ÏHpuive dvimuit Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken 1935 EN DE VOLKENBOND y,utl"c C RUIM DRIEHONDERD KEER I Abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending550 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7 et Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No. 5670 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 ZATERDAG 4 JANUARI 1936 15e Jaargang Abbertentitprfeen: Van I tot 5 regelsl.17'/i Elke regel meer0.22'/i Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 250 Elke regel meer 0.45 Handelsadverlentiën per regel 0.17 V- Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend0.10 Het jaar dat achter ons ligt is op het gebied der buitenlandsche staatkunde ongemeen belangrijk geweest, geken merkt als het werd door een tragischen strijd tusschen geweld en recht, tus- schen een wereldorde, waarvan reeds gehoopt werd dat zij voorgoed tot het verleden zou behooren en het ideaal van een nieuwe internationale toekomst ■welke haar hoop richt op het Geneef- sche Volkenbondsinstituut. Slechts aar zelend echter en met vele afdwalingen kan de weg worden gevonden naar een zoo verheven doel, als de volkeren wereld zich na 19141918 in Genève had voor oogen gesteld: de Gerechtig heid, niet langer als oudtijds beperkt tot een stad of het gebied van een en kelen staat, maar als van een berg voortaan de geheele aarde beheerschend. Idealen van zoo grootsche allure heb ben tijd noodig om te groeien en tot vollen wasdom te komen, en het behoeft dan ook niet te verbazen, dat de drie attributen, welke Themis kenmerken, de blinddoek, de weegschaal en het zwaard, weieens eenzijdig, en zonder onderlinge harmonie in het geding wer den gebracht. De strijd tusschen Boli via en Paraguay, om het bezit van het gebied van de Gran Chaco, deed op nieuw alleen een beroep op het zwaard, en ook de duurzame bedreiging van China door een Oost-Aziatische mo gendheid was er een betreurenswaardig exempel van, dat de blinddoek en de j weegschaal niet aan het hun gestelde doel beantwoorden. De Volkenbond, het is terecht en met herhaling gezegd, is slechts zoo sterk als zijn leden liern maken, en deze kracht was tot voor nbg betrekkelijk 1 korten tijd latent geweest. Men werd vooral gehandicapt door een feit, waar op zijn stichters geenszins gerekend hadden, namelijk dat machtige staten zich buiten de sfeer van zijn jurisdic tie hadden gehouden. Daardoor werd de toestand geschapen dat gebieden, welke zich geografisch aan de periferie be vonden ook in juridisch opzicht een tweederangsch plaats moeten bekleeden, eenzelfde verschijnsel als men ook steeds aantreft in staten, wier gebied en gemengde bevolking zich moeilijk door 'n centraal gezag laten regeeren: aan de grenzen heerschen geen orde en veiligheid. Betreurenswaardige precedenten, als de Zuid-Amerikaansche en Oost-Aziati- sche conflicten, die daarvan het voor- beeld zijn, hebben er ongetwijfeld toe medegewerkt, bij velen de meening te doen post vatten, dat Genève nimmer te activeeren zou wezen, ook niet indien de haard van een nieuwen oorlog zich een volgend maal dichter bij den zetel van den Volkenbond zou bevinden. Dit heeft er wellicht mede toe geleid, Italië te brengen op een soortgelijken weg als Japan: Rome heeft met analoge mid delen als Tokio een probleem van over bevolking en grondstoffengebrek willen oplossen, dat in het Verre Oosten zijn merkwaardige parallel vindt. De Fransch-Italiaansche toenadering, lang door de beide Latijnsche zuster staten tevergeefs gezocht, werd echter in het voorjaar van 1935 een feit, dank zij het gemeenschappelijk gevaar, dat beide Middellandsche Zeestaten meen den te ontwaren in een zich haastig herbewapenend Duitschland. Frankrijk deed hierbij, aangelokt door het voor uitzicht, zijn Italiaansche grens te kun nen ontblooten en zijn defensiemiddeien aan zijn Rijngrens te kunnen concen- treeren, aan Italië eenige reeds lang door dit land begeerde koloniale conces sies, welke van niet zeer doorslaande beteekenis zouden geweest zijn, zoo Mussolini daaraan niet mede den uitlej had gegeven, dat het voortaan in Ethi opië, niet alleen economisch doch ook militair, de vrije hand zou hebben. Zoo werd een toestand geschapen welke het fascistisch bewind zich voornam te be nutten, zoodra er van Abessinische zijde ook maar een schijn van aanlei ding tot een gewapende onderneming zou geboden worden. De geschiedenis neemt soms wonder lijke wendingen tengevolge van de te gengestelde krachten, welke in haar werken. Het geheele verloop van Italië's Abessijnsche avontuur is er de illustra tie van. Frankrijk, vanaf het ontstaan van den Volkenbond diens onversaagde, onvermoeibare kampioen, daar het zijn hoop op veiligheid tegenover Duitsch land speciaal op de Geneefsche collec tiviteitsgedachte had gesteld, meende zich te kunnen desinteresseeren, zoodra het ten opzichte van Berlijn zich door Rome geruggesteund gevoelde; Groot- Brittannië daarentegen, dat als insu laire mogendheid en bovendien als we reldmacht steeds een eigen, afgezonder de positie had gehandhaafd, zonder zich al te zeer aan gemeenschapsidealen te willen binden, zag in het Abessijnsch gebeuren een politieke wending, die het wenschelijk maakte, met meer aandacht naar Genève uit te blikken. Zoo kwam de wereld voor het merkwaardige schouwspel te staan, dat Genève van steunpunt wisselde, en voortgestuwd door de sterke macht van het Britsche wereldrijk vrij plotseling in een fase van nieuwe activiteit geraakte. Men weet overigens hoe ten opzichte van ItaliëAbessinië zich de toestand ontwikkelde. Na de schending door Ita lië van de Abessijnsche grenzen op dien gedenkwaardigen 3 October, welke de ingang van een nieuwen oorlog betee- kende, volgde op 10 October de uit spraak van meer dan vijftig staten, welke Italië tot aanvallenden staat ver klaarde. Een nog niet betreden weg lag thans voor de wereld open, een weg welke tot het nemen van sanctiemaat regelen en tot toenemende spanning zou leiden, met in het verschiet een oor logsdreiging, welke op enkele momen ten uiterst drukkend werd. De 18e November, de dag van de eerste sanc ties, is met recht een mijlpaal -in de internationale betrekkingen genoemd. Ook wie oog meent te hebben voor wat er achter de schermen zich in het in ternationale politieke leven heeft afge- ld, en het duidelijk besef heeft, dat ook thans wat de collectieve samenwer king betreft nog lang niet alles achttien karaats is, zal moeten toestemmen, dat thans een eerste schrede is gezet in de richting van het ideaal van vrede en gerechtigheid. Groei gaat steeds uiterst langzaam en pleegt bovendien met ex cessen zoowel als tekortkomingen ge paard te gaan; de hoofdzaak daarbij echter is dat er iets tot stand komt. Zoo laat zich voorzien dat deze eerste proeve tot practische samenwerking, al moge zij nog geenszins in allen deele effectief en dus geslaagd worden ge noemd, aan alle betrokkenen zal doen beseffen, dat Genève zoowel een steun als een bedreiging kan zijn, naar gelang men met of tegen haar is. De huidige president van Tsjecho- rwakije, Edvard Benesj heeft eens ten opzichte van de nationale politiek een woord gesproken, dat ook ten aanzien van het Volkenbondsbeleid waardevol is, n.l. dat die vaderlandsliefde en dat nationale egoïsme 't grootst zijn, welke het eigen nationale belang weten te binden aan het algemeen nut. Naarmate Genève op den ingeslagen weg voortschrijdt moge dit inzicht tot algemeen eigendom worden, daar het de meeste waarborg biedt voor een doeltreffende ontwikkeling der collec tieve veiligheidsgedachte, waarin de volkengemeenschap rust en herstel van haar economisch leven zal kunnen vin den. Ten slotte zal in het bizonder hu, die ook deze problemen wenscht te bezien in het licht der Openbaring, ervan over tuigd zijn dat zelfs een Volkenbond, welke tot zijn volle ontplooiing geraakt, aan beperkingen onderworpen blijft. Ook onze beste werken immers hebben, zoo lang wij in dit leven zijn, het ken merk der onvolkomenheid. De zonde is een macht, welke ook in het volkeren- leven haar destructieve invloed zal doen blijven gevoelen. Hetgeen echter geens zins zeggen wil, dat daarom ook niet van onze zijde moet worden gestreefd naar het hoog houden van het ideaal: vrede, niet door strijd, maar door den vrijen loop van het recht! GELUKKIGE KEUZE Dr. Kuyper wist zijn medewerkers te kiezen. In 't voorjaar van 1909 ging er telegram uit den Haag naar kapitein H. Colyn in Indië, dat hij Kamercandidaat werd voor de anti-revolutionaire partij in Gouda en Sneek. Na de Juli-gebeurtenissen dat jaar volgde een tweede telegram, dat de heer Colijn in Sneek gekozen was met 3833 van de 5842 geldige stemmen en dat Dr. Kuyper op zijn spoedige overkomst rekende. Op 9 November d.a.v. trad de heer Colyn voor 't eerst in de praktische politiek als Kamerlid. Mr. Th. Heemskerk was toen leider van het rechtsche Kabinet; het ministerie, dat lang leefde, maar ongewoon veel ministers verloor. „Oorlog" zag eerst den heer Sabron heengaan wegens gezondheidsredenen en op 4 Jan. 1911 trad minister Cool af wegens aanneming van een motie-Duymaer van Twist c.s. betreffende de financieele positie der officieren. Toen, op 4 Januari 1911 trad de heer H. Colijn voor 't eerst op als minister, ditmaal van Oorlog. Dat is hedèn een kwaft eeuw geleden en Colijn was toen 41 jaar oud. De keuze, welkeMr. Heeskerk deed was minstens even gelukkig als die van Dr. Kuyper: minister Colijn bleek meester op alle parlementaire en departementale wapens. In 1912 trad de heer Wentholt als minister m marine af: minister Colijn nam dit de partement er voorloopig bij. Sindsdien was hij afwisselend lid der Eerste en Tweede Kamer of minister aan of ander departement en bovendien, sedert 1922 leider der anti-revolutionaire partij. Op 11 Augustus 1923 werd de heer Colyn minister van Financiën in dé plaats van Mr. de Geer; op 4 Augustus 1925 bleef hij dat in het eerste ministerie, dat zijn naam droeg; op 11 November van datzelfde jaar kwam de breuk in de coalitie, welke het Kabinet tot aftreden dwong; doch pas op 8 Maart 1926 ging het ontslag in. Op 26 Mei 1933 trad Dr. Colijn, minister van Staat, opnieuw als mi nister-president op en thans is hij dat nog: ditmaal nam hij eerst Koloniën, doch voor eenige maanden werd Defensie er aan toe- egd, wat voorloopig wel zoo blijven zal; terwijl tusschentijds ook EcoMimische Zaken Waterstaat werden waargenomen. Deze opsomming is voldoende om de aats aan te wijzen, welke Dr. Colijn in staatkundig leven inneemt; gezwegen nog van zijn bekende en geëerde positie in het internationale gebeuren. Op deze jubileum-dag mag dit wel even in ons volk gezegd worden: aan waardee ring van groote mannen gaan we ons niet gauw te buiten. Dat is goed, maar we zouden zoo ook licht vergeten, welke zegen God, ons in zulke leiders schenkt. Daarom herinneren we er thans aan en met ons Christenvolk danken we God voor dezen kloeken staatsman van groote allure en wij dragen hem opnieuw in de bescherming des Almachtdgen op. K.N.I.L.M. HEEFT GROOTE PLANNEN Een vaste dienst op Saigon Allerlei toekomstmogelijkheden Eenigen tijd geleden hebben we gameid, it de K.N.I.L.M. plannen heeft tot instel ling van een luchtverbinding tusschen Ned.-Indië en de Philippijneu. De heer Nieuwenhuis, die onlangs een reis gemaakt heeft naar Manilla en Saigon, de voornaam ste plaats van Fransch Indo China, vertel de er het volgende over aan de „Javabode": De heer Nieuwenhuis begon met te wijzen op de belangrijke pLaats, welke Saigon m het wereldluchtverkeer van hot Verre Oos ten zal kunnen innemen. Do K.N.I.L.M. is een maatschappij die liegt in Ned.-Indië en tusschen Neu.- Indië en omliggende landen: de Straits. Australië, de Philippijnen en Fransch Indo- China. Op de Straits zijn wij aldus do heer Nieuwenhuis al meer dan vijf jaar bezig. Op Australië zullen wij vliegen zoo dra ons dit mogelijk wordt gemaakt Als de toestemming wordt verkregen zullen wij naar de Philippijnen gaan en Saigon zou den wij ook graag met Java verbinden. Wanneer die lijn er is, vormt zij een schitterende verbinding met China, met het oog op de talrijke Chineest he inge zetenen van Ned.-Indië van belang niet alleen voor passagiersvervoer maar ook voor postvervoer. Men zal dan in één dag van Batavia naar Saigon kunnen komen en in nog een dag naar Honkong en misschien in anderhalven vlag naar Sjanghai. Op die manier zijn er allerlei mogelijkheden. De afstand BataviaSaigon (via Palem- bang en Singapore) kan door de Douglas- toestellen van de K.N.I.L.M. in 8 8yz uur worden afgelegd. Komt de verbinding met Fransch-Indo- China tot stand en gaat de K.N.I.LM. ook naar Oost-Borneo vliegen in het eerste kwartaal van 1936 is de opening van den dienst op Balikpapan—Tarakan te ver wachten dan kan dadelijk een intensiever gebruik worden gemaakt van de snelle Douglas-machines van de K.N.1JL.M. De Douglas van welk type de Indische lucht- vcrkeersmaatschappij 3 toestellen bezit vliegt tot nu toe alleen op de lijn van Ba tavia naar Bandoeng en op die naar Singa pore. Zoodra het vliegveld te Pakan Baroe klaar is en dat te Semarang, kan zij ook worden ingezet op de lijnen naar Medan en BataviaSemarangSoerabaja, terwijl zij dan tevens zal vliegen op de Philippijnen en Saigon. Naar de meening van den heer Nieuwen huis behoeft dit niet gepaard te gaan met uitbreiding van het vliegend materieel; de ze snelle toestellen kunnen op zoo eco.io misch mogelijke wijze worden gebruikt dooi ze op verschillende dagen van de week in te zetten. Met de Douglas vliegt men inéén dag naar Saigon, den volgenden dag kan het toestel terugkeeren In deze lijn is Sin gapore (als tusschenstation) ingeschakeld evenals Palembang. Bovendien oeschikt de K.N.I.L.M. nog óver twee Fokkers-F XII. DOODELIJKE VECHTPARTIJ Te Bergeyk (N.-Br.) heeft Nieuwjaars dag een vechtpartij plaats gehad tusschen den 54-jarigen P. v. d. B. en den even ouden H. de W. Nadat zij elkaar te lijf waren ge gaan werd v d. B. zwaar gewond bij de ach terdeur van het huis van de W. gevonden. Hij werd naar zijn huis gebracht, waar hij 's avonds overleed. De vechtpartij was een gevolg van een burenruzie. Van d. B. werd door de W. met een knuppel geslagen, waardoor v. d. B. zware verwondingen opliep met bovenge noemd gevolg fijn, die Lcn ik. BURGEMEESTER R. TJALMA GEÏNSTALLEERD Bevolking van Maartensdijk op de been Een rijtoer door de Gemeente Gisteren in onder groote belangstelling de nieüwe burgemeester van Maartensdijk de heer R. Tjalma plechtig geïnstalleerd. Daar Maartensdijk grenst aan de gemeen te Utrecht, was liet te begrijpen dat de be langstelling ook van de zijde der bewoners van de nabije wijken zeer groot was. Aan de grens der gemeente werd de bur gemeester des morgens om tien uur opge- R. Tjalma wacht door den loco-burgemeester den heer Udo, en de wethouders B. Verver en W. Slob. In auto's ging het vervolgens naar het gemeentehuis m dorp Maartensdijk dat gpg- al ver verwijderd is van de grens. Raadsvergadering In het gemeentehuis werd een openbare raadsvergadering gehouden waarvoor zeer groote belangstelling bestond Hier heeft de loco-burgemeester den heer Tjalma harte lijk toegesproken en hem den ambtsketen omgehangen. Vervolgens hield de burge meester een korte toespraak waarin hij den wensch te kennen gaf dat de wethouders en raadsleden in goede harmonie met hem in het belang der gemeente zullen samenwer ken. Spr. besloot zijn toespraak met te zeggen; De God en Vader van onzen Heere Jezus Christus geve, dat wij in vergeving onzer zonden, op grond van de gerechtigheid van Christus, ai ons leven, gedachten, woorden en werken, alzoo schikken en richten, dat het alles strekkc tot verheerlijking van Zijn In betrouwen op Hem, in Wiens hand mijne tijden zijn heb ik dit ambt aanvaard. Hierna voerden het woord Dr. Tjalma namens de familie, mr. Hamers burgemees ter van Jutfaas namens de Kring van Utr. Burgemeesters, de heer J. Hardeman na mens de A.R Iviesvereeniging en namens de Ger. Kerk, de heer J. Klaare hoofd der Open bare school, de heer Jongerius namens de R.K. Kiesvcreeniging, de heer J. v. d. Berg uit naam van de Brandweer en tenslotte de heer J. van Manen uit naam' van Brandweer „Ver. Ons Buiten". De vergadering werd o.m. bijgewoond door de burgemeesters van Westbroek, en Achttienhoven, en Jutfaas en den loco-bur gemeester van Goudswaard de plaats waar de nieuwe burgemeester vandaan kwam. De burgemeesters van Utrecht, de Bilt en Baarn haddon bericht van verhindering gezonden. Na de vergadering werd er receptie ge houden waar o.m. verschenen prof. dr. J. Severijn, Ds. Bax van Blauwkapel, pastoor Husken van Maartensdijk, prof. Öyen, Ds de.Geus van de Bilt en vele vertegenwoor digers van Vereenigingën en corporaties. Vervolgens werd een rijtoer door de ge meente gemaakt in auto's. De burgemeester had den wensch te ken nen gegeven dat alles zoo eenvoudig moge lijk zou geschieden. Er waren echter wel eenige prachtige eerepoorten opgesteld. In den namiddag werd het schoone Tuin dorp bezocht, een uitgestrekte villawijk van de N.V. de Stadswoning (van de heeren Godijn) die aan de gemeente Utrecht grenst Een en ander- was een ware feestdag voor de gemeente van Maartensdijk. Perkoetoet heelt vertraging Beide piloten ziek geworden De beide piloten van de Perkoetoet zijn op de thuisreis naar Indië te Bagdad ziek geworden, zoodat het toestel de reis niet kon vervolgen. Piloot Duymelaer werd met het toestel Koetilang naar Bagdad gestuurd om zoo spoedig mogelijk de taak van de beide piloten, die aan een ontstoken keel en koorts leden, over te nemen. Het plan viel in duigen! Want in Parijs kreeg Duymelaer griep en moest van zijn voornemen naar Bagdaa te vliegen afzien. De beide piloten van de Perkoetoet waren inmiddels in zooverre hersteld, dat de ma chine de reis kon vervolgen. Gister kwam het toestel te Cairo aan. Duymelaer wordt momenteel te Parijs ver pleegd. Ook de Koetilang staat daar nog omdat het ongunstige weer en een motor defect den gezagvoerder dwongen de re onderbreken. Alzoo: een merkwaardige samenloop van ómstan d igh eden. AUTOBUS DOOR TREIN GEGREPEN ALS DOOR EEN WONDER SLECHTS DRIE INZIT- TENDEN VERWOND Vanmorgen omstreeks 7 uur is nabij het vliegveld Waalhaven te Rotter- dam een ernstig ongeluk gebeurd. Een autobus, waarin 20 werklieden zaten, die van Charlois naar hun werk aan de Petroleumhaven moesten wor den vervoerd, werd, op den verbindings weg tusschen den Korpenveg en het Vliegveld, door de locomotief van een trein met 44 tankwagens gegrepen en over een afstand van ruim 40 M. meege sleurd. De autobus werd daarna tus schen den trein en het stoothlok van het spoorwegemplacement in elkaar gedrukt en vrijwel geheel vernield. Eerst toen kon de trein tot stilstand worden gebracht. Een angstwekkend geschreeuw steeg uit de bus op en vele mannen strompelden er bloedend uit, zoodat men het ergste vreesde. Toen de Geneeskun dige Dienst was verschenen bleek echter, dat slechts drie arbeiders gebroken bee- nen en hoofdwonden hadden opgeloo- De anderen, die lichte verwondingen hadden opgeloopen, zijn door personeel van het vliegveld, dat te hulp was ge sneld, verbonden. De chauffeur van de bus, die geheel overstuur was, is daar eveneens bijgebracht Het ongeluk is ontstaan, doordat de chauffeur meende nog juist voor den langen trein op den onbewaakten over weg te kunnen passeeren. Hee feit, d.at de trein geen grooter snelheid had dan 8 K.M. per uur, heeft een ramp voorkomen. Inschrijving voor den dienstplicht vervroegd Op 1 Maart a.s. zal de wetswijziging in werking treden, waarbij de in schrijving voor den dienstplicht wordt vervroegd. Naar men weet bepaalt tot dusver de wet, dat de inschrijving geschiedt in het begin van het jaar, waarin men 19 jaar wordt. Die leeftijd wordt nu vervroegd tot 18 jaar, hetgeen geschied is om meer tijd te ver krijgen voor het verrichten der keurings werkzaamheden en het aantal keuringsra den te kunnen vermin-deren, hetgeen de re geering voornamelijk uit financieel oogpunt wenschelijk oordeelde. Op 1 Maart treedt tevens in werking de wijziging der Dienstplichtwet, betreffende het tijdstip van aangifte voor de inschrij ving. Als tijd voor aangifte was tot dusver bepaald de maand Januari. Na 1 Maart zal die tijd door de Kroon bepaald worden. VERDRONKEN Te Amsterdam is een tien-jarige jon gen bij het spelen met vriendjes op schuit in den Amstel bij de Govert Flinck- straat te water geraakt en \«rdronken. Te Maastricht is uit het Oude Bassin het lijk opgehaald van een 27-jarigen man, die ruim vier weken geleden verdronken is. VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit VIER bladen waarbij inbegrepen het Zondagsblad Op de onbewaakte overweg Hoenlo te Olst een auto door een trein gegrepen. Daarbij, zijn drie personen gewond. De tweede vergadering van de N.V. Mi] Sladhouderslaan is gister in Den Haag ge houden. De heer v. d. Heuvel heeft aan den Minis ter vragen gesteld over de richtprijs voor Het Kerkelijk Leven in 1935, 1. Te Rotterdam is een autobus door eert trein gegrepen waarbij drie personen zijn gewond President Roosevelt heeft in het Congres in een boodschap een beschouwing gegeven over den internationalen toestand. Bij het Amerikaansche Congres is een ivetsontwerp ingediend tot herziening der, zgn. neutraliteitswet. Italië heeft bij den Volkenbondsraad do cumenten ingediend inzake het gebruik van dumdum-kogels. Inval bij een zwendelbank De directeuren gesnapt De Officier van Justitie te Amster dam, de substituut-officier, alsmede een inspecteur van politie en eenige rechercheurs van het hoofdbureau hebben een inval gedaan in het kan toor van de commanditaire vennoot schap G. A. ten Hope en Co. in de Nicolaas Maesstraat, een der onderne mingen, die aanvankelijk gevestigd is geweest in een pand aan de Keizers gracht en reeds geruimen tyd bij de justitie op het lystje der Zwendelban- ken genoteerd stond. Men trof het kantoor, evenals voor ruim één maand aan de Keizersgracht het geval was, geheel verlaten aan; de directeuren K. bleken met de Noorderzon vertrokken te zijnEenige bescheiden, die nog aanwezig waren, zyn in beslag geno men. De „Bank" heeft reeds verschei dene slachtoffers gemaakt en dank zij het feit, dat politie en justitie op haar qui vive waren, is thans aan de prak tijken van deze zaak een einde ge maakt. Nader wordt gemeld, dat de beide direc teuren in den Haag zijn gearresteerd en naar het hoofdbureau van politie te Amster dam zijn overgebracht. Inspecteur Dijkstra heeft de beide firmanten aangehouden. De justitie was versterkt in haar vermoe dens door de klacht van iemand te Zeist. Hij had bij de firma een aantal effecten, tot een gezamenlijke waarde van 17.000, in onderpand gegeven en deze papieren bleken op een kwaden dag verdwenen. zal er dit jaar weer een krant door Uw brievenbus glijden. En die blijft waarlijk niet op de mat liggen. Integendeel, het heele gezin staat er vaak als het ware al op te wachten, en jong en oud ziet zoo spoedig mogelijk een stuk van de krant in handen te krijgen. Welk een groote invloed gaat er niet uit van wat men leest! Wat zal men die driehonderd keer In 1936 lezen in Uw gezin? Een krant, die meehelpt om in deze moeilijke tijd de goede koers te blijven volgen Die aansluit aan de Christelijke sfeer in Uw gezin Of een krant die bijna ongemerkt, maar zeer zeker, de christelijke veerkracht verslapt en Uw christelijke opvoeding ondermijnt? Zorg dat gij op de oudejaarsdag van 1936 in dit opzicht Uzelf niets te verwijten hebt, en maak dat in dit jaar bij U driehonderd keer de christelijke krant door de brievenbus glijdt. Vrienden van ons blad, helpt hier een handje aan mee! Voor ieder, die een nieuwe abonné aanbrengt, ligt een mooie ZILVEREN THEELEPEL klaar. Wie de meeste abonné's werft, heeft kans op een van de tien groote prijzen, die zoo nu en dan in ons blad worden gepubliceerd, waarvan de le prijs is een VOLLEDIG AMEUBLEMENT of een PRACHTIG HUISORGEL.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1