeft hier bijna het peil bereikt van 1910, toen het tot 9.10 M. steeg, het hoogst bekende niveau. De overstroomde stadwijken zijn van tramver- keei verstoken. De voornaamste verkeers weg Nantes—Bordeaux ligt bij Nantes 1 M. diep onder water. Het geheele verkeer is gestremd. De bevolking vreest, jat het water nog verder stijgen zal ten gevolge van dien hoogen vloed aan de kust. Zes dorpen ip het Loiredal zijn reeds dooi' hun bewoners wegens het hoog water- gevaar ontruimd. DOODVONNIS TEGEN ZUID-TIROLERS Het Hof van Cassatie te Rome heeft het beroep van de destijds door het Hof van Ge zworenen te Bolzano wegens vermoording vap verscheidene Italiaansche soldaten in de Passeier Bergen veroordeelde Zuid-Tiro- iers verworpen, waardoor 2 docdvonni—-ii bekrachtigd zijn. Destilds zijn oe beide Zuid-Tirolers Jochem Kufler en Paul Hofer ter dooi veroordeeld, en twee anderen. Gottfried Reich en Rudolf Schweigen, elk tot 8 jaar gevangenisstraf. Wanneer niet op het p'lerlaatstp oogen' ik •atie wo-dt verle- id, kan de tei 'chtstelling der beide Zuid-Tirolers elk oogenblik plaats vinden. Kort Nieuws Koning Leopold van België is gisteravond uit Londen te Brussel teruggekeerd. De Britsche regeering heeft een reeks maatregelen aangekondigd, die in v.rband staan met het in voorbereiding zijnde ont werp tot verhooging van den leerplichtigen leeftijd tot 15 jaar en tot verbetering van het onderwijs. In sovjet-Rusland heeft oen gasmasker* marsch plaats gehad, waaraan werd deel genomen door 28.300 person, onder wie ook vrouwen. De deelnemers moesten een af stand van 12 tot 25 K.M. afleggen. In de haven van Hamburg is een bar kas, waarop zich buiten den schipper acht arbeiders bevonden, door een sleepbo.-». ge ramd. De barkas zonk snel. Vier der arbei ders, die in de voorkajuit hadden plaats genomen, zijn verdronken. - Seitz, oud burgmeester van Weenen, die zes maanden na de Februari-revolutie werd gearresteerd, aantrezien hij doorging met zijn clandestiene actie voor het socialis me, is uitgesloten van Je Kerstamnestie. De socialistische leiders, die overeenkomstig deze amnestie in vrijheid zijn gesteld, moes ten een verklaring onderteekenen, waarbij zij beloven zich iedere week bij de politie te melden, M

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2