Jüktturr ^iitsrljr (HmravA Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken DE INTERN. ORGANISATIE VAN DE ARBEID i gbonnenmttsprtjö: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending430 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 77» ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaaf N°. 5673 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 WOENSDAG 8 JANUARI 1936 15e Jaarganq gfototrtetititprijjtn: Van I tot 5 regels 1.177» Elke reget meer0.22'/« Ingezonden Mededeelingen van 1-5 regels 2.30 Elke regel meer0-45 Handelsadvertentiên per tegel 0.177» Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau V wordt berekend f 0-10 WAT VEEL GEMAKKELIJKER IS Het streven om te komen tot beperking van uitgaven ondervindt vooral op onder- wijsgebied niet-geringe bezwaren. Dat is wel eenigszins verstaanbaar. In hoofdzaak toch zijn de bezuinigings mogelijkheden hier tweeërlei: óf men zai gaan in de richting van een grooter aantal leerlingen per leerkracht óf men zal ver laging bevorderen van de salarissen van het onderwijzend personeel. Dat tot dusver Regeering en Staten-Ge- neraal zich in beide opzichten onbetuigd hebben gelaten, zal wel niemand willen be voeren. Toch blijft verder gaande verlaging der onderwijsuitgaven gebiedende eisch: op heffing van wat noodlijdend is of weinig uitzicht biedt moet daarom worden bevor derd. De ondervinding, opgedaan bij de behan deling van paragraaf 12 van het ontwerp tot beperking van openbare uitgaven, heeft wel geleerd, dat de weg naar op héffing en concentratie van scholen met moeilijkheden bezaaid is. Inderdaad: men staat daarbij voor het historisch gewordene, en wat eenmaal werd iri het leven geroepen, vroeg noeste vlijt en inspanning, bracht banden en relaties tot stand. Veel gemakkelijker is het om uit het leven weg te nemen wat nu eenmaal zijri eigen dood stierf, tegen te houden wat men in het aanzijn zou kunnen roepen maar nog niet bestaat Op onderwijsgebied wil dit zeggen, dat men zich er van onthoudt om wa* opheffing van bestaande scholen reeds zooveel tegenkanting ontmoet nie scholen op te richten, die niet de minste levensvatbaarheid toonen. EEN ZONDERLING GEVAL Men zou mogen aannemen dat de eisch om nergens scholen op te richten, die zoo goed als geen perspectief bieden, op alge- meene ondersteuning aanspraak mag maken. Zulks veronderstellen is echter niet gansch en al in overeenstemming met de feiten, gelijk een recent géval ons leert, dat voprviel in de gemeente Rilland-Batik Van een aldaar gevestigde bijzondere neu trale school, uitgaande van een familie, welke in die gemeente belangen heeft, liep het aantal leerlingen van jaar op jaar terug totdat het op het einde van 1935 slechts 19 bedroeg. Daar de school financieel moeilijk te exploiteeren was en er geen uitzicht stond op verbetering der positie, besloot de familie over te gaan tot opheffing der school per 1 December j.l. Inmiddels overwoog de gemeenteraad de mogelijkheid om de school om te zetten in een openbare school. Daar de exploitatiekosten per jaar werden ge raamd op 650.t hetgeen op ongeveer 35.— per leerling komt, besloot de Raad de school om te zetten, mits de familie jaar lijks een bijdrage zou betalen van 250.— Toen de familie zulks weigerde, besloot de Raad zijn eerstgenomen besluit in te trek ken en de school zonder eenig voor behoud om te zetten in een openbare. Ter toelichting diene, dat de Burgemeester in.de Raadsvergadering meedeelde ten De- partemente te zijn geweest, alwaar men hem gunstige toezeggingen had gedaan voor -eventueel slagen, wanneer de Raad tot omzetting mocht besluiten. Bij het vernemen van dit relaas wrijft men zich toch wel even de oogen uit. Hier is nu een school, die van jaar tot jaar achteruit gaat, die thans 19 leerlingen telt en wier ligging niet het minst' uitzicht biedt op uitbreiding van het leerlingental in de toekomst. Hier hadden de ouders der schoolgaande kinderen reeds een verzoek tot oen Raad gericht om een bijdrage in de kosten van vervoer naar andere scholen en zich dus met de gedachte van opheffing vertrouwd gemaakt, terwijl deze uitgave voor de ge meente zeer veel lager zou zijn dan in geval van verdere zelfstandige exploitatie. HJer zouden andere scholen in de gemeen te hun aantal leerlingen, dat op sommige ook vrij krap was, op welkome wijze zien stijgen, hetgeen in het belang was van de explotatie en dus aan gemeente ten goede kwam. Straks zal men wellicht voor een geval als dit een beroep doen op de wet van 4 Augus tus 1933 teneinde deze school voor de bere kening der exploitatiekosten buiten aan merking te laten, doch deze wet is niet ge schreven om er onverantwoordelijke be stuursdaden mee ongedaan te maken. In vele gemeenten zou men een geval als dat van deze bijzondere neutrale school dankbaar aanvaarden om op onpijnlijke wijze een gewenschte concentratie aan te brengen, doch hier gaat men een nieuwe openbare liliputschool er bij stichten! Met eenige toezegging van het Departe ment van Onderwijs? Wij kunnen het nauwelijks gelooven. In, elk geval vertrouwen wij, dat Gedepu teerde Staten van een ander inzicht blijk zullen geven. WIJZIGINGEN IN DE DIENSTPLICHTWET Duur van de eerste oefening voor enkele groepen veranderd Door de wijzigingen van de Dienst plichtwet, die 1 Januari 1936 in wer king zijn getreden, heeft de duur van de GTste oefening voor enkele groepen van dienstplichtigen verandering ondei gaan. Zoo is deze duur voor de zieken verplegers en de ziekendragers gelijk gemaakt en vastgesteld op 6 maanden; dientengevolge is de oefentijd voor de ziekenverplegers (voortaan ziekenver zorgers) met 5 maanden verkort en voor de ziekendragers met 1 maand ver lengd. Verder is de oefentijd voor de onbere- denen, die tot onder-cfficier worden opge leid, o.a. met het oog op het capitulanten- stelsel, gelijk gemaakt met dien van de ■bereden onderofficier-aspiranten van de artillerie en gebracht van 9 op 12 maanden. Ook voor de zeemilitie wordt de oefentijd verlengd. Al zal vermoedelijk niet ten volle gebruik worden gemaakt van de daaromtrent ge schapen bevoegdheid, toch zal voor het tneerendeel van de dienstplichtigen der zeemilitie een verlenging van den oefentijd met 6 maanden intreden in verband met vermindering van het beroepspersoneel. Voor de lichting 1936 is reeds gebleken, dat hierbij met de wenschen van belang hebbenden omtrent den duur van den oefentijd rekening kan worden gehouden. Bij degenen, die vóór 1 Januari 1936 de eerste oefening hebben aangevangen, doch eerst na dezen datum met groot vorlof zul len vertrekken, kan de vraag rijzen, of deze wijzigingen ook op hen van toepassing zijn. Dit is niet het geval. Voor hen, die reeds vóór Januari 1936 in werkelijken dienst waren, blijft de duur van de eerste oefening onge wijzigd. Ook blijft deze duur ongewijzigd voor de dienstplichtigen van de zeemilitie, die be- hoorem tot de lichting 1935 of een vroegere lichting, doch de eerste oefening nog niet hebben aangevangen. Hetzelfde geldt voor de voorgeoeffende onderofficiersaspiranten van de landmacht, die de eerste oefening in 1936 volbrengen met het laatste gedeel- 1 niet-voorge- oefenden, die reeds in 1936 eindigt. Voor de overige dienstplichtingeu van de land macht, die eerst na 1 Januari 1936 voor eerste oefening opkomen, geldt de nieuwe regeling, onverschillig tot welke lichting zij bèhóoren. De loon- en salarisvoordracht te Amsterdam Min. de Wilde herziet zijn standpunt niet In de vergadering van den Amster- damschen gemeenteraad van 18 Decem ber werd een voorstel aangenomen om de gemotiveerde bezwaren van den Raad tegen de voorstellen van B. en W. inzake de verlaging der loonen en sala rissen van het gemeentepersoneel ter kennis te brengen van den minister van Binnenl. Zaken. Aan die uitnoodigingen hebben B. en W. bij schrijven van 30 December gevolg gegeven. Dit schrijven ging vergezeld van een uitvoerige memo rie van toelichting. De Minister van Binneni. Zaken heeft thans geantwoord, dat dit schrijven aan de Regeering geen aanleiding geeft haar standpunt ter zake te herzien. HET RIJWIELPAD DOOR DE DUINEN VAN DEN HAAG NAAR H. VAN HOLLAND Het gemeentebestuur van Monster heeft den aanleg van het rijwielpad door de dui nen, vanaf Kijkduin, onder Den Haag, tot bij de badplaats Ter Heyde gegund aan W. de Zoete, te Monster, voor f16.622. De aanleg van dit rijwielpad zal plaats hebben in werkverschaffing- Men hoopt het pad tegen den a.s. zomer gereed te hebben, zoo dat de wielrijders dan er gebruik van kun nen maken. CONSUMPTIE- EN INDUSTRIEMELK De prijs voor het taxegedeelte van cott- sumptiemelk, gekocht op Regeeringscon- tract, is voor de volgende week bepaald op cent per lifer, eventueel verhoogd met aie c-f verminderd met de afdracht voor de kwaliteit De afdracht voor andere in consumptie gebrachte melk is vastgesteld op Zy2 cent per liter De industrieprijs bdraagt voor deze v 4.80 per 100 liter. Uit het Sociale leven De heer Amelink spreekt voor de Rotterdamsche Chr. Besturenbond HET IDEAAL IS NOG NIET BEREIKT In géb. De Eendracht te Rotterdam heeft voor den Rotterd. Chr. Besturenbond de heer II. Amelink, lid der Tweede Kamer, ge sproken over: „De internationale organisatie an den arbeid van den Volkenbond". Nadat de voorzitter, de heer G. Burger, den spreker welkom had geheeten als „de minister van buitenlandsche zaken van C. N. V." ving de heer Amelink zijn rede aan met het geven van een uitvoerig historisch overzicht van de inter nationale verbindingen, die reeds vóór den oorlog bestonden om vervolgens stil te staan bij de woorden van het statuut van den Vol kenbond, waarbij de internationale organi satie van den arbeid in hef leven werd ge roepen. „Sociale onrechtvaardigheden in bepaalde landen brengen den vrede in de wereld in gevaar" zoo werd in het statuut geschreven en die waarheid was reeds lang ingezien. Vandaar, dat men in 1903 reeds kwam tot een internationale conferentie van regee- ringsvertegenwoordigers, waarin oe nacht arbeid voor vrouwen en het gebruik van phosphor bij de fabricage van lucifers werd verboden. Wat ontbrak was een officieele permanen te organisatie en deze kwam dan op instin- itie van oen Volkenbond in 1919 tot stand. Steeds heeft men gezien, dat het tot be treurenswaardige toestanden leidt, indien het loon tot een concurrentiefactor voor oe bedrijven wordt gemaakt.' Bij de eerste ont wikkeling van de vakbeweging had men te dien aanzien plaatselijk nog moeilijkheden te overwinnen, doch hij het voortschrijden van de gedachte der collectieve contracten kon men plaatselijk en landelijk dien factor zeer beperken. De vakbeweging heeft ech ter reeds spoedig ingezien, dat ook interna tionale regelingen noodig waren, vooral om bij wereldindustriebedrijven, zooais die van texfielgoedej'en, ongewenschte toestanden te bestrijden. Nog zijn we in dit opzicht nog lang niet waar we zijn moeten. Als spreker denkt aan de moeilijkhe den van de Rótteraamsche haven te genover Antwerpen, dan kan hij daar bij niet -voorbijzien, dat daarin ook de loonen een gröote rol spelen. In Ant werpen bedraagt 't loon immers 50 fr. of f 2.50 per dag tegen f 4.88 in Rotter dam,, terwijl in Antwerpen ook de so ciale lasten lager zijn. Als men weet, dat dit voor het laden en lossen van een grooten oceaanstoorner een ver schil in kosten uitmaakt van f 3500. dan begrijpt men, da( door deze toon- concurrentie, afgezien nog van an dere factoren, Rotterdam in een zeer ongunstige positie komt Hoeveel beter en juister zou het zijn, Indien de loonen en arbeidsvoorwaar den in dit internationale bedrijf ook H. Amelink internationaal ongeveer gelijk waren. Dan bleef desondanks nog wel de mo gelijkheid tot concurrentie, die nood zakelijk blijft. Het streven van de Internationale orga nisatie van arbeid nu is er op gericht die betere verhoudingen te verkrijgen. Uitvoe rig staat spr. stil bij de organisatie, de werk wijze en de beteekenis van Internationale Arbeidsconferenties te Genève, waarbij alle leden van den Volkenbond en ook staten als Japan en de Vereenigde Staten van N. Ame rika zijn aangesloten. Op interessante wijze schetste spr. de totstandkoming der ontwerp verdragen en aanbevelingen, terwijl hij bij een bespreking van de samenstelling van den Raad van Beheer gelegenheid kreeg om uiteen te zetten, bjezeer de positie van het Internationaal Christelijk Vakverbond, dat aapvankelijk werd genegeerd, te Genève in den loop der jaren is verbeterd. Na tot in onderdeelen het werk van voor lichting en documentatie en de groote be teekenis der 48 ontwerp-verdragem, die tot stand kwamen te hebben geschetst, kwam spr. tot de conclusie, dat „Genève" de volle steun der Christelijke vakbeweging verdient. Het ideaal is ook daar nog niet be reikt en in den chaos van het heden is ook dit werk op bepaalde punten teruggedrongen, maar wij hopen, al dus spr., dat God ons nog andere tij den zal schenken en we zijn ook dank baar voor hèt vele goede, dat ook door de internationale organisatie van den arbeid tot stand kwam in den geest van onze beginselen, die overleg tus- schen werkgever én werknemer vra- Op de gedocum eerdé uiteenzetting van den heer Amelink volgde nog een leven iige kan maar de beste zijn TWfeNTOL" DEVENTER VERSCH BROOD BIJ HET ONTBIJT Hoe het werkloosheidsprobleem in het bakkersbedrijf kan worden opgelost De techniek verbeterd Gister kwamen'in een der zalen van het American Hotel te Amsterdam de leden bij een van het Comité Versch Brood. Het Comité is van oordeel, dat er thans geenenkel» 1 eden meer bestaat om verkoop van versch brood des morgens vóór 10 uur nog te verbieden. Do verbeteringen van de techniek hebben nl. de motieven, die tot het verbod van vervoer van versch brood vóór 10 uur des ochtends hebben ge leid, volkomen terzijde gesteld. Het .verbod van nachtarbeid staat de af levering van versch brood voor ge noemd tijdstip niet meer in den weg. Het, broodverbruik in Nederland bedro voor den oorlog meer dan 400 gram per dag per,hoofd, thans is het broodgebruik in Am sterdam hoogstens 300 gram. Het comité neemt nu aan, dat dit bij gebruik versch brood tenminste weer tot 400 gram stijgt. Dit is een toeneming van 100 gram per dag per hoofd, dus voor 750.000 inwo ners 75.000 kg. brood, dj. plm. 50.000 kg. bloem, is 1000 balen bloem of per jaar 365.000 balen bloem. Een arbeider verwerkt gemiddeld volgens opgave van dén heer Andree, directeur van rAseumptio", 15 balen bloem per week, i: 780- baten per jaar. De te verwachten ver hooging van het broodgebruik .u dus arbeid leveren voo^ 3G5.000 780 468 arbeiders. Daarmede zou de werkloosheid in het bakkersbedrijf (in Amsterdam zijn 577 werklooze bakkersgezellen, w.o. 20 beneden 18 jaar) voor het grootste deel zijn ver dwenen. Dit cijfer geldt alleen voor Amsterdam. In het geheele land zou het cijfer, indien niet 10-maal oróo: groot, toch zeker zes a acht maal -zoo groot zijn. Op grond van de gevoerde besprekingen heeft het comité besloten de actie voor Vèrsch brood krachtig voort te. zetten. In een nevenzaal van het American Hotel hadden tijdens de bijeenkomst van het co mité aan elk van, twee tafeltjes drie heeren plaèts genomen. Aan het eene tafeltje werd oud brood, aan het andere tafeltje versch brood geserveerd, waarvan het resultaat was, dat de drie heeren, die oudbakken brood aten, slechts 4% broodje hadden nuttigd, terwijl aan het andere tafeltje broodjes worden geconsumeerd! Het versche brood had dus' dé zege behaald. Dr. LOVINK ZEVENTIG JAAR Man van karakter en groote werkkracht Op 10 Januari a.s. hoopt Dr. Ir. H. J. ovink, thans nog lid der Tweede Kamer, zijn zeventigste verjaardag te vieren. Dr. Lovink is een groot man; in elk opzicht: lichamelijk en geestelijk. Een krach tige figuur, die geen praatjes maakt, maai werk verricht; die een voortreffelijke staat dienst voert en de eenvoudigheid persoon bleef; wars van alle deftigheid; voor alles man van de daad. Een enkele maal we hem in vól ornaat; d.w.z. in mooie galapak als directeur van het De tement van Landbouw van Ned. Indië. pracht van een costuum; maar Lovink voelde er zich blijkbaar onwènnig in; deftig doen is zijn fort niet. Hij kent de taal van het volk even goed, misschen nog beter, dan die van de rijke salons; want onder en met het volk heeft hij gewerkt. - Hij is er oud bij geworden, maar sterk bij gebleven, ondanks zware Indische dienst jaren. Achtereenvolgens of gelijktijdig was Dr. Lovink behalve directeur van de Landbouw in Indië (hij voert de titels doctor en inge nieur op landbouwgebied), directeur-generaal van de Landbouw aan het ministerie van die naam, burgemeester van Alfen, lid der Tweede Kamer, lid van de Zuiderzeeraad, voorzitter van het college voor de visscherijen, lid van het college van curatoren der Landbouw- hoogeschool te Wageningen, voorzitter van de raad van toezicht op de Landbouwonge- vallenwet 1922 en voorzitter van de commis sie voor de proefpolder Andijk. Zijn verdiensten zijn door de regeering ge huldigd door de ridderorde van de Ned. Leeuw en die van commandeur in de orde van Oranje Nassau. En zjjn vele vrienden en vereerders, in en buiten de naaste kring zijner politieke geest verwanten van Chr. Hist, richting zouden hem zeker Vrijdag a.s. een grootsche hulde brengen, indien Dr. Lovink *t spreekt als vanzelf, dat hij dadr niet tegen kan zulks door een verblijf buitenlands niet bij voor baat onmogelijk had gemaakt. Maar merken zal hij het wel! DE NED. AMBULANCE IN ABESSYNIE EEN ONDERHOUD MET Dr. WINCKEL Zoo spoedig mogelijk naar het jront! Onze ambulance maakt een schitterende indruk Zooals gemeld, verblijven de leden der Nederlandsche ambulance momenteel nog steeds in Abessynië's hoofdstad Addis Abeba. Doch reeds werd bericht, dat eerst daags het vertrek der ambulance naar het terrein van haar werkzaamheid achter het front, Dessie, is te verwachten. Een correspondent van United Press seint thans aan de Msb., dat hij een on derhoud heeft gehad met den leider der Nederlandsche colonne, dr. Ch. Winckel. In antwoord op een desbetreffende vraag, zeide laatstgenoemde, dat het bombardement van de Zweedsche am bulance bij Dolo en de Egyptische in Daggah Boer in geen enkel opzicht ook maar de geringste wijziging had ge bracht in die plannen der Nederlanders om spoedig naar het front te vertrek ken. Daar konden zij den gewonden sol daten het meest van dienst zijn, daar ook zou hun Kuip het best te stade „Ik ben van meening, aldus Dr. Winckel, dat het Roode Kruis meer dan ooit nood zakelijk is om zijn werk van barmhartig heid te verrichten, ondanks het onge hoorde optreden der Italianen tegen de ambulances. Op hel oogenblik wacht ik op instructies uit Genève met betrekking tot de beste onderscbeidingstëekénen, welke op de ten ten moeten worden aangebracht om ze vooi de vliegers duidelijk herkenbaar te maken als ambulance. Ik voor mij persoonlijk ben een voorstander van een totale camouflage der ambulance. Binnen weinige dagen vertrek ik vai hier om met den keizer in Dessie een on derhoud te hebben." Wat betreft de beschuldiging van Ita- haanschen kant, dat de ambulances zouden dienen als schuilplaats voor Abbessijnsch9 krijgers bij een luchtaanval, verklaarde dr. Winckel nog: „Evenmin als andere Roode Kruis-ambu- lances 'zal bok de onze ooit dienen als schuilplaats voor troepen". Tenslotte zeide de doctor nog, dat de Ne derlandsche-colonne in Abessynië zal blij ven, zoolang als menschelijleerwijs slechts mogelijk zal zijn. Vol lof over de uitrusting Aan dit verslag van het interview voegt de correspondent een aantal hier alge meen bekende bijzonderheden toe over de samenstelling van de Nederlandscne ambulance. Hij is meer dan vol lof over haar uitrusting, welke hij schitterend noemt en een van de beste welke men in Abessynië ooit heeft gezien. Zij bestaat uit meer dan zeshonderd kisten, met een inhoud, die varieert van röntgenapparaten tot sera tegen gasver giftiging. Drie complete sterilisatoren voor instrumenten' en zelfs een véld- laboratorium voor diagnose-onderzoek, aldus de correspondent, die dan'verder mededeelt, dat momenteel het plan be staat om de basis van de ambulance te vestigen in Dessie en dan verderop naar het front twee veldhospitalen in te richten. De plaats voor deze laatste zal intusschen nog nader worden be- paald in overleg met den Negus. De Nederlandsche ambulance kan hon derdman tegelijk verplegen, en wat haar medische voorraden betreft en het ge conserveerde voedsel, men schat, dat deze voor een jaar voldoende zijn. Heel het personeel der ambulande is bezield met een groote geestdrift en wenscht zoo spoedig mogelijk met zijn eigenlijke werk te beginnen. VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen Volgens Abessijnsche berichten zou Oqaden. thans geheel door de Italianen zijn ont' ruimd. De regen maakt in het noorden de krijgsverrichtingen onmogelijk. De heer Amelink heeft te Botterdam een rede gehouden over de internationale orga* nisatie van de arbeid van de Volkenbond. De Eerste Kamer heeft het Cumulatie ontwerp met 40 tegen 2 stemmen aanqeno* men. De heer J. van Andel Gz. is beëedigd als commies-griffier. De wijzigingen in de dienstplichtwet. Minister Gelissen heeft de VoorlichtingS' commissie inzake bevordering van het Vreemdelingenverkeer geïnstalleerd. DE BEGROOTING VAN 's GRAVENHAGE Met algemeene stemmen aangenomen De Gemeenteraad van 's-Gravenhage heeft gisteravond de begrooting voor het jaar 1936 z.h.st. aangenomen. Alleen de liberale fractie en de heeren Westerman (vm.h.) en De Visser (c.p.) waren tegen. Commissie-Donner geïnstalleerd Toelating en uitzetting van vreemdelingen moet beter worden geregeld De Minister van Justitie heeft gister geïnstalleerd op het Departement van Justitie de commissie D o n n e r betref fende de vreemdelingen, ingesteld bij zijn besluit van 19 Dec. 1935. De taak van de Commissie zal zijn na te gaan in höevèrré hèt mógelijk' is omtrent de tijdelijke of meer blijvende toelating van vreemdelingen hier te lande vaste richt lijnen te stellen en te onderzoeken of het mogelijk moet worden geacht een betere procedure in concrete gevallen tot stand te brengen. De export van druiven in 1935 Grooter dan in het voorgaande jaar hot geval Dit feit 5chter .liet te in döe besteed zijn. 01 ode fina/ncieele resultatei product slechter waren, gemiddelde nrïï*»n ijl het voo: toch reeds niet rendabel genoemd kon de druilv- De toi druii nteelt SuEmw™ issT'""°" «W s i&ar was evenwel ongunstiger dan 1933, °f export pl..m. 10 millioen kg. wJT ®xport van druiven naar Engeland tiod&rd; in vroeger jaren werden ndf- dÓeh "rrStvfLnd gTOote hoeveelheden verzonden, doch de hooge invoerrechten hebben dien ex port goeddeels vernietigd. onHdruiwn Ü£L?°°r ZuWedKin het invoerrecht vL sJV oPG-eheven. heeft den export van dit product naar dat land gunstig beïn- -Kaner heV ^eloopen JaiY werd Sx ilemaal zooveel naar dat land verzonden Het grootste deel van den druiven-export is zTChPt^^CTPhl,ard Se*lcht< dat bijna M pet het voorgaande jaar siZttrMn b^^B^pcC Drama Hofwijckstraat Drie jaar geëischt Tegen den Rotterdamschen koopman N. S., oud 39 jaar, die in den namiddag van 30 Augustus een poging tot doodslag deed op een jonge vrorny in een perceel in de Hof wijckstraat. heeft de Haagsdhe Rechtbank .3 jaar geëischt Uitspraak over 14 dagen. SSK ES WHS:'' ïtntoonstelling in HM. de Koningin en H.KJI. Prinses Juliana bezoclT De' maquette van het uitbreidingsplan van Amsterdam Koningin bezichtigt da

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1